Tutsak annesi: Oğlum kalan tek ayağını da geri atmayacak

img
DÎLOK - Yüzde 90 engelli olan ve bir ayağı olmayan hasta tutsak Şaban Kaygusuz'un annesi Durri Kaygusuz, "Oğlumun tek bir ayağı kaldı ama ne yaparlarsa yapsınlar, o ayağını da geri atmayacak" dedi. 
 
Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan sağ eli ve sağ bacağı olmayan yüzde 90 engelli hasta tutsak Şaban Kaygusuz'un (27) annesi Durri Kaygusuz (64) ve babası Hamit Kaygusuz (65), hasta tutsakların maruz kaldığı hak ihlallerini ve Türkiye ile Kurdistan’da bulunan cezaevlerindeki politik tutsakların, "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım tarihinde başlattığı dönüşümlü açlık grevi eylemini değerlendirdi.
 
Tutsakların, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünü talep ettiklerini ifade eden anne Durri Kaygusuz, "Uzun yıllardır Kürt halkı ve cezaevinde tutulan tutuklular üzerinde bir tecrit var. Cezaevlerinde sadece tutuklular değil aileleri de tecrit ediliyor” dedi. 
 
‘TECRİT BİR AN ÖNCE KALDIRILMALI’
 
En son 6 Kasım 2023 tarihinde oğlunun görüşüne gittiğini dile getiren Kaygusuz, “Durumları iyi desek doğru olmaz. Cezaevlerinde durum iyi olmaz. Baskı altındalar, bu baskı her alanda mevcut. Onlara rahat vermiyorlar. Cezaevlerinin durumu kötü. Sayın Öcalan üzerinde tecrit sürdüğü sürece kendilerinin de tecrit altında olacaklarını söylediler. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit ile cezaevlerinde topyekun uygulanan tecridin birbiri ile bağlantılı olduğunu söylediler” diye konuştu. Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması gerektiğinin altını çizen Kaygusuz, “Çocuklarımız cezaevinde olmayı hak etmiyor. Benim oğlumun bugün evde olması gerek. Oğluma benim bakmam gerek. Oğlumun eli ve bacağı yok. Cezaevinde yaşayamaz. Ben oğluma el, ayak olurum. Oğlumun bu şartlarda kaldığı yetmiyormuş gibi sürekli fiziki saldırılara maruz kalıyor. Bunu kabul etmedik ve hiç bir zaman kabul etmeyeceğiz. Bunu Allah da kabul etmez. Oğluma verilen müebbet hapis cezasının hukuken bir karşılığı yok. Ben insanım diyen hiç kimsenin bu cezayı kabul etmemesi gerek” ifadelerini kullandı. 
 
‘ANNELERİN GÖZYAŞI DÖKMEMESİ GEREK’
 
Oğlu Şaban Kaygusuz’un iki yıl önce Amed’ten Kayseri’ye sürgün edildiğini belirten anne Kaygusuz, “Benim tansiyon, astım, şeker, fıtık gibi kronik hastalıklarım var. Bütün engellemelere karşı, hastalıklarıma rağmen elimden geldiği sürece oğlumu görmeye gidiyorum. Çocuklarıma söz verdim bir gün dahi onların mücadelesini bırakmayacağım. Biz anneyiz, annelerin ciğeri daha fazla yanmasın. Biz elli yıldır bu topraklarda barış için mücadele ediyoruz. Biz hiç kimse ölmesin istiyoruz. Hiç bir annenin gözyaşı dökmesini istemiyoruz” diye konuştu. 
 
