Gümüştaş: Partimize yönelik saldırı tesadüf değil

img

İZMİR - "Ev hapsi" kararıyla serbest bırakılan ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, partilerine yönelimin bileşeni oldukları HDP’nin kapatması gündeminden bağımsız olmadığını söyledi.

 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticisi ve üyelerine yönelik 14 Ocak günü İzmir merkezli 12 ilde yapılan operasyonda 47 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan ESP İstanbul İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci, partinin İzmir eski İl Başkanı Kerim Altınmakas, Limter-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır ve Gülşah Padak ile birlikte HDP Parti Meclisi üyesi olan Sıtkı Güngör tutuklanarak cezaevine konuldu. ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Pınar Gayıp’ın da bulunduğu 42 kişi ise, ev hapsi gibi kararlarıyla serbest bırakıldı. 
 
Hakkında verilen kararla ev hapsinde tutulan ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, partilerine yönelik operasyona dair Mezopotamya Ajansa (MA) konuştu. 
 
HUKUKİ VE SİYASİ SALDIRGANLIK
 
Partilerine yönelik operasyonun bir itirafçının beyanlarına dayanılarak yapıldığını söyleyen ESP Eş Genel Başkanı Gümüştaş, gözaltında kaldıkları süre boyunca hukuki ve siyasi saldırganlıklarla karşı karşıya kaldıklarını anlattı.
Operasyon sonucunda 5 arkadaşlarının tutuklandığını dile getiren Gümüştaş, iktidar ve kendisine bağlı kolluk güçlerinin siyasi kıyım ve katliamlarla partilerine baskı uyguladığını ifade etti. 
 
Gümüştaş, “Her zaman şunu söylüyorlar; Kürt özgürlük mücadelesini ve sosyalistlerin mücadelesini bitireceğiz. Böyle bir siyasi konseptin içinde bizler var olmaya devam ediyoruz. Buna karşı duyulan bir öfke var. Örneğin parti binalarımızdaki, parti kurumlarımıza ait paralara el konuldu. Parti binalarımızda şehitlerimize ait fotoğraflar klozetlerin içine atıldı ya da üzerlerine basıldı. Bütün değerlerimiz bu biçimde çiğnenmeye çalışıldı. Ters kelepçe uygulaması ile adliyeye çıkarıldık. Ben bir Eş Genel Başkan olarak 10 saat boyunca adliyenin koridorunda tek başıma bekletildim. Su ve şeker gibi ihtiyaçlarımız uzun bir süre karşılanmadı. Bunların tek bir açıklaması var. Bize karşı duyulan öfke” dedi.
 
 
SİYASİ KOMPLO
 
Bu tür saldırıların baştan aşağı “siyasi komplo” olduğunu, nitekim soruşturmayı savcısının da bir istihbarat elemanı gibi çalıştığını dile getiren Gümüştaş, ileriki günlerde bu savcı hakkında suç duyurusunda bulunacağını paylaştı. Gümüştaş, şunları söyledi: "MİT’in hazırladığı, emniyetin fezlekesi ile birlikte tamamladığı ve gereken bütün kararları tıpkı bir istihbaratçı gibi ya da üçüncü sınıf bir emniyet amiri gibi hazırlayan bir savcıyla bütünleşen bir saldırıdan bahsedebiliriz. Savcı hakkında ilerleyen günlerde suç duyurusunda bulunacağım. Savcıya şunu sordum; Bir itirafçının benimle ilgili ifadesi olabilir ve siz bir savcı olarak bu konuda beni dinlemek isteyebilirsiniz. Birincisi, beni makamınıza çağırmayarak operasyonla evimden aldırma sebebiniz nedir? Bir partinin Eş Genel Başkanıyım, aynı zamanda avukatım. Adliyeye mutlaka gönüllülük temelinde de gelirim. Diğeri de beni bu biçimde hadi aldınız ESP Genel Merkezini, İrtibat bürosunu, İzmir il binasını ve Yamanlar ilçe örgütünü neden bastınız? Yani sizdeki şüphe uyandıran şey ne? Savcı dedi ki; 'Partinizi tanıyoruz. Biliyoruz bazen dosyalar vardır, bazen de örgütler vardır. Dosyalarda hukuku uygularsınız ama örgütler olunca tedbir alırsınız.'  Savcının söylemi o kadar net bir açıklama ki. Nihayetinde tutuklama kararı ile sevk etti.” 
 
