Tecavüz sanığı profesörün tutuklanması talebi yine reddedildi

img
ANKARA – Sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B.’ye tecavüz suçlaması ile tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin tutuklanmasına dönük talep yine reddedildi. Ç.B.’nin avukatı Aslı Arıhan, sanığın hala dışarıda olmasının toplumsal vicdanını zedelediğini söyledi.
 
Ankara’da sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.'ye tecavüz suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili ve ona yardım etmekle suçlanan ortağı Veteriner Dr. Serkan Durmaz ile Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’un yargılandığı davanın 4’üncü duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tecavüz mağduru Ç. B. ile sanıklardan Hasan Bilgili ve Hüseyin Şenyurt’ın hazır bulunduğu duruşmaya mazeret bildiren sanık Serkan Durmaz katılmadı.  
 
Taraf avukatlarının yerini  aldığı duruşma salonuna Ç.B’nin ailesi ve basın mensupları dışında kimse alınmadı. Kadın örgütlerinin bulunduğu müdahillik talebi ise mahkeme heyeti tarafından koronavirüs salgını gerekçesiyle reddedildi.
 
'TECAVÜZCÜSÜN YARGILANACAKSIN'
 
Salona polis eşliğinde giren tecavüz sanığı Hasan Bilgili'ye, kadınlar "Tecavüzcüsün, yargılanacaksın" diyerek tepkilerini gösterdi. Bu sırada kadınlar ve polis arasında gerginlik yaşandı. Faili koruyan polisler, kadınlara "Ezbere kalıplaşmış cümlelerle gelmeyin, kalabalığa güvenerek haddinizi aşmayın" tehdidinde bulundu. Kadınlar ise, "Haddinizi siz aşıyorsunuz, bu cümleleri bize siz ezberlettirdiniz" yanıtı verdi. 
 
YÜKSEK DOZDA CİDDİ YAN ETKİSİ VAR
 
Duruşma Anestezi Teknikeri Rıza Yaşar Çetiner tanıklığı ile başladı. Ç.B’nin kanında rastlanan “P…” isimli ilaca ilişkin sorular yöneltilen Çetiner, “İnsanlarda kullanılır. Normalde kilogram başı dozu 5-7 ml gram dozda verilir. 2 mililitre gramda etkisi başlar. Daha fazla kullanıldığında derin aneztezi oluşturur. Yüksek dozlarda kullanıldığında ciddi yan etkileri vardır. Kanda yarım saate kadar kalır. Vücuttan atılma süresi yarım saattir. Kan tahlili yapıldığı zaman yarım saatte yapılırsa çıkar. Sonrasında çıkmaz” dedi.
 
‘İLAÇ HAFIZA KAYBI YAPAR’
 
Ç.B’nin avukatı Aslı Arıhan’ın, “Bu ilaç uygulandığında süreç içerisinde kişi olayları hatırlar mı?” sorusunu  Çetiner, “Evet anımsamama, hafıza kaybı yapar. Sorulara cevap verirken bile sonrasında bunu hatırlamayabilir. Klinikte gördüğüm hastaların çoğu yarım saat içinde hatırlamıyor. Bazıları sonra hatırlar” şeklinde yanıtladı. 
 
Av. Arıhan’ın bunun üzerine “Bu ilaç veteriner kliniğinde bulundurulabilir mi?” diye sordu. Çetiner, “Bir fikrim yok” yanıtı verdi. 
 
Olay gününe ilişkin görüntülerde sanık Serkan Durmaz’ın elindeki oksijen kablosu görüşmesi dolayısıyla Av. Arıhan, “Aneztezi sonrası oksijen neden verilir?” diye sordu. Çetiner, “P… ilacı kullanan birisinde solunum desteği ihtiyacı duyar. Yüksek dozlarda mutlaka gerekir” diye konuştu. 
 
‘YAYGIN TEPKİLERDEN BİRİ ŞOK HALİDİR’
 
Ardından Psikolog Metin Akkalyoncugil dinlendi. 20 yıldan fazladır psikolog olarak çalıştığını belirten Akkalyoncugil, travmaya bağlı tepkiler hakkında şunları anlattı: “Travmayla ilgili tepkiler onun ne kadar beklenmedik bir saldırı olduğuna göre değişir. En yaygın yaşanan tepkilerden biri şok tepkisidir. Saldırıya maruz kalan kişinin hiçbir şey yapamayacağı hissine kapılırsa, hiçbir şey yapamaz donma yaşar. Bu sadece cinsel saldırılarla ilgili değil tüm travmalara dair geçerli. Yetişkinler için travma, yapamadığı şeylerdir. Bir kişi bu kadar ağır saldırıya maruz kaldığında bir de yapamadığı şeylerden dolayı suçlandığında bu travmanın katlanmasına neden oluyor. Bir kişi için böyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldığında ‘ben bununla baş ederim’ düşüncesi oluşmazsa tepkisiz kalabilir.”
 
