6 saatlik ömür biçildi, 45 yıl oldu!

HABER MERKEZİ - Kürt siyasetçi Fuat Kav, ilk silahlı eylemi sonrası 6 saat ömür biçilen PKK'nin 45 yıldır varlığını sürdürdüğünü belirterek, Abdullah Öcalan'ın ortaya koyduğu paradigmanın Ortadoğu başta olmak üzere tüm dünyayı etkilediğini söyledi. 
 
Lozan Antlaşması sonrası İngiltere'nin başını çektiği emperyalist güçler tarafından yaşadıkları coğrafya 4'e bölünen Kürtler, yüz yıldır imha ve inkar politikalarına karşı direniyor. Şeyh Sait, Agirî, Zilan ve Dersim'de direniş kanlı bir şekilde bastırıldı. En son Abdullah Öcalan'ın 1973 Newrozu’nda Ankara’nın Çubuk Barajı'nda yaptığı 6 kişilik toplantı ile yeni bir örgütün temelleri atıldı. Öcalan ve arkadaşları, 27 Kasım 1978'e gelindiğinde ise Lice'nin Fis köyünde kurdukları örgütün ismini ilan etti: Kürdistan İşçi Partisi (PKK). 
 
Yeni bir dönemin başlangıcı olarak gösterilen örgüt, 15 Ağustos 1984'te Sêrt'in Dihê (Eruh) ve Colemêrg'in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde ilk silahlı eylemini yaptı. Dönemin hükümet yetkilileri tarafından "3-5 çapulcu, şaki, eşkiya" olarak nitelendirilen PKK'ye 6 saat ömür biçildi. Sonrasında bu saat 72'ye, ardından 1 haftaya çıktı. 2015 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Süleyman Soylu da göreve geldiğinden bu yana en az 41 kez "PKK'yi bitirme" sözü verdi. Ancak 6 saat ömür biçilen PKK, 45 yıldır varlığını sürdürdü. "Bitireceğiz" sözü veren hükümetler giderken, PKK'nin önderliğini yapan Abdullah Öcalan'ın ortaya koyduğu paradigma milyonlar tarafından benimsendi.
 
PKK ana davasından 20 yıl cezaevinde kalan gazeteci ve siyasetçi Fuat Kav, PKK'nin çıkış süreci ve sonrasına dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
PKK'NİN KURULUŞ SÜRECİ
 
Kurdistan coğrafyasının sömürge olarak görülmesi nedeniyle geçmişten günümüze birçok isyan ve ayaklanmanın olduğuna dikkati çeken Kav, 100 yıllık süreçte Kürtlerin hiçbir zaman boyun eğmediğini söyledi. 1938 Dersim isyanının bastırılmasından sonra 1973 yılına kadar Kurdistan'da büyük bir sessizliğin söz konusu olduğunu ifade eden Kav, "O dönemlerde Kürt halkının iradesi bir anlamda kırılmış, korku imparatorluğu yaratılmıştı. Kürt halkı varlığını bir şekilde sürdürüyordu. Dilini, geleneklerini, kültürünü sürdürüyordu. Ancak halk olarak, ulus olarak tamamen mezara gömülmüşü" dedi. 
 
Türkiye'deki politik uyanışın, Viethnam'daki direnişin, 68 gençliğinin aktif mücadelesinin söz konusu olduğu dönemde halen Kurdistan'da sessizliğin hakim olduğunu söyleyen Kav, aynı dönemde Öcalan tarafından oluşturulan grubun araştırmalara başladığı, dünya gençlik hareketlerinden etkilendiği ve Kurdistan'a "sömürge" tanımı koyduğunu belirtti. Kav, "1973'lere gelindiğinde Başkan Apo, 'Kurdistan sömürgedir, Kürt halkının mutlaka kurtulması gerekiyor' dedi. Çubuk Barajı'nda grubunu oluşturdu. PKK'nin ilk ortaya çıkış süreci bu döneme denk geliyor. Bunu birinci dönem olarak biliyoruz, ki ideolojik dönemdir. Araştırma, inceleme, teorik tezlerin oluşturulması süreci olarak değerlendiriliyor" dedi.
 
