Kadınlar: Tecridi kırmak sistemi yıkmaktır

  • kadın
  • 09:36 26 Kasım 2022
  • |
İSTANBUL - Tecrit politikasının toplumun tüm alanlarına yansıdığını belirten kadınlar, tecridi kırmanın kadına düşman politika yürüten sistemi yıkmak olduğunu belirterek, mücadele için sokakları işaret etti. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan uzun bir süredir haber alınamıyor. 25 Mart 2021’de kardeşi Mehmet Öcalan’la yaptığı kesintili telefon görüşmesinin ardından Abdullah Öcalan, ailesi ile görüştürülmezken, avukatlarıyla da 7 Ağustos 2019 tarihlerinden bu yana görüştürülmüyor. 
 
Ağır tecrit koşullarında tutulan Öcalan'ın, avukat ve ailesiyle görüşleri çeşitli gerekçelerle engellenmeye devam ediyor. Öcalan üzerindeki tecrit toplumun tüm kesimlerine sirayet ederken, bundan en çok kadınlar etkileniyor. Tecridin kadınlar üzerindeki etkisini Kadınların Kurtuluşu Üyesi Burcugül Çubuk ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş değerlendirdi. 
 
HER YERDE TECRİT 
 
Tecrit politikalarının sadece cezaevleriyle sınırlı olmadığını toplumun tüm alanlarına yansıdığını belirten Çubuk, “Kadınlar açısından doğduğumuz andan itibaren öğretilerle büyütülüyoruz. Asıl mekanımız ev ve mutfak olarak tarif ediliyor ve bunun dışına çıkmamıza dair attığımız her adım erkek devlet tarafından cezalandırılıyor. Tecrit sistemini en çok kadın özgürlük mücadelesinde yaptığımız bütün eylemlerde erkek devletin polisleriyle izole etmesinde görüyoruz. Bu eylemlerde erkek devletin polisleri sesimizi kısmaya çalışıyor” diye konuştu.
 
Cezaevlerindeki tüm kadınların tecride maruz bırakıldığını aktaran Çubuk, “Cezaevi yönetiminin Gültan Kışanak’ın görüşçülerine izin vermemesi, görüşçülere ceza vermesi, hesabına para yatırılmasının soruşturmaya konu edilmesi, mektuplaştığı insanlara soruşturma açılması, mektupların yasaklanması, kitapların engellenmesi, izledikleri kanalların sınırlandırılması tecrit politikasıdır. Bu açından cezaevlerinde tecrit kadınlar için iki kat daha artıyor. Bu baskılara sadece siyasi tutuklulara uygulanmıyor. Adli suçtan tutuklu bulunan kadınlar da oradaki bulunan gardiyanlar ve jandarmaların, hastaneye götürülürken çıplak aramanın dayatılması gibi cinsel şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalıyor. Bunların tamamı tecrit politikalarının sonucudur” ifadelerini kullandı. 
 
'TECRİDİ KIRMAK SİSTEMİ YIKMAKTIR'
 
Kadınlara yönelik çok kapsamlı bir tecrit politikası yürütüldüğünü vurgulayan Çubuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar için özgürlük yok ve özgürlüğü istiyoruz. Tüm ülkede ve Kurdistan’da kadınlar özgürlük istiyor. Cezaevindeki tutukluların söylediği bir şey vardır; bedenlerimiz burada ama biz düşüncelerimizle özgürüz. Bu bir denklemi ifade ediyor. Biz tecridi toplumun bütününde yaşıyoruz. Evde dahi tecrit ediliyoruz. Kadınlar olarak dayanışmamızla ve birlikteliğimizle bu tecritti kırıyoruz. Bu anlamda tecridi kırmak sistemi tamamen yıkmaktır. Patriarkal var olduğu sürece kadınlar tecrit altında tutulmaya devam edecek. Biz de tecrit politikasına karşı sokakta olmaya devam edeceğiz.”
 
