10 Ekim'de yitirilenler anıldı: Barış mücadelemiz devam edecek

img

HABER MERKEZİ - 10 Ekim Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenlerin anıldığı eylemlemlerde bugün de yürütülmek istenen savaşa karşı barışı savunmaya çağrı yapıldı. 

10 Ekim Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenler, birçok kentte düzenlenen eylem ve etkinliklerle anıldı. 
 
İZMİR 
 
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı.  Konak ilçesinin Alsancak semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan anma, katliamın yaşandığı 10.04'te saygı duruşuyla başladı ve yaşamını yitirenlerin adı tek tek okundu. 
 
İzmir 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özdağ, kandan beslenenlerin saltanatlarını devam ettirmek için katliamlarını değişik biçimde sürdürdüklerini ifade etti. Bu toprakların barış ve kardeşliğe ihtiyaç duyduğunu ifade eden Özdağ, "Bu ülkenin anneleri tabutlara değil çocuklara sarılmak istiyor. 10 Ekim tarifi mümkün olmayan acılarımız ve hiç bir zaman iyleşmeyecek yürek yaralarımızdan dır. Bizler katillerimiz tanıyoruz. Sadece birkaç tetikçi değil bütün failler yargılanıncaya kadar mücadelemiz devam edecek" şeklinde konuştu.   
 
Emek ve Demokrasi Güçleri adına ise ortak basın metini  okuyan Memiş Sarı, "İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Savaş söylemleri nedeniyle yitirdiğimiz canlarımızı andığımız bugün, halkların barış içinde yaşadığı bu kadim coğrafyaya reva görülen savaşın ve yıkımın bir örneği ile yine karşı karşıyayız. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. 
 
İSTANBUL 
 
10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Hasan Ben ile Serdar Ben Sultangazi’de bulunan Gazi Mezarlığı'nda anıldı. Anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP)  il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, Serdar ve Hasan Ben’in mezarlarına karanfil bırakıldı.
 
ADANA 
 
10 Ekim'de hayatını kaybedenler katliamın 4’üncü yılında Adana Tren Garı önünde anıldı. DİSK, KESK, Adana Tabip Odası ve TMMOB’un yanı sıra EMEP, ESP, SYKP, ÖDP, CHP, HDP il örgütleri katıldı. 
 
HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz savaşa karşı daha yüksek ses çıkartılması gerektiğini söyledi. Barış için mücadele etmenin önemine değinen Peköz, “Annelerin daha faza ağlamaması için barışı getirmeliyiz. Yarın çocuklarımız sorduğunda ‘Biz barış için mücadele ettik’ diyebilmeliyiz” ifadelerini kullandı. 
 
Katliamda kızı Dilan Sarıkaya’yı kaybeden Nesligül Sarıkaya, “Bizden sonra gelenler bu katliamın asıl suçlularını lanetle anacak. Biz çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Peki bu katliamlarda parmağı olanlar öldüklerinde anneleri, babaları, evlatları, çocukları onlarla gurur duyabilecekler mi?" diye sordu. 
 
İSKENDERUN 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. İskenderun eski Bit Pazarı'nda yapılan eylemde konuşan İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk," İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edecek, Fevzi Sert ve yitirdiğimiz bütün arkadaşlarımızın anılarını yaşatacağız" dedi.
 
MERSİN
 
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan anma etkinliğine çok sayıda kişi katıldı. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr.  Mehmet Antmen, katliamın üstünün örtülmeye çalışıldığını ve ülkenin yoğun bir şiddet ve baskı iklimde yaşadığını kaydetti.
Açıklama, “ Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları eşliğinde son buldu.
 
