Buldan: Yeni yaşam olacağız

img

ANKARA - HDP 3'üncü Büyük Konferansı’nda konuşan Pervin Buldan, ayrıştırılmak, aralarına nefret tohumları ekilmek istenen halklar arasındaki köprü olacaklarını belirterek, "Yoksulun, ezilenin, garibanın dili olacağız, nefesi olacağız, onların yüreğindeki isyan olacağız. Yeni yaşam olacağız" dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3'üncü Büyük Konferansı “Daha güçlü HDP, Daha Güçlü Mücadele” şiarıyla Ankara'da gerçekleştiriliyor. Konferansa, Türkiye’nin her yerinde seçilen 600 delege katıldı. 6 bölgede gerçekleştirilen bölge toplantıları ve konferanslarından çıkan sonuçlar, bugün başlayan ve iki gün sürecek olan büyük konferansta ele alınacak. HDP, büyük konferansından çıkacak sonuçları 23 Şubat tarihinde yapacağı 4’üncü Büyük Olağan Kongresi'ne taşıyacak.
 
Konferansın açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptı. Buldan, HDP eski Eş Genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile cezaevinde bulunan siyasi tutukluları selamladı.
 
İki gün sürecek konferansta partinin yeni yol haritasını belirleyeceklerini söyleyen Buldan, eksikliklerini gözden geçireceklerini ve politik hatları belirleyeceklerini belirtti. Buldan, “Örgütlülüğümüzün güçlendirilmesinden toplumsal muhalefeti genişletmeye varıncaya kadar her alanda çok daha güçlü, daha örgütlü, daha cesur ve daha kararlı bir mücadele sürecinin de startını hep birlikte vermiş olacağız” dedi.
 
‘BÜYÜK BİR MÜCADELE PARTİSİ’
 
“HDP, insanlığı kurtuluşa götürecek büyük bir mücadele partisidir” diyen Buldan, şöyle devam etti: “HDP, cesaret, umut ve kararlılıktır! HDP halkın yanında halkla birlikte güçlü bir duruştur! HDP halkımızın gözlerinde parlayan ışıktır. HDP, milyonların yüreğindeki büyük sevgidir! HDP, kimliklerin, inançların, dillerin varlık mücadelesidir. HDP, işçinin, emekçinin, yoksulun emeği ve alın teridir. HDP kadınların özgür yaşam mücadelesidir, kadınların baharıdır! HDP gençlerin gelecek umudu ve cesaretidir. HDP aynı zamanda bir demokrasi okuludur.
 
İşte bugün burada hem ülke sorunlarını tartışacağız hem de demokratik çözüm için hedeflerimizi belirleyeceğiz. Olanca baskıya, tüm tasfiye girişimlerine rağmen ayakta kalmayı başardığı gibi daha güçlü hedeflerle ilerleme kararlılığında olan bir partiden, herkesin ortak umudu olmaya devam eden HDP’den söz ediyoruz. HDP’nin fikriyatı, HDP’nin ilkeleri ve politikaları inanın ki yüzyılın halklar paradigmasıdır. HDP’yi bu denli önemli kılan; devrimci mücadele geleneğinden devraldığı büyük direniş mirası ve geleceğe dönük ortaya koyduğu büyük demokrasi iddiası, halkları buluşturduğu özgürlük ve eşitlik ütopyasıdır.”
 
‘SİYASETİ TOPLUMSALLAŞTIRMAK ZORUNDAYIZ’
 
Eksik ve yapamadıklarını gözden geçireceklerine de dikkat çeken Buldan, “Yetinmeci yaklaşmadık, yaklaşmayacağız” dedi.Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sürekli daha büyük hedeflere yöneleceğiz. Daha büyük başarılara kilitleneceğiz. Demokratik iktidar süreci en önemli hedefimiz olarak önümüzde durmaktadır. Üzerimizdeki sorumluluğun ne denli ağır olduğunun farkındayız. Halkımızın, toplumun, ezilenlerin, kadınların, gençlerin bizden beklentisi büyüktür. Bunu görüyoruz. Bu beklentiye denk bir çalışmayı ve mücadeleyi örgütlemek, mücadeleyi ve demokratik siyaseti toplumsallaştırmak durumundayız.
 
