10 Ekim'de yitirilenler anıldı: Barış mücadelemiz devam edecek

img

HABER MERKEZİ - 10 Ekim Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenlerin anıldığı eylemlemlerde bugün de yürütülmek istenen savaşa karşı barışı savunmaya çağrı yapıldı. 

10 Ekim Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenler, birçok kentte düzenlenen eylem ve etkinliklerle anıldı. 
 
İZMİR 
 
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenleri andı.  Konak ilçesinin Alsancak semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan anma, katliamın yaşandığı 10.04'te saygı duruşuyla başladı ve yaşamını yitirenlerin adı tek tek okundu. 
 
İzmir 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özdağ, kandan beslenenlerin saltanatlarını devam ettirmek için katliamlarını değişik biçimde sürdürdüklerini ifade etti. Bu toprakların barış ve kardeşliğe ihtiyaç duyduğunu ifade eden Özdağ, "Bu ülkenin anneleri tabutlara değil çocuklara sarılmak istiyor. 10 Ekim tarifi mümkün olmayan acılarımız ve hiç bir zaman iyleşmeyecek yürek yaralarımızdan dır. Bizler katillerimiz tanıyoruz. Sadece birkaç tetikçi değil bütün failler yargılanıncaya kadar mücadelemiz devam edecek" şeklinde konuştu.   
 
Emek ve Demokrasi Güçleri adına ise ortak basın metini  okuyan Memiş Sarı, "İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Savaş söylemleri nedeniyle yitirdiğimiz canlarımızı andığımız bugün, halkların barış içinde yaşadığı bu kadim coğrafyaya reva görülen savaşın ve yıkımın bir örneği ile yine karşı karşıyayız. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. 
 
İSTANBUL 
 
10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Hasan Ben ile Serdar Ben Sultangazi’de bulunan Gazi Mezarlığı'nda anıldı. Anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP)  il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada, Serdar ve Hasan Ben’in mezarlarına karanfil bırakıldı.
 
ADANA 
 
10 Ekim'de hayatını kaybedenler katliamın 4’üncü yılında Adana Tren Garı önünde anıldı. DİSK, KESK, Adana Tabip Odası ve TMMOB’un yanı sıra EMEP, ESP, SYKP, ÖDP, CHP, HDP il örgütleri katıldı. 
 
HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz savaşa karşı daha yüksek ses çıkartılması gerektiğini söyledi. Barış için mücadele etmenin önemine değinen Peköz, “Annelerin daha faza ağlamaması için barışı getirmeliyiz. Yarın çocuklarımız sorduğunda ‘Biz barış için mücadele ettik’ diyebilmeliyiz” ifadelerini kullandı. 
 
Katliamda kızı Dilan Sarıkaya’yı kaybeden Nesligül Sarıkaya, “Bizden sonra gelenler bu katliamın asıl suçlularını lanetle anacak. Biz çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Peki bu katliamlarda parmağı olanlar öldüklerinde anneleri, babaları, evlatları, çocukları onlarla gurur duyabilecekler mi?" diye sordu. 
 
İSKENDERUN 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. İskenderun eski Bit Pazarı'nda yapılan eylemde konuşan İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk," İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edecek, Fevzi Sert ve yitirdiğimiz bütün arkadaşlarımızın anılarını yaşatacağız" dedi.
 
MERSİN
 
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan anma etkinliğine çok sayıda kişi katıldı. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr.  Mehmet Antmen, katliamın üstünün örtülmeye çalışıldığını ve ülkenin yoğun bir şiddet ve baskı iklimde yaşadığını kaydetti.
Açıklama, “ Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları eşliğinde son buldu.
 
DERSİM   
 
KESK Dersim Şubeler Platformu, Ankara Gar katliamında yaşamını yitiren Mesut Mak ve Adil Gür’ü Atatürk Mahallesi’nde bulunun mezarları başında andı. Anmaya Mak ve Gür’ün yakınlarının yanı sıra KESK üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri katıldı. Anmada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Eslek, “Bir annenin gözyaşından daha önemli ne olabilir diyoruz.  Barış istiyoruz talepli miting düzenlendi. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamıdır yaşadığımız. Biz orada 103 arkadaşımızı kaybettik. Bir şekilde yaramız kabuk bağlıyor ama o kabuğun içindeki acı hiç dinmiyor. Bizim yapmamız gereken katliamı affetmemektir. Bizler affetmiyoruz, unutmuyoruz ve unutturmayacağız” dedi.
 
