HDP'li Peköz Kürkçüler Cezaevindeki darp iddialarını Meclis’e taşıdı

img

ADANA - HDP’li vekil Kemal Peköz, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutukluların, DAİŞ'lilerle aynı salonda görüşe çıkmayı reddettikleri için darp edilmelerini Meclis gündemine taşıyarak, "Bu durum İnfaz Kanunu’nun 24’üncü maddesine aykırı değil midir?" diye sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Kemal Peköz, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutukluların DAİŞ'lilerle aynı salonda görüşe çıkmayı reddettikleri için darp edilmelerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.
 
Peköz, önergede İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Cezaevi Komisyonunun, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde 9 Temmuz günü Ali Okutan, Salih Ulıtaş, Erkan Aydın ve Mazhar Güler isimli tutuklularla yaptığı görüşmeye yer verdi. 
 
'DİSİPLİN CEZALARI VERİLİYOR' 
 
Peköz, "Yapılan görüşmede mahpuslar; 2016 yılının Kasım ayından beri IŞİD, FETÖ davasından yargılananlar ile adli mahpusların olduğu koridorda; açık ve kapalı görüşe birlikte çıkartıldıklarını, açık görüş salonunda aralarında herhangi bir güvenlik personeli ya da önlemi olmadan görüştürüldüklerini, kendilerinin ve ailelerinin tehdit edildiklerini ve buna karşı çıktıkları için gardiyanlarca darp edildiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca mahpuslar ayrıca kendilerine sebepsiz disiplin cezaları verildiğini ve idareye yaptıkları başvurularının hepsinin yanıtsız kaldığını iletmiştir” dedi. 
 
'GÖRÜŞE ÇIKILMIYOR'
 
Önergede, tutukluların şu sözlerine yer verildi. 
 
Ali Okutan: “Ben 2,5 yıldır burada kalıyorum. Ancak ayda bir kere açık görüş hakkımız olmasına rağmen bu süre zarfında sadece 2-3 kere açık görüşe çıkabildim. Bizleri farklı suç grubuna mensup tutuklularla (FETÖ-İŞİD) aynı saatte, aynı salonda açık görüşe çıkmaya zorluyorlar. Ancak söz konusu tutuklularla ortak alanda bir araya geldiğimizde husumet oluyor, tartışmalar çıkıyor ve sağlıklı bir şekilde görüş yapamıyoruz. Hem bizim hem de dışarıda ve içerde saatlerce o ailelerle beraber bekleyen ailelerimiz can güvenliği olmadığı için yıllardır açık görüşe çıkmıyoruz.”
 
 Salih Ulıtaş: “Yaklaşık 2 yıldır burada kalıyorum. Geldiğim günden beri sorun yaşıyorum. Görüşler sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmiyor. Yaşanan sorunlardan ötürü yıllardır tepki olarak açık görüşe çıkmayan ve aileleriyle görüşmeyen arkadaşlarımız var. Bizler aynı suç grubuna mensup diğer tutuklularla her cezaevinde olduğu gibi açık görüşe çıkmak istiyoruz. Yaşanan bu sorunu ilgili yerlere iletmenizi talep ediyoruz. Bizim yazdığımız hiçbir evrak, mektup, faks gönderilmiyor ve geri bize de verilmiyor. Bize evraklarımız alındığında herhangi bir başvuru numarası verilmediği için akıbetleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olamıyoruz.’’
 
