‘Hewno Bêreng’ filmi sanatseverlerle buluştu

img

İSTANBUL – Yönetmenliğini Mehmet Ali Konar’ın üstlendiği  “Hewno Bêreng” filmi sinemaseverlerle buluştu. Filme yoğun ilgi gösterildi. 

Yönetmenliğini Mehmet Ali Konar’ın üstlendiği  “Hewno Bêreng (Renksiz Rüya)” filmi, 37’nci İstanbul Film Festivali kapsamında Taksim’de bulunan Atlas Sineması’nda sinemaseverlerle buluştu. Uzun metrajlı filme, oyuncular ve sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Konar’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda, Civan Güney Tunç, Bilal Bulut, Orhan Alıcı, Cuma Karaaslan, Midas Muhammed, Sevgi Yusufoğlu gibi isimler yer alıyor. Kürtçe’nin Kurmancî ve Kurmanckî lehçeleriyle çekilen film, Türkçe ve İngilizce alt yazılı olarak gösterildi. 
 
Diyarbakır’da geçen filmde, 1990’ların siyasi olaylarının yarattığı kargaşanın mağduru olmaktan kendisini kurtaramayan Mirza adındaki çocuk, annesinin ölümüyle birlikte tamamen içine kapanır. Gördüğü kötü rüyalarla boğuşan Mirza, annesini kaybettikten sonra ise sevmekten korkmaya başlaması işlenen filmde, evlerine gelen Mir Ahmed adındaki misafir ile Mirza’nın hayatının nasıl değiştiğini işliyor. 
 
‘DUYGULAR DÜNYASINDA KALMAK İSTEDİM
 
Film gösteriminin ardından yönetmen ve oyuncu kadrosu sahnede söyleşi yaptı. Yönetmen Konar, “Uzun bir süredir film yapmak istiyordum ve en son geçen sene fırsat bulup yaptım. İnandığım ve hissettiğimi şeyi çekmeye çalıştım. Duygular dünyasında kalmak istedim” dedi.
 
Filmin oyuncularından Bilal Bulut ise, “Bu filmin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Kısa bir sürede çektik. İlk defa sizlerle izliyorum ve çok sevdim” diye konuştu.