Barış Anneleri 20’nci yılında: İlle de barış!

img

İSTANBUL- Barış Anneleri İnisiyatifi, mücadelelerinin 20’inci yılına ilişkin düzenlenen etkinlikle ille de barış ısrarını yineledi. Etkinlikte konuşan DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven ise Türkiye’nin İdlib’de yaşamını yitiren askerleri hatırlatarak, Barış Anneleri’nin barış mücadelesindeki ısrarın nedenlerine dikkat çekti.   

Barış Anneleri İnisiyatifi geride bıraktıkları mücadelelerinin  20’inci yılına  ilişkin  İstanbul  Çağlayan’da bulunan Figaro Düğün Salonu’nda etkinlik gerçekleştirdi. Türkiye ve Kürt illerinden  gelen Barış  Anneleri’nin katılımıyla gerçekleşen etkinliğe Demokratik Toplum Kongresi (DTK)  Eş Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven, HDP Milletvekilleri, Demokratik İslam Kongresi (DİK) Eşbaşkanı Hüda Kaya, Halkların Demokratik Kongresi Eşbaşkanı (HDK) Eşbaşkanı İdil Uğurlu, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Tevgera Jinen Azad (TJA) Aktivistleri, HDP Kadın Meclisi üyesi kadınlar, siyasi parti ve sendika temsilcileri ve üyeleri, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları, sanatçı Pınar Aydınlar ile  çok sayıda kişi destek verdi.

Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice  “İstanbul’a değil, barışa kanal”, “Anneler barış istiyor”, “Müzakereler başlasın”, “Adalet Bakanlığı sözünü tut”, “İmralı tecridine son”, “Biz anneler savaş istemiyoruz” pankartları ile Barış Anneleri’nin mücadelesini yansıtan fotoğraflarının asıldığı etkinlikte katılanlar boyunlarına Barış Anneleri’ni simgeleyen beyaz tülbentler taktı.

‘İLLE DE BARIŞ İLLE DE BARIŞ’

Saygı duruşu ardından başlayan etkinlikte açılış konuşmasını Barış Anneleri İnisiyatifi’nden Güler Buğday ve Havva Kıran yaptı. Anneler açılış konuşmasında katılımcıları selamlayarak, barış mücadelesinde kararlı olduklarını vurguladı. Annelerden Havva Kıran, “20 yıldır barış mücadelesi için büyük bedeller ödedik. Bu devlet anaların gözyaşlarını umursamadı. Coplandık, cezalandırıldık, gazlara maruz kaldık. Ama tüm bunlara rağmen barışı savunmaya devam ettik. Çünkü kendi çıkarları için Kürt ve Türk çocuklarını  savaştırıyorlar. Ortadoğu’da kan gölüne dönmüş durumda. Ölümlere karşı durduk, durmaya da devam edeceğiz. Bizler barış, barış, barış demekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Anne Güler Buğday ise, “Barışın külfetini biliyoruz. Ancak biz tüm halklar için ve çocuklar için mücadele etmeye söz verdik. Deniz Gezmişlerden, Mahir Çayan’lardan ve daha ismini sayamayacağımız nice kahramanların mücadele kararlılığını ve direnişini sürdüreceğiz. Barış olacak, olacak diyorum. İlle de barış ille de barış” ifadelerini kullandı.

