Kadınlar: Tecridi kırmak sistemi yıkmaktır

  • kadın
  • 09:36 26 Kasım 2022
  • |
İSTANBUL - Tecrit politikasının toplumun tüm alanlarına yansıdığını belirten kadınlar, tecridi kırmanın kadına düşman politika yürüten sistemi yıkmak olduğunu belirterek, mücadele için sokakları işaret etti. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan uzun bir süredir haber alınamıyor. 25 Mart 2021’de kardeşi Mehmet Öcalan’la yaptığı kesintili telefon görüşmesinin ardından Abdullah Öcalan, ailesi ile görüştürülmezken, avukatlarıyla da 7 Ağustos 2019 tarihlerinden bu yana görüştürülmüyor. 
 
Ağır tecrit koşullarında tutulan Öcalan'ın, avukat ve ailesiyle görüşleri çeşitli gerekçelerle engellenmeye devam ediyor. Öcalan üzerindeki tecrit toplumun tüm kesimlerine sirayet ederken, bundan en çok kadınlar etkileniyor. Tecridin kadınlar üzerindeki etkisini Kadınların Kurtuluşu Üyesi Burcugül Çubuk ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş değerlendirdi. 
 
HER YERDE TECRİT 
 
Tecrit politikalarının sadece cezaevleriyle sınırlı olmadığını toplumun tüm alanlarına yansıdığını belirten Çubuk, “Kadınlar açısından doğduğumuz andan itibaren öğretilerle büyütülüyoruz. Asıl mekanımız ev ve mutfak olarak tarif ediliyor ve bunun dışına çıkmamıza dair attığımız her adım erkek devlet tarafından cezalandırılıyor. Tecrit sistemini en çok kadın özgürlük mücadelesinde yaptığımız bütün eylemlerde erkek devletin polisleriyle izole etmesinde görüyoruz. Bu eylemlerde erkek devletin polisleri sesimizi kısmaya çalışıyor” diye konuştu.
 
Cezaevlerindeki tüm kadınların tecride maruz bırakıldığını aktaran Çubuk, “Cezaevi yönetiminin Gültan Kışanak’ın görüşçülerine izin vermemesi, görüşçülere ceza vermesi, hesabına para yatırılmasının soruşturmaya konu edilmesi, mektuplaştığı insanlara soruşturma açılması, mektupların yasaklanması, kitapların engellenmesi, izledikleri kanalların sınırlandırılması tecrit politikasıdır. Bu açından cezaevlerinde tecrit kadınlar için iki kat daha artıyor. Bu baskılara sadece siyasi tutuklulara uygulanmıyor. Adli suçtan tutuklu bulunan kadınlar da oradaki bulunan gardiyanlar ve jandarmaların, hastaneye götürülürken çıplak aramanın dayatılması gibi cinsel şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalıyor. Bunların tamamı tecrit politikalarının sonucudur” ifadelerini kullandı. 
 
'TECRİDİ KIRMAK SİSTEMİ YIKMAKTIR'
 
Kadınlara yönelik çok kapsamlı bir tecrit politikası yürütüldüğünü vurgulayan Çubuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar için özgürlük yok ve özgürlüğü istiyoruz. Tüm ülkede ve Kurdistan’da kadınlar özgürlük istiyor. Cezaevindeki tutukluların söylediği bir şey vardır; bedenlerimiz burada ama biz düşüncelerimizle özgürüz. Bu bir denklemi ifade ediyor. Biz tecridi toplumun bütününde yaşıyoruz. Evde dahi tecrit ediliyoruz. Kadınlar olarak dayanışmamızla ve birlikteliğimizle bu tecritti kırıyoruz. Bu anlamda tecridi kırmak sistemi tamamen yıkmaktır. Patriarkal var olduğu sürece kadınlar tecrit altında tutulmaya devam edecek. Biz de tecrit politikasına karşı sokakta olmaya devam edeceğiz.”
 
İKTİDARIN SUSTURMA POLİTİKASI
 
Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş ise, tecrit politikalarının bir devlet pratiği olarak, yüzyıllardır var olduğunu söyledi. Sisteme itiraz eden tüm kesimlerin toplumdan soyutlanarak susturulmasını amaçlayan bir uygulama olduğunu aktaran Kuş, “Kadınlar özelinde baktığımızda toplumda en çok baskıyı gören ve en çok dışlanan kadınlardır. Ama bu ataerkil sistem ve politikaya rağmen mücadele ederek yaşamını var etmeye çalışıyor. Devletin bu kadar çok kadınlara saldırmasının nedeni de tüm baskılara rağmen güçlenerek çıkan bir kadın hareketinin olmasıdır. Tecrit, itiraz edenlerin, sesini yükseltenlerin görünmez kılmaya çalıştıkları bir sistemdir.  Şuan cezaevleri devrimci insanlarla dolup taşıyor. Kürt hareketinden, sosyalistlere, avukatlardan, bilim insanlarına, gençlerden, kadınlara toplumun birçok kesim cezaevinde tutuluyor. Bunları tecrit politikalarından bağımsız düşünemeyiz” şeklinde konuştu.
 
KİMYASALIN ARAŞTIRILMASINI İSTEMİYOR
 
Türkiye’de sadece ifade özgürlüğünü kullandıkları için binlerce insanın cezaevinde tutulduğunu vurgulayan Kuş, tecrit politikalarının hukuki olmadığını ve herhangi bir yasayla açıklanamayacağını kaydetti. Tecrit uygulamalarının ülkenin her alanına yayıldığını sözlerine ekleyen Kuş, “Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bir Adli Tıp Uzmanı olarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığı ile ilgili iddiaların araştırılması gerektiğini söylediği. Hemen bir ev baskınıyla gözaltına alınarak, çok hızlı bir şekilde tutuklandı ve toplumdan tecrit edildi. Oysa Şebnem Korur Fincancı yıllardır Türkiye, halklarına büyük emek veren, bir kadın ve bir insan hakları savunucusudur. Bir bilim insanının fikrini beyan etmesi neden devlet için bir tehdit haline geldi sorusunu sorarsak; neden tecrit edildiğini de anlayabiliriz. Şu an Türkiye'nin uluslararası bir savaş suçu işlediği iddia ediliyor. Ve Türkiye bunun araştırılmasını dahi istemiyor. Hata dile getirilmesini dahi istemiyor. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasından sonra devletin tecritti sadece cezaevleriyle sınırlamadığını herkese uygulandığını görüyoruz” dedi.  
 
TÜRKİYE'NİN SAVAŞ POLİTİKALARI
 
İçerde ve dışarıda sıkışan Türkiye’nin, yeniden savaş politikalarında sarıldığını dile getiren Kuş, iktidar savaş üzerinden kendini konsolide etmeye çalıştığının altını çizdi. Savaş ve tecrit politikalarına en çok kadınların itiraz ettiğini vurgulayan Kuş şunu dedi: “İktidar, sokağın önünü keserek tecritte daha fazla derinleştirmek istiyor.  Seçim sürecine girilmesi, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırı bize şunu gösterdi; devlet, 7 Haziran ve 1 Kasım’da uyguladığı korku iklimini tekrar devreye sokuyor. Biz devrimcilere düşen görev, iktidarın söylediği yalanlara, söylemlere karşı, söylem üretmektir. Biz şuan var olan bir kurgu olduğunu görüyoruz. Devlet klikleri oynadıkları bu oyunu ellerine yüzlerine bulaştırdıkları ortadadır. Yapılan açıklamalar birbirine yalanlıyor. Faka tüm bu çelişkilere rağmen bu savaş gerekçesi yapılarak Kobanê'ye savaş açıldı. Çünkü iktidar güç kaybediyor ve güç kaybettikçe meşruiyetini kaybediyor. Bize düşen görev, mücadelemizin meşruluğunu dilendirmeye devam etmektir. Biz iktidarın dayattığı bu politikalara ve karanlık bir geleceğe mahkum değiliz. Bu sıkışmışlıktan ancak kendi çıkışımızı örerek çıkabiliriz.” 
 
