HDP'den açık havada konferans: Çözümün adresi Öcalan'dır

DİYARBAKIR /ADANA - Polis saldırısı üzerine açık havada düzenlenen HDP Bölge Konferansı'nda konuşan Tayip Temel, "Kürt halkı onurlu bir yaşam, özgür bir gelecek istiyor. Bunun yolu müzakereden geçiyor. Çözümün muhatabı Sayın Öcalan'dır" dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3 Temmuz'da gerçekleştirilecek 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazırlık kapsamında Diyarbakır’da bölge konferansı düzenliyor. “Büyük direniş büyük yürüyüş” şiarıyla gerçekleştirilen bölge konferansı öncesi, polisler konferansın yapılacağı salonun önüne arama noktası kurdu.  HDP'liler bunun üzerine Fırat Bulvarı ve Stad yolunu trafiğe kapattı. Arama noktasının kaldırılmaması üzerine partililer, salonun yakınında yer alan boş alanda konferansını düzenledi. 
 
 
TEMEL: HALKIN GÖZÜ BİZDE
 
Konferans, divan oluşumu ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu sonrası başladı. Konferansın açılış konuşmasını HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan yaptı. Sonrasında konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, tüm bölgelerde konferanslarını gerçekleştirdiklerini belirterek, ülkede yaşanan gelişmelere değindi. Tarihi bir süreçten geçtiklerini ifade eden Temel, "Bir yandan savaş, çatışma, baskı ve saldırılar, diğer yandan büyük bir direniş ve mücadele veriliyor. Bir yandan ihanet ve işbirlikçilik gibi küçük ve ucuz hesaplar, diğer yandan büyük bedellere rağmen onurlu bir yurtseverlik ve değerlerine sahip çıkma durumu söz konusu" dedi.  
 
Temel, Kürtleri bir yüzyıl daha statüsüz bırakma girişimlerinin sürdürüldüğünü ve buna karşı büyük bir direnişle verildiğini ifade etti. Temel, bu direnişle köleliğin kırılarak, statüsüzlüğe son verilmek istendiğine işaret ederek, "Böylesi büyük bir direnişin içerisindeyiz. Halkın ve dostlarımızın gözü ve kulağı bizim üzerimizde. Yine egemenler de yakından ve kötü bir gözle bizi takip ediyor" diye kaydetti. 
 
SALDIRILAR VE SAVAŞ
 
Kürt halkının kalbinin Diyarbakır'da attığını vurgulayan Temel, "Amed yüz yıllardır direnişin kalesi ve önümüzdeki süreçte de bu rolünü oynayacak. Kürt gençleri özgürlük ve onurlu mücadelede kendilerini feda ettiler. Amed direnişin ve onurun kentidir. Bu gerçekliği tersyüz etmek istiyorlar ve Amed'in kimliğini yok etmek istiyorlar. Kayyımlarla, tutuklamalarla, saldırılarla, özel savaş politikalarıyla halkımızın ve yurdumuzu hedef alıyorlar. Sadece partimizi değil Kürt halkının kimliğini hedef alıyorlar. Kürt halkına düşmanlıkları yıllardır süren bir düşmanlıktır. Dilimize ve kimliğimize saldırıyorlar. Kayyımlarla halkımızın iradesini gasp ediyorlar. Kayyım atandığında Kürtçe tabelalarını indirip, bütün Kürt değerlerine saldırdılar. 2 gün önce de Kürtçe konseri ve tiyatroyu iptal ettiler. Neden? Bize ve halkımıza kızgınlar. Çünkü her şeye rağmen hesaplarını bozuyoruz" diye konuştu. 
 
'DİRENİŞ KAZANACAK'
 
Kürt halkının 21'inci yüzyılda tüm dünyaya yayılan ve bütün halklar tarafından hayranlıkla karşılanan bir mücadele ortaya koyduğunu ifade eden Temel, "Kürt halkı Vietnam, Filistin, Angola ve Küba gibi yeni bir yaşam oluşturarak, direnişiyle halkların umudu haline geldi. Rojava direnişi halkların direnişi oldu. Her tür karışıklık ve krize karşı kurtuluş yolunu gösteriyor. Bu gerçekliği ortadan kaldırmak istiyorlar. Halkları umutsuz bırakmak, özgürlük mücadelesini tasfiye etmek istiyorlar. Ancak başaramayacaklar, direniş kazanacak" ifadelerini kullandı. 
 
