Geçinmek için 2 işte çalışıyorum, dolabım yine boş

img

İSTANBUL - İstanbul'da bir apartmanın temizliğini yapan Yakup isimli yurttaş, buradaki işi bitince ayakkabı boyacılığı yaptığını belirterek,“Gel dolabıma bak, dolabım bom boş. Her gün patates yiye yiye içim dışım patates oldu" dedi. 

Ekonomik krizin etkisiyle yaşam koşulları her geçen gün kötüleşiyor. Aldıkları maaş ile ancak kira, elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturalarını ödeyebilen yurttaşlar, kimi zaman evlerine ekmek bile götüremez durumda. Yaşadıkları sıkıntıları ve ekonomik krizin nedenlerini anlatan İstanbullular, AKP’ye ve kötü politikaların isyan etti. 
 
ESNAF KAN AĞLIYOR
 
Özgür Ertürk (32), esnafların kan ağladığını ifade ederek, yaşadıkları sıkıntıların koronavirüs salgını ile daha da arttığını söyledi. Ödemelerini yapamadıklarını ve kiralarını ödeyemediklerini belirten Ertürk, “Herkes şu an krediyle, borçla dönüyor. Ya eşinden, dostundan, akrabasından borç istiyor ya da kredilerle dönüyor. Bu durum bir sene sonra patlayacak. Bu sefer ekonomi tamamen yerle bir olacak. Şu an karnımızı doyurduk mu tamam diyoruz. Öyle birikim yapıyım, bu ay üç beş lira birikim yapayım gibi bir durum yok. Ben burada bütün esnafı tanıyorum. Hepsinde durum aynı” diye anlattı.
 
AKP’LİYİM AMA…
 
AKP’li olduğunu belirten Ertürk, AKP’nin koronavirüse karşı mücadelede attığı adımlara tepki göstererek, şöyle devam etti: “Korona başladığından beri tamamen saçma sapan kısıtlamalar yapıyorlar. Sadece biz kısıtlama yaptık diye yapıyorlar. Böyle bir şey olamaz. Çok saçma. Kardeşim sokağa çıkın bu insanlarla görüşün. 'Sokağa çıkmayın, mesafeyi koruyun, maske takın' diyorlar. Tamam iyi güzel de bu adam nasıl evden çıkmayacak. Ben işe gelmek zorundayım. Çalışmak zorundayım. Hizmet sektöründeyiz ve insanlarla yüz yüzeyiz. 14 günlük tam kısıtlama yapın da bitsin. Mart ayından beri aşı bulduk, bulacağız gibi saçma sapan işler yapıyorlar. Sonuçta faturası daha ağır oldu. Olan millete oldu. Bakın sokakta insan yok.”
 
‘SAVRULMUŞ HALDEYİZ’
 
Rahim Çoban (53) isimli emekli de, aylık emekli maaşının bin 500 TL olduğunu, bu parayla çok zorlu şartlarda yaşamak zorunda olduğunu ifade etti. Toplumun önemli bir bölümünün zorlu şartlarda yaşamak zorunda bırakıldığına dikkat çeken Çoban, “Kredi ile ev aldım. Her ay bunun kredilerini ödüyorum. Aylık harcamalarımızı saysak 10 bin TL ile çıkmayız işin içinden. Ekonomik şartlar ağırlaştı. İnsanlar artık iş yerine parasız gidip geliyor. Korona işi daha da kötüleştirdi. İnan ki savrulmuş bir haldeyiz. Geçinemiyorum. Söylesem inanmazsın. Acınacak halimize gülüyoruz artık. Yine faturalar geldi. Telefon, elektrik, doğalgaz, su faturası. Fatura da üst üste geliyor. Öde bakayım. 3 nüfuslu bir aileye 15 lira elektrik, 100 lira su, 3 tane telefon olsa 150 onlar. İyi kötü şimdiye kadar idare ettik ama doğalgazı da yakmaya başladık. Havalar soğudu, bundan sonra faturalar daha ağır gelmeye başlayacak.  İnan ki insanlar çöpten ekmek topluyor. Bildiğiniz gibi değil. Duyuyoruz, aç yatıp aç kalkan insanlar var” ifadelerini kullandı.
 
