HDP’li kadınların gündemi savaşa karşı ortak mücadele

  • kadın
  • 09:03 24 Mayıs 2022
  • |
img
ANKARA - HDP 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’na katılan delegeler, savaşa karşı ortak mücadele ve demokrasi için kadın ittifakı vurgusu yaparak, “Korku duvarlarını yıkarak ortak mücadele etmemiz şart” mesajını verdi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, “Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız” sloganıyla 4’üncü Olağan Konferansı'nı 21-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdi. AKP-KDP işbirliğinde Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik sürdürülen saldırılara karşı mücadeleyi yükseltme karalılığının öne çıktığı konferansta, Kürt sorununda demokratik ve barışçıl yöntemlerin esas alınmasına dair mücadele hattı tartışıldı.Konferansa katılan delegeler, AKP iktidarının savaş politikalarına dair ajansımıza konuştu.
 
‘BARZANİ KÜRTLERİN DÜŞMANI’
 
Konferansa Batman’dan katılan Meryame Tura, sınır ötesi operasyona tepki göstererek, “Federe Kürdistan Bölgesi’nde zor bir savaş yürütülüyor. Mesut Barzani’yi kınıyorum. O ihanetçidir. Kürt olduğunu söylüyor ama değil. Onun elleri bugün Kürt çocuklarının kanında. O, Kürt halkının düşmanıdır. Türk Devleti, zaten Kürt halkına düşman. Kürtler, Türk Devleti ile ortaklaşmasın” diye seslendi. 
 
FEDERE KÜRDİSTAN HALKINA ÇAĞRI 
 
AKP’ye verilen her türlü desteğin silah olup Kürt çocuklarının üzerine yağdırıldığını belirten Tura, “Biz kanın dökülmesini istemiyoruz. Anneler olarak onurlu ve özgür bir barışın bu topraklara gelmesini istiyoruz. Bunun dışında bir şey istemiyoruz” dedi.  Federe Kürdistan Bölgesi halkına çağrıda bulunan Tura, “Ayağa kalkıp Barzani’ye seslensinler. Bu kirli savaşın karşısında Barzani’ye, ihanetini terk etmesi, elini Kürt çocuklarının kanından çekmesi için seslensinler. Barzani bizim kardeşimiz değildir. Onun eli çocuklarımızın kanında olduğu sürece de kardeşimiz olmayacaktır. Eskiden beri ihanetçi” diye belirtti. 
 
‘EVLERDE OTURMA ZAMANI DEĞİL’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik sürdürülen ağır tecrit koşullarına da değinen Tura, “Bugün hepimiz tecrit altındayız. Ama kadınlar olarak ayaktayız. Tüm annelere sesleniyorum; evlerinizde durmayın, bugün durma günü değil. Sokaklara, alanlara çıkalım. Çocuklarımızın kanı dökülmesin. Artık annelerin yüreği yanmasın. Kürt anneleri de Türk anneleri de ağlamasın artık. Biz bu acıyı iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
TECRİDE VE SAVAŞA KARŞI ORTAK SES
 
Konferans katılımcılarından Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Ayşe Erdem, Türkiye’nin çoklu kriz içinde olduğunu hatırlatarak, “AKP-MHP bloğu, bu krizle baş edemiyor. Elindeki tek şey kutuplaştırma ve savaş politikası. Dolayısıyla sınır ötesi operasyonlarla gündem değiştiriyorlar. Bu da ekolojik yıkımlara sebebiyet verdiği gibi insanları kaybettiriyor. Bu durum ise krizin daha da derinleşmesine sebebiyet veriyor” dedi. 
 
Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanından “savaşa hayır” diyerek, demokrasi için kadın ittifakını kurmak ve mücadeleyi yükseltmek için bir araya geldiklerini söyleyen Erdem, “Savaşa karşı ortak sesin çıkacağına inanıyorum. Çünkü savaş en çok kadınları etkiliyor. Ekonomik kriz yine en çok kadınları etkiliyor. O yüzden bununla en çok mücadele etmesi gereken kesim kadınlar. Buradan hep birlikte savaşa ve tecride karşı mücadele kararı ve savaşa karşı ‘hayır’ deyişiyle çıkacağımıza inancım tam” ifadelerini kullandı.
 