DEMOKRATİK İTTİFAKIN BÜYÜTMELİYİZ
 
Ülkenin içinden geçmekte olduğu ağır koşullar ve faşizmin artan baskısı HDP’nin örgütsel ve siyasal varlığını, mücadelesini her geçen gün daha da önemli ve stratejik hale getirmektedir. Tekçi otoriter sistem kendisini kalıcı hale getirmeye çalışırken, demokrasiden, özgürlükten, adaletten, barıştan ve emekten yana olan herkesin, tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin, kadınların, gençlerin daha fazla güçlenmesi, örgütlenmesi, ortak mücadeleyi ve demokratik ittifakı büyütmesi gereken bir süreçten geçiyoruz.
 
TÜRKİYE TAM BİR YOL AYRIMINDA
 
Faşizm durmuyor, o halde biz de durmayacağız, yılmayacağız. Geri adım atmayacağız. Kararlı adımlarla mücadeleyi daha da toplumsallaştırarak büyüteceğiz. İşte HDP bu mücadelenin öncüsü olma iddiası ve kararlılığındadır. HDP’nin olmadığı veya zayıfladığı bir ortamda faşizmin kanser hücresi gibi tüm ülkeyi, toplumu sarıp sarmalayarak yok edeceği gerçeğini herkesin görmesi gerekmektedir. Türkiye tam bir yol ayrımındadır. Ya demokrasi, ya faşizm. Ya aydınlık, ya karanlık. Ya özgürlük, ya esaret. Ya kadınlara özgürlük ya da erkek iktidar. Toplum açısından artık karar vakti gelmiştir. Bu adaletsizlik düzeni ve sistemiyle gidilmeyeceği çok açık ortadadır. Halkların tercihi çok nettir. Tek adam yönetimi değil halkların demokratik iktidarıdır tercih.
 
AKP-MHP tekçi iktidarı, varlığını baskıcı, otoriter sistemde, tecrit politikasında ve kayyım darbesinde görmektedir. Bu sistemi kalıcılaştırmak için demokrasiyi, hukuku, adaleti, insan haklarını, halk iradesini, kadın iradesini, barış zeminini, birlikte yaşam umudunu tüketmek, faşizme daha büyük bir alan açmak için olanca gücüyle yüklenmektedirler. Korku iklimiyle, içeride ve dışarıda yaydıkları çatışma kültürüyle, tecritle ülkeyi yönetmeye çalışan ancak yönetemeyen, yönetemediği için de siyasal, ekonomik, sosyal krizi daha da derinleştiren bir iktidar gerçeğini herkesin görmesi gerekir.
 
HALKLARIN DEMOKRATİK BİRLİĞİNDEN KORKUYORLAR
 
Ayakta tutmaya çalıştıkları bu sistem; demokrasiyi, halk iradesini, hukuku, birlikte yaşam iradesini dışlayan bir sistemdir. Sadece ve sadece iktidarın kendi siyasal, ekonomik, rantsal çıkarlarını merkezine alan toplumsal sorunlara ve taleplere ise tümüyle kapalı tekçi talancı bir sistemi ülkeye ve topluma dayatmaktadırlar. Attıkları her adım daha fazla kriz, daha fazla yolsuzluk, daha fazla yoksulluk, daha fazla can kaybı, daha fazla parçalanma, daha fazla ayrışma ve tecrittir. AKP-MHP Saray iktidarının temel politikası, halkları ayrıştırma, kamplaştırma, çatıştırma böylece kendi iktidarlarını ayakta tutma üzerine kuruludur.
 
TECRİT KALKMALIDIR
 
Son 10 yıla adaletsizlik, hukuksuzluk tecrit politikalarıyla yönetmeye çalışmaktadırlar. Bir kez daha ifade ediyoruz, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit bir an önce kalkmalıdır. Tecrit bir insanlık suçudur Sayın Öcalan’ın tüm tutuklu ve hükümlüler gibi ailesi ve avukatları ile görüşme hakkı vardır. Bunu engellemek Türkiye hukukuna vurulmuş bir darbedir. Türkiye halkları, Türkiye toplumu tecridi kabul etmemektedir, Tecridi tüm gücüyle yıkmaya çalışacaklardır.
 
ÜÇ TİYATRO DAHA SERGİLENSE TUZLA BUZ OLACAKLAR
 
Demokrasi ve özgür gelecek idealiyle bir arada olan kim varsa, hangi halklar varsa, AKP-MHP iktidarı gidip, o birlikteliği parçalamaya, ayrıştırmaya, toplumlar arasında duvar örmeye çalışmaktadır. Bunun en son örneğini Sevgili Demirtaş’ın tiyatrosunda gördük. İktidarın sahipleri, tiyatroda bir araya gelen kadınların dayanışmasından korktu, ürktü ve hemen terörize etmeye çalıştı. İnanın ki tiyatrodan dahi korkan bir iktidarın çöküşü yakındır.
 
