Kadınlar: Tecridi kırmak sistemi yıkmaktır

  • kadın
  • 09:36 26 Kasım 2022
  • |
İSTANBUL - Tecrit politikasının toplumun tüm alanlarına yansıdığını belirten kadınlar, tecridi kırmanın kadına düşman politika yürüten sistemi yıkmak olduğunu belirterek, mücadele için sokakları işaret etti. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan uzun bir süredir haber alınamıyor. 25 Mart 2021’de kardeşi Mehmet Öcalan’la yaptığı kesintili telefon görüşmesinin ardından Abdullah Öcalan, ailesi ile görüştürülmezken, avukatlarıyla da 7 Ağustos 2019 tarihlerinden bu yana görüştürülmüyor. 
 
Ağır tecrit koşullarında tutulan Öcalan'ın, avukat ve ailesiyle görüşleri çeşitli gerekçelerle engellenmeye devam ediyor. Öcalan üzerindeki tecrit toplumun tüm kesimlerine sirayet ederken, bundan en çok kadınlar etkileniyor. Tecridin kadınlar üzerindeki etkisini Kadınların Kurtuluşu Üyesi Burcugül Çubuk ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş değerlendirdi. 
 
HER YERDE TECRİT 
 
Tecrit politikalarının sadece cezaevleriyle sınırlı olmadığını toplumun tüm alanlarına yansıdığını belirten Çubuk, “Kadınlar açısından doğduğumuz andan itibaren öğretilerle büyütülüyoruz. Asıl mekanımız ev ve mutfak olarak tarif ediliyor ve bunun dışına çıkmamıza dair attığımız her adım erkek devlet tarafından cezalandırılıyor. Tecrit sistemini en çok kadın özgürlük mücadelesinde yaptığımız bütün eylemlerde erkek devletin polisleriyle izole etmesinde görüyoruz. Bu eylemlerde erkek devletin polisleri sesimizi kısmaya çalışıyor” diye konuştu.
 
Cezaevlerindeki tüm kadınların tecride maruz bırakıldığını aktaran Çubuk, “Cezaevi yönetiminin Gültan Kışanak’ın görüşçülerine izin vermemesi, görüşçülere ceza vermesi, hesabına para yatırılmasının soruşturmaya konu edilmesi, mektuplaştığı insanlara soruşturma açılması, mektupların yasaklanması, kitapların engellenmesi, izledikleri kanalların sınırlandırılması tecrit politikasıdır. Bu açından cezaevlerinde tecrit kadınlar için iki kat daha artıyor. Bu baskılara sadece siyasi tutuklulara uygulanmıyor. Adli suçtan tutuklu bulunan kadınlar da oradaki bulunan gardiyanlar ve jandarmaların, hastaneye götürülürken çıplak aramanın dayatılması gibi cinsel şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalıyor. Bunların tamamı tecrit politikalarının sonucudur” ifadelerini kullandı. 
 
'TECRİDİ KIRMAK SİSTEMİ YIKMAKTIR'
 
Kadınlara yönelik çok kapsamlı bir tecrit politikası yürütüldüğünü vurgulayan Çubuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar için özgürlük yok ve özgürlüğü istiyoruz. Tüm ülkede ve Kurdistan’da kadınlar özgürlük istiyor. Cezaevindeki tutukluların söylediği bir şey vardır; bedenlerimiz burada ama biz düşüncelerimizle özgürüz. Bu bir denklemi ifade ediyor. Biz tecridi toplumun bütününde yaşıyoruz. Evde dahi tecrit ediliyoruz. Kadınlar olarak dayanışmamızla ve birlikteliğimizle bu tecritti kırıyoruz. Bu anlamda tecridi kırmak sistemi tamamen yıkmaktır. Patriarkal var olduğu sürece kadınlar tecrit altında tutulmaya devam edecek. Biz de tecrit politikasına karşı sokakta olmaya devam edeceğiz.”
 
