Tutsak annesi: Oğlum kalan tek ayağını da geri atmayacak

img
DÎLOK - Yüzde 90 engelli olan ve bir ayağı olmayan hasta tutsak Şaban Kaygusuz'un annesi Durri Kaygusuz, "Oğlumun tek bir ayağı kaldı ama ne yaparlarsa yapsınlar, o ayağını da geri atmayacak" dedi. 
 
Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan sağ eli ve sağ bacağı olmayan yüzde 90 engelli hasta tutsak Şaban Kaygusuz'un (27) annesi Durri Kaygusuz (64) ve babası Hamit Kaygusuz (65), hasta tutsakların maruz kaldığı hak ihlallerini ve Türkiye ile Kurdistan’da bulunan cezaevlerindeki politik tutsakların, "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım tarihinde başlattığı dönüşümlü açlık grevi eylemini değerlendirdi.
 
Tutsakların, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünü talep ettiklerini ifade eden anne Durri Kaygusuz, "Uzun yıllardır Kürt halkı ve cezaevinde tutulan tutuklular üzerinde bir tecrit var. Cezaevlerinde sadece tutuklular değil aileleri de tecrit ediliyor” dedi. 
 
‘TECRİT BİR AN ÖNCE KALDIRILMALI’
 
En son 6 Kasım 2023 tarihinde oğlunun görüşüne gittiğini dile getiren Kaygusuz, “Durumları iyi desek doğru olmaz. Cezaevlerinde durum iyi olmaz. Baskı altındalar, bu baskı her alanda mevcut. Onlara rahat vermiyorlar. Cezaevlerinin durumu kötü. Sayın Öcalan üzerinde tecrit sürdüğü sürece kendilerinin de tecrit altında olacaklarını söylediler. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit ile cezaevlerinde topyekun uygulanan tecridin birbiri ile bağlantılı olduğunu söylediler” diye konuştu. Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması gerektiğinin altını çizen Kaygusuz, “Çocuklarımız cezaevinde olmayı hak etmiyor. Benim oğlumun bugün evde olması gerek. Oğluma benim bakmam gerek. Oğlumun eli ve bacağı yok. Cezaevinde yaşayamaz. Ben oğluma el, ayak olurum. Oğlumun bu şartlarda kaldığı yetmiyormuş gibi sürekli fiziki saldırılara maruz kalıyor. Bunu kabul etmedik ve hiç bir zaman kabul etmeyeceğiz. Bunu Allah da kabul etmez. Oğluma verilen müebbet hapis cezasının hukuken bir karşılığı yok. Ben insanım diyen hiç kimsenin bu cezayı kabul etmemesi gerek” ifadelerini kullandı. 
 
‘ANNELERİN GÖZYAŞI DÖKMEMESİ GEREK’
 
Oğlu Şaban Kaygusuz’un iki yıl önce Amed’ten Kayseri’ye sürgün edildiğini belirten anne Kaygusuz, “Benim tansiyon, astım, şeker, fıtık gibi kronik hastalıklarım var. Bütün engellemelere karşı, hastalıklarıma rağmen elimden geldiği sürece oğlumu görmeye gidiyorum. Çocuklarıma söz verdim bir gün dahi onların mücadelesini bırakmayacağım. Biz anneyiz, annelerin ciğeri daha fazla yanmasın. Biz elli yıldır bu topraklarda barış için mücadele ediyoruz. Biz hiç kimse ölmesin istiyoruz. Hiç bir annenin gözyaşı dökmesini istemiyoruz” diye konuştu. 
 
‘OĞLUMUN YAŞADIKLARI DESTAN’
 
