HDP'li Peköz Kürkçüler Cezaevindeki darp iddialarını Meclis’e taşıdı

img

ADANA - HDP’li vekil Kemal Peköz, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutukluların, DAİŞ'lilerle aynı salonda görüşe çıkmayı reddettikleri için darp edilmelerini Meclis gündemine taşıyarak, "Bu durum İnfaz Kanunu’nun 24’üncü maddesine aykırı değil midir?" diye sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Kemal Peköz, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutukluların DAİŞ'lilerle aynı salonda görüşe çıkmayı reddettikleri için darp edilmelerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.
 
Peköz, önergede İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Cezaevi Komisyonunun, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde 9 Temmuz günü Ali Okutan, Salih Ulıtaş, Erkan Aydın ve Mazhar Güler isimli tutuklularla yaptığı görüşmeye yer verdi. 
 
'DİSİPLİN CEZALARI VERİLİYOR' 
 
Peköz, "Yapılan görüşmede mahpuslar; 2016 yılının Kasım ayından beri IŞİD, FETÖ davasından yargılananlar ile adli mahpusların olduğu koridorda; açık ve kapalı görüşe birlikte çıkartıldıklarını, açık görüş salonunda aralarında herhangi bir güvenlik personeli ya da önlemi olmadan görüştürüldüklerini, kendilerinin ve ailelerinin tehdit edildiklerini ve buna karşı çıktıkları için gardiyanlarca darp edildiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca mahpuslar ayrıca kendilerine sebepsiz disiplin cezaları verildiğini ve idareye yaptıkları başvurularının hepsinin yanıtsız kaldığını iletmiştir” dedi. 
 
'GÖRÜŞE ÇIKILMIYOR'
 
Önergede, tutukluların şu sözlerine yer verildi. 
 
Ali Okutan: “Ben 2,5 yıldır burada kalıyorum. Ancak ayda bir kere açık görüş hakkımız olmasına rağmen bu süre zarfında sadece 2-3 kere açık görüşe çıkabildim. Bizleri farklı suç grubuna mensup tutuklularla (FETÖ-İŞİD) aynı saatte, aynı salonda açık görüşe çıkmaya zorluyorlar. Ancak söz konusu tutuklularla ortak alanda bir araya geldiğimizde husumet oluyor, tartışmalar çıkıyor ve sağlıklı bir şekilde görüş yapamıyoruz. Hem bizim hem de dışarıda ve içerde saatlerce o ailelerle beraber bekleyen ailelerimiz can güvenliği olmadığı için yıllardır açık görüşe çıkmıyoruz.”
 
 Salih Ulıtaş: “Yaklaşık 2 yıldır burada kalıyorum. Geldiğim günden beri sorun yaşıyorum. Görüşler sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmiyor. Yaşanan sorunlardan ötürü yıllardır tepki olarak açık görüşe çıkmayan ve aileleriyle görüşmeyen arkadaşlarımız var. Bizler aynı suç grubuna mensup diğer tutuklularla her cezaevinde olduğu gibi açık görüşe çıkmak istiyoruz. Yaşanan bu sorunu ilgili yerlere iletmenizi talep ediyoruz. Bizim yazdığımız hiçbir evrak, mektup, faks gönderilmiyor ve geri bize de verilmiyor. Bize evraklarımız alındığında herhangi bir başvuru numarası verilmediği için akıbetleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olamıyoruz.’’
 
