Efrîn’de 3 yılda işlenen insanlık suçları: Tecavüz, işkence, kaçırma

img
HABER MERKEZİ – Efrîn İnsan Hakları Örgütü, 3 yıldır Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların denetiminde olan Efrîn’de yaşanan insanlık suçlarını açıkladı. Paylaşılan raporda, Efrin halkına dönük işlenen suçlar yıl yıl otaya döküldü.
 
Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların denetiminde bulunan Efrîn’de işlenen insanlık suçlarına dair çalıştay düzenlendi. Mart 2018’den bu yana işgal altında bulunan kentte yaşananlar 2’nci Hukuk Çalıştayı’nda masaya yatırıldı.  Çalıştay, kentte 3 yılda yaşanan insan hakları ihlalleri raporunun okunması ile başladı. 
 
Raporu paylaşan Efrîn İnsan Hakları Örgütü Başkanı Îbrahîm Şêxo, Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına dair şu bilgileri verdi: “Saldırılarda her türlü ağır ve gelişmiş silah, tank ve savaş uçağı kullanıldı. Saldırılar sonucunda bölgenin altyapısı ve sivil kuruluşlar yok edildi. Binlerce sivil katledildi ve yaralandı. Bölgede yüz binlerce kişi göçertildi ve onlarca katliam yapıldı. Bununla birlikte etnik soykırım yapıldı ve uluslararası ölçüt, kanun, standartlar ihlal edildi. Efrîn kantonu, Tük devletinin ulusal güvenliğinin korunması, güvenli bölgelerin oluşturulması, Suriyeli göçmen ve mültecilerin yeniden yerleştirilmesi gibi birçok bahane ile işgal edildi. Bilindiği gibi işgalden önce, Efrîn’de sosyal yönetim sistemi oturmuştu. Suriye’nin diğer birçok şehirleri arasında güvenlik ve ekonomik alanda istikrarı olan tek yer Efrîn’di. Suriye’nin diğer bölgelerinden gelen on binlerce göçmen Efrîn’e yerleşmişti.” 
 
İŞLENEN SUÇLARIN BİR KISMI BELGELİ, BİR KISMI GİZLİ
 
Hazırladıkları rapor ile Efrîn’de 3 yılda işlenen insanlık suçlarına dikkat çekmek istediklerini söyleyen Şexo, raporda yer alan insanlık suçlarının bir kısmının belgelendiğini, büyük bir kısmının da Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların gizleme politikaları ve tüm mağdurlara ulaşabilecek bağımsız uluslararası komitelerin bulunmaması nedeniyle hala gizli kaldığını vurguladı. 
 
400 BİN KİŞİ EFRÎN’E YERLEŞTİRİLDİ
 
ŞExo, Türkiye’nin 20 Ocak 2018’de 72 savaş uçağı ve ağır silahlar ve binlerce paramiliter güç üyeleriyle Efrîn kantonuna saldırdığını ve bu saldırılarda askeri, sivil ve yaşamsal her alanlarının bombalandığını hatırlattı. 
Şexo, “Demokratik Suriye Güçleri (QSD) eşi benzeri görülmemiş bir direniş gösterdi. 58 gün süren direnişin ardından Türk devleti ve Suriye’deki cihatçı gruplar Efrîn’i işgal etti. İşgalci Türk ordusu ve çetelerinin işgalinden sonra Efrîn halkının yüzde 80’i Şehba, Halep, Özer Yönetim’in daha sonra kurduğu Şehba Kampı ve Til Rifet kasabasına göçertildi. 3 yıllık işgal sürecinde Suriye’nin farklı bölgelerinden özellikle İdlib’in güneyi, Halep’in güney ve batı köyleri, Guta’dan gelen yabancı 400 bin yabancı göçmen Efrîn’in köy ve ilçelerine yerleştirildi. Saldırılarda 498 sivil hayatını kaybetti. Yine 82 kişi işkence ile katledildi. Bombardıman sonucu 303’ü çocuk ve 213’ü kadın olmak üzere 696’dan fazla sivil yaralandı” dedi.
 
64 OKUL YIKILDI 
 
Efrîn Eğitim ve Öğretim Komitesi’ne göre, saldırılar sonucu 64 okulun yıkıldığını belirtilen raporda bu okullarda saldırılardan önce toplam öğrenci sayısının 50 bin 855 olduğu, saldırılar sonrası 13 bin öğrencinin Şehba’da yerleştiği kaydedildi. Yine saldırılarla birlikte Efrîn Üniversitesi dahil merkezdeki tüm eğitim kurumlarını kapatıldığını, ana dildeki (Kürtçe) tüm materyallerin kaldırıldığı, yerine Türkçe ve Arapça ders kitaplarının dayatıldığı belirtildi. 
 