“Oğlumun yaşadıkları bir destan” diyen Kaygusuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kişi hem eli hem bacağı olmayacak, hem de kötü şartlarda cezaevinde kalacak. Buna rağmen örgütlülüğünden de taviz vermiyor. Bunun dünya halkları için örnek olması gerek. Bütün her şeye rağmen dayatılan pişmanlığı kabul etmedi ve etmeyecek. Oğlumun tek bir ayağı kaldı ama ne yaparlarsa yapsınlar, o ayağını da geri atmayacak. Yaşadığım sürece onun mücadelesine bağlı kalacağım. Ne olursa olsun çocuklarımızı yalnız bırakmayacağız. Oğlumun bir ayağı ve eli yok, yüzde 90 engelli raporu var ama İstanbul ve Kayseri adli tıp kurumları ‘cezaevinde kalabilir’ diyor. Bu hangi vicdana sığar. Adalet nerede? Hak hukuk diyorlar nerede? Benim oğlum nasıl cezaevinde kalabiliyor? Daha oğlum yaralıyken müdahale etselerdi, bugün benim oğlum yürüyor olabilirdi. Ama müdahale etmediler ve oğlumu bu hale soktular.” 
 
ONURLU BİR BARIŞ 
 
Yaşanan bütün sorunların çözümünün İmralı Cezaevi kapısının açılması ile çözüleceğini vurgulayan Kaygusuz, “Biz barış dedikçe tecrit uygulanıyor, biz barış dedikçe çocuklarımız katlediliyor. Biz eşitlik diyoruz ama imha, inkar dayatılıyor. Bu çözüm değil. Çözüm barış ve görüşmek. Sayın Öcalan ile vakit kaybedilmeden görüşme yapılması gerek. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kalkarsa çocuklarımız üzerinde ki tecritte kalkar. Bütün siyasi tutukluların bırakılmasını istiyoruz. Onurlu bir barış sağlanmalı” dedi. Tecrit devam ettiği için açlık grevlerinin yeniden başladığını hatırlatan Kaygusuz, “Tecrit kırılmaz ise güzel günler gelmeyecek. Biz güzel günler, barış, kardeşlik, eşitlik düşlüyoruz. Ama maalesef adalet, eşitlik olmadığı için yine çocuklarımız aç kalacak. 3 hafta önce oğlumun görüşüne gittiğimde 'Artık görüşe gelmeyin, kış ayı geldi hastasın' dedi. Bende bütün zorluklara rağmen geleceğimi söyledim. O zaman 'Açlık grevi başlayacak artık bir birimizi göremeyebiliriz’ dedi. Hiç bir cezaevinden tabut çıkmasını istemiyoruz. Biz kötü değil, güzel haberler bekliyoruz. Biz barışı bekliyoruz” şeklinde konuştu 
 
HUKUKSUZLUKLARI KILAM İLE SESLENDİRDİ
 
İnsan haklarını savunan herkese çağrıda bulunan Kaygusuz, “Ben insanım diyen herkese çağrım, oğlum için elinizden ne geliyorsa biran önce yapın” diye konuştu. Anne Kaygusuz, görüşme sonundan oğlunun ve ailesinin yaşadıklarını kendisinin bestelediği kilamı seslendirerek, yaşanan hukuksuzlukları dile getirdi. 
 
ADALET VE HAKİKAT
 
Baba Hamit Kaygusuz ise, hayattaki en güçlü şeyin adalet ve hakikat olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Bunlardan daha büyük bir şey de yok. Adalet; kafi, baki, eşitliktir. Her kesimin adaletli olması gerek. Biz barış ve adalet istiyoruz. Hasta ve engelli tutukluların bir an önce serbest kalması gerekiyor. Artık onların acı çektiğini görmek istemiyoruz. Biz her zaman ne olursa olsun barışın tarafını tuttuk ve eşitlik istedik.”
 
ŞABAN KAYGUSUZ KİMDİR?
 
Sêrt’in Dihê ilçesi Bilgili köyünde 1996 yılında dünyaya gelen Kaygusuz’un ailesi aynı yıl koruculuk dayatmasını kabul etmedikleri için Dîlok’a göç etti. Ailesinin Dîlok’ta maruz kaldığı baskılara karşı 2015 yılında PKK’ye katılan Kaygusuz, 2017 yılında Şirnex’te bir çatışmada yaralandı. Şirnex’ten Wan’a bir hastaneye sevk edilen Kaygusuz, tedavisi tamamlanmadan, yaralı bir şekilde tutuklanarak Siirt Cezaevi’ne konuldu. Buradan Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne götürülen Kaygusuz, 19 Ekim 2021’de “güvenlik” gerekçesiyle Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yüzde 90 engelli raporu bulunan, sağ eli ile ayağı olmayan Kaygusuz’a 8 Aralık 2022’de “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. 
 
