Birçok kentten operasyona tepki: Halkımız her yeri direniş alanına çevirmeli

img

HABER MERKEZİ - HDP, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla birçok kentte düzenlediği basın açıklamalarında, “Halkımız ve sivil toplum kuruluşları, her yeri direniş alanına çevirmelidir” çağrısı yapıldı. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırısına karşı Adana, Hatay, İskenderun, Antalya, Şırnak, Batman, Hakkari, Urfa, Diyarbakır ve Dersim gibi birçok kentte basın açıklaması düzenledi. 
 
ADANA
 
Saldırıları protesto etmek amacıyla HDP Adana İl Örgütü binası önünde gerçekleştirilmek istenen açıklama, binayı abluka altına alan polislerce engellendi. Bunun üzerine binada yapılan açıklamada, konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Mahsun Eriğ, operasyonu işgal olarak değerlendirdi. Rojava’nın örnek bir model olduğunu söyleyen Eriğ, “Bab, Cerablus ve Efrin’deki işgal girişimiyle bölgenin kimlik, sosyal ve kültürel doku üzerinden demografisini değiştiren AKP hükümeti, bu siyasetini Kuzey ve Doğu Suriye’nin bütününe yaymak istemektedir” dedi. 
 
HATAY
 
HDP Hatay İl Örgütü’nün parti binasında açıklama yapan İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, Rojava'nın işgal edildiğini belirterek, kamuoyunun operasyonlara karşı Suriye halklarına sahip çıkmaya çağırdı. İskenderun’da yapılan açıklamada HDP İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, kamuoyunu operasyona karşı tavır almaya davet etti. 
 
ANTALYA
 
HDP Antalya İl Örgütü de, operasyonu protesto etmek amacıyla parti binasında basın açıklaması yaptı. HDP Antalya İl Eşbaşkanı Muhsin Taşar, "Meşruiyetini yitiren AKP-MHP iktidarı, krizi aşmak için bölgesel bir savaşı tetikleyecek savaş siyasetini bir kez daha tercih etmiştir. Rojava halklarına saldıracak olan iktidar bloğu, DAİŞ’in başaramadığını başarmaya çalışıyor. Kürt inkârının ve tasfiyenin 21’inci yüzyılda sürdürülmesi, halkların direnişi ve barış içinde yaşama iradesi karşısında dün olduğu gibi bugün de kaybedecektir. Herhangi bir farklılığı tehdit olarak görüp yok etmeyi amaçlayan cinsiyetçi, mezhepçi, ırkçı yönetimler bu topraklara nefret ve acı ekmekten başka hiçbir sonuç getirmemiştir” diye belirtti. 
 
Türkiye halklarını sorumluluk almaya çağıran Taşar, “Bu savaşı durduralım, ölüm iradesine karşı yaşamı savunalım. İktidara 'dur' demek, bütün Türkiye halklarının sorumluluğudur. Savaşa karşı Rojava'ya ses verelim. Hukuki ve meşru olmayan bu savaşa karşı en ufak bir tereddüt yaşamadan karşı duracağız” şeklinde konuştu
 
ŞIRNAK
 
Şırnak’ta da HDP’liler ve belediye eşbaşkanları, partinin il binasını önünde açıklama yapmak istedi. Parti binasını abluka altına alan polis, açıklama yapılmasına izin vermedi. “Bijî berxwedana Rojava” sloganlarıyla parti binasına geçen partililer, ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi. HDP İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, operasyonla Kürtlerin kazanımlarının yok edilmek istendiğine dikkati çekerek, “Hedeflenen; bedeller ödenerek kazanılan kadın devrimidir. Hedeflenen; cinsiyetçi, ırkçı ve mezhepçi politikalarla halkları birbirine kırdıran, ulus devlet modeline karşı halkların bir arada yaşama umududur” dedi. 
 
BATMAN  
 
HDP Batman İl Örgütü’nün, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, DTK, TJA ve DBP temsilcileriyle birlikte yapmak istediği açıklamada polis tarafından engellendi. Parti binasında açıklama yapan HDP Batman İl Eşbaşkan Vekili Gülcemal Erdinç, “Rojava'ya yapılan bir saldırıdır. Türkiye hükümetine çağrımızdır; bu savaş durdurulsun. Sorunlar müzakere yöntemleri ile çözülsün" şeklinde konuştu
 
HAKKARİ 
 
Hakkari’de de HDP’liler yaptıkları açıklamayla operasyona tepki gösterdi. Açıklama yapan HDP İl yöneticisi Emine Armut, “Ortadoğu kan gölüne dönmüşken, Kuzey ve Doğu Suriye yıllardır birçok halkların ve inancın bir arada barış içerisinde yaşadığı bir model kurulmuştur. Bu operasyonla hedeflenen Suriye’nin bütünlüğü koruyan ve örnek bir demokratik model olan Rojava halklarının ortak yaşamıdır. Bu savaşı durduralım, ölüm iradesine karşı yaşamı savunalım” diye seslendi. 
 
