Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız

RIHA - Seçimin yenileneceği Curnê Reş’te DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, 31 Mart’ta DEM Parti’nin kazandığını hatırlatarak, “Seçimi daha büyük bir fark ile kazanacağız” mesajı verdi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, seçimin yenileneceği Curnê Reş ilçesinde, partisinin düzenlediği halk buluşmasına katıldı. Seçim bürosu önünde yapılan buluşmaya DEM Parti Milletvekilleri Ömer Öcalan, Sinan Çiftyürek ve Zülküf Uçar’ın yanı sıra binlerce kişi katıldı. Hatimoğulları ve beraberindeki heyet ilçe girişinde kitlesel karşılandı. Ardından araç konvoyu şeklinde seçim bürosu önüne geçildi. Heyeti seçim bürosu önünde binlerce kişi karşıladı. Buluşma DEM Parti Curnê Reş belediye eşbaşkan adaylarının halkı selamlaması ile başladı. 
 
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DEM Parti’nin kazandığı seçimin çalındığını belirterek “Seçimin Burada bizler bir kez daha seçim çalışması yapıyoruz ama bu seçimi bizden çalanlar, sandık yakarak çetevari yöntemlerle bu seçimi bizden alacaklarını zannedenler 2 Haziran’da büyük bir bozguna uğrayacaklar. Hilvan halkı 2 Haziran’da 31 Mart seçimlerinden daha güçlü bir bir sonuca hazır mıyız hep beraber?” diye sordu. 
 
‘DAHA BÜYÜK KAZANACAĞIZ’
 
31 Mart’ta Curnê Reş’te yaşananları hatırlatan Hatimoğulları, “Ben tekrar edeceğim çünkü bütün Türkiye duysun istiyoruz. Burada Hilvan’da sandık sayımları sabahlara kadar sürüncemede bırakıldı. Burada sandık görevlilerine kamu çalışanlarına emekçilerine şiddet uygulandı. Burada son anda seçimi yenildiğini anlayan AKP’nin yandaşları, teşkilatını kendisi devreye girdi ve her zamanki hileli, çalıp çırpan anlayışları her zamanki irade gaspı anlayışlarıyla sandıkları yaktılar. Sandıklar yakıldıktan sonra bu seçimin yenilenmesi kararı alındı. Hodri meydan. Halkımız, Hilvan halkı DEM Parti etrafında gece gündüz zaten çalışıyor ve bu seçimleri daha büyük bir farkla kazacağız” diye konuştu.
 
‘SANDIKLARI BİLEREK YAKTIRDILAR’
 
“Hilvan 45 yıl sonra bir kez daha özüne dönecek” diyen Hatimoğulları, “Biz tarihimizi, halklarımızın tarihini Hilvan başarısını 45 yıl sonra bir kez daha kendi özüne kendi halkına kendi gerçekliğine yakışır bir şekilde Hilvan’da büyük bir zafere imza atacağız. Ama onlar yani sandıkları çalanlardan, sandıkları yakanlardan tutun da Ankara’da bu seçimin tekrarlanmasına karara bağlayan anlayış ve zihniyet tarihe şöyle geçecektir. Bunlar sandıkları bilerek yaktırdılar, halkın iradesini gasp ettiler, hırsızlık yaptılar, çetevari faaliyetler seçimi gasp etmeye kalktılar. Ama tarih de onları bu şekilde yazacak” ifadelerini kullandı. 
 
‘EŞİT TEMSİLİYETİ TEKRAR GETİRECEĞİZ’
 
Curnê Reş Belediyesi’nin 2 Haziran’da “Demokratik bir belediye” olacağını belirten Hatimoğulları, “Burada 45 sene önce Hilvan’da Nadir Temel belediyeyi kazanıyor ve aynı zamanda o dönemde kadın temsiliyetini eşbaşkanlık sistemimizin de tohumlarını atıldığını söylemeliyim.  O dönemde 3 kadın arkadaşımız belediye meclis üyesi olarak seçiliyor. Emine Hacıyusufoğlu, Dürre Kaya. Onları kaybettik, ruhları şad olsun. Saadet Yavuz’u da yine seçim kampanyası çerçevesinde Hilvan’a geldiğimiz zaman beraberimizdeki heyetle kendisini ziyaret ettik ve belediye deneyimlerini dinledik. Ve değerli arkadaşlar Hilvan halkı çok önemli bir şeyi başarmış tarihte. Bizi bir kez daha 45 sene öncesine götüren kadın belediyecilik anlayışımızı eş başkanlık, eşit temsiliyet anlayışımızı demokratik belediyecilik anlayışımızı 2 Haziran’da zaferle taçlandıracak mıyız hep beraber?” diye sordu.  
 