MA / Emrullah Acar
 

Diğer başlıklar

21/02/2024
21:33 Şirnex’te ‘Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi’ açıldı
21:29 '8. Yargı Paketi' komisyondan geçti: AYM’nin iptal ettiği fiile çifte cezalandırma
21:14 DEM Parti’li Temelli’den AKP’li Usta’ya: Kürt onlar ‘kökenli’ değil
20:38 Wan ve İstanbul'da anadil konulu panel
20:18 Anadil gününde Metin ve Kemal Kahraman konserine yasak
20:18 'Zafer halaylarını Akdeniz Belediyesi’nde çekeceğiz'
20:13 Farqin: Bir dilin yasaklanması o milleti öldürmek anlamına gelir
19:22 KHK eyleminde 'anadilin önündeki engeller kaldırılsın' çağrısı
18:01 AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: Listede Türkiye de var
17:56 Kayyımdan seçim hizmeti: Belediye aracıyla AKP bayrakları astı
17:49 ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek’ kampanyasına destek
17:29 Anadil Günü’nde Kürtçe konuşan vekilin mikrofonu kapatıldı
17:07 Amed’de anadil yürüyüşü: Kürt dili için mücadele edelim
16:57 Öğrenciler için bir öğün ücretsiz yemek talep ettiler
16:28 Adalet Nöbeti eylemlerinde gündem Dünya Anadil Günü
16:17 Rektörü protesto eden öğrencilere engel
16:05 Türkçe dışındaki dillere dönük yasaklara dair araştırma komisyonu talebi
15:43 Sağlıkçılar 'vergide adalet' talebiyle süresiz eylem başlatıyor
15:41 Kürt meselesinin çözümünde yapılabilecekler konferansta tartışılacak
15:33 21 Şubat Anadil Günü etkinlikleri: Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun
15:28 Uluslararası delegasyon: CPT’den cevap istiyoruz
14:40 Licik’te arama faaliyetleri durduruldu
14:34 Emekliler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi
13:56 DEM Parti'den UNESCO’ya 6 dilde anadil mektubu
13:54 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan Adalet Nöbeti’ne ziyaret
13:50 89 yaşındaki Barış Annesi Özgen'e konteyner cezası
13:30 BMG’den Abdullah Öcalan için pankartlı eylem: Ayağa kalk!
13:22 Bağımsız Maden İş: Licik’te facia öncesi işçiler çatlak için uyardı, önlem alınmadı
13:19 Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi
12:44 Amedspor'u tehdit eden '68 Ergenekon' grubu yöneticisine ceza
12:36 HDP’nin tutuklu eski saymanı Önen tahliye oldu
12:35 Her alanda Kürtçeye yasak
12:04 Gezi Davası'nda Yapıcı, Altınay ve Ekmekçi'nin adli kontrolleri kaldırıldı
12:04 Kürkçüler Cezaevinde ağız içi arama ve tek dozluk ilaç dayatması
11:45 Türkiye ziyaretleri sonrası Duhok'a askeri sevkiyat
11:39 Gözde Apartmanı davasında tüm talepler reddedildi
10:46 Türkiye’nin saldırısında 2 pêşmerge hayatını kaybetti
10:36 Tutsak gazeteci Müftüoğlu için uluslararası kurumlara çağrı
10:19 Silopiya Belediyesi'nden işçilere yüzde 99 ila 116 arasında zam
09:55 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 120 gündür haber yok
09:54 Tutsak İnedi: Kürtçe dinlediğimizde müdahale ediliyor
09:52 Faciaya dair çarpıcı iddia: İşçiler inceleme yaparken dinamit patlatıldı!
09:38 Demokrasi ve Özgürlük Mitingi'ne çağrı: Faşizme karşı alanlara
09:29 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 87’nci gününde
09:22 Karadeniz'de konuşulan diller yok oluyor
