Ekolojistler: Kürdistan'da savaş, doğa ve mekan kırımı olarak yürütülüyor

img

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da bir araya gelen ekoloji aktivistleri, Kürt kentlerinde sürdürülen savaşın sadece tank topla yapılmadığını mekan ve doğa kırımı şeklinde de yürütüldüğünü belirterek, yıkıma karşı mücadele çağrısında bulundu. 

Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Türkiye Mimarlar ile Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyonu Kurulu’nun “Yok etmeye karşı mücadele ve yeniden inşa yolları” paneli kapsamında Diyarbakır’a gelen ekoloji aktivistleri, devletin izlediği “güvenlikçi” politikalar nedeniyle bölge kentlerinde yaşanan doğa talanına dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
İktidarın “güvenlik” gerekçesi adı altında bölgede ekolojik kırım gerçekleştirdiğini belirten ekoloji aktivistleri, yıkımın sınırlarının olmadığını, Kürt kentlerinde devreye konulan doğan talanının herkesi etkilediğini ifade etti.  
 
‘KÜRDİSTAN'I SAVAŞLA TALAN EDİYORLAR’
 
Munzur Çevre Derneği’nden İbrahim Eren, sermayeyi devletin uyumu olarak tanımlayarak, “Bu uyumun sürmesiyle çevre talanı, şiddeti devam edecek” dedi. Eren, Kürdistan, halkı ve coğrafyasının şiddetin en pervasızca yaşatıldığı bölgelerden biri olduğuna dikkati çekerek, “Kürdistan halkını ve coğrafyasını savaşla ve kırımla yok etmeye çalışıyorlar. Şoven kampanyalar eşliğinde bu bölgede yürütülen bir savaş var. Bölgede ki çevreye dönük saldırıları güvenlik gerekçesi adı altında kolay bir şekilde yapıyorlar ve talanı gerçekleştirebiliyorlar. Bu talanı meşru bir gerekçe haline getirmeye çalışıyorlar” diye belirtti. 
 
‘DOĞAYA SALDIRAN SİSTEM AYNIDIR’
 
Demokratik toplum güçlerinin doğa talanına karşı durması gerektiğinin altını çizen Eren, “Munzur Artvin ve Kayseri’den farklı değil, Artvin’deki doğaya yönelik saldırılarla buradaki doğa saldırılarının aynı görülmesi gerekir. Sistem aynı sistemdir. Hedef aynıdır. Anlayış emperyalist kapitalist sömürgeci anlayışıdır. Buraya gelen şirket de,  oraya giden şirket de aynıdır. Bu bilinçle mücadele edilmeli. Kürdistan bölgesinde ki doğa kıyımı ile batıdaki doğa kıyım aynıdır. Şırnak’ta yapılan ağaç kesilmesinden örnek verirsek, toplumun o görüntüleri görmesine rağmen suskun kalması, doğayı katledenleri nasıl cesaretlendirdiğini açığa çıkardı” dedi. 
 
‘SAVAŞA VE DOĞA TALANINA SES ÇIKARMALIYIZ’
 
Türkiye’nin KDP ortaklığında Zap, Metina ve Avaşin’e yönelik saldırılarına da değinen Eren, Kürtlerin bulunduğu tüm alanlarda başlatılan savaşların haksız olduğunu ve söz konusu savaşlarda insanlar kadar doğanın da zarar gördüğünü hatırlattı. Eren devamla, “Güvenlikçi politikalarla, haksız savaşlarla doğaya karşı yapılan saldırılara karşıyız. Biz aynı zamanda savaş sonucu insanların doğaya ve yaşam alanlarından koparılmasına da karşıyız. Savaşın sonucu olarak köyler boşaltılıyor, atılan kimyasallar sonucu insanlar köylerine yıllarca giremiyor. O kimyasallar sonucu, doğada hiçbir şekilde ne hayvan ne de insanlar yaşayabiliyor. Bu durumlara karşı durmak, mücadele etmek ve en önemlisi de ses çıkarmak gerekiyor ki doğaya, insana karşı geliştirilen politikalar son bulsun” diye belirtti. 
 
“Kürdistan’ın bütün doğasını ve sularını hapseden bir sistemle karşı karşıyayız” diyen aktivist Hüseyin Akıl da, “Siirt neredeyse tamamıyla barajlarla kuşatılmış durumda. Batman’da şu anda dört tane baraj var. Kürdistan coğrafyası, maden ve enerji şirketlerine peşkeş çekilmiş, bütün doğası tahrip edilmiş durumda” diye konuştu. 
 
