Beybahçe Katliamı’nın üzerinden 3 yıl geçti: Asıl failler açığa çıkarılmadı

img

ANTEP – Beybahçe’de bir düğüne yönelik yapılan ve 40’ı çocuk 56 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının üzerinden 3 yıl geçti. Avukat Yakup Koca, asıl faillerin açığa çıkartılmadığını belirterek, “Ölenlere rahmet dilemek dışında bir şey yapılmadı” dedi. 

Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe Mahallesi’nde 20 Ağustos 2016 tarihinde Kürt bir ailenin düğününe yönelik DAİŞ’in gerçekleştirdiği canlı bombalı saldırıda 40’ı çocuk 56 kişinin hayatını kaybetmesinin üzerinden 3 yıl geçti. İlk duruşmasının 19 Eylül 2017’de, karar duruşmasının 14 Mart 2019’da görüldüğü patlama dosyasının 2 yıllık yargılama sürecinde mahkeme heyeti, mağdur ailelerinin hakikati ortaya çıkarma adına yaptığı tüm talepleri reddedip mevcut sanıkları cezalandırarak dosyayı kapattı. Aynı gerekçeyle bir sanığı beraat ettirip, başka bir sanığı cezalandıran heyetin aldığı kararda hakikatin ortaya çıkmadığını düşünen avukatlar, kararı istinaf ederek, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. 
 
Devam eden istinaf sürecini ve yargılama sürecini değerlendiren müşteki avukatlarından Yakup Koca,  patlamanın asıl faillerinin tümüyle yargılanmadığı kanaatinde olduklarını belirterek, patlamanın sorumlularından DAİŞ’in Antep emiri Kadir Cabael’in eşi sanık Fadile Cabael’in duruşmada “Kocam öldürüldü” sözünün ardından tahliye edilip, beraat ettirilmesinin katliamın asıl faillerinin nasıl korunduğunu gösterdiğini söyledi. 
 
RAHMET DİLEMEK DIŞINDA
 
Patlama gecesi olay yerine gittiklerini aktaran Koca, orada insan psikolojisinin kaldırabileceği bir ortamla karşılaşmadıklarını söyledi. Beybahçe’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sayısal olarak en kanlı, saldırının hedefinin çocuklar olması dolayısıyla da en trajik katliamı olduğunun altını çizen Koca, şöyle devam etti: “Kanlı katliamın üzerinden 3 yıl geçti. 3’üncü yıldönümünde geldiğimiz yargı aşaması da hiçbir bakımda içi açıcı değildir. Ne faillerin soruşturuluyor olması bakımından ne de mevcut devam eden yargılamalar bakımından ciddi bir çaba gösterilmiyor. Bu tür olaylardan ders çıkarılması gerektiğini her defasında tekrarlasak da biz bunun çokta önemsenmediğine şahit oluyoruz. Çünkü mevcut kirli siyaset devam ediyor. Mevcut güvenlik önlemleri vatandaşın güvenliğinden ziyade daha çok muhaliflerin hapis edilmesi, demokrasi ve hukuk ilkelerinin ters düz edilerek yerle bir edilmesi için yürütülüyor. Bu nedenle katliamın biz nedenlerinin ortaya çıkarılmadığı kanaatindeyiz. Patlamanın 3’üncü yıldönümünde geriye baktığımızda ölenlere rahmet dilemek dışında çok bir şey yapılmadığını görüyoruz.”
 
YARGILAMA VİCDANLARI RAHATLATMADI
 
Yargılamanın toplum vicdanını rahatlatacak düzeyde yürütülmesi gerektiğini söyleyen Koca, dava dosyasının Kayseri’ye taşınmış olmasının bir nevi faillerin hukuka uygun bir şekilde yargılanmayacağının ilk göstergesi olarak gördüklerini vurguladı. Mahkeme heyetinin sadece mevcut sanıkları yasaların el verdiği ölçütte cezalandırdığını paylaşan Koca, şunları kaydetti: “Birkaç istisna dışında bu tür kanlı katliamların faillerinin çoğunun ne yazık ki yargılanamadığını, birçoğunun kayıp veya ölü ele geçirilmesi sebebiyle yargılanamadığını görüyoruz. Bu durum Beybahçe katliamı içinde geçerlidir. Fail ölü olarak ele geçiriliyor. Bu sebeple kendisiyle birlikte birçok bilgiyi götürmüş kabul ediliyor. Biz mağdur ve maktul avukatları olarak bu yargılamanın bizleri ve toplumu kesinlikle tatmin etmediğini defalarca dile getirdik. Mevcut sanıkların biz insanlığa karşı işlenen suçlardan sorumlu tutulması gerektiğini belirttik. Saldırıda ihmali olduğunu düşündüğümüz kamu görevlilerinin yargılanmadığını da gerekçe göstererek istinaf talebinde bulunduk. Bu sebeple karar şuan yerel mahkemeden Ankara Bölge Adliye Mahkemesinde istinaf sürecindedir. Tabi sanık avukatları da yine kirli ilişkilere atıf yaparak müvekkillerinin kurban olarak seçildiğini olayla ilgileri olmadığını gerekçe göstererek istinaf talebinde bulundular.” 
 
