Birçok kentten operasyona tepki: Halkımız her yeri direniş alanına çevirmeli

img

HABER MERKEZİ - HDP, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla birçok kentte düzenlediği basın açıklamalarında, “Halkımız ve sivil toplum kuruluşları, her yeri direniş alanına çevirmelidir” çağrısı yapıldı. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırısına karşı Adana, Hatay, İskenderun, Antalya, Şırnak, Batman, Hakkari, Urfa, Diyarbakır ve Dersim gibi birçok kentte basın açıklaması düzenledi. 
 
ADANA
 
Saldırıları protesto etmek amacıyla HDP Adana İl Örgütü binası önünde gerçekleştirilmek istenen açıklama, binayı abluka altına alan polislerce engellendi. Bunun üzerine binada yapılan açıklamada, konuşan HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Mahsun Eriğ, operasyonu işgal olarak değerlendirdi. Rojava’nın örnek bir model olduğunu söyleyen Eriğ, “Bab, Cerablus ve Efrin’deki işgal girişimiyle bölgenin kimlik, sosyal ve kültürel doku üzerinden demografisini değiştiren AKP hükümeti, bu siyasetini Kuzey ve Doğu Suriye’nin bütününe yaymak istemektedir” dedi. 
 
HATAY
 
HDP Hatay İl Örgütü’nün parti binasında açıklama yapan İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, Rojava'nın işgal edildiğini belirterek, kamuoyunun operasyonlara karşı Suriye halklarına sahip çıkmaya çağırdı. İskenderun’da yapılan açıklamada HDP İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, kamuoyunu operasyona karşı tavır almaya davet etti. 
 
ANTALYA
 
HDP Antalya İl Örgütü de, operasyonu protesto etmek amacıyla parti binasında basın açıklaması yaptı. HDP Antalya İl Eşbaşkanı Muhsin Taşar, "Meşruiyetini yitiren AKP-MHP iktidarı, krizi aşmak için bölgesel bir savaşı tetikleyecek savaş siyasetini bir kez daha tercih etmiştir. Rojava halklarına saldıracak olan iktidar bloğu, DAİŞ’in başaramadığını başarmaya çalışıyor. Kürt inkârının ve tasfiyenin 21’inci yüzyılda sürdürülmesi, halkların direnişi ve barış içinde yaşama iradesi karşısında dün olduğu gibi bugün de kaybedecektir. Herhangi bir farklılığı tehdit olarak görüp yok etmeyi amaçlayan cinsiyetçi, mezhepçi, ırkçı yönetimler bu topraklara nefret ve acı ekmekten başka hiçbir sonuç getirmemiştir” diye belirtti. 
 
Türkiye halklarını sorumluluk almaya çağıran Taşar, “Bu savaşı durduralım, ölüm iradesine karşı yaşamı savunalım. İktidara 'dur' demek, bütün Türkiye halklarının sorumluluğudur. Savaşa karşı Rojava'ya ses verelim. Hukuki ve meşru olmayan bu savaşa karşı en ufak bir tereddüt yaşamadan karşı duracağız” şeklinde konuştu
 
ŞIRNAK
 
Şırnak’ta da HDP’liler ve belediye eşbaşkanları, partinin il binasını önünde açıklama yapmak istedi. Parti binasını abluka altına alan polis, açıklama yapılmasına izin vermedi. “Bijî berxwedana Rojava” sloganlarıyla parti binasına geçen partililer, ses çıkarma eylemi gerçekleştirdi. HDP İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, operasyonla Kürtlerin kazanımlarının yok edilmek istendiğine dikkati çekerek, “Hedeflenen; bedeller ödenerek kazanılan kadın devrimidir. Hedeflenen; cinsiyetçi, ırkçı ve mezhepçi politikalarla halkları birbirine kırdıran, ulus devlet modeline karşı halkların bir arada yaşama umududur” dedi. 
 
BATMAN  
 
HDP Batman İl Örgütü’nün, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, DTK, TJA ve DBP temsilcileriyle birlikte yapmak istediği açıklamada polis tarafından engellendi. Parti binasında açıklama yapan HDP Batman İl Eşbaşkan Vekili Gülcemal Erdinç, “Rojava'ya yapılan bir saldırıdır. Türkiye hükümetine çağrımızdır; bu savaş durdurulsun. Sorunlar müzakere yöntemleri ile çözülsün" şeklinde konuştu
 
HAKKARİ 
 
Hakkari’de de HDP’liler yaptıkları açıklamayla operasyona tepki gösterdi. Açıklama yapan HDP İl yöneticisi Emine Armut, “Ortadoğu kan gölüne dönmüşken, Kuzey ve Doğu Suriye yıllardır birçok halkların ve inancın bir arada barış içerisinde yaşadığı bir model kurulmuştur. Bu operasyonla hedeflenen Suriye’nin bütünlüğü koruyan ve örnek bir demokratik model olan Rojava halklarının ortak yaşamıdır. Bu savaşı durduralım, ölüm iradesine karşı yaşamı savunalım” diye seslendi. 
 
URFA
 
HDP Urfa İl Örgütü’nün yaptığı açıklamada Haliliye İlçe Eşbaşkanı Hatice Göktepe, “Türkiye’deki bütün yaşam savunucularına, demokratik kitle örgütlerine, sendikalara, emekçilere, kadın örgütlerine çağrımızdır; bu savaşı durduralım. Uluslararası kurum ve kazanımlara sahip çıkmaya, halklar arasındaki dostluk ve dayanışmayı güçlendirmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu. 
 
DERSİM
 
HDP Dersim İl Örgütü, Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yapmak istedi. Yüzlerce polisin bariyerlerle ablukaya aldığı Sanat Sokağı’nda toplanan HDP’li grup, “Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz” yazılı pankart açtı. Açıklama yapılmasını engelleyen polis, basın metnini zorla HDP İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek’in elinden aldı. Bunun üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. 
 
DİYARBAKIR
 
HDP Diyarbakır il binası önünde yapılmak istenen açıklamaya dönük polis, tazyikli su ve coplarla müdahale etti. Parti binasına geçen HDP’liler, Vedat Aydın Konferans Salonu’nda açıklama gerçekleştirdi. HDP vekil Musa Farisoğulları, operasyona karşı yapmak istedikleri açıklamaya dönük polis müdahalesine tepki göstererek, “Rojava’da sivil ve çocuklar katlediliyor. Köy ve şehirler bombalanıyor, yakılıyor. Yapmak istediğimiz açıklamaya resmen katletme girişimi gibi saldırdılar” dedi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılara sessiz kalınmaması gerektiğinin altını çizen Farioğulları, “Halkımız, sivil toplum kuruluşları, demokratik hakkını kullanarak her yeri direniş alanına çevirmelidir. Rojava’daki halkımız yalnız değildir, yalnız bırakmayacağız. Bu despotluğu asla kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.
 
İZMİR
 
HDP İzmir İl Örgütü, Alsancak’ta yapmak istedikleri açıklamanın engellenmesi ardından parti binasına geçtiler. Burada konuşan HDP il Eş Başkanı Abdulkadir Baydur, Rojava’nın hedef alınarak, Ortadoğu’nun kan gölüne çevrildiğini söyledi. 
 
MANİSA 
 
Manisa’da ise polisin GBT kontrolü ardından il binasına geçen HDP’liler, burada açıklama yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Kerem Taylan, Rojava'ya yönelik saldırının halkların kardeşliğine dönük olduğunu söyledi. 
 
AYDIN
 
Aydın Efeler’de de operasyon yapılan açıklamayla protesto edildi. “Savaşı durduralım” çağrısında bulunan İl Eşbaşkanı Neslihan Ardiş, "Rojava halklarını ve kazanımlarına sahip çıkalım” diye seslendi.

Diğer başlıklar

09:17 Kukla Festivali başladı: Korkmayın ve keşfedin
09:13 HDP binası ablukaya alındı: Giriş çıkışlar kapatıldı
09:10 Ahmet Türk: Demografiyi değiştirmek ateşkesi anlamsızlaştırır
09:09 'Görülmüştür' filmin yönetmeni: Türkiye bir cezaevine dönüştürüldü
09:07 Temelli: Türkiye artık SDG'yi muhatap almalı
09:02 Cizre'de festival yasağına 'zarar' talebi
09:00 Sendika temsilcileri: Ekonomik kriz savaşla örtbas ediliyor
09:00 20 EKİM 2019 GÜNDEMİ
19/10/2019
23:48 Fransa'da 59 vekilden ‘Türkiye'nin NATO üyeliğini askıya alın’ çağrısı
22:02 'Devlet Kürt sivil siyasetinin gelişmesinden korkuyor’
20:27 Cenevre’de ‘operasyona’ karşı yürüyüş
19:59 HDK'den ‘Aynı gemide değiliz, kriz var’ paneli
19:48 Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi: İnsani koridor açılsın
19:36 Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor
19:26 SKM ve SGDF üyesi kadınlar serbest bırakıldı
18:34 Sultangazi Kadın Dayanışması ‘İstanbul Sözleşmesi’ni tartıştı
18:07 ‘Türkiye'de en az 1 milyon Suriyeli kayıtsız çalışıyor’
17:56 Zeytinburnu’nda bir kadın intihar girişiminde bulundu
17:30 Mersin’de HDP’nin açıklamasına polis engeli
17:18 Kulp'ta kaza: 2 ölü 5 yaralı
17:06 Erdoğan’dan 'operasyonu sürdürme' mesajı
16:56 Heyva Sor a Kurd: Türkiye yaralılara mudahaleyi engelliyor
16:46 Yüzde 43 engelli Hasan Alkış’ın serbest bırakılması istendi
16:46 Öğrencilerden Rojava protestosu
16:40 ‘Kadın cinayetlerine karşı her gün durmadan mücadele edeceğiz'
15:41 Ankara’da HDP'lilere polis müdahalesi:Suriye'de savaş, Türkiye'de şiddet var
15:34 İzmir'de Cemil Kırbayır’ın akıbeti soruldu
15:22 Operasyona tepkiler sürüyor: Çözüm için diyalog
15:15 Gazeteci Özlem Oral gözaltına alındı
15:04 'AKP Kürt halkı yerine DAİŞ'le komşu olmak istiyor'
14:51 SP'den Adıyaman Belediyesi'ne tepki
14:50 F Oturumu'nda hasta tutuklu Gülistan Abdo'ya özgürlük talebi
14:41 Kayıp yakınları: Halkın iradesi gasp edildi
14:37 ‘Anayasa'nın eşitlik ilkesi Kürtlere uygulanmıyor’
14:24 Şam'da 'tansiyonu düşürme' görüşmesi
14:14 Hevrîn Xelef’in vücudunda işkence izleri
14:08 Mızraklı’nın itirazına ‘son dakikada’ ret
14:04 Van ve Mardin’de kayyuma uzatma
14:02 Meclis'teki 5 parti alternatif yargı paketi hazırladı
13:52 Serêkaniyê'de 'ateş' kesilmedi
13:35 '24 yıldır sözüm bitmedi'
13:20 Ankara'da 'barış' konuşuldu: Barış stratejilerini geliştirmek lazım
13:14 ‘Suriye, Suriye halklarına bırakılmalı'
12:57 AKP'den öğrenci indirimine ret
12:53 15 yaşındaki çocuk 3 ayda 3 kez gözaltına alındı
12:39 Nurcan Baysal’ın evine polis baskını
12:17 Gözaltında 'tecavüz' tehdidine kadınlardan tepki
11:42 'İnfaz Yasası değişmeli, ATK tek yetkili olmamalı'
11:36 Sınıra zırhlı araç sevkiyatı
10:25 Mızraklı: Minareyi çaldılar kılıfını hazırlamaya çalışıyorlar
10:08 Van’da gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı
10:07 Meslektaşı Merve Ünal’ı öldüren polise müebbet hapis istendi
09:19 Dr. Cengiz Güneş: Anlaşma bu haliyle Suriye'deki kaosu derinleştirir
09:16 HDP'li Bülbül: İşgal tamamen bitirilmeden sorun çözülmez
09:15 Nusaybinliler: Savaşı da kayyumu da istemiyoruz
09:15 QSD Sözcüsü: Türkiye ateşkesi ihlal ediyor
09:09 Bakanlık 'kayyumu' savunmak için hukuku tahrif etti
09:08 Hukukçular: Feyzioğlu'nun sözleri Nusaybin'de uygulandı
09:08 Sınır ilçelerinde ara verilen eğitimin telafisi zor
09:07 Taşdemir: AKP suç işleyen bir parti haline geldi
09:07 İki torununa istismarda bulunan erkeğe dava açıldı
09:06 CHP'li belediyelerin işten çıkardığı işçiler hakları için eylemde
09:05 'Cezaevinden tabut çıkmasın'
09:04 Keskin: Nadira Kadirova’nın dosyası kapatılmak isteniyor
09:04 Şeyh Said'in torunu: En büyük ibadet saldırılara karşı başkaldırmaktır
09:02 Patnos Belediyesi eşbaşkanlarına soruşturma: Gözünüzün üzerinde kaş var!
09:00 19 EKİM 2019 GÜNDEMİ
00:19 Lübnan'da vergi protestoları: 2 kişi öldü
18/10/2019
23:57 Savaş karşıtı paylaşım yapan 3 kişi tutuklandı
23:52 NATO Genel Sekreteri: Ateşkes gerginliği azaltmaya katkı sağlayacak
23:44 İzmir'de yük treni devrildi
21:50 Barış akademisyeni Prof. Dr. Üstel beraat etti
21:43 'Haydarpaşa ve Sirkeci ihalelerinden İBB iştirakleri elendi'
21:21 HDP Birecik İlçe Eşbaşkanı serbest bırakıldı
21:17 Feministler Berlin havaalanını işgal etti
20:55 Macron: Yaşanılanlar NATO’nun ağır hatası
20:45 Adana'da gözaltına alınan 9 HDP'li serbest bırakıldı
19:25 Kimyasal silah uzmanı: Beyaz fosfat korkunç bir silahtır
18:35 Özerk Yönetim: Ateşkes anlaşmasına göre hareket edeceğiz
18:31 'Kaza kırıma' uğrayan helikopteri QSD'nin düşürdüğü iddiası
18:26 HDP partilerinin ablukaya alınmasını yargıya taşıdı
18:22 Çet davasında yargılanan sanıkların konuşmaları çözümlenemedi
18:16 Temelli: İmzalanan ateşkese acilen uyulmalı
18:00 KESK’ten öğretmen Karaca davasında verilen beraat kararına tepki
17:55 Barzani: Çözüm için Kürtlerin ödediği bedel göz önünde bulundurulmalı
17:46 Afganistan’da camiye saldırı: 62 ölü
17:39 CHP binasını işgal eden 3 kişi tutuklandı
17:31 Xelîl: Direnişe ara vermeden devam etmek zorundayız
16:50 13 barodan kayyuma tepki
16:50 Merkel, Macron ve Johnson, Erdoğan’la görüşme kararı aldı
16:47 İnsan hakları savunucuları Matematik Köyü’nde buluştu: Hukuk sopa oldu
16:42 Öztürk: Kayyum Kürt düşmanlığıdır
16:38 AB Konseyi Başkanı Tusk: Ateşkes değil Kürtlerin çekilmesi talep ediliyor
16:37 ‘Grup Yorum üyeleri ve Mustafa Koçak’ın durumu kritik’
16:32 Adana’da HDP’lilere müdahale: Çok sayıda gözaltı
16:28 Ailelerin İmralı başvurusu yine reddedildi
16:27 Devrimci Parti: Savaşa karşı duranları zapturapt altına almak suçtur
16:26 Barış Akademisyenleri Van'da: Zorbalığa dayalı bir yönetim var
16:25 Tahir Elçi Kürsüsü: Siyasetçiler kutuplaştırıcı dilden vazgeçmeli
16:23 Buldan ve Temelli’den ‘acil' çağrı