İKTİDARIN SUSTURMA POLİTİKASI
 
Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş ise, tecrit politikalarının bir devlet pratiği olarak, yüzyıllardır var olduğunu söyledi. Sisteme itiraz eden tüm kesimlerin toplumdan soyutlanarak susturulmasını amaçlayan bir uygulama olduğunu aktaran Kuş, “Kadınlar özelinde baktığımızda toplumda en çok baskıyı gören ve en çok dışlanan kadınlardır. Ama bu ataerkil sistem ve politikaya rağmen mücadele ederek yaşamını var etmeye çalışıyor. Devletin bu kadar çok kadınlara saldırmasının nedeni de tüm baskılara rağmen güçlenerek çıkan bir kadın hareketinin olmasıdır. Tecrit, itiraz edenlerin, sesini yükseltenlerin görünmez kılmaya çalıştıkları bir sistemdir.  Şuan cezaevleri devrimci insanlarla dolup taşıyor. Kürt hareketinden, sosyalistlere, avukatlardan, bilim insanlarına, gençlerden, kadınlara toplumun birçok kesim cezaevinde tutuluyor. Bunları tecrit politikalarından bağımsız düşünemeyiz” şeklinde konuştu.
 
KİMYASALIN ARAŞTIRILMASINI İSTEMİYOR
 
Türkiye’de sadece ifade özgürlüğünü kullandıkları için binlerce insanın cezaevinde tutulduğunu vurgulayan Kuş, tecrit politikalarının hukuki olmadığını ve herhangi bir yasayla açıklanamayacağını kaydetti. Tecrit uygulamalarının ülkenin her alanına yayıldığını sözlerine ekleyen Kuş, “Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bir Adli Tıp Uzmanı olarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığı ile ilgili iddiaların araştırılması gerektiğini söylediği. Hemen bir ev baskınıyla gözaltına alınarak, çok hızlı bir şekilde tutuklandı ve toplumdan tecrit edildi. Oysa Şebnem Korur Fincancı yıllardır Türkiye, halklarına büyük emek veren, bir kadın ve bir insan hakları savunucusudur. Bir bilim insanının fikrini beyan etmesi neden devlet için bir tehdit haline geldi sorusunu sorarsak; neden tecrit edildiğini de anlayabiliriz. Şu an Türkiye'nin uluslararası bir savaş suçu işlediği iddia ediliyor. Ve Türkiye bunun araştırılmasını dahi istemiyor. Hata dile getirilmesini dahi istemiyor. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasından sonra devletin tecritti sadece cezaevleriyle sınırlamadığını herkese uygulandığını görüyoruz” dedi.  
 
TÜRKİYE'NİN SAVAŞ POLİTİKALARI
 
İçerde ve dışarıda sıkışan Türkiye’nin, yeniden savaş politikalarında sarıldığını dile getiren Kuş, iktidar savaş üzerinden kendini konsolide etmeye çalıştığının altını çizdi. Savaş ve tecrit politikalarına en çok kadınların itiraz ettiğini vurgulayan Kuş şunu dedi: “İktidar, sokağın önünü keserek tecritte daha fazla derinleştirmek istiyor.  Seçim sürecine girilmesi, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırı bize şunu gösterdi; devlet, 7 Haziran ve 1 Kasım’da uyguladığı korku iklimini tekrar devreye sokuyor. Biz devrimcilere düşen görev, iktidarın söylediği yalanlara, söylemlere karşı, söylem üretmektir. Biz şuan var olan bir kurgu olduğunu görüyoruz. Devlet klikleri oynadıkları bu oyunu ellerine yüzlerine bulaştırdıkları ortadadır. Yapılan açıklamalar birbirine yalanlıyor. Faka tüm bu çelişkilere rağmen bu savaş gerekçesi yapılarak Kobanê'ye savaş açıldı. Çünkü iktidar güç kaybediyor ve güç kaybettikçe meşruiyetini kaybediyor. Bize düşen görev, mücadelemizin meşruluğunu dilendirmeye devam etmektir. Biz iktidarın dayattığı bu politikalara ve karanlık bir geleceğe mahkum değiliz. Bu sıkışmışlıktan ancak kendi çıkışımızı örerek çıkabiliriz.” 
 
