Egemen güçlerin Şengal planları

img

HABER MERKEZİ - Êzidîlerin iradesini yok sayan “Şengal Anlaşması” ile yeni bir ordu ve yönetim kurmaya çalışan egemen güçler, yeraltı kaynaklarına ulaşıp, dünyaya pazarlamayı amaçlıyor. 

Suriye’den sonra 8 Haziran 2014’te Musul’un merkezini oluşturan Ninova’yı işgal eden DAİŞ, hem Irak hem de Suriye bölgesinde geniş ve yer altı kaynakları açısından zengin toprakları ele geçirdi. Tarihler 3 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde DAİŞ, Êzidîlerin kutsal yurdu olan Şengel’e saldırdı. Saldırılarla birlikte KDP ve Irak ordusu Êzidîleri kaderine terk ederek, Êzidîleri DAİŞ saldırıları karşısında savunmasız bıraktı. DAİŞ saldırılarında 5 bin Êzidî katledildi, 10 bine yakın kişi de kaçırıldı, 500 bin kişi mülteci konumuna düştü. Êzidîler, DAİŞ’in soykırımla sonuçlanan bu saldırılarını, 74’üncü Ferman olarak adlandırdı.  
 
ÖZSAVUNMA BİRLİKLERİ 
 
DAİŞ saldırılarının başlaması üzerine HPG, YJA STAR ile YPG, YPJ güçleri Şengallilerin imdadına yetişti. Bu güçler, Kuzey ve Doğu Suriye’nin Şengal sınırına giderek, Şengal Dağı’na giden binlerce Êzidînin güvenli alanlara geçmesi için koridor açtı. Binlerce Êzidî Şengal Dağı’nda korunaklı alanlara götürülerek, katliamdan kurtarıldı. 2014’te saldırılar devem ederken, Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) kuruldu. Ardından Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) ve Êzîdxan Asayişi’nin kuruluşu ilan edildi. Bu tarz ordulaşmayla Êzidîler, tarihte ilk kez özsavunma güçlerini oluşturmuş oldu. Bu güçler koordineli bir şekilde DAİŞ’in saldırılarına karşı aylarca direniş gösterdi. 
 
DEMOKRATİK ÖZERKLİK 
 
Saldırılar devam ederken, Êzidî toplumu kendi iradesiyle 14 Ocak 2015’te Şengal Demokratik Özerk Meclisi’nin (MXDŞ) kuruluşunu dünyaya duyurdu. Özerklik ilanından sonra 14 Kasım 2015’te Kürt güçleri Şengal’i DAİŞ’ten temizledi. Şengal’de halk öz kaynaklarıyla yeniden inşa süreci başlatarak, önce evlerini, sokaklarını ve yaşam alanlarını kurdu. Ardından güvenlik, kültür, savunma, ekonomik, diplomasi ve politika alanında kendini örgütleyen Êzidîler, her türlü saldırıya karşı kendilerini öz güçleriyle savundu. Bunun üzerine HPG, 1 Nisan 2018’de yaptığı açıklamayla Şengal’in özgürleştiğini ve savunmanın artık Şengal Savunma Birlikleri tarafından sağlanacağını belirterek, güçlerini çektiklerini duyurdu.  
 
KDP ÖZERKLİĞİ TANIMADI
 
DAİŞ’in Şengal’e saldırması sırasında kamyon ve kamyonetlerin arkasına atlayıp kaçan KDP güçleri, binlerce Êzidîyi katliamla yüz yüze bıraktı. Şengal’in DAİŞ’ten kurtarıldığı gün Şengal Dağı’nda açıklama yapan KDP Genel Başkanı Mesut Barzani, “Şengal’i pêşmerge kurtarmıştır. Pêşmerge dışında herhangi bir güç operasyonlara katılmadı” iddiasında bulundu. Daha önce Hewlêr ile Bağdat hükümeti arasında tartışmalı topraklar arasında olan Şengal’de özerklik ilanından sonra Barzani, Irak hükümetine Şengal’e saldırması için sık sık çağrıda bulundu. KDP, Şengal’deki özerkliğin “Gayrı meşru” olduğunu ileri sürerek, 3 Mart 2017’de Şengal’in Xanesor ilçesine saldırdı. Bu saldırılarda bir sonuç elde edemeyen KDP, Şengal’i tekrar hedef göstererek, Irak ordusunun Şengal’e girmesi çağrısında bulundu.
 
