Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı

img

ANKARA – CHP tarafından siyasi partilerde seçim listelerinde eşit temsiliyet için verdiği yüzde 50 kotaya dair kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Meclis Genel Kurulu’nda Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadınlara seçilme hakkının yüzde 50 uygulanması için verdiği “2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu, 2839 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ve 2972 Sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi”nin görüşmelerinde kadın AKP ve CHP arasında tartışma yaşandı.

Kanun teklifinin gerekçesini açıklamak üzere kürsüye çıkan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin sözleri sık sık AKP’li milletvekilleri tarafından kesildi.

Kadınların ve erkeklerin seçim listelerinde yüzde 50 temsilini önerdiklerini ifade eden Böke, “Kadınların seçilebilmelerini güvence altına alacak sıralamalarla listelerde yer bulmasına ‘evet’ mi diyeceksiniz ‘hayır’ mı diyeceksiniz? Fermuar yöntemini getiren teklifimizin yanıtı açık. Kadınların siyasette eşit temsil hakkının hukuken güvence altına alınmasına, hukuka, yasalara ‘evet’ mi diyeceksiniz ‘hayır’ mı? Yüksek Seçim Kurulunun listelerin yüzde 50 kota ve fermuar yöntemine uygunluğunu denetlemesine, uygun değilse listeleri reddetmesine ‘evet’ mi diyeceksiniz, ‘hayır’ mı diyeceksiniz?” diye sordu.

“Toplumsal cinsiyet eşitliğini, çağdaş, demokratik bir toplumu isteyip istemediğinize dair bir oy kullanacaksınız bugün, yani verdiğiniz oyla bir soruya yanıt vereceksiniz” diyen Böke, “İnsan haklarının güvence altına alındığı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, demokratik yarınlara ‘evet’ mi diyeceksiniz, yoksa ‘hayır’ mı diyeceksiniz?” sözlerini AKP’li Öznur Çalık, “Şimdiye kadar Cumhuriyet Halk Partisindeki kadın temsil oranını lütfen söyler misiniz?” yanıtını verdi.

AKP’LİLERDEN ‘EŞİT TEMSİLİYET’ TALEBİNE GÜRÜLTÜLÜ YANIT

Konuşmasını sürdüren Böke, 400’e yakın kadın örgütünün talebini dile getirdiklerini kaydetti. Böke’nin konuşması sırasında AKP’li milletvekilleri tahammülsüzlüğünü gürültü çıkararak, gösterdi.

AKP’li Hasan Çilez “Çok samimiyetsiz bir teklif Selin Hanım, çok samimiyetsiz bir teklif” derken, AKP’li Zülfü Demirbağ da “CHP'de uygulayın... CHP'de uygulayın” sözleriyle karşı çıktı. Kanun teklifi üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Siyasette eşit temsil yönünde bir kanun teklifi verildi. Yalnız nedense bugün bu salonda bir uğultu var. Kadınlardan korkuyorlar gerçekten” sözlerine AKP’li Çilez, “Hanımefendiler, alet olmayın” dedi.

‘KADINLAR TOPLUMUN YARISI’

Kadınların siyasette eşit temsiline dair tek söz kurmayan AKP’li erkek vekiller ise sataşmalarını “Kadınlar siyasetin ayak oyununa alet ediliyor” sözleriyle sürdürdü.

Beştaş, “Bu kadar endişelenmeyin, kadınlar toplumun yarısı. Hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de eşit temsili hepimizin savunması gerekiyor” dedi.

AKP’li Çilez eşit temsiliyet teklifini samimiyetsiz bulduğunu söylemesine karşın kadınlara dair “Velinimetimiz. Başımızın üzerinde yeri var, buradalar” sözlerini sarf etti. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in “O zaman gösterin görelim, oylarınızı verin görelim” sözlerine ise yanıt vermedi.