ÇÖZÜMÜN ADRESİ: İMRALI
 
Konferansın temasının "çözüm ve örgütlenme" olduğunu aktaran Temel, şunları söyledi: "Çözüm yolumuz belli; 2013-2015 yıllarında bu kentte Newroz alanlarında milyonlarca kişinin şahitliğinde çözüm iradesi ortaya konmuştu. O günden bu yana Kürtler o iradeyi sahipleniyor. Ancak tecritle bu iradeyi kırmak istiyorlar. Çözümü ortadan kaldırmak istiyorlar. Çözüm olduğunda yıkılacaklarını biliyorlar. Bundan kaynaklı Türkiye ve Ortadoğu halklarını savaş ve krizlerle nefessiz bırakmak istiyorlar. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit, çözüm iradesinin tecrit edilmesidir. Öcalan'ın tecrit altına alınması Kürt halkının tecrit edilmesidir. Sayın Öcalan, son yapılan görüşmede bir haftada Kürt sorunu ve demokratikleşme sorunlarını çözebileceğini belirtmişti. Sayın Öcalan 40 yıldır çözüm için muhatap arıyor. Ancak Sayın Öcalan'ın karşısına çözüm için bir muhatap çıkmıyor. AKP-MHP sadece savaşın muhatabıdır. Savaş ve çatışma dipsiz bir kuyudur, fakirlik, ölüm ve katliamdır. Saddam kadar Kürtlere karşı savaşan kimse olmadı. Katleden olmadı. Ancak amacına ulaşamadı. Bu yolda ilerleyenler de amaçlarına ulaşamayacaklar."
 
KÜRTLERİN TALEPLERİ
 
"Bir kez daha Amed'den çağrı yapıyoruz" diyen Temel, şöyle devam etti: "Kürt halkının talepleri bellidir. Halkımız onurlu bir yaşam, özgür bir gelecekten başka bir şeyi kabul etmeyecek. Halkımız dilinin ve kimliğinin özgürlüğünü istiyor. Asimilasyonun sona ermesini, eşitliğin sağlanmasını ve ortak bir yaşamı istiyor. Savaş istemiyoruz. Kriz ve karışıklık istemiyoruz. Bunun yolu da diyalog ve müzakereden geçiyor. Çözümün adresi belli; Çözümün muhatabı Sayın Öcalan'dır. Siyasi aktörlere de sesleniyoruz; Yarınlar için hesaplarınız varsa eğer, Kürt halkının desteğini almak istiyorsanız eğer, Kürtlerin taleplerine karşı duruşunuzu netleştirmeniz gerekiyor. Siz Kürtçenin özgürlüğü için ne diyorsunuz, onurlu bir yaşam için ne diyorsunuz, eşitlik için ne diyorsunuz? Çözümün muhatabı olan Sayın Öcalan'ı tanımayan, bir yandan savaşa destek verip diğer yandan Kürtleri birkaç sözle kandırmak isteyenler Kürt halkının desteğini alamaz. 
 
EKONOMİK KRİZ
 
Tüm bunların yanı sıra iktidarların yarattığı bu kaos nedeniyle halkımız yoksullukla karşı karşıya. Milyonlarca insan geçimini sağlayamıyor. Açlıkla terbiye edilmek isteniyor. İnsanları ekmek ve özgürlük tercihleri arasında bırakmak istiyorlar. Biz ne ekmeğimizden ne de özgürlüğümüzden taviz vermeyiz. Toplumun yaşadığı sorunlar derinleşiyor. Egemenlerin saldırıları da ağırlaşıyor. Ancak biz de 40 yıldır bu zihniyete karşı direniyoruz. Büyük bir mirasın sahibiyiz ve yeterince ağır süreçlerden geçtik. Siyasi tecrübemiz büyük. Her şeyden öte büyük bir inanca sahibiz. Bugüne kadar ne elde ettiysek örgütlülüğümüzle elde ettik. Örgütlülük varsa çözüm var. Bundan kaynaklı örgütlenme yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Bütün komplo ve saldırılara karşı bugün ayaktaysak, bu örgütlü mücadelemizin sayesindedir. Halkımızın desteğinin sayesindedir. Newroz'da ve 8 Mart'ta 7'den 70'e halkımız, taleplerinden vazgeçmeyeceğini gösterdi.  
 