İKTİDARIN SUSTURMA POLİTİKASI
 
Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş ise, tecrit politikalarının bir devlet pratiği olarak, yüzyıllardır var olduğunu söyledi. Sisteme itiraz eden tüm kesimlerin toplumdan soyutlanarak susturulmasını amaçlayan bir uygulama olduğunu aktaran Kuş, “Kadınlar özelinde baktığımızda toplumda en çok baskıyı gören ve en çok dışlanan kadınlardır. Ama bu ataerkil sistem ve politikaya rağmen mücadele ederek yaşamını var etmeye çalışıyor. Devletin bu kadar çok kadınlara saldırmasının nedeni de tüm baskılara rağmen güçlenerek çıkan bir kadın hareketinin olmasıdır. Tecrit, itiraz edenlerin, sesini yükseltenlerin görünmez kılmaya çalıştıkları bir sistemdir.  Şuan cezaevleri devrimci insanlarla dolup taşıyor. Kürt hareketinden, sosyalistlere, avukatlardan, bilim insanlarına, gençlerden, kadınlara toplumun birçok kesim cezaevinde tutuluyor. Bunları tecrit politikalarından bağımsız düşünemeyiz” şeklinde konuştu.
 
KİMYASALIN ARAŞTIRILMASINI İSTEMİYOR
 
Türkiye’de sadece ifade özgürlüğünü kullandıkları için binlerce insanın cezaevinde tutulduğunu vurgulayan Kuş, tecrit politikalarının hukuki olmadığını ve herhangi bir yasayla açıklanamayacağını kaydetti. Tecrit uygulamalarının ülkenin her alanına yayıldığını sözlerine ekleyen Kuş, “Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bir Adli Tıp Uzmanı olarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığı ile ilgili iddiaların araştırılması gerektiğini söylediği. Hemen bir ev baskınıyla gözaltına alınarak, çok hızlı bir şekilde tutuklandı ve toplumdan tecrit edildi. Oysa Şebnem Korur Fincancı yıllardır Türkiye, halklarına büyük emek veren, bir kadın ve bir insan hakları savunucusudur. Bir bilim insanının fikrini beyan etmesi neden devlet için bir tehdit haline geldi sorusunu sorarsak; neden tecrit edildiğini de anlayabiliriz. Şu an Türkiye'nin uluslararası bir savaş suçu işlediği iddia ediliyor. Ve Türkiye bunun araştırılmasını dahi istemiyor. Hata dile getirilmesini dahi istemiyor. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasından sonra devletin tecritti sadece cezaevleriyle sınırlamadığını herkese uygulandığını görüyoruz” dedi.  
 
TÜRKİYE'NİN SAVAŞ POLİTİKALARI
 
İçerde ve dışarıda sıkışan Türkiye’nin, yeniden savaş politikalarında sarıldığını dile getiren Kuş, iktidar savaş üzerinden kendini konsolide etmeye çalıştığının altını çizdi. Savaş ve tecrit politikalarına en çok kadınların itiraz ettiğini vurgulayan Kuş şunu dedi: “İktidar, sokağın önünü keserek tecritte daha fazla derinleştirmek istiyor.  Seçim sürecine girilmesi, İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırı bize şunu gösterdi; devlet, 7 Haziran ve 1 Kasım’da uyguladığı korku iklimini tekrar devreye sokuyor. Biz devrimcilere düşen görev, iktidarın söylediği yalanlara, söylemlere karşı, söylem üretmektir. Biz şuan var olan bir kurgu olduğunu görüyoruz. Devlet klikleri oynadıkları bu oyunu ellerine yüzlerine bulaştırdıkları ortadadır. Yapılan açıklamalar birbirine yalanlıyor. Faka tüm bu çelişkilere rağmen bu savaş gerekçesi yapılarak Kobanê'ye savaş açıldı. Çünkü iktidar güç kaybediyor ve güç kaybettikçe meşruiyetini kaybediyor. Bize düşen görev, mücadelemizin meşruluğunu dilendirmeye devam etmektir. Biz iktidarın dayattığı bu politikalara ve karanlık bir geleceğe mahkum değiliz. Bu sıkışmışlıktan ancak kendi çıkışımızı örerek çıkabiliriz.” 
 
