KNK Dış İlişkiler Sözcüsü Koç: KDP Kürtlere karşı suç işliyor

img
HABER MERKEZİ - KNK Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Nilüfer Koç, Hewlêr temsilciliklerine dönük saldırıya tepki göstererek, "“KDP, failleri açıklamadığı her gün Kürt halkına karşı suç işliyor" dedi. 
 
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaptığı görüşmeler sonrası, Türkiye’nin saldırıları yoğunlaştı. Türkiye ile ortaklaşan KDP, Zap, Metîna ve Avaşîn’e yönelik saldırılarda tüm desteğini sunarken, son süreçte Sîdekan ve Biradost bölgelerine askeri sevkiyat yaparak, doğrudan bu saldırılarda rol alarak süreci başka bir evreye taşıdı. Son günlerde bu gelişmeler yaşanırken, Silêmanî kentinde Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Hewlêr Temsilciliği'ne dönük silahlı saldırı gerçekleşti ve saldırıda KNK Hewlêr Temsilcisi Deniz Cevdet Bülbün yaşamını yitirdi. 
 
Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK)  Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Nilüfer Koç, Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan gelişmeler, KDP’nin tutumu ve KNK temsilcilik binasına dönük saldırıyı değerlendirdi.
 
ROJAVA VE FEDERE KURDISTAN HEDEFTE
 
Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırı konseptinin Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünde hız kazandığını belirten Koç, AKP-MHP iktidarının “sınırları genişletme” amacının olduğunu vurguladı. Türk devletinin 2012’den beri Rojava ve Federe Kurdistan Bölgesi’ne göz diktiğini vurgulayan Koç, “Rojava ve Federe Kurdistan’ı Türkiye coğrafyasına dahil etmek istiyor. Bunun karşısında Rojava'da Güney’de ve Kuzey Kurdistan’da büyük bir gerilla direnişi söz konusu. Seçim sonrasında Erdoğan, Kürtleri kaybettiğinin farkına vardı. Kendisine biat etmeyen Kürtleri ortadan kaldırmak için yeni arayışlara girdi ve bunun için bir savaş kabinesi oluşturdu. Ve bu kabinenin içerisine birkaç Kürt koyarak, ‘benim Kürtlerle bir sorunum yok’ mesajını verdi. Bunu Hakan Fidan’ı Bağdat’a göndererek yaptı” şeklinde konuştu.
 
'KDP FAŞİZMİ GÜÇLENDİRİYOR' 
 
Türkiye’nin yürüttüğü savaştan sonuç almak için Irak ve İran’ı Kürtlere karşı kışkırtmaya çalıştığını kaydeden Koç, Türkiye’nin sömürgeci bu güçlerle Kürtleri yok etmeyi hedeflediğini dile getirdi. Hakan Fidan’ın son temaslarının bu minvalde olduğunu söyleyen Koç, “Erdoğan, BM Genel Kuruluna gitmeden önce elinde bir koz bulundurmak istiyordu. Diğer yandan kendi ailesinin çıkarları için Kurdistan’ı gözden çıkaran KDP gerçekliği var. Arkadaşımız Deniz’i kaybetmeden önce KDP, Bradost alanına yoğun sevkiyat yaparak, fiili savaş hazırlığını yapıyordu. KDP, Ortadoğu gibi bir yerde Kürtlere silah indir dayatması yapıyor. Kendi kirli çıkarları için düşmanla işbirliği yapıyor. Bunun sonucu olarak savaş çemberini ve Erdoğan faşizmini güçlendiriyor” dedi.
 
KNK NEDEN HEDEF ALINDI?
 
Son süreçte Süleymaniye’de gerçekleşen saldırı ve suikastları değerlendiren Koç, Süleymaniye'de “yurtseverliğin” güçlü olduğunu dile getirdi. Koç, siyasi suikastlarin özellikle bu bölgede yaşanmasının tesadüfü olmadığını belirterek, halktaki güçlü “yurtseverlik” duygusunun siyasete yön verdiğine dikkat çekti. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Türk devletinin bir zafere ihtiyacı var. İmralı’da Önder Apo’ya karşı bir zafer elde edemedi. Bunun için İmralı’dan 30 aydır haber alınamıyor. Dışarıda SİHA’larla siyasetçileri hedef alması, Kürt sorunun çözümünün birliktelikten geçeceğine inanan ve bunun siyasetini yapan KNK’yi doğrudan hedef alması bununla ilgilidir. Lozan Konferansı’nda Kürtler, yekvücut olarak sömürgeci güçlere ‘bizi yok edemediniz, buradayız ve sizin Lozan’ınızı reddediyoruz’ mesajını vererek ulusal birlik ruhuyla başkaldırdı. Deniz arkadaşımızın katledilmesiyle KNK’nin ulusal birlik çalışması da durdurulmak istendi.”
 
