HDP'li Peköz Kürkçüler Cezaevindeki darp iddialarını Meclis’e taşıdı

img

ADANA - HDP’li vekil Kemal Peköz, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutukluların, DAİŞ'lilerle aynı salonda görüşe çıkmayı reddettikleri için darp edilmelerini Meclis gündemine taşıyarak, "Bu durum İnfaz Kanunu’nun 24’üncü maddesine aykırı değil midir?" diye sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Kemal Peköz, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tutukluların DAİŞ'lilerle aynı salonda görüşe çıkmayı reddettikleri için darp edilmelerine ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.
 
Peköz, önergede İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Cezaevi Komisyonunun, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde 9 Temmuz günü Ali Okutan, Salih Ulıtaş, Erkan Aydın ve Mazhar Güler isimli tutuklularla yaptığı görüşmeye yer verdi. 
 
'DİSİPLİN CEZALARI VERİLİYOR' 
 
Peköz, "Yapılan görüşmede mahpuslar; 2016 yılının Kasım ayından beri IŞİD, FETÖ davasından yargılananlar ile adli mahpusların olduğu koridorda; açık ve kapalı görüşe birlikte çıkartıldıklarını, açık görüş salonunda aralarında herhangi bir güvenlik personeli ya da önlemi olmadan görüştürüldüklerini, kendilerinin ve ailelerinin tehdit edildiklerini ve buna karşı çıktıkları için gardiyanlarca darp edildiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca mahpuslar ayrıca kendilerine sebepsiz disiplin cezaları verildiğini ve idareye yaptıkları başvurularının hepsinin yanıtsız kaldığını iletmiştir” dedi. 
 
'GÖRÜŞE ÇIKILMIYOR'
 
Önergede, tutukluların şu sözlerine yer verildi. 
 
Ali Okutan: “Ben 2,5 yıldır burada kalıyorum. Ancak ayda bir kere açık görüş hakkımız olmasına rağmen bu süre zarfında sadece 2-3 kere açık görüşe çıkabildim. Bizleri farklı suç grubuna mensup tutuklularla (FETÖ-İŞİD) aynı saatte, aynı salonda açık görüşe çıkmaya zorluyorlar. Ancak söz konusu tutuklularla ortak alanda bir araya geldiğimizde husumet oluyor, tartışmalar çıkıyor ve sağlıklı bir şekilde görüş yapamıyoruz. Hem bizim hem de dışarıda ve içerde saatlerce o ailelerle beraber bekleyen ailelerimiz can güvenliği olmadığı için yıllardır açık görüşe çıkmıyoruz.”
 
 Salih Ulıtaş: “Yaklaşık 2 yıldır burada kalıyorum. Geldiğim günden beri sorun yaşıyorum. Görüşler sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmiyor. Yaşanan sorunlardan ötürü yıllardır tepki olarak açık görüşe çıkmayan ve aileleriyle görüşmeyen arkadaşlarımız var. Bizler aynı suç grubuna mensup diğer tutuklularla her cezaevinde olduğu gibi açık görüşe çıkmak istiyoruz. Yaşanan bu sorunu ilgili yerlere iletmenizi talep ediyoruz. Bizim yazdığımız hiçbir evrak, mektup, faks gönderilmiyor ve geri bize de verilmiyor. Bize evraklarımız alındığında herhangi bir başvuru numarası verilmediği için akıbetleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olamıyoruz.’’
 