MA / Esra Solin Dal
 

Diğer başlıklar

07/12/2023
22:46 HEDEP Gençlik Meclisi'nden kongreye katılım çağrısı
21:20 GRECO raporu: Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesi tatmin edici değil
21:20 Şirinevler’de gözaltına alınan 46 kişi serbest
20:53 Suudi Arabistan’da bir savaş uçağı düştü
20:51 Vartinis Katliamı davasının düşürülmesine tepki: Nefesimiz ensenizde olacak
19:52 Oluç'tan Êlîh kayyımına: Çık aday ol, sen mi bizim adayımız mı seçilecek göreceğiz
19:30 Yargılanan 3 gazetecinin duruşması ertelendi
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye'de Toplumsal Sözleşme’nin tüzüğü hazırlandı
17:26 Hatimoğulları: Tüm belediyelerimizi geri alacağız
17:23 İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 177’ye yükseldi
17:21 Sûr'da 5 katlı bina çöktü
17:20 Gazeteci Uçar serbest: 20 yıl önceki görüşmeler suç sayıldı
17:19 PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah: Uluslararası güçler Türkiye’nin Kurdistan’daki savaşına ortak
17:15 Gazeteci Furkan Karabay serbest bırakıldı
17:12 Kobanê Davası: Amaç Kürtlerin demokratik siyasete olan inancını kırmak
16:56 Cenazelere saldırılar protesto edildi: 46 gözaltı
16:47 Gazeteci Müftüoğlu’nun tutukluluk devam kararına tepki: Gazetecilik suç değildir
16:32 İTO: Emeğimize ve meslek örgütlerimize sahip çıkalım
16:21 HEDEP Kadın Meclisi'nden kadınlara aday adayı olma çağrısı
16:10 Amed’in kültürel mirası İzmir’de tanıtıldı
16:04 ANKA-DER’den Ayfer Düzdaş konseri
15:53 Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan HEDEP’e ziyaret
15:19 Adalet Nöbeti: Özgürlük ve adaletin anahtarı Öcalan’ın elindedir
15:18 HEDEP’ten Dîlok’ta seçim açıklaması: İddiamız büyük
15:14 Cenazelere dönük saldırılara öfke yağdı
15:07 Gazeteci Yıldız hakkında beraat kararı
14:28 TJA'dan Özak Tekstil işçilerine destek
14:19 Kürt Konferansı'nda Lozan tartışıldı: Çoğulcu Anadolu projesi çöpe atıldı
14:17 Fincancı: ATK'nin son karar merci haline getirilmesinin hukukta yeri yok
14:13 Gazeteci Müftüoğlu davası: Savunma bitmeden tutukluluğa devam kararı verildi
14:04 Deprem sonrası Meclis'e İmralı önergesi: Abdullah Öcalan’ın durumu nedir?
13:26 Tutsak gazeteci Müftüoğlu'nun duruşması başladı
13:20 Hatimoğulları, Poyraz ve Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti
12:21 Erdoğan, ‘Benim için öyle biri yok’ dediği Miçotakis ile görüşecek
12:18 Bakan Tunç'tan Kavala açıklaması: Avrupa konuyu yargı dışında tartışıyor
12:07 Müftü, hakları için direnen işçileri camiden çıkarmak istedi
12:03 Ji Çaran Çar, Jin Huner projesi devam ediyor
11:39 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:38 Gazeteciye verilen cezayı bozan AYM: Mahkeme suç olmadığını bildiği halde ceza verdi
11:02 TTB’ye 135 sivil toplum örgütünden destek: TTB biziz, biz buradayız
10:47 Gazeteci Furkan Karabay gözaltına alındı
10:28 HEDEP’li Oluç: Ön seçime girmeyen aday olamayacak
10:03 JINNEWS Kasım ayı şiddet çetelesi: 36 kadın katledildi
09:55 Psikolog Tekinalp: Kapitalizm yalnızlaştırıyor, çözüm toplumsallıkta
09:53 Cezaevlerindeki ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 11’inci gününde
09:52 Rojnews: 44 gün oldu, Süleyman Ahmet nerede?
09:50 Anne, kızı ve 3 yaşındaki torunu, polisin ‘tencere-tava’ iddiası üzerine cezaevine girdi
09:37 Tutsaklar: Amacımıza ulaşana kadar eylemimiz devam edecek
09:27 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mutlaka başaracağız
09:15 Leyla Güven: Tabutlar çıkmadan herkes elinden geleni yapmalı
09:13 Kurdistan Kadınlar Birliği Platformu'nun gündemi kadın birliği
09:09 'İmralı’nın kapısı mücadeleyle açılır'
09:08 Afganistan'da 4 yılda 4 bin 300 şüpheli kadın ölümü
09:02 Sêrtliler nasıl bir aday istiyor?
