Şüphelilerin ‘tanık’ olduğu soruşturmaya takipsizlik

img
İSTANBUL - Gardiyanların işkencesi ardından yaşamını yitiren Ferhan Yılmaz’a dair açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Şikâyet edilen gardiyanlar ve idare personeli “tanık” olarak dinlenirken, avukatlar takipsizliğe itiraz etti. 
 
Silivri 5 Nolu Kapalı Cezaevi’nde E-1 koğuşunun odasında tutuklu bulunduğu sırada “şüpheli” bir şekilde yaşamını yitiren Ferhan Yılmaz’ın yanı sıra Halil Kasal ve Çoşkun Ağça ile birlikte en az 8 kişi, 6 Nisan’da 60 gardiyanın baskı ve işkencesine uğradı. Tutukluların bulunduğu koğuşa giren gardiyanlar, bir tutukluya tokat attı. Daha sonra tutuklulardan Kasal, koğuşa ek olarak bulunan havalandırma kısmına götürüldü. Kasal, burada gardiyanlar tarafından, “Üzerinde ip var. Kendini assana” şeklinde intihara zorlandı.
 
Kasal, uygulanan işkence nedeniyle ayakkabı bağcığı ile intihar girişiminde bulundu. Kasal, ailesi ile 8 Nisan’da yaptığı haftalık telefon görüşmesinde gardiyanların işkencesine dayanmayıp birçok kişi ile birlikte intihar edecekleri uyarısında bulundu. İşkenceye uğrayanlar arasında yer alan Yılmaz ise, 9 Nisan’da bulunduğu koğuşta iddiaya göre fenalaştı. Daha sonra Silivri Devlet Hastanesi’nde kaldırılan Yılmaz, bir gün sonra tedavi gördüğü yoğun bakımda ünitesinde yaşamını yitirdi.
 
İŞKENCE GÖRÜNTÜLERİ
 
Yılmaz’ın ölümüne ilişkin açıklama yapan Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Yılmaz’ın kalbinin durduğunu ileri sürdü. Ancak Yılmaz’ın ölüm raporunda, “bulaşıcı hastalık” ibaresi yer aldı. Yılmaz’ın hastanede olduğu sürece çekilen ve 13 Nisan’da ortaya çıkan görüntülerde ise işkence izlerine rastlanıldı. Görüntülerde, Yılmaz’ın burun, üst dudak ve yüzünün çeşitli bölgelerinde darp izleri yer aldı.
 
TAKİPSİZLİK KARARI
 
Yılmaz’ın yaşamını yitirmesi ardından Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re’sen “şüpheli ölüm” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Yılmaz ailesinin Avukatı Mustafa Söğütlü’nün şikayeti üzerine “Görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla da başka bir soruşturma daha başlatıldı. Daha sonra birleşen soruşturmada, gardiyanların işkence ve ihmali iddiasına rağmen savcı, cezaevi ile sağlık personelini “tanık” olarak dinledi. Bunun yanı sıra soruşturmada, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 21 Nisan’da hazırladığı ve 11 Mayıs’ta değerlendirdiği rapora da yer verildi. Raporun değerlendirmesini ileri süren savcı, Yılmaz’ın “Kalp hastalığı” ve “Akciğer enfeksiyonu” nedeniyle yaşamını yitirdiğini ileri sürdü. Bunun üzerine Yılmaz’ın ölümünde herhangi bir suç unsurunun bulunmadığını belirten savcılık, 4 Temmuz’da takipsizlik kararı verdi. 
 
İTİRAZ BAŞVURUSU
 
Takipsizlik kararı ardından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Sekreteri Avukat Rengin Ergül, Emrah Baran ve Necla Mizgin Argış, etkin soruşturma yürütülmediği gerekçesiyle 6 Ağustos’ta Silivri Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz başvurusunda bulundu. Etkin bir soruşturma yürütülmeden takipsizlik kararı verildiğine işaret edilen itiraz başvurusunda, ortaya çıkan görüntü ve ölüm muayene tutanağına işaret edildi. Ayrıca ATK’nin 21 Nisan’da hazırladığı otopsi raporuna da başvuruda işaret eden avukatlar, Yılmaz’ın yüz, dudak ve vücudunun çeşitli bölgelerinde yer alan ödem, ekimoz ve kanamalara dikkat çekti.
 