'KDP AÇIKLAMA YAPMALIDIR' 
 
KNK’nin bürosunun 17 yıldır orada bulunduğunu anımsatan Koç, KDP asayişi tarafından 24 saat gözetim altında tutulduğunu belirtti. KDP’nin tutumunu eleştiren Koç, saldırının faillerini ortaya çıkarmak yerine KDP’nin açıklama bile yapmayarak gündemi saptırmaya çalıştığını dile getirdi. “KDP bir açıklama yapmayana kadar biz onları suçlu görüyoruz” diyen Koç, faillerin ortaya çıkarılmamasının KDP istihbaratı Parastın ile MİT’in ortak haraket ettiğinin göstergesi olduğunu vurguladı. Koç, “Güney Kurdisatan’da bir gazeteci, KDP’ye dönük küçük bir eleştiri yaptığı zaman hemen gelip tutukluyorlar. KDP, Kürt halkını yok etmek isteyen bir düşmanla ortaklık yapıyor. KNK’nin ulusal birlik deklarasyonunda yer alan maddeye göre hiçbir Kürt gücü, başka bir Kürt gücüne zarar veren bir sömürgeci ile ilişki içinde olmamalı, olması halinde ise suç işler” diye belirtti. 
 
'KDP KÜRT HALKINA KARŞI SUÇ İŞLİYOR' 
 
“KDP, failleri açıklamadığı her gün Kürt halkına karşı suç işliyor” diyen Koç, Kürtlerin çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Özellikle PKK’ye sempati duyanlara karşı saldırı gerçekleştirildiğini dile getiren Koç, “Gerilla, Güney Kurdisatan’daki Türk devletinin işgalini sonlandırmak istiyor. Gerilla bunu yaparken, KDP Kurdistan’a düşmanı getirtmek üzere yol açıyor. Bu tablo bu kadar berrakken buna karşı her yurtseverin dur demesi gerekiyor. KDP Türk devletinin Kürt soykırımına yardım ederek suç ortaklığı yapıyor. Kürt halkının elini vicdanına koyup sesini dinlemesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 
 
'DÖRT PARÇAYI YIPRATIYOR’
 
Deniz Cevdet Bülbün’ün katledilmesi ile aynı gün Şengal'e ve Rojava'ya dönük saldırının olmasının Kürtlere karşı “yok etme” konseptinin göstergesi olduğunu dile getiren Koç, Kürtler açısından son derece kritik bir dönem olduğuna işaret etti. Koç, “Gerilla zaten görevini her zamanki gibi yapıyor. Şimdi sıra Kürt siyaseti ve Kürt halkınındır. KDP, 2017 referandum sürecinde yaşanan hatanın aynısını tekrarlıyor. O süreçte Federe Kurdistan toprağımızın yüzde 40’ını kaybettirdi. En son Erdoğan’ın Kerkük’ün Kürtlerin olmadığı söylemini teyit edercesine bir tutum sergiledi. Bütün bunlar kendi şehitleri karşısında çok büyük ayıptır. KDP’de kendi temsil ettiğine bile ihanet duruşu var. Dört parçayı yıpratıyor” dedi. 
 
ULUSAL BİRLİK 
 
“Çıkışın yegâne yolu ulusal birliktir” diyen Koç, bu birliğin sağlanmaması halinde Kürtlerin bir yüzyıl daha kaybedeceği uyarısında bulundu. Koç son olarak şunları söyledi: “Bu yeni yüzyılda bütün kazanımlarımızı korumamız lazım. Kürt halkı kazanımlarımızı riske atanlara karşı mesajını vermeli ve saldırılar karşısında kararlı olmalıyız. İmralı tecridinin 25 yıldır devam etmesi Lozan’ın sonucudur. Önder Apo’nun temsil ettiği özgür Kürdün mücadelesi ile bu savaş konseptini boşa çıkarabiliriz. Gücümüz fazlasıyla var. Halk olarak artık yalnız değiliz. Sonuç almanın önünde herhangi bir engel yok.”
 
