TTB Kongresi: Tek adamı göndereceğiz!

img

ANKARA- TTB’nin Büyük Kongresi’ne katılan siyasi parti ve sendika başkanları, TTB ile dayanışma mesajı verirken, iktidarın sağlık politikalarını eleştiren EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, “Tek adamı hep birlikte göndereceğiz” dedi.

Türk Tabipler Birliği’nin (TTB), “Emek bizim, söz bizim” şiarıyla 3 gün sürecek 74’üncü Büyük Kongresi’nin ilk günü, siyasi parti ve sendika başkanlarının konuşmalarıyla son buldu.   

Kongreye, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ile Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanları Mehmet Bozgeyik ve Şükran Kablan Yeşil’in yanı sıra siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sendika başkanları, TTB’ye bağlı Tabip Odası başkanları ve çok sayıda hekim katıldı.

AKDENİZ: TEK ADAM REJİMİNİ GÖNDERECEĞİZ

Kongrede söz alan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, TTB’nin haksız bir biçimde hedef alındığını belirtirken, “Bizim pusulamız ve bilimsel otoritemiz TTB’dir. Sağlık Bakanı Koca, dalga geçerek süreci yönetemezsiniz. Burayı muhatap alacaksınız. Ekonomik krizde kanser, diyabet ya da tansiyon ilaçları bulunamıyor. Haberlere bile yansımayan sessiz ölümler gerçekleşiyor. Bunlar olurken iktidar, göçmen ve yabancı doktorları ucuza güvencesiz çalıştıracağını da açık bir biçimde ifade ediyor. Bu Türkiye’nin Sri Lanka haline gelmesidir. Elbette biz buna izin vermeyeceğiz. Tek adam yönetimi gidecek ve onu hep birlikte göndereceğiz” dedi.

TTB’nin yaşamın her alanında siyasetle ilişkilenerek insana dair söz söylediğini ifade eden Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Mehmet Soğancı, “TTB bu ülke için toplumsal mücadele ve muhalefet için çok önemli. TTB, kamusal bir sağlık hizmeti için çok önemli” diye belirtti.

MERTTÜRK: TEK ÇARE KAMULAŞTIRMA

Daha sonra söz alan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, konuşmasına kongreyi selamlayarak başladı. Bir yandan meslek onurunun ayaklar altına alınmak istendiğine değinen Merttürk, “Bir yandan da faşizme karşı mücadele ediyoruz. Biz çözümü de halkın iradesinde buluyoruz. Bizden çaldıkları ne varsa tek tek ellerinden alacağız. Buna sağlık alanı da dahil. Yıllardır halkın sağlık hakkı için mücadele ediyoruz. Yoksullaştırmaya karşı tek çare kamulaştırma diyoruz. Tüm yurttaşların eşit sağlık hakkı için tek çare budur. Bizler TTB’nin taleplerini taleplerimiz sayıyoruz. Her zaman omuz omuza mücadele sözü veriyoruz” şeklinde konuştu.

KORAMAZ: TMMOB VE TTB İKİ KARDEŞ ÖRGÜTTÜR

Ardından kürsüye çıkan TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, sağlık emekçilerine büyük bir minnet borcunun olduğunu ifade etti. Koramaz, “Sizlere Gezi’den selam getirdim” diyerek Gezi Davası’nda tutuklanan TMMOB üyelerini hatırlattı. Türkiye’nin zor dönemlerden geçtiğini aktaran Koramaz, “Tüm kamu kurumlarının içi boşaltılmış bir ülke tablosuyla karşı karşıyayız. Hukuktan siyasete kadar tüm bürokrasisi çürümüş bir ülkeyle karşı karşıyayız. Tek adam rejimi yönetemiyor. Haber yapan gazeteciler tutuklanıyor. Gezi Davası’nda daha önce yargılanan ve beraat eden arkadaşlarımız uydurma delillerle hapishanelere atılıyor. Böylesi bir tablo varken, bizler biliyoruz ki bu halk, tek adam rejiminin saldırılarına ve tehditlerine asla boyun eğmeyecek. Onurlu doktorlar, işçiler, mühendisler, mimarlar, köylüler, esnaflar var. Bizi asla teslim alamayacaklar. Biz bu ülkenin umuduyuz” ifadelerini kullandı.