HAKARET VE DARP
 
Erkan Aydın: “Ben A-26 koğuşunda hükümlü olarak kalıyorum. 2 yıldır bu cezaevindeyim. 2016 yılının Kasım ayından beri DAİŞ-FETÖ ve adli mahpusların olduğu koridorda açık ve kapalı görüşe çıkartılıyoruz. Açık görüş salonunda aramızda herhangi bir güvenlik personeli vs. olmadan görüştürülüyoruz. Aynı zamanda benimle aynı suç ve örgütten tutuklu olan kişileri bizden uzak koridordaki koğuşlara götürmektedirler. Yanımıza aynı koridorda yan koğuşta DAİŞ-FETÖ örgütünden kişileri getiriyorlar. A bloktan adli suçtan Ömür isimli bir kişi sürekli koridorda bizlere hakaret ve küfürler etmektedir. Defalarca bu durumu idareye bildirmemize rağmen idare hiçbir işlem yapmadı ve o kişiye bir ceza verilmedi. Başka bir koğuşa da götürülmemektedir. 02.07.2019 tarihinde ise Akın isimli infaz koruma memuru sabah sayımında bizim koğuşa geldiğinde neden sayım vermiyorsunuz diye bize ağır küfürler etti. Beni boğazımdan tutup yere itekledi ve yere düştüm. ‘Seni öldüreceğim, her zaman sabah seni parçalayacağım, senin ölümün benim elimden olacak’ dedi. Baş memur o anda orda olmasına rağmen ve beni döven Akın isimli infaz koruma memuruna ‘Dur yapma Akın’ demesine rağmen Akın isimli personel beni dövmeye devam etti. Akın isimli personel 'Ben tutanaktan korkmam’ dedi. Bu olaydan sonra baş memur Hüseyin Doğan ile görüştüm. Yaşanan olayı anlattım. Bana hiçbir şey demeden sadece ‘Ben bir şey yapamam’ diyerek çekip gitti. Bunlar dışında haftalık 10 saat sosyal faaliyet hakkımız var. Ancak haftada sadece 1 saat spor 2 saatte sohbete çıkabiliyoruz. Yemekler ise hijyenik değil. Bazen yemeklerde taş ve kıl çıkıyor. Sebepsiz disiplin cezaları veriliyor ve infazımızı yakmaya çalışıyorlar. Şu anda Cumhuriyet, Bir gün ve Evrensel gazeteleri alabiliyoruz. Yeni Yaşam gazetesi alamıyoruz. Kütüphaneye ise hiç çıkamıyoruz.’’
 
‘MÜDÜRÜ HİÇ GÖRMEDİK’ 
 
Mazhar Güler: “Bu cezaevinde diğer cezaevlerinde olmayan boyutta tecrit uygulamaları var. Bizi diğer blokta kalan aynı suçtan yargılanan tutuklularla kesinlikle görüştürmüyorlar. Hobi, ortak alan, sohbet, spor sadece kendi koğuş/bloktakilerle beraber çıkabiliyoruz. Bunlar dışında buradaki tutukluların herhangi bir talebi olmaksızın psikiyatrist gelip çağırıyor. Sorduğumuz zaman bakanlığın talimatının bu şekilde olduğunu bize söylüyor. Bu yönde herhangi bir meyli olan tutuklular gidip psikiyatristle görüşüp hap vs. alıyor. Bir sürü kişi bu sebepten dolayı hap kullanıyor. Burada şu an hap piyasası oluşmuş durumda. Müdürü henüz hiç görmedik. Müdür kesinlikle hiçbir sorunla muhatap olmuyor ve tamamen diyaloğa kapalı.”
 
Peköz, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun bahsi geçen konular ile ilgili inceleme yapmasını talep ederek, “Komisyonunuz bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun, Kürkçüler F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan söz konusu iddialar ile ilgili bilgi almasını ve siyasi mahkumların durumunu araştırmak üzere kuruma bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim” ifadelerini kullandı. 
 
Peköz, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün cevaplanması istemiyle şu soruları yönetti:
 
"* Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki siyasi mahpuslar neden IŞİD, FETÖ ve adli davalardan yargılanan mahpuslarla aynı salonda görüşe çıkarılmaktadır? Bu durum İnfaz Kanunu’nun 24’üncü maddesine aykırı değil midir?
 
* Siyasi mahpusların yakınlarını güvenli bir şekilde görebilmeleri için bu uygulamaya son vermeyi planlıyor musunuz?
 
* Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki siyasi mahpusların, koğuşlarının basılarak gardiyanlarca darp edildikleri iddiası doğru mudur?
 
* Bu iddianın araştırılması için Bakanlığınız tarafından bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Mahpuslardan Erkan Aydın’a fiziki ve psikolojik şiddet uyguladığı iddia edilen ‘Akın’ isimli infaz koruma memuru ve ceza infaz kurumu baş memuru hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Siyasi mahpuslara sebepsiz disiplin cezası verildiği ve mahpusların konu ile ilgili idareye yaptığı başvuruların yanıtsız kaldığı iddiaları doğru mudur?
 
* 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Hakkındaki İnfaz Yasası 62 Maddesine göre; “Hükümlü mahkemelerce yasaklanmamış olması koşulu ile süreli ve süresiz yayınlardan bedelini ödeyerek yararlanma hakkına sahiptir.” Yasaklı bir yayın olmamasına rağmen mahpusların Yeni Yaşam Gazetesini alma talepleri hangi yasal gerekçe ile reddedilmektedir?
 
* Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na dair tarafınıza ulaşan başka şikayetler var mıdır?
 
* Siyasi mahpusların IŞİD, FETÖ ve adli davalardan yargılanan mahpuslarla aynı salonda görüşe çıkarıldığı başka ceza infaz kurumları var mıdır? Varsa hangileridir?"
 
 
 

Diğer başlıklar

01:18 Elazığ’da kurtarma çalışmaları sürüyor: 44 kişi enkazdan kurtarıldı
25/01/2020
23:01 Van Barosu ve Otelciler Derneği’nden deprem için yardım
22:04 Elazığ'da 5 yaşındaki çocuk ve annesi enkazdan çıkarıldı
21:09 HDP heyeti halkın toplandığı cemevlerini ziyaret etti
20:19 AFAD’dan son açıklama: Ölü sayısı 29’a yükseldi
20:06 'Ekonomi politik değil, ekoloji politik için mücadele edilmeli'
19:52 Elazığ’da 5.1 büyüklüğünde bir deprem daha
19:30 Sosyal medyada 'deprem' paylaşımı yapan 2 kişiye gözaltı
19:23 Ekoloji Birliği Ege Bölge toplantısını gerçekleştirdi
19:10 HDP Elazığ Deprem Koordinasyonu'ndan köy köy deprem tespiti
18:38 Kadıköy’de Kanal İstanbul projesi tartışıldı
18:32 Elazığ depremi nedeniyle Barzani ve Merkel’den taziye mesajı
18:02 Tiyatro Mencel deprem sonrası oyunlarını iptal etti
17:58 ‘Deprem sırasında cezaevlerinin havalandırma kapıları açılmadı’
17:41 Bina enkazından 2’si yaralı 4 kişi çıkarıldı
17:31 'İhraç edilenlerin yerine yandaşlar alınıyor'
17:27 Malatya'da deprem sonrası içme suyu kesintisi
17:17 ‘10 saniye daha sürse bilanço farklı olurdu’
17:05 Sağlık örgütleri Elazığ’da: Olası depreme karşı hasar tespit çalışmaları başlamalı
17:03 RTÜK deprem haberlerine inceleme başlattı
17:00 35 yıl cezaevinde kalan Gülbahar: Askeri uygulamalar devam ediyor
16:12 Bakanlardan sonra Erdoğan Elazığ’a geldi
16:04 Ölüm orucundaki çocukları için eylem yapan aileye gözaltı
15:52 Depremde yaşamını yitiren 4 kişi toprağa verildi
15:40 Depremin etkisiyle Diyarbakır surları zarar gördü
15:35 Deprem paylaşımlarına soruşturma
15:16 Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi Şahin’in durumuna dikkati çekti
15:07 Mühendis ve mimarlar deprem bölgesinde yapıları inceledi
15:05 Önceki depremde önlem alınmadı, Çevrimtaş enkaza döndü
14:48 SES'ten şiddete karşı Beyaz Miting ve iş bırakma eylemi
14:43 Adıyaman Cezaevi’ndeki 814 tutuklunun tahliyesi başladı
14:41 Bağırsağı bir metre alınan tutuklu için özgürlük istendi
14:33 DTK'den Elazığ depremi için seferberlik çağrısı
14:24 Enkazdan yaralı çıkarılan hamile kadın yaşamını yitirdi
13:55 TMMOB: Depreme yönelik gerekli önlemler alınmadı
13:48 Eczacı Ayşenur Şimşek’in failleri soruldu
13:45 Kayıp yakınları: Doğal afetlerden önce gerekli önlemler alınsın
13:24 19 yıl önce kaybedildikleri kentte anıldılar: Fail Levent Ersöz'dür
13:10 Hasar gören Adıyaman Cezaevi boşaltılacak
12:39 Yan yana çöken binadan 6 kişi kurtarıldı
12:38 Enkazdan keçi ve eşek çıkarıldı
12:26 İslam ve Sol Çalıştayı başladı: Zihniyet devrimi yapıyoruz
12:16 HDP delegelerinden konferans değerlendirmesi
12:15 Elazığ sallanıyor: 300’e yakın artçı deprem
12:06 Deprem uzmanları: Uyarılarımız ciddiye alınmadı
12:05 Elazığ ve Malatya cezaevlerindeki tutukluların durumu iyi
11:58 HDP ‘deprem farkındalık yılı’ olsun dedi, AKP-MHP reddetti
11:30 Malatya'da trafik kazası: 7 yaralı
10:59 Elazığlıların bir kısmı kenti terk etti: 4 binada kurtarma çalışmaları sürüyor
10:51 AFAD son verileri paylaştı: 21 ölü 1030 yaralı
10:03 Diyarbakırlılar geceyi sokakta geçirdi
10:02 Soylu: Sosyal medya paylaşımlarına soruşturma başlatacağız
10:00 ‘Arkadaşımız Çayan’ belgeseline yoğun ilgi
09:48 HDP Elazığ’a heyet gönderdi
09:47 Tecavüze 'af' düzenlemesi: Sözleşmeler ihlal ediliyor, istismara izin veriliyor
09:09 Gezin’de çöken binanın enkazında kalan son 3 kişiye ulaşıldı
09:02 'Bana ilik donörü olur musun?'
09:02 Sarı basın kartı iptal edilen gazeteciler: Karar yok hükmündedir
09:01 Hekimler şiddete karşı büyük eylemlere hazırlanıyor
09:01 Akdeniz Belediyesi’nin yaptığı Pazar tezgahları tepki topladı
09:01 Tarsus Cezaevi'nde hastaneye sevk işkenceye dönüştü
09:00 25 OCAK 2021 GÜNDEMİ
06:56 Elazığ’da deprem: Enkaz çalışmaları devam ediyor
06:34 Sağlık Bakanı: 19 vatandaşımızı kaybettik
04:10 12 yaşındaki çocuk 5 saat sonra enkazdan kurtarıldı
03:58 Elazığ’da yaralılar için acil kan ihtiyacı
03:40 5 kişinin öldüğü Doğanyol'da enkaz arama çalışmaları sona erdi
03:25 AB’den deprem nedeniyle dayanışma mesajları
02:47 Artçıların devam ettiği Elazığ için seferber olundu
01:52 Soylu: Elazığ’da 18 kişi hayatını kaybetti
01:31 Malatya'da işyeri çatısı çöken yurttaş:Deprem 50 saniye sürdü
01:09 Elazığ Maden’de 2 kişi enkazdan sağ kurtarıldı
00:43 Öğretmen evinde ölü bulundu
00:40 Erdoğan’dan deprem açıklaması
00:30 Mersin ve Adana Büyükşehir belediyeleri de Elazığ için harekete geçti
00:27 Lawje’den müzik dinletisi
00:08 Elazığ Valisi: 2’si ağır 225 yaralımız var
24/01/2020
23:53 AFAD’dan yeni açıklama: 14 kişi hayatını kaybetti
23:48 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş: Ekiplerimiz harekete hazır
23:44 Elazığ-Sivrice köy muhtarlarından deprem açıklamaları
23:36 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Tüm kurumlar seferber edildi
23:33 İmamoğlu: İBB olarak her türlü yardım için hazırız
23:15 Kandilli Rasathanesi'nden açıklama
23:07 Elazığ’da deprem sonrası yangınlar yaşanıyor
22:54 Elazığ’da deprem: İnsanlar enkaz altında kaldı
22:44 CHP ve HDP deprem bölgesine gidecek
22:10 AFAD: Ekiplerimiz saha çalışmalarını yürütüyor
21:58 Soylu: 4 vatandaşımız hayatını kaybetti
21:04 Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem
20:38 İzmir’de işten atılan 4 kadının direnişi 94. gününde
20:21 Manisa'da işçi servisi kazası:10 yaralı
19:09 HDP 3. Büyük Konferansı’nın ilk günü sona erdi
19:03 Birgün çalışanlarının da sarı basın kartları iptal edildi
18:48 ‘ÇED gerekli değil’ diyen Vali'ye: Akla, bilime, hukuka aykırı
18:19 Öğrenciler:Üniversite ve KYK yönetimi şirket gibi çalışmasın
17:57 Erdoğan ve Merkel arasında 'Hafter' tartışması
17:40 YHT kaza davası mahkeme başkanı: Kimse bu davayı almak istemez
17:31 Nusaybin Davası'nda 37'nci ceza: Bizi yargılayacak tek merci halktır
17:25 Sur davaları ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla başladı
17:21 Ceren Damar davasında sanık avukatına tepki