MA / Esra Solin Dal

Diğer başlıklar

20:13 Hewlêr ve Hesekê’de ABD üssüne saldırı
20:03 DSÖ: Sudan’da 6,8 milyon kişi yerinden oldu
20:03 HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncel Bakırhan halk buluşmasında konuşuyor
19:57 Tabiplerin Dayanışma Nöbeti 2’nci haftasında: Hakikatten vazgeçmeyeceğiz
19:31 HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan İstanbul’da bir dizi ziyaret
19:18 32 yıllık tutsak, ‘biji berxwedana zindanan’ sloganıyla karşılandı
18:26 HEDEP’li gençlere yönelik şiddet protesto edildi: Faşizmi yeneceğiz
18:18 Meletî'de gözaltına alınan 3 kişi serbest
17:59 Cadde ortasında açılan çukur tehlike saçıyor
17:57 ODTÜ’de işten çıkarılan işçi topladığı imzaları rektörlüğe teslim etti
17:35 Seyit Oktay, 30 yıllık tutsaklığın ardından tahliye edildi
17:12 HEDEP Adana Gençlik Meclisi: Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz
17:08 Açlık grevindeki tutsaktan mesaj: Tecride darbe vuruyoruz
16:48 Sümeyra Duratimur'un ölümüyle ilgili babası tutuklandı
16:27 19 il için kuvvetli yağış uyarısı
16:10 Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'ndan HEDEP'e İmralı yanıtı
16:08 İnsan Hakları Haftası’nda Wan’da bir dizi etkinlik yapılacak
15:50 Zilan’daki HES projesine mahkeme ‘dur’ dedi
15:48 AKP'li eski başkan uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı
15:44 Hatimoğulları: Açlık grevindeki tutsaklar Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor
15:02 Tutsaklardan Adalet Nöbeti'ne mesaj: Ya özgürlük ya özgürlük
15:00 DİSK 11 ilde yürüyüş düzenleyecek
14:50 Erdoğan 'Benim için öyle biri yok' dediği Miçotakis'e bu kez 'dostum' dedi
14:49 Diyanet dil seçeneklerinde Kürtçeye yer vermedi
14:28 32 yıllık tutsaklığın ardından tahliye oldu
14:20 Altıparmak: Popülist otoriteler hukuku araç olarak kullanıyor
14:05 Yeşil Bölge'deki ABD Bağdat Büyükelçiliğine roket saldırısı
13:27 Siyasi cinayetler ve katliamlara dair zaman aşımı kararları Meclis’e taşındı
13:04 Özak Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor
12:50 Drone saldırısında 7 Şam askeri yaşamını yitirdi
11:56 HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü'ne polis şiddeti
11:49 Adalet Bakanı Tunç'a iki soruluk İmralı önergesi
11:35 Gazeteci Canözer’in davası mükerrer olduğu için reddedildi
11:10 Deprem sonrası ailelerden ‘acil’ İmralı’ya gitme başvurusu
11:08 Başvurulara rağmen önlem alınmadı, aileler evsiz kaldı
10:23 MKM, 32’nci yıl dönümünü konserle kutlayacak
10:14 Karakolda müvekkili ile Kürtçe konuşan avukata saldırı
10:06 Tutsaklar: Krizden çıkışın yolu Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünden geçiyor
09:49 Hukukçular Abdullah Öcalan için CPT ve Adalet Bakanlığı’na başvuracak
09:31 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 45 gündür haber alınamıyor
09:30 AYM 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' fıkrasını iptal etti
09:22 Tutsakların ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 12’nci gününde
09:21 Gazeteci Gök: Faşizmin sonunu getirecek hakikattir, bunda inatçı olmalı
09:18 Gazeteci Müftüoğlu davası: Hukuktan uzak bir yargılama yapıldı
09:11 Kayyım Kürtçe tabelayı kaldırdı
09:09 ‘Büyük Emekli’ mitingi 10 Aralık’ta
09:09 Ayten Beçet'in annesi: Yük sadece tutsakların üzerine kalmamalı
09:08 ATK’den bir yılda iki ayrı karar: Yetkisi bağımsız hekimlere verilmeli
09:07 İmar planı olmayan dere yatağında villa dikiliyor
09:03 Bakanlık İHD’nin İmralı başvurusuna yanıt vermedi
09:02 Av. Bekçi: Tutsakların talebi toplumun talebinden bağımsız değil
09:00 08 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
07/12/2023
22:46 HEDEP Gençlik Meclisi'nden kongreye katılım çağrısı
21:20 GRECO raporu: Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesi tatmin edici değil
21:20 Şirinevler’de gözaltına alınan 46 kişi serbest
