KNK’den küresel çağrı: DAİŞ’le mücadele sadece QSD’ye bırakılamaz

img

HABER MERKEZİ - KNK, Kuzey ve Doğu Suriye’de DAİŞ’e karşı mücadelenin sadece QSD’ye bırakılamayacağını belirterek, küresel güçlere çağrıda bulundu.

Kürt Ulusal Kongresi (KNK), DAİŞ’in 20 Ocak’ta saldırdığı ve kaçma girişiminde bulunduğu Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kentinde bulunan Sinaa Cezaevi’nin, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından tamamen kontrol altına alınmasına dair yazılı açıklama yaptı. Birçok DAİŞ’li tutuklunun hala serbest olduğunu ve uyuyan hücrelerinin aktif hale gelirken tehlikenin sona ermediği uyarısı yapılan açıklamada, DAİŞ sorununun küresel güvenliğe yönelik bir tehdit olduğunu vurgulandı. Türkiye’ye karşı tavır alınması gerektiği kaydedilen açıklamada, “Küresel tüm güçleri, DAİŞ’e katılan vatandaşlarının ülkelerine geri dönüşlerinin kolaylaştırılması veya suçlarından dolayı yargılanmaları için uluslararası bir mahkemenin kurulmasına destek verilmesi; Türk devletinin siyasi ve diplomatik olarak tecrit edilmesi veya DAİŞ’e desteklerinden dolayı uluslararası bir mahkeme önüne çıkarılmasını; Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne desteğin arttırılmasını ve resmi tanınırlığının sağlanması” istendi. 
 
KNK’nin açıklaması şöyle: “Bugün, 26 Ocak 2015'te IŞİD'in gerçekleştirdiği acımasız kuşatmanın ardından Kobanê'nin kurtuluşunun yedinci yıl dönümünde, bu soykırımcı terör örgütü bir kez daha ortaya çıkmakta ve Suriye halkları için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Kürt halkı ve müttefikleri, bölgesel ve küresel güvenliğe yönelik bu tehdidi sona erdirmek için savaşta canlarını veren 12 binden fazla savaşçı ile IŞİD'in sözde halifeliğini ortadan kaldırmak için büyük fedakarlıklar yaptı. Ne yazık ki bu fedakarlıklar devam ediyor.
 
EN TEHLİKELİ GELİŞME
 
20 Ocak'ta IŞİD, Suriye'nin kuzeyindeki Hesekê'nin Ghweran Mahallesi’ndeki Sinaa Cezaevi’ne, burada tutulan 5 bin IŞİD üyesini kurtarmak için bir saldırı düzenledi. Binlerce mahkumun kaçmasıyla sonuçlanan bu saldırı, IŞİD'in Suriye'de yıllar önce Kürt ve müttefik güçler tarafından mağlup edilmesinden bu yana bölgedeki en büyük ve en tehlikeli gelişme oldu. Sinaa Cezaevinde tutulanların çoğu, şu anda çok etnik gruptan oluşan, çok dinli Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nin (KDSÖY) kontrolü altındaki bölgelere karşı savaş yürüten IŞİD komutanlarıydı. Cezaevinden kaçışın amacı, KDSÖY bölgelerindeki güvenlik durumunu istikrarsızlaştırmak ve IŞİD'in güç ve toprak kontrolünü yeniden kazanması için bir fırsat sağlamak. Bu son olay için birincil motivasyon, birçok dış gücün, Kuzey ve Doğu Suriye'deki çeşitli etnik ve dini toplulukların yerel yönetimde bir arada yaşamasını ve eşit temsilini ve katılımını sağlayan ve cinsiyet eşitliğini ve kadınların özgürlüğünü ön planda tutan demokratik KDSÖY modeliyle ilgili memnuniyetsizliğidir. Türk devleti uzun süredir Arap topluluklarını ve Kuzey ve Doğu Suriye'deki diğerlerini KDSÖY 'e karşı çıkmaya teşvik etmeye çalıştı, ancak bu çabalar defalarca başarısız oldu. Aksine, tüm yerel toplulukların desteği, IŞİD kalıntılarına ve diğer cihatçı terör gruplarının tehditlerine karşı güçlü bir şekilde duran KDSÖY ve yerel güvenlik güçleri için büyük bir güç kaynağı olmuştur.
 
