'Alkış davası' duruşması ertelendi

  • kadın
  • 13:27 21 Eylül 2023
  • |
img
RIHA - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yürüyüş yapmak isterken gözaltına alınan ve 5 yıl sonra haklarında dava açılan 20 kişinin yargılandığı duruşma görgü tanıklarının dinlenmesi istemiyle ertelendi. 
 
Riha’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 5 Mart 2017 tarihinde yapılmak istenen yürüyüşe polisin biber gazlı ve coplu müdahalesinde gözaltına alınan 18’i kadın 20 kişi hakkında açılan davanın 2’nci duruşması Urfa 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  
 
Duruşmada avukatlar Ali Arslan, Hidayet Enmek ve Bülent Duran hazır bulundu.
 
Kimlik tespiti ardından başlayan duruşmada söz alan Av. Arslan, bir önceki celsedeki taleplerini yineleyerek, yargılamada “silahların eşitliği ilkesinin” ihlal edildiğini kaydetti. Av. Duran ise uygulanan etkinlik yasağının usule aykırı olarak belirli değil tüm etkinliklere uygulandığını ifade ederek, “Burada açıkça kanuna aykırılık var. Bu konuya dair hem uluslararası hem de iç hukukta birçok düzenleme mevcut. Öte yandan söz konusu gözaltı 8 Mart için bir araya gelen kadınlara yapıldı. Kadınlar açıklama dahi yapmadan bina içerisinden alınarak gözaltına alındı” dedi. 
 
Mahkeme,  görgü tanıklarının dinlenmesi istemiyle duruşmayı 15 Şubat 2024’e erteledi.