İHD'den İç Anadolu raporu: 83’ü ağır 231 hasta tutuklu var

img

ANKARA - İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu, İç Anadolu Bölgesi'ndeki cezaevlerinde 83’ü ağır en az 231 hasta tutuklunun bulunduğunu açıkladı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “İç Anadolu Bölge Hapishaneleri Üç Aylık Hak İhlalleri Raporunu” dernek binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 
 
Açıklamada konuşan İHD Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında derneğe İç Anadolu Bölgesindeki 22 cezaevinden, yaşanan hak ihlallerine dair 148 başvurunun yapıldığı belirtti.
 
7 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
 
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından 31 Aralık 2021’de yayınlanan Ceza İnfaz Kurumları istatistiklerine göre, cezaevlerinde toplam 297 bin 726 tutuklunun bulunduğunu dile getiren Çevirmen, “İHD’nin basına yansıyan haberlere dayanarak yapmış olduğu belirlemelere göre, 2021 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Türkiye’nin çeşitli hapishanelerinde tespit edebildiğimiz kadarıyla 7 mahpus yaşamını yitirdi” dedi. İç Anadolu Bölge Cezaevlerinde Ekim, Kasım, Aralık aylarında tespit edebildikleri kadarıyla; 39’u kadın olmak üzere en az 231 hasta tutuklunun bulunduğunu aktaran Çevirmen, “Bunlardan 83’ü ağır hasta mahpustur” dedi.
 
AYAKTA SAYIM DAYATMASI
 
Çevirmen, tutukluların sağlık hakkına erişimde yaşadıkları sıkıntıları şöyle sıraladı: “Tek kişilik, sağlıksız nakil araçları ile sevkler yapılmakta; bu durum özellikle kalp, astım, epilepsi hastalarının sağlıklarını kötü etkilemektedir. Mahpuslar kelepçeli muayene edilmekte, kelepçeli halde hastane sevkleri yapılmaktadır. Mahpuslara uygulanan ağız içi aramalardan kaynaklı hasta mahpuslar hastaneye gidemiyor. Adli Tıp Kurumu politik tutum izleyerek ‘Hapishanede Kalamaz’ raporu vermemekte, tam teşekküllü hastane ve üniversite hastanelerinin ‘Hapishanede Kalamaz’ raporları kabul edilmemekte ve ağır hasta mahpusların infazları ertelenmemektedir. Ağır psikolojik rahatsızlıkları olan mahpuslar tahliye edilmiyor. Mahpusların diş tedavileri yapılamamaktadır. Afyon 1 Nolu T Tipinde yaşı ilerlemiş ve hasta mahpusların yanına daha genç olanların verilmediğini ve bu da hasta mahpusların yaşamlarını zorlaştırmaktadır. Ağır hasta ve engellilik durumuna karşın bu hasta mahpusların ayakta sayım vermeye zorlanmaktadır.”
 
TUTUKLUYA YANLIŞ İLAÇ VERİLDİ
 
Afyon’da revire çıkmak için mazgaldan bakan memura yetki verildiğini ve revire çıkmak isteyen tutukluya “iyisin” denilerek revire çıkarılmadığı ve ilaç yazdırılmadığını ifade eden Çevirmen, “Birçok hasta mahpus karantina oda koşullarından kaynaklı hastanelere gitmiyor. Bolu F Tipi Cezaevinde tutulan Şeyhmus Musa’ya ameliyat öncesi yanlış ilaç verildiği, ilacı kullandıktan bir müddet sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı aktarılmıştır. Bolu F Tipi Cezaevinde hastaneye gidişlerde askerler tarafından maskelerin tellerinin çıkartılmasının istendiği aksi halde hastaneye götürmeyeceklerini söyledikleri, maske tellerini çıkardıklarında ise maskenin bir koruyuculuğunun kalmadığı aktarılmıştır. Çorum L Tipi Cezaevinde mahpusların 3-4 aydır revire çıkartılmadıkları, koğuşlarında 73 yaşında yaşlı birinin olduğu, ilaçlarını rica minnet yazdırdığı aktarılmıştır” ifadelerini kullandı.
 