HAKARET VE DARP
 
Erkan Aydın: “Ben A-26 koğuşunda hükümlü olarak kalıyorum. 2 yıldır bu cezaevindeyim. 2016 yılının Kasım ayından beri DAİŞ-FETÖ ve adli mahpusların olduğu koridorda açık ve kapalı görüşe çıkartılıyoruz. Açık görüş salonunda aramızda herhangi bir güvenlik personeli vs. olmadan görüştürülüyoruz. Aynı zamanda benimle aynı suç ve örgütten tutuklu olan kişileri bizden uzak koridordaki koğuşlara götürmektedirler. Yanımıza aynı koridorda yan koğuşta DAİŞ-FETÖ örgütünden kişileri getiriyorlar. A bloktan adli suçtan Ömür isimli bir kişi sürekli koridorda bizlere hakaret ve küfürler etmektedir. Defalarca bu durumu idareye bildirmemize rağmen idare hiçbir işlem yapmadı ve o kişiye bir ceza verilmedi. Başka bir koğuşa da götürülmemektedir. 02.07.2019 tarihinde ise Akın isimli infaz koruma memuru sabah sayımında bizim koğuşa geldiğinde neden sayım vermiyorsunuz diye bize ağır küfürler etti. Beni boğazımdan tutup yere itekledi ve yere düştüm. ‘Seni öldüreceğim, her zaman sabah seni parçalayacağım, senin ölümün benim elimden olacak’ dedi. Baş memur o anda orda olmasına rağmen ve beni döven Akın isimli infaz koruma memuruna ‘Dur yapma Akın’ demesine rağmen Akın isimli personel beni dövmeye devam etti. Akın isimli personel 'Ben tutanaktan korkmam’ dedi. Bu olaydan sonra baş memur Hüseyin Doğan ile görüştüm. Yaşanan olayı anlattım. Bana hiçbir şey demeden sadece ‘Ben bir şey yapamam’ diyerek çekip gitti. Bunlar dışında haftalık 10 saat sosyal faaliyet hakkımız var. Ancak haftada sadece 1 saat spor 2 saatte sohbete çıkabiliyoruz. Yemekler ise hijyenik değil. Bazen yemeklerde taş ve kıl çıkıyor. Sebepsiz disiplin cezaları veriliyor ve infazımızı yakmaya çalışıyorlar. Şu anda Cumhuriyet, Bir gün ve Evrensel gazeteleri alabiliyoruz. Yeni Yaşam gazetesi alamıyoruz. Kütüphaneye ise hiç çıkamıyoruz.’’
 
‘MÜDÜRÜ HİÇ GÖRMEDİK’ 
 
Mazhar Güler: “Bu cezaevinde diğer cezaevlerinde olmayan boyutta tecrit uygulamaları var. Bizi diğer blokta kalan aynı suçtan yargılanan tutuklularla kesinlikle görüştürmüyorlar. Hobi, ortak alan, sohbet, spor sadece kendi koğuş/bloktakilerle beraber çıkabiliyoruz. Bunlar dışında buradaki tutukluların herhangi bir talebi olmaksızın psikiyatrist gelip çağırıyor. Sorduğumuz zaman bakanlığın talimatının bu şekilde olduğunu bize söylüyor. Bu yönde herhangi bir meyli olan tutuklular gidip psikiyatristle görüşüp hap vs. alıyor. Bir sürü kişi bu sebepten dolayı hap kullanıyor. Burada şu an hap piyasası oluşmuş durumda. Müdürü henüz hiç görmedik. Müdür kesinlikle hiçbir sorunla muhatap olmuyor ve tamamen diyaloğa kapalı.”
 
Peköz, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun bahsi geçen konular ile ilgili inceleme yapmasını talep ederek, “Komisyonunuz bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun, Kürkçüler F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan söz konusu iddialar ile ilgili bilgi almasını ve siyasi mahkumların durumunu araştırmak üzere kuruma bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim” ifadelerini kullandı. 
 
Peköz, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün cevaplanması istemiyle şu soruları yönetti:
 
"* Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki siyasi mahpuslar neden IŞİD, FETÖ ve adli davalardan yargılanan mahpuslarla aynı salonda görüşe çıkarılmaktadır? Bu durum İnfaz Kanunu’nun 24’üncü maddesine aykırı değil midir?
 
* Siyasi mahpusların yakınlarını güvenli bir şekilde görebilmeleri için bu uygulamaya son vermeyi planlıyor musunuz?
 
* Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki siyasi mahpusların, koğuşlarının basılarak gardiyanlarca darp edildikleri iddiası doğru mudur?
 
* Bu iddianın araştırılması için Bakanlığınız tarafından bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Mahpuslardan Erkan Aydın’a fiziki ve psikolojik şiddet uyguladığı iddia edilen ‘Akın’ isimli infaz koruma memuru ve ceza infaz kurumu baş memuru hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Siyasi mahpuslara sebepsiz disiplin cezası verildiği ve mahpusların konu ile ilgili idareye yaptığı başvuruların yanıtsız kaldığı iddiaları doğru mudur?
 