DAİŞ’LE MÜCADELE 
 
Bu büyük ölçekli, koordineli cezaevi kaçışı, bölgesel güçlerin desteğiyle gerçekleşti. Suriye rejimi IŞİD sızmalarına göz yumarak yardım ederken; Türk devleti ve ordusu, firar eden teröristleri takip eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinde olduğu Kürtleri ve diğerlerini hedef almak için savaş uçakları ve insansız hava araçları kullanmaya devam ederek ve Türkiye destekli cihatçı vekil çete gruplarının yüzlerce üyesini Türk askeri işgali altındaki Serêkaniye (Ras al-Ayn) ve Girê Spî (Tal Abyad) gibi bölgelerden kaçan IŞİD mahkumlarına yardım etmek için Haseke çevresindeki köylere taşıyarak bu operasyona daha aktif destek sağladı. 20 Ocak'tan bu yana SDG güçleri bu tehlikeli yeni gelişmeyi ele almak için kahramanca savaşıyor. Birçok IŞİD mahkumu hala serbest ve IŞİD'in uyuyan hücreleri aktif hale gelirken tehlike sona ermiş değildir. IŞİD ve destekçilerine karşı devam eden mücadele sadece SDG'ye ve KDSÖY’nin siyasi liderliğine bırakılamaz –küresel güvenliğe yönelik bir tehdittir ve Avrupa'da ve dünyanın geri kalanında çeşitli ülkelerin vatandaşları olan IŞİD üyelerini içeren bir tehdittir.
 
TÜRKİYE İTTİFAKI
 
Kuzey ve Doğu Suriye/Rojava'da tutulan DAİŞ esirleri arasında vatandaşları bulunan ülkeler, birkaç istisna dışında, vatandaşlarını adalete teslim edilmek üzere ülkelerine geri götürmeyi reddederek SDG ve KDSÖY 'e bıraktı. Ayrıca uluslararası toplum, IŞİD'li tutukluların yargılanması için uluslararası bir mahkemenin kurulmasını desteklemeyi reddetti. SDG'nin DAİŞ'e karşı verdiği savaşta yaptığı fedakarlıklardan yararlanan dünya güçleri, az önce gördüğümüz gibi her an patlayabilecek bir saatli bomba olarak binlerce vatandaşını Kuzey ve Doğu Suriye'ye bıraktı. SDG ve KDSÖY'nin DAİŞ'e karşı kazanılan zaferi korumak ve bu grubun yeniden ortaya çıkmasını engellemek için yaptığı çalışmalara destek vermek yerine, Suriye Kürtlerine, SDG ve KDSÖY’e açıkça düşman olan ve çeşitli cihatçı vekil çetelere doğrudan askeri harekat ve destek yoluyla bölgenin istikrarını bozmak için durmaksızın çalışan Türk devleti ile ittifaklarını sürdürmeye öncelik verdiler.
 
KAZANIMLAR RİSKE ATILIYOR
 
Türk devletinin cihatçı gruplara verdiği destek de dahil olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye'de devam eden eylemlerinin DAİŞ'e karşı savaşta elde edilen zorlu kazanımları riske attığını bir kez daha vurguluyoruz. Bu nedenle, bu tehdide son vermek için samimi bir istek duyan her devlet derhal harekete geçmeli ve Türk rejimine karşı net tavır almalıdır. Bu nedenle BM'yi, NATO'yu, IŞİD'i Yenmek için Küresel Koalisyonu, AB'yi, Afrika Birliği'ni ve Arap Ligi'ni aşağıdakileri yapmaya çağırıyoruz:
 
* IŞİD'e katılan vatandaşlarının ülkelerine geri dönüşlerinin kolaylaştırılması veya suçlarından dolayı yargılanmaları için uluslararası bir mahkemenin kurulmasına destek verilmesi, 
 
* Türk devletini siyasi ve diplomatik olarak tecrit etmek ve/veya IŞİD'e geçmişteki ve şimdiki sponsorluğu ve diğer desteklerinden dolayı uluslararası bir mahkeme önüne çıkarmak, 
 
* KDSÖY 'e desteği artırın ve KDSÖY 'i resmi tanınırlık sağlayın."
 