Halkımızın bu duruşu büyük bir sorumluluk yüklüyor bize. Bu duruş, aynı zamanda gelecek için büyük bir umut vadediyor. Halk hazır, biz de inançlıyız. Sorunlarımızı bu güçle çözeceğiz. Özgürlük mücadelesi verenler olarak her yerde bedel veriyoruz, direniyoruz, 24 saat ev ev kendimizi örgütleyeceğiz."
 
DAĞ: BAŞ EĞMEYİZ
 
HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü ve Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, "Bugün Diyarbakır'da konferansımızı yapacaktık ama faşizm yine yüzünü gösterdi" dedi. Diyarbakır Newrozu ve Kürt siyasetçi Aysel Doğan'ın cenazesine dönük saldırıya değinen Dağ, "Bugün de bizim konferansımızı engellemek istediler. Kürt halkı örgütlülüğünü göstererek, 'her yer örgütlenme yeridir, her yerde konferansımızı yaparız' mesajı verdi. Faşizm bugün HDP'ye baş eğdirmeye çalıştı. Ama Kürt halkı, HDP asla baş eğmez. Bir tane genç dahi kalsa bu faşizmi geriletecektir. Faşizme karşı örgütleniyoruz, faşizme karşı direnişimizi büyütüyoruz. Kürt halkı ne olursa olsun başaracaktır. Başarı bizimdir" diye konuştu. Dağ'ın konuşmasının ardından konferansa katılanlar sık sık "Gençlik burada, dimdik ayakta" sloganı attı. 
 
BAŞARAN: HDP KAPATILAMAZ
 
HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, bütün çalışmalarının halk için olduğunu söyledi. Başaran, "Bütün çalışmalarımızı halktan aldığımız görüş önerilerle yürütüyoruz. Dün burada kadın konferansımızı yaptığımız gibi Amed Bölge Konferansını da yapmak istedik. Ama yine aynı manzarayla karşı karşıya kaldık. Faşizm kendini bir kez daha göstermiş oldu" dedi. Emniyetin "güvenliğinizi sağlıyoruz" gerekçesine karşı İzmir'de Deniz Poyraz'ın katledilmesini hatırlatan Başaran, "Bu şahıs (Poyraz'ın faili) defalarca emniyeti aramış, keşif yapmış. O zaman emniyet neredeydi? Partimizin önüne aileleri getirip provokasyon yapıyordu. İçişleri Bakanlığı, kolluk burada HDP'lerin güvenliğini sağlamıyor. Hukuka aykırı bir uygulama var" şeklinde konuştu. Başaran, şöyle devam etti: "Bu faşist rejimin hiçbir uygulaması bize geri adım attırmayacak. Hiçbir saldırı, kadınlara, gençlere, Kürtlere boyun eğdirmeyecek. Her alan bizim için örgütleme alanı. HDP bir bina değil ki kapatasınız. HDP bir fikriyat."
 