Açıklamanın ardından mezarlara çiçek bırakılarak niyaz dağıtıldı.
 
VAN
 
10 Ekim'e ilişkin KESK Van Şubeler Platformu  toplantı salonunda yapılan açıklamayı Tüm-Bel Sen Şube Örgütlenme Sekreteri Seyfettin İtah okudu.
 
Bu toprakların ihtiyacının adalet, demokrasi ve barış olduğunu belirten İtah, “Dört yıl önce bugün, 10 Ekim 2015’te Ankara’da Emek-Barış-Demokrasi mitinginde yaşanan ve 103 insanımızı yitirdiğimiz katliam, bu ağır bedellerden sadece biridir. Ortadoğu’daki savaş politikalarının besleyip, büyüttüğü, Türkiye’de yüzlerce insanımızı aramızdan alan katliamları gerçekleştiren IŞİD’in, dünyanın dört bir yanından gelen ve yurttaşı oldukları hiçbir ülkenin geri almak istemediği binlerce üyesinin ‘gardiyanlığı’ gibi ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız” diye konuştu.
 
MUŞ
 
HDP Muş İl Örgütü ise 10 Ekim Ankara Garı katliamı vesilesiyle binalarında yaptıkları açıklamaya yöneticiler, meclis üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan HDP Muş İl Eşbaşkanı Murat Balkaya, Ankara katliamında yaşamını yitirenleri anarak, onların bıraktığı yerden mücadele ederek barışı inşa edeceklerini belirtti. TSK’nın Rojava’ya dönük başlattığı operasyona değinen Balkaya, “Bu saldırganlık iktidarın iddia ettiği gibi bir partiye ya da herhangi bir siyasi yapıya yönelik değil, Kürt halkına ve onun bölge halkları ile var ettiği demokratik kazanımlara yöneliktir. Kadın devrimi başta olmak üzere demokratik ve insani bütün değerleri hedef alan bu saldırı, Ortadoğu’daki farklı inançlara karşı savaş açmış olan IŞİD’in önünü açma, onu yeniden var etme girişimidir. Savaşa karşı Rojava’ya ses verelim. Kazanan bizler olacağız, kazanan halklarımız olacak” dedi.
 
AĞRI
 
KESK, İHD Ağrı Şubesi, Ağrı Tabip Odası, Ankara Garı katliamı yıldönümü vesilesiyle KESK Ağrı Şubeler Platformu binasında ortak basın açıklaması yaptı. Ortak basın açıklama metnini KESK Dönem Sözcüsü Emin Bayram okudu. Bayram, “Katliamın dördüncü yılında, bombaların patladığı bu acı dolu günde  bir kez daha sesleniyoruz: kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız! Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz” dedi. 
 
DİYARBAKIR
 
Ankara Gar katliamında yaşamını yitirenler, Diyarbakır’da yapılan basın açıklamasıyla anıldı. Amed   Emek ve Demokrasi Platformu’nun Sanat Sokağı’nda açıklama yapması polislerce engellenince grup buradan Eğitim Sen 1 Nolu Şubeye kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Sendikada yapılan açıklamaya, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve platform bileşenlerinin temsilcileri katıldı.  Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, iktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacaklarını söyledi.  
 
Kuzey ve Doğu Suriye’ye karşı başlatılan saldırıya işaret eden Demir, “Kendi iktidarlarının sürekliliği için orta doğunun korkunç bataklığına ülkeyi çekmekte tereddüt etmeyen iktidar dün itibariyle Rojava’ya bir harekât başlattı. Sonuçları şimdiden belli olan bu savaşın ülkeye ve halklara kan gözyaşından başka bir şey getirmeyeceği aşikârdır” dedi.
 
ŞIRNAK 
 
Kamu Emekçileri Konfederasyonu Sendikaları (KESK) Şırnak Şubeler Platformu, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Cizre'deki sendika binasında yapılan açıklamaya üzerinde "Savaşa hayır" yazılı pankart açıldı. 
 