Etkinlik Barış Anneleri’nin mücadelesini yansıtan sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Ardından söz alan Barış Anneleri İnisiyatifi’nden Tülay Aydın, barış annelerinin 20 yıldır verdiği barış mücadelesini anlattı. Aydın, “Bir ana ne ister? Evlatlarıyla kendi dilinde, kendi kültürüyle yaşamak ister. Analar için evlatlarının her an ölüm haberini duymak kadar kötü bir şey yoktur. Barışa çok susadık. Biz barış isterken evlatlarımızı, toprağımızı, kültürlerimizi, doğamızı, derelerimizi geri istiyoruz. Yüreğimiz ve yüz yıllardan sürülüp gelen bilgilerimizle asla kini beslemedik. Biz anayız, barıştan yanayız diye yola çıktık. Kanın kanla temizlenmediğini biliyoruz. Biz savaşa karşıyız. Gücümüzü savaşın son bulması için biriktiriyoruz. Değerlere sarılarak yürüdük. Mücadelemizden bu yana çok zaman geçti. Cenazelerimize, evlatlarımızın bedenlerine çok eziyet edildi. Çatışmalara kalkan olmaya çalıştığımızda beyaz tülbentlerimize çamur bulaştı. Biz sözün gücüne inanıyoruz. Durmadan konuşuyor, anlatmaya çalışıyoruz savaşın olumsuz sonuçlarını. Tecrübemiz iktidarın savaşın bitmesini istemediği yönünde. Çünkü iktidar flulaşmış bir hayat ister. Nitekim bölgede ve ülkede olan tam da budur. Çürümüşlüğü görüyoruz. Kadına yönelik şiddet, katliam, çocuk istismarı, ekonomik kriz, intiharlar iktidarın savaşın bitmesini istememe halinin sonucudur. Sayın Abdullah Öcalan ile yeniden müzakere ortamının oluşmasını istiyoruz. Çünkü Sayın Abdullah Öcalan savaşın yıkıcı yüzünü ve yaşanacakları çok önceden görmüştü ve uyarılarda bulunmuştu. Abdullah Öcalan’ın düşüncelerinin barışa giden yol için önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle geride kalanlar aşkına tecrit son bulsun diyoruz” diye belirtti.

‘MUTLAKA DEMOKRATİK ÇÖZÜM GERÇEKLEŞECEKTİR’

Daha sonra konuşan TJA Aktivisti Ayla Akat, Barış Anneleri’nin mücadele hikayesinin tarihi direnişi yansıttığını vurguladı. Barış Anneleri’nin verdiği barış mücadelesine tanık olduklarını anlatan Akat, “Annelerin direnişinde Zilan, Dersim direnişi var. Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün yaşama olan etkisini yıllardır anlattı. Ben onlarla birlikte bir avukat olarak yürümeye başladım. Hayatımın en önemli kilometre taşlarını oluşturan anlardı. Tüm annelerin ellerinden öpüyorum. İyi ki varsınız. Demokratik çözüm gerçekleşecektir mutlaka” diye konuştu.

 İDLİB’DE YAŞAMINI YİTİREN ASKERLERİN ANNELERİNE SABIR DİLENDİ 

Ardından söz alan Barış Anneleri’nden Nezahat Teke, İdlib’de dönük yaşamını yitiren askerlerin ailelerine sabır temennisinde bulunarak, barışa giden yolun İmralı’dan geçtiğini söyledi. Yıllar önce düzenledikleri bir etkinlikte kendilerine güvenlik güçleri tarafından “Savaş yok ki, barış istiyorsunuz” denildiğini söyleyen Teke, o sözlere karşı “ avaş yoksa şuan yaşanan ne?” diye sordu.

TEMENNİ VE TEŞEKKÜR MESAJLARI PAYLAŞILDI

Etkinlik temenni ve kutlama mesajlarının okunmasıyla devam etti. Annelere çok sayıda kurum ve kişilerce gönderilen temenni ve teşekkür mesajları okundu.  İngiltere İşçi Partisi Milletvekili, Cumartesi Anneleri, Arjantin’den Plaza de Mayo Anneleri’nin mesajları ardından Özgür Hukukçular Derneği avukatlarından Sinan Zincir, PKK ve PAJK tutuklularının selamlarını iletti.

