Özsoy: Ortadoğu’da Kürt ve Kürdistan meselesi var

img

ANKARA- Suriye savaşının hedefinde Kürt özerkliği olduğunu ve Kürt sorununu çözemeyen iktidarların çözüleceğini söyleyen HDP’li Hişyar Özsoy, “Görmek istemediğiniz çıplak ve yakıcı hakikat şudur. Ortadoğu’da yüzyıldır çözülemeyen bir Kürt ve Kürdistan meselesi vardır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili ve Dış İlişkiler Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy, Meclis’te Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu.

Türkiye’nin dış politikasını eleştiren Özsoy, “AKP hükümetinin durumu dalgaları kabarmış bir denizde dümeni kırılmış ve pusulası kaybolmuş bir kaptanın acınası haline benziyor. Hükümet Avrupa ve Arap dünyası ile tehdit, şantaj ve hakaret üzerinden ilişkilenirken,  Amerika ve Rusya’nın diplomatik tefecilik tezgahına düşmüş bir pinpon topu gibi Washington ve Moskova arasında mekik dokuyor. Bu iki güç arasındaki bölgesel çelişkileri kullanarak ve türlü tavizler vererek, aldığı kredilerle Ortadoğu’nun karanlık dehlizlerinde yol almaya çalışıyor” dedi.

‘SURİYE SAVAŞININ KİME NE FAYDASI OLDU?’

Türk dış politikasının halkların çıkarına değil, AKP hükümetinin çıkarlarına yönelik olduğunu vurgulayan Özsoy, “Bazen ‘Dostum Trump, dostum Putin’ gibi şahsileştirilmiş, bazen de damat diplomasisi şeklinde ailesel boyut kazanabilen tuhaf bir çerçevede seyrediyor. Suriye savaşının Türkiye’nin müdahalesinin kime ne faydası oldu. Türkiye’nin burada ulusal çıkarı neydi? Aynı şey Libya için de geçerli. Asker gönderme fantezisi kuruluyor. Soruyor musunuz Türkiye ve Libya halklarına sizin çıkarınız nedir diye?” şeklinde konuştu.

'ÇOK DAHA GERİLİMLİ BİR DÖNEM OLACAK'

ABD-Türkiye ilişkilerinin önümüzdeki günlerde daha gerilimli olacağını belirten Özsoy, “Ermeni Soykırım tasarısı geçti. Bu işin daha başlangıcı. Çok daha gerilimli bir dönem yaşanıyor. S-400, F-35 meselesi bir taraftan Suriye, Rojava işgali var diğer taraftan Erdoğan ve ailesinin mal varlığının araştırılması, Halkbank meselesi. Bu gerilimler önümüzdeki dönemlerde Türk dış politikasını önemli oranda belirleyecek. AKP hükümetinin Amerika’da ki destekçilerine baktığınız zaman iki ya da üç elin parmaklarını geçmeyecek kadar bir destekçi kalmış verilen on milyonlarca dolar lobilere verilen paraya rağmen öyle görünüyor ki Trump’ın şahsi avukatı ve damadı ile iş tutmak bile hükümeti bu cendereden çıkarmaya yetmiyor” dedi.

‘RUSYA SOĞUK BİR ŞEKİLDE İNTİKAM ALIYOR’

Türkiye -Rusya ilişiklerine de değinen Özsoy, “ Rusya  çok soğuk bir şekilde düşürülen uçağın ve öldürülen büyükelçinin intikamını almaya devam ediyor. Bunu Türkiye’nin ABD ve NATO ilişiklerinin arasına bir kama sokmuş ve her fırsatta bunu derinleştirmeye çalışıyor. İdlib’teki dengenin Türkiye’nin aleyhine değişmesi bir zaman meselesi. Lavrov Türkiye’nin İdlib’te üzerine düşeni yapmadığını ve bu durumun ilelebet devam etmeyeceğini söyledi. Eğer Rusya şuana kadar İdlib’e müdahale etmediyse, bu Almanya, Fransa, İngiltere ve Amerika’nın çektiği sınırlarla ilgilidir. Bir taraftan Amerika’daki yaptırımlar bir taraftan Rusya ile  İdlib üzerinden yaşanabilecek gerilimler Suriye’de artık bu iki gücü birbirine karşı kullanma yolunun sonuna doğru gelindiğini gösteriyor” diye konuştu.