* 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Hakkındaki İnfaz Yasası 62 Maddesine göre; “Hükümlü mahkemelerce yasaklanmamış olması koşulu ile süreli ve süresiz yayınlardan bedelini ödeyerek yararlanma hakkına sahiptir.” Yasaklı bir yayın olmamasına rağmen mahpusların Yeni Yaşam Gazetesini alma talepleri hangi yasal gerekçe ile reddedilmektedir?
 
* Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na dair tarafınıza ulaşan başka şikayetler var mıdır?
 
* Siyasi mahpusların IŞİD, FETÖ ve adli davalardan yargılanan mahpuslarla aynı salonda görüşe çıkarıldığı başka ceza infaz kurumları var mıdır? Varsa hangileridir?"
 
 
 

Diğer başlıklar

00:05 Davutoğlu, AKP ve HDP siyasetine yüklendi
03/07/2020
23:31 Muğla Barosu avukatlarından 'çoklu baro' tepkisi
22:50 CHP'li Tanal'dan Cizre Devlet Hastanesi tepkisi
22:30 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 11 yaralı
22:21 Kovid-19'lu yurttaş Şırnak yolunda yaşamını yitirdi
22:17 Muhalefet Adalet Komisyonu’ndan seslendi: Teklifi geri çekin
21:46 Gazeteci Sibel Hürtaş serbest bırakıldı
21:16 Avukatların protestosu halay ve zılgıtlar eşliğinde sürüyor
21:07 Hatay'da şiddete karşı mor zincirli eylem
20:21 WHO: İlaç deney sonuçlarını iki hafta içinde bekliyoruz
20:17 Soylu: 4 kişiyi kaybettik, 3 kişiyi arıyoruz
19:58 Kovid-19 nedeniyle 19 kişi daha hayatını kaybetti
19:48 HDP: Sakarya’daki patlamayla ilgili kamuoyu doğru bilgilendirilmeli
19:36 Evinin yıkılmaması için direnen Duman’ın ‘adalet’ bekleyişi
19:23 Ankara Emniyeti’nden avukatlar hakkında suç duyurusu
19:01 Merve Ünal davasında müebbet hapis istemi
18:57 Kıdem tazminatının fona devrine karşı ortak mücadele çağrısı
18:35 Diyarbakır'da silahlı kavga: 4 yaralı
18:28 Fotoğraflarla savunma
18:06 MEB: Okullar 31 Ağustos’ta açılacak
17:58 Şentop’tan Meclise alınmayan baro başkanları için açıklama
17:49 KESK: Savunmayı etkisizleştirme hevesinden vazgeçilmeli
17:38 Avukatlardan Büyükada Davası tepkisi: Karar hukuki değil, siyasi
17:25 Mahalleli isyan etti: Evimizin içine kanalizasyon akıyor
17:22 Af Örgütü’nden Büyükada Davası’nda verilen cezalara tepki
17:18 'Kardeş aile kampanyası' yürütmekten 4 HDP'liye tutuklama
17:13 CHP, Meclis başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı
17:10 Öztrak: Erdoğan cüppelere ilik açıp düğme dikmek istiyor
17:00 Van Gölü'nde batan tekne için çalışmalar devam ediyor
16:40 Savcı Kiraz davasında verilen cezalar onandı
16:04 Havai fişek fabrikasında ölü sayısı 4’e çıktı
16:03 Sağlıkçılardan İl Hıfzıssıhha Kuruluna çağrı
16:02 Meclis'e yürümek isteyen baro başkanlarına müdahale
15:57 TSK'nin saldırılarına karşı imza kampanyası başlatıldı
15:54 'Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir'
15:34 Kışanak ve Tuncel yine tahliye edilmedi
15:31 'Sipariş' enflasyon rakamlarına itiraz eden emekçiler ek zam istedi
15:30 Baro üyeleri adliye önünden seslendi: Biat etmeyeceğiz
15:24 ‘Büyükada Davası’nda karar: Hak savunucularına ceza
14:52 Hasta tutuklu Polat'a ölüm tehdidi
14:51 Lice'de 2 kişi gözaltına alındı
14:37 Urla Belediye Başkanı tahliye edildi
14:34 Meclis önünde gazetecilere gözaltı ve mesafe cezası