BÜYÜK ÇELİŞKİLER VAR
 
Amaçlarının sanıkların ömürlerinin onlarca katı tutarında hapis cezası almaları olmadığını sözlerine ekleyen Koca, asıl amaçlarının olayın gerçek faillerinin yargılanması ve olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması olduğunu ifade etti. Bu talep yönünden kararı istinafa taşıdıklarını hatırlatan Koca, “Yargılanan sanıklar bu olayın sadece küçük bir parçasıydı. Saldırının arkasında ki güçlerin gizli detayların açığa çıkartılması, kamusal alandaki ihmalin ortaya çıkarılması, bu anlamda katliamın asıl faillerinin sorgulanması ve yargılanması gerektiği zannıyla hareket ettiğimiz için sürekli soruşturmayı genişletilmesi yönünde çok sayıda talebimiz oldu. Ne yazık ki mahkeme bir an evvel eldeki sanıklara olabildiğince ağır cezalar verip dosyadan el çekme yoluna gitti. Sanık Fadile Cabael’in ve emniyete ve iddianameye göre planlamayı pişmanlığı sebebiyle gelip emniyete bildirmek isteyen suça sürüklenen çocuk Hamza Nuri Çalıkuşu’nun saldırıda ki rolü, planlamadaki yeri hem iddianamede hem de savcılığın esasa hakkındaki mütalaasında detaylarıyla anlatılıyor. Aynı mahkeme bu beyanlara itibar ederek diğer sanıklara yüzlerce yıl hapis cezası verirken bu 2 sanığa beraat kararı verdi. Mahkeme bu konuda hem beyana itibar etme, hem de beyanları kabul edip diğer sanıkları cezalandırırken bu beyanlarda bulunan sanıkları beraat ettirmesi dosyadaki en büyük çelişkisidir” ifadelerini kullandı. 
 
YARGITAY, ANAYASA MAHKEMESİ, AİHM…
 
Diğer Kürt katliamı dosyalarında olduğu gibi Beybahçe dosyasında da bazı delillerin “evrensel hukuk normlarının üzerinde bir mükemmellikle” heyet tarafından değerlendirildiğini anlatan Koca, “O şekilde adeta kılıfa uydurularak kamu vicdanında fail olarak görünen kişinin beraat ettirilmesi sağlanıyor. Bu da bu dosyada Fadile Cabael olarak görülüyor. Çünkü parmak izi patlayıcının konduğu poşette çıkmıştı. Heyet bu gerekçeli kararda hayatın olağan akışına uygun olarak yorumladı.  Bizim bütün istinaf taleplerimiz evrensel hukuk normlarının emrettiği ve hukukunda gereği olan taleplerdir. Faillerin cezalandırılması, herhangi bir soruşturmaya tabi tutulmayan faillerin soruşturmaya dâhil edilmesi, soruşturmanın genişletilmesi ve mevcut sanıkların işledikleri suçlarında insanlığa karşı suç işlenen suçlar kapsamında değerlendirilmesi yönünde talepte bulunduk. İstinaftan hukuk normlarına uygun karar çıkmadığı takdirde ise bir sonraki yol Yargıtay’dır. Onun ardından Anayasa Mahkemesine bireysel başvurularla süreci ilerleteceğiz. En nihayetinde iç hukuk yollarının bizleri hukuken rahatlatmayacak bir süreçle sonuçlanması durumundan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yolumuzu kullanmaktan çekinmeyeceğiz” dedi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Antep'te, 20 Ağustos 2016'da DAİŞ’in Kürt bir ailenin sokak düğününü hedef alan bombalı saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 56 kişi yaşamını yitirmişti. Soruşturma kapsamında 16 Ekim 2016'da hücre evine düzenlenen operasyonda, örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik destek sağlayan ve "canlı bomba" hücrelerini yöneten sorumlusu Mehmet Kadir Cebael, Şehitkamil ilçesinde saklandığı evde operasyonla öldürülmüş, aynı gün başka bir canlı bombanın üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 3 polis hayatını kaybetmişti.
 