Eğitim-Sen Şırnak Şube Eşbaşkanı Muzaffer Yıldırım, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan askeri operasyona işaret ederek, zenginlerin çıkardığı savaşın bedelinin yoksullar tarafından verildiğini vurguladı. Yıldırım, barış içerisinde yaşamak istediklerini dile getirerek, "Bu coğrafyadaki kan pınarlarının sorumlusu olmak istemiyoruz” dedi.
 
Ardından konuşan KESK Dönem Sözcüsü Umut Çimen ise, Suruç ve Ankara Gar katliamlarının sorumlularının kim olduğunu sordu. Umut, "İnsanlığa karşı bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız" diye konuştu. 
 
MARDİN
 
Mardin Emek ve Demokrasi Platformu da katliamda yaşamını yitirenleri andı. Karayolları Parkı’nda bir araya gelen platform üyeleri burada polis engeline takıldı. Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük askeri operasyonu gerekçe göstererek açıklamaya izin vermeyen polisler, parkta bulunan yurttaşları ise "müdahale olacak" diyerek uzaklaştırdı. Platform üyeleri, engelleme üzerine KESK binasına geçti. Burada yapılan anma etkinliğinde, katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı. 
 
Mardin Tabip Odası Eşbaşkanı Derya Etem, “Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri ellerine vicdanlarına koymaya ve gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz” dedi. Etem, katliamın sorumluların bulunmasını istedi. 
 
 
DERSİM  
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dersim Şubeler Platformu da 10 Ekim Ankara Garı katliamında yaşamını yitirenleri andı.
 
IŞİD'in 10 Ekim 2015'te Ankara Garı'nda düzenlediği saldırıda yaşamını yitiren 103 kişi için anma düzenledi. Seyit Rıza Meydanı'nda düzenlenen anmaya siyasi parti ve kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğraf baskılarının yer aldığı "10 Ekim katliamını unutturmayacağız" yazılı pankartın açıldığı açıklamayı Platform adına Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Eylem Eslek yaptı. 
 
Eslek, barış için 4 yıl önce Ankara’ya gittiklerini anımsatarak, barışın 4 yıl önce kana bulandığını söyledi. Ankara’nın Türkiye tarihinde en büyük kitle katliamını olduğunu hatırlatan Eslek, "Kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor" dedi. 
 
'BARIŞ YİTİRDİKLERİMİZİN BİZE EMANETTİR'
 
İnsanlığa karşı işlenen suçların faillerini gizleyenlerin bu suçun ortağı olduğuna işaret eden Eslek iktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacaklarını dile getirdi. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinin yitirdiklerini arkadaşlarının emaneti olduğunu vurgulayan Eslek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadeleyi sürdürmeye devam edeceklerini yineledi. 
 
'UNUTMAYACAĞIZ'
 
Eslek, "Katliamın dördüncü yılında, bombaların patladığı bu günde, bir kez daha sesleniyoruz: Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız! Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz" diye konuştu. 
 
VAN
 
Van'da KESK binasında 10 Ekim Ankara Garı Katliamı’nda yaşamını yitirenler  anıldı. Anmaya HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, KESK üyeleri yanı sıra yurttaşlar katıldı.  
 
Saygı duruşu ile başlayan anmada konuşan Eğitim-Sen Eğitim Sekreteri Orhan Boran, katliamı yapanların cezalandırmadığını hatırlatarak, yapılan katliamı hiçbir zaman unutmayacaklarını belirtti. 
 
Konuşma ardından katliamı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon sırasında izleyenler duygu dolu anlar yaşadı. 
 
 

MERSİN

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın  4’üncü yıl dönümünde bir anma etkinliği düzenledi. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Yönetimi, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İl Yönetimi, Halkevleri ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Anma saygı duruşuyla başlarken, anma katliamı anlatan sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Katliamın olduğu gün alanda bulunan  Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, 10 Ekim’de yaşadığı anları aktardı. Güvenlik güçlerinin sayısının azlığının çok dikkatini çektiğini belirten Antmen, yaşayacaklarından habersiz bir şekilde olumlu bir durum olarak gördüklerini söyledi. Antmen, “Patlama yaşandığında herkes patlamanın aksi yönüne giderken biz doktorlar olarak patlamanın olduğu yere gidiyorduk. Elimizden geldiğince insanları kurtarmaya çalıştık. Ben birini kurtarmak için müdahale ediyordum ki alana gaz bombası atıldı. O yüzden o alanı terk etmek zorunda kaldık. Daha sonra alana tekrar döndüğümde müdahale ettiğim kişi ölmüştü. Ömrüm boyuna unutamayacağım bir şeydi. Aylarca uyuyamadım ve psikolojik tedavi aldım. Ancak mücadelemiz sürüyor. Sürmeye de devam edecek” şeklinde konuştu.