‘ANLATMASI BİLE ZOR’
 
Yaşanan travmaya bağlı olarak kişinin hafıza kaybı da yaşayabildiğini ifade eden Akkalyoncugil, “Bu durum geçici hafıza kaybı da yapabilir çok da yaygın görünen bir durumdur” dedi. Akkalyoncugil, avukatın “Sonradan hatırlama durumu olabilir mi?” sorusuna yanıtı şöyle oldu: “Bu değişir ama o anın görüntülerinin canlanması denilen şey bazen aylar alabilir. Bunların olması bilimsel açıdan şüpheyle yaklaşılacak bir şey değil. En ağır görünen semptomlardan biridir. Bu tarz tepkiler tamamen bilimsel. Böyle bir durumda kişinin başından geçenleri anlatması bile zordur. Onun yarattığı duygusal parçalanma, başkaları tarafından yargılanma fikri kişiyi daha çok etkiler. Bu bilimsel bir gerçeklik.”
 
‘MAĞDUR OLAN ÇOK FAZLA KİŞİ VAR’
 
Akkalyoncugil’un ardından bu kez Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencisi H.H. tanık olarak dinlendi. 
 
Tecavüz sanığı Hasan Bilgili ve diğer sanıkların çok fazla kişiyi mağdur ettiğini söyleyen H.H., “Fakat çoğu korktuğu için konuşmuyor. Ben onların adına da buraya geldim. Hasan Bilgili'den hiç ders almadım çünkü üst sınıflardan 'odasına gitmeyin' sözlü taciz ve derslerinde cinsel içerikli şakalar yaptığı konusunda hep uyarıldım. Daha önce de bir yabancı öğrenciye uyguladığı taciz olayı var. Ayrıca Veterinerlik Fakültesi öğrencileri olarak mahkemeye dilekçe sunduk. Hasan Bilgili'nin üç köpeği yanlış tedavi ettiği ve Milliyet gazetesine yansıyan bir haberde yine birkaç sokak hayvanın deney yaptığı kamuoyuna yansıdı. Mesleki anlamda da ciddi yanlışları var" diye konuştu. 
 
‘TACİZİ ANLATMAK KOLAY OLMUYOR'
 
Üniversitelerde akademik hiyerarşiden dolayı yaşanılan tacizi anlatmanın kolay olmadığını dile getiren H.H., sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanlar genelde bu hiyerarşik düzenden dolayı korkuyorlar, 'dersten kalır mıyım, şikayet ettiğimde okulum uzar mı?' kaygılarla şikayet etmiyor. Ben ayrıca üniversitenin cinsel taciz biriminde de yer alıyorum. Ama buraya başvurmayan ama bana başvuran çok fazla kişi var. Ben uyarılardan dolayı Bilgili’den kaçtığım için cinsel tacizine maruz kalmadım. Davadan sonra Hasan Bilgili tahliye olduğunda girdiğimiz ilk derste, 'hadi Hasan Bilgili arkasından konuşabilen konuşsun döndüğünde ne olacak' diyen kimi hocalarımız oldu."
 
‘TOPLUMSAL VİCDANI ZEDELİYOR’
 
Tanık beyanlarının ardından söz alan Ç.B.’nin avukatı Aslı Arıhan, Adli Tıp Kurumu’ndaki (ATK) delillerin organize bir şekilde yok edildiğini ifade etti.
 
Arıhan, “Onlarla ilgili suç duyurusu aşamasına gelinmiş. Bu kadar ağır delilleri yok etme gücü olan insanın hala dışarıda olması toplumsal vicdanı zedeliyor. Müvekkilim vajinal temizliğe maruz kaldı, darp raporundan tutun İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘siper görülmüştür’ raporunun üzerine gidilmesine kadar, artık mahkemenin tutuklama talebimizi kabul etmesini istiyoruz. Müvekkilim ve birçok mağdurun artık sesini yükseltebilmesi açısından adli mekanizmaların daha hızlı çalışması ve bu konularda ‘kadın beyanı esastır’ın artık hayatımıza geçmesini istiyoruz. Adalet duygusu açısından ve mağdurun 20 aydır verdiği adalet mücadelesi nedeniyle bu konunun görülmesini istiyoruz” talebinde bulundu.
 