URFA
 
HDP Urfa İl Örgütü’nün yaptığı açıklamada Haliliye İlçe Eşbaşkanı Hatice Göktepe, “Türkiye’deki bütün yaşam savunucularına, demokratik kitle örgütlerine, sendikalara, emekçilere, kadın örgütlerine çağrımızdır; bu savaşı durduralım. Uluslararası kurum ve kazanımlara sahip çıkmaya, halklar arasındaki dostluk ve dayanışmayı güçlendirmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu. 
 
DERSİM
 
HDP Dersim İl Örgütü, Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yapmak istedi. Yüzlerce polisin bariyerlerle ablukaya aldığı Sanat Sokağı’nda toplanan HDP’li grup, “Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz” yazılı pankart açtı. Açıklama yapılmasını engelleyen polis, basın metnini zorla HDP İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek’in elinden aldı. Bunun üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. 
 
DİYARBAKIR
 
HDP Diyarbakır il binası önünde yapılmak istenen açıklamaya dönük polis, tazyikli su ve coplarla müdahale etti. Parti binasına geçen HDP’liler, Vedat Aydın Konferans Salonu’nda açıklama gerçekleştirdi. HDP vekil Musa Farisoğulları, operasyona karşı yapmak istedikleri açıklamaya dönük polis müdahalesine tepki göstererek, “Rojava’da sivil ve çocuklar katlediliyor. Köy ve şehirler bombalanıyor, yakılıyor. Yapmak istediğimiz açıklamaya resmen katletme girişimi gibi saldırdılar” dedi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılara sessiz kalınmaması gerektiğinin altını çizen Farioğulları, “Halkımız, sivil toplum kuruluşları, demokratik hakkını kullanarak her yeri direniş alanına çevirmelidir. Rojava’daki halkımız yalnız değildir, yalnız bırakmayacağız. Bu despotluğu asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.
 
İZMİR
 
HDP İzmir İl Örgütü, Alsancak’ta yapmak istedikleri açıklamanın engellenmesi ardından parti binasına geçtiler. Burada konuşan HDP il Eş Başkanı Abdulkadir Baydur, Rojava’nın hedef alınarak, Ortadoğu’nun kan gölüne çevrildiğini söyledi. 
 
MANİSA 
 
Manisa’da ise polisin GBT kontrolü ardından il binasına geçen HDP’liler, burada açıklama yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Kerem Taylan, Rojava'ya yönelik saldırının halkların kardeşliğine dönük olduğunu söyledi. 
 
AYDIN
 
Aydın Efeler’de de operasyon yapılan açıklamayla protesto edildi. “Savaşı durduralım” çağrısında bulunan İl Eşbaşkanı Neslihan Ardiş, "Rojava halklarını ve kazanımlarına sahip çıkalım” diye seslendi.