KİMYASAL SİLAHIN DOĞA ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
 
Savaşın doğa üzerinde büyük felaketlere sebep olduğuna ve tahribatlar yarattığına dikkati çeken Akıl, şöyle devam etti: “Kuzey Kürdistan’da yapılan askeri operasyonlara bakıldığında; güvenlik adı altında ormanlar yakılıyor. Ağaçlar kesiliyor. Yine kimyasal silah kullandıkları doğru. Bunu kendileri de söyledi. Son dönemlerde çeşmeleri zehirledikleri iddiası da var. Batman’da ve çeşitli bölgelerde, Tendürek, Serhat tarafında içme sularını zehirledikleri söyleniyor. Özel güvenlik bölgeleri ihlal ettikleri için, insanlar oralara gidemiyor. Aktivistler gidip inceleme yapamıyor.  Yine savaş doğa talanında birebir etki gösteriyor, kuşundan tut kurduna, yılanına, kaplumbağasına kadar o suyu içen hayvanlar orada telef oluyorlar. Kuzey’de yer altı denizleri, mağaraları o şekilde kimyasal silahlara maruz kaldığı söyleniyor. O iddiaları gidip yerinde göremiyoruz. Çünkü özel güvenlik bölgesi denilerek izin verilmiyor.  Ama ideaları uluslararası yayın yapan CNN Türk kanalında kendileri itiraf ettiler.”
 
‘BÖLGE İNSANSIZLAŞTIRILDI’
 
Bölgenin insansızlaştırıldığını vurgulayan Akıl, Şırnak tarafında bir köyün neredeyse tamamen boşaltıldığını hatırlattı. Akıl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Batman’ın Kozluk ilçesine Bağlı Timoq köyünün yüzde 95 boşaltıldı. Köy yaklaşık 40 gün asker ablukası altında kaldı. Oraya gitmek isteyen insan hakları heyeti durduruldu, köye sokulmadı. HDP’li vekiller köye gittiler ancak köye sokulmadılar. Abluka kalktıktan sonra; maalesef köyün çoğu göç etti. Köy şu anda boşalmış durumda. Halkın bir direnişi var. 2021 yılına baktığımızda iktidarın bu savaş ve talan politikasına karşı çok ciddi bir anlamda halkın direnişi söz konusu. Bu şekilde de devam edecek gibi gözüküyor. Bizim de bu saldırılara karşı mücadelemiz devam edecek.” 
 
Mevcut iktidarın iktidara geldiği günden bu yana doğa talanı gerçekleştirip derinleştirdiğini ifade eden Mezopotamya Ekoloji Hareketi Aktivisti Derya Akyol da “güvenlik” adı altında yapılan doğa kırımlarına değindi.  Akyol, şunları söyledi: “Savaş sadece tank, top ile değil Kürdistan da mekân kırımı ve doğa kırımı olarak da yürütülüyor. Şehir savaşları da bu çerçevede aynı zamanda kültürel ve ekolojik bir yıkımı da beraberinde getirdi. Savaşla doğa değişiyor, köyler boşaltılıp insanlar göç ettiriliyor.  Savaş aynı zamanda insanla birlikte doğada bulunan diğer canlı türlerinin birçoğunun sonlandırılmasına sebebiyet veriyor. Doğa, içinde toplum, su, tarihi ve diğer canlı türleriyle bütündür. Savaş insan ile doğa arasındaki ilişkinin bozulmasına sebep oluyor, yaşam alanlarının ve ekosistemin de bir yok oluşu oluyor. Savaş ve yürütülen her çatışma dünyanın diğer alanlarını da etkiliyor. Yerel direnişler bu anlamda çok değerlidir. Çünkü birebir halkın içinde olduğu ve sahiplendiği hareketlerdir” dedi. 
 
'GÜVENLİK ADI ALTINDA ORMANLAR YAKILIYOR'
 
Bir diğer ekoloji aktivisti Mardin Ekoloji Derneği Kurucu Üyesi Abdul Vahap Irmak ise çözüm süreci olarak adlandırılan döneme işaret ederek, “O süreçte çıplak dağlarda bile ağaçların çıktığını ve her yerde yeşilliğin daha baskın olduğunu gördük. Ancak sonraki süreçlerde, Dersim’de, Lice’de, Şırnak’ta, Hakkari’de, Mardin’de güvenlik adı altında, ormanların yakıldığını çok net gördük” dedi.  
 