TMMOB ve TTB’nin kardeş iki örgüt olduğunu söyleyen Koramaz, “Her zamankinden daha fazla mücadele edeceğiz ve tek adam rejimine son vereceğiz” mesajı verdi.

Ardından kendisi de bir hekim olan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK ve TTB arasında işçi sağlığı mücadelesinden, kardeşlik ve demokrasi mücadelesine uzanan kadim bir yoldaşlık olduğunu ifade etti. Çerkezoğlu, “Bugün bizi bugün bir araya getiren de bu kadim dostluktur. Tarihin her döneminde yoldaşlarımızdan aldığımız güçle mücadelemizi yürütüyoruz. Pandemi sürecinde sağlık alanında yaratılan yıkımı TTB, ilk günden itibaren toplumla paylaştı ve iktidarı sorumluluğa davet etti. DİSK ise pandemide siyasi iktidarının tüm tercihlerinin bir avuç sermayedarlara yönelik şekillenmesiyle büyük bir yıkımı engellenmek amacıyla mücadele verdi. Hiç kuşkusuz bu mücadele arkadaşlığı bundan sonraki süreçlerde emeğimize, sağlık hakkımıza ve memleketimize sahip çıkacağız” sözlerine yer verdi.

ÇERKEZOĞLU’NDAN SENDİKAL MÜCADELEYE ÇAĞRI

Çerkezoğlu devamla, şunları söyledi: “TTB bu ülkenin en karanlık dönemlerinde bile yaşam hakkını savunan Erdal Atabek’in örgütüdür, Nusret Fişek’in örgütüdür, Ata Soyer’in örgütüdür. Böylesi bir gelenekten gelen örgütümüz geleceğe taşınacaktır. Sağlık ocaklarından hastanelere kadar, ‘örgütlü emek, sağlıklı toplum’ demeye devam edecektir. Örgütlenmenin önünde bin bir engellemelerin olduğu bir süreçte örgütlü olmak son derece önemli. Özellikle genç meslektaşlarımızı sendikal mücadeleye çağırıyorum.

EMEĞİN TÜRKİYE’SİNİ YARATACAĞIZ

Bütün dünyada ve Türkiye’de mevcut düzenin işçi sınıfına, kadınlara ve gençlere vadedeceği bir şey kalmadı. Pandemi de bu gerçeği ortaya koydu. Artık özgürlük ve demokrasi temelinde yeni bir toplumsal düzenin şart olduğunu bütün dünya görüyor. 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP’nin sınıfsal tercihlerinin sonuçlarını yaşıyoruz şu anda. Ancak emeğin Türkiye’sini hep birlikte yaratacağız.”

KABLAN YEŞİL: AKP SAĞLIKSIZLIK ÜRETTİ

Çerkezoğlu’nun ardından KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil söz aldı. Dünyada ve ülkemizde neo liberal politikaların sermayeyi büyüttüğüne dikkat çeken Kablan Yeşil, “Bunun sonucu olarak halkın kamusal sağlık hizmeti alması neredeyse imkansızlaştı. AKP ise ekonomik olarak sağlıksızlık üretti. Biz emekçilerin cüzdanından çalarak sağlıksızlık üretti. Demokratik haklarımıza dönük tasfiyeleri sağlıksızlık üretti. Örgütlenme ve sendikal mücadele önündeki her türlü baskıyı önümüze koyarak tasfiye süreci yaratmak istedi. Siz hekimler olarak bu ülkede ne çektiniz. Ücretlerdeki erime ya da ekonomik zorluklara rağmen toplumun bütününe sağlıklı geleceği sunmaya çalıştınız. Onlarca Beyaz Nöbet ve grevden sonra sağlıklı bir geleceği var edecek TTB’nin bu kongresini birlikte kuracağımız bembeyaz dünyaya olan inancımla selamlıyorum” diye aktardı.

Kongre, meslek odaları temsilcilerinin konuşmalarla son buldu.