PKK KADROLARININ FARKI
 
PKK'nin ortaya çıkışının Kürtler için "tarihi bir süreci" ifade ettiğini kaydeden Kav, PKK'nin ideolojik, politik, örgütsel ve stratejik olarak farklı bir biçimde ortaya çıktığını ifade etti. Kav, "Önceki süreçlerde Kurdistani örgütler, partiler, kurumlar, dernekler olmasına rağmen Kurdistan statüsünde herhangi bir değişiklik olmuyordu. PKK'nin ortaya çıkardığı şey, Kurdistan halkı açısından yeni bir doğuşu ifade ediyor. PKK'nin kadrolarının yaşam tarzları ve düşünceleri de diğerlerinden farklıydı" diye kaydetti.  
 
Öcalan'ın "Her bir PKK'li bir havari gibi olmak zorundadır" sözlerini anımsatan Kav, PKK kadrolarının diğer örgüt kadroları gibi hareket etmediğini kaydetti. Bu nedenle farklı gelişmelerin yaşandığını söyleyen Kav, "PKK de Kawa, Özgürlük Yolu, DDKD gibi olacaktı. Ya da Türkiye'deki devrimci hareketler gibi olacaktı. O nedenle PKK'nin inşası Kurdistan halkı açısından hem yeni bir ideolojinin ortaya çıkışını hem de yeni bir siyasetin ortaya çıkışını ifade ediyordu" ifadelerini kullandı. 
 
TASFİYE AMACI
 
Kava, PKK'nin ilk ortaya çıktığı andan itibaren devletin yerelde varlığını üzerinde sürdürdüğü feodallar, ağalar ve derebeyleri hedef aldığını, bu nedenle tasfiye edilmek istendiğini dile getirdi. Kav, "Örneğin 1977'nin 18 Mayıs'ında Dilok'ta Haki Karer katledildi. Yine 1978'de Halil Çavgun katledildi. Karer, Stêrka Sor denilen bir ajan grup tarafından katledildi. Haki'nin katledilmesi ile grubun dağılabilme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorlardı. Haki, Başkan Apo'ya en yakın bir isimdi. Daha da önemlisi Kürt olmayan, Karadenizli bir arkadaş. PKK giderek gelişiyor, belli bir noktaya ulaşıyordu. Gençlik içerisinde otoriter bir güç haline geliyor, Antep, Elezîz ve Riha'da daha çok öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde çığ gibi büyüyordu. Bu mücadele gelişirken 12 Eylül darbesi oldu. 12 Eylül darbesinde PKK kendisini Kurdistan'da otoriter güç haline getirmişti. 12 Eylül darbesinin gelmesindeki nedenlerden biri de PKK'nin bir otorite güç haline gelmiş olmasıydı. Saygınlığının giderek derinleşmiş olmasıydı. Bunu Kenan Evren de söylüyordu: 'Güney Doğu Anadolu bölgesine gittim, devletin otoritesi kalmamış. PKK daha çok ön plana çıkmış, otorite haline gelmiştir' diyordu. Darbeyle PKK'nin tasfiye edilmesi hedefleniyordu" şeklinde konuştu. 
 
PKK'NİN ETKİSİ 
 
Askeri darbe sonrasında PKK'nin cezaevinde olan öncü kadrolarının hedef alındığını söyleyen Kav, Mazlum Doğan, Kemal Pir, Hayri Durmuş ve diğer kadroların buna rağmen teslim olmadığını ve "fedai bir ruh" sergilediğini belirtti. Kav, sonrası süreçte PKK ile yaşanan değişime işaret ederek, "PKK neyi yarattı? diye soracak olursak; Kürt halkını yeniden yarattı. Kürt ulusunu yeniden gün ışığına çıkardı. PKK, Ortadoğu'da bir ulusu yeniden yaratarak, bir iradeyi ortaya çıkardı. PKK, kültürel ve sosyal, ruhsal ve düşünsel bir ulus inşasını ifade ediyor" dedi. 
 