‘OĞLUMUN YAŞADIKLARI DESTAN’
 
“Oğlumun yaşadıkları bir destan” diyen Kaygusuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kişi hem eli hem bacağı olmayacak, hem de kötü şartlarda cezaevinde kalacak. Buna rağmen örgütlülüğünden de taviz vermiyor. Bunun dünya halkları için örnek olması gerek. Bütün her şeye rağmen dayatılan pişmanlığı kabul etmedi ve etmeyecek. Oğlumun tek bir ayağı kaldı ama ne yaparlarsa yapsınlar, o ayağını da geri atmayacak. Yaşadığım sürece onun mücadelesine bağlı kalacağım. Ne olursa olsun çocuklarımızı yalnız bırakmayacağız. Oğlumun bir ayağı ve eli yok, yüzde 90 engelli raporu var ama İstanbul ve Kayseri adli tıp kurumları ‘cezaevinde kalabilir’ diyor. Bu hangi vicdana sığar. Adalet nerede? Hak hukuk diyorlar nerede? Benim oğlum nasıl cezaevinde kalabiliyor? Daha oğlum yaralıyken müdahale etselerdi, bugün benim oğlum yürüyor olabilirdi. Ama müdahale etmediler ve oğlumu bu hale soktular.” 
 
ONURLU BİR BARIŞ 
 
Yaşanan bütün sorunların çözümünün İmralı Cezaevi kapısının açılması ile çözüleceğini vurgulayan Kaygusuz, “Biz barış dedikçe tecrit uygulanıyor, biz barış dedikçe çocuklarımız katlediliyor. Biz eşitlik diyoruz ama imha, inkar dayatılıyor. Bu çözüm değil. Çözüm barış ve görüşmek. Sayın Öcalan ile vakit kaybedilmeden görüşme yapılması gerek. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kalkarsa çocuklarımız üzerinde ki tecritte kalkar. Bütün siyasi tutukluların bırakılmasını istiyoruz. Onurlu bir barış sağlanmalı” dedi. Tecrit devam ettiği için açlık grevlerinin yeniden başladığını hatırlatan Kaygusuz, “Tecrit kırılmaz ise güzel günler gelmeyecek. Biz güzel günler, barış, kardeşlik, eşitlik düşlüyoruz. Ama maalesef adalet, eşitlik olmadığı için yine çocuklarımız aç kalacak. 3 hafta önce oğlumun görüşüne gittiğimde 'Artık görüşe gelmeyin, kış ayı geldi hastasın' dedi. Bende bütün zorluklara rağmen geleceğimi söyledim. O zaman 'Açlık grevi başlayacak artık bir birimizi göremeyebiliriz’ dedi. Hiç bir cezaevinden tabut çıkmasını istemiyoruz. Biz kötü değil, güzel haberler bekliyoruz. Biz barışı bekliyoruz” şeklinde konuştu 
 
HUKUKSUZLUKLARI KILAM İLE SESLENDİRDİ
 
İnsan haklarını savunan herkese çağrıda bulunan Kaygusuz, “Ben insanım diyen herkese çağrım, oğlum için elinizden ne geliyorsa biran önce yapın” diye konuştu. Anne Kaygusuz, görüşme sonundan oğlunun ve ailesinin yaşadıklarını kendisinin bestelediği kilamı seslendirerek, yaşanan hukuksuzlukları dile getirdi. 
 
ADALET VE HAKİKAT
 
Baba Hamit Kaygusuz ise, hayattaki en güçlü şeyin adalet ve hakikat olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Bunlardan daha büyük bir şey de yok. Adalet; kafi, baki, eşitliktir. Her kesimin adaletli olması gerek. Biz barış ve adalet istiyoruz. Hasta ve engelli tutukluların bir an önce serbest kalması gerekiyor. Artık onların acı çektiğini görmek istemiyoruz. Biz her zaman ne olursa olsun barışın tarafını tuttuk ve eşitlik istedik.”
 
ŞABAN KAYGUSUZ KİMDİR?
 
Sêrt’in Dihê ilçesi Bilgili köyünde 1996 yılında dünyaya gelen Kaygusuz’un ailesi aynı yıl koruculuk dayatmasını kabul etmedikleri için Dîlok’a göç etti. Ailesinin Dîlok’ta maruz kaldığı baskılara karşı 2015 yılında PKK’ye katılan Kaygusuz, 2017 yılında Şirnex’te bir çatışmada yaralandı. Şirnex’ten Wan’a bir hastaneye sevk edilen Kaygusuz, tedavisi tamamlanmadan, yaralı bir şekilde tutuklanarak Siirt Cezaevi’ne konuldu. Buradan Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne götürülen Kaygusuz, 19 Ekim 2021’de “güvenlik” gerekçesiyle Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yüzde 90 engelli raporu bulunan, sağ eli ile ayağı olmayan Kaygusuz’a 8 Aralık 2022’de “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. 
 