MA / Esra Solin Dal
 

Diğer başlıklar

02/02/2023
23:15 EYT kanun teklifi komisyonda kabul edildi
22:48 YÖK Kanunu Meclis’ten geçti
22:35 Amedspor'a 74 bin TL para cezası
22:04 Qelqeli’de polisler sivil aracı taradı
21:17 HDP'nin EYT'ye dair tüm önergeleri reddedildi
20:42 Bireysel silahlanma: 2022 yılında 3 bin 984 şiddet olayı yaşandı
20:27 Bahçelievler’de kaza: 1 ölü, 4 yaralı
20:12 HDP’nin cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin önergesi reddedildi
19:38 Açlık grevindeki aktivist Meysami’nin durumu ağırlaşıyor
19:01 Barbaros Şansal serbest bırakıldı
18:36 Çambükü'nde meraya yapılacak OSB durduruldu
18:21 İsveç ve Finlandiya: NATO'ya katılmakta kararlıyız
18:14 TJA, tecrit konulu serbest kürsü düzenledi
18:06 Yargılanan İkizköylülerin duruşması görüldü
17:58 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı
17:23 Reqa Şehitleri İntikam Hamlesi sona erdi
17:19 İnşaat Bir-Sen’den üyeleri için fabrika önünde eylem
17:05 Enternasyonalistler Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyecek
16:59 Belediye eşbaşkanları Elik ve Öncü'ye hapis cezası
16:50 80 ülkeden İran’daki özgürlük hareketini destekleme çağrısı
16:50 Modacı Barbaros Şansal gözaltına alındı
16:35 Gazeteci Metin Uca serbest bırakıldı
16:03 Avukatlardan servis araçlarının kaldırılmasına tepki
16:03 Xoy’da depremzedelere yardım edilmiyor
15:45 İranlı yönetmen Panahi cezaevinde açlık grevine başladı
15:43 HDP’den MA ve JINNEWS’e dayanışma ziyareti
15:43 Gazeteci Akoğul'a ikinci kez beraat
15:27 Yüzlerce köy yolu kapandı
15:23 İsviçre de konsolosluğunu kapattı
15:22 Daşkan'ı katleden polis ikinci kez beraat etti
15:10 Amed Barosu Başkanıyla dayanışma: Yanındayız, sessiz kalmayacağız
15:05 Emeklilerden imza kampanyası
15:00 DBP İl Eşbaşanı Altun tahliye edildi
14:58 Gözaltına alınan Gürdal serbest bırakıldı
14:27 Çocuğa tecavüz davasında sanığa 27 yıl hapis cezası
14:26 'Erdoğan'a hakaret’ davasında Meclis’ten tutanak istenecek
14:23 Foçalılar taş ocağına itiraz etti
14:20 Metin Uca gözaltına alındı
14:12 Avukatlardan Abdullah Öcalan'la görüşme başvurusu
14:04 İHD: 2022’de en az 78 tutuklu hayatını kaybetti
13:56 İşkence ile katlettiği Sakine Kültür’ü suçladı!
13:30 İran'da kanser hastası tutukluya işkence
13:25 Riha’da ekmeğe zam
13:06 Adalet Nöbeti: İmralı’daki tecrit sonlandırılmalı
12:35 Paylan: EYT’liler EPT’li oluyor
12:15 Günay: Çözüm İmralı’da, her koşulda yürüyeceğiz
12:12 ‘Van Gölü kıyısındaki sulak alanlar korunsun’
11:53 TMMOB Amed İKK: Talana izin vermeyeceğiz
11:41 Serhat kar altında
11:39 Altında yeni rekor
