• img

  Dr. Özaydın: Dünyamız ölüyor

  “Kıyı Ege İklim Ağı” toplantısında konuşan Dr. Türkan Ercan Özaydın, yaşanan doğal afetlerin insanların yanlış yaklaşımı sonucunda doğduğuna dikkat çekerek, "Dünyamız ölüyor ama kurtarmak için henüz zaman var” dedi.

 • img

  Çeşme ve Urla'da 511 parsel arazinin kamulaştırılmasına tepki

  İzmir Yaşam Alanları, Çeşme ve Urla’yı kapsayan 511 parsel arazi için verilen "Acele kamulaştırılma" kararının rant alanı yaratma girişimi olduğunu belirterek, buna karşı mücadele edeceklerini duyurdu.

 • img

  Mahalleli plastik fabrikasına karşı birlik oldu

  Akdeniz ilçesi Karaduvar Mahallesi’nde kurulmak istenen polipropilen fabrikasına karşı tüm mahalleli birlik olup çevre platformu kurdu. Platformun Sözcüsü Yusuf Uygur, fabrikanın kurulması halinde balıkçılık ve hayvancılığın biteceğini söyledi.

 • img

  Prof. Dr. Atmış: ‘Orman kurduk’ basit bir aldatmadır

  Her geçen yıl ormanların daha da azaldığına dikkati çeken Prof. Dr. Erdoğan Atmış, milyonlarca yılda oluşan bir ekosistemi yok edip yerine başka bir yerde “biz yeni bir orman kurduk” demenin basit bir aldatmacadan öteye gitmediğini söyledi.

 • img

  Cudi'nin dağ keçileri avcıların hedefinde!

  Cudi Dağı bölgesinde koruma altında olan dağ keçileri çevre kentlerden gelen kişilerin hedefinde. Bölgedeki yurttaşlar, şikayetlerinin göz ardı edildiğini belirterek, söz konusu duruma ilişkin önlem alınması çağrısında bulundu.

 • img

  Çepni: Ekoloji mücadelesiyle savaşa karşı mücadele birleştirilmeli

  Ekoloji panelinde konuşan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, savaş ile ekolojik kriz arasındaki ilişkiye değinerek, "Ekolojik yıkıma karşı verilen mücadeleleri savaşa karşı vermediğimiz sürece başaralı olamayız” dedi.

 • img

  'Hayvan haklarını odağına alan bir yasa çıkartılmalı'

  Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı taslağı değerlendiren HAYTAP yöneticilerinden Şule Baylan, hayvan haklarıyla ilgili mevcut yasanın değiştirilmesi ve hayvan haklarını odağına alan bir yasa çıkartılmasını istedi.

 • img

  Hasankeyf ve Dicle Vadisi için son çağrı

  Hasankeyf Koordinasyonu, duyarlı bütün kesimlere Hasankeyf ve Dicle Vadisi için çağrıda bulunulurken, STK ve siyasi partiler yeterince duyarlı yaklaşamadıkları yönünde özeleştiride bulundu.

 • img

  Hasankeyf ile Dicle Vadisi’nin bağı koptu!

  Ilısu Barajı göleti hızla yükselirken, Hasankeyf'in Dicle Vadisi ile bağını sağlayan yol su altında kaldı.

 • img

  'Kutsallarımız, doğal kaynaklarımız rant alanı değildir'

  DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu, termal kaynak bulunan Dinar Deresi mevkiine beş yıldızlı otel yapılmak istenmesine “Kutsallarımız, doğal kaynaklarımız rant alanı değildir” diyerek tepki gösterip, bu saldırıları kabul etmeyeceklerini söyledi.

 • img

  Hasankeyf’te taşınmayan mezarlar sulara teslim

  Ilısu Barajı, 199 yerleşim yerindeki mezarları sular altında kalmaya başladı. Ailelerin mezarların taşınması için yaptığı başvurular ise yanıtsız bırakılıyor.

 • img

  NKP: Yalanları sokak sokak dile getireceğiz

  Yapımı süren Akkuyu Nükleer Santral’in taşeronu Akkuyu Nükleer A.Ş ve Rosatom’un yalan kampanyalar yürüttüğünü belirten çevreciler, “Halkımızın arasında, ev ev, sokak sokak, alanlarda nükleer yalanlara karşı doğruları dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

 • img

  Üstün: Projelerle tarih yok ediliyor

  AKP’nin projeleriyle sadece doğanın zarar görmediğini aynı zamanda tarihin de yok edildiğini belirten Prof. Dr. Beyza Üstün, Sur’un yerle bir edildiğini, 12 bin yıllık Hasankeyf yok edildiğini ve şimdi de Kanal İstanbul projesi ile bölgede bulunun tüm tarihi alanlar yok edilmek istendiğini söyledi.

 • img

  Ayvalık Tabiat Parkı’nda kurulmak istenen tesislere tepki

  Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde kurulması planlanan tesisler için 11 Şubat’ta yapılacak ihaleye tepki gösteren Ayvalık halkı, “Tabiat Parkı ile bu bölgedeki kıyılarımız rantın değil halkın ortak malıdır. Halka kapatılamaz” dedi.

 • img

  Yapıcı: Kanal İstanbul bilim dışıdır

  Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Kanal İstanbul projesinin her yönüyle bilim dışı olduğunu vurgulayarak, “Kanal İstanbul diğer mega projelerle birlikte İstanbul’u ciddi yıkıma uğratacak” dedi.

ARA