‘TÜRKİYE POLİS VE İSTİHBARAT DEVLETİ HALİNE DÖNÜŞTÜ’

Özsoy iktidarın iç siyasetteki politikalarını eleştirerek, hükümetin demokrasi ve insan hakları konusunda adım atmaya niyetinin olmadığını belirtti. Özsoy, “ Siyasetçileri tutuklama, belediyelere kayyım atamalar, sonu gelmeyen tutuklamalar, bağımsız yargının olmaması, işkenceler, zulüm ve adaletsizlikler silsilesi katlanarak devam edeceğe benziyor. Hukuk devleti rafa kalkmış, Türkiye tam anlamıyla bir polis ve istihbarat devleti haline gelmiş. Hal böyleyken Avrupa Birliği ve Konseyi ile ilişkiler geliştirmek ham hayal” dedi.

‘EMEVİ CAMİSİ’NDE NAMAZ KILMA FANTAZİSİ’

Türkiye’nin Ortadoğu politikalarına ilişkin de Özsoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortadoğu’da Katar ve Libya’da Trablus’ta sıkışmış hükümet dışında dostu kalmayan Türkiye’nin önümüzdeki dönede hem Suriye’de hem de Doğu Akdeniz’de derinleşen gerilimler ve açık çatışmaya girme ihtimali söz konusudur. Suriye savaşındaki veballeri ortadayken bir de Libya savaşına girmek isteyenlere sadece Emevi Camisi’nde namaz kılmak fantezisinin Türkiye ve Suriye halkları açısından ürettikleri sonuçlara bakmasını tavsiye ediyoruz. Suriye’de yeni bir işgal hareketiyle Sere Kani ve Tel Abyad arasında bir savaş cephesi açan Türkiye uluslararası kamuoyundan istediği desteği bulamadı. Türkiye’nin hangi paralarla destekliğini bilmediğimiz çoğu El Nusra, El Kaide ve IŞİD türevi örgütlerin artığı olan Milli Suriye Ordusu denen çete yapı, Kürtlere dönük savaşıyor. Bu grupların işledikleri katliamlar ve yaşattıkları vahşet ortada.

BAĞDADİ KENDİNİ TÜRKİYE DENETEMİNDE GÜVENDE HİSSETMİŞ

Vesayet savaşlarında istediği sonucu alamayan Türkiye katil dediği Esad ile zimmi bir anlaşma çerçevesinde artık Esad’ı devirme siyasetinden vazgeçmiş, bütün enerjisini Kürtlerin Suriye’de elde edebilecekleri özerk bir siyasi yapıyı boğmak üzere yoğunlaştırılmıştır. Bütün dünya bu savaşın Kürt özerkliğine yönelik olduğunu biliyor. Sınırın dibinde hem savaş suçu işliyor hem de önümüzdeki dönemde yaptığınız demografik mühendislikle Suriye’de yaşayan Kürtler, Araplar, Türkmenler bu halklar arasında yeni savaşların tohumlarını ekiyorsunuz. IŞİD lideri Bağdadi’nin sınırın 5 kilometre uzağında bulunmasına karşı edecek laf bulamıyorsunuz. Belli ki Bağdadi Türkiye’nin denetimindeki alanlarda kendini güvende hissetmiş. Türkiye önümüzdeki dönemde ‘katil’ dedikleri Esad’ı Kürtlere tercih etmenin plan ve hazırlıklarını yapmakta.

ORTADOĞU’DA YÜZYILLIK BİR KÜRT VE KÜRDİSTAN SORUNU VAR

Görmek istemediğiniz çıplak ve yakıcı hakikat şudur: Ortadoğu’da yüzyıldır çözülemeyen bir Kürt ve Kürdistan meselesi vardır. Ortadadır. Siz başınızı kuma gömün. Türkiye’nin Suriye’ye iyice müdahaleleri ile küreselleşen Kürt meselesi artık çok aktörlü, çok faktörlü içinde Türkiye’nin de olduğu ama Türkiye’yi de aşan bir sorun. Türkiye ise kendi sınırları içinde ve dışında yaşayan Kürtlerle yeni ve pozitif bir ilişki kurma basiret, yetenek ve iradesini ortaya koyamıyor. Yüzyıllık inkar ezberine geri dönüyor. Daha önce olduğu gibi iflası kaçınılmaz olan bu politikalarda ısrar ediyor. Kürt meselesini çözebilen büyür. Çözemeyenler ise çözülür ve tarihin ve siyasetin çöp sepetine gider.