'BİRKEZ DAHA İRADENİZE TALİBİZ'
 
AKP’nin Curnê Reş’e 22 yıldır bir proje kazandırmadığını belirten Hatimoğulları, Curnê Reş halkının yüzde 80’nin geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olmasına rağmen tarım ve hayvancılık ile ilgili bir projenin olmadığını kaydetti.  Her yıl binlerce kişinin Curnê Reş’ten başka kentlere mevsimlik tarım işçisi olarak gittiğini belirten Hatimoğulları, “Biz Dem Parti olarak burada Hilvan'da yapılmayanları yapmak üzere geliyoruz. Bakın köy yolların yol demeye bin şahit gerek. Şehir merkezinden bile gelirken yolların ne kadar berbat olduğuna hep beraber tanıklık ettik. Biz Dem Parti olarak Hilvan’ın yolunun, temiz su şebekesini, tarım arazilerinin sulanmasıyla ilgili çalışmalar yürütmeyi görev addederek bir kez daha siz değerli Hilvan halkının iradesine talibiz” diye konuştu. 
 
'HALKI CEZALANDIRMAK İSTİYORLAR'
 
“Kendilerine oy vermeyeni cezalandırmak istiyorlar” diyen Hatimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakın 5 kilometre ötede baraj yapılmış. 95’ten bu yana bu barajdaki sular tarım sulama arazilerine yönlendirilmemiş ve Hilvan susuz bırakılmış. Neden düşman hukuku. Neden çünkü Kürt’ü cezalandırmak istiyorlar. kendilerine oy vermeyeni cezalandırmak istiyorlar. Ve biz size sözümüz olsun ki tarım arazileri susuz kalmayacak. Bu zalim DEDAŞ, elektrik kesintilerine doymayan adeta Kürdistan’ın baş belası haline gelmiş, işkence aracı haline gelmiş olan DEDAŞ’ı elektrik kesintileriyle hep beraber mücadele edeceğiz. Buna için vermeyeceğiz bunun içindir ki bu rantçı çeteci anlayış bizim irademizi çalmaya kalkıyor Bizim irademizi çalmaya kalkan, yolsuz, susuz, içme suyu olmadan tarım arazilerine müdahale ederek bizden öç almaya çalışanlara cevabı 2 Haziran’da verecek miyiz?”
 
‘SANDIKLARI GÖZÜMÜZ GİBİ KORUYACAĞIZ’
 
DEM Parti’nin 31 Mart’ta büyük bir başarıya imza attığını belirten Hatimoğulları, “Kazandığımız belediyelerde ki biliyorsunuz bu dönemde büyük bir başarıya imza attık. Kayyım atanmış belediyelerimizi kayyımlardan tek tek aldık. Az farkla kaybettiğimiz belediyelerimizin hepsini geri aldık. Kayyım seçmen atadıkları yerde taşımalı seçmen dışarıdan getirdikleri asker ve polise rağmen bizler belediyelerimizi yeniden kazanmayı başardık buradan Hilvan’dan aynı başarının geleceğine inanarak DEM Parti’nin kazanılmış belediyelerini buradan alkışlarla kutlayalım mı? Şundan emin olun ki bizler o sandıkları gözümüz gibi koruyacağız. Her sandıkta görevlilerimiz dışında bir avukat arkadaşımız bulunacak. Hiç kimse o gün endişeye kapılmasın. Sandıklarımızı gözümüz gibi koruyacağız”  şeklinde konuştu. 
 
DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ’IN MESAJI
 
Halka iradenize sahip çıkan çağrısında bulunan Hatimoğulları, her kesin 2 Haziran’a kadar gece gündüz demeden çalışması gerektiğini belirtti. Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalara değinen Hatimoğulları, devamında şunları söyledi: “Kobanê Kumpas Davası bir karar açıklandı bu dava ile ilgili. Ve eşbaşkanlarımıza, seçilmişlerimize MYK üyelerimize yüzlerce sene ceza yağdırdılar. Ve biz tabi ki bu cezaların neden yağdırıldığını da biliyoruz. Bu bir siyasi davadır. Bugün bizler Amed’de tam da 7 Haziran döneminde seçimlere hazırlandığımız vakit biliyorsunuz İstasyon meydanında bir bombalı saldırı gerçekleşti. Orada canlarımızı kaybettik. Bugün hem onları andık hem de DAİŞ’in kirli çalışmalarını orada bir kez daha kınadık. Ben Amed’den selam ve sevgilerimi getirdim sizlere. Bu selam üstümde kalmasın, başarı dileklerini iletiyorlar sizlere. Cezalar açıklandı, bizler daha sonra sevgili Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan ile birlikte Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret ettik. Sevgili Figen ve Selahattin şu mesajı gönderdiler sizlere. Bizler içeride bu cezayı dimdik ve onurlu bir şekilde karşılıyoruz, yılmak yok, yola devam. Dışarıdaki halkımız da asla yılgınlığa kapılmasın, asla dik duruşundan ödün vermesin. Biz içeride siz dışarıda direne direne kazanlım dediler. Ve biz direne direne kazanacağız. Her iki eş başkanımız selam ve sevgilerini gönderdi size. Biz de Hilvan’dan selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz. 2 Haziran’da hediyemiz var onlara. Bizler mutlaka başaracağız, mutlaka kazanacağız. Dem parti etrafında bu seçim çalışmasını en iyi şekilde örgütlenmesinde çorbada tuzu olsun, emeğin olsun. Şimdiden zaferimiz mübarek olsun, yolumuz açık olsun. Serkeftin.” 
 
Buluşma Sanatçı Kadir Çat’ın sahne alması ve Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu. 
 
 