"Örgüt üyeliği" iddiasıyla gözaltına alınsa da söz konusu savcının ‘örgüt yöneticiliği’ iddiasıyla hakkında tutuklama talep ettiğini belirten Gümüştaş, “İddiasını bir kalem daha artırmış oldu. Sorgu sürecinde ise sorgu hakimleri ile avukatlarımız gerçek hukuk mücadelesi yürüttü. Ben karşımdaki sorgu hakimine şunu söyledim; Basınç altında olduğunuzu görüyoruz. Dosyanın boş olduğuna inanıyorsunuz. Ama birileri size diyor ki ‘bunlar tutuklanacak’. Dolayısıyla bu bıçak sırtı ortamda karar vermek çok zor. Üstelik memleketin tek adamı her gün HDP’nin kapatılmasıyla yatıyor kalkıyor. Politik bir iklim içinde zor bir karar. Mahkemeler üzerinde ciddi baskılar var. Bunlara da hukuku öğretmek bizim görevimiz" ifadelerini kullandı.
 
REHİN ALMA POLİTİKASI
 
Gümüştaş, bir partinin Eş Genel Başkanı olarak hakkında ev hapsi kararı verilmesinin ise “rehin alma” politikası olduğunu vurguladı. Tutuklanan arkadaşlarının bir an önce serbest kalması için mücadele edeceklerini dile getiren Gümüştaş, şunları ekledi: "Ev hapsini, zindan duvarlarını kendine sınır belirlemeyen birçok tutsak gibi, bir partinin eş başkanı olarak ben de bu hapsetme biçimini aşarak siyaset üretmenin bir yolunu bularak yoluma devam edeceğim. Sayın Selahattin Demirtaş'tan, sayın Figen Yüksekdağ'dan, partimizin önceki dönem uzun süre tutsak kalan ve eş başkanlığını sürdüren Çiçek Otlu’dan ve şuan Elazığ Cezaevinde bulunan Leyla Güven'den öğrendiğim siyasi mücadele geleneğini kuşanarak bu koşullar altında eş başkanlık faaliyetini sürdüreceğim." 
 
SALDIRILAR TESADÜF DEĞİL!
 
Gümüştaş, parti olarak maruz kaldıkları saldırının AKP iktidarı ve ittifak ortağı MHP’nin son günlerde büyük bir basınçla dillendirdiği HDP'nin kapatılması, bütün siyaset zeminin tırpanlanması söylemleri içerisinde tesadüf olmadığını da dile getirdi. Gümüştaş, “AKP ve MHP faşist bloğu, her geçen gün daha fazla içine sürüklendiği krizle debelenirken, onların iktidarını sarsacak bizim gibi bütün politik öznelere saldırılarını daha fazla yoğunlaştırdı. Hatta öyle istiyorlar ki bu saldırılar karşısında en büyük barikat olan politik özgürlük mücadelesinin en temel odağı ve gücü olan HDP’yi kapatsınlar. Bunun için bize saldırılar yapıyorlar” diyerek, faşizme karşı mücadelenin daha fazla yükseltilmesi gerektiğini vurguladı.
 
TOPYEKÛN MÜCADELE
 
Önümüzdeki günlerde partilerinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK)  toplantısını toplayarak bir çalışma programı hazırlayacaklarını paylaşan Gümüştaş, "İktidar hakikaten gün sayıyor. Gün saydıkça bize karşı zulmünü ve baskısını artırıyor. Bizim bu tür saldırılar karşısında daha güçlü bir özgürlük mücadelesi ve birleşik mücadeleyi yürütmeye ihtiyacımız var. Bunu bir süredir tartışıyoruz. HDP ve HDK ile tartışıyoruz. Kadın örgütlerine saldırıyı kadın örgütleriyle ayrıca tartışıyoruz. Bütün politik öznelerin siyasi parti ve örgütlerin topyekün bir mücadeleye, faşizme karşı özgürlük mücadelesine girmesi gerekiyor. Bunun için bazı birleşik kanallar da yaratmaya çalışıyoruz. Aslında eylemimizi ve sözümüzü ‘faşizmi yıkalım, politik özgürlüğümüzü kazanalım’ temel şiyarında buluşturmaya çalışıyoruz" dedi.
 