‘MUHALEFET İTİRAZINI YÜKSELTMELİ’
 
İktidarların yıllardır çeşitli dönemlerde bekalarını sürdürmek ve krizlerden çıkabilmek adına savaş politikalarına başvurduğunu dile getiren Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce de şöyle dedi: “Bu dönemde de AKP-MHP iktidarı, kriz sarmalından çıkmak ve iktidarda kalabilmek için bu yönteme başvurdu. Ama yılladır Türkiye halkları biliyor ki bu savaş politikaları her zaman emekçilerin ve halkların aleyhine olmuştur. Çünkü oraya atılan her bomba, yapılan her operasyon emekçi halklara yoksulluk ve sömürü olarak dönmektedir. Aynı zamanda bu savaş politikaları ırkçılığın yükselmesini, faşizmin daha fazla kurumsallaşmasını sağlıyor. Bu yüzden tüm muhalefet güçleri, ezilenler olarak en güçlü sesimizle ‘savaşa hayır’ demek zorundayız. Çünkü bu savaşların, ne politik ne de ekonomik ve insani anlamda bir karşılığı yok.
 
Kürt sorununun çözümü ancak demokratik ve barışçıl yollarla mümkün. Bunun için de tüm halkların mücadele etmesi gerekmektedir. Her zamankinden daha fazla barıştan yana taraf olmaya ihtiyaç var. Çünkü bizler bu süreçte barış mücadelesini yükseltmezsek AKP-MHP iktidarı, savaş üzerinden kendini daha fazla kalıcılaştıracak, halkı sömürmeye devam edecek. Kadın mücadelesinin gündemi de savaşa karşı barış mücadelesini yükseltmek olmalı. Çünkü savaştan en çok etkilenen kadınlar. Savaşa karşı bugün tüm muhaliflere görev düşüyor. Bu operasyonlar karşısında en önde durmak zorundayız.” 
 
ORTAK MÜCADELE KARARLILIĞI
 
Konferansın en önemli gündemlerinden birinin savaşa karşı mücadeleyi yükseltmek olduğunu dile getiren Yüce, “Bir kez daha kadınlar olarak savaşa karşı barış, faşizme karşı özgürlük mücadelesinin birbirinden bağımsız olmadığını ve bu mücadelenin birlikte yürütülmesi gerektiğini vurguladık. HDP Kadın Konferansı’nda da bu bütünlülük var. Çünkü Türkiye’nin her tarafından mücadele alanlarında çalışma yürüten kadınlar konferansta buluştu. Türkiye’deki tüm mücadele dinamikleri konferansta. O yüzden, kararlılıkla önümüzdeki dönemde faşizmin kurumsallaşmasının ciddi tehlikeli boyutlara geldiğini gören bir yerden tüm krizlere karşı mücadele alanlarının bütünlüğünü savunmak zorundayız. Konferanstan da güçlü bir şekilde emeğimiz için sömürüye karşı, barış için savaşa karşı, özgürlüğümüz için demokrasi mücadelesi verme kararlılığının çıkacağından eminim” dedi. 
 
‘KORKU DUVARLARI YIKILMALI’
 
Konferansa İzmir’den katılan Ayşe Özdamar ise, kirli bir savaş yürütüldüğünü ve bundan en çok kadın ve çocukların etkilendiğini vurguladı. Özdamar, “Kadınlar tecavüze ve tacize uğruyor. Ekonomik olarak daha yoksullaşıyorlar. Her gün gökyüzüne kalkan uçakları izleyip, ‘bugün acaba kimin çocuğu ölecek’ diye düşünmek bir anne için acı bir durum. Anneler artık bunu yaşamamalı.  Tam da bu nedenle savaş, kadınıyla, çocuğuyla doğacak bebeklerimizi de mahvediyor. Bu nedenle biran evvel itirazlarımızı, sesimizi yükseltmeliyiz” diye belirtti.
 
Özdamar, şöyle devam etti: “Hangi tarafta yer alırsa alsın anneler için savaş korkunç bir şey. Sonuçta bilinen gerçek şu; en çok anneler ağlar. Bu nedenle önemli olan birlik olmak, güçleri bir arada tutmaktır. Türkiyeli annelerin de korku duvarını yıkması gerekiyor. Kürt anneleri, barış anneleri bu korku duvarını yıkmış durumda. Tüm Türkiye’de bu korku duvarını yıkmayı başarabilirsek o zaman bu savaşın durdurulmasında önemli bir güç oluşacaktır. HDP, ne kadar çok kadına ulaşabilirse, barışı ne kadar çok anlatabilirse bu savaşı durdurabilecek güce o kadar çok sahip olacaktır. Çünkü kadınların derdi aynı. Orada atılan her bomba Türkiye’nin her neresinde olursa olsun sofraya konulan lokmanın azalması demek. İnsanların artık yağ ekmek alamadığını biliyoruz. Bunu en fazla da kadınların dert ettiğini biliyoruz. Bu nedenle bir an evvel durdurulmalıdır. Yoksa hepimiz mahvoluruz.” 