MA / Emrullah Acar
 

Diğer başlıklar

00:12 Semsûr'da şüpheli çocuk ölümü
14/07/2024
23:08 Aydın'daki yangın fabrikanın ikinci kısmına sıçradı
22:25 Öğmen'in cenazesi teslim edildi
20:50 Riha'da Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
20:02 Gençlik örgütleri ‘adalet zinciri’ oluşturdu: Suruç’un hesabını soracağız
19:45 Eyn Îsa’ya saldırı: Bir yurttaş yaşamını yitirdi
19:07 Yanan tur teknesinde 4 kişi yaralandı
18:49 Wan’da bir çocuk gölde boğuldu
18:41 Mücadeleci Sendikalar: İnsanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz
17:26 Gölde kaybolan 2 genç hayatını kaybetti, 1'i sağ kurtarıldı
17:20 Antalya’da 4 gözaltı
16:47 29 kişiden 15'i gözaltına alındı
16:40 Büyük Ölüm Orucu direnişçileri anıldı
16:19 Özgür Basın Arşivi sanal ortamda
15:27 Amed'de 'Engelli Daire Başkanlığı' kararı
15:26 ‘Özgürlüğe Ses Ver’ eylemi: Tecrit kalkana kadar mücadele sürecek
15:11 Hayvanları 'öldürme' yasa teklifine tepki
15:07 Saldırıları takip eden gazetecilere gözaltı
14:34 Kafelere saldırıda 3 kişi tutuklandı
14:24 Yüzde 68 engelli Mustafa Yaşar tutuklandı
13:51 DEM Parti: 14 Temmuz eşitlik ve özgürlük mücadelesinin adıdır
13:32 Kadın ve Ekonomi Çalıştay’ı sona erdi
12:38 'Kaçak elektrik' soruşturmasında 29 kişi hakkında gözaltı kararı
11:55 Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi Cumhuriyetçi çıktı
11:48 Av. Devedjian: CPT İmralı tecridine ilişkin açıklama yapmalı
10:46 Amiri: Türkiye güçlerini topraklarımızdan çekmeli
10:13 Jin derginin bu haftaki konusu Hizbullah'ın katliamları
09:44 Suya kapılan annenin cansız bedenine ulaşıldı
09:15 Hafızalara kazınan direnişin tanığı: O ruhla ilerleyebiliriz
09:08 Göç merkezlerindeki ‘ikna odaları’ BM gündeminde
09:07 İran’da değişim mümkün mü?
09:07 Gomlu kadınlardan örnek adım
09:06 Gabar’daki talana ekoloji örgütleri sessiz
09:06 15 Temmuz sonrası: 'FETÖ'nün yerini yeni cemaatler doldurdu
09:05 Muhalif avukatlar yargı kıskacında
09:05 Cizîr Belediyesi boğulma vakalarına karşı teyakkuzda
09:03 14 Temmuz direnişinin 'Stêrka Sor'u
09:02 Gazeteci Mîrza: Türkiye Behdînan'da 6 yeni nokta kurdu
09:00 14 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:54 Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
13/07/2024
22:48 Erzirom'da heyelan: Anne ve bebeğine ulaşılamıyor
22:37 Milletvekili Kaya: Savaşa karşı çözüm Abdullah Öcalan'dadır
22:03 Kayyım Nöbeti: Demokrasi mücadelesi devam edecek
21:46 Tutar Apartmanı kararına tepki: Yarattıkları çürük yapının altında kalacaklar
21:28 Cizîr’de kayyımlar yürüyüşle protesto edildi
21:18 Uyutma yasasına tepki: Katil olmayı reddedin
21:07 Bilêxşê’de 3'ü anne 9 kişi tutuklandı
21:00 Gençlik örgütlerinden 33 Düş yolcusu için çağrı
20:59 DEM Parti'den AKP'ye: Hukuk dışılığı terk et
20:16 SKM'den 'Direnişin sınırsız mekanları' söyleşisi
19:59 DEM Parti Ankara İl Örgütü: Halk iradesini gasp edemeyeceksiniz