MA / Esra Solin Dal
 

Diğer başlıklar

09:06 Kobanê Davası kolektif bir cezalandırma aracına dönüştürüldü
09:06 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 208 gündür haber yok
09:05 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:03 Bereh: Halkını savunmak isteyen önce dilini savunmalı
09:03 Kadınlar: Kobanê'yi birlikte savunduk, savunmaya devam edeceğiz
09:00 'Pişmanlığı' reddeden tutsağın tahliyesi 4’üncü kez ertelendi
09:00 19 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:38 Tokat'ta patlamada 5'i jandarma 7 kişi yaralandı
18/05/2024
22:15 Cizîr’de bir kadın katledildi
22:11 Afganistan’da sel: 400'e yakın kişi hayatını kaybetti
21:19 İstanbul’da Kürt Dili Bayramı etkinliği
20:59 Hatimoğulları: Mücadelemiz bilenmiş durumda
Bayındır: Kürt halkı DAİŞ sevicilerini de yenecek
20:28 Bir yanda ‘Kamuda Tasarruf’, bir yanda şatafat
20:19 Gençlik örgütlerinden Dörtler, Karer ve Kaypakkaya için yürüyüş
20:08 Perî seçimleri için çalışmalar sürüyor
20:01 Bakırhan: Bizi yargılayan JİTEM ittifakından kurtulacağız
19:25 Kobanê Davası tutsaklarına Kuzey ve Doğu Suriye’den destek
19:08 'Kobanê Davası kararından dönülsün' çağrısı
18:57 Uçar: Kürt halkının en büyük dokunulmazlığı direnişidir
18:35 Mêrdîn’de bir korucu öldürülmüş halde bulundu
17:33 Gazeteci Aslan’a ayakta sayım işkencesinin nedeni Türk bayrağıymış!
17:19 ‘Dilin özgürlüğü yetmez, halkın ve toprakların da özgürleşmesi lazım’
17:00 3 kentte Kobanê Davası protestosu
16:55 Elbak’ta askeri araç devrildi
16:14 Curnê Reş'te mahalle mahalle seçim çalışması
16:12 AKP'li Özcan'ın koruması: Belediye aracında esrar taşıttı
15:38 Afganistan'da sel: En az 50 ölü
15:05 30 yılın ardından memleketinde çiçeklerle karşılandı
14:53 65 yaş üstü hasta tutsakların sağlık sorunlarını sıraladılar
13:56 'Dörtler' anıldı
13:52 KHK açıklamasında Wan'daki tutuklamaya tepki
13:46 Wan'da Kürt Dil Sempozyumu: Bir dili öldürmek jenosittir
13:41 AKP’nin tarımdaki ‘başarı’ hikayesi: 700 milyar borç
13:37 Şirnex ve Hatay’da Kobanê Davası protestosu
13:31 31 yıllık tutsağın tahliyesine dördüncü engel
13:23 Kayıp yakınlarından birçok kentte eylem: Failleri yargılayın
13:03 Cumartesi Anneleri Örhan ailesinin akıbetini sordu
12:30 Tokat’ta tutsaklara hücre cezası
11:30 Şehba’ya saldırılarda 2 çocuk yaralandı
10:29 Efrîn’de 6 yılda 10 bin kişi kaçırıldı
10:13 Kobanê Davası: Karara karşı omuz omuza mücadele verilmeli
09:46 İstiklal Mahkemeleri'nden Kobanê Davası'na değişen bir şey yok
09:32 Mêrdîn Kitap Festivali: İlgi yoğun, yayıncılar memnun
09:23 Alıkonulan Ahmet'ten 207 gündür haber yok
09:22 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:16 Çiftyürek: 'Kalkınma Yolu Projesi' ile Kürt kazanımları hedefleniyor
09:13 Çıraklık merkezlerinden MESEM’e çocuk emeği sömürüsü
09:06 Nas: Ülke geleceği açısından umut kırıcı bir karar
09:03 'Güvenlik' arıcılığı bitme noktasına getirdi
09:02 Ünsal: DAİŞ’in intikamı alınmak isteniyorsa boşa bir çaba
09:01 Penseli işkence iddianamede yer almadı
