Ekinci: Mahkeme JİTEM Davasında yine beraat kararı verecek

img

ANKARA - Ankara JİTEM Davası’na dair mahkemenin ilk duruşmada niyetini belli ettiğini kaydeden dava avukatı Sertaç Kamil Ekinci, “Zihniyet aynı, heyet bir sonraki duruşmada muhtemelen bir kez daha beraat kararı verecek” dedi.

Ankara ve çevre kentlerinde 1993-1996 yılları arasında Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın'ın da aralarında olduğu 19 kişinin siyasi gerekçelerle infaz edilmesine ilişkin açılan JİTEM Davası, dün Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 1’inci Ceza Dairesi’nin bozma kararından sonra yeniden yargılama başlamadan sanıklar eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman için duruşmalardan vareste kararı verildi. Adalet Bakanlığı ise kovuşturma aşaması devam eden dosya hakkında bilgi talebinde bulunurken, müşteki avukatlarının devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in dinlenmesi ve sanıkların vareste tutulma kararlarının kaldırılması talepleri bir kez daha reddedildi.
 
‘ZİHNİYET AYNI’
 
Yeniden yargılamanın başladığı ilk duruşmayı değerlendiren dava avukatlarından Sertaç Kamil Ekinci, mahkeme başkanının kendini savunmadan ziyade bozulan kararı esas alarak, yeniden yargılama yapması gerektiğine dikkati çekti. İstinaf tarafından kararın bozulmasına karşı mahkemenin aldığı tutumunun “Ben bu karara itibar etmiyorum” şeklinde bir niyet beyanı olduğunu dile getiren Ekinci, “Bizim bozulma ardından dava da önemli ilerlemeler olabilir düşüncemiz de boşa çıktı. Zihniyet aynı olduğu için heyet bir sonraki duruşmada muhtemelen bir kez daha beraat kararı verecek” dedi.
 
 ‘MAHKEME NİYETİNİ BELLİ ETTİ’
 
Ekinci, yaptıkları istinaf başvurusunda sanıkların vareste tutulmalarının doğru dürüst bir yargılama yapılmasına engel olduğu, 2-3 duruşma gelen sanıkların sonrasında görülen ve 100’e yakın tanığın dinlendiği 20 duruşmaya katılmadığı, dinlenen tanıkların ifadelerinde geçenlerin sanıklara sorulmadığı, makul şüpheyi oluşturan delillere rağmen sanıkların tutuklanmaması, cinayetlerin arasındaki maddi ve siyasi bağlantıların değerlendirilmediği, bağlantılar değerlendirilmesi halinde TCK 77’nci madde kapsamında insanlığa karşı suç olduğuna dair işlem yapılması gerektiğini belirttiklerini söyledi. İstinaf kararında, müşteki avukatların taleplerinin kabul edildiğinin yazıldığının altını çizen Ekinci, “Bu da bizim saydığımız gerekçelerin kabul edildiği anlamına gelir. Yerel mahkemenin de bizim gerekçelerimizi dikkate alarak, yargılamayı yapması gerekir. Ancak bunu da yapmayacak. Yerel mahkeme niyetini belli etti” ifadelerini kullandı.
 
Yargılamanın artık bir çöp haline geldiğini söyleyen Ekinci, dün görülen duruşma ardından beklentilerinin de kalmadığını sözlerine ekledi.
 
‘DEVLET HUKUK DIŞINA ÇIKTI’
 
JİTEM davalarında yer alan siyasi cinayetlerinin çözümlerinin mahkemelerin yeteneğini aştığını belirten Ekinci, şöyle devam etti: “PKK’yle mücadelede devlet bir noktada hukuk dışına çıktı. Hukuk dışına çıktığında da bunu belli ajanları, elemanlarıyla birlikte gerçekleştirdi. Sonradan bu adamlara sahip çıktı, çıkmadı bu ayrı bir şey. Eğer bu tez doğru ise mahkemenin yine aynı devlete karşı bu şahısları yargılaması ciddi bir sıkıntı olur. Nitekim de böyle oluyor. Bu dosya siyasal dönemin etkisiyle açıldı. Dosyanın açılma tarihi 2011, işte Ergenekon operasyonları dönemi. O kaotik dönemde ortaya çıkan bir şeydi. Belki de sanıkların bazıları üzerinde siyasal bir etki yaratmak için ortaya çıktı. Bu bizim tezlerimiz tabi. Bunlar böyle ise mahkeme bunu yapacak yetkinliğe sahip değil.”
 
‘SİYASAL BİR MEVZU’
 
İşlenen binlerce faili meçhul cinayetin devlet politikası olduğunu vurgulayan Ekinci, “Bu devlet politikasını Ankara’da 3 tane gariban hakimle çözmeye çalışıyorsun. Bu gariban adamların elinde hiçbir şey yok ki; kocaman bir devlet politikasına karşı bir tane yiğit hakim mi çıkacak. Bu hukuki meseleden ziyade siyasal bir mesele. Hukukun amentüsü çiğnendiyse burada hukuk üzerinden konuşamayız. Siyasal niteliğini açık bir şekilde görmek gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde maalesef siyasal sorunları ortadan kaldırmanın yolu olarak insanları, bireyleri tasfiye etme, öldürme kültürü var. Osmanlı İmparatorluğu’nda da Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kuruluşundan bugüne tüm tarihi, siyasal cinayet doludur ve hiçbiri aydınlatılmamıştır. Adam niyetini belli ediyor, ‘bu adamı öldürdüm failini de hiçbir şekilde yargılamam’ diyor. Bunu çok net ifade ediyor” diye konuştu. Ekinci, tüm bunlara karşı da hukuki mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.
 