Diğer başlıklar

10:32 ‘Ben devletim’ diyen belediye başkanı kapı mühürledi
10:23 Ağrı Dağı’nda operasyon
10:17 İbrahim Barkın boşandığı eşini katletme girişiminde bulunmuş
10:10 Maltepe Belediyesi'nde iş bırakma eylemi
10:05 Ferhan Yılmaz’ın ablası: Kardeşimi katledenler hala görev başında
10:00 ‘Halfeti işkencesi’ görüntüleri iki yıldır inceleniyor!
09:59 Tetikçi Altun’un ses kayıtları: Polis ifademde yardımcı oldu
09:44 Polis aradığı kişiyi bulamayınca ev sahibini gözaltına aldı
09:40 Bayındır: Saldırı dalgası direnişle tasfiye edilir
09:28 85 yıllık ömrünü adını aldığı devlete karşı mücadeleyle geçirdi
09:16 Kobanê Davası’nın itirafçı tanığından kim ‘rıza’ aldı?
09:05 Semra Kuytul: Üyelerimize istihbarat tarafından ajanlık dayatılıyor
09:04 Tiyatrocu Emektar: Kürtçe sanat yapmaktan vazgeçmeyeceğiz
09:04 Melda Onur: AKP meşru siyaset zemini bırakmadı, ortak muhalefet önemli
09:00 ‘Kürt halkı Haki Karer’i hiç unutmamalı’
09:00 Hatimoğulları: Türkiye kendi denetiminde ‘Arap Kemeri’ yaratmak istiyor
09:00 26 yıllık eski peşmerge: Halk için mücadele edenin yanında olun
09:00 Ben û Sen'deki yıkımın kaydı: Fotoğraf politiktir
09:00 18 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
17/05/2022
22:30 Ukrayna: Rusya ile müzakere süreci askıya alındı
22:22 Diyarbakır’da Kürt Dil Bayramı'nın finali coşkuyla yapıldı
21:53 Bitlis’te de Kürtçe konser iptal edildi
21:43 Kimyasal silah kullanımına karşı OPCW önünde eylem
20:56 ‘Cumartesi Anneleri’ sergisi: Fotoğraflar ülkenin özeti
20:35 Koronadan 7 kişi daha hayatını kaybetti
19:43 DEDAŞ’a karşı çıkan yurttaşa jandarmadan darp
19:02 EMEP Diyarbakır’da Kürt dil atölyesi çalışması başlattı
18:57 Kadınlardan Kültür ve Apaydın için açıklama
18:39 İslahiye Cezaevi’nde açlık grevi 42’nci gününde sonlandırıldı
18:11 HDP’li vekillerden Soylu’ya: Kolluğun karıştığı kaç istismar, tecavüz ve cinayet işlendi?
17:39 Mahkeme başkanından yargılanan avukata hakaret
17:09 Cumartesi Annesi Yıldız serbest bırakıldı
16:45 Tecavüz faili Erkmen’in tutukluluğuna devam kararı
16:30 İpek ve Kılavuz serbest bırakıldı
16:30 Bebeğini bırakmak zorunda kalan kadın tahliye edildi
16:24 'Hasta tutuklular ölüme terk edildi'
16:24 Meclis’te salon yasağına Kürtçe şarkılı protesto
16:10 Bir kadın daha korunamadı: Sinem Sökmen katledildi
16:05 HDP’li kadınlardan açıklama: Sakine Kültür’ün hesabını soracağız
15:51 Kültür’ün taziyesine katılan kadınlar cezasızlığa dikkat çekti
15:37 ‘Beyaz Miting’e çağrı: Emek bizim söz bizim!
15:23 Adalet Nöbeti: Bırakın çocuklarımızı biz tedavi edelim
15:06 Soylu’ya 'Sende yargılanacaksın' diyen Cumartesi Annesi gözaltına alındı
15:03 Adıyaman'da 1 tutuklama
15:02 Hukukçular Gezi için adliye önündeydi: Karanlığı birlikte aşacağız
14:48 TMMOB: Bütçenin savaşa ayrılması halkı yoksullaştırıyor
14:33 Yüksekova’da 2 kişi gözaltına alındı
14:20 Çeşme’deki ‘rant projesine’ karşı eylem yaptılar
14:19 İHD Kayıp Komisyonu’ndan devlete yüzleşme çağırısı
14:03 Derik’in Misûrî köyü 7 gündür susuz
13:39 ‘Haki Karer bize Kürt olduğumuzu söylüyordu’
13:37 Ege'de bin 447 hak ihlali yaşandı
13:37 Şırnak’ta 3 kişi tutuklandı
13:24 Mersin’den İHD’li Çobanoğlu’nun tehdit edilmesine tepki
13:16 Silopi’de şüpheli çocuk ölümü
13:11 Tez-Koop-İş: Üyelerimiz istifaya zorlanıyor
13:08 Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Toprak'ın duruşması ertelendi
13:07 KESK Beyaz Miting’e katılıyor: Renklerimizi katalım
13:02 İzmir'de şüpheli kadın ölümü
12:50 Buldan: Zulümlerinizle sonuç alamayacaksınız - YENİLENDİ
12:47 Gazeteci Yalçın’a hapis talebi
12:12 Bahçeli cenazeye saldıran polisleri ve konser yasağını savundu
12:05 HDP'den açık havada konferans: Çözümün adresi Öcalan'dır - YENİLENDİ
11:49 PKK Lideri Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:39 Hekim Sen: Özlük haklarımız verilsin - YENİLENDİ
11:39 İzmir'de çay ve kahveye zam
11:29 Şenyaşar ailesi: İkinci adımın atılması engellendi
11:03 Arama noktasına karşı çıkan HDP'liler yolu trafiğe kapattı - YENİLENDİ
10:50 Mardin’de 3 kişi gözaltına alındı
10:36 Nisan ayında 71 çocuk yaşamını yitirdi
10:33 Dr.Hazargöl: Suriyeliler siyasi araçtır
10:06 Til Rifet’de SİHA saldırısı
09:48 Kadınlar: Çözüm örgütlü mücadeledir
09:45 Yaylanın yolunu tutan gençler geleneklerini sürdürüyor
09:44 Kayyımın gidermediği kanalizasyon arızası çileden çıkardı
09:42 Silopili kadınlar: Katil bu cesareti kimden alıyor?
09:41 Şırnaklılar: Cezaevlerindeki ölümlere karşı başkaldırmalıyız
09:41 Besta’da yaşam alanları yok ediliyor
09:38 Berwarî: Kürtler Barzani ailesinden hesap sormalı
09:37 Eşini Türkiye, kardeşini KDP aldı: Onları asla affetmem
09:37 KDP’nin 76 yıllık ihanet tarihi
09:35 Korucular Besta’yı yok ediyor!
09:34 Şenses: İnsan hakları için çalışmaya devam edeceğiz
09:29 Aysel Doğan’ın yeğeni Mansuroğlu: Bana çok dokundu
09:15 TAJÊ Sözcüsü Sebrî: Öcalan’ın felsefesi karanlıkta kıvılcım oldu
09:14 5 Haziran davasında avukatların müdahillikleri düşürüldü
09:12 Barış İçin Kadın Girişimi'ni aktifleştirme çağrısı
09:05 Köylerine GBT kontrolüyle girebiliyorlar
09:04 Gıda krizi: Maliyetler yükseldi, tarlalar icrada
09:02 Çîrok Projesi: Kürt hikayeleri müzikle buluştu
09:00 Bağlar Belediyesi taşınmazı İletişim Başkanlığı’na devredildi
09:00 17 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
08:28 Kadıköy Belediyesi’ne operasyon: 224 kişi hakkında gözaltı kararı
08:06 Demir'in cenazesi defnedildi
16/05/2022
23:59 Katledilen Karaduman’ın cenazesi 6 yıl sonra verildi
23:55 ARÎ-DER'den 30 kursiyere sertifika
23:11 Amedspor Play-Off’tan elendi
22:17 Metin-Kemal Kahraman: Konserimiz yasaklandı
21:48 Kadınlar Kültür için yürüdü: Kadın mücadelesini yükselteceğiz
21:13 Kovid-19’dan 4 yeni vefat