‘OKSİJEN MASKESİ VERİLMEDİ’
 
Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde bir tutuklunun oksijen maskesinin değiştirilmediğini ve ayda bir tane verip “idare et” denildiğini söyleyen Çevirmen, “Kırşehir E Tipi Cezaevinden troid kanseri bir hasta mahpus ameliyat edilmiş, 60 dikişin 35’inin patlamasından dolayı tekrar dikiş atılmış; ameliyattan 3 gün sonra ve boğazında 60 dikişiyle hastanenin hasta mahkum koğuşuna götürülmüş, burada mahkum koğuşunda 5 gün kaldıktan sonra dikişleri alınmadan Sincan 3 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmiş, karantina odasına konulmuştur. İlk gün ilaçları, kahvaltısı verilmemiş, koğuşta yatak, bardak, tabak, kaşık ve sıcak su ihtiyacı karşılanmamış koğuşu ameliyatlı haliyle temizlemek zorunda kalmıştır. Tokat T Tipi Cezaevinde bir hasta mahpus kovide yakalanmıştır” şeklinde aktardı.
 
ÇIPLAK ARAMA TERS KELEPÇE
 
İç Anadolu Bölgesi cezaevlerinde tutulan en az 20 tutuklunun işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını ifade eden Çevirmen, “Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevinde ayakta ve askeri nizamda sayım dayatılmaktadır. Mahpuslar hakaret ve tehditlere maruz kalmaktadırlar. Bolu F Tipi Cezaevinde 7 Ekim 2021’de ‘merkezden gelen özel ekip’ tarafından eşyalarının toplatılmasına karşı çıktıkları için 3 mahpus ters kelepçe takılarak yere yatırıldığını ve işkence gördüklerini aktarmışlardır. Diyarbakır D Tipi Cezaevinden Bolu’ya sevk edilen bir mahpus; Kırıkkale Hapishanesinde 1 gün tutulduğunu, burada çıplak arama dayatıldığını, zorla elbiselerinin çıkarıldığını, su ve yemek dahil hiçbir şey verilmediği, beton üzerinde uyutulduğunu aktarmıştır. Kırıkkale F Tipi Cezaevinden, Bolu F Tipi Cezaevine sevk edilen 9 mahpus kaba dayak, çıplak aramaya maruz kalmıştır” diye belirtti.
 
‘2 YILDIR HÜCREDE TUTULUYOR’
 
Bolu F Tipi Cezaevi’nde bir tutuklunun 2 yıldan fazla süredir hücrede tutulduğunu kaydeden Çevirmen, “Kayseri Kadın Cezaevinden bir mahpus hastane sevki esnasında askerin ırkçı tehdit ve hakaretlerine maruz bırakıldıklarını aktarmıştır. Diyarbakır D Tipi Cezaevinden, Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevine sevk edilen bir mahpus 5 gardiyan tarafından yere zorla yatırılarak elbiselerinin zorla çıkarılarak ve darp edilerek çıplak aramaya maruz bırakılmış, tekli hücreye konulmuş ve engelli olmasına rağmen ayağa kalkarak sayım vermesi istenmiş, bunu yapacak vücut bütünlüğünün olmadığını söylediğinde de hakaret ve psikolojik baskıya maruz bırakılmıştır. Hapishanelerde mahpuslara çıplak arama uygulaması devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
 
‘6 TUTUKLU SORGUYA ALINDI’
 
İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu Üyesi Avukat Ömer Faruk Yazmacı ise, disiplin cezaları ve infaz yakmalara ilişkin hak ihlallerini aktardı. Yazmacı, şu hak ihlallerini aktardı:  “Şartlı tahliye koşulları sağlanmasına rağmen keyfi gerekçelerle tahliyeler uzatılmakta ve bu uygulama gözlem kurulu kararıyla gerçekleşmektedir. Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevinde 2 mahpusun şartlı tahliye ve denetimli serbestlik hakkı gözlem kurulu kararlarıyla engellenmektedir. Bolu F Tipi Cezaevinde mahpusların denetimli serbestlikten yararlanma hakları ve ilçe cezaevlerine gönderilme talepleri kabul edilmemektedir. Bolu F Tipi Cezaevinde bir mahpusun; arkadaşlarına mektup gönderdiği ve kütüphaneden kitap aldığı gerekçesiyle tahliyesi 6 ay ertelenmiştir. Sincan Kadın Cezaevinde 3 kadın mahpus, yapılan kötü muameleye karşın şikayet dilekçesi yazmalarına karşın kendilerine disiplin soruşturması açılmıştır. Sincan Kadın Cezaevinde mahpuslara açlık grevine girdikleri 16 kişiye açılmış, Rozerin Kurt, Selver İspir, Saadet Akın hakkında beraat emsal kararı olmasına rağmen yine mahkemeler ceza talebinde dahi bulunmuştur. Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde 50 kadına ‘gereksiz yere marş-slogan’ gerekçesiyle iletişim ve görüş cezaları verilmiştir. Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde 3 kadın mahpusun tahliyeleri iyi halli olmadıkları gerekçesiyle ertelenmiştir. Seydişehir T Tipinde kendilerini JİTEM olarak tanıtan kişiler tarafından 6 mahpus sabahtan akşama kadar sorguya çekilmiştir.”
 
‘KÜRTÇE KİTAPLAR VERİLMİYOR’
 
Yazmacı, baskı, iletişim yasakları ve diğer sorunlara dair de şunları aktardı: “Yeni Yaşam, Evrensel gazeteleri mahpuslara verilmemekte, gerekçe olarak da Basın İlan Kurumu’ndan resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan gazetelerin hapishanelere alınmadığı aktarılmıştır. Mahpusların kantinden alarak bir radyo bulundurma hakları olmasına rağmen radyoları toplatılmıştır. Mahpuslara Kürtçe kitap tercüman olmadığı gerekçesiyle verilmemektedir. Mahpusların 3 kişilik arkadaş ziyareti hakları güvenlik soruşturması gerekçesiyle kullandırılmıyor. Yalnızca idarenin belirlediği televizyon kanallarının izlenmesine izin veriliyor. Bolu F Tipinde 30 dakikalık açık görüş hakkının büyük kısmında aramalara zaman ayrılmakta ve aileler, onur kırıcı aramalara maruz bırakılmaktadır.”
 
KURUMLARI GÖREVE ÇAĞRI
 
İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu Üyesi Avukat Ümit Can Akbulut da, hazırladıkları rapor kapsamında sonuç ve önerilerini aktardı. Cezaevlerinde son dönemlerde artış gösteren işkence-darp vakalarına son verilmesi gerektiğini söyleyen Akbulut, sorumlu olan kişiler hakkında soruşturmanın açılması ve cezai yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu. Cezaevlerine bağımsız sağlık kurumlarının girmesine ve inceleme yapmasına izin verilmesi talebinde bulunan Akbulut, “Teşhis, tedavi ve kontrollerinin uzman hekimler tarafından yapılması sağlanmalıdır. Heyetlerimiz ve kurumumuz; hapishane rejimi, fiziki koşullar ve uygulanan muameleler hakkında etkili bir idari ve yargısal denetim sağlanması gerektiğini tespit etmiştir.  Bağımsız ulusal denetim mekanizmalarının oluşturulması gerekmektedir. Tüm hapishanelerde yaşananlara, hak ihlallerine, sağlığa erişim engellerine karşı Adalet Bakanlığı’nı, ilgili tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
 

Diğer başlıklar

09:42 Çelebi’nin cenazesi Şırnak Devlet Hastanesi'ne götürüldü
09:41 'Savaşa değil eğitime, emekçiye bütçe'
09:40 Amedspor’dan cezalara tepki: Pes etmek yok
09:40 Enfal’den kurtuldular Türkiye’nin saldırısında katledildiler
09:34 Elektrikli scooterların park sorunu çözülmüyor
09:23 Ekolojistler: Kürdistan'da savaş, doğa ve mekan kırımı olarak yürütülüyor
09:18 Egemen güçlerin Şengal planları
09:17 AKP’li Bölünmez Gundikremo’ya göz dikti
09:17 Saldırılara karşı birlik çağrısı
09:15 Türkiye’de kürtaj: Yasal ama ulaşılabilir değil
09:12 Av. Çakmak: Öcalan’a uygulanan tecrit Türkiye’yi 'kaynayan kazana' dönüştürdü
09:05 Yayla yasakları Federe Kürdistan Bölgesi’ne uzadı
09:04 'Saldırılara karşı ortak mücadeleyi büyütelim'
09:03 HDP’li kadınların gündemi savaşa karşı ortak mücadele
09:01 Ölümle tehdit edilen Çobanoğlu: Rahatsız etmeye devam edeceğiz
09:01 ‘10 tutuklunun asgari ihtiyacı 8 bin’
09:01 Gazeteci Karadaş: Türkiye-İran, İsrail-İran gerilimleri yaşanacak
09:01 Mehmet Öcalan: Tecride karşı mücadeleyi ileriye taşımalıyız
09:00 24 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
01:12 Zeki Çelebi’nin cenazesi Silopi’ye ulaştı
23/05/2022
23:53 QSD: Türk devletinin amacı bölgenin istikrarını bozmaktır
23:42 ‘Don Kixot’ Kartal’da seyirci karşısına çıktı
22:12 Diyarbakır’da ekmeğe zam
22:10 Kastamonu’da iş cinayeti
22:05 Doku ailesi yarın Tunceli Valiliği önünde olacak
21:40 Cudi Dağı’nda çatışma sürüyor: 4 asker yaşamını yitirdi
21:39 Sevinç Özgüner Ödülleri Şenyaşar ailesi ve Boğaziçi direnişçilerine verildi
21:28 Cannes Film Festivali’nde kadın katliamı protestosu
21:19 Besta’da yaşamını yitiren Doğal ve Algun defnedildi
21:15 635 Milyon değerindeki AVM 150 Milyona AKP’lilere satıldı
21:04 Erdoğan'dan Rojava'yı işgal açıklaması
20:44 SGDF'den tutuklular için direniş çağrısı
20:23 Zabıtalar midye satan esnafı darp etti
19:57 Mardin’de turizm fırsatçılığı: Döner 140 lira
19:53 Yeni’nin cenazesi 7 ay sonra ailesine verildi
19:45 Doku ailesi oturma eylemine başladı
19:31 İstanbul'da öğrenci kartlarına yapılan zam geri alındı
19:26 TOHAV’dan ‘Uluslararası Akademi ve Sivil Toplum Konferansı’
19:14 HDP Ardahan İl Eşbaşkanı Yılmaz yaşamını yitirdi
18:54 Heftanîn’e asker ve korucu takviyesi
18:46 AKP’li eski başkanın kızı intihar girişiminde bulundu
18:40 İstanbul’da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
18:25 Çankırı’da işçi servisi devrildi: 18 yaralı
17:02 Çocuğu intihara sürükleyen faille önce indirim sonra tahliye
16:53 MKGP'den ‘Kadınlardan Haber Var’ çalışması
16:35 Girê Spîliler Türkiye'nin projesine karşı kampanya başlattı
16:34 Besta’da talan, Cudi’de operasyon!
16:29 Canbaz: Rojava’daki kadın mücadelesi bizleri güçlendiriyor
16:20 İpekyolu'nda şüpheli kadın ölümü
16:17 Beyazıt’ta silahlı kavga