ATK RAPORUNDA ÇELİŞKİLER
 
Avukatlar, ATK’nin birçok yara izini canlandırma işlemi esnasında oluşmuş olabileceğine dair varsayımda bulunduğunu belirtti. Ölü muayene tutanağında da yer alan ancak ATK’nin hiç değinmediği yaralara vurgu yapan avukatlar, ölümün ardından yapılan muayenede Yılmaz’ın sol kolunun ön tarafında 5 çizgisel eski yara izinin tespit edildiğini belirterek, ATK’nin buna dair bir değerlendirme yapmadığını, buna rağmen ölümü kalp hastalığı ve akciğer enfeksiyonuna bağladığını dile getirdi. Avukatlar, ayrıca vücudun diğer bölgelerinde yer alan ekimoz ve kanamalara dair bir değerlendirmenin de yer almadığını kaydetti. Bu nedenle ATK’nin “Kalp hastalığı” ve “Akciğer enfeksiyonu” belirlemesinin eksik ve hatalı olduğunu dile getiren avukatlar, savcının bu çelişkiyi gidermeden alelacele takipsizlik kararı verdiğini kaydetti. 
 
OTOPSİ İŞLEMLERİNE KATILMADILAR
 
Ayrıca otopsi işlemleri sırasında avukatların işlemlere katılmadığı ve durumun Ceza Muhakemesi Kanun’un (CMK) 87’nci maddesine yer alan bentlere aykırı olduğunu dile getiren avukatlar, otopsi işlemlerine dair görüntülerin de yeterince dosya kapsamına alınmadığını kaydetti. Bu nedenle bilimsel mütalaa alma imkanlarından yoksun bırakıldıklarını dile getiren avukatlar, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “soruşturma sürecinin açık olması ve ölen kişinin yakınlarının da meşru menfaatleri korumak için gerekli ölçüde katılım sağlama”ya dair verdiği kararı anımsattı.  
 
‘İDARENİN TANIKLARI’ DİNLENDİ
 
Yılmaz ile aynı koğuşta bulunan ve aynı zamanda işkenceye maruz kalan ancak olayın ardından zorla başka cezaevlerine sevk edilen Ağca ve Kasal’ın, Yılmaz’ın işkenceye uğradığına dair görgülerinin olmasına rağmen tanık olarak dinlenilmediğini ifade eden avukatlar, bu durumun etkili bir soruşturmanın yürütülmediğinin açık örneği olduğunu söyledi. Gerçek tanıklar yerine idare tarafından dosyaya Yılmaz ile kaldığı iddia edilen bazı tutuklu isimlerinin sunulduğunu ve bunların “tanık” olarak dinlediğini dile getiren avukatlar, bu durumun şüphelerinin azaltmasının ötesinde daha da artırdığının altını çizdi.
 
‘KASTEN ÖLDÜRME’
 
Yılmaz’ın "ölümünün kalp hastalığı ve akciğer enfeksiyonu sonucu meydana geldiği” yönündeki değerlendirmenin kabul edilmesi halinde bile idarenin sorumluluğunun olduğuna dikkat çeken avukatlar, idarece hastalıkların teşhis edilmediği ve tedavi koşullarının oluşturulmamasını sebep olarak gösterdi. İdarenin yükümlüklerini yerine getirmediğini dile getiren avukatlar, “kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” suçunun unsurları ortaya çıktığı belirlemesinde bulundu. Avukatlar, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kişinin yaşam hakkı ve maddi ile manevi varlığına dair devletin sorumluluğuna ilişkin verdiği kararlara ve Anayasa’nın 17’inci maddesine işaret ederek, idarenin sorumluluğunu hatırlattı. 
 
KARARLARA İŞARET EDİLDİ
 
İtiraz dilekçesinde uluslararası sözleşeme ve AİHM’in verdiği kararlarla tutuklunun sağlık ve tedavi hakkına dair belirlemelere yer veren avukatlar, AİHM’in 27 Ağustos 2019’da Magnitskiy ve Diğerleri v. Rusya kararına işaret etti. Kararın sağlık hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle yaşanan ölümü, “yaşam hakkı ve kötü muamele” suçunun ihlalini içerdiğini ifade eden avukatlar, Yılmaz’ın sağlığa erişim hakkı ile ölümüne sebebiyet vermek suretiyle yaşam hakkının ihlal edildiğini kaydetti.  Yaşam hakkının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) koruma altında olduğunu dile getiren avukatlar, ancak bu hakkın ihlal edildiğine vurgu yaptı. Avukatlar, bu nedenle soruşturmanın tekrar açılması ve etkin bir soruşturmanın yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.
 