HER GÜN PATATES YİYE YİYE…
 
Bir apartman sitesinde temizlikçi olarak çalışan ve soy ismini vermek istemeyen Yakup isimli yurttaş, siteden aldığı çöpleri dışarıda bulunan çöp konteynırına boşaltırken, “Hayat budur bak işte. Asgari ücret ile çalışıyorum. Görüyorsun halimizi. Dağ gibi adamım. Dev gibi adamım. Aldığım para zehir zıkkım oluyor. Bak işte. Gel dolabıma bak, dolabım bom boş. Her gün patates yiye yiye içim dışım patates oldu. Yeme içme masraflarımı bile karşılayamıyorum. 2 bin 400 lira para alıyorum. Elektrik, su, ev kirası derken elimde bir şey kalmıyor. Burada işim bittikten sonra meydana gidip ayakkabı boyayacağım. Yoksa geçinemem” diye anlattı.
 
‘BIKTIM BU HAYATTAN’
 
3 çocuğu olduğunu ve ay sonuna zor çıktığını dile getiren Yakup, “Senden alıyorum ona veriyorum. Ondan alıyorum sana veriyorum. Ancak böyle geçiniyorum ama gel de bana sor. Bıktım bu hayattan. Tayyip efendi balını yiyor, reçelini yiyor, pekmezini yiyor;  biz de burada avucumuzu yalıyoruz. Hayat mı bu. Allahtan reva mı. Ben buna razı olmuyorum. Ona hakkımı da helal etmiyorum. Zehir zıkkım olsun. Asgari ücrete zam bile vermiyor. Millete doğru dürüst para versinler de millet karnını doyursun. Ben 54 yaşındayım. Millete erken emeklilik versin de millet emekli olsun çekilsin evine” diye konuştu.
 
‘EROĞAN HERŞEYİ BİTİRDİ’
 
Yakup, Erdoğan’ın İstanbul’u bitirdiğine dikkat çekerek, “Kanal İstanbul’a kafayı takmış. Sen garibanı düşün, Kanal İstanbul’u ne yapacaksın. 2 yol yapmayla Türkiye’nin parasını yiyor. Yolu da yapacaksın yani. Yapmak zorundasın. Krizin sebeplerini Tayyib'e sormak lazım. O daha iyi biliyor sebebini. Paraları hep kendine aldı. Dağıtsana gariban insanlara. Tarımı, hayvancılığı bitirdi. Gidiyor domatesi ithal ediyor, hayvanları ithal ediyor, samanı ithal ediyor. Her şeyi bitirdi yani” diye tepki gösterdi.
 
‘DURUM İYİYE GİTMİYOR’
 
Mehmet Salih Doğan (52) isimli manav da ekonomilerini toparlayabilmek için 5 yıl önce Ağrı’dan İstanbul’a göç ettiklerini belirterek, “Eskinden güzel para kazanıyorduk ama şimdi yok. Ticareti zaten bitirdiler. Sıkıntılar çok. Eskisi gibi değil. Herkes de biliyor. İstanbul’a geldik, dedik belki güzel iş yapacağız ama gittikçe daha çöküyoruz. Bir oğlum nişanlı ama ekonomik durumlardan kaynaklı düğününü dahi yapamıyorum. Öylece bekliyoruz. Ha bugün ha yarın iyi olacak diyoruz ama durum hiç de iyi gitmiyor. İlk başlarda biraz para kazandık ama hepsi çöktü gitti. İnsanlar gönlünce alışveriş yapamıyor. İnsanlar bankalardan aldıkları krediler ile yaşıyor, o da bitti mi hali perişan. Zaten emeklilerin anası ağlamış. Bir kira bin 200 TL’nin üstüne çıkmış. Asgari ücretli biri ancak kirasını veriyor. Ancak geçinebiliyor o da ayın sonunu getiremiyor” diye belirtti.
 