Diğer başlıklar

10/08/2022
23:53 Çanakkale’de Kemal Kurkut Turnuvası’nın finali yapıldı
23:07 Serêkaniyê’den gelen mermi Ceylanpınar’da bir çocuğu yaraladı
20:18 Avukat Demirtepe attığı tweet nedeniyle ifadeye çağrıldı
19:48 Urfa Cezaevi’nde 10 tutuklu 3 gündür açlık grevinde
19:03 STÖ'ler: İşten çıkarılan İBB işçilerinin yanındayız
18:32 Sancar mevsimlik işçilerle buluştu
18:09 Mizgin Aydın 30 yılın ardından tahliye edildi
17:46 Tutuklu gazeteci Ataman Erzurum Cezaevi'ne sevk edildi
17:20 Sancar Cihanbeyli’de: Çözüm var, sözümüz var
17:01 SİHA saldırısında PJAK komutanı yaşamını yitirdi
16:59 Savunma Bakanlığı 1 askerin öldüğünü açıkladı
16:23 Adalet Nöbeti’nden seslendiler: Tecrit politikasına son verin
16:09 DİSK-AR: TÜİK ve İŞKUR verileri zıt bir eğilim vermekte
15:25 İstanbul Sözleşmesi protestosunda verilen cezalar iptal edildi
15:14 Sancar Kulu’da halkla buluştu: Çözüm Biz’iz
14:56 8 tutukluya 100'er gün hücre cezası
14:11 Silopi’de 3 kişi gözaltına alındı
14:05 Ekin Wan mezarı başında anıldı
14:01 Batman’da eylem etkinlik yasağı
13:52 Ataşehir'de işçiler hak gaspına karşı grev başlattı
13:27 Ağaç kesimi yapılan Cudi'de yangın
13:23 Dördüncü evre kanser hastası tutuklu Kaynar tahliye edilmiyor
13:18 Mahkemenin 'rıza' kararı oy birliğiyle onandı
12:32 Şenyaşar ailesine ‘iyi niyet’ten müdahale edilmemiş!
12:04 16 gazetecinin tutukluluğuna devam kararı
11:57 Çanakkale’de bir kadın katledildi
11:35 Katliamın 82’nci ayında ‘failler bulunsun’ çağrısı
11:06 Tutuklu yakınları 9 aydır adalet arıyor: Çocuklarımızı serbest bırakın
10:39 Kayyım taşınmazları satışa çıkardı
10:38 Bêrîvan Xalid: Koalisyon güçleri saldırılara karşı tutum belirlesin
10:33 Korucular savaş tünellerine sürülmek isteniyor
10:08 Anîtos kırsalında çatışma sürüyor
10:04 'Arkamda devlet var' diyerek tecavüz girişiminde bulundu
09:55 Kozluk’ta yaşamını yitiren Boral toprağa verildi
09:44 KAYY-DER: Bingöl’ün üstünü bitirdiler, yeraltına göz diktiler
09:28 Şırnak'taki ağaç kıyımının izini sürdük: 2 yılda 500 bin ton ağaç kesildi
09:10 Öztürk: Yüzleşmenin yolu İmralı'dan geçer
09:09 Savcının gebeliğe rağmen ‘delil yok’ dediği olay tecavüz çıktı
09:08 Mobbing ve taciz altındaki müzisyenler: Örgütlenmemiz gerekiyor
09:08 MİT'in iadesini istediği Kürt siyasetçi DAİŞ'liler ile aynı koğuşta
09:07 Taziye evi madde bağımlılarına terk edildi
09:03 Çiftçi bağ bozumuna sorunlarla giriyor
09:02 HDP'li belediyenin hizmeti: Yol ücreti 50 kuruş
09:01 ‘İşçiler kazanım elde etti, sendikalaşmaya yönelim arttı’
09:01 2 kardeş aynı hikâye: Terörist öldürdük
09:01 Halk Ekmek zammına tepki: Alım gücümüz yok
09:00 Öncü: ODTÜ yolu, Ankara Nazım İmar Planı'nda yok
09:00 10 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:38 Patlamada yaralanan asker yaşamını yitirdi
09/08/2022
23:56 Özerk Yönetim: Türkiye’nin saldırıları DAİŞ’i canlandırıyor