‘HEZİMETE UĞRAYACAKLAR’
 
Türkiye’nin doğayı ve ekolojiyi savaş malzemesi haline getirdiğini sözlerine ekleyen Irmak, şunları dile getirdi: “Türkiye bu operasyonlarla Rusya gazına alternatif olarak Kürt gazını da Avrupa’ya taşımak istiyor. Burada Barzani ailesini de kendi güdümüne almış durumda. Bu şekilde bir saldırı söz konusudur. Türkiye’nin bu operasyonlardan sonuç alacağını düşünmüyoruz. Çünkü ciddi bir direniş de söz konusudur. Doğada siyasi sınırlar yoktur. Bu yüzden ekolojik bir kıyımın etkileri hepimizi etkiliyor. Şu an korucular binlerce ton ağaç kesiyorlar. Bu durum kısa vade de olmazsa da uzun vade de çok büyük etkileri var. Orası ısınacak kendi tarlasının verimi düşecek. Yine ağaç ve ormanlar yağış çeken faktörlerdir olduğu için, yağış gelmediği zaman kuraklıkla mücadele edilecek.” 

Diğer başlıklar

24/06/2022
23:26 Dengbej Şakiro’yu anma gecesine yoğun ilgi
19:50 İstinaf'tan emsal karar: Berû oyununun yasaklanması hukuka aykırı
19:15 Avukat, katil Avcı'nın itirafını 'lütuf' olarak savundu
18:48 İzmir Barosu: Valilik açıklaması gerçeği yansıtmıyor
18:39 Mardin'de intihar iddiası
18:36 Harmandalı GGM’ye giden HDP’li Çepni’ye bilgi verilmedi
18:24 ABD kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı
18:15 Adana’da HDP’nin kongresine çağrı
17:35 TTB Kongresi: Tek adamı göndereceğiz!
17:28 ‘Yanan alanlar yine hangi çevreler için heba ediliyor?’
17:13 Harmandalı GGM boşaltıldı: Mülteciler sınır dışı edilebilir
17:04 Ankara JİTEM Davası görüldü
16:56 DİSK-AR: Yoksulluk arttı, asgari ücret düştü
16:50 Polis otobüslerinde kamera yokmuş!
16:49 TTB’nin Büyük Kongresi: Emek bizim, söz bizim
16:33 ‘Yangın saraya yaklaşınca müdahale edildi’
16:13 Diyarbakır’da kuyumcu kayıplara karıştı
16:00 Üniversite akaryakıt zamlarının faturasını öğrencilere kesti
15:14 22 kadın yargılandı: Katilleri aklayanlar eylemimizi yargılıyor
14:45 Gazeteci İmrek’i darp eden polisler için yargı yolu açıldı
14:40 Kazimi’nin sessizliğine karşı imza kampanyası
14:30 TMMOB: ‘Kral çıplak’ demeye devam edeceğiz
14:26 Diyarbakır Barosu’na Ermeni Soykırımı soruşturması
13:54 Afyon’da talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
13:21 Darp edilen tutuklular sevk edildi
13:08 Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
12:53 'Türk devleti Kürdistan topraklarından çıkarılmalı'
12:51 DEDAŞ trafoları söktü
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:25 Onur kırıcı davranışta bulunan hakim hakkında suç duyurusu
12:20 HDP’de cumhurbaşkanı adayı için isim konuşuluyor
12:01 Marmaris’teki yangın sürüyor
11:37 29’uncu İstanbul Caz Festivali başlıyor
11:30 Ferit Şenyaşar: Zulme ortak olanlar nasıl tatil yapacak?
11:07 Muş’ta bir kadın katledildi
10:35 DFG Eşbaşkanı Altan: Yargılanmak istenen gazetecilik faaliyetlerimizdir
10:16 Tutuklu çocuğunun 37 yılını fotoğraf albümüne sığdırdı
09:57 Gazeteci Alagaş: Zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek
09:49 Gazeteci Tara: AKP-MHP seçim öncesi başarı hikayesi yaratmaya çalışıyor
09:29 ‘Cezaevinde teslim olmayanların ölmesini istiyorlar’
09:29 Hastane kuyrukları, ‘sanal kuyruğa’ dönüştü!
09:23 Marmaris’te rant kaygısı
09:19 Gazeteci Koçuk: Onların yerine de yazacağız
09:18 Öcalan için ‘Özgürlük Nöbeti’ 11’inci yılında
09:08 Şakran Kadın Cezaevi’nde tecrit içinde tecrit
09:05 Kadınların gündemi adalet: Yaşam hakkı için mücadeleye devam