MA / Mehmet Aslan 

Diğer başlıklar

28/09/2022
23:51 Silvan'da aracı taranan kuyumcudan haber alınamıyor
23:34 Bingöl Üniversitesi'nden konsere yeni yasak!
22:31 Büyük Eczacı Mitingi’ne çağrı
21:42 Çatımız Gökyüzü eylemine HDP’den destek ziyareti
21:11 Siverek'te Ceylan Önkol anması
19:52 ‘Tek adam rejimini tasfiye edene kadar mücadele edeceğiz’
19:39 Şemdinli’de Efkar Dağı’nda yangın
19:33 Katledilen Adalet Bürosu Eşbaşkanları’na kitlesel tören
19:22 Bakırhan: Bizi baskıya rağmen ayakta tutan halktır
19:02 KHK'liler 221 haftadır sokakta
18:48 İran’daki kadınların direnişi selamlandı
17:45 Siirt’te yaşamını yitiren Bakır için mevlid verildi
17:43 Mardin’de şüpheli valiz paniği
17:04 Cizre ve Silopi’de kadın buluşması
17:03 İnsan Hakları Komitesi'nin Hewlêr Cezaevi ziyareti engellendi
16:52 İran ordusu: Saldırılar Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin bilgisi dahilinde oldu
16:26 Cudi’den ağaç taşıyan TIR’lar brandalarla kapatıldı
16:13 Bagok'ta ağaç kesenlere saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi
16:13 Cudi Dağı’nda yangın çıktı
16:11 HDP'li Bülbül: Ayağa kalkma zamanı
16:11 Halbusi’nin istifası kabul edilmedi
15:59 Tutuklu yakınları: Sesimizi duyun artık
15:42 Gazeteci Demir davasında mütalaa hazırlanacak
15:28 Radyoloji teknikerleri iyonize radyasyona maruz kalıyor
15:25 Van Gölü'nün ‘Doğal Sit Alanı’ ilan edilmesine karşı dava açtılar
15:00 Esma Başeğmez'in faili 3 ay sonra yakalandı
14:39 ‘Barışın yolu Roboski’den geçer’
14:38 Abdullah Öcalan sorusuna ‘Sorulamayacak soru’ cevabı
14:31 Bismil’deki kazada 4 kişi yaralandı
14:24 Antep Barosu: Jina Mahsa isyanımızdır
14:08 İHD Mersin Belediyesi çalışanlarına yönelik gözaltıyı kınadı
13:55 'Fındıkta mağduriyetin tek sorumlusu AKP'
13:43 Kadınlar seçim öncesi toplanıyor: 11 kentte forum düzenlenecek
13:32 'Adliye kapısında geçirilen her gün yönetenler için utançtır'
13:22 İran Kürt partilerinin üslerine saldırdı: 9 ölü, 32 yaralı | YENİLENDİ
13:08 Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz
13:01 Demokratik Modernite davasında ‘tarihsel perspektif’ vurgusu
12:45 Marmaris’te yurttaşlar ÇED toplantısını yaptırmadı
12:36 Eğitim Sen ÖMK’ye karşı topladığı imzaları Meclis’e sunacak
12:33 Ceylan Önkol için açıklama: Failleri tespit et, etkili soruşturma yürüt
11:36 Ekonomist Durmuş: Barınma yaşamsal bir krize dönüştü
11:33 Tutuklu kadınlardan erkek zihniyetine karşı mücadeleyi büyütme çağrısı
11:04 Tutuklu yakınları: Meclis’in ilk gündemi hasta tutuklular olmalı
10:51 Kadınlar Jina için kitlesel eylem yapacak
10:03 Sur’da yapılacak ‘festivale’ tepki: Önce özür dilenmeli
10:03 Türkiye bireysel silahlanmada 11’inci sırada: Kadınlara karşı kullanılıyor
09:55 Diril Davası: Gerçek faillerin açığa çıkması için ortak irade gösterilmeli
09:54 Batman Devlet Hastanesi için üçüncü ihale
09:50 İBB’den çıkarılan akademisyenler: Emek ve Özgürlük İttifakı umut veriyor
09:40 Türkyılmaz: Emek ve Özgürlük İttifakı özgürlükçü bir yol öneriyor