09:00 18 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
07:49 3 kentte 18 tutuklama
17/05/2024
23:24 Köln'de Kobanê Davası tutsaklarıyla dayanışma mitingi
21:20 30 yıllık tutsak İlhan tahliye edildi
21:06 Gök ve Dinç’in davasında karar çıkmadı
20:06 Kobanê’den mesaj: Kobanê Davası tutukluları onurumuzdur
19:34 Savcılıktan Kobanê Davası'ndaki beraat ve tahliyelere itiraz
17:57 ‘Emine Şenyaşar yargılanıyor, katliamı yapanlar yargılanmıyor’
17:40 Mêrdin Kitap Festivali’nde Aram Yayınevi’ne yoğun ilgi
17:16 Antalya ve Hatay’da 9 kişi serbest bırakıldı
17:02 Dêrsim’de halk konserine valilik yasağı
16:28 Hemşire Bilgin şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
16:04 Colemêrg’te 6 kişi daha tutuklandı
16:01 Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 8 ayda 3 kez yemek ücretine zam
15:59 3 kentte 'Tecride son ver' eylemi
15:57 Bakanlıktan Karaburun'da 41 yeni RES onayı
15:52 Belediyeye gelen para maaşlara yetmedi
15:42 Curnê Reş’te 12 mahallede seçim çalışması: Yüksek farkla kazanacağız
15:32 Çorum'da iki kadın katledildi
14:24 Şehba’nın Til Mediq köyüne saldırı
14:20 Kışanak Amed'te: Kobanê vicdan meselesiydi, vicdan kazanacak
14:16 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu
14:13 Sêrt kayyımın tahsis ve devir işlemleri iptal edildi
14:06 Wan sokakları: Kararı mahkeme değil, iktidar verdi
13:56 Adalet Bakanı Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması
13:55 Ege cezaevlerinde 1 yılda 934 hak ihlali
13:43 'Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulsun' talebi
13:34 30 yıllık tutsağın tahliyesi ikinci kez engellendi
13:29 Curnê Reş seçmenlerine mektup: 2 Haziran'da zafer halayına duralım
13:27 Mêrdîn 1’inci Kitap Festivali başladı
13:07 Hukukçular: Düzmece yargılamayla verilen cezaları tanımıyoruz
12:00 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:52 Kobanê Davası dünya basınında
11:26 İfadeye çağrılan Akıl ve Çağlı gözaltına alındı
11:14 Erdoğan'ın affettiği Çetin Doğan tahliye edildi
11:06 DEM Parti 3 kentte Kobanê Davası kararlarını protesto edecek
11:05 TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı
11:00 2 kişiyi öldüren AKP’linin babasına Erdoğan affı!
10:47 Yüksekdağ'dan ilk mesaj: Kimsenin yüzü düşmesin, diz çöktüremediler
10:32 Kobanê Davası avukatı Aydın: Börü'nün ölümü algı için kullanıldı
10:06 Wan'da 21 kişi tutuklandı
09:51 Hukukçular: İktidar yargıyı suç aleti olarak kullandı
09:44 Müfredat tepkisi: Çocuklarımız AKP’nin şekillendirici hamuru değil!
09:26 Eren Keskin: Bu intikamcı bir karardır
09:11 Alıkonulan Ahmet'ten 206 gündür haber yok
09:10 Tutsaklar telefon ve aile görüşlerine çıkmıyor
09:08 Çocuk emeği üzerinden milyonlarca liralık ciro
09:06 Şüpheli şekilde ölü bulunan Koç’un babası: Kızım öldürüldü
09:04 Çakmak: İmralı’ya gitmek için yeni bir başvuru yapacağız
09:03 Barış Anneleri 'özgürlük' talebinde kararlı
09:00 17 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:50 Kobanê Davası'nda hangi siyasetçiye kaç yıl ceza verildi?