Çok değil, iki, üç tiyatro daha sahnelensin bunlar tuz gibi dağılacak. Korkudan dolayıdır ki kadınlar bir araya geldiğinde bu birlikteliği bozmak için polis şiddeti dahil her yöntemi devreye sokmaktadırlar. Kadınlar ve erkekler eş başkanlık sistemiyle yerel yönetimlerde eşit yönetim için bir araya geldiğinde oraya kayyım atıyorlar. Amaç o eşit temsiliyet ve eşit yönetme için oluşan birlikteliği yıkmaktır.
 
KORKTUKLARI MUTLAKA BAŞLARINA GELECEK
 
Aleviler bir araya geldiğinde, Alevi toplumunu kendi içinde parçalamaya çalışıyorlar. İşçiler, emekçiler bir araya geldiğinde, greve gittiğinde iktidarın yaptığı ilk iş o grevi engellemektir. HDP’ye saldırmalarının en büyük nedeni, halkların, kimliklerin, inançların, kültürlerin, kadınların HDP çatısı altındaki bir arada duruşu ve ortaya koyduğu ortak iradedir. Bu düzeni değiştirecek gücün HDP olmasıdır. Toplum bir araya gelirse, örgütlenirse, birlikte itiraz ederse, birlikte hesap sorarsa bunu faşizmin sonu olarak görüyorlar. Korkularının asıl nedeni budur. Ve korktukları da mutlaka başlarına gelecektir.
 
DEMİRCİ KAWA GİBİ DİRENMEYE DEVAM EDECEKTİR
 
Bu nedenle diyoruz ki, bu iktidar faşizmde ısrar ettiği sürece mazlum halklar, ezilenler, yoksullar, bir arada olmaya, birlikte mücadele vermeye devam edeceklerdir. Faşizmin karşısında tüm toplum demokratik birlik olmaya devam edecektir. Savaş politikaları karşısında halklar barış için birlik olmaya, barış etrafında kenetlenmeye devam edecektir.
 
Kadınlara yaşam hakkı tanınmadığı sürece kadınlar yaşamın her alanında erkek iktidara karşı bir arada omuz omuza olmaya devam edecektir. Kürdün iradesini kayyım eliyle gasp ettikleri sürece Kürt halkı birlik olarak bu kayyım zulmünün karşısında Demirci Kawa gibi dikilmeye ve direnmeye devam edecektir.
 
HALKLAR BU DUVARI YIKACAK
 
Kadınlar ne pahasına olursa olsun eş başkanlıktan asla ve asla vazgeçmeyecektir. Kürt halkı ulus devletlerin artan baskısı karşısında her yerde kendi ulusal birliğini mutlaka oluşturacaktır. Tecrit derinleştirildikçe, halkımızın tecride karşı mücadelesi de büyüyecek ve bu tecridi mutlaka kıracaktır. Aleviler, inançlarına, değerlerine, varlıklarına saldırı olduğu sürece birlikte olmaya, birlikte mücadele etmeye devam edecektir. İşçi ve emekçiler, sömürüye, güvencesiz, güvenliksiz çalışma koşulları dayatıldıkça birlik olmaya, örgütlenmeye devam edecektir. Çevre rant için talan edildikçe tüm çevreciler, köylüler, kadınlar, ağaçlar için, dereler için, kuşlar için bir arada olmaya devam edecektir. Adaletsiz bir yaşam ülkeye dayatıldıkça adalet bekleyen milyonlar birlikte olmaya, adalet diye haykırmaya devam edecektir. Halklar arasına duvar örülmeye çalışıldıkça halklar bu duvarları yıkacak ve barış için bir arada olmaya devam edecektir.  Tüm bu birlikteliği sağlayacak olan ise HDP’dir, HDP’nin ortak mücadele ilkeleridir.
 
Bu iktidar topluma dayattığı zulmün toplumsal karşılığını mutlaka ama mutlaka halktan görecektir ki görüyor da. Demokrasi ve adalet dağıtmayan bir iktidarı her halde toplum çiçeklerle, güllerle, alkışlarla karşılamayacaktır. Böyle bir iktidarın karşısında ancak ve ancak büyüyen demokratik toplumsal mücadele olacaktır! Bunun böyle bilinmesi gerekir.
 