DERSİM   
 
KESK Dersim Şubeler Platformu, Ankara Gar katliamında yaşamını yitiren Mesut Mak ve Adil Gür’ü Atatürk Mahallesi’nde bulunun mezarları başında andı. Anmaya Mak ve Gür’ün yakınlarının yanı sıra KESK üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri katıldı. Anmada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Eslek, “Bir annenin gözyaşından daha önemli ne olabilir diyoruz.  Barış istiyoruz talepli miting düzenlendi. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamıdır yaşadığımız. Biz orada 103 arkadaşımızı kaybettik. Bir şekilde yaramız kabuk bağlıyor ama o kabuğun içindeki acı hiç dinmiyor. Bizim yapmamız gereken katliamı affetmemektir. Bizler affetmiyoruz, unutmuyoruz ve unutturmayacağız” dedi.
 
Açıklamanın ardından mezarlara çiçek bırakılarak niyaz dağıtıldı.
 
VAN
 
10 Ekim'e ilişkin KESK Van Şubeler Platformu  toplantı salonunda yapılan açıklamayı Tüm-Bel Sen Şube Örgütlenme Sekreteri Seyfettin İtah okudu.
 
Bu toprakların ihtiyacının adalet, demokrasi ve barış olduğunu belirten İtah, “Dört yıl önce bugün, 10 Ekim 2015’te Ankara’da Emek-Barış-Demokrasi mitinginde yaşanan ve 103 insanımızı yitirdiğimiz katliam, bu ağır bedellerden sadece biridir. Ortadoğu’daki savaş politikalarının besleyip, büyüttüğü, Türkiye’de yüzlerce insanımızı aramızdan alan katliamları gerçekleştiren IŞİD’in, dünyanın dört bir yanından gelen ve yurttaşı oldukları hiçbir ülkenin geri almak istemediği binlerce üyesinin ‘gardiyanlığı’ gibi ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız” diye konuştu.
 
MUŞ
 
HDP Muş İl Örgütü ise 10 Ekim Ankara Garı katliamı vesilesiyle binalarında yaptıkları açıklamaya yöneticiler, meclis üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan HDP Muş İl Eşbaşkanı Murat Balkaya, Ankara katliamında yaşamını yitirenleri anarak, onların bıraktığı yerden mücadele ederek barışı inşa edeceklerini belirtti. TSK’nın Rojava’ya dönük başlattığı operasyona değinen Balkaya, “Bu saldırganlık iktidarın iddia ettiği gibi bir partiye ya da herhangi bir siyasi yapıya yönelik değil, Kürt halkına ve onun bölge halkları ile var ettiği demokratik kazanımlara yöneliktir. Kadın devrimi başta olmak üzere demokratik ve insani bütün değerleri hedef alan bu saldırı, Ortadoğu’daki farklı inançlara karşı savaş açmış olan IŞİD’in önünü açma, onu yeniden var etme girişimidir. Savaşa karşı Rojava’ya ses verelim. Kazanan bizler olacağız, kazanan halklarımız olacak” dedi.
 
AĞRI
 
KESK, İHD Ağrı Şubesi, Ağrı Tabip Odası, Ankara Garı katliamı yıldönümü vesilesiyle KESK Ağrı Şubeler Platformu binasında ortak basın açıklaması yaptı. Ortak basın açıklama metnini KESK Dönem Sözcüsü Emin Bayram okudu. Bayram, “Katliamın dördüncü yılında, bombaların patladığı bu acı dolu günde  bir kez daha sesleniyoruz: kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız! Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz” dedi. 
 
DİYARBAKIR
 
Ankara Gar katliamında yaşamını yitirenler, Diyarbakır’da yapılan basın açıklamasıyla anıldı. Amed   Emek ve Demokrasi Platformu’nun Sanat Sokağı’nda açıklama yapması polislerce engellenince grup buradan Eğitim Sen 1 Nolu Şubeye kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Sendikada yapılan açıklamaya, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve platform bileşenlerinin temsilcileri katıldı.  Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, iktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacaklarını söyledi.  
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye karşı başlatılan saldırıya işaret eden Demir, “Kendi iktidarlarının sürekliliği için orta doğunun korkunç bataklığına ülkeyi çekmekte tereddüt etmeyen iktidar dün itibariyle Rojava’ya bir harekât başlattı. Sonuçları şimdiden belli olan bu savaşın ülkeye ve halklara kan gözyaşından başka bir şey getirmeyeceği aşikârdır” dedi.
 