11:34 Şenyaşar ailesi: Adalet, AKP’li vekile feda edildi
11:12 Zühtü Arslan yeniden AYM Başkanı oldu
10:36 Alökmen ve Ceylan’ın duruşması ertelendi
09:54 TMO'dan fındık üreticisine darbe!
09:12 Berrin Sönmez: 6'lı Masa kadını aileye zimmetlemekten vazgeçmeli
09:11 Pervin Buldan: B ve C planlarımız mevcut
09:08 YPG Basın Sözcüsü Alî: DAİŞ desteği MİT aracılığı ile paramiliter gruplardan alıyor
09:07 Güney Afrikalı avukat Moses: Tecridi herkese anlatacağım
09:05 Wanlılar: Özgürlükler için tecrit kalkmalı
09:05 HDP önüne getirilen Tulğay'ın ailesi: Kürt halkından özür diliyoruz
09:05 ‘Gazetecilik direniştir, toplumsallaşması gerekiyor’
09:05 Roman Derneği Başkanı Tutar: Haklarımızı bize bahşetmesinler
09:04 ‘Özgürlüğe yürüyeceğiz’
09:03 Av. Robin Bronlet: Avrupa Ceza Mevzuatı PKK’ye karşı kullanılamaz
09:02 Saman alabilmek için koyunlarını satıyorlar
09:01 Kürtler ve dostları 24 yıldır ayakta
09:01 Kurdistan Kadın Birliği: Devlet politikası şiddeti arttırıyor
09:00 02 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
01/02/2023
22:46 Koma Ma HDP için söyledi
22:28 Fed faiz kararını açıkladı
22:20 MKM’den dengbêj gecesi
21:33 Amedspor’dan imza günü etkinliği
20:59 FBI Biden'ın evini aradı
20:35 Muğla'da şüpheli kadın ölümüne ilişkin soruşturma
20:32 İzmir'de çocuklar için konser
20:04 Fransa İstanbul’daki konsolosluğunu kapattı
19:58 Encü’nün cenazesi 11 gün sonra ailesine verildi
19:39 Süleymaniye’de patlama: Bir kişi yaşamını yitirdi
19:33 BM önünde 15 Şubat Komplosu protesto edildi
19:26 Cumartesi Anneleri’nden duruşmaya çağrı
19:23 EKA’dan Barutçu Tekstil işçilerine destek
18:54 KHK’lilerden 239’uncu haftada da mücadele vurgusu
18:36 HDP Wan’da emekçilerle buluştu
18:10 İngiltere’de genel grev: 500 bin kişi katıldı
16:11 Kurdistan için yoğun kar uyarısı
16:09 TÖP Sözcüler Kurulu üyesi Koca serbest bırakıldı
15:11 Üç ülke konsolosluk kapattı, Kanada vatandaşlarını uyardı
15:09 Temelli: Bu düzeni değiştirmek mümkün
14:55 Özgür Gündem Nöbetçi Yayın Yönetmenliği davası ertelendi
14:50 AYM seçimleri yarın: Erdoğan’ın adayı Fidan istenmiyor
14:42 Gazeteci Eser’in davası ertelendi
14:34 HDP'den Demokratik Ekonomi Programı
14:21 Gever’de Gemlik Yürüyüşü açıklaması: Tarihe not düşelim
14:08 81 barodan Amed Baro Başkanı Eren’e destek
13:25 Demokratik Modernite davası ertelendi
13:00 İzmir’den Gemlik’e yürüyüş düzenlenecek
12:48 6 çocuğun öldüğü yangında müftüye 'iyi hal' indirimi
12:44 Gever’de bir gözaltı
12:29 Emine Şenyaşar: Oğlum tutuklu, katiller evlerinde
12:20 Gazeteci Rojin Altay serbest bırakıldı