MA / Esra Solin Dal
 

Diğer başlıklar

24/02/2021
23:29 Kadınlardan çıplak aramaya tepki
22:02 KESK’lilerin eylemi 161’inci haftasında
21:53 İntihar ettiği iddia edilen Akbaşlı defnedildi
20:48 Babacan: Türkiye'ye demokrasi bölgedeki demokrasi başarısıyla gelir
20:42 Ankara’da 2 öğrenci gözaltına alındı
19:39 Kadınlar kriz nedeniyle artan intiharlara dikkat çekti
19:32 Koronadan 72 kişi daha hayatını kaybetti
19:30 HDK ve HDP'lilerin açıklamasına polis engeli
19:04 Ağrı’da AKP’li Özhaseki hakkında suç duyurusu
19:02 Gazeteci Candemir'e takipsizlik
18:54 Munzur Gözeleri'ndeki ihale 'aykırı olduğu' gerekçesiyle iptal edildi
18:50 Erciş Belediye Eşbaşkanı Bayram Çiçek’e 2 yıl 1 ay hapis cezası
18:31 HDP'li Bülbül: Bu topraklara özgürlük, adalet gelecek
18:15 Ulusal Birlik programının finali yarın Kızıltepe'de
18:13 Van’daki 'İş ve Aş Buluşmaları’ son buldu
17:35 33 dokunulmazlık fezlekesi Meclis Adalet Komisyonu’nda
17:23 Ayşe Çeçen cinayetinde beraat
17:11 Eşbaşkan Hatipoğlu’na 2 yıl 2 ay ceza
16:54 Amedspor yine kazandı
16:54 Anmaya katılanlara açılan davaya çağrı
16:48 HDP, İçişleri Bakanlığı’nın kayyım raporuna tek tek yanıt verdi
16:37 Şırnak'ta 8 Mart çağrıları sürüyor
16:31 KDP Kürt siyasetçi Bartan’ı Türkiye’ye teslim etti
16:12 HDP'den Maltepe işçilerine dayanışma ziyareti
16:05 Yüzde 98 engelli Yıldırım için tahliye başvurusu
16:05 Ailesi Hatipoğlu’dan haber alamıyor
15:46 HDP’li eski eşbaşkan Narin’e beraat
15:43 Beştaş: Savaş politikalarıyla ülke bir yere gidemez
15:29 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
15:24 Oluç: Paralar pandemide kullanılmadı, halkı aldatıyorsunuz
15:21 Ege Denizi’nde deprem
15:05 8 Mart'a katılım çağrısı
15:05 HDP İl Eşbaşkanı’nın da bulunduğu 8 kişiye 56 yıl hapis
14:53 Haşdi Şabi’nin alıkoyduğu gazeteciler serbest
14:52 Erdoğan: CHP Gara katliamını üzerime yıkmaya çalışıyor
14:42 Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Diken'in duruşması ertelendi
14:42 HDP’lilerden işçilere destek ziyareti
14:42 İntihar ettiği ileri sürülen tutuklu yaşamını yitirdi
14:39 Alınak’a ‘Mehmet Tunç ve Bêkes’ cezası
14:33 HDP’lilerin bilgilerini paylaşan noter hakkında suç duyurusu
14:23 Zamlara tepki
14:11 Hatay Belediyesi’nden Reyhanlı Katliamı'ndan aranan Topalca için başsağlığı
14:08 Ankara Kadın Platformu’ndan 8 Mart çağrısı
13:58 Kuyumcu vurgununda kayıtların tutulduğu hard disk kayıp
13:54 Yüksekdağ’ın ana davası Kobanê davasıyla birleştirildi
13:29 Hanife Yenisu’yu öldüren Erol Yenisu tutuklandı
13:27 Tecrit oturma eylemiyle protesto edildi
13:08 Gazeteci Boltan beraat etti
13:07 Migros işçileri 51 gündür eylemde
12:56 Şentop: Meclise 33 yeni fezleke geldi
12:55 Eğitim Sen: 20 bin öğretmen ataması ihtiyacı karşılamaz
