Karadeniz'den 'birlikte durdurabiliriz' çağrısı

img

İSTANBUL - Eşsiz doğalarını kıyımdan geçiren madenler, taş ocakları ve HES’lere karşı mücadele eden Karadeniz halkı, ülkenin dört bir yanını saran ekolojik talana karşı ortak mücadele çağrısında bulundu.

 
Yaylaları, dereleri, ormanları ve eşsiz doğasıyla insanı büyüleyen Karadeniz, son yıllarda ekolojik yıkımın merkezi haline geldi. Yaylaları imara açmak için yapılan yollarda binlerce ağaç kesilirken, Hidroelektrik Santrallerle (HES) dereler kurutuldu. Siyanürlü maden aramaları bölgenin geçim kaynağı olan fındık ve çay tarımını da büyük oranda etkiledi. Buna karşı direnen yöre halkı ise baskılarla yüz yüze. Doğu Karadeniz bölgesinde devam eden talana karşı kurdukları platform ve derneklerle mücadele eden yöre halkı, Türkiye'nin dört bir yanında devam eden ekolojik yıkıma dikkat çekti.
 
KAMİLET VADİSİ YOK OLUYOR 
 
Kamilet Vadisi’ne inşa edilen HES projesine karşı uzun süredir mücadele yürüttüklerini belirten Arhavi Doğa Koruma Platformu üyesi Leyla Öngel, kış aylarında vadiye ulaşımın zor olmasından kaynaklı projenin apar topar tamamlandığını söyledi. Yolu yapan firmanın tüm hafriyatı bir yerde depolamak yerine yayladan aşağıya döktüğünü aktaran Öngel, “Daha inşaat da tamamlanmadan HES’i çalıştırmaya başlamışlar. Kar suya da eriyince dereler doldu ve artan su taşarak yayladan dökülen toprakları çamur olarak aşağı indirdi. Bu durum kısa sürede bitecek bir şey değil, en az 3 sene sürecek. Bu da Kamilet’in yok edilmesi demek” dedi. 
 
Kamilet’in çok özel bir alan olduğunu dile getiren Öngel, şunları belirtti: “Vadi onlarca endemik bitkinin olduğu ve bakir kalması gereken bir alan. Umudumuz projeyi durdurmak ya da en azından geri kalanını kurtarabilmek. Kendi çocuklarımı buranın sevgisi ile büyüttüm, istiyorum ki torunlarım da buraları görebilsin.”
 
BORÇKA’DA MÜCADELE SONUÇ VERDİ
 
Köylerine yapılması planlanan taş ocağına karşı mücadele yürüten Artvin’in Borçka ilçesi Çifteköprü köylüsü Dursun Ali Koyuncu da, verdikleri mücadele ile şirkete geçici olarak engel olduklarını ifade etti. Resmi olarak projenin iptal edilmesi için mücadele etmeye devam ettiklerini kaydeden Koyuncu, “Ülkemizde korunması gereken hiçbir yer korunmuyor. Hasankeyf, Salda Gölü gibi alanlar talan edildi. Karadeniz’in bütün derelerine girmeye çalıştılar, yaylalarımıza dadandılar. Bugün de aynı tehlike ile biz karşı karşıyayız. Onlar korumuyor ama biz köylüler olarak bu alanın tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Koyuncu, duyarlı yurttaşlara ise “Şirketin fiili olarak bir girişimi yok ama herhangi bir girişim olması durumunda bizim gücümüzün tek başına yetmeyeceği aşikar. O anlamda bütün çevre dostlarını ilerleyen zamanda bir gözünün bizde olmasını istiyoruz. Mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz” sözleriyle seslendi.
 
HAÇKA YAYLASI İÇİN NÖBET
 
Trabzon’un Düzköy ilçesinde bulunan Haçka Yaylası’ndaki ormanların kesilmek istenmesine karşı ise Çayırbağı Çevre Platformu kurulmuş. Platform Sözcüsü Yakup Civelek, dozerlerin yaylaya geldiği andan beri yaylada nöbette olduklarını belirtti. Şirketin geçici olarak yol yapımını durdurduğunu anlatan Civelek, bu süreçte Doğankaya ve Gülcana mahallelerinden topladıkları 500 imzayı gerekli kurumlara verdiklerini aktardı. “Halk ormanlarının kesilmemesi için kararlı” diyen Civelek, ormanları ile iç içe yaşayan halkın hayatlarına böyle devam etmek için direnmeye devam edeceklerinin altını çizdi. 
 