‘HALİMİZ HARAP’
 
Selma Kılıç isimli yurttaş ise, 2 çocuğu olduğunu, eşinin tapu işleriyle uğraştığını ve aylık 3 bin TL civarında gelirleri olduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin halini biliyorsunuz. Krizi idi koronası idi baya zor bir dönem geçiriyoruz. Herkes zorlu bir süreç geçiriyor.  Zaten bin 500 TL kiraya veriyoruz. Ev alışverişiydi, çocukların ihtiyaçlarıydı, elektrik, su, doğalgazı faturalarıydı derken zar zor geçiniyoruz. İhtiyaçlarımızdan kısarak yaşıyoruz. İstediklerimizi alsak hiç geçinemeyiz. Azar azar alıyoruz. 2 kilo almamız gerekiyorsa yarım kilo alıyoruz. Öyle yani. Önlem alınmazsa halimiz harap. Sesimizi bir an önce duysunlar. Açıkçası geleceğe dair hiçbir ümidim yok” diye anlattı.
 
MA / İdris Sayılğan 

Diğer başlıklar

10:17 111 gazeteci bin 817 yıl hapis istemiyle yargılandı
10:15 Öcalan’dan haber alınamıyor: İmralı’da tecridi aşan bir durum var
09:57 Ücretleri verilmezse greve gidecekler
09:30 Zırhlı araçla öldürülen Bayram'ın ailesi adalet bekliyor
09:24 İzmir'de suya yüzde 18 zam yapıldı
09:21 Bakanlık proje olmadan ‘dönüşüm’ ihalesi açtı
09:21 TBB Başkan adayı Sağkan: Feyzioğlu yönetimi iktidara çanak tuttu
09:16 Bıçak kemikte: Kadınların öfkesi büyüyor
09:10 Dolar 13,6 liradan güne başladı
09:09 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 27’nci sayısı çıktı
09:07 Emniyet 'delil' olarak gösterilen ifadeleri eksik gönderdi
09:06 Adalet Nöbeti’ne katılan Merwanî: Anneler herkese umut oldu
09:04 Esnaf: Türkiye batıyor, hükümet değişmeli
09:02 İşçilerin asgari ücret talepleri neler?
09:02 ‘Hasta tutuklular için bağımsız heyetler oluşturulsun’
09:01 Durmuş: Kürt sorunu devam ettikçe askeri harcama ve otoriterleşme artacak
09:00 01 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
30/11/2021
23:55 Erdoğan konuştu, dolar yükselişe geçti
23:10 Amedspor kupaya veda etti
22:39 FARC ‘terörist örgütler’ listesinden çıkarıldı
22:02 Kars’ta 2 kişi tutuklandı
21:39 İhraç protestosu polis kalkanları eşliğinde yapıldı
20:52 Koronadan 207 kişi daha hayatını kaybetti
20:43 Mersin’de dengbej dinletisi
20:41 HDP’li Kurtulan’ın danışmanı Okutan tutuklandı
20:20 Kadınların eşit temsiline AKP ve MHP’den ‘hayır’ yanıtı
20:14 Bradost’a bombardıman
19:47 Emrah Apartmanı davası ertelendi
19:04 Genel Kurul’da ‘Tahir Elçi cinayeti’ tartışmaya neden oldu
18:08 AKP Sözcüsü Çelik: Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır
18:04 KESK Urfa Şubesi'nden ihraçlara tepki
17:59 Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil
17:47 Beştaş’tan İmralı tepkisi: İmralı Adası Türkiye sınırları içinde değil mi?
17:30 Gazeteci Çaksu’nun yakalanmasına devam kararı
17:27 İstanbul ve Kocaeli’deki gözaltılar serbest bırakıldı
17:12 Zonguldak’ta terminal tavanı çöktü
17:07 Başak Cengiz'in katil zanlısı Diyarbakır'a nakledildi
16:49 Avukatların katılmadığı Kobanê Davası’na bir gün ara verildi
16:07 İstanbul’da simit fiyatı 3,5 liraya çıktı
16:07 Songül Sarı ölmeden faillerin isimlerini yazmış
15:29 Kışlık elbiselerini isteyen tutuklu darp edildi
15:26 3 gündür haber alınamayan gencin cansız bedenine ulaşıldı
15:14 Kobanê Davası duruşmasına heyet de gelmedi