Diğer başlıklar

24/06/2022
23:26 Dengbej Şakiro’yu anma gecesine yoğun ilgi
19:50 İstinaf'tan emsal karar: Berû oyununun yasaklanması hukuka aykırı
19:15 Avukat, katil Avcı'nın itirafını 'lütuf' olarak savundu
18:48 İzmir Barosu: Valilik açıklaması gerçeği yansıtmıyor
18:39 Mardin'de intihar iddiası
18:36 Harmandalı GGM’ye giden HDP’li Çepni’ye bilgi verilmedi
18:24 ABD kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı
18:15 Adana’da HDP’nin kongresine çağrı
17:35 TTB Kongresi: Tek adamı göndereceğiz!
17:28 ‘Yanan alanlar yine hangi çevreler için heba ediliyor?’
17:13 Harmandalı GGM boşaltıldı: Mülteciler sınır dışı edilebilir
17:04 Ankara JİTEM Davası görüldü
16:56 DİSK-AR: Yoksulluk arttı, asgari ücret düştü
16:50 Polis otobüslerinde kamera yokmuş!
16:49 TTB’nin Büyük Kongresi: Emek bizim, söz bizim
16:33 ‘Yangın saraya yaklaşınca müdahale edildi’
16:13 Diyarbakır’da kuyumcu kayıplara karıştı
16:00 Üniversite akaryakıt zamlarının faturasını öğrencilere kesti
15:14 22 kadın yargılandı: Katilleri aklayanlar eylemimizi yargılıyor
14:45 Gazeteci İmrek’i darp eden polisler için yargı yolu açıldı
14:40 Kazimi’nin sessizliğine karşı imza kampanyası
14:30 TMMOB: ‘Kral çıplak’ demeye devam edeceğiz
14:26 Diyarbakır Barosu’na Ermeni Soykırımı soruşturması
13:54 Afyon’da talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
13:21 Darp edilen tutuklular sevk edildi
13:08 Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
12:53 'Türk devleti Kürdistan topraklarından çıkarılmalı'
12:51 DEDAŞ trafoları söktü
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:25 Onur kırıcı davranışta bulunan hakim hakkında suç duyurusu
12:20 HDP’de cumhurbaşkanı adayı için isim konuşuluyor
12:01 Marmaris’teki yangın sürüyor
11:37 29’uncu İstanbul Caz Festivali başlıyor
11:30 Ferit Şenyaşar: Zulme ortak olanlar nasıl tatil yapacak?
11:07 Muş’ta bir kadın katledildi
10:35 DFG Eşbaşkanı Altan: Yargılanmak istenen gazetecilik faaliyetlerimizdir
10:16 Tutuklu çocuğunun 37 yılını fotoğraf albümüne sığdırdı
09:57 Gazeteci Alagaş: Zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek
09:49 Gazeteci Tara: AKP-MHP seçim öncesi başarı hikayesi yaratmaya çalışıyor
09:29 ‘Cezaevinde teslim olmayanların ölmesini istiyorlar’
09:29 Hastane kuyrukları, ‘sanal kuyruğa’ dönüştü!
09:23 Marmaris’te rant kaygısı
09:19 Gazeteci Koçuk: Onların yerine de yazacağız
09:18 Öcalan için ‘Özgürlük Nöbeti’ 11’inci yılında
09:08 Şakran Kadın Cezaevi’nde tecrit içinde tecrit
09:05 Kadınların gündemi adalet: Yaşam hakkı için mücadeleye devam
09:04 ‘Türkiye Irak'ı ele geçirmeyi amaçlıyor'
09:02 Kürkçüler’de ihlaller arttı: 5 kişilik koğuşa bir tabak yemek
09:00 Bilirkişi raporu: Kayyım resmi belgede sahtecilik yaptı
09:00 24 HAZİRAN 2022 GÜNDEMİ
23/06/2022
23:59 Erdoğan’ın imzasıyla getirilen ek bütçe kabul edildi
23:48 AKP’nin getirdiği 6’ncı yargı paketi kabul edildi
22:09 Bülbül: DTK'yi yargılıyorsanız Cemil Çiçek'i de yargılayacaksınız
21:50 Kurtulan: Meclis, Kürt sorununun demokratik çözümünü önüne koymak zorunda
21:41 Gözaltına alınan tutuklu yakınları serbest bırakıldı
21:38 Kadınlar Danıştay önünden seslendi: Biz kazandık!
21:27 Sefalet ücretine karşı 7 partiden mücadele çağrısı
21:21 Altınörs’ün ‘İmkansız Sermaye’ kitabı imzalandı
21:16 İpekyüz: Adalet sorunu varsa ne yapsanız da bütçe düzelmez
21:03 ‘Hak savunucuları değil, failler tutuklansın’
20:50 Kadınlardan ‘cezasızlık’ politikalarına tepki
20:43 Günay: Yargıda yapılacak en büyük değişim iktidarın talimat vermekten vazgeçmesidir
20:30 İstanbul Sözleşmesi: Savcı feshin iptalini istedi
19:45 FIDH ve OMCT: Gazetecilerin tutuklanmasını kınıyoruz
19:38 Pen International: 16 gazeteci derhal serbest bırakılsın
19:33 Tiryaki: Kolluk kuvvetleri Saliha Aydeniz’i yere serdi, tek biriniz tepki gösterdi mi?
19:20 Özsavunmasını kullanan Akgün'e ATK engeli
19:10 Aydeniz’e 4 Temmuz’a kadar yazılı savunma için süre
18:23 Ağbaba: Milletin parasını Arap müziği eşliğinde yiyorlar, zıkkım olsun!
18:17 Lice Kulp Silvan üçgeninde çatışmalar sürüyor
18:05 13 Kürt siyasetçinin cezaları Yargıtay tarafından onandı
18:03 Yoğun bakıma kaldırılan 84 yaşındaki Aksu'nun tek isteği tutuklu oğlunu görmek
17:55 Oluç’tan iktidara: Maaş ödeyemeyecek duruma geldiniz
17:32 AKP’de dokunulmazlık kaldırma hızı: Hazırlık Komisyonu toplanıyor
17:25 Ek bütçe görüşmeleri: İşçiler, emekçiler, yoksullar yok
17:21 Kadınlar Danıştay’dan seslendi: Adaleti bize geri verin!
16:58 Aydeniz’in dokunulmazlığının görüşülmesi için Hazırlık Komisyonu oluşturuldu
16:10 Irak’ta 64 yeni parlamenter seçildi
16:07 Hazna Sü’yü öldüren zırhlı araç sürücüsüne ‘iyi hal’ ödülü!
15:53 'Adaletsizliğe karşı tutuklulara ses olalım'
15:30 Korucubaşı mahkemede aileyi tehdit etti
15:09 Aydeniz’in dokunulmazlığı görüşülüyor: 12 Eylül Anayasası’nı bile uygulamaz hale geldiniz
14:41 BES: Kamu emekçilerinin vergileri savaşa aktarılıyor
14:36 HDP’li vekilller: Tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz
14:33 Mimarlara Jin TV'ye ödül davası ertelendi
14:32 'Sözleşme uygulansaydı Pınar’ın katiline indirim uygulanmayacaktı'
14:01 Emeklilerden insanca yaşanacak ücret eylemi
13:51 Tutukluların darp edilmesi: Soruşturma başlatılsın
13:41 Erdoğan’a açılan 5 kuruşluk dava reddedildi
13:09 Abdulillah Poyraz beraat etti
13:02 Mahkeme çocuğa yönelik tecavüzde 'rıza' aradı
12:59 HDP’yi hedef gösteren Şener hakkında suç duyurusu
12:42 Ek bütçe görüşmeleri gergin başladı
12:40 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:39 Günay: Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması halkın iradesine darbedir
12:31 ‘Adli yıl Şenyaşar ailesine adalet borcunu ödemeden kapanıyor’
12:30 Aliağa'da amosit tespit edildi
12:08 Tutuklanan gazeteciler raporu: Mesleki faaliyetler suçlama konusu yapıldı
11:52 Adalet Nöbeti: Hukuksuzluk son bulsun
11:41 Kadınlar yine Danıştay önünde: Hayatlarımızı savunmaya geldik