ÖZTÜRK: BARIŞIN YOLU İMRALI'DIR
 
DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ise, faşizmin korkusunun büyüdüğünü ve bu nedenle konferaslarının engellenmek istendiğini söyledi. İktidarın gidici olduğunu belirten Öztürk, "Biz onurlu bir barış diyoruz. Bize 'dilinizi kabul etmiyoruz' diyorlar. Bu nedenle katledip, göçertip, yok saymaya çalışıyorlar. Kürt halkı olarak bunu kabul etmedik. Kürt ve Kürdistan tarihine bakın; Kürtleri hiçbir zaman yok edemediler. Bu topraklara binlercesi atlı gelip, yayan gitti. Her dört parçada AKP'yi göndereceğiz. Halkımız, dostları barış ve demokrasi istiyor. Birlikte yaşam, demokrasi ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Hedefimiz, ideolojimiz büyük. Bugüne kadar bu zorluklara karşı küçük düşünmedik. Kendimiz için bir şey istemedik" ifadelerini kullandı. Onurlu bir barışın yolunun İmralı'dan geçtiğini ifade eden Öztürk, "Faşizme karşı direnişimizle başaracağız. Başaracağız, başaracağız" dedi. 
 
GÜNAY: ÖCALAN BARIŞIN TEMİNATIDIR
 
HDP Sözcüsü Ebru Günay da Türkiye'nin "hukuk devleti" olmadığını söyledi. Günay, "Bizim güvenliğimiz için ellerinde belge olmamasına rağmen ince arama yapanlar Uğur Kaymaz, Deniz Poyraz öldüğünde neredeydiler? Bütün dünya onların karanlık yüzlerini biliyor. Büyük direniş, büyük yürüyüş ile kongremize gidiyoruz. AKP-MHP tek adam rejime karşı büyük direneceğimizi gösterdik. HDP'ye yönelik bütün saldırılarda hep söyledik; HDP'yi binalara asla kapatamazsınız. Burada olduğu gibi her yerde mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 
 
Sorunların kaynağının Öcalan üzerindeki tecrittten kaynaklandığını vurgulayan Günay, "Öcalan bu ülkedeki barışın teminatıdır. Tecrit kalkıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Hiçbir baskı ve zor bizi mücadelemizden geri götürmeyecektir. HDP dimdik ayaktadır" diye kaydetti. 
 
Konferans, konuşmaların ardından çekilen halaylarla son buldu.
 
ADANA 
 
HDP, Adana’da da "Özgürlükte ısrarlı, mücadelede kararlıyız" şiarıyla Çukurova Bölge Konferansı'nı gerçekleştirdi. Seyhan Belediyesi'ne bağlı Salman-i Pak Kültür Merkezi'nde yapılan konferansa HDP milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Fatma Kurtulan, Kemal Peköz ve Rıdvan Turan, MYK üyesi Mahfuz Güleryüz, PM üyelerinin yanı sıra Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'den delegeler katıldı. Divanın belirlenmesinden sonra  konferans, saygı duruşuyla başladı.
 
HDP MYK üyesi Mahfuz Güleryüz, kapitalist sistemin çıkış aradığını bunun için yeni savaşlar çıkardığını ifade etti. Dünyada yaşanan kaosa karşı halkların mücadele ettiğini söyleyen Güleryüz, “Bizler buna 3’üncü dünya savaşı diyoruz. Kapitalizm çıkış için savaşı derinleştiriyor. Bunun en somut örneği Ukrayna’dır. Yürütülen bu politikalara karşı savaşa karşı çıkıyoruz” dedi. AKP-MHP iktidarın mücadele edenleri hedef aldığına dikkat çeken Güleryüz, “Bize dönük tüm baskı politikalarını boşa çıkarmak için mücadele ediyoruz. Böylesi bir dönemde konferanslarımızı yapıyoruz. Bölge konferanslarının ardından merkez konferanslarımızı gerçekleştireceğiz. Konferanslarımızda belirlediğimiz yol haritasıyla kongreye gideceğiz. Umut ve mücadele dolu konferansı sonucumuzda mücadelemizi büyüteceğiz. 3’üncü yol felsefesini büyüteceğiz. Buradan bir kez daha söylüyoruz; bizler kazanacağız” dedi.
 
Konferans basına kapalı olarak sürdü.
 

Diğer başlıklar

24/06/2022
23:26 Dengbej Şakiro’yu anma gecesine yoğun ilgi
19:50 İstinaf'tan emsal karar: Berû oyununun yasaklanması hukuka aykırı
19:15 Avukat, katil Avcı'nın itirafını 'lütuf' olarak savundu
18:48 İzmir Barosu: Valilik açıklaması gerçeği yansıtmıyor
18:39 Mardin'de intihar iddiası
18:36 Harmandalı GGM’ye giden HDP’li Çepni’ye bilgi verilmedi
18:24 ABD kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı
18:15 Adana’da HDP’nin kongresine çağrı
17:35 TTB Kongresi: Tek adamı göndereceğiz!
17:28 ‘Yanan alanlar yine hangi çevreler için heba ediliyor?’
17:13 Harmandalı GGM boşaltıldı: Mülteciler sınır dışı edilebilir
17:04 Ankara JİTEM Davası görüldü
16:56 DİSK-AR: Yoksulluk arttı, asgari ücret düştü
16:50 Polis otobüslerinde kamera yokmuş!
16:49 TTB’nin Büyük Kongresi: Emek bizim, söz bizim
16:33 ‘Yangın saraya yaklaşınca müdahale edildi’
16:13 Diyarbakır’da kuyumcu kayıplara karıştı
16:00 Üniversite akaryakıt zamlarının faturasını öğrencilere kesti
15:14 22 kadın yargılandı: Katilleri aklayanlar eylemimizi yargılıyor
14:45 Gazeteci İmrek’i darp eden polisler için yargı yolu açıldı
14:40 Kazimi’nin sessizliğine karşı imza kampanyası
14:30 TMMOB: ‘Kral çıplak’ demeye devam edeceğiz
14:26 Diyarbakır Barosu’na Ermeni Soykırımı soruşturması
13:54 Afyon’da talepleri kabul edilen tutuklular açlık grevini sonlandırdı
13:21 Darp edilen tutuklular sevk edildi
13:08 Madımak Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı
12:53 'Türk devleti Kürdistan topraklarından çıkarılmalı'
12:51 DEDAŞ trafoları söktü
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:25 Onur kırıcı davranışta bulunan hakim hakkında suç duyurusu
12:20 HDP’de cumhurbaşkanı adayı için isim konuşuluyor
12:01 Marmaris’teki yangın sürüyor
11:37 29’uncu İstanbul Caz Festivali başlıyor
11:30 Ferit Şenyaşar: Zulme ortak olanlar nasıl tatil yapacak?
11:07 Muş’ta bir kadın katledildi
10:35 DFG Eşbaşkanı Altan: Yargılanmak istenen gazetecilik faaliyetlerimizdir
10:16 Tutuklu çocuğunun 37 yılını fotoğraf albümüne sığdırdı
09:57 Gazeteci Alagaş: Zulmün, kadının kalemini kırmaya gücü yetmeyecek
09:49 Gazeteci Tara: AKP-MHP seçim öncesi başarı hikayesi yaratmaya çalışıyor
09:29 ‘Cezaevinde teslim olmayanların ölmesini istiyorlar’
09:29 Hastane kuyrukları, ‘sanal kuyruğa’ dönüştü!
09:23 Marmaris’te rant kaygısı
09:19 Gazeteci Koçuk: Onların yerine de yazacağız
09:18 Öcalan için ‘Özgürlük Nöbeti’ 11’inci yılında
09:08 Şakran Kadın Cezaevi’nde tecrit içinde tecrit
09:05 Kadınların gündemi adalet: Yaşam hakkı için mücadeleye devam
09:04 ‘Türkiye Irak'ı ele geçirmeyi amaçlıyor'
09:02 Kürkçüler’de ihlaller arttı: 5 kişilik koğuşa bir tabak yemek
09:00 Bilirkişi raporu: Kayyım resmi belgede sahtecilik yaptı
09:00 24 HAZİRAN 2022 GÜNDEMİ
23/06/2022
23:59 Erdoğan’ın imzasıyla getirilen ek bütçe kabul edildi
23:48 AKP’nin getirdiği 6’ncı yargı paketi kabul edildi
22:09 Bülbül: DTK'yi yargılıyorsanız Cemil Çiçek'i de yargılayacaksınız
21:50 Kurtulan: Meclis, Kürt sorununun demokratik çözümünü önüne koymak zorunda
21:41 Gözaltına alınan tutuklu yakınları serbest bırakıldı
21:38 Kadınlar Danıştay önünden seslendi: Biz kazandık!
21:27 Sefalet ücretine karşı 7 partiden mücadele çağrısı
21:21 Altınörs’ün ‘İmkansız Sermaye’ kitabı imzalandı
21:16 İpekyüz: Adalet sorunu varsa ne yapsanız da bütçe düzelmez
21:03 ‘Hak savunucuları değil, failler tutuklansın’
20:50 Kadınlardan ‘cezasızlık’ politikalarına tepki
20:43 Günay: Yargıda yapılacak en büyük değişim iktidarın talimat vermekten vazgeçmesidir
20:30 İstanbul Sözleşmesi: Savcı feshin iptalini istedi
19:45 FIDH ve OMCT: Gazetecilerin tutuklanmasını kınıyoruz
19:38 Pen International: 16 gazeteci derhal serbest bırakılsın
19:33 Tiryaki: Kolluk kuvvetleri Saliha Aydeniz’i yere serdi, tek biriniz tepki gösterdi mi?
19:20 Özsavunmasını kullanan Akgün'e ATK engeli
19:10 Aydeniz’e 4 Temmuz’a kadar yazılı savunma için süre
18:23 Ağbaba: Milletin parasını Arap müziği eşliğinde yiyorlar, zıkkım olsun!
18:17 Lice Kulp Silvan üçgeninde çatışmalar sürüyor
18:05 13 Kürt siyasetçinin cezaları Yargıtay tarafından onandı
18:03 Yoğun bakıma kaldırılan 84 yaşındaki Aksu'nun tek isteği tutuklu oğlunu görmek
17:55 Oluç’tan iktidara: Maaş ödeyemeyecek duruma geldiniz
17:32 AKP’de dokunulmazlık kaldırma hızı: Hazırlık Komisyonu toplanıyor
17:25 Ek bütçe görüşmeleri: İşçiler, emekçiler, yoksullar yok
17:21 Kadınlar Danıştay’dan seslendi: Adaleti bize geri verin!
16:58 Aydeniz’in dokunulmazlığının görüşülmesi için Hazırlık Komisyonu oluşturuldu
16:10 Irak’ta 64 yeni parlamenter seçildi
16:07 Hazna Sü’yü öldüren zırhlı araç sürücüsüne ‘iyi hal’ ödülü!
15:53 'Adaletsizliğe karşı tutuklulara ses olalım'
15:30 Korucubaşı mahkemede aileyi tehdit etti
15:09 Aydeniz’in dokunulmazlığı görüşülüyor: 12 Eylül Anayasası’nı bile uygulamaz hale geldiniz
14:41 BES: Kamu emekçilerinin vergileri savaşa aktarılıyor
14:36 HDP’li vekilller: Tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz
14:33 Mimarlara Jin TV'ye ödül davası ertelendi
14:32 'Sözleşme uygulansaydı Pınar’ın katiline indirim uygulanmayacaktı'
14:01 Emeklilerden insanca yaşanacak ücret eylemi
13:51 Tutukluların darp edilmesi: Soruşturma başlatılsın
13:41 Erdoğan’a açılan 5 kuruşluk dava reddedildi
13:09 Abdulillah Poyraz beraat etti
13:02 Mahkeme çocuğa yönelik tecavüzde 'rıza' aradı
12:59 HDP’yi hedef gösteren Şener hakkında suç duyurusu
12:42 Ek bütçe görüşmeleri gergin başladı
12:40 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:39 Günay: Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması halkın iradesine darbedir
12:31 ‘Adli yıl Şenyaşar ailesine adalet borcunu ödemeden kapanıyor’
12:30 Aliağa'da amosit tespit edildi
12:08 Tutuklanan gazeteciler raporu: Mesleki faaliyetler suçlama konusu yapıldı
11:52 Adalet Nöbeti: Hukuksuzluk son bulsun
11:41 Kadınlar yine Danıştay önünde: Hayatlarımızı savunmaya geldik