08:07 Erdoğan'dan 28 Şubat hükümlülerine af
01:18 15 barodan Kobanê Davası açıklaması
01:10 Tuncel: Cezaevlerinde İmralı tecridine karşı verilen mücadeleyi anlamlandıralım
01:03 Amor ve Sjöstedt’den Kobanê Davası kararına tepki
16/05/2024
23:19 Tahliye edilen siyasetçi kadınlar: Mücadele sürecek
22:48 Êlih ve Wan’da Kürt Dili Bayramı etkinlikleri
22:33 Amed ve Adana’da yürüyüş
22:19 Bedlîs’te 6 kişi tutuklandı
21:40 Tahliye olan Kışanak: Barışa ihtiyacımız var
21:16 Korucu saldırısında 6 yurttaş yaralandı
21:00 Hüseyin Deniz Öykü Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu
20:28 Kobanê Davası kararına karşı ortak mücadele çağrısı
19:46 Kobanê Davası kararına tepki yağdı
19:36 Avrupa Parlamentosu Sol Grubu: Türkiye’de IŞİD karşıtı protestolar suç sayılıyor
19:28 Emine Şenyaşar’ı takip eden basın ve danışmana polis engeli
19:09 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu: Boyun eğmeyeceğiz
17:52 Peri’de seçim çalışmalarının startı verildi
17:43 Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anıldı
17:27 Hatimoğulları: Cuntaya rahmet okutacak bir karar
Bakırhan: Cezaları tanımıyoruz
17:18 MUÇEP : ÇED raporları kopyala-yapıştır hazırlanıyor
17:04 TJA: Kobanê Davası kararını tanımıyoruz
16:55 Önder’den Kobanê kararı yorumu: AKP’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir
16:49 Meclis'te Kobanê Davası protestosu
16:44 Ahmet Türk'ten ilk açıklama: Mücadele etmeye devam edeceğiz
16:26 DEM Parti Kobanê Davası ardından olağanüstü toplanıyor
16:08 DEM Parti’den Kobanê kararına ilk tepki: Kumpaslarınızı çökerteceğiz
16:02 Seçim çalışmaları 3 koldan sürüyor: Curnê Reş bizim
15:31 Karar duruşmasını takip eden siyasetçiler: Kobanê Devrimi mahkum edilmek isteniyor
15:16 Kobanê Davası'nda siyasetçilere ceza yağdı
15:01 Dêrsim'deki maden projelerine karşı 'ortak mücadele' çağrısı
14:49 BES: 'Kamuda tasarruf' paketiyle fatura halka kesildi
14:48 Eylemcinin listesinde adı bulunduğu iddia edilen gazeteciler ifade verdi
14:47 Wan’daki gözaltı ve tutuklamalara tepki: İntikam operasyonu
14:22 Yemek ücretleri ödenmeyen memurlardan yemekli protesto
14:14 Tehdit alan kadın şikayetine rağmen korunmadı
13:55 Kobanê Davası için çağrı: Ülkenin geleceği karanlıklara teslim edilmemelidir
13:36 30 yıllık tutsak Yavuz tahliye oldu
12:34 Cannes Film Festivali sinema emekçilerinin eylemiyle başladı
12:24 Tutsak kadınlar: Öcalan’ın özgürlük koşullarının sağlanması için duruşmaya katılmıyoruz
12:08 TFF kadın hakemi hamile olduğu için FIFA listesinden çıkardı
11:49 Kobanê Davası: Duruşmaya ara verildi
11:32 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı’ya gitmek için başvuru
11:30 İran'da 2 tutsak kadın açlık grevine başladı
11:19 Kobanê Davası'nda karar duruşması başladı
10:25 Bakırhan: Ders alınıp alınmadığını göreceğiz
Hatimoğulları: Bu dava Türkiye için bir yol ayrımıdır
09:44 Alıkonulan gazeteciden 205 gündür haber yok
09:42 4 ilde 68 gözaltı