18:00 Mêrdîn'de morga 2 cenaze getirildi
17:41 Silopiya'da şüpheli kadın ölümü
17:30 Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı
17:08 HRW Türkiye'yi 'işgalci güç' olarak tanımlayarak BM'ye şikayet etti
16:45 EMO: Elektrik şirketleri denetlenmeli
16:30 Pirsûs Katliamı anması
15:54 Gazeteci Sadık Topaloğlu adliyeye sevk edildi
15:41 Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde Türkiye yok
15:40 Mersin’de 14 Temmuz Anması
15:23 ÇHD’den ölüm orucundaki Nurettin Kaya açıklaması
15:20 'Kadın ve Ekonomi Çalıştayı' başladı
15:05 3 kentte hasta tutsaklar için çağrı yapıldı
14:48 Saldırıya uğrayan kafelere ziyaret: Sessiz kalmayacağız
14:23 Cenazesi 38 gün sonra teslim edilen Numaş’ın taziyesine ziyaret
13:48 Cafelere saldırıda 3 gözaltı
13:26 Çocuğun ölümüne neden olan eski Kızılay Başkanı'nın kızı serbest bırakıldı
13:20 İsrail'den Han Yunus'a saldırı: 100'ü aşkın ölü ve yaralı var
13:20 Cumartesi Anneleri Hizbulkontra tarafından kaçırılan iki kişinin akıbetini sordu
13:10 Kayıp yakınları: Katledilen ve kaybettirilenler için mücadelemiz sürecek
12:58 Gözaltında 'İstiklal Marşı oku' dayatması!
12:57 Erdoğan ve Esad Bağdat’ta görüşecek
12:19 Enerji şirketi köylülerin zeytinliklerine girişini engelliyor
12:17 66 gündür direnen işçiler kazandı
12:15 Muğla'da kaza: 1 ölü, 32 yaralı
11:19 Yeni sıcak hava dalgası geliyor
11:13 Saldırılara Amed’ten ortak tepki: KDP Kürt halkının ölümünde rol üstleniyor
11:08 Süleymaniye’de 3 DAİŞ’li yakalandı
10:37 Katliamın 9’uncu yılında 33 düş yolcusu anılacak
10:22 Kerboran’daki yasak sona erdi
10:11 Gabar'daki mezarlığın tahrip edildiği ortaya çıktı
10:10 Korucular tehditlere rağmen operasyona katılmamakta kararlı
10:06 Hesana ve Navyan’da ağaç kıyımı yeniden başladı
09:54 Adana-Mersin arası dolmuş ücretlerine zam
09:53 ‘DEDAŞ’ın Kurdistan’daki temel görevi sömürgeciliktir’
09:49 Kadınlar özel savaş politikalarını tartışıyor
09:49 14 Temmuz'da Avrupa’da Öcalan’ın özgürlüğü talebi yankılanacak
09:21 14 Temmuz direnişi: Bu halkın kaderi o dönemde değiştirildi
09:20 Özgökçe: Aileyi yücelten politikalar şiddetin önünü açacak
09:19 14 Temmuz için şarkı yazdı: Orada başlayan direniş toplumsallaştı
09:17 1 ayda 16 tutsak zorla yeni açılan cezaevlerine sevk edildi
09:13 Orman İşletme Müdürlüğü memuru yangın çıkartırken yakalandı
09:12 Türkiye'nin 'bir taşla iki kuş vurma' planı
09:07 Tek kişilik hücreye konulan tutsağın annesi: Önderliği ve çocuklarımızı istiyoruz
09:06 'Ekonominin kötü olmasının nedeni hırsızlık'
09:05 Aykoç: Kurdistanî yapılar birlikte hareket etmeli
09:03 Nudem Durak’ın sağlık durumu kötüye gidiyor
09:01 13 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
12/07/2024
23:49 Elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti
23:39 Wan’da 4.2 şiddetinde deprem
23:12 Çekmeköy’de tecrit gündemli halk toplantısı