09:00 07 KASIM 2023 GÜNDEMİ
06/12/2023
22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu
11:33 HEDEP Mêrdîn Seçim Komisyonu'ndan gençler ve kadınlara çağrı
11:23 Habur Sınır Kapısı'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu
11:13 Tutsakların açlık grevi eylemi 10’uncu gününde
10:51 Bildiri dağıtan gençlere dönük işkence emniyette devam etti
10:38 Japonya Büyükelçiliği’den PKK açıklaması
10:37 KDP’nin alıkoyduğu gazeteci Ahmet’ten 43 gündür haber alınamıyor
10:37 Mersin’de ev baskınları: Çok sayıda gözaltı
10:17 Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı
10:14 Açlık grevindeki tutsaklar: Mutlak tecrit tahammül sınırlarını aştı
09:57 18. Uluslararası Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler Konferansı başlıyor
09:51 Av. Özdoğan: Vartinis davası siyasi iradenin kararıyla kapatıldı
09:42 HEDEP'te aday adaylığı sürecinde son tarih 10 Aralık
09:37 'Hakikat İle Yüzleşme Koridoru' sergisi yakın tarihe ayna tutuyor
09:36 Kayyımın terasında oturmak 50 TL
09:34 Hakkındaki 43 sayfalık iddianamenin 41’inde ismi geçmiyor
09:31 Tutsak kadın siyasetçiler İmralı Cezaevi’ne sevklerini talep etti
09:25 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan bu halkın kırmızı çizgisidir
09:22 Havalar soğudu faturalar katlandı
09:21 Kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü doktordan şikayetçi oldu
09:18 Ömer Öcalan: Acilen aile ve avukat görüşmesi sağlanmalı
09:09 90'lı yıllarda işlenen katliam ve cinayetlerin failleri tek tek aklandı
09:07 Hayvancılıkla uğraşan kadınlar için güvence istiyor
09:06 Canpolat: Tecrit kalkarsa Türkiye düzlüğe çıkar
09:03 Doğayı bekleyen yeni tehlike
09:01 Bakanlığın 'esnek çalışma' modeli: Ambalajı parlatılmış bir reform
09:00 06 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:52 Gazeteci Çağlar’a beraatın gerekçesi: Somut delil yok
05/12/2023
23:46 KCDP: Kasım ayında 33 kadın katledildi
23:04 Temelli: Siyasi mahpuslar açlık grevi ile sizi uyarıyorlar
22:11 Gever’de ulaşım ücretlerine yüzde 80 zam
21:44 Şirnex’te ‘Çatlak’ adlı tiyatro gösterimi
21:30 Gazze’de 16 bin 248 kişi hayatını kaybetti
20:13 HEDEP'in Deniz Poyraz’a ilişkin önergesi reddedildi
18:51 EŞİK’ten BM’ye açık mektup: Taliban’ı cesaretlendirmeyin
18:30 Düşünmez: Cezaevlerindeki direnişi selamlıyorum
18:27 Êlih’te kaza: 2 ölü, 1 yaralı
18:14 ‘Kadın özgürlükçü paradigmanın topluma etkisinden korkuluyor’
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye’de eylemler sürüyor: Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüştürülsün
17:29 Demirtaş: Kürt olduğum için yargılanıyorum
17:22 Kobanê Davası: Kürtler nefes alamazsa Türkiye nefes alamaz
17:12 ‘Köpekli işkence’ davasında olay işkence olarak görülmedi
17:01 HEDEP’ten Torba yasa teklifine şerh: Halkın parası sermayeye aktarılıyor
16:50 Êlih'te İnsan Hakları Anıtı hasar gördü
16:44 Gazeteci Gök cezaevinden çıktı: Hakikat sonlarını getirecek
16:38 Cemal Tanhan son yolculuğuna uğurlandı
16:31 Cezaevi önünden seslendiler: Abdullah Öcalan'dan haber almak istiyoruz
16:25 Özel: Yerel seçimlerde işbirliğinin yapılmasını savunuyorum
16:21 Sağlıkçılar: İnsani koşullarda çalışmak istiyoruz
16:11 21 kişinin öldüğü kaza davasında tutuklu kalmadı
15:39 Adalet Nöbeti katılımlarla sürüyor
15:29 Devrilen duvarın altında kalan işçi hayatını kaybetti
15:07 SES: Şiddetin nedeni sağlık politikalarıdır
14:57 Bamernê'deki bombardımanda bir kişi katledildi
14:43 İHD: Cemal Tanhan'ın yaşam hakkı ihlal edildi
14:34 Halk toplantısı: Tutsaklar çözüm yoluna işaret ediyor
13:19 Kobanê Davası: DAİŞ, Türkiye’nin gizli amaçları için kullanılan bir örgüt
13:17 İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı