Mahkemede beraat alan KHK'li, defterdarlığa takıldı

img
ANKARA - KHK ile kapatılan Mevlana Üniversitesi’nin idari personellerinden Aziz Yıldırım, GESAV’a yaptığı bağış gerekçesiyle hakkında açılan davada beraat etmesine rağmen, Konya Defterdarlığı KHK İl Komisyonu, cemaat yapılanmasıyla “iltisaklı” diyerek maaşını kesti. 
 
Konya Mevlana Üniversitesi’nde 15 Temmuz askeri kalkışmanın ardından yapılan cemaat operasyonunda gözaltına alınan akademisyen ve idari personel hakkında üniversitenin kurucu vakfı GESAV’a yapılan bağışlar nedeniyle “iltisaklı” oldukları gerekçesiyle belge düzenlendi. Konya Defterdarlığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) İl Komisyonunca 18 Nisan 2016 yılında hazırlanan “Görüş ve Öneri Raporu”nda 2014 yılından sonra yapılan bağışlar ve bağışçıların listesi çıkarıldı. Bu listelerde yer alan isimler de iltisaklı sayıldı.
 
BERAAT ETTİ
 
Üniversitede psikolojik danışmanlık yapan Aziz Yıldırım hakkında Konya Defterdarlığı’ndan gönderilen belge üzerine Konya İl KHK Komisyonu tarafından hazırlanan “Görüş ve Öneri Raporu” gerekçesiyle GESAV’a yapılan bağışlarla Gülen cemaatiyle iltisaklı olduğu öne sürülerek yargılama başlatıldı. Yıldırım, Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılandığı davadan beraat etti. Ancak iltisaklı olduğu öne sürülen rapor düzeltilmedi. Rapor gerekçe gösterilerek Yıldırım’ın 52 günlük maaşı da verilmedi.
 
BAĞIŞ ‘İLTİSAK’ GEREKÇESİ
 
AKP’li bakanların yolsuzluklarının ortaya çıktığı dönemden sonra bağış yapılması iltisaka gerekçe yapıldı. Bu durum ise raporda şöyle yer aldı: “Bu şahıslar FETÖ/PDY kapsamında Mevlana Üniversitesinin farklı birimlerinde çalışmakta 17/25 Aralık 2013 tarihinden sonra bu kurumla bağlantılarını kesmeleri gerekirken, Mevlana Üniversitesi’nin hami vakfı olan GESAV’a her ay aldıkları maaşın belli yüzdesini vermeleri FETÖ/PDY ile bağlantılarını, mensubiyetlerini, irtibat ve iltisaklarını gösterdiğinden (…) bu bağlantıdan dolayı istihkaklarının verilmemesi gerekmektedir.”
 
ÖNCE GİZLİLİK VAR DENİLDİ
 
Defterdarlık tarafından yapılan hesaplamalara dair yapılan başvuruya ise, rapor üzerinde gizlilik kararı olduğu belirtilerek, 15 Haziran’da 2017 Konya Cumhuriyet Başsavcılığında olduğu belirtildi.
 
30 Haziran 2017’de yapılan gizliliğe itiraz ardından GESAV’daki başvurulara dair yapılan bağışlara ilişkin hatalar düzeltilerek, yargılama dosyasına konuldu. Ancak savcılık ve mahkeme dosyasında düzeltilen GESAV’a bağış hesaplamaları Konya Defterdarlığı ve Milli Emlak’ta düzeltilmedi.
 
MÜDÜRLÜK SORUMLU GÖSTERİLDİ
 
Başvurucu Yıldırım’ın Konya Milli Emlak Müdürlüğü’ne yazdığı dilekçeye cevap verilmezken, 2018 yılında CİMER’e yapılan başvuruya sorumlu olarak Milli Emlak Genel Müdürlüğü gösterildi. Verilen cevapta şöyle denildi: “Mevlana Üniversitesi hak ve alacak talebine ilişkin tüm dilekçeler ilimizde oluşturulan ilgili inceleme ve değerlendirme komisyonunca incelenmiş, adı geçen kurumun hazineye intikal etmesi gereken mal varlığıyla ödenecek borçların tespitine ilişkin hazırlanan görüş raporunda Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne vereceği talimata göre kapatılan kurumdan hak ve alacaklar konusunda işlem tesis edilecektir.”
 
Yıldırım’ın Kamu Denetçiliğine yaptığı başvuruya ise 18 Mart 2021 tarihinde verilen cevapta Konya KHK İl Komisyonu tarafından hazırlanan “Görüş ve Öneri Raporu” esas alınarak, reddedildiği ve maaşının ödenmeyeceği bildirildi.
 
‘İKİ YIL DOSYANIN AÇILMASINI BEKLEDİK’
 
Hukuki mücadelesini sürdüren Yıldırım, üniversite çalıştığı dönemde sorunlar yaşadığını ve hatta işten çıkarıldığını, mahkeme yoluyla yeniden çalışmaya başladığını söyledi. Üniversitenin KHK ile kapatılması ardından gözaltına alındığını ve 14 gün sonra çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldığını aktaran Yıldırım, “3 buçuk yıl süren bir süreç başladı. 2 yıl kadar dosyanın açılmasını bekledik. Mahkeme de yaklaşık 1 buçuk yıl devam etti. Sonunda mahkeme beraat kararını verdi” dedi.
 