14:26 Çorum Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
14:19 6 yıl 3 ay hapis verilen Hamit Geylani: Olduğumuz yerdeyiz
14:10 Mardin'de 'Savunma nöbeti'
14:08 Küçük Leyla’nın duruşması bir kez daha ertelendi
14:06 Başkale'de karantina
14:05 Sağlık örgütleri hükümete seslendi
13:51 Avukatları Ankara Adliyesi'ne çağırdılar
12:54 Baro başkanları: Geri adım atılana kadar mücadeleye devam
12:53 Büyükada Davası: Birimizin ceza alması hepimiz için hak ihlalidir
12:52 Urfa’da 2 tahliye
12:44 Mahmut Tanal'ın testi negatif çıktı
12:36 Eylül Yağlıkara'yı katleden sanığa ağırlaştırılmış müebbet istendi
12:30 DFG: Haziran’da 24 gazeteci hak ihlaline uğradı
12:22 Haziran ayında 27 kadın katledildi
12:03 Havai fişek fabrikasında patlama: 2 ölü 73 yaralı
11:56 5 tutuklu daha açlık grevine katılıyor
11:35 Fransa Başbakanı Philippe istifa etti
11:35 Batan tekneden sağ kurtulan Medeni Akbaş yaşananları anlattı
11:24 HDP Sözcüsü Günay: DTK'ye operasyonlar kumpastır
11:20 Van Gölü'nde batan tekne: Ölü sayısı 7’ye yükseldi
11:13 Baro başkanlarına çay ve kahvaltı yasağı
10:52 Hint keneviri yakmak isterken köylünün bağ ve buğdayını yaktılar
10:50 Fotoğraf sergisinde 10 bin kitap toplandı
10:45 Gazeteciler tehdit altında: Zorla kaybedilme, idam, tutuklama
10:33 Küçük Leyla’nın duruşması başladı
10:30 Aileler İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:28 'Büyükada davası'nın karar duruşması başladı
10:24 TÜİK Haziran ayı enflasyon verisini açıkladı
10:18 Şırnak Hıfzıssıhha Kurulu’ndan ‘riskli’ kararlar
10:12 Tarık Ziya Ekinci’den HDP’li vekillere Meclis Başkanlığı çağrısı
10:12 DEDAŞ’ın kamulaştırılması için kanun teklifi
10:11 Düzgün Baba’da ‘üç hilal ve MHP’ yazılaması
09:59 Leyla Güven’den Avrupa liderlerine mektup
09:36 Meclis’ten Netflix açıklaması
09:30 CHP'li Tanal pandemi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı
09:28 Kadınlar finali Ağrı ve Dersim'de yapacak
09:25 Polis kuşatmasında sabahladılar
09:05 DTK niçin kuruldu, neler yaptı, neden hedef seçildi?
09:05 Maldivler'e benzetmek için sahillere mermer tozu döktüler
09:05 ÖHD'li avukatlar: Ünsal ve Timtik’in talepleri karşılansın
09:01 ‘Yönetmelik nedeniyle gelecek hayalleri olan bir genç yaşamını yitirdi’
09:01 Üniversite öğrencileri: Kurtuluş örgütlü mücadelede
09:01 Dede: AKP-MHP, FETÖ'nün projesini hayata geçiriyor
09:00 03 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
00:20 Baro başkanlarının etrafı barikatla çevrildi
00:15 Urfa’da 93 adres karantinada
02/07/2020
23:04 Halkevi üyesi İntibay serbest bırakıldı
22:05 Brexit müzakerelerinde uzlaşı çıkmadı
21:30 Irak: Saldırılara yanıt olarak tüm seçenekler açık
21:23 BM Raportörlerinden insan hakları savunucuları için çağrı
20:19 Dersim’de iki köy karantinaya alındı
19:51 HDP Kadın Meclisi, yaşamını yitiren mültecileri andı
19:46 Türkiye’de can kaybı 5 bin 167’ye yükseldi
19:41 Çoklu baro teklifi komisyonda, baro başkanları Meclis önünde
19:35 Kovid-19 Durum Raporu: Vakaların 110 bini İstanbul'da
19:10 Batan tekneyi arama çalışmaları bugün de sonuç vermedi
19:05 TUAY-DER yöneticisi Hayme tahliye edildi