09:09 DEM Parti İBB adayı Beştaş: Kimseden yana değiliz, kendimizden yanayız
09:06 Dep seçmenleri: Pusulamız DEM Parti
09:03 21 Şubat Anadil Günü: Yasaklar insanlık suçudur
09:01 Bir kadının anadil mücadelesi
09:00 21 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 Mêrdîn KCK Davası’nda 15 siyasetçiye hapis cezası
20/02/2024
22:09 Adana'da yerel seçim halayları başladı
21:51 KDP, saldırıda yaralananların alınmasını engelledi
21:27 DEM Parti Esenyurt ilçe eşbaşkanları tutuklandı
21:15 ABD 'Gazze’de acil insani ateşkes' talebini veto etti
21:04 DEM Parti, İBB adaylığı için başvuru tutanağını paylaştı: Yolumuz açık olsun
20:26 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan İHD ve DEM Parti’ye ziyaret
19:56 TTB ve SES’ten Meclis görüşülen kanun değişikliğine tepki
19:53 Pîrsûs Katliamı 103'üncü ayında
19:49 Êlih’te seçim startı verildi: Eşbaşkanlık mor çizgimizdir
19:15 DEM Parti'den 'İstanbul için başvuru yapılmadı' iddiasına yalanlama
18:22 DEM Parti’nin Adana Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarından biri netleşti
17:12 DEM Parti Gençlik Meclisi’nden Abdullah Öcalan’a mektup
16:54 Açlık grevleri raporu: Sağlığa erişilmiyor, disiplin cezaları veriliyor
16:38 DEM Parti'den coşkulu büro açılışları
16:30 Nöbet eylemlerinden mesaj: Öcalan için buradayız
16:15 Haber-Sen: Cumartesi zulmüne hayır
16:09 'Eşim beni öldürecek' ihbarında bulunan kadından haber alınamıyor
15:51 ÖGK: Erkek-devlet şiddetine mücadelemizle yanıt olacağız
15:29 DEM Parti'den 3 kentte aday çıkarma kararı
15:20 DEM Parti seçim bürosundaki bayraklar söküldü
14:52 SGDF üyesi Kalender Polat tutuklandı
14:47 'Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun' talebi
14:26 Amed Sağlık Platformu: Herkesin anadilde sağlık hizmeti alma hakkı var
14:10 Mersin Emek Platformu'ndan yerel seçimlere ilişkin öneriler
14:08 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
13:57 Amed'te kaybolan zihinsel engelli Özdemir bulundu
13:27 AKP’nin Elkê adayı Dürmüş aşiretlere baskı yapıyor
12:50 'Hayat enerjisi düşük' gerekçesi ile bir yıldır tahliye edilmiyor
12:45 DEM Parti’den çok dilli grup toplantısı: Dilimiz kırmızı çizgimizdir
12:31 Demirel’e ‘Erdoğan’a hakaretten’ beraat istemi
11:35 İstanbul'da ziyaretlerine başlayan heyet: Abdullah Öcalan serbest bırakılmalı
11:33 Ünye F Tipi Cezaevi’nde yangın
11:27 DEM Parti grup toplantısını Kürtçe yapacak
10:42 ANKA DER üyesi Varlı: Kelimelerimize sahip çıkalım
10:39 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi serbest bırakıldı
10:31 İran rejimi Kürtçe klip yapan 4 kişiyi gözaltına aldı
10:12 İşçi alım kurasında aynı isim iki defa çekildi
10:10 Ma Music eğitmenleri: Anadilde her şarkı faşizme en büyük darbedir
09:41 Rojnews editörü Ahmet 119 gündür KDP istihbaratının elinde
09:30 Kordu: Maden faciasının sorumlusu iktidar
09:27 Tutsaklar 86 gündür açlık grevinde
09:27 Kürtçe seçmeli dersler: Öğrenci var, öğretmen yok
09:18 Aydın'da tarım arazilerine 6 yeni maden açılacak
09:16 Sûr adaylarının öncelikli hedefi 'hafızayı' korumak olacak
09:09 Dîjle: Kürtçenin eğitim dili olması için mücadele yükseltilmeli