Şêxo, raporda yer alan şu billgileri paylaştı: 
 
 “İşgalci Türk ordusu ve Suriyeli silahlı gruplar, 2018 yılında bölge sakinlerini bilinçli bir şekilde öldürdü ve kaçırdı. Öldürülen ve kaçırılanların sayısı 943 kişiye ulaştı. Bunlardan 76’sı işkence sonucu öldürüldü veya yargılanmadan idam edildi. Suçları da Özerk Yönetim ile olan ilişkileriydi. Kaçırmaların çoğu işgalci Türk devletinin istihbaratının gözetiminde cihatçı gruplar tarafından gerçekleştirildi.
 
Onlarca stratejik bölge, sağlık, eğitim ve hizmet kurumları hedef haline getirildi. Efrîn Hastanesi 3 defa bombalandı. Heyva Sor a Kurd’a bağlı ambulanslar hastaneye yaralı götürdüğü zaman hedef haline getirildi. Şera ilçesine bağlı Metina köyündeki su arıtma istasyonu ve Meydanki barajı hedef alındı. İşgalci Türk devleti, bu hedeflerle suyu silah olarak kullanmak ve sivilleri göçertmek istiyordu.
 
2019 yılında insan kaçırma ve fidye isteme olaylarının sayısı 6 bini aştı. 500 kişinin ailesinden fidye parası istendi ve 330 kişinin akıbeti bilinmiyor. Belgelere göre 700 kişi işkenceye uğradı. Kadınlar ve çocukların kaçırılıp onlara işkence edilmesinin ardından görüntüleri ailelerine yollandı ve fidye istendi. İstenilen fidye parası bazen 100 bin doları aştı. 54 kişi işkence sonucu öldürüldü. 41 kişi ise işgalci Türk devleti ve çetelerinin bombardımanı sonucu katledildi. Bombardıman sonucu 2 gazeteci öldü ve 670 sivil de yaralandı. Mayın ve patlamalar sonucu ise bin 730 sivil yaralandı.
 
2 Aralık 2019’da Til Rifet (Halep’in 35 km kuzeyinde) işgalci Türk devleti ve çeteleri tarafından bombalandı. Bombardımanda Efrînli ailelerin olduğu yerler hedef alındı. Bombardıman sonucu 8’i çocuk olmak üzere 10 kişi şehit düştü, 9’u çocuk olmak üzere 17 kişi ağır yaralandı.
 
40 KADIN KATLEDİLDİ, 270 KADIN KAÇIRILDI
 
İşgalci Türk devleti ve çeteleri Efrîn bölgesinde kadınlara yönelik kaçırma, tecavüz, katletme gibi suçlar işleyerek Efrîn halkının bölgeyi terk etmesini amaçlıyorlar. 2018 yılından 2019 yılına kadar 40 kadın katledildi, 128 kadın yaralandı, küçük yaşlardaki 60 kız çocuğu tecavüze uğradı. Bu kadınlardan 5’i intihar ederken, 270’i de kaçırıldı.
 
2020 BİLANÇOSU
 
58 kişi katledildi. Bunların 9’u kadın. 987 kişi kaçırıldı. Sivil bölgelerde 39 patlama gerçekleşti. Bunların sonucunda 170 ölü ve yaralı var. 2020 yılında 35 kadın da kaçırıldı. Aralarında engelli ve çocukların da olduğu 67 kadına tecavüz edildi. Yaşları küçük olan 5 kız çocuğu silah zoruyla çetelerle evlendirildi. Bunların dışında işgalci Türk devletinin bilgisi dahilinde erkeklere de cinsel şiddet uygulandığı belgelendi.
 
AZINLIKLAR VE TARİHİ MEKANLARA DÖÇNÜK SALDIRILAR
 
Efrîn’de yaşayan Alevi ve Êzidîler kültür ve inanç değişikliğine zorlandı. Yerlerinden göçertildi. Efrîn’de 23 Êzidî köyü var. Suriye savaşı başlamadan önce bu köylerin nüfusu 25 bin idi. Cihadist çetelerin saldırıları başladıktan sonar bunların bir kısmı Avrupa’ya göçtü. İşgalci Türk devleti ve çetelerinin Efrîn işgalinden sonra kalan yurttaşların hepsi köylerinden ayrılmak zorunda kaldı.  Çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu 7 bin kişi kaldı.
 
