HDP'den çağrı: Savaş karşıtı demokratik cepheyi oluşturalım

img

ANKARA- HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, iktidarın Türkiye’yi yıkıma sürüklediğini belirterek, “Türkiye halklarına ve demokratik kamuoyuna açık çağrımızdır: Geç kalmayalım. Herkesi savaşa karşı harekete geçmeye ve savaş karşıtı demokratik bir cepheyi oluşturmaya çağırıyoruz” dedi.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve milletvekillerinin katılımıyla Parti Genel Merkezi’nde, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara ilişkin basın açıklaması düzenledi.
 
Temelli, Türkiye’nin derhal savaşa son vermesi gerektiği ve Suriye topraklarından çıkmasını istedi. Temelli, “AKP-MHP iktidarı tarafından Kuzey ve Doğu Suriye’ye yapılan saldırı, bütün uluslararası anlaşmaları ihlal ederek dünyanın gözü önünde tek taraflı bir saldırıyla başlatılan savaş ve işgal girişimidir” dedi.
 
‘BÜTÜN HALKLARI HEDEF ALAN BİR SALDIRI’
 
Temelli, saldırının Rojava’yı hedef aldığı kadar Türkiye’nin de eşitlik, özgürlük, barış, adalet ve insanca yaşam taleplerine yönelik olduğunu vurguladı. Temelli, “Selefi IŞİD artığı ÖSO çeteleri eliyle başlatılan bu savaş, Aleviler dahil, Rojava’da barış içinde yaşayan Êzidîleri, Süryanileri, Türkmenleri, Ermenileri, Arapları, bütün halkları ve inanç gruplarını hedef alan bir saldırıdır. Bu saldırının temel hedefi, iktidarın iddia ettiği gibi bir siyasi yapı değil, kadın devrimi dahil Kürtlerin bölgenin diğer halklarıyla birlikte kurmak istediği eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik yaşam biçimi ve kazanımlarının yok edilmesidir” diye konuştu.
 
‘KAOTİK BİR NOKTAYA SÜRÜKLENECEK’
 
Temelli’nin açıklamaları şöyle: “Türkiye’nin savaş ve işgal girişimiyle birlikte savaş yeni boyutlar kazanacak, Suriye daha kaotik bir noktaya sürüklenecektir. Bütün tarihsel süreç boyunca halkların eşit haklar temelinde birlikte yaşamasının önündeki en büyük engel ırkçı, milliyetçi ve tekçi politikalar olmuştur. Suriye’de de bütün farklı toplumsal kesimler, Arap milliyetçiliğini eksen alan tekçi ve inkârcı politikalar nedeniyle dışlanmışlardır. Kürtler ise ‘potansiyel tehlike’ görülerek siyasal, sosyal, psikolojik, devletin her türlü şiddetine maruz kalmışlar, katliamlara uğramışlar, göçe zorlanmışlardır. Dilleri yasaklanmış, hatta vatandaşlıktan bile çıkarılmışlardır.
 
ROJAVA DEVRİMİ IŞIK TUTAN MEŞALE 
 
Suriye’de yıllarca inkârcı ve asimilasyoncu uygulamaları ağır biçimde yaşayan Kuzey Suriye (Rojava) halkları, kendi öz gücüne ve öz örgütlülüğüne dayanarak özgürleşme mücadelesini devrimle taçlandırmış, bir insanlık anayasası niteliğindeki ‘toplumsal sözleşmeyi’ tüm halklara armağan etmiştir. Bir kadın devrimi de olan Rojava devrimi, Ortadoğu’daki erkek egemen, despotik ve arkaik iktidarları karşısında eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu ve demokratik bir yaşam mücadelesinde önemli bir dönüm noktası ve geleceğe ışık tutan meşale olmuştur. 
 
RUSYA VE ABD İZİN VERDİ
 
Dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun, Kürtlerin kazanımlarını yok etmek isteyen ve bu uğurda tüm gücünü seferber eden AKP-MHP iktidar bloğu, halkların eseri olan bu devrimi boğmak için her türlü yola başvurmaktan geri durmuyor. Rusya ve ABD gibi emperyalist güçlerin Türkiye’nin Kuzey Suriye’yi işgal girişimi Rojava devriminin boğulmasına vize vermeleriyle, aynı güçlerin 21 yıl önce sayın Öcalan’ın uluslararası bir komployla Türkiye’ye teslim edilmesi yönündeki destekler arasındaki kopmaz bağ şimdi daha iyi anlaşılıyor.
 