Antep'te 12 sanık hakkında açılan ve kamu güvenliği gerekçesiyle Kayseri'ye nakledilen davada, mahkeme heyeti, sanıklar Abdurrahman Alnajjar, Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu ve Mehmet Çalıkuşu'na "Anayasa’yı ihlal" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.
 
Heyet, 57 kişinin ölümü ve sonrasında 3 polisin yaşamını yitirmesi olaylarına ilişkin de "kasten öldürme" suçundan sanık Abdurrahman Alnajjar'ı 60 kez, diğer sanıklar Ahmet Köşgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan, Ali Çalıkuşu ve Mehmet Çalıkuşu'nu ise 57'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.
 
Ayrıca 8 sanığı, 87 kişinin yaralanması nedeniyle de "öldürmeye teşebbüs" suçundan her bir yaralı için 18'er yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, sanıklar Yunus Sarı ve Enes Karataş'a, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9'ar yıl hapis cezası verirken, sanıklar Fadile Cebael ve çocuk sanık Hamza Nuri Çalıkuşu'nun delil yetersizliğinden beraatına karar vermişti.

Diğer başlıklar

20:50 Anadolu Ajansı’nın ‘Ilımlı muhalifleri’ DAİŞ’li çıktı
20:31 HDK İstanbul Meclisi: Ekonomik terör insanlarımızı öldürüyor
20:09 İdlib gündemli görüşmenin ikinci turu sona erdi
20:02 Engelli gence istismarda bulunan sanığın avukatı:Türkiye’de daha ağır cinsel istismar davaları var, onlara bakın
19:52 Hakkari’de gösteri ve eylem yasağı 15 gün daha uzatıldı
19:49 Halkevlerinin 88'inci yıldönümü kutlandı
19:32 Sur davasında yargılanan Çoreşoğlu’na ağırlaştırılmış müebbet cezası
19:11 Özerk Yönetim Sêmalka Sınır Kapısı’nı kapattı
19:08 Kılıçdaroğlu’ndan Yalova Belediye Başkanı’nın görevden alınmasına tepki
18:34 Marmaris açıklarında iki deprem
18:26 Yalova Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı
18:18 Zonguldak Valiliği’nden koronavirüs açıklaması
18:04 Diyarbakır’da 8 Mart etkinlikleri başladı
18:01 HDP kongresi sonrası gözaltında olan iki kişi de serbest
17:58 SES’li kadınların aracı kaza yaptı
17:43 Mardin’de HDP'li Meclis üyesi gözaltına alındı
17:38 ‘Öcalan’dan haber alınmadıkça endişe daha artıyor’
17:23 Kadın şölenine ‘Koronavirüs’ gerekçeli engel Meclis gündemine taşındı
17:19 Akar: Hava sahası için Rusya ile görüştük
17:12 RAWEST: Kürt gençlerinin en önemli sorunu anadil
17:09 İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nda koronavirüs tespit edildi
16:25 Valiliğin yasak savunması: Bireyin değil kamunun güvenliği
16:10 İdlib'de 3 asker yaşamını yitirdi
15:52 Bursa Valiliği’nden İmralı açıklaması: Yangın kontrol altına alındı
15:39 Savunma engellendi, avukatlar salondan çıkarıldı
15:32 8 Mart’ın startı Gülistan Doku’nun arandığı köprüde verildi
15:17 Yüksekdağ teknik sorunlar nedeniyle duruşmaya katılamadı
15:13 Barış Anneleri’nden İmralı açıklaması: Öcalan ile görüşme sağlansın
14:58 Depremde yaralanan Emirhan toprağa verildi
14:54 Asrın Hukuk Bürosu’ndan yeni açıklama
14:52 DTK Eşbaşkanı Güven: Öcalan ve diğer tutsaklar başka yere nakledilmeli
14:21 Van’da cadde ve sokaklar ıssızlaştı
14:20 Galata Köprüsü'nde bir yurttaş darp edilerek gözaltına alındı
14:18 Öcalan'ın avukatlarından Adalet Bakanlığı'na İmralı başvurusu
14:12 Çevrecilerden tersane tepkisi: Kentimizi cehenneme çevirmeyin
13:58 DBP: Aile ve avukatlar acilen İmralı’ya gitmeli
13:38 TJA: Tuğluk’a verilen ceza eşbaşkanlığa saldırıdır
13:37 Kapıköy Gümrük Kapısı’nda sahra hastanesi kuruldu
13:36 KESK: Kadınların yüzde 92’si şiddete maruz kalıyor