23:02 Colemêrg için nöbetteler: Tecrit ve kayyım rejimi aynı odaktan besleniyor
21:41 Mülteci paylaşımlarından tutuklanan Mozalar: Dayanışma güç veriyor
21:27 Kerboran'da bir mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
20:21 Akbaş'ın ölümüyle ilgili yargılanan polise beraat
20:17 Gazeteci Topaloğlu’nun gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
19:53 Bagok'ta askeri helikopter hareketliliği
19:50 13 çocuğun istismarı haberine erişim engeli
19:45 Bir yılda 219 bin 54 URL’ye erişim engeli
19:06 1 Mayıs tutsakları hakkında tahliye kararı
18:41 Barış Annesi Çeri yaşamını yitirdi
18:37 ‘Tecride son ver’ eylemleri: Ses çıkarın
18:27 Sabahat Tuncel, İstanbul'da kadınlarla bir araya geldi
18:23 TİHV, BM İşkence Komitesi’ne İmralı’daki tecridi soracak
18:06 Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı boyun eğmeyecek
17:55 ÖHD İç Anadolu Hapishaneleri Raporu: Temiz suya erişim yok!
17:47 Gazete bayisine keyfi ‘Yeni Yaşam’ baskısı
17:07 ÖHD’den tüm barolara tecrit çağrısı: Göreve davet ediyoruz
17:02 Aydın'da bir işçi yaşamını yitirdi
17:00 Wan'da 2 bin öğrenciye burs, bin 500 aileye sosyal kart
16:58 Barodan Elkê kırsalındaki ağaç kesimine suç duyurusu
16:56 Kanser hastası Atay serbest bırakıldı
16:23 AKP'nin, köpekleri 'öldürme' teklifi Meclis'te
16:19 ÖHD’nin cezaevi raporu: Kürtçe sansürü, sağlık hakkı ihlali
15:13 20 gündür kayıp olan kadın katledilmiş halde bulundu
14:49 Biradost bombalandı: 2 yaralı
14:43 'Savaş ilanı' yönetmeliğinin iptali için başvuru
14:32 CPT: Türkiye bölgeyi 27 günde 285 kez bombaladı
14:15 Amed'de 'hak' paneli: Arayıştan vazgeçilmemeli
13:35 Babylon Hareketi Lideri Al-Kildani: KDP Türkiye’ye izin veriyor
13:14 Çinkitaş cinayeti: Müebbet hapis cezası verilen fail tutuklanmadı
13:11 Gever’de SİHA düştü iddiası
13:05 Yolsuzlukla suçlanan AKP’li Beyoğlu’nun evine baskın
12:36 Düşürülen helikopterin görüntüsü yayınlandı
12:32 DEM Partili belediyeden sınırları aşan hizmet!
12:28 Nisêbîn'de şüpheli ölüm
12:05 Nepal’de heyelan: 2 otobüs nehre kapıldı, 65 kişi kayıp
12:02 Ailelerden İmralı başvurusu
12:00 Iraklı parlamenter: Saldırılara karşı yeterli adım atılmıyor
11:58 Üzerinden 94 yıl geçen katliamın pek bilinmeyen fotoğrafları
11:32 Gabar'daki orman kıyımının yeni görüntüleri
11:29 KDP'nin kaçak petrol ticareti
11:04 ‘Ekmek ve Adalet’ buluşmaları 19 Temmuz’da başlıyor
10:36 Gazeteci Zerdeşt: Barzani ailesinin pratikleri ihaneti bile aştı
10:28 Türkiye saldırısında hayatını kaybeden gazeteci defnedildi
10:04 Tutsak Kaytan'ın 'umut hakkı' için Avrupa Konseyi'ne yeni başvuru
09:54 İmralı’daki mutlak tecrit 3 gün boyunca BM’de görüşülecek
09:13 Tepki çeken 9. Yargı Paketi komisyonda kabul edildi
09:07 21 sivil toplum örgütü Gerede Çayı için birleşti
09:04 DEDAŞ'ın kesintileri nedeniyle ekinler kurumaya başladı