DEDELERDEN TORUNLARINA 
 
Daha önce bölgede bulunan Kadıralak ve Çal köyü ormanlarının hoyratça kesildiğini hatırlatan Civelek, kendi ormanlarının da bu sonunun böyle olmasını istemediklerini ifade etti. Doğal güzelliklerini yok ettirmeyeceklerini vurgulayan Civelek, “Elbette bu güzellikleri bizler savunacağız ama hep beraber savunalım. Biz çocuklarımıza, torunlarımıza, dedelerimizden devraldığımız doğayı bırakmak istiyoruz. Bizim atalarımızdan beri parasını verip, bekçi tutarak koruduğumuz ormanları şimdi kesecekler. Bugüne kadar halktan koruduğumuz ormanları şimdi devletten korumaya çalışıyoruz” dedi.
 
ORMAN VE BAHÇELER YOK EDİLDİ
 
Ordu Çevre Platformu üyesi Eren Atasoy da, Fatsa’da devam eden siyanürlü maden aramalarında orman ve fındık bahçelerinin yok olduğunu, bölgedeki içme ve sulama sularının da kirlendiğini aktardı. Karadeniz ormanlarının son zamanlarda taş ocakları, maden projeleri ile talan edildiğini dile getiren Atasoy, orman şefliklerinin de ormanları korumak için değil yok etmek için çabaladıklarını söyledi. Atasoy, ormanlara yapılan maden ve taş ocaklarının yasaklanması gerektiğini belirterek, “Ülke olarak bir salgın yaşadık, bu salgından sonunda herkes büyük şehirlerden köylere kaçmak istedi. Böyle gidersek yaşayacağımız köyler kalmayacak. O yüzden herkes, köyüne, ormanına sahip çıksın” diye seslendi.
 
ÇARŞAMBA’YI SANTRAL ALDI!
 
Samsun Çevre Platformu sözcüsü Mehmet Özdağ ise, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Samsun’un bütün ilçelerinde maden ve inşaatların hız aldığını paylaştı. Çarşamba Ovası’na biokütle santrali adı altında termik santral kurulduğunu hatırlatan Özdağ, şu bilgileri verdi: “Yine Kavak, Vezirköprü, Havza ilçe sınırlarını kapsayan 12 bin hektarlık bir alanda maden arama işlemi için sondaj çalışmaları başladı. Başka bir tarafa geçiyorsunuz yine Kavak ilçesinin güney tarafında zaten hali hazırda iki tane kireç ocağı faaliyetini yeni tamamlamışken Oyak Çimento tarafından taş ocağı kurulmak isteniyor.” 
 
Taş ocağının kurulacağı bölgenin Köseli, Karapınar, Emirli Mahallelerinin ortak mera alanı olarak kullandığı bir alan olduğuna dikkat çeken Özdağ, taş ocağının yapılacağı bölgede Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından tescillenmiş sulama ve içme suyu olduğunu vurguladı. Özdağ, normalde taş ocağına kendilerinden önce SASKİ’nin müdahale etmesi gerektiğini belirterek, “SASKİ yetkilileri nerede?” diye sordu. 
 
Bölgenin zaten aktif taş ocakları ve çimento fabrikaları yüzünden yaşanılamaz olduğunu aktaran Özdağ, “Bahsettiğimiz köyler hem tarım hem hayvancılık faaliyetleri bakımından en kıymetli köyler. Böyle bir talanın önünün açılıyor olması çok vahim” diye konuştu.
 
'BİRLİKTE DURDURABİLİRİZ'
 
“Mesele sadece bin dönümlük bir alanda taş ocağı açılması değil” diyen Özdağ, sözlerini ülkenin dört bir yanındaki doğal yaşam savunucularına şu çağrıda bulunarak noktaladı: “AKP’nin seçtirdiği belediye başkanları bu projeleri kolunun altında tutarak seçiliyorlar. Bu insanlar temsil ettiği kentin halkının başkanı değil. Bunlar kendilerine yön veren sermayenin, inşaat, maden, enerji şirketlerinin çıkarlarını temsil ediyor. Mesele tek tek sivrisinekler ile uğraşmak değil. Biz bataklığı nasıl kurutacağız, buna bakmamız lazım. Her geçen gün başka bir alandan yaşam alanımıza müdahale geliyor. Bizim 3-5 kişi bulunduğumuz yerlerden mevzilerimizi savunmaya gücümüzün yetmesi mümkün değil. Bütün halkların yaşam alanlarına yapılan saldırılara karşı ortaklaşması lazım. Bu arsız, hayasız akımları birlik olarak durdurabiliriz.” 
 
MA / Tolga Güney

Diğer başlıklar

00:39 Malatya’da 4.4’lük deprem
00:15 Çoklu baro görüşmelerinde tansiyon yükseldi: Ahmet Şık’a ‘uyarma’ cezası
08/07/2020
23:08 Lice’de bir helikopter düştü
21:29 Maas ve Guterres’ten Libya açıklaması
21:13 İzmir Barosu Ankara’ya doğru yola çıkıyor
20:49 Koca: Bazı yerlerde hastalık pik seviyesine ulaşıyor
20:23 Hukukçular ‘çoklu baro’ya karşı nöbet tuttu
20:01 Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 5 bin 282’ye yükseldi
19:38 Demirtaş’tan mesaj: Halkın gücü görünür kılınmalı
18:58 'Çoklu baro' görüşmesinde 'Anayasaya aykırılık' tartışması açılması talebi reddedildi
18:32 İşgal eylemi yapan kadınlar serbest
18:19 Kocaeli’deki siyasetçilerin 8’i tahliye edildi
18:06 Demokratik kitle örgütleri: Soykırıma soykırım denilir
17:28 Katledilmeye çalışılan Tekin’in davası mütalaa için ertelendi
17:21 ZEND dergisinin yeni sayısı çıktı
17:17 Kerestecioğlu: Rabia Naz’ın ölümünde iddialar soruşturulmadı
17:12 Kadınlardan Deniz Bulutsuz’a destek
17:08 Öcalan’ın özgürlüğü için online miting düzenlenecek
16:50 İYİ Parti'nin Sivas ve Başbağlar'a dair araştırma önergesi reddedildi
16:33 Hrant Dink davasında tanıklar dinlendi
16:17 ‘Faşizm’ kelimesinden 6 kişiye soruşturma
16:00 Alınak'ın ayağındaki kelepçe 29 gün sonra çıkarıldı
15:40 Ölüm orucundaki avukatlar için Ankara Adliyesi’nde protesto
15:37 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nü işgal eden kadınlara tutukluma talebi
15:35 Van Gölü'nde batan tekne 107 metre derinlikte bulundu
15:22 Müzik sesinin cami hoparlöründen değil araçtan geldiği belirlendi
15:21 ‘Çoklu baro’ teklif görüşmeleri HDP’nin protestosuyla başladı
15:06 276 mültecinin bindirildiğin geminin yakalanmasıyla faciadan dönüldü
14:44 Çorlu’da yaşamını yitirenler anıldı: Peşini bırakmayacağız
14:16 Eylemini sonlandıracağını duyururken gözaltına alındı
13:10 Tutuklular tedavi talebiyle açlık grevine başladı
12:55 Gülistan Doku'yu sordu: Suçun üstü örtülmeye mi çalışılıyor?
12:45 Çorlu tren faciasında yakınlarını kaybedenler 2 yıldır 'adalet' arayışında
12:36 Barış Annesi Özbek ‘kaçma şüphesi' ile tahliye edilmedi
12:22 Diyarbakır’a kayyım olamadan gitti!
12:19 Akşener hem eleştirdi hem de savundu: Sosyal medya düzenlemesine karşı değiliz
11:56 Emekçilerden genel grev uyarısı
11:51 Özsoy: PKK Suriye'de, Irak'ta değil Ankara'da kuruldu
11:45 4 milyon TL bağış yaptığı vakıf Ekinci ve eşi adına burs verecek
11:37 HDP'li yurttaşın evinin kapısına Türk bayrağı çizildi
11:06 Urfa’da 3 siyasetçi gözaltına alındı
11:04 HDP’li 5 genç tutuklandı
10:47 Gebze’de geri dönüşüm tesisinde yangın
10:38 İzmir’de 5 kişi gözaltına alındı
10:27 Şenyaşar ailesinden yarınki duruşma için dayanışma çağrısı
10:16 Patnos’ta Mor Hat açıldı
09:58 Lice’de patlamamış havan mermisi ve mayın bulundu
09:56 Yargıtay'da 8 daire kapatılıyor
09:46 Aydın: Hükümet dikensiz gül bahçesi istiyor
09:35 'Sığınma evi kadınları güçlendiren mekanlar haline getirilmeli'
09:20 Patlamaya ilişkin 1 kişi daha tutuklandı
09:11 Yolsuzluk ve usulsüzlüğe karışan 3 daire başkanı daha görevden alındı
09:10 Suruç anısına mülteci çocuklar için oyuncak kampanyası
09:10 KHK'li Yıldırım: Sokak dışında yol yok
09:08 Gazeteci Evran: Başarılı olsalar sırada Federe Kürdistan var
09:05 Durmuş: Kıdem tazminatında sermaye ile iktidarın talepleri örtüşüyor
09:05 Emek var, karşılığı yok
09:04 Serdaroğlu: Taslak Meclis'e gelirse milyonlarca işçi yürüyecek
09:02 Yüce: Kadın mücadelesi binalarda değil alanlardadır
09:01 Toplu mezar davası AYM'ye taşındı
09:01 Patron işçiler arasında sendika ayrımına gitti
09:01 Van’da ev kiraları asgari ücreti aştı
09:01 Çiftçilere anız uyarısı
09:00 08 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
00:02 Ukrayna’da orman yangını: 6 ölü, 9 yaralı
07/07/2020
23:58 Sakarya’daki patlamadan bir tutuklama talebi daha
22:45 İzmir Barosu'ndan Gündoğdu çağrısı
22:11 Trump yönetimi WHO’dan çekildi
21:58 ‘Çoklu baro’ teklifinin Genel Kurul süreci hızlandırıldı, sosyal medya yolda
20:06 Ebdi: Rus güçleri ile koordinasyonu genişletmekte anlaştık
19:35 Meclis Başkanı Şentop oldu
19:21 Koronavirüsten 19 kişi daha hayatını kaybetti
19:15 Ekinleri kuruyan çiftçiden AKP’li vekile tepki
19:11 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
18:47 Dink Davası’nda MİT görevlilerinin dinlenme talebi reddedildi
18:40 Meclis Başkanlığı seçiminde 3’üncü tur
18:36 Sanatçı Gezen ve Akpınar hakkında dava açıldı
18:25 Talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
18:02 Düzgün Baba'daki yazılamalar için suç duyurusu
17:59 Çetin’in avukatları: Tutuklamanın somut dayanakları yok
17:50 HDP Kadın Meclisi: Rojbin’e yapılan işkenceyi aklamanıza izin vermeyeceğiz
17:46 33 düş yolcusu anısına fidan diktiler
17:44 Meclis Başkanlığı seçimi ikinci tura sarktı
17:37 Yüksekova’da şiddetle mücadele tartışıldı
17:16 Meclis Başkanlığı seçimi başladı
17:01 DEDAŞ neden cemevine elektrik vermiyor?
16:57 Katledilmek istenilen Elbasan: Ölümüze değil, dirimize sahip çıkın
16:27 Ferhat Ateş’in cenazesi toprağa verildi
15:58 Köpekli işkence gören Çetin tutuklandı
15:48 Hava fişek fabrikasının sahibi ve oğlu gözaltına alındı
15:44 Gazeteci Demir'in duruşması ertelendi
15:25 HDP ‘çoklu baro’ teklifine şerh koydu: İktidarın yargıda kadrolaşma harekatı
14:48 Rojbin Çetin'e tutuklama talebi
14:47 Kılıçdaroğlu: Sizin yediğiniz insan eti
14:22 Türk-İş: Kıdeme dokunursanız genel grev uygulayacağız
14:19 Suruç Katliamı'nda yaşamını yitiren babasının mezarına defnedildi
14:03 ‘Değerler Eğitimi’ Anayasa’ya aykırı bulundu
13:46 Rosa Kadın Derneği: Erkek adalet değil gerçek adalet diyoruz
13:42 ‘Çoklu baro’ tasarısına düğmeli protesto
13:41 Batan tekneden kurtulan Akbaş yer tespiti için getirildi