ADALETİ GETİRECEK OLAN KADINLARDIR
 
Türkiye’nin biriken tüm sorunlarının çözümünün önündeki en önemli engel bu iktidar ve dayattığı politikalardır. Tekçi iktidardan kurtulmadığımız sürece, ne Kürt sorunu çözülebilir, ne de demokrasi ve adalet sorunları. İktidar çözüldüğünde zaten diğer tüm sorunların da çözüm yolu açılmış olacaktır. İlk seçimlerde bunları göndermek, adaletsiz, barışsız, özgürlüksüz, yarınsız yaşamak istemeyen herkesin en önemli hedefi olmalıdır.
 
Barışı sağlayacak olan da, demokrasiyi geliştirecek olan da, adaleti getirecek olan da, kadınlara özgürlüğü sağlayacak olan da yine bizleriz, yani halkın kendisidir, toplumun kendisidir, kadınlardır, gençlerdir.
 
HDP OLMADAN BARIŞ OLMAZ
 
7 Haziran’dan 31 Mart ve 23 Haziran’a uzanan süreç halkın değişim gücünü, değişim cesareti ve kararlılığını ortaya koyan en önemli tarihi süreçlerdir. O süreçten buyana tekçi iktidarın sahipleriyle halkların demokratik iradesi arasında kıyasıya bir mücadele yürümektedir. Bu mücadele bitmiş değildir. Hatta bu demokratik mücadele halklar acısından daha da büyüyecektir. En başta da vurguladığım gibi HDP olarak bizim sorumluluğumuz gerçekten ağırdır. Ama şu da iyi bilinmelidir ki bu mücadelenin sonucu mutlaka başarıdır, zaferdir, aydınlık bir gelecektir. HDP olmadan demokrasi kurulamaz. Demokratik iktidar oluşturulamaz. HDP olmadan barış zemini oluşturulamaz.
 
YAŞAMIN HER ALANINDA OLACAĞIZ
 
HDP olmadan özgür yaşam, eşit yaşam, birlikte yaşam kurulamaz. Bu sürecin en önemli değişim ve dönüşüm gücü HDP’dir. HDP’nin ilkeleridir. HDP’nin demokratik özgür yaşamdan yana olan sarsılmaz iradesidir. HDP’nin radikal demokrasi iddiasıdır. HDP, bu topraklarda yaşayan yediden yetmişe herkesin, her rengin, her kimliğin ve her inancın özlemini duyduğu, hayal ettiği demokratik, özgür ve eşit ortak yaşamın garantisidir. İşte bu ilkelerden yola çıkarak, daha fazla örgütleneceğiz, daha fazla yol alacağız, daha fazla güçleneceğiz.
 
HDP’nin ilkelerini toplumsallaştıracağız. Kendimizi daha fazla anlatacağız. Anlatabilmenin yollarını arayacağız. Yaşamın her alanında olacağız. Sokak sokak, mahalle mahalle, köy köy, belde belde, ilçe ilçe, şehir şehir her yerde olacağız.
 
YENİ YAŞAM OLACAĞIZ
 
Genişleyeceğiz. Büyüyeceğiz. Onlar bizi azaltmaya çalıştıkça biz daha fazla çoğalacağız. Çoğala çoğala geleceğiz. Herkesin elini tutacağız. Kapısını çalacağız. Kalbine dokunacağız. İktidara, sisteme itirazı olan ezilen herkesin itirazı olacağız, onların taleplerinin sesi olacağız. Değişim isteyen herkesin değişim umudu olacağız. Barış isteyen herkesin barışa giden yolu olacağız. Çözüm isteyen herkesin çözüm alternatifi olacağız. HDP olduğu sürece hiç kimse kendisini yalnız ve güvensiz hissetmeyecek. Ayrıştırılmak, aralarına nefret tohumları ekilmek istenen halklar arasındaki en güçlü köprü biz olacağız. Yoksulun, ezilenin, garibin dili olacağız, nefesi olacağız, onların yüreğindeki isyan olacağız. Yeni yaşam olacağız.
 