Ardından cezaevinde bulunan HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ’ın ve Selahattin Demirtaş’ın annelerin mücadelesini kutlayan mesajları okundu. Kutlama ve temenni mesajı gönderenler arasında Asrın Hukuk Bürosu ve İnsan Hakları Derneği ( İHD) Eşbaşkanı Eren Keskin de bulunuyor. Türkiye ve Kürt kentlerindeki cezaevlerinde bulunan tutukluların gönderdiği mesajları anneler uzun süre boyunca alkışladı.

‘NEDEN BU TOPRAKLARDA SAVAŞ VAR?’ 

Daha sonra söz alan DTK Eş Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven “Neden bu topraklarda savaş var? Bu topraklarda yaşayan Kürtleri dört parçaya ayırıp, kimliğiniz yok dediler. Ama biz varırız. Kızlarımız ve oğullarımız Rojava’da mücadelesini yazdı. Çocuklarınız bu mücadelenin felsefesini nereden aldılar; İmralı’dan aldılar. Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ı uluslararası bir komployla 20 yıldır tecrit altına aldılar. Komplo sonucu İmralı’ya koyan Öcalan için ne dediler, ‘1 yılda ölür’ dediler. Ama Öcalan yaşadı ve yaşattı” dedi.

 ‘PROVOKASYON PEŞİNDELER’

İmralı Adası’nda çıkan yangın hakkında da konuşan Güven, “Orası kıymetli bir yerdir. Yaklaşmayın oraya. Aile ve avukatları bir an önce gidip Öcalan’la görüşsün. Bu ateş onların zihniyetlerinde. Televizyona çıkıp provokasyon peşinde birileri. Kimse böyle bir şey denemezsin; bunu kabul etmeyiz” diye belirtti.

 ‘33 ASKER NEDEN ÖLDÜ?’

İdlib’de yaşanan son  gelişmelere de değinen Güven, “Dün 33 asker neden öldü? İktidarın Kürt düşmanlığında bu askerler öldü. Kürt düşmanlığından dolayı askerlerini Suriye topraklarına gönderdiler. Bu fakir insanların çocukları yazık değil mi? Buradan ailelerine baş sağlığı diliyorum. İdlib’de yaşamını yitiren 33 askerin ailelerine başsağlığı diliyorum. O tezkere meclise geldiğinde bizim partimiz dışında bütün partiler tezkereye evet dedi. Şimdi çıkıp diyorlar Meclis’i toplayalım. Bu saatten sonra Meclis toplansa ne toplamazsan ne… Onların yanlış politikalarının yüzünden gariban annelerin yüreğine ateş düşürüyorlar. Sen kendi ülkendeki Kürtlerle barıştın mı ki; başka ülkelerin topraklarına barış götüreceğim diyorsun. Ne içte ne de dışta bunların bir itibarı kalmadı” dedi.

“Dolmabahçe Mutabakatı  bizler için değerli bir fırsattı. Bu mutabakat yok sayıldığından beri binlerce genç yaşamını yitirdi” diyen Güven, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Barıştan öteye bir yol yok. O yüzden bu annelerin direnişi çok önemlidir. Şimdi bile çok geç kalmış değiliz; gelin barış için bir araya gelelim. Ve Sayın Öcalan’a gidelim. Barış orada. Acılarımızı güce dönüştürelim. Benim barışın geleceğine dair inancım var. Barış öncülüğünü de beyaz tülbentli anneler yapacaktır.”

Yapılan konuşmalar ardından etkinlik, Barış Anneleri’nin toplu fotoğraf çekimi ardından son buldu.