NEDEN TASFİYE EDİLEMEDİ?
 
PKK'nin yok olmamasının temel nedenlerinin başında ideolojisi, taktiği ve stratejisi geldiğini söyleyen Kav, "Başkan Apo, PKK'nin yenilmemesinin sebebine dair 'onun tarihsel bilincidir' der. Türkiye'de 3 temel grup vardı. THKO, Deniz Gezmiş'in idam edilmesiyle birlikte tasfiye edildi. TİKKO, İbrahim Kaypakkaya'nın katledilmesiyle tasfiye edildi. DHKP-C, Mahir Çayan'ın katledilmesiyle birlikte bitti. Bu 3 temel örgüt, liderlerinin tasfiyesiyle birlikte ortadan kaldırıldı. O zaman ne yapman gerekiyor; Öyle bir örgüt kuracaksın ki Türkiye ne kadar çalışırsa çalışsın, ne kadar yönelirse yönelsin kırılmamalı ve bitmemeli. Başkan Apo, 6 aylık cezaevi sürecinde 'Ben de örgüt kurduğumda bunlar gibi tasfiye olur muyum. Tasfiye olamayacak bir örgüt kurmalıyım' dedi. 'Öyle bir kadro oluşturmalıyım ki bu kadrolar sabahtan akşama kadar Kürt halkını düşünmeli. Bireyciliği değil tamamen kendini devrime endekslemiş, özgürlük biçimi yaşam şekline bürünmüş bir kadronun inşa edilmesi gerekiyor' dedi. İşte PKK'nin yenilmeme nedenleri bu temel ilkelerdir" diye kaydetti. 
 
ROJAVA DEVRİMİNE ETKİSİ
 
Kav, "PKK, planlaması güncel, orta ve uzun vadeli göz önüne alan; buna göre dostlarını, düşmanlarını belirleyen; buna göre kendi örgütünün organizasyonunu yapan; kadrosunu, eğitimini, siyasetini, diplomasisini buna uygun şekillendiren bir harekettir" dedi. Kav, bu nedenlerle PKK'nin daha sonraki süreçlerde bölgeyi etkilediğine işaret ederek, "Sonuçta Rojava devrimi ve Ortadoğu, PKK'den etkilendi. Dünya PKK'den etkilendi. Rojava devrimi, PKK'nin gelişim sürecini kesintisiz bir biçimde süren bir hareketin sonucu olduğunu çok rahat görebiliyoruz" şeklinde konuştu.  
 
ÖCALAN'IN PARADİGMASININ ETKİSİ 
 
Uluslararası güçlerin ortaklığıyla PKK Lideri Öcalan'a dönük komplonun da bu etkiyi kıramadığı ve "tasfiye" amacının başarıya ulaşmasını sağlamadığını vurgulayan Kav, şunları söyledi: "Başkan Apo'yu yakalayacağız, tutsak edeceğiz ondan sonra PKK'nin sonu gelmiş olacak' denildi.' Fakat onların düşündüğü gibi olmadı. Fakat Başkan Apo, bunun mümkün olmadığını yeni paradigmasıyla bir kez daha kanıtladı. Bugün dünya PKK'den etkileniyor. Başkan Apo yeni paradigmayla dünya devrim hareketleri önüne yeni bir  ideoloji, devrim stratejisi, yeni bir sistemin inşa edilmesi gerektiğine dönük yeni argümanlar ve tezler sundu. O boşluk Başkan Apo tarafından dolduruldu. Başkan Apo'nun paradigması uluslararası devrimci hareketler tarafından tartışılıyor, konuşuluyor. Kendi ülkelerine bunu nasıl uyarlayacaklarına dair tartışmalar yürütülüyor. Rojava bunun bir odağı olarak ortaya çıktı."
 