Doğan güneş gibi biz de yaratılmak istenen karanlığı aydınlatan ışık olacağız. Mücadele tarihimiz büyük başarılarla doludur. Şimdi bu zincire yeni başarılar eklemenin tam zamanıdır.  Buna inancımız da var, cesaretimiz de var, kararlılığımız da var. Tarih bizden yana. Güneş bizden yana. Rüzgar bizden yana. Toprak bizden yana. Halklar bizden yana. Tam da şimdi diyoruz. Hep birlikte, umutla, cesaretle başarmaya diyoruz. Ve mutlaka başaracağız! Mutlaka Kazanacağız. Hızır hepimizin yardımcısı ve yoldaşı olsun. Sizleri büyük başarı dileklerimle saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”
 
 

Diğer başlıklar

15:30 Meclis Genel Kurulu'nda infaz düzenlemesi görüşmeleri başladı
15:12 HDP Bismil’de 3 bin 500 maske dağıttı
15:10 Muğla’da ağaç kesimi sürüyor
15:04 İMO: Şantiyelerde virüsten korunma genelgesine uyulmuyor
15:01 Polis kontrol noktası 4 yıl sonra kaldırıldı
14:41 Yasak ilan edilen mahallelerde telefonlar çekmiyor
14:28 Sağlığı merak edilen Öcalan için çağrı
14:24 Eşbaşkan Alaca ve Bilgen’den ‘Kardeş Aile Kampanyası’ için çağrı
14:20 Dersim’de baraj gölünde 1 kadın cesedi bulundu
14:08 ‘Salgını durdurmak için önce çarkları durdurun’
14:07 SES: ASM’lere gerekli ekipman verilmiyor
13:50 TTB: Kadın sağlık çalışanlarının gereksinimleri karşılansın
13:34 Şakran'da bir doktorun daha testi pozitif çıktı: Koğuşlarda tutuklularla temasta bulunmuş
13:20 7 kişilik koğuşta 29 kişi kalıyor, 2 kişi karantinada
13:16 Mızraklı’ya verilen hapis cezasının gerekçesi itirafçının ‘samimi’ ifadesi
13:13 Diyarbakır’da 500, Batman’da 450 test yapılması Meclis'e taşındı
12:54 İstanbul’da Kovid-19’a yakalanan sağlık çalışanı sayısı binin üzerinde
12:47 CHP'li yönetici Karakoç koronavirüsden yaşamını yitirdi
12:42 Kararname yetmedi: Öğretmenlere taahhütname imzalatılıyor
12:41 DFG: 15 gazeteci gözaltına alındı, 8’i tutuklandı
12:40 Ağrı’da bir kişi borçları nedeniyle intihar etti
12:26 Meclis'ten seslendiler: İktidarın infaz yasasına karşı suskun kalmayın
12:19 İşçilerden salgına karşı dayanışma
12:13 Dünya basınında korona: Aşı bulunduğunda normale dönülür
11:37 İzmir'de 111 sağlıkçının testi pozitif çıktı
10:53 İsyandan sonra Diyarbakır'a sevk edilen tutuklular darp edildi
10:19 Muhalefetin 'eşitsiz' dediği infaz değişikliği Genel Kurul’da görüşülecek
10:16 Korkuteli raporu: Dosya kapatılmak isteniliyor
09:25 ‘Kadınlar Siirt'te yalnız değil’
09:23 ‘Tutuklular ölüme terk edilmesin’
09:16 SES 'salgın komiteleri' kuruyor
09:16 'Tedbir alınmazsa kıtlıkla karşı karşıya kalacağız'
09:15 Kürt siyasetçiler videolu paylaşım kampanyası başlatıyor
09:14 Gazeteci Aziz Oruç’un eşi: Aylardır tedbir alınmıyor
09:13 'Tutukluları ölüme terk ederek 'Evde kal' diyemezsiniz'
09:12 Arkadaşlarına ‘Beni gülerek anlatın’ diyordu
09:11 Diyarbakır’da kadın sığınma evleri başvuru almayı durdurdu
09:10 Tutuklu yakınları: Eşitsiz infaz düzenlemesi geri çekilsin
09:10 Ölümlerin hesabını kim verecek?
09:09 Tarım işçileri korumasız, gıda güvenliği tehlikede
09:08 Dr. Zorlu Günok: AKP sorumluluğu halkın üzerine yıktı
09:06 TOHAV Başkanı Erdem: İnfaz düzenlemesinin idamdan farkı yok
09:05 ‘İnfaz düzenlemesi binlerce tutsağı ölüme terk eder’