HDP: EVET DİYECEĞİZ

Beştaş, ise kadın temsiliyetinin en yüksek olduğu partide bulunmaktan gurur duyduğunu dile getirerek, “Halkların Demokratik Partisi olarak eş başkanlık sistemine dair ilk kanun teklifini vermiş olmaktan büyük bir onur duyuyoruz ve bu partinin üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Hem Genel Merkezde hem bütün il ve ilçelerimizde hâlâ eş başkanlık sistemini uygulayan bir partiyiz. Yine, 7 Haziran seçimlerinde biz Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek kadın temsiliyet oranının yakalanmasına sebebiyet vermekten de büyük bir onur duyuyoruz ve kadın temsiliyetimiz o tarihte yüzde 44'tü, bugün de 56 vekilimizden 23'ünün kadın olmasından yine büyük bir gurur duyuyoruz. Biz, bu kanuna ‘Evet’ diyeceğiz tabii ki. Bizim de geçmişte buna yönelik çok sayıda kanun teklifimiz var ve şu anda kendi parti tüzüğümüzde de bunu uygulamaktan zaten büyük bir onur duyuyoruz. Türkiye'deki bütün kadınlara binlerce selam olsun. Bizler, bu mücadeleyi kazanacağız, mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Oylama ardından söz alan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Şura da çok güzel bir tablo görüyorum: 4 hanımefendi Cumhuriyet Halk Partisi’nin en ön sıralarına oturmuş, 3 de HDP'nin sıralarında hanımefendi var. Şimdi, öyle bir şey olmalıydı ki şurada oturan 3, 4 hanımefendinin yerine bu kanun teklifini verenlerin, grup başkan vekillerinin en az birinin hanımefendi olmasını arzu ederdik” dedi. Elitaş’a tepki gösteren HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir, “Ya kadın, kadın” dedi.

‘NİYE KADINLARDAN KORKUYORSUNUZ?’

Eşit temsiliyete dair tek söz kuramayan Elitaş, yine başörtü meselesi üzerinden CHP’ye yüklendi. Elitaş’ın sözleri CHP ve HDP’li milletvekilleri tarafından protesto edildi. HDP’li Taşdemir, “Kadınlar adına konuşma” derken, CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “Niye korkuyorsunuz kadınlardan, niye korkuyorsunuz?” sözleriyle karşılık verdi. AKP’li Elitaş, kadınların eşit temsiliyeti için verilen kanun teklifini “İstismar edebilmek için, bugünün anlam ve önemini ifade etmek için sadece hanımefendileri buraya dizerek ortaya koyuyorsunuz” sözlerini sarf etti.

‘KADIN GRUP BAŞKANININ YERİNE OTURDUN’

Sataşmadan söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Baş örtüsü, kadının başını örter, inancının bir gereğidir. Sizin günahlarınızı örtmez. Baş örtüsüne sığınmaktan artık vazgeçin, oradan size ekmek yok. Onu çok kullandınız, çok istismar ettiniz. Bugün, bu ülke, 2 şeyden çekiyor; bir, devlete çöreklenen haramilerden; iki, sizin gibi Allah'la aldatanlardan. Millet bu gerçekleri biliyor, bu tartışmalarla bir yere varamazsınız ama şunu söyleyeyim: Evet, bizim bir kadın Grup Başkan Vekilimiz yok, bundan da üzülüyoruz. Bugün özel bir gün, farkındalık olsun diye kadın milletvekillerimiz önde oturuyorlar ama sen bir kadın Grup Başkan Vekilini o görevden aldırıp yerine oturdun, bu ayıp da sana yeter” cevabını verdi.

Bu sırada yaşanan tartışmalarda AKP’li Hasan Çilez’in sesini yükseltmesi ile tartışma devam etti.

‘NEDEN BAĞIRIYORSUN’ TARTIŞMASI

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile Hasan Çilez arasında “Niye bağırıyorsun” tartışması yaşandı. Bu tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

Engin Özkoç: Niye bağırıyorsun kadınlara? Kadınlara niye bağırıyorsun kardeşim?

Hasan Çilez: Bağırmıyorum.

Engin Özkoç: Niye bağırıyorsun kadınlara? Ayıp değil mi?

Hasan Çilez: Konuşuyorum.

Engin Özkoç: Otur yerine!

Hasan Çilez:  Sen otur yerine! Terbiyesiz adam!

Engin Özkoç: Terbiyesiz!

Hasan Çilez: Şov yapma bana!

Engin Özkoç: Otur yerine! Ne istiyorsun lan kadınlardan!

Hasan Çilez: Ne diyorsun sen!”

CHP ve AKP’li milletvekillerinin birbirinin üzerine yürümesi üzerine Meclis Başkanvekili oturuma 15 dakika ara verdi.

‘KADINLAR YÜZDE 50 KOTA İSTİYOR’

Ara ardından söz alan HDP’li Meral Danış Beştaş, şöyle konuştu: “Açıkçası bu kadar kıyamet niye koptu, bilmiyorum; savaş çıkarıldı. Kadınlar yüzde 50 kota istiyor, yüzde 50 taleplerinin yasallaşmasını istiyor. Biz Meclisteki kadın oranını artıran bir parti olmaktan ve örnek olmaktan hakikaten -mütevazılıkla söylüyorum- çok büyük bir gurur duyuyoruz. İstiyoruz ki bütün partiler yüzde 50 kadın kotasını uygulasın, eş başkanlık olsun, grup başkan vekilleri mutlaka kadın olsun. Biz toplumun yarısıyız, biz hayatın her alanında bu hak ve özgürlüklere sahibiz, sahip olmalıyız ve bunun mücadelesini tabii ki yürütmeliyiz yani bu nedenle bugün CHP'nin verdiği kanun teklifine biz ‘Evet’ dedik çünkü bunu uyguluyoruz zaten, uyguladığımız bir kanun teklifinin burada yasallaşması ve örnek alınmamız bizi çok mutlu eder çünkü biz kadınları ayırmadan temsiliyetlerini savunan bir partiyiz. Bir de, beyefendilere söylüyorum: Kadınlar, sizin koltuklarınızdan ziyade kendi haklarını istiyorlar, böyle büyük bir kıyamet kopmasın; bütün beyefendilere söylüyorum.”