TARSUS

Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamlarını yitiren  Leyla Çiçek, Metin Peşmen ve Orhan Işıktaş'ı mezarları başında andı. Anmaya yaşamını yitirenlerin yakınları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Kemal Peköz, HDP ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus ilçe yönetiminin yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaş katıldı. 

‘BARIŞ TALEBİMİZ SÜRECEK’

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, yaşanan katliama devletin göz yumduğunu belirterek, “Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu,  7 Haziran’la 1 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşananları bir açıklarsam kimsenin yüzüne bakamazlar demişti. Elbette açıklamayacaklar. Çünkü biliyorlar ki bir tuğlayı çektiklerinde bütün duvarın altında kalacaklar. Yoksa katliamların hemen ardından oylarımızda artış yaşanıyor demezlerdi. Onların bu hesapları için barış severler canlarını veriyor. Ancak biz mücadelemizden, barışı haykırmaktan vazgeçmeyeceğimiz ve bu talebimizi sürdüreceğiz” dedi.

‘DÜŞLERİ DÜŞÜMÜZ OLSUN’

10 Ekim’de hayatını kaybedenlerden PSAKD Tarsus ilçe yöneticisi Metin Peşmen’in akrabası Seher Peşmen, 104 kişinin barış ve kardeşlik uğruna yaşamını yitirdiğini belirtti. Peşmen, “Barış toprağa ekilen bir tohum gibidir. Onunla ilgilenmek, su vermek gerekir. Köklerini kurutmaya çalışanlara karşı korumak gerekir. 103 canımız da barışın kökleri kurumasın diye can verdiler. Onlardan geriye gülüşleri kaldı. Onları unutmayalım. Gülüşleri gülüşümüz olsun. Düşleri düşümüz olsun. Düşlerini yaşatalım” diye belirtti.

Anma "Savaşa inat, barış hemen şimdi" sloganları ve alkışlar eşliğinde son buldu.

HATAY

Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri de, Köprübaşı'nda bir araya gelerek 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Anmada, iktidarın katliamın üstünü örtmeye çalıştığı ifade edilerek, katliamın asıl sorumluların açığa çıkıp yargılana kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

ANTALYA 

Antalya Emek Ve Demokrasi Güçleri, Köprübaşı'nda bir araya gelerek 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. Atallos Meydanı’nda bir araya gelen kitle saygı duruşunda bulunarak katliamda yaşamlarını yitirenlerin tek tek isimlerini okudu. Kitle sık sık "Barış güvercinleri ölümsüzdür" sloganı attı. 

‘HALKLAR VE GERÇEKLER KAZANACAK’


Katliamın iktidarın siyasi ihtiyaçları sonucunda meydana geldiğini söyleyen Emek Partisi (EMEP) üyesi Burak Yılmaz, “Saldırından üç gün önce ihbar olmasına rağmen önlem alınmadı. İktidar saldırıyı siyasi ihtiyacı gereği engellemedi. Bu barbarlık yenilecek Halklar ve gerçekler kazanacak” diye konuştu. 10 Ekimde barış talepleri için yola çıktıklarını ifade eden Hasan Alkan, “Savaşı yıkımı ve ölümü kendi bakasının garantisi, teminatı olarak gören hükümet,  savaş siyasetine sığınıyor. Hükümetin sahte vatanperverliğine izin vermeyelim” dedi.

BURSA

Bursa’da bulunan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) , Türk Tabipleri Birliği (TTB)  ve şubeleri 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği şubeleri, 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenleri Bursa Heykel Meydanı’nda andı.