Diğer başlıklar

14:57 İran’da bir Kürt genci gözaltına alındı
14:48 Taziye evinde yurttaşlardan vali ve AKP'lilere tepki
14:43 Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan kadınlardan açıklama
14:15 Aynı bölgede 2023'te de yangın çıkmış: DEDAŞ kusurlu bulundu, köylüye tazminat ödendi
14:14 Şemrex’te yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı
13:15 Deprem ve yangınlarda yaşamını yitirenler için adalet istendi
12:44 Yangın yeri için 'Afet Bölgesi' talebi
12:38 Xîzan köylerinde askeri operasyon
12:36 Hezex’te yangın kontrol altına alındı
12:10 Mawa’daki askeri operasyon genişletildi
12:08 Elektrik Mühendisleri Odası: Anız yok, önlem alınmadı
12:00 Korucuları taşıyan araç kaza yaptı: 1 ölü
11:26 Kürt'e de coğrafyasına da çifte standart yaklaşım
11:24 Bayram bilançosu: 8 günde 68 ölü
10:36 Starbucks ve Burger King şubelerine saldırı
10:09 Yangın sonrası yaşananlara dair yeni detaylar
09:51 Kayyıma karşı direnişte yeni aşama: İstanbul'dan Colemêrg'e İradeye Saygı Yürüyüşü
09:40 Yangın bölgesinde valiye tepki gösteren genç darp edildi
09:36 'Tek adamlar' dünyaya hep yıkım getirdi
09:22 Cezaevlerinde ‘Öcalan’a özgürlük’ eylemi sürüyor
09:13 Jin derginin 69’uncu sayısı okurla buluştu
09:04 Katledilen kadının yakını: Önlem alınmıyor
09:03 Onarılmayan trafo ve elektrik telleri yangınlara neden oluyor
09:00 23 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:58 Yangına dair ön rapor: Mêrdîn'de yanık tedavi ünitesi yok
08:57 İzmir’de iki kardeş şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi
22/06/2024
23:44 Yangında yaşamını yitirenlerin sayısı 15’e yükseldi
22:06 Ayfer Ayçiçek 17 yıldan sonra tahliye edildi
22:00 Meletî’de 4 büyüklüğünde deprem
21:48 Hezex’in 8 köyünde yangın
21:44 İstanbul’da nöbet 15’inci gününde: Herkes kayyıma karşı dursun
21:23 Nöbet eylemlerinde 'İrade gaspına son verin' çağrısı
20:49 Bir ayda yaşanan hayvan katliamları sıralandı
20:37 Hacıahmet’te kayyım protestosu
19:36 Gültan Kışanak, kaybettiği yakınları için lokma dağıttı
19:32 Mawa’da bombardıman sonucu yangın çıktı
19:13 Yazar Ümit’ten İmamoğlu’na Adalar çağrısı: Kararlarınızı halkla alın
18:55 ‘Zorlukları aşmanın yolu işçilerin politikleşmesinden geçiyor’
18:31 Gazze'de 4 çocuk daha ‘açlıktan’ öldü
18:10 Afgan kadınlardan Doha görüşmelerine şerh: Önemli tehlikeler oluşturuyor
17:55 Adana'da erkek şiddeti: 4 ölü
17:44 Gever’de birçok bölgede askeri operasyon başlatıldı
17:15 DEDAŞ'ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Eren: Onlara papuç bırakmayacağız
17:09 Kadınlardan nöbetteki öğretmenlere dayanışma ziyareti
16:45 Tanrıkulu: DEDAŞ ve valiliğin peşin yargısının amacı suçlarını gizlemektir
16:23 Dêrik’te aileler arasındaki kavganın önlenmesi için siyasetçilere çağrı
16:21 Başvuru süresinde sona gelinen seçimlerin tarihi belirlenmedi
15:56 DEDAŞ’ı yangından sorumlu tutan kişi hakkında suç duyurusu
15:47 CPT’ye bin 300 mektup
15:33 İdam cezası verilen Özdemir’in babasından duyarlılık çağrısı
15:07 Şarkıcı Tumac Salihi hakkında verilen idam kararı bozuldu
14:52 Hasta tutsaklar Özbay ve Taşar’ın tahliyesi istendi
14:45 İzmir'de bir kadın katledildi
14:28 Bismil’de çıkan yangın kontrol altına alındı
14:20 3 kentten seslendiler: Kayıplar bulunsun, failler yargılansın
14:15 DEDAŞ'ın 'yangın bölgesinde yok' dediği elektrik direkleri görüntülendi
13:17 Cumartesi Anneleri Mehmet Zeki Doğan’ın akıbetini sordu
13:13 DBP ve DEM Parti yangın bölgesinde: Toplumsal dayanışmayla acılarımızı dindireceğiz
12:47 10 yakınını kaybeden belediye eşbaşkanı: DEDAŞ burada büyük bir sorun
12:43 Halası ağır yaralanan yurttaş: Kesik elektrik gelince yangın başladı
11:57 İran bir kolberi katletti
11:49 Bayram tatili bilançosu: 62 ölü
11:38 Amed ve Şirnex Barosu’ndan ırkçı paylaşımlara suç duyurusu
11:01 Curnê Reş'te silahlı kavga: 3 ölü 4 yaralı
10:55 Yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 14’e yükseldi
10:53 Hastanede 'liyakatsizlik' ve 'taciz' iddiası
10:39 İçişleri Bakanlığı: Yangının çıkış nedenini tespit edemedik
10:29 Erdemci polis ablukası altında defnedildi
09:48 Güneş: Jandarma yol kapattı, yurttaşlar yangın yerine yetişemedi
09:47 Ada halkı ‘Azmanbüsleri’ istemiyor
09:18 'Tecrit kırılana kadar mücadele edeceğiz'
09:17 Enerji nakil hatlarının yangınlara etkisi nedir?
09:05 Tutsakların 'özgürlük' talepli eylemi sürüyor