KÜRT OLUNCA ADALET İŞLEMİYOR

Tel Rıfat’ta 8 çocuk katledildi. Tezkerelere el kaldırdığınız zaman çocukların, yaşlıların ölmesine de el kaldırıyorsunuz. Fetih duası okutup Muhammedin ordusu diye gönderdiğiniz ordu, yaşlı ve çocukları öldürdü. Fetih duaları okuyup gittiniz oraya, tövbe suresiyle çıkacağınızı düşünüyorum da Allah bu tövbeyi kabul eder mi onu bilmiyorum. Emine Aslan 65 yaşında bu anneden bir terörist çıkardınız ceza verdiniz. Ağır hasta cezaevinde yaşamını yitirdi. Aile cenazeyi alıyor kayyum atanan belediyeler kepçe vermiyor kendi elleriyle kazıyorlar. Define izin verilmiyor. İnsan gibi ölümüne bile müsaade etmiyorlar taziye çadırı kurmalarına izin vermediler. Ağrı Tutak’ta Murat Kaya ‘terörist’ diye öldürüldü. Üç çocuğu var, İstanbul’da işçilik yapıyor. Ağrı’ya çocuklarını görmeye geldi, öldürdüler. Kürt olunca adalet işlemiyor. İki köprü belediye eş başkanımız, seçilmiş belediye eş başkanı ve arkasında polis ordusu. AKP, Neo Kemalist parti dediğimiz de alınmayın. Ankara Jitem Davası, sanıkların beraatiyle sonuçlandı. Başta Mehmet Ağar olmak üzere sanıklar aklandılar.  Önümüzdeki dönemde Kürt meselesine dair algınızı gösteriyor.”