BİYÜK BİR YIKMA SÜRÜKLÜYOR
 
Bu savaş ırkçılıktan, faşizmden, ayrımcılıktan, nefretten medet uman ve iktidarını koruma uğruna her türlü çılgınlığı yapmaya hazır ceberut bir güç tarafından başlatılmıştır. Kürt karşıtlığı eşliğinde ‘tek adam rejimi’ni güçlendirme hevesi ve sarayın saltanatını sürdürme hırsıyla hareket eden iktidar bloğu, ülkeyi büyük bir yıkıma sürüklemekte, büyük bir ateşin içine atmaktadır.
 
MUHALEFET TEZKEREYE EVET DEDİ
 
Bu savaş Türkiye halklarının savaşı değildir. Yıkıma uğrattığı hayatlarımızı, yok ettiği birikimlerimizi, eğitim ve sağlık dünyamızı, insan haklarımızı, emekçilere reva gördüğü açlığı, yoksulluğu ve kölece yaşamı, kadınlara uyguladığı şiddeti, talan ettiği doğayı, sayısını artırdığı zindanları, geri getirdiği işkence yöntemlerini görünmez kılacak! Buna izin vermeyelim. Ne var ki, iktidar bloğunun savaş hezeyanları karşısında bölge halklarıyla barış içinde yaşamı bir ilke olarak benimsemesi gereken muhalefet partileri HDP dışında Suriye ve Irak’a yönelik savaş tezkeresine evet oyu vermekte bir beis görmemişlerdir.
 
BU SAVAŞ ERDOĞAN SAVAŞI
 
Oysaki bu savaş Türkiye’nin savaşı değil, Erdoğan ve ortaklarının siyasi gelecek savaşıdır. Tezkereye evet oyu vermekle, iktidarın ırkçı, militarist, yayılmacı ve işgalci politikalarına evet demiş, çok mustarip oldukları iktidar bloğunun siyasi ömrünü uzatmaktan başka bir şey yapmamışlardır. Bu tezkereye evet diyenler halkların vicdanında, çocukların masum geleceğinde ve tarihin beleğinde mahkûm olacaklardır. 
 
CHP’Yİ TUTARSIZLIKTAN SIYRILMAYA DAVET EDİYORUZ
 
Özellikle bir kez daha sınır ötesi askeri operasyonların yolunu açan tezkereye evet oyu kullanan CHP merkezini ‘anayasaya aykırı ama evet’, ‘içimiz yana yana evet’ gibi dönüp kendisini de vuran müzmin tutarsızlıktan bir an önce sıyrılmaya davet ediyoruz. Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye bölgesini işgal ederek bölgede etnik temizlik yaparak Kürtlerden arındırılmış bir bölge inşa etmek, Suriyeli mültecileri ve ÖSO çetelerini bölgeye yerleştirerek demografik değişime yol açmak, bölge halkları arasına düşmanlık tohumları ekmekten, yeni savaş ve çatışmalara yol açmaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır. 
 
TÜRKİYE CİNAYET ŞEBEKESİNİ ÜSTLENDİ
 
Bütün bu kaotik gelişmelerin yanı sıra Kuzey Doğu Suriye yönetiminin varlığına son vermek ve Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmak uğruna IŞİD gibi bir barbarlık çetesinin ve tecavüz ordusunun sorumluluğunu üstlenmeye kalkışmak ise Türkiye’ye yapılacak en büyük kötülüktür.  Ne yazık ki, zamanında IŞİD’i koruyup kollayanlara bugün yeniden aynı görevin verildiği görülüyor. 5 Haziran Diyarbakır, 20 Temmuz Suruç, 10 Ekim Ankara katliamlarının kanı dahi kurumamışken, Türkiye’nin böyle bir cinayet şebekesinin sorumluluğunu üstlenmiş olması utanç vericidir.
 
 Bu bağlamda avukatlarıyla yaptığı son görüşmede ‘çatışmalı ortamı bir hafta içinde sona erdirebileceğini’ ifade eden Sayın Öcalan’ın çağrısı dikkate alınarak, Kürt sorunu diyalog, müzakere ve demokratik yöntemlerle kalıcı olarak çözüme kavuşturmak mümkündür. Bu savaş demokratik kamuoyuna kurulmuş bir tuzaktır. HDP Merkez Yürütme Kurulu olarak bu saptamalardan hareketle iktidara bir kez daha şu çağrıyı yapıyoruz:  
 
İKTİDARA DÖRT MADDELİK ÇAĞRI
 
* İktidar tek taraflı bu askeri harekata derhal son vermeli ve barışçıl bir dış politikaya dönüş yapmalıdır.
 
* Kayıtsız ve şartsız olarak askeri varlığı dahil bütün varlığıyla Suriye topraklarından çıkmalı, kendi sınırlarına çekilmelidir.
 
 * Suriye’nin siyasi geleceğine Suriye halkları karar vermeli, Türkiye de buna saygılı olmalıdır.
 
* Türkiye, sekiz yıl boyunca süren savaşta büyük bir yıkıma uğramış Suriye’nin yeniden inşasında gerekli destek ve dayanışmayı göstermeli, insani yardımı yapmalıdır.
 
GEÇ KALMAYALIM
 
Başta Birleşmiş Milletler (BM) ile Avrupa ve Amerika demokratik kamuoyu olmak üzere bütün uluslararası kamuoyunu bu savaşı önleyecek adımları atmaya, girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz.  Türkiye halklarına ve demokratik kamuoyuna açık çağrımızdır: Geç kalmayalım! Herkesi savaşa karşı harekete geçmeye ve savaş karşıtı demokratik bir cepheyi oluşturmaya çağırıyoruz.  Harekete geçilmezse merhameti olmadan güce, siyasi etiği olmadan kudrete, kavrayışı olmadan kuvvete sahip olanların yaratacağı bir karanlık içinde sıkışıp kalacağız.”
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

20:42 Koronavirüsten ölenlerin sayısı 4 bin 540’a yükseldi
19:28 Gezi Parkı direnişi çeşitli etkinliklerle kutlanıyor
18:29 MHP'li vekilin danışmanından emniyette işkence fotoğrafları
17:13 Gezi Parkı kapatıldı
16:56 Şiddete karşı sokağa çıktılar
16:26 Savcılıktan rap sanatçısı Rota açıklaması
15:13 Batman’da vaka sayısı artıyor
15:12 Vefa Destek Grubu çalışanlarında korona iddiası
14:49 Eyüp’te darp ve ters kelepçeli gözaltı
14:36 Bitlis’te 19 köyde sokağa çıkma yasağı
14:11 Seyyar satıcılara polis ve zabıta şiddeti iddiası
13:26 Hasta tutuklu Kartal Manisa’da defnedilecek
12:38 Rap şarkıcısı Rota gözaltında
12:24 İşkence gören yurttaşlar yeniden gözaltında
12:18 Polise silahlı saldırı olayında gözaltı sayısı 3’e çıktı
12:08 Efrîn için Soruşturma Komisyonu talebi
11:41 HDK: Gezi direnişin birçok dili olduğunu öğretti
11:26 Dink Vakfını tehdit eden kişinin ifadesi alındı
11:18 ABD’de ‘nefes alamıyorum’ protestoları yayılıyor
10:49 Bertul Vadisi’ne girişler yasaklandı
09:14 HDP: Gezi kollektif bir umut hareketidir
09:12 Av. Kuzu: Kayıplara ulaşma umudu yeniden doğdu
09:12 Yangını ihbar etti müebbet hapis aldı
09:11 Turan: Devrimci müdahaleye ihtiyaç var
09:10 2 yıldır hücrede tutulan Akay için çağrı
09:08 ‘Virüs riski taşıyan plastik atık ithalatı durdurulsun’
09:07 Toprağı işliyor, dayanışmayı örüyor
09:06 Sokak hayvanları genelgesine uyulmadı
09:05 Birlik için söylem değil, pratik zamanı
09:00 31 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
08:26 Bağlar’da 2 kişi gözaltına alındı
00:38 Edirne Cezaevi'nde kalan hasta tutuklu yaşamını yitirdi
00:05 Özel sektöre ait ilk insanlı uzay mekiği fırlatıldı
30/05/2020
23:41 Ermeni Kilisesi’nin haçını kıran saldırgan tutuklandı
23:20 Hakkari'de çatışma: 2 asker hayatını kaybetti, 1 yaralı
21:31 Verdiği yanıt ‘Tarihi eser değil, babamı arıyorum’ oldu
21:07 Kiliseye saldıran fail hakkında yakalama kararı
20:56 Kovid-19 sonucu 26 kişi hayatını kaybetti, 983 yeni tanı konuldu
20:08 15 kentteki seyahat kısıtlaması yarın sona eriyor