Diğer başlıklar

13:11 Gardiyanların tutukluyu darp ettiği iddia edildi
12:45 Urfa Barosu Avukatlar Günü'nü kutladı
12:31 İzmir Limanı’ndaki memurlar virüse karşı korunaksız
12:25 Çöken evin enkazında yaşamını yitiren çocuklar defnedildi
12:22 DEDAŞ’ın 3 yıldır onarmadığı elektrik telleri can aldı
11:45 HDP MYK toplandı: Kardeş Aile Kampanyası gündemde
11:20 93 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
11:00 Sağlık Bakanı uyardı: İzole etmezsek kontrol şansımız olmaz
10:23 Husumetli aileler arasındaki kavgada 1 kişi öldü
10:13 Bakanlık: 18-20 yaş aralığındaki işçiler yasaktan muaf tutulacak
09:29 Gergerlioğlu: İnfaz yasası hakkaniyete uygun değil
09:20 Sahadaki gazeteciler salgın tehdidi ile yüz yüze
09:19 Dizi setleri virüse davetiye çıkarıyor
09:18 Karantina önlemleriyle hava kirliliği azaldı
09:17 Prof. Akkurt uyardı: Nano maskeler kansere neden olabilir
09:16 'Siyasi tutukluların ölüm fermanı'
09:16 Hukukçu Alataş: Devlet adalet sistemi tümüyle iflas etti
09:15 Halk sağlığı uzmanı Okyay: Önlemler alınmazsa çok kişi virüse yakalanır
09:13 'Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanları arasına ayrım koyuyor’
09:12 VOSİAD Başkanı: Destek paketleri yaşam ihtiyaçlarından çok uzak
09:11 Millet can DEDAŞ kâr derdinde
09:11 Turan: İşimiz virüse kaldı
09:10 ‘Yasal düzenlemede evrensel hukuk esas alınsın’
09:09 Ömer Öcalan: Devletin temelinde Kürt düşmanlığı var
09:00 05 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
08:58 MED TUHAD-FED: Cezaevleri için sesinizi yükseltin
08:11 Çınar’da ev çöktü: 2 çocuk hayatını kaybetti
00:55 Batman Başsavcılığı’ndan cezaevi açıklaması
00:11 Batman Cezaevi’ndeki tutukluların bir kısmı sevk edildi
04/04/2020
22:40 Batman Cezaevi önündeki bekleyiş saatlerce sürdü
22:17 İstanbul’da metro seferlerinde değişiklik
22:04 4 Nisan'ı şarkılar eşliğinde kutladılar
21:55 ‘Emekçilerin vefa grupları adı altında görevlendirilmeleri risk taşıyor'
21:39 Batman Barosu: Koğuşlara müdahale yapıldı, can kaybı yok
21:27 HDP’den Batman Cezaevi isyanına dair açıklama
21:18 İlerici Kadınlar: Salgınla birlikte şiddet ve cinayet de devam ediyor
21:06 Öcalan’ın 71'inci yaş günü Elpelur köyünde kutlandı
20:26 Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 501’e yükseldi
20:12 Diyarbakır’da Kovid-19’tan iki kişi daha yaşamını yitirdi
19:31 Batman Cezaevi’nde tutuklular isyan çıkardı
18:29 ‘20 yaş altı yasağı 4 milyon kişiyi işsiz bırakacak’
18:20 İlham Ehmed: QSD ile Türkiye arasında anlaşma yok!
18:16 Silvan’da iki kişi Kovid-19 salgınından yaşamını yitirdi
18:12 ‘Defin edilme hakkına saygı gösterilmeli’
17:12 Amara'dan seslendi: Öcalan artık Ortadoğu halklarının gönlünde
16:58 İDT: Dayanışma tek elden değil, tüm kesimlerle yapılsın
16:49 Evi 5 ayda 4 kez basıldı
16:36 Sabahattin Ali’nin akıbeti soruldu
16:28 Tekirdağ'da toplu ulaşım durduruldu
16:20 Para yardımı yapılanlar sosyal medyada ifşa ediliyor
16:09 Kadına yönelik artan şiddet bakana soruldu
16:05 İHD: Elçi’nin faillerine en hafif ceza verilmek isteniyor
16:04 ‘Acı kaybın vebali iktidarın boynunadır’
15:35 HDK ve HDP: Türküler susmayacak
15:20 'Zonguldak'ta giriş çıkışların kapatılması yeterli değil yasak ilan edilsin'
15:14 CHP Kadın Kolları Başkan Yardımcısı hayatını kaybetti
15:05 DTK: Öcalan’ın aile ve avukat görüşmeleri sağlansın
15:03 Helin Bölek’in cenazesi zorla defnettirildi
14:56 F Oturumu: Hasta tutuklu Kaya serbest bırakılsın
14:51 KOAH hastası tutuklu koronavirüse karşı korumasız!
14:50 Amed Şehir Tiyatrosu arşivini dijitalde paylaşıma açtı
14:40 Yüksekdağ’ın tahliye başvurusuna mahkeme ‘somut delil’ görmedi
14:12 Diyarbakır’da 2 sağlık çalışanında virüs tespit edildi
14:10 Cenazenin yıkanmasına izin verilmedi
14:05 Cizre'de 4 Nisan kutlaması
13:50 Cumartesi Anneleri Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu
13:31 İnşaat işçileri için dayanışma kampanyası
13:24 Kayıp yakınları: Adaletin tesisi için hakikat ortaya çıkarılmalı
13:13 Ergani’de bir mahalle karantinaya alındı
12:58 Helin Bölek’in cenaze törenine polis engeli
12:55 Özel hastanenin tıbbi atıkları tehlike saçıyor
12:48 Toronto Üniversitesi Kürt dilini müfredatına aldı
12:39 DİSK Temsilcisi Türkmen serbest bırakıldı
12:16 DAD: Bölek’in ölümünden iktidar sorumludur
12:15 AKPM’den çağrı: İnfaz değişikliğindeki ayrımcılığa son verin
12:02 Diyarbakır’da araç giriş çıkış yasağı başladı
12:01 Kars’ta ‘Kardeş Aile Kampanyası’ başlatıldı
11:51 HDK'den Bölek ailesine başsağlığı
11:38 Komisyondan geçen düzenlemeye tepki: Öldürmeye teşebbüs!
11:31 118 İBB personelinin testi pozitif çıktı
11:30 CDC: Ev eşyalarından maske yapılabilir
10:35 İnfaz yasası Adalet Komisyonu’nda kabul edildi: Siyasi tutuklular kapsam dışı bırakıldı
10:18 MED TUHAD-FED: Tecrit kaldırılsın, Öcalan serbest bırakılsın
10:16 Kaçıran araç soruşturulmadı, 3 ay sonra asılı bulundu
09:50 Avukat Epözdemir: Düzenleme tartışılmadan cezaevleri boşaltılsın
09:44 Van Gölü çöp kusuyor!
09:31 ‘Siyasi tutsaklara bedel ödettirilmek isteniyor’
09:30 ‘Bir tutuklu ölürse bunun adı cinayettir’
09:28 Osmaniye’de 3.5 büyüklüğünde deprem
09:12 Öcalan’ın avukatı Erol: Görüşme kanallarının açılması kilidi çözer
09:09 ‘Cezaevlerinin boşaltılması lütuf değil zorunluluktur’
09:08 Çelik ve Keser’in aileleri: Salgın riski altındalar
09:07 Sağlık emekçileri anlattı: Süt izninde olan arkadaşlarımız çalışıyor
09:00 Salgına karşı psikolojik önlemler!
09:00 Öndül: Adil olmayan bir düzenleme uluslararası mahkemelere konu olur
09:00 Türk: Salgına karşı en büyük mücadele toplumsal barıştır
09:00 'Kadın cinayetlerini önleme düzenlemede yok'
09:00 Cezaevlerindeki çocuklar virüs tehdidi altında
09:00 Hatimoğulları: Yeni bir yolsuzluk kampanyasıdır
09:00 ‘6284 Sayılı Yasa’nın uygulanmaması kadınların yaşamını tehlikeye sokuyor’