Diğer başlıklar

14:03 MÜSİAD'ın 'çalışma kampları' projesine işçi sendikalarından itiraz
13:57 HDP Gençlik Meclisi iktidarın karnesini açıkladı
13:50 Cumartesi Anneleri Galatasaray'a karanfiller bıraktı
13:41 Diyarbakır'da polis ve bekçi şiddeti
13:36 Erdoğan’dan 7 yıl önceki paylaşıma suç duyurusu
12:42 Emniyet Müdürü destek istedi
12:12 TTB: Hidroksiklorokin kullanan hastaların verileri paylaşılmalı
11:51 Maaşı düşürülen AKP’li belediyeyi mahkemeye verdi
11:49 Dilgeş’in sağlık kontrolleri nasıl sağlanacak?
11:21 Belediye ödeneklerine Cumhurbaşkanı karar verecek
11:18 DAD: Çorum devlet gözetiminde bir katliamdır
11:06 Arılar oğul vermeye başladı
10:31 Salgında hasta tutukluların tedavileri engellendi
09:50 Kadın derneğinin ‘gayri resmi üyesi’ iddiasıyla tutuklandılar
09:10 Üstün: Erdoğan, AK Parti’nin dağılmasını önlemek için Bahçeli’ye sarıldı
09:09 Musa Anter için kitap çalışması
09:08 Kadınlara yine kadınlar ses verdi
09:06 Doğan: Kurtuluş kültürel devrimle mümkün
09:04 Kadifekale’de tandırlar söndü!
09:04 ‘Tutuklamalar kadın mücadelesine müdahaledir’
09:04 Güney Amerika’da Kovid-19: Eşitsizlik, kriz ve sindemi
09:03 Kaldırıma gömülen cenazeler BM ve AİHM’e taşınıyor
09:01 Karadeniz'den 'birlikte durdurabiliriz' çağrısı
09:01 Gezi 7 yaşında: Ruhu asla tükenmez
09:01 25 yıldır tek talep: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın
09:00 'Birlik olalım, mezarlara sahip çıkalım’
09:00 Sermaye kontrolleri krizi derinleştiriyor
09:00 27 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
00:02 4 günlük yasak sona erdi
26/05/2020
22:41 Polis şiddetinin yeni adresi Zeytinburnu
20:27 Urfa’da 8 bina daha karantinaya alındı
20:24 Özerk Yönetim yasakları 5 Haziran’a kadar uzattı
20:12 Türkiye’de can kaybı 4 bin 397’e yükseldi
19:38 Bir doktor daha koronadan hayatını kaybetti
19:30 Baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
17:53 Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı
17:25 Sağlıkçılardan dilekçe kampanyası
17:04 Silahla vurulan çocuk taburcu edildi
16:34 Karakoldan Gabar’a havan atışları
16:13 SOHR: Türkiye ve Rusya silahlı grupları Libya'ya taşıyor
15:57 Çorlu'da polisin darp ettiği aile o anları anlattı
15:36 Karantinadaki mahallede bir ölüm
15:34 Diyarbakır’dan ortak tepki: Sivil toplumu susturamazsınız
15:21 Kılıçdaroğlu’ndan Akşener’e bayram ziyareti
14:46 Dünyada Kovid-19: Salgında ikinci zirve uyarısı
13:58 Tıp öğrencileri koronavirüse yakalandı
13:51 Zrîng kaldırıma gömülen cenazeleri çizdi
12:35 Şüpheli asker ölümü Meclis gündeminde
11:56 Öcalan ‘çözüm’den hiç vazgeçmedi
10:35 Kadınlar: Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz
10:24 Polis ve bekçi şiddeti bu kez Sultanbeyli'de
10:15 Vali AKP’li başkandan ‘umre’ istedi
10:00 Van’da 18 bin kişi karantinada
09:59 Öldürülmeden önce emniyete başvurmuş
09:44 Siya Avê filmi erişime açıldı
09:19 800 yıllık çınara gözleri gibi bakıyorlar
09:18 ‘20 yıl dağlara, taşlara ağıtlar yaktım’
09:17 İhraçtan sonra solucan gübresi üretmeye başladı
09:17 Şeyh Said’in torunu: Saldırılara karşı bir olalım
09:14 Bir yıl geçti: Tecrit ortak mücadeleyle yıkılır
09:12 Gezen’in annesi: Tutuklulara sahip çıkalım
09:11 Tarım nefes alamaz hale getirildi
09:10 HES’lerle yaşam tutsak ediliyor
09:01 Hayvan pazarı açılsa da satış yok
09:01 Köyüne dönüp tavuk yetiştiriciliği yapıyor
09:01 Kilyos tepkisi: Bu utanca ortak olmamalıyız
09:01 Bülbül: Zulmü mezara kadar ulaştıysa o iktidar bitmiştir
09:00 26 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
07:44 Van'da yol kavgası: 13 yaralı
25/05/2020
22:28 Taziye çadırının kurulduğu mahallede koronadan ölüm
22:17 Polis şiddeti tavan yaptı
21:44 Sıtma ilacının klinik araştırmaları durduruldu
21:24 AKP’li meclis üyesinden tepki çeken paylaşım
21:10 Tutuklanan kadınlar: Mücadelemizin önünde durabilecek tek bir güç yoktur
20:57 987 kişiye korona tanısı
20:33 Efrîn’de 2 ayrı patlama
20:06 Rüzgâr çatıları uçurdu, evleri su bastı
19:57 Babacan: AKP’de nemalanma kavgası var
19:40 16 yaşındaki çocuk silahla vuruldu
19:31 HDP: Polis saldırısının takipçisi olacağız
18:51 Erdoğan: Gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık vakit var
18:28 Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
16:40 Siyasi partiler video konferansla bayramlaştı
16:39 Urfa Barosu: Hukuk değil polis devleti var
16:03 Böbrek hastası Dilgeş ilaçlarını alamıyor
15:52 40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz
15:42 Van'da bir mahalle karantinaya alındı
15:41 Ahmet Türk: Ellerini sıkacak kimse kalmaz
15:26 Buldan kadınların bayramını kutladı
15:20 Bünyan’da tutuklulara: Türk’ün gücünü göreceksiniz
15:18 Ölüm orucundaki avukatlar için çağrı
15:15 Türkiye, Libya’ya Kenya uçağıyla asker taşıyor
14:38 Tepkiler üzerine polisler açığa alındı
14:18 Fırtına çatıları uçurdu
14:17 The Royal Society: Diğer salgın için hazırlıklı olalım
13:32 Bakanlık Rosa soruşturmasında müdahilliği değerlendirecek
13:26 İsrail uçağı 13 yıl sonra İstanbul’a indi
12:26 Aile hekimlerine dayanışma ziyareti
11:59 Yeneroğlu: Çocuklarımın yüzüne bakabilmek için AKP’den ayrıldım
11:43 Çığ altında kalan araçlar gün yüzüne çıktı