19:47 Kayyım Celadet Alî Bedîrxan Kütüphanesi’ni yıktırdı
19:23 HDK: Saldırıların zeminini AKP-MHP iktidarı yaratıyor
19:01 7'nci yılında Gezi etkinliklerle kutlanıyor
18:33 HDP'li eşbaşkanlar serbest bırakıldı
18:13 HDP Cizre İlçe binasını kundaklayan zanlı tutuklandı
18:05 Cömert, Atakan ve Korkmaz mezarları başında anıldı
17:08 Batman’da gözaltı tepkisi: Vali, Şarman’ın izinde
16:17 Gezi'de hayatını kaybedenler Gündoğdu’da anılacak
16:10 Ermeni yazar Mıhçı: Erdoğan'ın 'Kılıç artığı' sözüyle saldırılar arttı
16:00 Bağlar’da 1 polis yaşamını yitirdi
15:21 Dede ve torununun failleri soruldu
15:06 81 yaşındaki ağır hasta tutuklu Özkan için çağrı
14:55 İHD: Tehdidin arkasında devlet aklı ve pratiği var
14:14 Tutuklanan kadınlar için protesto
14:07 Soylu: Hrant Dink Vakfı’nı tehdit eden kişi yakalandı
14:03 25 yıldır adalet peşinde: Kemiklerimizi getirin
14:00 Çat’ta silahlı kavga: 5 ölü
13:52 Buldan’dan Rakel Dink’e: Yalnız değilsiniz, yanınızdayız
13:29 Kızıltepe'de 2 kişi gözaltına alındı
13:28 Toplu mezardan 40 kafatası çıktı
13:25 Karar var işe dönüş yok
13:20 Ömer Çelik’ten Hrant Dink Vakfı açıklaması
13:17 Valilik eşbaşkanlar için ‘sözde’ tabirini kullandı
13:00 Uçuş seferleri 1 Haziran’da başlayacak
12:59 Kayıp yakınları: Hasan Ocak’ın failleri bulunsun
12:40 ‘Nurcan Polat’ı İnfaz Yasası’yla tahliye olan eşi öldürdü’
12:10 Ağır hasta tutuklu iki yıldır tek tutuluyor
11:05 HDP'den Minneapolis’e destek mesajı
10:28 Hrant Dink Vakfı’na destek, yetkililere çağrı
10:04 Floyd'u öldüren polise 35 yıl hapis istemi
09:12 Ekonomide yanıltıcı büyüme
09:07 Thomas Lovejoy: Doğayı önceleyen çığlık yükseliyor
09:07 Hastaların da elektriğini kestiler
09:07 Dereler Van Gölü’ne çöp taşıyor
09:07 DNA sonucu 2 yıl sonra geldi
09:03 Mahmur Meclisi Eşbaşkanı: Aç kalsak da muhtaç olmayız
09:03 ‘Doğanın mucizesine' yolculuk
09:03 Özbudun: Salgın katalizör rolü oynadı
09:03 Hayvana şiddet kabahat değil suç
09:03 Yaylalarda şimdiden kış hazırlığı
09:00 30 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
08:33 Bağlar’da bir kadın öldürüldü
08:28 Cizre’de karantina artıyor
07:44 Koğuş dışında sayım vermeyen kadın tutuklulara soruşturma
00:14 15 ilde sokağa çıkma yasağı başladı
29/05/2020
23:52 Mazlum Ebdi: Diyaloğun ilk adımı başarıyla tamamlandı
23:45 Mithat Sancar: Hrant Dink Vakfı’nın yanındayız
23:36 Efrin için 20 kuruluştan BM’ye çağrı
23:25 Başaran’dan parti baskınına tepki
23:11 Konuşması Erdoğan yüzünden kesilen İnce yayını terk etti
23:00 RTÜK’ten 9 kanala ceza
22:49 Trump: Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz
22:30 Polis şiddeti bu defa Antep’te
22:08 Dargeçit’te toplu mezar bulundu
21:55 Hrant Dink Vakfı'na tehdide soruşturma
20:27 HDP Batman il binasına baskın: Eşbaşkanlar gözaltına alındı
19:41 Mor Çatı: Bakanlığın verileri gerçeği yansıtmıyor
19:34 28 kişi hayatını kaybetti, bin 141 yeni tanı
19:29 Kreşlerde alınacak tedbirler belirlendi
19:26 HDP’ye yönelik eleştirilere yanıt verdi
19:06 Beytüşşebap'ta dağ keçisi vuran şahsa ceza