09:04 ‘Türkiye Irak'ı ele geçirmeyi amaçlıyor'
09:02 Kürkçüler’de ihlaller arttı: 5 kişilik koğuşa bir tabak yemek
09:00 Bilirkişi raporu: Kayyım resmi belgede sahtecilik yaptı
09:00 24 HAZİRAN 2022 GÜNDEMİ
23/06/2022
23:59 Erdoğan’ın imzasıyla getirilen ek bütçe kabul edildi
23:48 AKP’nin getirdiği 6’ncı yargı paketi kabul edildi
22:09 Bülbül: DTK'yi yargılıyorsanız Cemil Çiçek'i de yargılayacaksınız
21:50 Kurtulan: Meclis, Kürt sorununun demokratik çözümünü önüne koymak zorunda
21:41 Gözaltına alınan tutuklu yakınları serbest bırakıldı
21:38 Kadınlar Danıştay önünden seslendi: Biz kazandık!
21:27 Sefalet ücretine karşı 7 partiden mücadele çağrısı
21:21 Altınörs’ün ‘İmkansız Sermaye’ kitabı imzalandı
21:16 İpekyüz: Adalet sorunu varsa ne yapsanız da bütçe düzelmez
21:03 ‘Hak savunucuları değil, failler tutuklansın’
20:50 Kadınlardan ‘cezasızlık’ politikalarına tepki
20:43 Günay: Yargıda yapılacak en büyük değişim iktidarın talimat vermekten vazgeçmesidir
20:30 İstanbul Sözleşmesi: Savcı feshin iptalini istedi
19:45 FIDH ve OMCT: Gazetecilerin tutuklanmasını kınıyoruz
19:38 Pen International: 16 gazeteci derhal serbest bırakılsın
19:33 Tiryaki: Kolluk kuvvetleri Saliha Aydeniz’i yere serdi, tek biriniz tepki gösterdi mi?
19:20 Özsavunmasını kullanan Akgün'e ATK engeli
19:10 Aydeniz’e 4 Temmuz’a kadar yazılı savunma için süre
18:23 Ağbaba: Milletin parasını Arap müziği eşliğinde yiyorlar, zıkkım olsun!
18:17 Lice Kulp Silvan üçgeninde çatışmalar sürüyor
18:05 13 Kürt siyasetçinin cezaları Yargıtay tarafından onandı
18:03 Yoğun bakıma kaldırılan 84 yaşındaki Aksu'nun tek isteği tutuklu oğlunu görmek
17:55 Oluç’tan iktidara: Maaş ödeyemeyecek duruma geldiniz
17:32 AKP’de dokunulmazlık kaldırma hızı: Hazırlık Komisyonu toplanıyor
17:25 Ek bütçe görüşmeleri: İşçiler, emekçiler, yoksullar yok
17:21 Kadınlar Danıştay’dan seslendi: Adaleti bize geri verin!
16:58 Aydeniz’in dokunulmazlığının görüşülmesi için Hazırlık Komisyonu oluşturuldu
16:10 Irak’ta 64 yeni parlamenter seçildi
16:07 Hazna Sü’yü öldüren zırhlı araç sürücüsüne ‘iyi hal’ ödülü!
15:53 'Adaletsizliğe karşı tutuklulara ses olalım'
15:30 Korucubaşı mahkemede aileyi tehdit etti
15:09 Aydeniz’in dokunulmazlığı görüşülüyor: 12 Eylül Anayasası’nı bile uygulamaz hale geldiniz
14:41 BES: Kamu emekçilerinin vergileri savaşa aktarılıyor
14:36 HDP’li vekilller: Tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz
14:33 Mimarlara Jin TV'ye ödül davası ertelendi
14:32 'Sözleşme uygulansaydı Pınar’ın katiline indirim uygulanmayacaktı'
14:01 Emeklilerden insanca yaşanacak ücret eylemi
13:51 Tutukluların darp edilmesi: Soruşturma başlatılsın
13:41 Erdoğan’a açılan 5 kuruşluk dava reddedildi
13:09 Abdulillah Poyraz beraat etti
13:02 Mahkeme çocuğa yönelik tecavüzde 'rıza' aradı
12:59 HDP’yi hedef gösteren Şener hakkında suç duyurusu
12:42 Ek bütçe görüşmeleri gergin başladı
12:40 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:39 Günay: Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması halkın iradesine darbedir
12:31 ‘Adli yıl Şenyaşar ailesine adalet borcunu ödemeden kapanıyor’
12:30 Aliağa'da amosit tespit edildi
12:08 Tutuklanan gazeteciler raporu: Mesleki faaliyetler suçlama konusu yapıldı
11:52 Adalet Nöbeti: Hukuksuzluk son bulsun
11:41 Kadınlar yine Danıştay önünde: Hayatlarımızı savunmaya geldik