ŞENGAL ANLAŞMASI
 
Türkiye ve ABD’nin baskısıyla Bağdat ve Hewlêr hükümetleri arasında 9 Ekim 2020’de (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ın da gözetiminde “Şengal Anlaşması” imzalandı. 
 
Bu anlaşmanın 3 temel maddesi;
 
1- YÖNETİM
 
* Şengal’e bağımsız bir kişi kaymakam olarak seçilecek. Seçilen kişinin yasalar karşısında herhangi bir engelinin bulunmaması esas alınacak.
 
* Kaymakamın belirlenmesinin ardından her iki taraf arasında (Bağdat-Hewlêr) kurulacak ortak komisyon tarafından bölgedeki diğer idari makamlar gözden geçirilecek.
 
2- GÜVENLİK 
 
* Yalnızca yerel polis ve Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ile Ulusal İstihbarat Servisi ilçenin güvenliğinden sorumludur ve diğer tüm silahlı güçler (Asayiş, YBŞ ve YJŞ) Şengal’den çıkarılacak.
 
* İç güvenlik güçlerinin desteklenmesi amacıyla 2 bin 500 kişilik bir güvenlik gücü oluşturulacak. Bu güç içerisindeki görev dağılımı adil şekilde yapılacak ve kamplarda yaşayan göçzedelerin katılımı göz önünde bulundurulacak.
 
* Şengal ve çevresinde PKK ve ona bağlı güçlerin varlığına son verilecek. PKK’ye bağlı güçlerin bölgede herhangi bir rol üstlenmesine müsaade edilmeyecek.
 
3 - YENİDEN İNŞA 
 
* İlçenin yeniden inşası için Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri tarafından ortak bir komisyon kurulacak, Irak ve Kürdistan Bölgesi başbakanları ile Ninova Valisi tarafından bu komisyonun düzeyi ve amaçları belirlenecek.
 
* Ayrıca, idare ve güvenlik konularında alınan kararların hayata geçirilmesini yerinde denetleyecek ortak bir komisyon oluşturulacak.
 
Anlaşmayla birlikte Şengal 2014 öncesindeki sürece götürülmek istenirken, Êzidîler, iradelerini tanımayan bu anlaşmaya ilk günden beri karşı durdu.
 
BARZANİ HER FIRSATTA HEDEF GÖSTERİYOR
 
Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Nêçiîvan Barzani, bir konuşmasında, “Şengal resmi değildir. Kanunlara aykırıdır” açıklamasında bulundu. KDP’nin her fırsatta hedef gösterdiği Şengal’e, Türkiye’ye ait Silahlı İnsansız Hava Aracı’yla (SİHA) 23 ve 25 Ağustos 2020’de saldırılar yapıldı. Saldırılardan bir sonuç elde edilemediğini gören KDP, bu sefer de Irak hükümetine baskı uygulayarak, “Şengal Anlaşması”nın devreye konulmasını istedi. KDP’nin çağrıları üzerine Şengal ile Kuzey ve Doğu Suriye sınırına daha önce 3 metre derinlikte ve 3 metre genişlikte kazılan hendeklerin ardından bu sefer de 250 kilometre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde, 75 santimetre genişliğinde duvar örülmeye başlandı. 
 
Şengal ile Kuzey ve Doğu Suriye sınırına duvar örme çalışmaları devam ederken KDP’nin kışkırtmalarıyla Irak ordusu, Başbakan Kazimi’nin talimatıyla 2 Mayıs’ta başlayan saldırılarda, Irak ordusu ile Êzdixan Asayişi ve YBŞ/YJŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Halkın ve özellikle de kadınların Irak ordusunun saldırılarına karşı direnişe geçmesi üzerine saldırılar 4 Mayıs’ta durdu. Irak ordusunun saldırılarını durdurması üzerine açıklama yapan Federe Kürdistan Bölgesel Başbakanı Mesrur Barzani, Irak hükümetine seslenerek, “Şengal Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini vurguluyoruz ve Irak hükümetinin bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” açıklamasıyla Şengal’i bir kez daha hedef gösterdi. 
 
ENERJİ HATLARI KONTROL ALTINA ALINMAK İSTENİYOR 
 
ABD, Ankara, Hewlêr ve Bağdat’ın Şengal’in Özerk Meclisi’ni tanımamasının nedeni bu bölgeyi kendi himayelerinin altına alarak, enerji kaynaklarına doğrudan ulaşmak olduğu biliniyor. Yer altı kaynaklarına ulaşmak bahanesiyle de Şengal’in işgalinin hedeflendiği ve Irak ordu güçlerinin bu nedenle sürekli kışkırtıldığı belirtildi. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle açığa çıkan doğalgaz krizi tüm dünyayı etkisi altına alırken, İngiltere başta olmak üzere birçok ülke gözüne Musul-Kerkük’teki yer altı kaynaklarına göz dikti. Şengal’e yönelik KDP’nin kışkırtması sürerken, bölgede Irak ordu güçlerinin de bekleyişi devam ediyor. 
 

Diğer başlıklar

24/06/2022
23:26 Dengbej Şakiro’yu anma gecesine yoğun ilgi
19:50 İstinaf'tan emsal karar: Berû oyununun yasaklanması hukuka aykırı
19:15 Avukat, katil Avcı'nın itirafını 'lütuf' olarak savundu
18:48 İzmir Barosu: Valilik açıklaması gerçeği yansıtmıyor
18:39 Mardin'de intihar iddiası
18:36 Harmandalı GGM’ye giden HDP’li Çepni’ye bilgi verilmedi
18:24 ABD kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı
18:15 Adana’da HDP’nin kongresine çağrı
17:35 TTB Kongresi: Tek adamı göndereceğiz!
17:28 ‘Yanan alanlar yine hangi çevreler için heba ediliyor?’
17:13 Harmandalı GGM boşaltıldı: Mülteciler sınır dışı edilebilir
17:04 Ankara JİTEM Davası görüldü
16:56 DİSK-AR: Yoksulluk arttı, asgari ücret düştü
16:50 Polis otobüslerinde kamera yokmuş!
16:49 TTB’nin Büyük Kongresi: Emek bizim, söz bizim
16:33 ‘Yangın saraya yaklaşınca müdahale edildi’
16:13 Diyarbakır’da kuyumcu kayıplara karıştı
16:00 Üniversite akaryakıt zamlarının faturasını öğrencilere kesti
15:14 22 kadın yargılandı: Katilleri aklayanlar eylemimizi yargılıyor
14:45 Gazeteci İmrek’i darp eden polisler için yargı yolu açıldı
14:40 Kazimi’nin sessizliğine karşı imza kampanyası
14:30 TMMOB: ‘Kral çıplak’ demeye devam edeceğiz
14:26 Diyarbakır Barosu’na Ermeni Soykırımı soruşturması
13:54 Afyon’da talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
13:21 Darp edilen tutuklular sevk edildi
13:08 Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
12:53 'Türk devleti Kürdistan topraklarından çıkarılmalı'
12:51 DEDAŞ trafoları söktü
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:25 Onur kırıcı davranışta bulunan hakim hakkında suç duyurusu
12:20 HDP’de cumhurbaşkanı adayı için isim konuşuluyor
12:01 Marmaris’teki yangın sürüyor
11:37 29’uncu İstanbul Caz Festivali başlıyor
11:30 Ferit Şenyaşar: Zulme ortak olanlar nasıl tatil yapacak?
11:07 Muş’ta bir kadın katledildi
10:35 DFG Eşbaşkanı Altan: Yargılanmak istenen gazetecilik faaliyetlerimizdir
10:16 Tutuklu çocuğunun 37 yılını fotoğraf albümüne sığdırdı
09:57 Gazeteci Alagaş: Zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek
09:49 Gazeteci Tara: AKP-MHP seçim öncesi başarı hikayesi yaratmaya çalışıyor
09:29 ‘Cezaevinde teslim olmayanların ölmesini istiyorlar’
09:29 Hastane kuyrukları, ‘sanal kuyruğa’ dönüştü!
09:23 Marmaris’te rant kaygısı
09:19 Gazeteci Koçuk: Onların yerine de yazacağız
09:18 Öcalan için ‘Özgürlük Nöbeti’ 11’inci yılında
09:08 Şakran Kadın Cezaevi’nde tecrit içinde tecrit
09:05 Kadınların gündemi adalet: Yaşam hakkı için mücadeleye devam
09:04 ‘Türkiye Irak'ı ele geçirmeyi amaçlıyor'