ŞIRNAK 
 
Kamu Emekçileri Konfederasyonu Sendikaları (KESK) Şırnak Şubeler Platformu, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Cizre'deki sendika binasında yapılan açıklamaya üzerinde "Savaşa hayır" yazılı pankart açıldı. 
 
Eğitim-Sen Şırnak Şube Eşbaşkanı Muzaffer Yıldırım, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan askeri operasyona işaret ederek, zenginlerin çıkardığı savaşın bedelinin yoksullar tarafından verildiğini vurguladı. Yıldırım, barış içerisinde yaşamak istediklerini dile getirerek, "Bu coğrafyadaki kan pınarlarının sorumlusu olmak istemiyoruz” dedi.
 
Ardından konuşan KESK Dönem Sözcüsü Umut Çimen ise, Suruç ve Ankara Gar katliamlarının sorumlularının kim olduğunu sordu. Umut, "İnsanlığa karşı bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız" diye konuştu. 
 
MARDİN
 
Mardin Emek ve Demokrasi Platformu da katliamda yaşamını yitirenleri andı. Karayolları Parkı’nda bir araya gelen platform üyeleri burada polis engeline takıldı. Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük askeri operasyonu gerekçe göstererek açıklamaya izin vermeyen polisler, parkta bulunan yurttaşları ise "müdahale olacak" diyerek uzaklaştırdı. Platform üyeleri, engelleme üzerine KESK binasına geçti. Burada yapılan anma etkinliğinde, katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı. 
 
Mardin Tabip Odası Eşbaşkanı Derya Etem, “Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri ellerine vicdanlarına koymaya ve gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz” dedi. Etem, katliamın sorumluların bulunmasını istedi. 
 
 
DERSİM  
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dersim Şubeler Platformu da 10 Ekim Ankara Garı katliamında yaşamını yitirenleri andı.
 
IŞİD'in 10 Ekim 2015'te Ankara Garı'nda düzenlediği saldırıda yaşamını yitiren 103 kişi için anma düzenledi. Seyit Rıza Meydanı'nda düzenlenen anmaya siyasi parti ve kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğraf baskılarının yer aldığı "10 Ekim katliamını unutturmayacağız" yazılı pankartın açıldığı açıklamayı Platform adına Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Eylem Eslek yaptı. 
 
Eslek, barış için 4 yıl önce Ankara’ya gittiklerini anımsatarak, barışın 4 yıl önce kana bulandığını söyledi. Ankara’nın Türkiye tarihinde en büyük kitle katliamını olduğunu hatırlatan Eslek, "Kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor" dedi. 
 
'BARIŞ YİTİRDİKLERİMİZİN BİZE EMANETTİR'
 
İnsanlığa karşı işlenen suçların faillerini gizleyenlerin bu suçun ortağı olduğuna işaret eden Eslek iktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacaklarını dile getirdi. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinin yitirdiklerini arkadaşlarının emaneti olduğunu vurgulayan Eslek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadeleyi sürdürmeye devam edeceklerini yineledi. 
 
'UNUTMAYACAĞIZ'
 
Eslek, "Katliamın dördüncü yılında, bombaların patladığı bu günde, bir kez daha sesleniyoruz: Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız! Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz" diye konuştu. 
 
VAN
 
Van'da KESK binasında 10 Ekim Ankara Garı Katliamı’nda yaşamını yitirenler  anıldı. Anmaya HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, KESK üyeleri yanı sıra yurttaşlar katıldı.  
 
Saygı duruşu ile başlayan anmada konuşan Eğitim-Sen Eğitim Sekreteri Orhan Boran, katliamı yapanların cezalandırmadığını hatırlatarak, yapılan katliamı hiçbir zaman unutmayacaklarını belirtti. 
 
Konuşma ardından katliamı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon sırasında izleyenler duygu dolu anlar yaşadı. 
 
 

MERSİN

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın  4’üncü yıl dönümünde bir anma etkinliği düzenledi. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Yönetimi, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İl Yönetimi, Halkevleri ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Anma saygı duruşuyla başlarken, anma katliamı anlatan sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Katliamın olduğu gün alanda bulunan  Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, 10 Ekim’de yaşadığı anları aktardı. Güvenlik güçlerinin sayısının azlığının çok dikkatini çektiğini belirten Antmen, yaşayacaklarından habersiz bir şekilde olumlu bir durum olarak gördüklerini söyledi. Antmen, “Patlama yaşandığında herkes patlamanın aksi yönüne giderken biz doktorlar olarak patlamanın olduğu yere gidiyorduk. Elimizden geldiğince insanları kurtarmaya çalıştık. Ben birini kurtarmak için müdahale ediyordum ki alana gaz bombası atıldı. O yüzden o alanı terk etmek zorunda kaldık. Daha sonra alana tekrar döndüğümde müdahale ettiğim kişi ölmüştü. Ömrüm boyuna unutamayacağım bir şeydi. Aylarca uyuyamadım ve psikolojik tedavi aldım. Ancak mücadelemiz sürüyor. Sürmeye de devam edecek” şeklinde konuştu.

TARSUS

Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamlarını yitiren  Leyla Çiçek, Metin Peşmen ve Orhan Işıktaş'ı mezarları başında andı. Anmaya yaşamını yitirenlerin yakınları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Kemal Peköz, HDP ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus ilçe yönetiminin yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaş katıldı. 

‘BARIŞ TALEBİMİZ SÜRECEK’

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, yaşanan katliama devletin göz yumduğunu belirterek, “Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu,  7 Haziran’la 1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşananları bir açıklarsam kimsenin yüzüne bakamazlar demişti. Elbette açıklamayacaklar. Çünkü biliyorlar ki bir tuğlayı çektiklerinde bütün duvarın altında kalacaklar. Yoksa katliamların hemen ardından oylarımızda artış yaşanıyor demezlerdi. Onların bu hesapları için barış severler canlarını veriyor. Ancak biz mücadelemizden, barışı haykırmaktan vazgeçmeyeceğimiz ve bu talebimizi sürdüreceğiz” dedi.

‘DÜŞLERİ DÜŞÜMÜZ OLSUN’

10 Ekim’de hayatını kaybedenlerden PSAKD Tarsus ilçe yöneticisi Metin Peşmen’in akrabası Seher Peşmen, 104 kişinin barış ve kardeşlik uğruna yaşamını yitirdiğini belirtti. Peşmen, “Barış toprağa ekilen bir tohum gibidir. Onunla ilgilenmek, su vermek gerekir. Köklerini kurutmaya çalışanlara karşı korumak gerekir. 103 canımız da barışın kökleri kurumasın diye can verdiler. Onlardan geriye gülüşleri kaldı. Onları unutmayalım. Gülüşleri gülüşümüz olsun. Düşleri düşümüz olsun. Düşlerini yaşatalım” diye belirtti.

Anma "Savaşa inat, barış hemen şimdi" sloganları ve alkışlar eşliğinde son buldu.

HATAY

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri de, Köprübaşı'nda bir araya gelerek 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Anmada, iktidarın katliamın üstünü örtmeye çalıştığı ifade edilerek, katliamın asıl sorumluların açığa çıkıp yargılana kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

ANTALYA 

Antalya Emek Ve Demokrasi Güçleri, Köprübaşı'nda bir araya gelerek 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Atallos Meydanı’nda bir araya gelen kitle saygı duruşunda bulunarak katliamda yaşamlarını yitirenlerin tek tek isimlerini okudu. Kitle sık sık "Barış güvercinleri ölümsüzdür" sloganı attı. 

‘HALKLAR VE GERÇEKLER KAZANACAK’


Katliamın iktidarın siyasi ihtiyaçları sonucunda meydana geldiğini söyleyen Emek Partisi (EMEP) üyesi Burak Yılmaz, “Saldırından üç gün önce ihbar olmasına rağmen önlem alınmadı. İktidar saldırıyı siyasi ihtiyacı gereği engellemedi. Bu barbarlık yenilecek Halklar ve gerçekler kazanacak” diye konuştu. 10 Ekimde barış talepleri için yola çıktıklarını ifade eden Hasan Alkan, “Savaşı yıkımı ve ölümü kendi bakasının garantisi, teminatı olarak gören hükümet,  savaş siyasetine sığınıyor. Hükümetin sahte vatanperverliğine izin vermeyelim” dedi.

BURSA

Bursa’da bulunan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) , Türk Tabipleri Birliği (TTB)  ve şubeleri 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği şubeleri, 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenleri Bursa Heykel Meydanı’nda andı.

Basın açıklamasını KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Derya Şimşek Aksakal yaparak dava sürecine dikkat çekti.  10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla, Ankara Garı önündeki alana, "Demokrasi Meydanı" adı verildiğini sözlerine ekleyen Aksakal, “Bu alanın ortasına da üç ayrı yüzünde katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğraflarının ve Emek-Barış-Demokrasi ifadelerinin olduğu geçici bir pano yerleştirildi. Bugüne kadar burada geçici sembolik anıt yapılmıştı. Katliamın yaşandığı bu meydanda kalıcı bir düzenleme yapılması konusunda DİSK-KESK-TMMOB-TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ortak çalışma yürütülecek” dedi.