Diğer başlıklar

14:21 Silopi'de bir kişi tutuklandı
14:00 Eğitim Sen: Okullarda ayrımcılık devlet eliyle yapılıyor
13:59 İHD'den İç Anadolu raporu: 83’ü ağır 231 hasta tutuklu var
13:20 Hesekê'de DAİŞ saldırısı
13:16 Şırnak’ta ‘operasyon’ toplantısı
13:15 İstanbul’da kar uyarısı: İzlanda kışı geliyor
13:02 HDP'den parti kapatma davasına ilişkin açıklama
12:54 Eğitim Sen yöneticisi Arzu Koç tahliye edildi
12:47 Ferit Şenyaşar milletvekillerine seslendi: Tarafınızı belirleyin
12:36 Aysel Tuğluk için BM’ye ‘acil müdahale’ çağrısı
12:35 Kadınlardan Deniz Poyraz davasına çağrı
12:18 Çoban Sertip Şen'i öldüren uzman çavuş ilk duruşmaya katılmadı
12:13 Kürkçü: HDP’nin kapatılması Türkiye’nin kapatılmasıdır
12:12 Öcalan’ın aile ve vasisinden İmralı başvurusu
12:06 Kayıp Kerziban Keskin’in katledildiği itirafı: 4 gözaltı
11:25 Gazeteci Güney hakkında takipsizlik kararı
10:45 EMEP: Birleşirsek halk kazanacak
10:43 RTÜK’ten Sezen Aksu tehdidi
10:30 8 partinin buluşması: Mücadele ortaklığına ihtiyaç var
09:38 Danıştay Savcısı: İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı iptal edilmeli
09:27 Türkiye ve Ermenistan arasında ‘eriyen buzlar’
09:19 Aydın'da öğrencilere imam hatip dersleri dayatılıyor
09:18 Kadınlar ittifak tartışmaları için ne diyor?
09:17 Sendikalı kadınlar: Kriz derinleşiyor, çözüm sokakta
09:16 Dedeoğulları: Katledilen 7 kişinin ifadesi görmezden gelindi
09:14 Belediyenin halı saha geliri AKP’li başkana
09:05 Cemaat yurtlarında ölümlere tepki: Hükümet gitsin, hukuk gelsin
09:05 Şırnak’ta ‘gizli tanık’ iddialarıyla 3 ayda 160 gözaltı
09:04 El, ayak ve beyninde hastalıkları olan tutukluya ATK’den engel
09:04 AKP’nin Adıyaman'a yatırımı: Türkiye’nin en büyük cezaevi
09:04 Sur’da tarihi yapılar su altında kaldı
09:01 Çiftçiden bakana: Babasının petrolü var, bizim mazot alacak paramız yok
09:01 Kayyımın 'anlaşıyoruz' dediği Ben û Senliler mağdur
09:00 'Anadilin seçmeli olması hakarettir'
09:00 Kayyımdan kanuna aykırı imar revizyonu
09:00 Manisa hava kirliliğiyle boğuşuyor
09:00 21 OCAK 2022 GÜNDEMİ
20/01/2022
23:08 QSD: DAİŞ’in saldırı girişimi başarısız oldu
22:32 Kılıçdaroğlu, Akşener ve Davutoğlu’ndan sürpriz görüşme
22:06 ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı Kovid-19’a yakalandı
21:50 Diyarbakır’da uçak seferleri yine iptal edildi
21:28 Peköz: İmralı’da çıkacak bir ses barışın sesi olacaktır
21:24 Bankalara TL’ye dönme karşılığında geniş vergi muafiyeti kanunlaştı
21:01 CHP’li Şeker’den ‘beyaz kasketli’ sağlıkta şiddet protestosu
20:49 Kerestecioğlu: Kürt kadınlarının artık yakasından düşün
20:45 Gülsüm ve Sami Elvan’ın duruşması ertelendi
20:40 Efrîn’in işgali protesto edildi
20:10 Kovid-19’dan 166 yeni vefat
20:04 Suruç Aileleri İnsiyatifi: Hasta tutuklular serbest bırakılsın
18:56 Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mobbing
18:19 ‘İşsiz kadın sayısı yüzde 52 arttı’
18:13 Iğdır S Tipi Cezaevi’ne ilişkin hak ihlalleri raporu açıklandı
18:00 Tutuklu Ergin Mutlu, süresiz dönüşümsüz açlık grevinde
17:57 Muğla Tabip Odası'ndan çimento fabrikasına tepki
17:53 AYM, Yargıtay’ın esas hakkındaki görüşünü HDP’ye tebliğ etti
17:41 Ağır hasta tutuklu Çabuk’un hayati tehlikesi sürüyor
17:14 Çeviren'i katleden faile müebbet hapis istemi
17:09 Halk kendi imkanlarıyla karları temizliyor
16:56 Edirne Cezaevi’ndeki tutuklu: Can güvenliğimiz yok
16:53 KESK: Arzu Koç'u serbest bırakın
16:47 Erkek şiddeti: İki kadın katledildi, bir kadın yaralandı
16:41 Kadının ölümüne yol açan pankart taşına 2 gözaltı
15:53 Adalet Nöbeti: Zindanlar ilk gündem olmalı
15:51 Serhat Göç-Der: Mülteciler ağır insan hakkı ihlaline uğruyor
15:47 TTB 4 kentte sağlık buluşmaları gerçekleştirecek
15:31 Gebze’de Farplas işçileri iş bıraktı
15:30 EŞİK üyeleri HDP Parlamento Kadın Grubu’nu ziyaret etti
15:17 Gülistan Doku için nöbet 20’nci gününde
15:12 İHD Mersin Şubesi: 8 ayda 33 kadın derneğe başvurdu
14:51 TTB: Sağlık çalışanlarının özlük hakları iyileştirilsin
14:39 Gülistan Doku’nun ablasına hapis cezası
14:36 Halk HDP’ye derdini anlattı
14:36 Mersin Kadın Platformu’ndan Bakanlığa çağrı: Görevinizi yapın
14:35 MB politika faizini sabit bıraktı
14:26 Sağlık örgütleri: Susmuyoruz, vazgeçmiyoruz
14:21 Gazeteci Gök hakkında yeni iddianame
14:20 Cinsel taciz failine 11 yıl sonra ceza
14:12 Beştaş: Tespit ettiğimiz Komisyon üyelerinin istifasını istiyoruz
14:08 Dev Sağlık-İş'ten sağlık işçileri için imza kampanyası
13:54 Semra Güzel için 'Hazırlık Komisyonu' kuruldu
13:52 CHP’den Milli Eğitim Bakanı Özer’e karne
13:49 Sağlık örgütlerinden ASM’lerin yıkılmasına tepki
13:41 Tutuklanan Göksu'dan haber alınamıyor
13:21 Naşide Toprak hakkında ‘takipsizlik’ kararının kaldırılması istendi
13:18 Şırnak’ta 129 yerleşim yerinin yolu kapandı
13:06 Tutuklu aileleri nöbette: ATK’ye rapor tepkisi
13:05 Savcı Ümitcan Uygun için müebbet istedi
12:57 İHD Eş Genel Başkanı’na ‘Garê’ davası
12:57 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
12:37 Güzel’in dokunulmazlığı komisyonda görüşülüyor
12:09 Serhat kar altında
12:08 Kaybolan 3 kolberden 8 gündür haber yok
12:02 Kaya: Gazetecilik yargılanıyor
11:56 Günay’dan muhalefete dokunulmazlık tepkisi: İktidara çanak tutmaktır
11:45 HDP’li siyasetçilerin davası görüldü
11:10 Şenyaşar ailesi: Yaşam olduğu sürece mücadele devam edecek
11:03 HDP'nin Diyarbakır mitingi ertelendi
10:42 Kadınlardan kayyıma kar tepkisi
10:00 DEDAŞ arızası: Halka gitmez, karakola helikopterle gider
09:16 ‘He’ demesi 10 yıl cezaya yetti!