Adalet Bakanlığı tarafından dosyanın akıbetine dair bilgi istenmesinin de iddia edilen bağımsız mahkeme kavramına aykırı olduğunu aktaran Ekinci, “Yaz aylarının başında Sedat Peker’in ifadeleri neticesinde bu dosya yeniden gündeme geldi. Yargılanan sanıklar arasında Mehmet Ağar var. Oğlu milletvekilidir. Ağar’ın emniyet teşkilatı içerisinde çok etkili bir şahıs olduğu biliniyor. Bu şahıs ilişkilerini devam ettiriyor, olabilir. Bu konuda da yazılı olarak bizim göreceğimizi bilmelerine rağmen ‘ne oldu ne bitti’ diye soruyorlar” dedi.
 
‘TUTUKLAMA İÇİN MAKUL ŞÜPHE VAR’
 
“Ceza yargılaması sadece delillerin değerlendirilmesi değildir” diyen Ekinci, şöyle devam etti: “Aynı zamanda sanıkların psikolojisi, sanıkların gerçekten yargılandıklarını hissetmeleri gerekir ve bu da ifadelerine yansır. Siz bu sanıkları bırakın tutuklamayı ki tutuklama için yeterli delil var. Bütün sanıklar hakkında kesinleşmiş yasadışı teşekkül kurmaktan mahkeme kararı var. Sadece Özel Harekât uhdesine kayıtlı uzi marka silahlarla işlenmiş cinayetler var. Yine Özel Harekât dairesine kayıtlı mavi çekirdekli mermilerle işlenmiş cinayetler var. Ayhan Çarkın’ın 20 yıl sonra yaptığı keşifte 100 ila 200 metre farkla cinayetlerin yerini doğru tespiti, kimlerin dahil olduğuna dair detaylı ifadeleri var. Onun dışında Mehmet Eymür’ün, Fikri Sağlar’ın, Kutlu Savaş’ın, sanık Oğuz Yorulmaz’ın annesinin ifadeleri var. Tüm bunlara bakıldığında sanıkların tutuklanması için makul şüphe oluştuğu görülüyor.”
 
‘YAZILI DELİLE ULAŞMANIN ÖNÜ BAŞTA KAPATILDI’
 
Başka dosyalara bakıldığında yani devletin karşısında olan kişiler söz konusu olduğunda ise deliller olmadan insanların tutuklandığı ve aylarca cezaevinde kaldıklarını hatırlatan Ekinci, “Ama bu tür davalarda ise makul şüpheyi oluşturan delillerle tutuklanması gereken sanıklar duruşmada vareste tutuluyor. Sanıklar da gerçek anlamda yargılandıklarını düşünmüyorlar. Onlar, ‘Ben devletim için cinayet işledim, devletim de beni koruyor’ diye düşünür. Oysa ki uzi marka silahlarla ilgili kara noktalar var ve onların istenmesi gerekir. Bunlar da MİT’te bunların istenmesinin önünün de yasama organı tarafından kesildiğinin bilinmesi gerekir. 2014’te MİT’ten mahkemelerin bilgi, belge istemelerine karşı kanun çıkarıldı. MİT’ten belge isteyemiyor mahkemeler. Hukukta yazılı delil kesin delildir. Tanık takdiridir yani mahkemenin takdirine göre esas alınır. Yazılı delile ulaşmayı baştan tıkadılar” şeklinde konuştu.
 
DAVAYA DAİR
 
1993-96 yılları arasında Ankara’da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da aralarında bulunduğu zorla kaybedilen veya yasadışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı. 20 Eylül 2013 tarihinde zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 19 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edildi. Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman hakkında, “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçundan dava açıldı.
 
Ankara ve çevre kentlerinde 19 kişinin kaybedilerek, infaz edilmesine ilişkin Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 19 sanık hakkında 13 Aralık 2019 tarihinde beraat kararı verildi. Müşteki avukatlarının karara yaptığı itiraz Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi tarafından 23 Mayıs 2021’de bozuldu. 
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!
18:47 Dalyan Kanalı'na kayalar dolduruluyor
18:38 Cizre'de 3 kişi tutuklandı
18:21 HDP Kadın Meclisi Güven’i ziyaret etti
18:19 HDP'den asgari ücret görüşmeleri öncesi bildiri dağıtımı
18:14 #İmralıKapılarınıAçın kampanyası başlatıldı
18:00 CHP’li Ağbaba: Devlet kurumu uyuşturucu lojistik merkezi olmuş
17:46 HDP’li Öcalan’dan İmralı yasağına tepki: Yetkililer ne yapmaya çalışıyor?
17:41 ‘Avcılık ve doğaya yapılan saldırılara karşı direneceğiz’
17:30 Yargıtay HDP’nin kapatılmasına dair esas hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu
17:17 Kobanê Davası avukatları: Artık duruşmalara katılmayacağız
17:13 Kobanê Davası avukatlarından mahkemeye alkışlı protesto
17:11 Müşteki polisler silahlarıyla duruşmaya katıldı
17:11 Kübra Ekin’den 17 gündür haber alınamıyor
17:06 İstanbul’da fırtına bilançosu: 2 ölü, 9 yaralı
16:48 'Kaplumbağalar kömür sevmez' protestosu
16:24 Tekne faciası davasında sanık avukatı: Asıl suçlu mültecilerdir
16:24 Şakran Cezaevi'nde tutuklular koronaya yakalandı