'JIN, JIYAN, AZADÎ' FELSEFESİ 
 
Öcalan'ın paradigmasıyla Kuzey ve Doğu Suriye'de yeni bir yaşamın inşa edildiğini ve birçok ülkede insanlara ilham olduğunu ifade eden Kav, "Bugün Rojava, yarın Ortadoğu'nun başka bir yeri olabilir. İran olabilecek. Bugün sadece İran ve Ortadoğu'da değil, bütün dünyada insanlar 'jin, jiyan, azadî' sloganıyla yürüyor. Devrim sloganları atıyor ve isyan ediyor kadın öncülüğünde. Başkan Apo savunmalarında 'jin, jiyan, azadî'den söz ediyor. Bu slogan kadının özgürlüğünü ifade ediyor" şeklinde konuştu.
 
 

Diğer başlıklar

02/02/2023
23:15 EYT kanun teklifi komisyonda kabul edildi
22:48 YÖK Kanunu Meclis’ten geçti
22:35 Amedspor'a 74 bin TL para cezası
22:04 Qelqeli’de polisler sivil aracı taradı
21:17 HDP'nin EYT'ye dair tüm önergeleri reddedildi
20:42 Bireysel silahlanma: 2022 yılında 3 bin 984 şiddet olayı yaşandı
20:27 Bahçelievler’de kaza: 1 ölü, 4 yaralı
20:12 HDP’nin cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin önergesi reddedildi
19:38 Açlık grevindeki aktivist Meysami’nin durumu ağırlaşıyor
19:01 Barbaros Şansal serbest bırakıldı
18:36 Çambükü'nde meraya yapılacak OSB durduruldu
18:21 İsveç ve Finlandiya: NATO'ya katılmakta kararlıyız
18:14 TJA, tecrit konulu serbest kürsü düzenledi
18:06 Yargılanan İkizköylülerin duruşması görüldü
17:58 9 ülkenin büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı
17:23 Reqa Şehitleri İntikam Hamlesi sona erdi
17:19 İnşaat Bir-Sen’den üyeleri için fabrika önünde eylem
17:05 Enternasyonalistler Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyecek
16:59 Belediye eşbaşkanları Elik ve Öncü'ye hapis cezası
16:50 80 ülkeden İran’daki özgürlük hareketini destekleme çağrısı
16:50 Modacı Barbaros Şansal gözaltına alındı
16:35 Gazeteci Metin Uca serbest bırakıldı
16:03 Avukatlardan servis araçlarının kaldırılmasına tepki
16:03 Xoy’da depremzedelere yardım edilmiyor
15:45 İranlı yönetmen Panahi cezaevinde açlık grevine başladı
15:43 HDP’den MA ve JINNEWS’e dayanışma ziyareti
15:43 Gazeteci Akoğul'a ikinci kez beraat
15:27 Yüzlerce köy yolu kapandı
15:23 İsviçre de konsolosluğunu kapattı
15:22 Daşkan'ı katleden polis ikinci kez beraat etti
15:10 Amed Barosu Başkanıyla dayanışma: Yanındayız, sessiz kalmayacağız
15:05 Emeklilerden imza kampanyası
15:00 DBP İl Eşbaşanı Altun tahliye edildi
14:58 Gözaltına alınan Gürdal serbest bırakıldı
14:27 Çocuğa tecavüz davasında sanığa 27 yıl hapis cezası
14:26 'Erdoğan'a hakaret’ davasında Meclis’ten tutanak istenecek
14:23 Foçalılar taş ocağına itiraz etti
14:20 Metin Uca gözaltına alındı
14:12 Avukatlardan Abdullah Öcalan'la görüşme başvurusu
14:04 İHD: 2022’de en az 78 tutuklu hayatını kaybetti
13:56 İşkence ile katlettiği Sakine Kültür’ü suçladı!
13:30 İran'da kanser hastası tutukluya işkence
13:25 Riha’da ekmeğe zam