09:03 'Kayyıma geçit yok' mitingine CHP'den çağrı: Ortak mücadeleyle aşabiliriz
09:00 22 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:39 Mawa’da yaşamını yitiren Özkan defnedildi
08:19 Omerîyan bölgesindeki yangın söndürüldü
08:14 Yangında yaralanan yurttaşlardan biri daha yaşamını yitirdi
21/06/2024
23:59 Yangın raporu: Havadan müdahale geç olduğundan zarar artmıştır
23:51 Yangında yaşamını yitirenlerin isimleri
23:43 Yaşamını yitirenlerin sayısı 12’ye yükseldi
22:37 İstanbul’da halk buluşmaları: Zaman tecridi kırma zamanı
22:15 Belediyeler önünde nöbetteler: Kayyım demokrasiye darbedir
21:53 Mêrdîn’de bir yangın daha
21:10 İstanbul’da kayyım nöbeti: Çözüm biziz
20:57 Yangına müdahale yetersizliğine tepki: Asıl suçlu iktidar
20:37 Sûr’da yangın
20:14 Hayvanlar için eylem: Canlılar hayatını kaybederken devlet seyirci kalıyor
19:26 Ege yanıyor: Manisa'da 145 ev boşaltıldı
19:25 Mawa’da yaşamını yitirenlerin cenazesi hastaneden alındı
19:21 Yangında yaşamını yitiren 4 yurttaş defnedildi
18:39 Aargau’daki kadınlardan CPT’ye bin 49 mektup
18:28 Amed Kent Koruma Platformu yangın bölgesinde
18:12 Wan Gölü’nde kaybolan genci arama çalışmaları devam ediyor
18:00 Doğa talanının sürdüğü Gabar ve Cudî’ye giriş yasağı
17:46 Meteoroloji: Yüksek sıcaklıklar devam edecek
17:35 Sêrt’e çıkan yangın söndürüldü
17:30 DEDAŞ’tan yangına dair açıklama
17:27 DEM Parti Gimgim yöneticisi yaşamını yitirdi
17:25 ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemleri: Tecrit kırılıncaya kadar mücadeleye devam
16:59 DEM Parti Eş Genel Başkanları: Yaralarımızı birlikte saracağız
16:46 Kriz Koordinasyon Masası çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
16:19 'Zamanında müdahale edilmemesi faciaya yol açtı'
16:07 Yangında can kaybı 11’e yükseldi
15:59 Amed Kent Koruma Platformu: Gerekli tedbirleri alın!
15:55 Yangında yaralanan yurttaş yaşamını yitirdi
15:33 AKP’li başkan MHP’lilere silah çekti!
15:32 Mêrdîn’de çıkan yangın kontrol altına alındı
15:32 30 yıllık tutsağın tahliyesi 9 ay ertelendi
15:05 1 Mayıs tutuklularından 6'sı serbest
14:56 ‘Yangının nedeni anız değil DEDAŞ’
14:54 Manisa'da yangın
14:28 HDK: İdari ve siyasi sorumluların peşinde olacağız
14:22 Yangına ilişkin soruşturma başlatıldı
14:02 Erxeni’de ekili arazide yangın
13:38 Yangında yaralanan hayvanların tedavisi için veterinerlere çağrı
13:35 Mawa'da askeri operasyon devam ediyor
13:21 'Yaşananlar kader değil, müdahale araçları hazır tutulmalı'
13:20 Yangını ilk gören: Elektrik tellerinden çıkan kıvılcımla başladı
13:04 Yangın 66 kilometrelik alanı etkiledi
11:40 Amed Barosu'ndan suç duyurusu
11:39 DEM Parti: Hiçbir felakette iktidar halkın yanında değil
11:13 Öcalan'a ilişkin kanaatini açıklamaya zorlanan tutsağın tahliyesi 3 ay ertelendi
10:50 Son durum: Yangın söndü, soğutma çalışmaları sürüyor
10:49 Wan'dan yangın bölgesine ekip
10:23 Yangının bilançosu: 5 ölü, 10’u ağır 44 yaralı
09:13 Mahkemeleri boykot edip aile ve telefon görüşmelerine çıkmıyorlar
09:06 Stanfield: Türkiye'de çocukların yüzde 13'ünün cinsel görüntüleri paylaşılıyor
09:05 'Öcalan özgür olana kadar alanlardayız'
09:03 Cizîr'de 4 ayda 1 kadın katledildi, 6 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
09:00 21 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Yangında hayatını kaybeden 2 kişi defnedildi
08:25 Yangın gece boyunca sürdü: Yetkililer sabah saatlerinde geldi
02:42 DEM Parti'den yangın çağrısı: Hızlı bir şekilde devreye girin
02:35 Valiliklerden yangına ilişkin açıklama
02:19 Amed Büyükşehir Belediyesinde kriz yönetimi oluşturuldu
00:10 Amed ve Mêrdîn'de çıkan yangın yerleşim yerlerine sıçradı: Ölü ve yaralılar var
20/06/2024
23:57 İtalya’da mültecileri taşıyan tekne battı: 20 ölü
23:27 Akut açlık çeken insan sayısı 55 milyonu geçti
22:42 ‘İktidar hayvanları öldürme yasasını kabul ettirmeye çalışıyor’
22:16 Direniş sürüyor: Gaspa izin vermeyeceğiz
21:33 Eğitim Nöbeti 26’ncı gününde: TED’e protesto
21:16 İstanbul’da nöbet eylemi: Kayyım faşizmini yıkacağız ve kazanacağız
20:57 Wan'da nöbet eylemi başlatıldı
20:42 Hunergeha Welat’tan ‘Sosina Siya Darê’ parçası
19:56 Ecevit Piroğlu için Sırbistan Adalet Bakanlığı'na mektup
19:42 İHD’den Heskif’teki operasyona ilişkin açıklama
19:36 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz
17:46 Çanakkale ve İzmir'de orman yangını
16:58 Emînî'den 6 gündür haber alınamıyor