‘BEN TECAVÜZE UĞRADIM’
 
Dinlenen mağdur Ç.B. ise, “Ben tecavüze uğradım, hakkımı savunuyorum. Bu durumda daha önce neler yaşadığım ya da nasıl bir insan olduğumu bir kenara bırakalım, ben tecavüze uğradım, ölümden döndüm. Ama biz burada nasıl biri olduğumu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.
 
Mütalaa istenen iddia makamı, ATK raporundaki çelişkilerin giderilmesi için yeni bir raporun hazırlanması talebinde bulunarak, sanıklara yönelik tutuklama talebinin reddedilmesini istedi. 
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyanın İstanbul ATK’ye gönderilmesine karar vererek, sanık Hasan Bilgili’in tutuklama talebini ise reddetti. Duruşma 7 Nisan 2021’e ertelendi.
 

Diğer başlıklar

12:32 Günay: Tecrit politikası Türkiye geneline yayıldı
12:31 Hakkari’de 12 bölge yıl sonuna kadar yasaklandı
12:30 Las Tesis davası: Kadınların fotoğrafı ‘örgüt üyesi’ diye servis edildi
12:17 Uğur Mumcu ölümünün 28'inci yılında anıldı
12:12 Somalı madencilerin tazminatları ödenmeye başlandı
11:13 STÖ’ler: Bahçeli’nin tehditlerinin sorumlusu iktidardır
10:51 Açılmayan okullarda karneler dağıtılıyor: MEB sınıfta kaldı!
10:09 Bilmez: İmralı uluslararası ve ulusal hukuku yutan bir ‘kara delik’
09:45 Yüksekova Belediyesi'nin borcu bir milyara yaklaştı
09:43 Ekolojist Barka: Bizi ekolojik bir yıkım bekliyor
09:41 ‘Kayyım rektör projesi dikta bir anlayıştır’
09:40 Gümüştaş: Partimize yönelik saldırı tesadüf değil
09:38 Koronavirüse karşı herkesin bir görevi var
09:24 Kadıköy'de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
09:24 Van'da düzensiz kentleşme yayılıyor, belediye yetersiz
09:10 Açlık grevi eylemi 57’nci gününde
09:06 'Kendi tohumlarımızla toprağımızı işleyelim'
09:05 Esnaf borcu borçla kapatıyor
09:02 Gergerlioğlu: Devlet acımasız şekilde tecrit içinde tecrit yaşatıyor
09:01 Tabip Odası Başkanı: Mersin'de sağlıkçı ölümleri Türkiye ortalamasının üzerinde
09:01 Önder’den Boğaziçi yorumu: Türkiye monarşi sistemine evrildi
09:00 ‘Krizin sorumlusu devlettir, bir talebimiz yok'
09:00 AKP’nin kurucularından Albayrak: Cumhur İttifakı kaybediyor
09:00 22 OCAK 2021 GÜNDEMİ
08:26 Tahliye edilmeyen tutuklu revirde darp edildi
00:33 Hak savunucularından Bahçeli’ye ‘hedef gösterme’ tepkisi
00:11 'Deprem açısından sıkıntılı süreç hız kazandı'
21/01/2021
23:52 Çavuşoğlu: AB ile yeni bir sayfa açmak istiyoruz
22:15 İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışı yasaklandı
21:33 HDP’li Katırcıoğlu hakkında soruşturma
20:42 Kuğulu Park buz tuttu
20:28 AP: Demirtaş ve tüm siyasi tutuklular serbest bırakılsın
20:13 Kaybolan Güneş’in kaçırıldığı görüntüleri ortaya çıktı
20:05 Kovid-19’dan 153 kişi daha hayatını kaybetti
19:57 Alevi köylerinin işaretlendiği haritayı paylaşan doktora soruşturma
19:43 Katledilen Ferdane Kurt’un faili yakalandı
19:32 Boğaziçi eylemleri sürüyor: Kayyımları Kürt halkından tanıyoruz
17:57 Ukrayna’da huzurevinde yangın: 15 ölü, 4 yaralı
17:50 Endonezya ve Kuzey Kıbrıs’ta deprem
17:44 Hindistan’da aşı üretim merkezinde yangın: 5 ölü
17:24 Sürmi İnce davası: Araç görüntüleri kayıp, sanık görevde