Basın açıklamasını KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Derya Şimşek Aksakal yaparak dava sürecine dikkat çekti.  10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla, Ankara Garı önündeki alana, "Demokrasi Meydanı" adı verildiğini sözlerine ekleyen Aksakal, “Bu alanın ortasına da üç ayrı yüzünde katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğraflarının ve Emek-Barış-Demokrasi ifadelerinin olduğu geçici bir pano yerleştirildi. Bugüne kadar burada geçici sembolik anıt yapılmıştı. Katliamın yaşandığı bu meydanda kalıcı bir düzenleme yapılması konusunda DİSK-KESK-TMMOB-TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ortak çalışma yürütülecek” dedi.

Diğer başlıklar

11:16 İzmir’de toplu ulaşıma yüzde 13 zam
11:08 Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğrayan Yaşlı yaşadıklarını anlattı
11:07 Moodys: ABD'nin yaptırımları ekonomideki riskleri artırdı
11:06 Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: 300 binden fazla kişi evlerini terk etti
11:00 Davut Ecer'in cenazesi 4 ay sonra verildi
10:59 DAİŞ saldırısında kızını kaybeden Çevik: 5 yıl önce yaşanan acıların eşiğindeyiz
10:57 Kuzeydoğu Suriye direnişi dengeleri değiştiriyor
10:53 Gözaltındaki eşbaşkanlar savcılığa çıkarıldı
10:45 Urfalı kadınlar: Bugüne kadar Suriye'den Türkiye'ye saldırı olmadı
10:36 Gözaltındaki belediye eşbaşkanlarına kayyum protestoları soruldu
10:22 ‘Zılgıt çalarak onlarla savaştık’
10:18 Adana'da 13 gözaltı
10:15 KKP Genel Başkanı Çiftyürek’in adliyeye sevk edilmesi bekleniyor
10:08 Altan: IŞİD daha önce giremediği yerlere Türkiye eliyle girmeye çalışıyor
10:03 QSD Genel Komutanı Ebdî: Suriye ile önceliğimiz toprağımızı korumaktır
09:50 ‘Kürtler uzayda bile hak arasa Erdoğan engellemeye çalışacak’
09:41 Eğitim Sen Kadın Sekreteri: Çocuklara savaşı değil barışı öğretmek zorundayız
09:31 Paylan: Savaş yoksulların üzerinden finanse ediliyor
09:07 Çocuklar hikayeleri ve çizimleriyle haklarını anlattı
09:06 'Güvercinlerimiz bile gitti ama biz gitmeyeceğiz'
09:06 Van’daki STÖ’lerden çağrı: Bu savaşı bitirin
09:05 Deneyimli gazeteciler: Her yalan eninde sonunda iflas eder
09:04 Hasankeyf’te yıkım ve arkeolojik kazı bir arada
09:02 'Savaş canlıları ve yaşam alanları yok ediliyor'
09:00 Erdoğmuş: Kürtlerin üzerine basarak değil diyalogla bataklıktan çıkılabilir
09:00 17 EKİM 2019 GÜNDEMİ
02:11 Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi yasalaştı
01:10 Hulusi Akar ABD heyeti ile görüştü
00:46 Beyaz Saray’daki ‘Suriye’ konulu toplantıda kavga çıktı
00:19 Merkel: DAİŞ yeniden canlanabilir
00:04 Meclis Başkanvekili Sancar hastaneye kaldırıldı
16/10/2019
23:56 Trump'ın Erdoğan’a gönderdiği mektup sızdırıldı
23:24 Burcu Çelik Özkan tahliye oldu
23:11 Kadın Deklarasyonu: İşgal saldırılarını derhal durdurun
23:01 Şık: Ekosistem çöküşe doğru gidiyor
22:49 Erdoğan 22 Ekim’de Soçi’ye gidecek
22:20 Şırnak'ın 53 köyünde eğitime 2 gün ara verildi
21:36 Adana'da bir çocuk tanık beyanlarıyla tutuklandı
21:32 Van halkı Suriye'ye yönelik saldırıları protesto etti
20:45 Erdoğan ve Türk yetkililere yönelik yaptırım tasarısı kabul edildi
20:32 Rusya ve Suriye rejim güçleri Kobanê’ye ulaştı
20:21 İHA muhabirinin gözaltına aldırdığı kişiler serbest bırakıldı