13:34 İbrahim Gökçek’e elektronik kelepçe ısrarı
13:26 İskenderun'da 8 Mart'a davet
13:24 Başaran: İmralı'ya ilişkin hükümetten açıklama bekliyoruz
13:22 Vanlı depremzedelerin talebi çadır değil konteyner
13:19 Sağlık örgütlerinden Koronavirüs'ten korunma reçetesi
12:59 Rusya: Serakib rejim kontrolünde
12:50 Kadın şölenine ‘Koronavirüs’ gerekçeli engel
12:44 Asrın Hukuk Bürosu: Derhal İmralı'ya gitmeliyiz!
12:37 Şansal’ın sözleri bilirkişilere sorulacak
12:37 20 yıllık direniş ve değişmeyen talep: Barış
12:14 BM Yüksek Komiseri: Türkiye TMK’yi muhalifleri bastırmak için kullanıyor
11:46 Seid Yusuf Qamişlo’ya uğurlanacak
11:34 Depremin üzerinden 5 gün geçti ama...
11:29 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
11:21 İmralı Adası’nda yangın
11:17 Albayrak'ın şikayetçi olduğu gazeteciler yargılandı
11:10 Depremin vurduğu Gelenler’de hayvanlar soğuktan ölüyor
11:01 Diyarbakır’da ‘Leylan’ için imza günü
10:37 'Yargı politik dengelere göre hareket ediyor'
10:25 Depremin vurduğu mahalleler diken üstünde
10:19 Milli Eğitim Müdürlüğü’nde öğretmen sorgulamasına suç duyurusu
10:16 Polisten çaldığı silahla polisi vurdu
10:14 ETHA çalışanlarının duruşması ertelendi
10:12 HTŞ Türkiye desteğiyle Serakib'i geri aldı
09:53 Gazeteci Boltan: Daha önce ifade verdiğim suçlamalarla gözaltına alındım
09:50 ‘Helin’in ölmesini istemiyoruz’
09:39 DEDAŞ 5 köyü elektriksiz ve susuz bıraktı
09:38 11 yaşındaki Mete’nin dosyası ‘faili meçhule’ bırakıldı
09:37 HDP Kadın Meclisi kent kent 8 Mart'a hazırlanıyor
09:06 Lübnanlı Araştırmacı: Erdoğan ya antlaşma ya da zor yoluyla Suriye'den çıkarılacak
09:06 Ekonomist Önder: İktidarın söylemi ve ekonomi intiharı tetikliyor
09:05 Hayvanlar ölmesin diye sokak sokak geziyorlar
09:05 'Tecrit devam ettikçe anneler ağlıyor'
09:04 Yan yana defnedilen doktor ve avukatın failleri 27 yıldır bulunmadı
09:04 Dr. Sîpan: Önlem alınmazsa virüs her yere yayılır
09:03 Maddi yardım vaadiyle noter onaylı dolandırıcılık
09:02 '28 Şubat'ın amacı AKP gibi bir iktidar yaratmaktı'
09:02 Dolmabahçe Mutabakatı'nın reddi Türkiye'yi 'darbe' gündemine soktu
09:00 27 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:45 'Hasankeyf mücadelesine destek olmalıyız'
00:33 Hakkari’de 5 bölge yasaklandı
00:02 İdlib’de 2 asker hayatını kaybetti
26/02/2020
23:51 İzmir’de lise öğrencisi genç intihar etti
23:16 Menzil tarikatına bağlı Semerkand Üniversitesi’ne 100 milyon TL aile şirketinden vakfedilmiş
22:18 Koronavirüs Gürcistan ve Yunanistan'a da sıçradı
21:51 Ankara’da İdlib görüşmelerinin ilk turu sona erdi
20:47 Metin-Kemal Kahraman kardeşlerden konser
20:28 Meteoroloji'den İstanbul için lodos uyarısı
20:23 ‘Vergide adalet barış ile olur’
20:13 Zonguldak’ta Koronavirüs alarmı: 13 İranlı gözetim altında
19:45 Temel: Kürtçe’ye sahip çıkmak kendi başına politik bir eylem
19:37 Osman Kavala için mektup kampanyası
19:13 NESKO Madencilik işçileri kendilerini ocağa kapattı
18:59 137’nci hafta eylemi: Hukuk AKP’nin çizdiği sınırlara hapsoldu
18:49 Sağlık Bakanı Koca: Tahran'dan gelen yolcuların koronavirüs testleri negatif
18:33 HDP ve DBP'nin depremden etkilenen ilçelere ziyareti sürüyor
18:29 Şirket yetkilisinden İnşaat-İş temsilcisine saldırı
18:13 Akdeniz’de 4.7 büyüklüğünde deprem
17:41 Mardin'de gözaltına alınan HDP ve DBP'liler serbest
17:27 Depremde ağır yaralanan 14 yaşındaki Ercan hayatını kaybetti
17:03 'Bağımsız yargı’ için imza kampanyası