Beştaş: Seçim hilelerine kapıları sonuna kadar açıyorlar

img

İZMİR – AKP ve MHP’nin hazırladığı seçim ittifakı kanun teklifini, "karşılıklı çıkar anlaşması" olarak tanımlayan HDP Anayasa Komisyonu üyesi Meral Danış Beştaş, 16 Nisan referandumunu hatırlatarak, “Seçim hilelerine kapıları sonuna kadar açmaya çalışıyorlar” dedi.

AKP ve MHP’nin seçim ittifakı için hazırladığı kanun teklifini değerlendiren HDP Adana Milletvekili ve Meclis Anayasa Komisyonu üyesi Meral Danış Beştaş, “Aslında önce hukuksuzluğu fiilen yaşama geçirdiler. Şimdi de o hukuksuzluğa hukuki bir kılıf hazırlıyorlar” dedi. 
 
Türkiye’nin çözmesi gereken ve yığın haline gelen sorunları olduğunu belirterek, AKP ve MHP tarafından hazırlığı süren ittifak tasarısına tepki gösteren Beştaş, “Türkiye’nin başka problemi yokmuş gibi bir seçim ittifakı protokolü ve yasa tasarısı ülkenin temel gündemi haline getirilmeye çalışılıyor. Efrin, tek tip kıyafet dayatması, iç siyasette partimize olan baskılar, tutuklamalar, cezalandırmalar ve yöneticimize karşı aralıksız yapılan operasyonlarla HDP’yi siyaset dışına itmeye çalıştılar. Meclisi iki partili bir meclis haline getirmeye çalıştılar. Ancak tüm saldırılarına rağmen bulu başaramadılar. Şimdi de böyle bir hazırlıkla bunu başarılı kılmaya çalışacaklar. Yani anlayacağınız yapılan bu ittifakın asıl amacının bir kişinin başkan olmasının sağlanması ve faşizmin kurumsallaştırılması olduğunu görmemiz gerekiyor” dedi. 
 
BAHÇELİ'Yİ BARAJDAN KURTARMAK, ERDOĞAN'I BAŞKAN YAPMAK 
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP’li kurmayların ittifaklar ve koalisyonlar hakkında bugüne kadar dile getirdiği sözleri hatırlatan Beştaş, “14 yıl boyunca ittifaklara karşıyız dediler. 2002’den beri tek başlarına iktidardalar. Şimdi yaptıkları anket sonuçlarında tek başlarına iktidar olamadıklarını, başkanlığı alamadıklarını gördükleri için MHP’ye yamandılar. Birbirlerine ihtiyaçları var. Nedir ihtiyaçları, MHP’yi baraj altından kurtarmak, Tayyip Erdoğan’ı başkan yapmak ve iktidarı onlara tümüyle teslim etmek. Yani bu bir aynı zamanda karşılıklı çıkar anlaşmasıdır. Karşılıklı çıkarlarını var ve bu çıkarlar toplumun çıkarlarından, faydasından, ihtiyaçlarından üstte tutuyorlar. Yani amaç Türkiye yurttaşlarının daha iyi yaşamı, daha demokratik yaşamı, daha özgürlükçü yaşamı değil” dedi. 
 
‘KOLLUK BASKISIYLA OYLARI KENDİ HANELERİNE YAZACAKLAR'
 
Beştaş, oy pusulasında ittifak yapan iki partinin amblem ve isimlerinin yan yana yer alacak olmasının MHP’nin kimliğini kaybetme korkusundan kaynaklandığını belirtti. İttifakın almış olduğu oy oranının baz alınacak olmasının da hileli bir durum olduğunu belirten Beştaş, yapılmak istenen değişikliğin milletvekili bölüşümünde de haksız ve hukuksuz sonuçlar doğuracağını söyledi. Yine değişiklikle sandıkların taşınması ve birleştirilmesi yetkisinin Valiliklere verilmek istenmesinin de Kürt kentlerindeki seçmen kitlesine dönük olduğunu kaydeden Beştaş, “O sandıkları taşıyarak seçmenlerin sandığa gitmesi engellenecek. Hem de özgür iradeleriyle oy vermelerinin önüne geçilmeye çalışılacak. Tam anlamıyla kolluk gücünden oluşan bir barikat oluşturulacak. Sebebini kendileri ‘güvenlik’ olarak gösteriyor ama aslında kolluk baskısı ile oyların kendi hanelerine yazılmasının hazırlığıdır” diye konuştu. 
 
‘SEÇİM HİLELERİNE KAPILARI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR’
 
Sandık kurulu başkanlarının AKP ve MHP’li kamu görevlilerinden seçileceğini ve mühürsüz oylarla seçimin yapacakları ittifaktan yana olmasının sağlanacağını belirten Beştaş, “Seçim hilelerine kapıları onuna kadar açmaya çalışıyorlar” dedi. Seçim kanununda yapılmak istenen değişiklikle bir taraftan da 16 Nisan referandumunda mühürsüz oyların kabul edilmesinin yasal olmadığının itirafı olduğunu kaydeden Beştaş, “Aslında önce hukuksuzluğu fiilen yaşama geçirdiler. Şimdi de o hukuksuzluğa hukuki bir kılıf hazırlıyorlar” diye konuştu. 
 
‘ÇOK AKTİF BİR MUHALEFET YAPACAĞIZ'
 
AKP’nin, MHP’leştiğini vurgulayan Beştaş, şöyle devam etti: “Hangi bakanlıklar, hangi kadrolar verilecek karşılıklı bu konuda vaatler var bunları açıklamıyorlar ama bu sır değil. Diğer yandan da genel değerlendirmemiz şudur; bu açıkçası seçim hukukunu tümüyle kendilerinden yana değiştirme, kendileri için her türlü hileye, hukuksuzluğa izin verecek bir sistemi getirme yöntemidir. Biz HDP olarak bu seçim kanuna Meclis Komisyonu’nda, Anayasa Komisyonu’nda ve Meclis’te çok aktif ve ciddi bir muhalefet yapacağız. Bu konuda Salı günü saat 16.00 da ilk toplantı yapılacak. Teklif Anayasa Komisyonu’na getiriliyor. Şimdiden 2019’un hazırlıklarını yapıyorlar ama aynı zamanda her istediklerinde de seçim yapabilirlermiş gibi dönemsel hazırlığında içindeler. Biz HDP olarak tabi ki seçime hazırız. Yani bu konuda bir kaygımız yok ama adil, demokratik ve halk iradesinin sandığa yansıması gereken bir seçim sistemi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye yurttaşlarına çağrımız sadece Kürtlere değil, başta Kürtler olmak üzere AKP’ye oy veren Kürtler, AKP Kürt dostu bir parti değildir. Aslında hiçbir zaman olmadı. Bunu örtmek için çeşitli maskeler kullandı ama şimdi işte MHP ile kol kola, ne yaptıklarını görsünler.”
 
MA / Ruken Demir 

Diğer başlıklar

19/07/2019
22:56 Eksik bir şey var: Adalet
22:30 HDP: 17 mültecinin acısını yüreğimizde hissediyoruz
22:17 Davutoğlu'nu konuk almaları sonrası programları yayından kaldırıldı
21:57 Suruç Katliamı anmaları o kentte de yasaklandı
21:30 İran Devrim Muhafızları İngiliz petrol tankerine el koydu
20:58 Yasak kararı üzerine Kültürpark’ta kamp kurdular
20:39 Xerabê Bava'da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
19:02 Cezaevinden izinli çıkan erkek, eşini yaraladı
18:42 Silopi’de bir gencin ‘intihar ettiği' iddiası
18:28 Van Büyükşehir Belediyesi TİS imzaladı
18:22 DTSO: Trabzon’da saldırıya uğrayan Kürtlerden özür dilenmeli
18:12 Adnan Oktar iddianamesi kabul edildi
17:32 Hakan Atilla tahliye edildi
16:44 KESK'ten mitinge katılım çağrısı
16:40 Bitlis Jandarma Komutanı saldırıda yaşamını yitirdi
16:25 Adalet Nöbeti Van’da: Alternatif yargı reformu paketi sunalım
16:08 ‘Datça’daki orman yangınına ilişkin bir GSM firmasına tazminat davası açıldı’
15:36 AKP MYK Üyesi Parlak’tan Hizbullah'a destek
15:35 HDP: Rojava Devrimi başka bir yolun olduğunu mümkün gösteriyor
15:21 HDP’nin Diyarbakır mitingine çağrı
15:06 Aydın, akademisyen ve gazetecilerden çağrı: Hüseyin Aykol'u serbest bırakın
14:54 TJA 5 aylık eylem planını açıkladı: Özgürlük için sen de ayağa kalk
14:47 Ekrem İmamoğlu: İştiraklerin yöneticileri istifa etti
14:46 Düzce'de bir kişinin cesedi bulundu
14:43 Kayyumun söktüğü Kürtçe afişler yeniden asıldı
14:30 Lice’de bombardıman: insanların can güvenliği yok
14:20 Akaryakıt istasyonunda zam tepkisi: 150 TL'ye dolan depo şimdi 400 TL'ye doluyor
14:14 İHD: Son 10 yılda zırhlı araç çarpmasıyla 36 yurttaş yaşamını yitirdi
13:58 Kışanak ve Tuncel hakkındaki karar bozuldu
13:55 HDP: Erbil’deki saldırı bir an önce aydınlatılmalı
13:54 Mızraklı ve Yılmaz ‘Cami yıkıyorlar’ yalanına cevap verdi: Cami alanlarını ticarileştirenler yeşil alana beton döktü
13:40 KHK mağdurları: İhraç edilenler görevlerine iade edilmeli
12:58 Ailelerin İmralı başvurusuna ret
12:27 Gazeteci Bilen: Paylaşımım hakaret değil, eleştiridir
11:42 Mimarlardan Verşan Kök ve Melih Gökçek'e suç duyurusu
11:22 Koşuyolu Parkı Açık Hava etkinlikleri başlıyor
11:19 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuruda bulundu
11:18 Hevsel’in üretici kadınlarından pazar talebi
10:49 Zuhal Olcay'a verilen ceza onandı
10:32 Gezici Kadın Film Günleri sona eriyor
10:09 Şahinöz: İnsanlar gelecek aylardaki harcamalarını şimdiden tüketiyor
10:01 ‘AKP’nin sivil darbesi OHAL sürüyor’
09:31 Cezaevinden çocuklara ‘Damlayan Masallar’
09:05 Kürkçüler'de tutuklular baskılara karşı eylemde
09:04 Cemil Yıldız'ın eşi: Suruç aydınlatılsaydı diğer katliamlar olmazdı
09:03 Antep’te kurutmalık sezonu
09:02 'Pençe Operasyonu'nu değerlendiren Faik Bulut: 200 yıldır başarılı olamayan politika şimdi hiç olmaz
09:02 GESOB Başkanı Küsbeoğlu: Sahre geleneğini yaşatalım
09:01 TOMA'yla Mehmet Tektekin'i ezen polise ödül gibi ceza
09:01 Evi yakıldı, eşi öldürüldü, işkence gördü, ‘Kovuşturmaya yer yok’ denildi