09:02 Kürkçüler’de ihlaller arttı: 5 kişilik koğuşa bir tabak yemek
09:00 Bilirkişi raporu: Kayyım resmi belgede sahtecilik yaptı
09:00 24 HAZİRAN 2022 GÜNDEMİ
23/06/2022
23:59 Erdoğan’ın imzasıyla getirilen ek bütçe kabul edildi
23:48 AKP’nin getirdiği 6’ncı yargı paketi kabul edildi
22:09 Bülbül: DTK'yi yargılıyorsanız Cemil Çiçek'i de yargılayacaksınız
21:50 Kurtulan: Meclis, Kürt sorununun demokratik çözümünü önüne koymak zorunda
21:41 Gözaltına alınan tutuklu yakınları serbest bırakıldı
21:38 Kadınlar Danıştay önünden seslendi: Biz kazandık!
21:27 Sefalet ücretine karşı 7 partiden mücadele çağrısı
21:21 Altınörs’ün ‘İmkansız Sermaye’ kitabı imzalandı
21:16 İpekyüz: Adalet sorunu varsa ne yapsanız da bütçe düzelmez
21:03 ‘Hak savunucuları değil, failler tutuklansın’
20:50 Kadınlardan ‘cezasızlık’ politikalarına tepki
20:43 Günay: Yargıda yapılacak en büyük değişim iktidarın talimat vermekten vazgeçmesidir
20:30 İstanbul Sözleşmesi: Savcı feshin iptalini istedi
19:45 FIDH ve OMCT: Gazetecilerin tutuklanmasını kınıyoruz
19:38 Pen International: 16 gazeteci derhal serbest bırakılsın
19:33 Tiryaki: Kolluk kuvvetleri Saliha Aydeniz’i yere serdi, tek biriniz tepki gösterdi mi?
19:20 Özsavunmasını kullanan Akgün'e ATK engeli
19:10 Aydeniz’e 4 Temmuz’a kadar yazılı savunma için süre
18:23 Ağbaba: Milletin parasını Arap müziği eşliğinde yiyorlar, zıkkım olsun!
18:17 Lice Kulp Silvan üçgeninde çatışmalar sürüyor
18:05 13 Kürt siyasetçinin cezaları Yargıtay tarafından onandı
18:03 Yoğun bakıma kaldırılan 84 yaşındaki Aksu'nun tek isteği tutuklu oğlunu görmek
17:55 Oluç’tan iktidara: Maaş ödeyemeyecek duruma geldiniz
17:32 AKP’de dokunulmazlık kaldırma hızı: Hazırlık Komisyonu toplanıyor
17:25 Ek bütçe görüşmeleri: İşçiler, emekçiler, yoksullar yok
17:21 Kadınlar Danıştay’dan seslendi: Adaleti bize geri verin!
16:58 Aydeniz’in dokunulmazlığının görüşülmesi için Hazırlık Komisyonu oluşturuldu
16:10 Irak’ta 64 yeni parlamenter seçildi
16:07 Hazna Sü’yü öldüren zırhlı araç sürücüsüne ‘iyi hal’ ödülü!
15:53 'Adaletsizliğe karşı tutuklulara ses olalım'
15:30 Korucubaşı mahkemede aileyi tehdit etti
15:09 Aydeniz’in dokunulmazlığı görüşülüyor: 12 Eylül Anayasası’nı bile uygulamaz hale geldiniz
14:41 BES: Kamu emekçilerinin vergileri savaşa aktarılıyor
14:36 HDP’li vekilller: Tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz
14:33 Mimarlara Jin TV'ye ödül davası ertelendi
14:32 'Sözleşme uygulansaydı Pınar’ın katiline indirim uygulanmayacaktı'
14:01 Emeklilerden insanca yaşanacak ücret eylemi
13:51 Tutukluların darp edilmesi: Soruşturma başlatılsın
13:41 Erdoğan’a açılan 5 kuruşluk dava reddedildi
13:09 Abdulillah Poyraz beraat etti
13:02 Mahkeme çocuğa yönelik tecavüzde 'rıza' aradı
12:59 HDP’yi hedef gösteren Şener hakkında suç duyurusu
12:42 Ek bütçe görüşmeleri gergin başladı
12:40 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:39 Günay: Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması halkın iradesine darbedir
12:31 ‘Adli yıl Şenyaşar ailesine adalet borcunu ödemeden kapanıyor’
12:30 Aliağa'da amosit tespit edildi
12:08 Tutuklanan gazeteciler raporu: Mesleki faaliyetler suçlama konusu yapıldı
11:52 Adalet Nöbeti: Hukuksuzluk son bulsun
11:41 Kadınlar yine Danıştay önünde: Hayatlarımızı savunmaya geldik