15:04 Adalet Nöbeti’ne destek: Talepler karşılanıncaya kadar yanınızdayız
15:03 'Cezaevinde içme suyu kir akıyor' haberine soruşturma
14:59 Sağlıkçılar hak gasplarına karşı miting düzenleyecek
14:57 Karaaslan ailesinin adliye önündeki eylemi sürüyor
14:57 Bebeğe işkence eden Yunus Göç tutuklandı
14:46 Dolar tekrar yükselişte
14:39 Van'da ekonomik kriz protestosu: Tecrit krizlerin ana nedenidir
14:39 Konfederasyonların asgari ücret talebi
14:38 ATO: Hasta tutuklular bir an önce tahliye edilmeli
14:18 KESK 4 bölgede miting düzenleyecek: Herkes sesini duyursun
14:11 İstanbul’da fırtına bilançosu: 5 ölü, 45 yaralı
14:08 Avukatlardan Öcalan’la görüşme başvurusu
13:46 3 aylık bebeğe işkence eden baba gözaltına alındı
13:46 Mahkemeden tutukluya: Suçlu bulunursan tercüman parasını kendin verirsin
13:44 Gözaltında yaşamını yitiren Araç’ın duruşması ertelendi
13:38 Lodos nedeniyle deniz ve kara birleşti
13:37 Adalet Nöbeti 15'inci gününde
13:21 ‘Elçi dosyasının karanlıkta bırakılmasına izin vermeyeceğiz’
13:06 Mardin’de 9 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
12:56 Diyarbakır Barosu 3 avukata saldırıyı kınadı
12:36 Sêmalka’da nöbet eylemi 57’nci gününde
12:34 Suruç Katliamı Davası’nda ‘bağlantısız’ gerekçeli karar
12:32 Oluç’tan İmralı çağrısı: Bu insanlık suçuna son verin
12:19 5. Yargı Paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi
12:18 Emine Şenyaşar 9’uncu kez ifadeye çağrıldı
11:33 Sevil Rojbin Çetin tahliye edilmedi
11:15 DTK, TJA, DBP, HDP’den tecrit açıklaması: Öcalan kırmızı çizgimizdir
11:06 İmralı’daki ‘özel hukuk’ Bakanlar Komitesi gündeminde
10:46 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava görüldü
10:28 11 kentte eğitime ara verildi
10:18 Esnaf isyanda: Bugün sattığımızı yarın yerine koyamıyoruz
10:05 Fırtınanın etkisiyle kıyıya oturan gemi battı
09:56 Deniz ulaşımında bazı seferleri iptal edildi
09:51 Kadıköy’de polis bir kişiyi öldürdü
09:41 Gazeteci Bêcan: KDP, Türkiye’nin postacısıdır
09:40 Hakkari’de aralıksız yasak
09:40 Kızı kimyasalla öldürülen anne: Öcalan ile konuşulursa sorun çözülür
09:38 Türkdoğan: AK süreci etkili yürütmezse kendini inkar etmiş olur
09:23 4 parçadan seslendiler: Kürt birliğini sağlayalım
09:12 Beraat ettiği dosya 20 bin TL öderse düşecek
09:04 Meteoroloji'den fırtına uyarısı
09:01 Sıddık Güler’in ailesi: Adalet için nöbetteyiz
09:01 'Kadınların Federe Kürdistan Hükümeti’ne güveni kalmadı'
09:00 21’inci yüzyılın toplama kampı: Patnos Cezaevi
09:00 İzmir betona gömüldükçe havası ve denizi kirleniyor
09:00 30 KASIM 2021 GÜNDEMİ
08:29 DAİŞ saldırısında bir peşmerge yaşamını yitirdi
08:17 Diyarbakır’da sis etkisi
29/11/2021
22:44 Kobanê olaylarında düğünde olduğu ispatlanmasına rağmen ceza verildi
21:38 Ercan Çetin’in cenazesi ailesine verilmeden defnedildi
21:08 Emrah Apartmanı’na ilişkin açılan dava görüldü
20:26 ‘İnsanlığa Gönderilmiş Mektuplar’ filminin gösterimi yapıldı
20:07 Kovid-19’dan 189 yeni vefat
19:55 Manisa’da iki HDP üyesi tutuklandı
19:33 İzmir'de de fırtına etkisini gösterdi
19:16 BTS’nin nöbeti 46’ncı haftasında
19:04 Aldıkları ‘saat’ gerekçesiyle 4 gündür gözaltındalar!