15 TEMMUZ’DAN ÖNCE BELGE HAZIRLANDI
 
Mahkeme sürecinde ve sonrasında ilgili yerlerden istedikleri bilgi ve belgelerin verilmediğini ifade eden Yıldırım, “Üniversite vakfına bağış yapmışız. 2014’ten önce başlamış ve sonrasında bitmiş. Toplam bin TL’lik, aylık 100 TL şeklinde bağış.  İlginç tarafı bu fişleme belgesi 18 Nisan 2016 tarihinde hazırlanmış. Yani 15 Temmuz’dan önce GESAV’a bağış yapanların listesi çıkarılmış ama Vergi müfettişi Ali Yılmaz 2008 yılından itibaren GESAV’a bağış yapanları çıkarmış. Savcı itiraz etmiş 01.01.2014 yılından sonra olmasını istemiş. Yani 2014’ten itibaren bağış yapanlar terörist. Böyle bir şey olabilir mi?” diye sordu.
 
AKP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ DE BAĞIŞÇI
 
Vakfa bağış yapanlara dair listenin 2014 yılından sonrasının istenmesine dair de Yıldırım, şunları söyledi: “Mevlana Üniversitesi kurulduğu günden itibaren her şeyi Konya’nın yüzde 50’sinin bağışıyla yapıldı. Bunun içinde AKP’li milletvekilleri de var. Gelip açılışını da kendileri yaptı zaten. Cemil Çiçek, Davutoğlu’nun konuşmaları var. İşlerine gelmemiş. Bu nedenle 2014 öncesini istememişler. Çünkü bağış yapanlar ortaya çıkacak.”
 
BERAAT ETTİ MAAŞI VERİLMİYOR
 
Söz konusu listeyle fişleme yapıldığını belirten Yıldırım, “Ben 2 bin 700 TL maaş alıyordum. 100 TL’sini bağış vermişim. 10 ay içinde toplam bin TL bağış yapmışım. Ama vergi müfettişi kendisini hakim yerine koyarak beni iltisaklı ilan etmiş. Bundan dolayı benim 52 günlük alacağımı vermiyorlar. Konya KHK Komisyonu’na müracaat etmeme, beraat ettiğimi belirtmeme rağmen maaşımı vermiyorlar” diye belirtti.
 
‘MAL VARLIĞI HAZİNEYE DEVREDİLDİ’
 
Maaşının Konya iİl KHK Komisyonu tarafından verilmediğinin altını çizen Yıldırım, “Oysa ki üniversitenin tüm mal varlığı hazineye devredildi. Yaklaşık 3 ya da 5 milyon paranın olduğu bilgisini aldım ama atanan kayyım çalışanların parasını verdirmemiş. Biz de hakkımız için dilekçe verdik. Ancak komisyon paramızı vermemek için iltisaklı yapıyor. Maaşımı talep ediyorum başka bir şey değil. Ama bunu düzeltmiyorlar. İddialar mahkemece çürütülmesine rağmen KHK komisyonu yine maaşlarımızı vermiyor” diye aktardı.
 
‘MAAŞIMI İSTEDİĞİM İÇİN İLTİSAKLI YAPTILAR’
 
CİMER’e yaptıkları başvurulardan dönüş almadıkları için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurduklarını ifade eden Yıldırım, “Ombudsmanlık başvurusunun ardından benimle ilgili kararı paragraf halinde gönderdiler, ‘dostane çözüm’ dediler. Ama belgenin tamamını göndermediler. Belge üzerinde gizlilik kararı olduğunu söylemeye devam ettiler. Ama 4 Ekim’de CİMER’den gelen yazıda dosyanın üzerinde herhangi bir gizlilik kararı olmadığını belirtiyor. Bu belgeyi vermeyerek suç işliyorlar. Bugün korunabilirler, yanlışlarının karşılığını kanunla nezdinde ödeyecekler. Maaşımı talep ettiğim için de beni iltisaklı ilan etmişler. Beraat kararımın üzerine komisyonun toplanıp iltisaklı olmadığımı belirtip paramı vermeleri gerekiyor” diye konuştu.
 
Aynı durumda olan ve davası Yargıtay’a taşınan birçok akademisyen ve personel de üniversitenin kapatıldığı sürece ait maaşlarını alamadı. Gerekçe olarak ise aynı “iltisaklı” liste gösterildi.

Diğer başlıklar

30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor
18:38 Cizre'de 3 kişi tutuklandı
18:21 HDP Kadın Meclisi Güven’i ziyaret etti
18:19 HDP'den asgari ücret görüşmeleri öncesi bildiri dağıtımı
18:14 #İmralıKapılarınıAçın kampanyası başlatıldı
18:00 CHP’li Ağbaba: Devlet kurumu uyuşturucu lojistik merkezi olmuş
17:46 HDP’li Öcalan’dan İmralı yasağına tepki: Yetkililer ne yapmaya çalışıyor?
17:41 ‘Avcılık ve doğaya yapılan saldırılara karşı direneceğiz’
17:30 Yargıtay HDP’nin kapatılmasına dair esas hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu
17:17 Kobanê Davası avukatları: Artık duruşmalara katılmayacağız
17:13 Kobanê Davası avukatlarından mahkemeye alkışlı protesto
17:11 Müşteki polisler silahlarıyla duruşmaya katıldı
17:11 Kübra Ekin’den 17 gündür haber alınamıyor
17:06 İstanbul’da fırtına bilançosu: 2 ölü, 9 yaralı
16:48 'Kaplumbağalar kömür sevmez' protestosu
16:24 Tekne faciası davasında sanık avukatı: Asıl suçlu mültecilerdir
16:24 Şakran Cezaevi'nde tutuklular koronaya yakalandı