'Küresel İklim krizine karşı birlikte mücadele edelim'

img
İZMİR - Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi, 27 Eylül’de tüm dünyada eş zamanlı yapılacak olan iklim grevine destek vermeye amacıyla düzenlediği açıklamada, küresel İklim krizine karşı birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.
 
Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi İzmir İl Örgütü, Küresel İklim Grevi ve  iklim krizinin boyutlarına dikkati çekmek ve 20-27 Eylül tarihleri arasında tüm dünyada eş zamanlı yapılacak olan iklim grevine destek vermek amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Açıklamayı Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi Eşbaşkanı Atilla Kılıç okudu.  
 
Kılıç, Dünya Meteoroloji Örgütü’nün 2018 Küresel İklim Raporu’nda dikkati çekerek, İzmir halkını 20-27 Eylül tarihleri arasında dünyanın her köşesinde okullardan, iş yerlerinde, evlerinde sokağa çıkarak genç iklim grevcileriyle birlikte fosil yakıt sonlandırılması için destek vermeye çağırdı. İklim krizi nedeniyle tarım ve ekolojik sistemin yok edildiğine işaret eden Kılıç, "Hükümetlere artık hiçbir şeyin eskisi gibi devam edemeyeceğini göstereceğiz. 20 Eylül Küresel Okul Grevi Newyork’ta BM İklim Zirvesi’nin de başlangıcına denk geliyor. 27 Eylül’e kadar bir hafta boyunca etkinlikler düzenlenecek, gezegeni ve yaşamı savunan eylemler gerçekleştirilecek. İş yerlerinde, mahallelerde, okullarda, yaşadığımız her alanda dünyanın en büyük iklim grevini gerçekleştirmek için herkese ihtiyaç var" diye belirtti.
 
'BÜTÜN İNSANLIĞIN SORUNUDUR'
 
"Hepimiz bir şekilde sesimizi duyurmak için harekete geçebiliriz" diyen Kılıç, "Greta Thunberg’in tek başına başlattığı protesto geçen yıl dünyanın dikkatini çekmeyi başardı ve alarm sesi milyonlarca öğrenci ile büyüdü. Şimdi gençler geleceklerini güvence altına alabilmek için bizlerin desteğini istiyor. İklim krizi sadece gençlerin değil bütün insanlığın sorunudur. Hep birlikte komşularımızla, iş arkadaşlarımızla, ailemizle bir araya gelerek sokaklara çıkalım ve sesimizi duyuralım" dedi.