09:30 Bir yıl cezası kalan hasta tutuklu Yusufoğlu’nun durumu ağırlaşıyor
09:29 Mersin’de belediye çalışanları gözaltına alındı
09:27 Silopi’de dengbêj dinletisi
09:22 Kuzey ve Doğu Suriye’de ders zili çaldı
09:21 Akdeniz: Emek ve Özgürlük İttifakı’nı halk ittifakına dönüştüreceğiz
09:14 Kızıldere: Ekolojik saldırılara karşı mücadele sürekli hale getirilmeli
09:11 Bodrum bir yazı daha susuz geçirdi
09:07 Asker ve korucularla mahalleye giren DSİ tapulu arazileri kazıyor!
09:04 Köylülerin helikopterden atılması iki yıldır soruşturulmadı
09:03 Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 8 yıldır adım atmadı
09:02 İdare ve Gözlem Kurulları ‘paralel mahkeme’ gibi çalışıyor
09:01 Tutuklular: Hiçbir rejimde bulunmayan bir infaz sistemiyle karşı karşıyayız
09:00 Ömrünün 30 yılı cezaevinde geçti: Hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadım
09:00 28 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:53 Türkiye’nin saldırısında Adalet Bürosu eşbaşkanları yaşamını yitirdi
08:17 Mersin'de polisevi saldırısı sonrası 22 gözaltı
27/09/2022
22:42 Çatımız Gökyüzü’nün eylemi 19’uncu gününde
22:27 Katledilen çocuğa ilişkin 2 kişi tutuklandı
21:57 Amedspor: Yaratılmak istenen algı gerçeği yansıtmıyor
21:43 Adana’da halk toplantısı: Barışın anahtarı Öcalan’dır
21:36 Sanal medyada #ZindanlardaKatliamlaraSon çalışması
21:10 Öztürk: Sömürgeci zihniyetlerin hesap verecekleri gün yakındır
20:12 Giresunlu kadınlar: Direnen kadınlar ilham veriyor
19:45 Bulanık eski Belediye Eşbaşkanı Çelik tahliye edildi
19:41 KDP, Avrupalı heyetin kimyasal silah kullanımını araştırmasını engelledi
19:24 YNK: Tek adayımız Berhem Salih’tir
19:12 Kobanê Davası’na ara verildi: Siyasetçiler duruşmaya katılmadı
18:57 Girkê Legê’de SİHA saldırısı: 2 ölü
18:49 İfadeye çağrılan kadınlar Meclis gündeminde
18:16 Gezi’de ve Rojava’da yaşamını yitirenlerin ailelerine ziyaret
17:59 Ardahan’da 5 büyüklüğünde deprem
17:41 HDP’den Urfa’da halk buluşması
17:04 Van Kalesi’ne Amînî pankartı asıldı
16:59 İkizköylüler reddi hakim talebinde bulundu
16:35 Jîna Amini için yapılan eyleme ırkçı saldırı girişimi
16:10 Tacizi haberleştiren Karafazlı’nın duruşması görüldü
15:55 Statta bayrak açan 6 kişi serbest bırakıldı
15:51 Adalet Nöbeti 117’nci gününde
15:07 Gergerlioğlu: KHK’lerle engizisyon usulü cezalandırma uygulandı
15:04 ESM’den promosyon tepkisi: Emekçileri görmezden gelemezsiniz
14:10 ‘Davutoğlu’nun tanıklık kararının geri çekilmesi skandaldır’
14:04 Girêçoliya bölgesinde ağaç kesimi başlatıldı
14:01 İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden İran’a uyarı
13:48 İHD: İran’da yaşam hakkı ihlal ediliyor
13:33 Dilşah Ercan’ın aile evine baskın: 4 gözaltı
13:16 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava yine ertelendi
13:15 HDP'den Şenyaşar ailesine ziyaret
13:15 OHAL-KHK raporu: İnsanlığa karşı suçlar işlendi
12:39 Çermik’teki Sinagogun kurtarılması için çağrı
12:22 Urfa’da STÖ buluşması: Sorunların temel çözümü halktır