09:07 34 yıldır belediye başkanlığı yapıyor: Oğlum devam etsin!
09:05 Tahliyeye engel gerekçesi: 'Toplumla bütünleşmeye hazır değil'
09:04 Sanatçılar: Toplumsal barış için Kürt sorunu çözülmeli
09:03 Gever'de kayıp yakınları 8 yıl sonra yeniden eylemde
09:02 Rojava Devrimi aynı zamanda 'dil devrimi' oldu
09:00 20 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 DEM Partili eşbaşkanlar gözaltına alındı
00:56 DBP: Kadın özgürlük çizgisini tartışmak özel savaş saldırısıdır
19/02/2024
22:36 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
18:38 DEM Parti İstanbul eşbaşkan adayları: Bekle bizi İstanbul, başaracağız
18:33 Wan’da Anadil Gününe dair kitlesel yürüyüş
18:23 DEM Parti'den bilboard çalışması: DEM dema xwebûnê ye
18:17 Cezaevinden çıkan Kırmızı için güvercin uçuruldu
17:28 Maden Suçları Soruşturma Bürosu kuruldu
17:22 Hazine, 31 milyar 596 milyon lira borçlandı
17:15 DEM Partili Aslan Gemlik depremi sonrası Öcalan hakkında bilgi istedi
16:47 Hakan Fidan, Haşdi Şabi Heyeti Başkanı ile Ankara'da görüştü
16:40 Wan’dan PKK Lideri Öcalan’a mektup
16:25 DEM Parti’den fuhuş ve uyuşturucuya karşı açıklama
16:16 Birçok kentte DEM Parti rüzgarı
16:05 Adalet Nöbeti'nden kararlılık mesajı: Direniş mutlaka başarıya ulaşacak
16:03 Amed Kürt Enstitüsü’nden ‘anadil’ semineri
15:52 BTS 'mülakatlar kaldırılsın' talebiyle iki koldan Ankara'ya yürüyor
15:39 Beyaz Saray önünde 'Bijî Serok Apo' sloganları
15:37 Manavgat’ta kadın cinayeti
15:15 30 yıllık ağır hasta tutsağın tahliyesi ikinci kez ertelendi
15:00 Amed’e kayyım atayan Erdoğan Ensarioğlu’ndan belediyeyi istemiş!
14:11 'Sağlıkta şiddet yasası istiyoruz'
14:00 Kanun teklifi: Emeklilere yılda 3 defa 11 bin TL ikramiye verilsin
13:44 Amed’de zihinsel engelli bireyden haber alınamıyor
12:56 Afganistan’da heyelan: En az 25 ölü
12:27 Kısa vadede ödenmesi gereken dış borç 226,6 milyar dolara çıktı
11:16 Gemlik'te deprem
11:10 Yaşar Kırmızı 32 yıl sonra tahliye oldu
10:29 Tutsakların eylemi 85’inci günde
10:28 Gazeteci Ahmet’ten 118 gündür haber alınamıyor
10:04 Gazeteci Hesen: Türkiye’nin meselesi PKK değil Kürt düşmanlığıdır
09:55 Oyunculardan yasak tepkisi: Salon olmazsa sokaklarda oynarız
09:51 Bozan: ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ bir başlangıçtı
09:40 Göksoy: Kadın odaklı yerel yönetim eşbaşkanlıkla mümkün
09:08 ÖHD’li Özoral: Tecrit sürerken çözümden bahsedemeyiz
09:05 Elbistan'da 9 madenciye 13 yıldır ulaşılamadı
09:03 21 Şubat Dünya Anadil Günü: Kürtçe halen yasak
09:00 19 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:59 Önce Kürtçe selam sonra bozkurt işareti
18/02/2024
23:58 ‘Dek û Dolabên Scapen’ oyunu sahnelendi
23:28 Halkevleri'nden MA'ya basın ödülü
20:00 Zeraq: Dil, bizimle bizden bir parçaya dönüşmeli
19:52 ‘Ölüm Uykudaydı’ oyunuyla açlık grevlerine dikkat çekildi
19:41 İsrail- Hamas savaşında son durum: Can kaybı 30 bine yaklaştı
19:33 Irak’tan tazminat ödemeyen Türkiye hakkında yeni bir dava
19:28 Hadi Amiri’nin 2 akrabası öldürüldü
17:57 Riha’da bir kadın katledildi
17:47 ‘Dünya Anadil Günü’ paneli: Türkiye’de dilsel bir soykırım yaşanıyor