Diğer başlıklar

23/01/2020
23:32 Merkel İstanbul'a geldi
22:05 HDP’li Özsoy zırhlı araç ölümlerini Soylu’ya sordu
21:35 66 barodan ortak ‘İyidil’ açıklaması
21:13 İzmirli kadınlar Gülistan Doku için bir araya geldi
19:13 HDP, AB Türkiye Raportörü Amor ile görüştü
19:08 HDP PM Üyesi Bağcık ve 12 kişi tutuklandı
18:25 Merve Kotan davası görüldü
18:02 Katledilen öğretmen Kübra Aşkın'ın davası ertelendi
17:45 HRW: Suriye’de Türkiye destekli gruplar çok sayıda hak ihlalinde bulundu
17:34 Gergerlioğlu: OHAL Komisyonu insanları aldatma komisyonudur
17:05 Öldürülen kaymakamın yakın koruması ‘Emniyet amiri öldürttü’ demiş!
16:53 Küçük Hüseyin'in katil zanlısı ifade vermedi
16:40 'Savaşa hayır' dediği için tutuklanan Esin Kavruk’a tahliye
16:34 5 ilde kar ve sağanak yağış bekleniyor
16:33 Özçelik ailesine taziye ziyareti
16:32 Mahkeme başkanından gazeteciye: Savunmanı sonlandırırım
16:29 TTB ve 47 tabip odasından ortak açıklama: İstismara evlilik affı kabul edilemez
16:11 Polisin yerde sürüklediği Barış Annesi hakkında yeni bir soruşturma
16:00 HDP Sözcüsü Kubilay’a 301’den soruşturma
15:23 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
15:18 SES: Grup Yorum üyeleriyle görüşülsün
15:15 KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmeli
14:57 ‘Kürdistan’ yazılı broşüre takipsizlik
14:17 Birleşik Metal-İş’ten son çağrı: Grev kapıda
14:08 Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksi gerilemeye devam ediyor
14:06 Akdemir’in duruşması ertelendi
13:55 Yeni Demokrasi gazetesine toplatma kararı
13:52 Cizre'de HDP'lilerin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü
13:44 Kürt siyasetçi Bulgaristan’da gözaltına alındı
12:28 YSK’nin son üyesi de belli oldu
11:53 Skandal kayyım kararı Danıştay'a taşındı
11:48 ‘Bitlis’te güvenlik gerekçesiyle kesilen ağaçlar toprağa gömülüyor’
11:43 KÜRDSİAD davasında yakalama kararı
11:40 Gazeteci Kırkaya: Akit hedef gösterdikten sonra dava açıldı
10:54 Van'daki 'eylem ve etkinlik yasağı' yine uzatıldı
10:16 HDP’li Önlü: Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek kadroları açığa çıkaracağız
10:16 Açlık grevine destek verenlere açılan soruşturmaya takipsizlik
10:12 Torba kanun Meclis'ten geçmeden yönetmelik değiştirildi
10:08 Ankara’da 4.5 şiddetinde deprem
10:04 Şa Performans İzmir'de sahne alacak
10:03 Çınar’da 8 yaşındaki çocuk ölü bulundu
09:32 Tarihin üstüne beton döküldü: Rapor istenmedi, bilirkişi incelemedi
09:23 Asrın Hukuk Bürosu’ndan AYM’ye İmralı başvurusu
09:16 'Devlet aklı birleşip Dersim'de kadınlara savaş açtı'
09:13 Amedspor Başkanı Kılavuz: Ciddi bir kuşatma altındayız, takıma sahip çıkın
09:10 Nuriye Gülmen'den Grup Yorum için çağrı
09:06 Siyasetçilerden Kanal İstanbul yorumu: Borç yükü onlarca yıla yayılacak
09:06 Kürtçe öğrenen Trabzonlu: Dil algımızı da değiştirecek
09:05 8 bin yıllık tarih maden ocaklarının tehdidi altında
09:04 'Vergi değil haraç alıyorlar'
09:02 Kayyımın müdürü 11 yıl cezaya rağmen tutuklanmadı
09:00 Yazar İşler: Asimilasyon evimizin içerisine kadar sirayet etti
09:00 23 OCAK 2020 GÜNDEMİ
22/01/2020
23:15 İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem
22:32 Manisa’da 5.4 büyüklüğünde deprem
22:19 Trablus ve çevresi uçuşa yasak bölge ilan edildi
22:02 Kırıkkale Üniversite Hastanesi’nde 20’den fazla hasta görme yetisini kaybetti
21:03 İhraçlara karşı yapılan oturma eylemi 132. haftasında
20:20 Trump, Salih ve Barzani ile görüştü
20:13 Türkiye ‘2019 Demokrasi Endeksi Raporu’nda 110. sırada
20:05 Kayıp Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18. gününde
19:57 Libya Ulusal Ordusu Türkiye’ye ait İHA düşürdü
19:15 Katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı
19:09 HSK: FETÖ ihbarları titizlikle inceleniyor
19:01 Kadınlardan katliamlara karşı insan zinciri
18:43 HDP’den Yüksekova’da halk şöleni
18:27 Somalı maden işçileri ödenmeyen tazminatları için yürüdü
18:18 TCDD'den YHT biletlerine zam
17:30 İBB’den kar uyarısı
17:27 Sevda Gürler'i katleden erkeğe tahliye
17:04 HDP’liler kayıp Keldani çift için incelemelerde bulundu
16:42 Küçük Hüseyin’i öldüren zanlının duruşması yarın başlıyor
16:13 YSK’nin 5 üyesi kesinleşti
16:08 Hasta tutuklular için Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvuru
16:02 Kürt tiyatro grupları: Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın manifestosunu yaşamımızda esas alacağız
15:52 Melike Demirok için bir araya geldiler: Yasta değil isyandayız
15:52 Akşener: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmadı
15:51 12 barodan Gezi davası açıklaması
15:12 Alevilerden saldırılara karşı ortak tutum
15:08 Gazeteci Zeyrek'e ajanlık teklifi Soylu’ya soruldu
15:06 ‘Geleceğe nefes’ sloganıyla dikilen 10 milyon fidan kurudu
15:05 Kayyım Güzeloğlu, Mızraklı’nın kitaplarına el koydu
15:04 Başaran: Cezaevleri Guantanamo kamplarına dönüştü
14:44 'Sorumlular yargılansın'
14:38 'Esat Oktay'ın 'Haydar'ı döndü'
14:27 İHD Tarsus Cezaevi Raporu'nu açıkladı: İnsan insanlığından utanıyor
14:18 Diyarbakır’da suya neden yüzde 330 zam yapıldı?
14:17 Meclis yine toplanamadı
13:51 Mardin’de kayyımın su zammı yargıya taşındı
13:14 Dündar: TOKİ Nusaybin’de evleri teslim etmiyor
13:10 Bekçilere kimlik sorma ve adli görev verilmesini içeren teklif Meclis’te
12:09 Askerden 26 yıl önce firar eden bir kişi gözaltına alındı
11:35 Evdeki işkencede burnu kırılan Resul Eken gözaltına alındı
11:34 DAİŞ hala küresel bir tehdit
11:03 ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan Çetinkaya’ya psikolojik işkence iddiası
09:52 Tarihe geçen bir direniş: Tariş
09:40 Sanayicilerden lokavt kararı
09:39 ‘Kürtler dil ve kültür için bir arada olmalı’
09:38 Mızraklı ve Yılmaz’ı tutuklatan itirafçı Ayverdi’ye beraat istendi
09:29 Mardin kayyımı hayali meclis kurup müftülüğe arsa tahsis etti