Çete grupları insanlığa karşı suç işlediler. Korku siyaseti uyguladılar. Diğer dinden olanlara zorla islam dinini, oruç, namaz, dini eğitim devrelerini zorunlu kıldılar.
 
Tarihi din merkezlerini ahırlara çevirdiler. Binaları yıktılar.
 
Efrîn’deki hiçbir canlı bu katliamdan yara almadan kurtulamadı. Her şeyi kendilerine helal kıldılar. Her hakkı kendilerinde gördüler. 300 bin büyük zeytin ağacını, 150 bin diğer ağaçları kestiler. 11 bin ağaç yaktılar. 10 bin dönüm arazi yaktılar.”
 

Diğer başlıklar

20:32 Beyaz tülbendini Genel Kurul’a attı: Tecrit kaldırılsın, operasyonlar son bulsun
20:28 Üniversite öğrencisi Sarı’nın şüpheli ölümü
20:11 3 Suriyeliyi katleden Korukmaz hakkında iddianame hazırlandı
20:08 Polis Fatih’te bir genci katletti
20:04 ‘Cinsiyete duyarlı bütçe için tüm bakanlık bütçeleri revize edilmeli’
19:48 Kadın Sığınakları Kurultayı sonuç bildirgesi açıklandı
19:33 KESK'li kadınlardan çocuk istismarına tepki
19:19 Riha’da kayıplar anıldı
19:06 KHK eyleminde KESK'in kuruluşu kutlandı
18:08 Yenilik Partisi Genel Başkanı Yılmaz’a bıçaklı saldırı
17:58 Abdullah Öcalan'ın avukatlarının yargılandığı dava ertelendi
17:40 Çepni: Ekolojistler doğayı devletten koruyor
17:40 Öcalan için CPT önünde eylem
17:11 HDP’li Dündar: Çözüm de çare de HDP’dedir
16:56 Kenanoğlu: Yenilenebilir enerji alanlarını felakete dönüştürdünüz
16:47 Fail erkeğin avukatı katliamı HDP ve Kandil’e bağladı
16:42 Adalet Nöbeti'nde ‘pişmanlık’ dayatmasına tepki
16:40 Kayıp yakınları serbest kürsüde buluştu
16:34 Kayıp yakınlarından Şenyaşar ailesine destek ziyareti
16:04 Fatma Yılmaz’ın cenazesi toprağa verildi
16:02 İranlı öğrencilerden ortak çağrı: Gericiliği yok etmeye kararlıyız
15:47 Fincancı ve Yıldız’a özgürlük çağrısı
15:36 Açlık grevindeki tutuklu yakınları savcıyla görüştürülmedi
15:17 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Muhalefet de tecridin parçası
14:40 Emniyet kayıtlarında 'firari' korucular görev başında iddiası
14:29 Gazeteci Süer’in Roboski fotoğrafına Leica-BarTur ödülü
14:03 İran’daki genel grev 3’üncü gününde
14:02 Katledilen Bahar Hezer için açıklama: Takipçisi olacağız
13:49 Kadın Akademisi Üyesi Aras’ın dosyasına birleştirme talebi
13:47 Wan’da İnsan Hakları Haftası programı
13:32 2022'de Ortadoğulu kadınlar ilham oldu
13:05 ‘Asgari ücret 12 bin 500 TL’ye çıkarılsın’
11:42 Şenyaşar ailesinin pankartları resmi araçlarla kapatıldı
11:34 Sincar Davası: Meclis sorumluluğunu yerine getirmeli
11:25 Adalet Nöbeti’ni tutan aileler: Çocuklarımıza borçluyuz
10:38 Gençler tecridi protesto etti
10:32 HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu: Tecrit kırılmadan sorunlar çözülmeyecek
10:23 Part time öğrencilik!
10:20 'Türkiye’nin Rojava’ya saldırıları dünya güvenliği için büyük tehdit'
10:13 HPG'den 'kayıp şehit'e dair açıklama
09:24 İran’ın baskısından kaçan gazeteci: Çalışmama izin verilmedi
09:20 Demokratik Modernite hakikate ışık tutuyor
09:18 İlaçlar Türkiye’ye gelmiyor: Yoksunluk değil ilaç kıtlığı
09:11 Erdoğan’a barınak tepkisi: Zannettiğiniz gibi sıcak değil
09:09 Piroğlu: Kürt halkına düşmanlık iktidarın varoluş gerekçesi
09:08 Yürüyüş çağrısı: Halk tecridi kırabilir