17:22 HDP’nin ‘İş ve Aş Buluşmaları’na yoğun ilgi
17:10 Özsavunmasını kullanan Akgün Sincan Cezaevi’ne gönderildi
16:39 Doku'nun gizli bilgilerini paylaşan polis ihraç edildi
16:34 Merkez Bankası’nın rezervleri azaldı
16:33 Efrîn’de 66 kadın katledildi
15:56 Öcalan’la görüşme başvurusu reddedildi
15:41 Şiddete maruz kalan avukat: Polisler baro devreye girince geldi
15:25 DTK, DBP ve HDP heyetinin birlik ziyaretleri sürüyor
15:13 Polis müdahalesine rağmen seslendiler: Tecrit yıkılacak, direniş kazanacak
15:03 Açlık grevi açıklaması öncesi polis ablukası
14:59 GGM'deki tecavüz davası mütalaa için ertelendi
14:21 Dersim'de tecrit ve açlık grevi açıklamasına müdahale
14:14 Kayı İnşaat işçilerinden işveren Yılmaz hakkında suç duyurusu
14:13 Akademisyenlerden kayyım rektör tepkisi: Evrensel utanç
13:58 Sağlıkçılardan alkışlı protesto
13:43 Başaran: Tecrit bu ülkede savaş ve yoksulluğun ismi oldu
12:41 HDP ‘İş ve Aş Buluşmaları’na Diyarbakır’da start verdi
12:37 AYM, Berberoğlu için ikinci kez ihlal kararı verdi
12:37 Yüksek hastane ücretleri Koca'ya soruldu
12:27 Kürt illerindeki STK'ler online ortamlara çekildi
12:15 27 bin 493 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldı
11:51 Bağdat'ta intihar saldırısı: En az 35 kişi hayatını kaybetti
11:45 Adalet Bakanı Gül'den Soylu'ya üstü örtülü yanıt
11:21 Gazeteci Bulut’a 10 ay hapis cezası
10:35 Temel: Tecrit bölgeyi işgal politikasıdır, çözümü de topyekün direnişten geçer
10:25 Açlık grevini 12'nci grup devraldı
10:14 Kobanê iddianamesinin dayandırıldığı ‘tanık’ yeşil reçeteli çıktı
10:06 SMA hastası için açılan hesap bloke edildi
09:16 Gençler neden ‘kadın üniversitelerine’ karşı çıkıyor?
09:15 'Sustukça şiddet arttı'
09:14 Öldürülen kadınların fotoğraflarını asan kadınlara para cezası
09:13 Atabey: Sağlık sisteminin çözümü toplumsal mücadeleye bağlı
09:12 'Evde kalsak açlıktan öleceğiz'
09:10 O Urfa'nın eskicisi
09:08 Akkuyu felaketlerin habercisidir
09:07 Güven'in tutuklanmasını kınayan açıklamadan 2 yıl ceza istendi
09:06 Esnaf kazanamadığının vergisini ödüyor
09:05 19 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor
09:04 Sendikalar: Kod 29 için ispat zorunluluğu getirilmeli
09:03 Özsavunma toplumun kadın bakış açısına bağlı
09:00 21 OCAK 2021 GÜNDEMİ
08:14 İzmir’de 4.7 büyüklüğünde deprem
20/01/2021
22:47 Musa Anter davası: ‘Yeşil’in saçını eski emniyet müdürüne verdim
21:39 HDP’den ‘Efrin’i unutma’ kampanyası
21:19 Biden: Dünyayla yeniden ilişki kuracağız
21:02 'Dersim'deki doğa talanına son verin'
20:54 Kovid-19'da son 24 saat: 159 can kaybı
20:39 Eğitim Sen: Geç gelen adalet, adalet değildir
20:14 Mor Dayanışma'dan öz savunma eylemi
19:32 Biden yemin etti
19:03 Batman Belediye Eşbaşkanı tahliye edilmedi
18:51 Suruç Katliamı'nın 66’ncı ayında ortak mücadele çağrısı
18:18 Madrid’de şiddetli patlama
18:10 Kayı işçileri 2 yıldır ödenmeyen maaşlarını istedi
18:03 Akdeniz'de tekne battı: En az 43 kişi yaşamını yitirdi
17:48 Hrant Dink davasında 124’üncü erteleme
17:39 Kadınlardan drama atölyesi
17:31 Haber Sen: Atamalarda liyakat esas alınsın
17:23 İzmir’de ‘kadın üniversiteleri’ protestosu