20:53 Suudi Arabistan’da bir savaş uçağı düştü
20:51 Vartinis Katliamı davasının düşürülmesine tepki: Nefesimiz ensenizde olacak
19:52 Oluç'tan Êlîh kayyımına: Çık aday ol, sen mi bizim adayımız mı seçilecek göreceğiz
19:30 Yargılanan 3 gazetecinin duruşması ertelendi
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye'de Toplumsal Sözleşme’nin tüzüğü hazırlandı
17:26 Hatimoğulları: Tüm belediyelerimizi geri alacağız
17:23 İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 177’ye yükseldi
17:21 Sûr'da 5 katlı bina çöktü
17:20 Gazeteci Uçar serbest: 20 yıl önceki görüşmeler suç sayıldı
17:19 PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah: Uluslararası güçler Türkiye’nin Kurdistan’daki savaşına ortak
17:15 Gazeteci Furkan Karabay serbest bırakıldı
17:12 Kobanê Davası: Amaç Kürtlerin demokratik siyasete olan inancını kırmak
16:56 Cenazelere saldırılar protesto edildi: 46 gözaltı
16:47 Gazeteci Müftüoğlu’nun tutukluluk devam kararına tepki: Gazetecilik suç değildir
16:32 İTO: Emeğimize ve meslek örgütlerimize sahip çıkalım
16:21 HEDEP Kadın Meclisi'nden kadınlara aday adayı olma çağrısı
16:10 Amed’in kültürel mirası İzmir’de tanıtıldı
16:04 ANKA-DER’den Ayfer Düzdaş konseri
15:53 Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan HEDEP’e ziyaret
15:19 Adalet Nöbeti: Özgürlük ve adaletin anahtarı Öcalan’ın elindedir
15:18 HEDEP’ten Dîlok’ta seçim açıklaması: İddiamız büyük
15:14 Cenazelere dönük saldırılara öfke yağdı
15:07 Gazeteci Yıldız hakkında beraat kararı
14:28 TJA'dan Özak Tekstil işçilerine destek
14:19 Kürt Konferansı'nda Lozan tartışıldı: Çoğulcu Anadolu projesi çöpe atıldı
14:17 Fincancı: ATK'nin son karar merci haline getirilmesinin hukukta yeri yok
14:13 Gazeteci Müftüoğlu davası: Savunma bitmeden tutukluluğa devam kararı verildi
14:04 Deprem sonrası Meclis'e İmralı önergesi: Abdullah Öcalan’ın durumu nedir?
13:26 Tutsak gazeteci Müftüoğlu'nun duruşması başladı
13:20 Hatimoğulları, Poyraz ve Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti
12:21 Erdoğan, ‘Benim için öyle biri yok’ dediği Miçotakis ile görüşecek
12:18 Bakan Tunç'tan Kavala açıklaması: Avrupa konuyu yargı dışında tartışıyor
12:07 Müftü, hakları için direnen işçileri camiden çıkarmak istedi
12:03 Ji Çaran Çar, Jin Huner projesi devam ediyor
11:39 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:38 Gazeteciye verilen cezayı bozan AYM: Mahkeme suç olmadığını bildiği halde ceza verdi
11:02 TTB’ye 135 sivil toplum örgütünden destek: TTB biziz, biz buradayız
10:47 Gazeteci Furkan Karabay gözaltına alındı
10:28 HEDEP’li Oluç: Ön seçime girmeyen aday olamayacak
10:03 JINNEWS Kasım ayı şiddet çetelesi: 36 kadın katledildi
09:55 Psikolog Tekinalp: Kapitalizm yalnızlaştırıyor, çözüm toplumsallıkta
09:53 Cezaevlerindeki ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 11’inci gününde
09:52 Rojnews: 44 gün oldu, Süleyman Ahmet nerede?
09:50 Anne, kızı ve 3 yaşındaki torunu, polisin ‘tencere-tava’ iddiası üzerine cezaevine girdi
09:37 Tutsaklar: Amacımıza ulaşana kadar eylemimiz devam edecek
09:27 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mutlaka başaracağız
09:15 Leyla Güven: Tabutlar çıkmadan herkes elinden geleni yapmalı
09:13 Kurdistan Kadınlar Birliği Platformu'nun gündemi kadın birliği
09:09 'İmralı’nın kapısı mücadeleyle açılır'
09:08 Afganistan'da 4 yılda 4 bin 300 şüpheli kadın ölümü
09:02 Sêrtliler nasıl bir aday istiyor?
09:00 07 KASIM 2023 GÜNDEMİ
06/12/2023
22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu
11:33 HEDEP Mêrdîn Seçim Komisyonu'ndan gençler ve kadınlara çağrı
11:23 Habur Sınır Kapısı'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu
11:13 Tutsakların açlık grevi eylemi 10’uncu gününde
10:51 Bildiri dağıtan gençlere dönük işkence emniyette devam etti
10:38 Japonya Büyükelçiliği’den PKK açıklaması