13:06 Adalet Nöbeti: İmralı’daki tecrit sonlandırılmalı
12:35 Paylan: EYT’liler EPT’li oluyor
12:15 Günay: Çözüm İmralı’da, her koşulda yürüyeceğiz
12:12 ‘Van Gölü kıyısındaki sulak alanlar korunsun’
11:53 TMMOB Amed İKK: Talana izin vermeyeceğiz
11:41 Serhat kar altında
11:39 Altında yeni rekor
11:34 Şenyaşar ailesi: Adalet, AKP’li vekile feda edildi
11:12 Zühtü Arslan yeniden AYM Başkanı oldu
10:36 Alökmen ve Ceylan’ın duruşması ertelendi
09:54 TMO'dan fındık üreticisine darbe!
09:12 Berrin Sönmez: 6'lı Masa kadını aileye zimmetlemekten vazgeçmeli
09:11 Pervin Buldan: B ve C planlarımız mevcut
09:08 YPG Basın Sözcüsü Alî: DAİŞ desteği MİT aracılığı ile paramiliter gruplardan alıyor
09:07 Güney Afrikalı avukat Moses: Tecridi herkese anlatacağım
09:05 Wanlılar: Özgürlükler için tecrit kalkmalı
09:05 HDP önüne getirilen Tulğay'ın ailesi: Kürt halkından özür diliyoruz
09:05 ‘Gazetecilik direniştir, toplumsallaşması gerekiyor’
09:05 Roman Derneği Başkanı Tutar: Haklarımızı bize bahşetmesinler
09:04 ‘Özgürlüğe yürüyeceğiz’
09:03 Av. Robin Bronlet: Avrupa Ceza Mevzuatı PKK’ye karşı kullanılamaz
09:02 Saman alabilmek için koyunlarını satıyorlar
09:01 Kürtler ve dostları 24 yıldır ayakta
09:01 Kurdistan Kadın Birliği: Devlet politikası şiddeti arttırıyor
09:00 02 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
01/02/2023
22:46 Koma Ma HDP için söyledi
22:28 Fed faiz kararını açıkladı
22:20 MKM’den dengbêj gecesi
21:33 Amedspor’dan imza günü etkinliği
20:59 FBI Biden'ın evini aradı
20:35 Muğla'da şüpheli kadın ölümüne ilişkin soruşturma
20:32 İzmir'de çocuklar için konser
20:04 Fransa İstanbul’daki konsolosluğunu kapattı
19:58 Encü’nün cenazesi 11 gün sonra ailesine verildi
19:39 Süleymaniye’de patlama: Bir kişi yaşamını yitirdi
19:33 BM önünde 15 Şubat Komplosu protesto edildi
19:26 Cumartesi Anneleri’nden duruşmaya çağrı
19:23 EKA’dan Barutçu Tekstil işçilerine destek
18:54 KHK’lilerden 239’uncu haftada da mücadele vurgusu
18:36 HDP Wan’da emekçilerle buluştu
18:10 İngiltere’de genel grev: 500 bin kişi katıldı
16:11 Kurdistan için yoğun kar uyarısı
16:09 TÖP Sözcüler Kurulu üyesi Koca serbest bırakıldı
15:11 Üç ülke konsolosluk kapattı, Kanada vatandaşlarını uyardı
15:09 Temelli: Bu düzeni değiştirmek mümkün
14:55 Özgür Gündem Nöbetçi Yayın Yönetmenliği davası ertelendi
14:50 AYM seçimleri yarın: Erdoğan’ın adayı Fidan istenmiyor
14:42 Gazeteci Eser’in davası ertelendi
14:34 HDP'den Demokratik Ekonomi Programı
14:21 Gever’de Gemlik Yürüyüşü açıklaması: Tarihe not düşelim
14:08 81 barodan Amed Baro Başkanı Eren’e destek
13:25 Demokratik Modernite davası ertelendi
13:00 İzmir’den Gemlik’e yürüyüş düzenlenecek
12:48 6 çocuğun öldüğü yangında müftüye 'iyi hal' indirimi
12:44 Gever’de bir gözaltı
12:29 Emine Şenyaşar: Oğlum tutuklu, katiller evlerinde
12:20 Gazeteci Rojin Altay serbest bırakıldı