Diğer başlıklar

09:04 Kadifekale’de tandırlar söndü!
09:04 ‘Tutuklamalar kadın mücadelesine müdahaledir’
09:04 Güney Amerika’da Kovid-19: Eşitsizlik, kriz ve sindemi
09:03 Kaldırıma gömülen cenazeler BM ve AİHM’e taşınıyor
09:01 Karadeniz'den 'birlikte durdurabiliriz' çağrısı
09:01 Gezi 7 yaşında: Ruhu asla tükenmez
09:01 25 yıldır tek talep: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın
09:00 'Birlik olalım, mezarlara sahip çıkalım’
09:00 Sermaye kontrolleri krizi derinleştiriyor
09:00 27 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
00:02 4 günlük yasak sona erdi
26/05/2020
22:41 Polis şiddetinin yeni adresi Zeytinburnu
20:27 Urfa’da 8 bina daha karantinaya alındı
20:24 Özerk Yönetim yasakları 5 Haziran’a kadar uzattı
20:12 Türkiye’de can kaybı 4 bin 397’e yükseldi
19:38 Bir doktor daha koronadan hayatını kaybetti
19:30 Baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
17:53 Siirt'te traktör devrildi: 5 yaralı
17:25 Sağlıkçılardan dilekçe kampanyası
17:04 Silahla vurulan çocuk taburcu edildi
16:34 Karakoldan Gabar’a havan atışları
16:13 SOHR: Türkiye ve Rusya silahlı grupları Libya'ya taşıyor
15:57 Çorlu'da polisin darp ettiği aile o anları anlattı
15:36 Karantinadaki mahallede bir ölüm
15:34 Diyarbakır’dan ortak tepki: Sivil toplumu susturamazsınız
15:21 Kılıçdaroğlu’ndan Akşener’e bayram ziyareti
14:46 Dünyada Kovid-19: Salgında ikinci zirve uyarısı
13:58 Tıp öğrencileri koronavirüse yakalandı
13:51 Zrîng kaldırıma gömülen cenazeleri çizdi
12:35 Şüpheli asker ölümü Meclis gündeminde
11:56 Öcalan ‘çözüm’den hiç vazgeçmedi
10:35 Kadınlar: Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz
10:24 Polis ve bekçi şiddeti bu kez Sultanbeyli'de
10:15 Vali AKP’li başkandan ‘umre’ istedi
10:00 Van’da 18 bin kişi karantinada
09:59 Öldürülmeden önce emniyete başvurmuş
09:44 Siya Avê filmi erişime açıldı
09:19 800 yıllık çınara gözleri gibi bakıyorlar
09:18 ‘20 yıl dağlara, taşlara ağıtlar yaktım’
09:17 İhraçtan sonra solucan gübresi üretmeye başladı
09:17 Şeyh Said’in torunu: Saldırılara karşı bir olalım
09:14 Bir yıl geçti: Tecrit ortak mücadeleyle yıkılır
09:12 Gezen’in annesi: Tutuklulara sahip çıkalım
09:11 Tarım nefes alamaz hale getirildi
09:10 HES’lerle yaşam tutsak ediliyor
09:01 Hayvan pazarı açılsa da satış yok
09:01 Köyüne dönüp tavuk yetiştiriciliği yapıyor
09:01 Kilyos tepkisi: Bu utanca ortak olmamalıyız
09:01 Bülbül: Zulmü mezara kadar ulaştıysa o iktidar bitmiştir
09:00 26 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
07:44 Van'da yol kavgası: 13 yaralı
25/05/2020
22:28 Taziye çadırının kurulduğu mahallede koronadan ölüm
22:17 Polis şiddeti tavan yaptı
21:44 Sıtma ilacının klinik araştırmaları durduruldu
21:24 AKP’li meclis üyesinden tepki çeken paylaşım
21:10 Tutuklanan kadınlar: Mücadelemizin önünde durabilecek tek bir güç yoktur
20:57 987 kişiye korona tanısı
20:33 Efrîn’de 2 ayrı patlama
20:06 Rüzgâr çatıları uçurdu, evleri su bastı
19:57 Babacan: AKP’de nemalanma kavgası var
19:40 16 yaşındaki çocuk silahla vuruldu
19:31 HDP: Polis saldırısının takipçisi olacağız
18:51 Erdoğan: Gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık vakit var
18:28 Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
16:40 Siyasi partiler video konferansla bayramlaştı
16:39 Urfa Barosu: Hukuk değil polis devleti var
16:03 Böbrek hastası Dilgeş ilaçlarını alamıyor
15:52 40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz
15:42 Van'da bir mahalle karantinaya alındı
15:41 Ahmet Türk: Ellerini sıkacak kimse kalmaz
15:26 Buldan kadınların bayramını kutladı
15:20 Bünyan’da tutuklulara: Türk’ün gücünü göreceksiniz
15:18 Ölüm orucundaki avukatlar için çağrı
15:15 Türkiye, Libya’ya Kenya uçağıyla asker taşıyor
14:38 Tepkiler üzerine polisler açığa alındı
14:18 Fırtına çatıları uçurdu
14:17 The Royal Society: Diğer salgın için hazırlıklı olalım
13:32 Bakanlık Rosa soruşturmasında müdahilliği değerlendirecek
13:26 İsrail uçağı 13 yıl sonra İstanbul’a indi
12:26 Aile hekimlerine dayanışma ziyareti
11:59 Yeneroğlu: Çocuklarımın yüzüne bakabilmek için AKP’den ayrıldım
11:43 Çığ altında kalan araçlar gün yüzüne çıktı
11:42 Van'da bir ev kundaklandı
11:20 Türbe ve mezarları tahrip edip bayrak astılar
09:21 Apê Musa 100 Yaşında!
09:09 Yaban mantarı toplanmaya başlandı
09:08 Aile içi istismarın engellenmesi için emsal karar
09:07 Hatimoğulları: Kürdün ölüsüne bunu yapan, dirisine neler yapmaz?
09:07 Destek alamayan çiftçi üretimi borçla yapıyor
09:06 Siyanürlü Atık Barajı felaketlere yol açacak
09:05 Hasta tutuklular ölüme terk edildi
09:05 Kadınlar: Bu yanlıştan dönün
09:03 Sanatçı Erkan Benli Nusaybin'i anlattı
09:03 6 bin yıllık rölyef yerinden sökülmeye çalışıldı
09:03 'Zulmün doruğa çıktığı yer'
09:03 Çay üreticileri çözüm istiyor
09:00 25 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
24/05/2020
23:42 'Kürde bayram yok'
22:37 Polis noktasına araç daldı: 7 yaralı
22:09 Urfa’ya 'normalleşme' yaramadı