16:14 Zeki Çelebi memleketi Van’a uğurlandı
15:55 Kılıçoğlu Yüksekova’da son yolculuğuna uğurlandı
15:46 Köpekli işkence davasında sanık polis hakkında zorla getirme kararı
15:25 DBB kayyımı, Sur kayyımını sekreteri yaptı
15:08 Halepçe Katliamını kınayan tutuklulara iletişim cezası
14:45 Nusaybin'de düğüne polis baskını
14:44 Beştaş: Öcalan demokratik bir proje sunuyor
14:43 Kürt gazetecilerden Türkiye'nin saldırılarına ortak tepki
14:19 Batman’da gözaltı sayısı 5’e yükseldi
14:11 Can’ın davasında ATK’den yeni rapor istenecek
14:10 Lice ve Kulp'ta operasyon: Koruculara çoban elbisesi giydirildi
13:57 Saîdê Goyî'den albüm: Stranên Dilê Min
13:51 Uyuşturucuyla Mücadele Eden Aileler Derneği kuruldu
13:51 Pınar Kızıl’ı katleden Mahsun Abakay gözaltına alındı
13:17 Erdoğan: İsveç'in bize yaptırım uygulamasını kenara koyamayız
13:16 Turizm alanlarına konut yapımının önüne geçildi
13:12 Bitlis'te 7 köy ve mezrada yasak kararı
13:09 Batman’da kayyımın AVM ihalesi protesto edildi
13:06 HDP’li Peköz’den Bozdağ’a tek soruluk 'tweet' önergesi
12:52 Göçük altında kalan işçi kurtarıldı
12:39 Belen'deki orman yangınına dair 1 tutuklama
12:39 80 gün süren ‘mağara operasyonu’ haberi yalan çıktı
12:17 HDP'li Dağ: Topal Osman ile verilmek istenen mesaj nedir?
12:09 Remziye’yi katleden korucubaşının dosyası kabarık
12:05 Polisin arazide bulduğu çuvala 73 yıl hapis cezası!
11:59 Şenyaşar ailesine ödül
11:49 BM’ye kimyasal silah çağrısı: Türkiye için de komisyon kurulsun
11:27 Polisten müzisyenlere: Kürtçe söylerseniz saldırıya uğrarsınız
11:11 HDP: Gözaltında kaybettirme suçlarının hesabını soracağız
11:04 Gözaltına alınan 48 kişiden 31’i serbest bırakıldı
11:03 İstanbul’da hayat pahalılığına karşı ortak kampanya
10:55 HDP'li Yaman gözaltına alındı
10:50 Mardin'de alev alan araçta 2 kişi hayatını kaybetti
10:45 ‘Türkiye’nin gözü Kürdistan’ın gazı ve petrolündedir’
10:44 İran'da Devrim Muhafızları albayı öldürüldü
10:31 'Mücadelede kararlıyız, sistemi alaşağı edeceğiz'
10:21 Kulp, Lice ve Uludere’de kum fırtınası
10:05 ‘Hançer Timi’ yeniden aktifleştirildi
09:29 '74'te Kıbrıs'ta yapılan bugün Kürdistan'da yapılmak isteniyor'
09:29 Gazeteci Ermiş: Kuzey Suriye'de Türkiye vilayeti oluşturmaya çalışılıyor
09:00 Şiddet uygulayan polise değil darp edilen kadınlara dava
09:00 ‘Delil yok’ denilerek ölümüne seyirci kalındı
09:00 Gaziantepspor emekçileri tazminatları için 40 gündür nöbette
09:00 Diyarbakır'ın bütçesinden Akçakale’deki askeri üsse kaldırım
09:00 23 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
22/05/2022
22:42 Bozdağ’a Gergerlioğlu’ndan yanıt: Senin lafına kargalar güler
21:27 SGDF’den Deniz Poyraz'ın ailesine ziyaret
20:17 Mersin’de Nefel Kültür Sanat Derneği açıldı
19:41 HDP Kadın Konferansı sona erdi: Büyük kazanacağız
19:24 İran’ın 10 kentinde protesto