HAKARET VE DARP
 
Erkan Aydın: “Ben A-26 koğuşunda hükümlü olarak kalıyorum. 2 yıldır bu cezaevindeyim. 2016 yılının Kasım ayından beri DAİŞ-FETÖ ve adli mahpusların olduğu koridorda açık ve kapalı görüşe çıkartılıyoruz. Açık görüş salonunda aramızda herhangi bir güvenlik personeli vs. olmadan görüştürülüyoruz. Aynı zamanda benimle aynı suç ve örgütten tutuklu olan kişileri bizden uzak koridordaki koğuşlara götürmektedirler. Yanımıza aynı koridorda yan koğuşta DAİŞ-FETÖ örgütünden kişileri getiriyorlar. A bloktan adli suçtan Ömür isimli bir kişi sürekli koridorda bizlere hakaret ve küfürler etmektedir. Defalarca bu durumu idareye bildirmemize rağmen idare hiçbir işlem yapmadı ve o kişiye bir ceza verilmedi. Başka bir koğuşa da götürülmemektedir. 02.07.2019 tarihinde ise Akın isimli infaz koruma memuru sabah sayımında bizim koğuşa geldiğinde neden sayım vermiyorsunuz diye bize ağır küfürler etti. Beni boğazımdan tutup yere itekledi ve yere düştüm. ‘Seni öldüreceğim, her zaman sabah seni parçalayacağım, senin ölümün benim elimden olacak’ dedi. Baş memur o anda orda olmasına rağmen ve beni döven Akın isimli infaz koruma memuruna ‘Dur yapma Akın’ demesine rağmen Akın isimli personel beni dövmeye devam etti. Akın isimli personel 'Ben tutanaktan korkmam’ dedi. Bu olaydan sonra baş memur Hüseyin Doğan ile görüştüm. Yaşanan olayı anlattım. Bana hiçbir şey demeden sadece ‘Ben bir şey yapamam’ diyerek çekip gitti. Bunlar dışında haftalık 10 saat sosyal faaliyet hakkımız var. Ancak haftada sadece 1 saat spor 2 saatte sohbete çıkabiliyoruz. Yemekler ise hijyenik değil. Bazen yemeklerde taş ve kıl çıkıyor. Sebepsiz disiplin cezaları veriliyor ve infazımızı yakmaya çalışıyorlar. Şu anda Cumhuriyet, Bir gün ve Evrensel gazeteleri alabiliyoruz. Yeni Yaşam gazetesi alamıyoruz. Kütüphaneye ise hiç çıkamıyoruz.’’
 
‘MÜDÜRÜ HİÇ GÖRMEDİK’ 
 
Mazhar Güler: “Bu cezaevinde diğer cezaevlerinde olmayan boyutta tecrit uygulamaları var. Bizi diğer blokta kalan aynı suçtan yargılanan tutuklularla kesinlikle görüştürmüyorlar. Hobi, ortak alan, sohbet, spor sadece kendi koğuş/bloktakilerle beraber çıkabiliyoruz. Bunlar dışında buradaki tutukluların herhangi bir talebi olmaksızın psikiyatrist gelip çağırıyor. Sorduğumuz zaman bakanlığın talimatının bu şekilde olduğunu bize söylüyor. Bu yönde herhangi bir meyli olan tutuklular gidip psikiyatristle görüşüp hap vs. alıyor. Bir sürü kişi bu sebepten dolayı hap kullanıyor. Burada şu an hap piyasası oluşmuş durumda. Müdürü henüz hiç görmedik. Müdür kesinlikle hiçbir sorunla muhatap olmuyor ve tamamen diyaloğa kapalı.”
 
Peköz, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun bahsi geçen konular ile ilgili inceleme yapmasını talep ederek, “Komisyonunuz bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun, Kürkçüler F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan söz konusu iddialar ile ilgili bilgi almasını ve siyasi mahkumların durumunu araştırmak üzere kuruma bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim” ifadelerini kullandı. 
 
Peköz, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün cevaplanması istemiyle şu soruları yönetti:
 
"* Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki siyasi mahpuslar neden IŞİD, FETÖ ve adli davalardan yargılanan mahpuslarla aynı salonda görüşe çıkarılmaktadır? Bu durum İnfaz Kanunu’nun 24’üncü maddesine aykırı değil midir?
 
* Siyasi mahpusların yakınlarını güvenli bir şekilde görebilmeleri için bu uygulamaya son vermeyi planlıyor musunuz?
 
* Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki siyasi mahpusların, koğuşlarının basılarak gardiyanlarca darp edildikleri iddiası doğru mudur?
 
* Bu iddianın araştırılması için Bakanlığınız tarafından bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Mahpuslardan Erkan Aydın’a fiziki ve psikolojik şiddet uyguladığı iddia edilen ‘Akın’ isimli infaz koruma memuru ve ceza infaz kurumu baş memuru hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Siyasi mahpuslara sebepsiz disiplin cezası verildiği ve mahpusların konu ile ilgili idareye yaptığı başvuruların yanıtsız kaldığı iddiaları doğru mudur?
 
* 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Hakkındaki İnfaz Yasası 62 Maddesine göre; “Hükümlü mahkemelerce yasaklanmamış olması koşulu ile süreli ve süresiz yayınlardan bedelini ödeyerek yararlanma hakkına sahiptir.” Yasaklı bir yayın olmamasına rağmen mahpusların Yeni Yaşam Gazetesini alma talepleri hangi yasal gerekçe ile reddedilmektedir?
 
* Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na dair tarafınıza ulaşan başka şikayetler var mıdır?
 