12:55 Taciz ettiği kadına iftira davası açan erkeğe mahkemeden ret
12:47 New York Times'ın Efrîn haberine tepki: Carlotta Gall gerçeği yansıtmıyor
12:24 Özgür Gündem davası ertelendi
11:11 Türkiye’de aranan Heysem Topalca Konya’da öldü
11:10 Çin mahkemesinden emsal karar: Ev işine tazminat
11:04 HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu: Kayyım politikası çöktü
10:53 Rûdaw muhabirleri alıkonuldu
10:49 Gençlerin tutuklanmasına tepki
10:48 Siverek Tapu Müdürlüğü'nde rüşvet operasyonu
10:46 AB’den HDP açıklaması
10:16 Rohat Aktaş'ın annesi: Bu zulüm bitsin artık
10:16 Gelecek Partisi Nusaybin yönetimi istifa etti
09:42 Açlık grevi eylemi 3 ayı geride bıraktı
09:42 Gazeteci Cengiz Altun’un katilleri yıllardır cezasız
09:18 Ünsaldı: Sokakla eş zamanlı parlamento içi ve dışı bir örgütlülük gerekiyor
09:10 Eşbaşkanlığa onay veren AKP’liler mahkemede şaştı
09:06 Fındıklı'da ‘Halkın Bakkalı’ kuruluyor
09:06 ‘Libya 3’e bölünebilir’
09:05 Kadınların gündemi 8 Mart
09:05 Akdeniz’in yeni kitabı raflarda: Göçmen emeği görülsün diye
09:04 'Ya yiyecekten ya giyecekten kısıyoruz'
09:04 Sendikalı kadınlar yeni mücadele hattını 8 Mart’ta başlatıyor
09:04 Dr. İlhan: Su krizine karşı doğa temelli çözüm üretmeliyiz
09:02 ‘Cezaevinden bir cenaze daha çıkmadan Tenzile’yi bırakın’
09:02 Çukurca 'açık cezaevine' dönüştürüldü
09:02 Tek başına orman kuran Apê Şeyhmus: Burası herkesin
09:02 Dengbêj Yılmaz: Dengbêjlik geleneği devam etmeli
09:00 24 ŞUBAT 2021 GÜNDEMİ
00:13 Ekvador’da 3 cezaevinde isyan: 50 tutuklu hayatını kaybetti
23/02/2021
22:32 Kadına işkence uygulayan erkek serbest bırakıldı
22:11 Yencer'in ölümüne sebep olan zanlı yakalandı
21:09 Vaka sayıları artıyor: 24 saatte 9 bin 107 vaka
20:56 AKP Sözcüsü Çelik’ten Albayrak eleştirilerine cevap
20:26 Zengin hakkında paylaşım yapan avukat tutuklandı
19:48 Migros depo işçileri: İşimizi geri istiyoruz
19:06 Pelda Karaduman’ı katleden Oruç’un davası 3’üncü kez ertelendi
19:02 2 çocuğu istismar eden Aziz K.'nin duruşması görüldü
18:55 Aydeniz: Kürtler statüsüz yaşamı kabul etmeyecek
18:41 Ramazan Akbaşlı’nın yeğeni: Amcamın intihar ettiğine inanmıyoruz
18:28 Veli Der: Sınavlar iptal edilsin
18:17 Yüzde 98 engelli Yıldırım’ın cezaevinden çıkması ‘tehlikeli’ bulundu
18:14 HDP’li 5 milletvekili hakkında soruşturma
18:00 HDP’nin anadil önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
17:44 Öğretmenlerin aşılanması için Sağlık Bakanlığı’na başvuru
17:29 HDP’li Dağ Meclis’te Kürtçe konuştu, AKP-MHP rahatsız oldu
17:08 HDP’li heyet Zilan Deresi’ne karanfil bıraktı
16:40 Gazeteci Demir’in duruşması görüldü
16:29 Mor Dayanışma şiddeti önleyecek talepleri sıraladı
16:28 Ajansımızın sitesine erişim engeli