20:17 DİP toplantısı kaymakamlık kararıyla yasaklandı
19:56 Esad'ın Danışmanı: Kürtlere memnuniyetle yardım ederiz
19:52 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 13 yaralı
19:38 Aldar Xelîl: Türkiye yasaklı silahlar kullanıyor
19:36 İHD İstanbul Şubesi’nden uluslararası kuruluşlara çağrı
19:16 Nusaybin Davası'nda yine ceza yağdı: Halk mahkemelerinde yargılanacaksınız
19:12 Eyn Îsa'daki DAİŞ kampı ateşe verildi
18:40 Bursa’da 5 kişi tutuklandı
18:28 HDP’lilerin savaş karşıtı eylemi engellendi
18:21 Urfa sınırında eğitime 2 gün ara
18:11 Trump: İhtilaf Türkiye ile Suriye arasında
18:06 Mersin'de 3 üniversite öğrencisi tutuklandı
18:00 İzmit’te kadın cinayeti
17:58 O’Brien ile Çavuşoğlu'nun görüşmesi iptal oldu
17:39 Eşbaşkanlar soruşturmasına gizlilik kararı
17:37 7 yaşından beri gözaltına alınan Amara Yürek tutuklandı
17:33 ‘Engelsiz Filmler Festivali’ Ankara'da başladı
17:10 Türkiye’ye silah satışını durduran ülkelere İsveç de eklendi
17:03 Oluç: Artık dünyanın bir Kürt sorunu var
17:02 IŞİD önergesi ‘kaba ve yaralayıcı’ denilerek iade edildi
17:02 Göç Platformu’ndan Nusaybin raporu
17:00 Federe Kürdistan'da Türk mallarına dönük boykot büyüyor
16:48 Nusaybin’de eğitime 2 gün daha ara verildi
16:47 HDP Genlik Meclisi üyelerinin gözaltına alınması protesto edildi
16:43 ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Erdoğan bu istilayı durdurmalı
16:37 İsviçre Federal Konsey’den Türkiye’ye kınama
16:28 Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Pircan gözaltına alındı
16:25 Viranşehir ve Urfa'da ambulans ve cenaze aracı hareketliliği
16:25 Adana Valiliği’nden yasak gerekçesi: Kamu düzenini bozacak
16:20 Cizre’deki sınır köyüne havan düştü: 3 yaralı
16:18 Arap köyü bombalandı: Çok sayıda ölü ve yaralı var
16:06 TBB’nin genel kurula gitmesi için yeterli sayıya ulaşıldı
16:05 Erdoğan bugün görüşmeyeceğini söylemiş!
15:59 BM’den Türkiye'ye ateşkes çağrısı
15:55 DTCF’deki gerginlik bugün de sürdü
15:37 Temelli Nusaybin'den seslendi: Türkiye Suriye'den elini çekmeli
15:13 Çavuşoğlu: Sahadaki kazanımlarımız için masada mücadele edeceğiz
15:13 Türk Hava Kurumu yönetimine kayyum atandı
15:10 Uber’in faaliyetleri durduruldu
14:57 Zel Dağı’nda başlayan yangın yayılıyor
14:53 HDP Erzincan eski il eşbaşkan gözaltına alındı
14:47 Kanser hastası 8 gündür gözaltında
14:35 Birecik’te sınır karakolu vuruldu
14:24 QSD katyuşa füzeleriyle yanıt verdi
14:16 Erdoğan ateşkes çağrılarına şart koştu: Güvenli bölgeden çıksınlar
14:01 Şule Çet davasında sanıkların tüm beyanları çürütüldü
13:51 Havalimanı çalışanına hakaret davasında karar çıktı
13:34 'Nüfusun yüzde 11'i açlık çekiyor'
13:28 Polis savaş karşıtı açıklamayı engelledi: Açıklama pencereden yapıldı
13:19 'İktidar savaşı topluma krizi unutturmak için kullanıyor'
13:18 Hastane çalışanları uyarıldı: Paylaşım yapmayın, bilgi vermeyin!
13:06 Ankara’da sendika çalışanı gözaltına alındı
13:05 HDP'lilerin duruşması ertelendi
12:56 Eşini öldüren Deligözoğlu hakim karşısına çıktı
12:47 HDP Eş Genel Başkanları Çiftyürek’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi
12:42 Urfa Barosu TBB'yi seçimli olağanüstü toplanmaya çağırdı
12:20 ANYAKAY-DER'den savaşı durdurma çağrısı
12:18 Ahmet Türk'e 'Newroz' soruşturması