* Siyasi mahpusların IŞİD, FETÖ ve adli davalardan yargılanan mahpuslarla aynı salonda görüşe çıkarıldığı başka ceza infaz kurumları var mıdır? Varsa hangileridir?"
 
 
 

Diğer başlıklar

18:55 Serbest kalır kalmaz darp raporu ile TİHV'e başvurdular
18:42 5 gazeteci 5 gündür gözaltında
18:19 Türk: Demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz
17:51 Hasankeyf kapatılıyor!
17:50 Kayyumları protesto eden kadınlara polis müdahalesi
17:43 Siyasi kadın tutuklulardan ‘kayyum’ mesajı: Sesinizi yükseltin
17:36 Van’da 6’ncı gün: Özgökçe kayyum icraatlarını teşhir etti, halk sloganlarla yürüdü
16:46 Akar: Müşterek Harekât Merkezi faaliyete başladı
16:19 ‘Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz’
15:58 Davutoğlu’ndan yanıtı istenen soru: Emir ve talimatları kim verdi?
15:33 Yaralı polislerden biri daha hayatını kaybetti
15:24 Kadıköy’de gözaltına alınan 2’si gazeteci 11 kişi serbest
15:22 Hasta tutuklu Gün’ün tedavi edilmesi için çağrı yapıldı
15:06 Polis engeline rağmen kayyum protesto edildi
14:58 Dağa kaçırıldığı iddia edilen Akar gözaltına alındı
14:54 Boynundan aşağısı felç olan Turan'ın serbest bırakılması istendi
14:49 HDP’li Tiryaki’den Davutoğlu’na: Karanlıkta kalmış şeyleri açıklamak zorunda
14:47 ‘Dün katlediyordular bugün iradelerini hiçleştiriyorlar’
14:22 Diyarbakır’dan Davutoğlu’na: Neden susuyorsun?
14:08 KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den Diyarbakır kararı
13:55 TJA’dan Emine Bulut tepkisi: Susmayacağız
13:53 1 yıldır Galatasaray Meydanı onlara yasak: Hesap sormaya devam
13:43 ÇUKUROVA TUHAY-DER ilk kongresini yaptı
13:42 Emekçilerden greve katılım çağrısı
13:33 HDP Yeni Akit’i yalanladı
13:29 HDP: Davutoğlu’nun söyledikleri araştırılsın
13:16 Esenyurt’ta 3 kişi gözaltına alındı
13:13 Erkek şiddeti sınır tanımıyor: Doğumdan çıktı eşinin saldırısına uğradı
12:56 Ebdî: Suriye'nin garantisi olacak askeri bir güç oluşturacağız
12:20 Diyarbakırlılara ‘Malazgirt programına katıl’ mesajı
12:01 Dicle’de zırhlı araç devrildi: 1 ölü, 5 yaralı
11:53 Darp edilen avukatlar: Kayyumları protesto etmeye devam
11:44 1 Eylül mitingine çağrı: Barış için sesimizi yükseltelim
11:40 KESK, DİSK, TTB ve TMMOB: Derhal görevleri iade edilsin
11:32 Diyarbakır’da oturma eylemi 6’ncı günde
11:20 Üst geçide pankart: Kayyum gidecek, halk kazanacak!
11:12 DBB’nin kayyumu ‘kayyum sitesini’ açtı
10:58 Birdal’dan Kılıçdaroğlu’na: İstanbul, İzmir ve Ankara belediye başkanlarıyla bölgeye git
10:50 Van’daki gözaltılar: Kadınların türbanı alındı, ‘talimatla protesto’ tutanağı dayatıldı
10:19 İdlib’de son durum: Türkiye zorda, rejim QSD kapısında, Efrin masada
10:00 Özgürlükçü Sol Grubu’ndan CHP’ye kayyum çağrısı
09:50 Kadıköy’de gözaltına alınanlar adliyeye sevk edilecek
09:48 HDP ‘Merkezi Koordinasyon’ kurdu: Kayyumlara karşı kesintisiz eylem
09:34 Türkdoğan: Çıkış yolu Öcalan’ın çağrısına cevap vermektir
09:18 HDP Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
09:07 Bülbül: Barış olasılığına karşı pimi çektiler
09:06 Mızraklı Soylu’yu Goebbels’e benzetti: Yalanları çıplak!
09:05 Peköz: Rusya İdlib’den sonra Efrin ve Bab’ı da isteyecek
09:04 Kaz Dağları’nda 21 yıldır katliam sürüyor: Sırada Ağı Dağı var
09:02 Tarihçi Erdoğan Aydın: Öcalan'ın çözüm gücü var