23:52 Silopi’de ‘Kemal Kurkut’ turnuvasına yoğun ilgi
22:05 Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımını onaylayan belgeleri imzaladı
21:58 Bolu’da sudan zehirlenen 26 kişiden 8’i yoğun bakımda
21:46 TMSF: Kayyımlara yönelik soruşturma açılamaz iddiaları doğru değil
21:27 HDP’nin Manisa halk buluşmasına katılım çağrısı
21:17 Hakkari'de şiddetli çatışma
20:22 Atadedeler grubuna yönelik soruşturma: Kobane Davası hakimi Çolak yöneticiler arasında
20:01 Gözaltına alınan ekolojistler serbest bırakıldı
17:56 Dirbêsiyê ve Tirbespiyê’ye saldırı: 2 yaralı
17:30 Gazeteci Hüseyin Deniz mezarı başında anıldı
17:18 ‘İmralı tecridine son verilmelidir’
16:55 Öcalan ile görüşme başvurusu
16:35 Polisin kaçırdığı Alankuş’un cenazesi toprağa verildi
15:48 ‘Aysel Tuğluk’un infazı ertelensin’
15:47 Adalet Nöbeti’nde ‘zulmü bitirin’ çağrısı
15:07 Almanya'da cemevine saldırı: Türkiye ile bağlantılı
14:28 HABER-SEN haksız kadrolaşmaya karşı yargıya başvuruyor
14:19 Qamışlo’da SİHA saldırısı: 4'ü çocuk 7 yaralı
14:07 Cezaevinde intihar ettiği ileri sürülen Atmaca yaşamını yitirdi
14:01 İSİG: Temmuz’da en az 169 işçi yaşamını yitirdi
13:50 2 çocuğa cinsel saldırıda bulunan fail tutuklandı
13:44 Sağlık örgütleri: Bakanlık gerçek verileri açıklamalı
13:14 Kadın gazetecilere yönelik ihlaller Meclis gündeminde
12:46 Bekirhan’da 75 yaşındaki Şahin gözaltına alındı
12:24 Marmaris'te Sinpaş’a karşı nöbet eylemi: 15 gözaltı
12:14 2 avukata saldıran kişi tutuklandı
12:08 ‘Ekonomik krizin ağır faturası işçinin sırtında’
11:58 Şenyaşar ailesi: Adalet gelmeden bu kapıdan ayrılmayacağız
11:58 HDP Manisa’da halk buluşması gerçekleştirecek
11:41 Polis saldırısına rağmen işçiler haklarından vazgeçmiyor
11:29 HDP’den uluslararası kurumlara Gazze çağrısı
11:13 308 isimden muhalefete Suriye çağrısı: Suça ortak olmayın
11:13 Şırnak’ta bir kadının intihar girişiminde bulunduğu iddiası
11:01 Adalet Nöbeti: Kişiye özel kanun olmamalı
10:25 Amûdê’de SİHA saldırısı
09:46 Alevi örgütlerinden Erdoğan’ın Cemevi ziyaretine tepki
09:38 Til Temir’e saldırı: 1 ölü
09:14 Temelli: Ulus devlet çözümsüzlüğüne karşı konfederal akıma ihtiyaç var
09:13 Tecride karşı mücadele çağrısı: Kürdistan’da tek aktör Öcalan'dır
09:10 AKP’li Beyoğlu’nun ‘çalışma başlattık’ dediği ev onarılmadı
09:06 Kadınlardan çağrı: Cezaevlerindeki işkenceye dur diyelim
09:05 Mısır tarlada kurudu!
09:03 Gazeteci İbrahim: Katliamda KDP’nin Türkiye ile işbirliği var
09:00 09 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:58 AYM'den Ali İsmail Korkmaz kararı: Polis yeniden yargılanacak
08:14 Zap'ta yaralanan asker hayatını kaybetti
08/08/2022
23:14 Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret etti
21:45 HDP'den 'Kentimi iradem yönetsin' kampanyası
21:20 HDP’li vekillerden Amazon işçilerinin eylemine destek
21:07 Akbelen Ormanı'nda 3'ncü kez keşif yapıldı