09:07 ‘Erkek devlet zihniyetine kadınlar son verecek’
09:04 DGD Başkanı Daş: Adımızı kullanan dernekler Kürt oylarını pazarlıyor
09:02 Barolara Abdullah Öcalan çağrısı: Hukukun uygulanması savunmanın teminatıdır
09:00 07 ARALIK 2022 GÜNDEMİ
06/12/2022
23:04 Koç: Savaşın sürdürülmesi için komplolar yaratılıyor
22:22 Gençlik Komünleri üyesi Sönmez gözaltına alındı
21:22 MHP’li başkanı beraat ettiren mahkeme: Mağdurdan beklenilecek davranışlar değil
20:55 Milletvekiline saldıran AKP’li Işık’a oturum cezası
20:36 Wan Barosu’ndan kadınlara regl izni
20:33 İnsan Hakları Haftası'nda fotoğraf sergisi
20:21 Altıparmak: Sansür Yasası kamusal alana yapılan bir operasyondur
20:04 Qoser’de adliye önünde kavga: 1 ölü, 11 yaralı
19:49 Yargıtay Selçuk Mızraklı kararını bozdu
19:24 Beştaş’tan AKP’ye: Asıl terörist, başkasının topraklarına göz dikenlerdir
19:14 Riha Tabip Odası: Fincancı serbest bırakılsın
18:25 HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dağ: Gençler AKP-MHP’ye mecbur değil
18:20 Ceza İnfaz Kanunu maddelerini sıraladı: Tecrit insanlık suçudur
18:04 Kurtulan: Tecridi derinleştirerek savaşa sarılıyorsunuz
18:02 Fail Özten ve arkadaşının yargılandığı dava ertelendi
17:49 Genel Kurul’da tecrit gündemi: Sistematik işkencenin merkezi İmralı’dır
17:49 YDG: Meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz
17:40 Meclis’te tecrit protestosu
17:38 Mühürlü şantiyede iş kazası
17:26 Meclis’te anadil gerilimi: Kürtçe konuşma kesildi
17:23 Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan halk buluşmasına çağrı
17:08 DTK ve DBP Bedlîs'te halkla bir araya geldi
16:52 Kerestecioğlu: HDP’ye kapatma davası AYM’nin rolünü belirleyecek
16:39 HDP’den MHP’ye ‘insan hakları’ cevabı: Haddinize değil
16:38 QSD: Saldırılarda hizmet kurumları hedef alınıyor
16:26 ODTÜ’lü akademisyen Mutlu beraat etti
16:25 İsviçre Abdullah Öcalan'a Özgürlük Komitesi’nden çağrı: Görüşme sağlansın
15:17 Belediye işçileri: Sorunumuzu çözmeyene oy yok
15:11 AKP ve İYİ Partililer arasında yumruklu kavga
15:03 Turan’dan bütçe yorumu: Türkiye Magna Carta’nın gerisine düştü
15:01 Şiddeti protesto eden sağlıkçılara soruşturma
15:00 Çiftçinin elektrik borcu 8.7 milyarı buldu
14:43 Adalet Nöbeti 146'ncı gününde
14:25 Güçevin’in katledilmesiyle ilgili bir kişi tutuklandı
14:11 ‘Dicle Üniversitesi’nde soykırım niteliğinde suç işleniyor’
13:59 Gazeteci Tunç beraat etti
13:54 Bahar Hezer anması: Cezasızlık katillere cesaret veriyor
13:22 Tutuklu gazeteci Değer’in ziyaretçi görüşüne ‘sakıncalı’ engeli
12:42 İşten çıkartılan 243 madenci eylem başlattı
12:29 Şenyaşar ailesi: Adalet yoksa herkes suçludur
12:28 Yandaş medyadan 'MİT' manipülasyonu
12:24 Aydoğan hakkındaki davanın düşürülmesi talebine ret
12:23 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
12:03 Türkiye'ye ait zırhlı araç anne ve çocuğunu ezdi
11:37 İran'da özgürlük ateşi büyüyor
11:25 Polis işkencesine maruz kalan HDP’li Eksik, Meclis’i göreve çağırdı
11:04 Adalet Nöbeti'nde Manap’ın yeniden tutuklanması protesto edildi
10:49 Kanser hastası tutuklunun ameliyatı erteleniyor
10:40 Kadınlar yerel yönetimlerde 'yeniden inşayı' esas alacak
10:30 Şadiye Manap’ın avukatı: Umut etme hakkı ihlal edildi