09:00 07 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
08:11 Dargeçit'te 3 mahallede sokağa çıkma yasağı
00:17 Erdoğan’dan gazeteci Fatih Portakal hakkında suç duyurusu
06/04/2020
22:35 Kovid-19 tanısı konan Boris Johnson yoğun bakıma kaldırıldı
22:22 Haberin Var Mı İnisiyatifi’nden ‘AdaletHemenŞimdi’ kampanyası
21:52 Dünya genelinde vaka sayısı 1 milyon 300 bini aştı
21:42 HDP Van Gençlik Meclisi pazarda maske dağıttı
19:57 Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 649’a yükseldi
19:36 İTO: İstanbul koronavirüsle mücadelede yetersiz
19:31 Şırnak ve ilçelerinde araçlara plakaların son rakamına göre geçiş
19:24 Erdoğan: Yeşilköy ve Sancaktepe Havalimanı’nda hastane yapıyoruz
19:10 Türk Ceza Hukuku Derneği: Mevcut yasa çözüm değil
19:07 Özerk Yönetim: Kuzey ve Doğu Suriye’de koronavirüs vakası yok
18:59 Tatvan’da iş cinayeti
18:17 Meclis’te 3 koronavirüs vakası tespit edildi
17:40 Malazgirt Belediyesi’nde HDP’li Meclis Üyesi görevden uzaklaştırıldı
17:30 İzmir’de salgına karşı ortak mücadele
17:22 Bağcılar’da 4 bina karantina altına alındı
16:56 BES: Emekçiler salgının ilk hedefi
16:38 11 siyasi parti: Adaletin sesini yükseltmeye çağırıyoruz
15:58 Diyarbakır’da 148 yurttaşın tedavisi sürüyor
15:36 Yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları 10 ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak
15:35 Sakızcı Memo da Kovid-19’a yakalandı
15:33 100 bini aşkın insan yardım talebiyle İBB'ye başvurdu
15:29 Virüs tespit edilen işçi karantinaya alınmadı
14:51 Çerkezoğlu hükümete seslendi: İşleri durdurun!
14:43 Medreseya Sor bir kez daha restorasyona alındı
14:37 Diyarbakır’dan infaz düzenlemesine itiraz: Eşitlik istiyoruz
14:22 Salgın günlerinde basına destek çağrısı
14:20 CHP de şerh düştü: İnfaz düzenlemesi Anayasa'ya aykırı
14:16 ATO: Kapatılan hastanelerimizi açın!
14:16 ‘Hukukta çifte standartlık olmaz’
14:11 Diyarbakır surlarında intihar girişimi
14:02 DEDAŞ'tan kimsenin ifadesi alınmadı
14:01 ‘Sözleşmenin askıya alınması’ Meclis'e taşındı
13:48 HAYTAP: Genelge sokak hayvanlarını korumada yeterli olmayacak
13:48 CHP umreden dönenleri sordu
13:47 Çukura düşen 3 kaplumbağa kurtarıldı
13:31 Dünya basınında Kovid-19: İlaç tedavisi ikinci aşamada
13:06 Silvan’daki vaka sayısı caminin hoparlöründen duyuruldu
13:05 Xwebûn dijital yayına geçti
13:03 Şiddete karşı 'acil eylem planı' talebi
12:37 Dersim’de Kardeş Aile Kampanyası başladı
12:34 İGC öldürülen gazetecileri andı
12:21 Dersim İnşa Kongresi’nden dayanışma kampanyası
12:20 TPD sağlık çalışanları için ruhsal destek hattı kurdu
12:11 HDP’den infaz düzenlemesine şerh: Toplumsal barışı sağlamayacak
12:02 ‘PTT çalışanları için acil koruyucu önlem alınmalı’
12:00 Siirt İl Sağlık Müdürü’nün koronavirüs testi pozitif çıktı
11:46 14'ü koronadan 113 işçi yaşamını yitirdi
11:27 Urfa’da koronavirüs 3 can aldı
11:10 Metris Cezaevi Meclis gündeminde
10:56 Birkaç zeytin, bir dilim peynir ve bayat ekmekle karınlarını doyuruyorlar
10:48 Uca: Siyasi tutuklular derhal tahliye edilmelidir
10:15 Ücretsiz maske başvuruları e-Devlet’e kaydırıldı
10:14 Sağlık Bakanı İstanbul'daki başhekimler ve sağlık yetkilileriyle görüştü
10:13 Kayyım dilbilimci Zana Farqinî'yi işten çıkardı