Güven: İmralı’nın kapılarını açın dünya aydınlansın

img
İSTANBUL – Kadınların düzenlediği “Kadınlar tecridi kırıyor, yaşamı özgürleştiriyor” panelinde konuşan DTK Eş Başkan Leyla Güven “Barış istiyorsanız İmralı’nın kapısını açın. Öcalan konuşsun ki dünya aydınlansın” dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), “Em xwe diparêzin(Kendimizi Savunuyoruz)" kampanyası kapsamında HDP Bağcılar ilçe örgütü binasında  “Kadınlar tecridi kırıyor, yaşamı özgürleştiriyor” adıyla panel düzenledi. Panele Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Raziye Turgut konuşmacı olarak katıldı. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu ve HDP İl Eş Başkanı Elif Bulut'un yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı panel saygı duruşu ile başladı. 
 
TURGUT: İMRALI’DA HUKUKİ YOK
 
Panelde ilk olarak söz alan Öcalan’ın avukatlarından Raziye Turgut, İmralı’da devam eden ağırlaştırılmış tecride dikkat çekerek, dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir durumun yaşanmadığını ifade etti. Tecridin modern anlamda idamla eşdeğer olduğunu ifade eden Turgut, tüm baskılara karşı Öcalan’ın duruşunu koruduğunu söyledi.  Öcalan’ın 1993’ten itibaren demokratik ve barışçıl yollarla siyasi çözüm çabalarını arttırdığına dikkat çeken Turgut, bu kapsamda birçok defa tek taraflı ateşkeslerle barış çabasını sürdürdüğünü dile getirdi.  1998’e gelindiğinde Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile karşılaştığını dile getiren Turgut, Öcalan’ın İmralı Adası’na getirilirken savaşın daha da derinleşmesini önlemek amacıyla ateşkes ilan ettiğini belirtti. 
 
Turgut, müvekkilleriyle görüşmek için yaptıkları başvuruların reddedilmesine de değinerek, “İmralı’da yaşanan hiçbir şey hukuki ve yasal değil. İmralı’dan alınacak her haber halk nezdinde barış umutları artıyor” dedi.
 
KADIN MÜCADELESİNDE ÖNCÜ OLDU
 
Öcalan’ın tek kişilik bir hücrede cezalar ve işkencelere maruz kaldığının altını çizen Turgut, “Öcalan, tüm itibarsızlaştırma çabalarını duruşuyla bozdu. Yazdığı savunmalar ile de ön açıcı bir rol oynadı. Bu anlamda komplo önemli oranda boşa çıktı. Bu ideolojik derinlikte en önem verdiği konulardan biri de özgür kadın mücadelesi oldu. Bu durum kadın mücadelesinde ciddi bir yol açtı. Kapitalist Modernite kadına tecavüzü, katliamı, sömürüyü reva görürken, Öcalan’ın Demokratik Modernite paradigması ise kadını özgürleştirmeyi esas aldı. Tüm görüşmelerde kadınlara özel selamlar ileterek kadınların mücadelesinin daha da büyütülesi çağrısı yaptı. Kadının yaşamın kaynağı olduğunu bundan dolayı bu gücün elinden alındığını, kadının buna karşı mücadele ederek iradeleşmesi gerektiğini ifade ederek, mücadele için ön açıcı oldu” diye konuştu. 
 
AYDENİZ: TÜM TOPLUM TECRİT ALTINDA
 
Ardından söz alan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, kadınların öncülüğünün özgür bir geleceğin inşasına yol açacağına değindi. Öcalan üzerindeki tecridin tüm toplumu olumsuz etkilediğine işaret eden Aydeniz,  “Tecrit Sayın Öcalan şahsında, tüm halklar, inançlar, kadınlar ve gençlere uygulanıyor. Yaşanan ekonomik kriz, toplumsal bunalım, siyasi kriz ve tüm sorunların tecrit ile bağlantılı olduğunu görüyoruz. Türkiye’de tek dinli, tek dilli, faşist bir diktatörlük yaratılmaya çalışılıyor. Kadınlar, gençler ve toplum buna karşı mücadele içerisinde” diye konuştu.
 
Yaratılmak istenen tek adam rejimi için asimilasyon politikalarıyla toplumu dizayn etmeye çalıştıklarına dikkat çeken Aydeniz, savaşın derinleşmesinin ekonominin çökmesine neden olduğunu belirtti. Aydeniz, asimilasyon politikalarının savaş politikalarıyla bağlantılı olduğunu, savaş ile kendi sistemlerini kurmaya çalıştıklarını, bu kapsamda uygulanan tecridin yaşamın her boyutunda ciddi olumsuzluklara neden olduğu kaydetti.
 
‘KÜRDİSTAN’DA ÖZEL SAVAŞ’
 
TJA’nın kampanyasının kadınlara yönelik özel savaş politikalarını ifşa ettiğini belirten Aydeniz, “Kürdistan’da yürütülen özel savaş politikaları yüz yıllık geçmişte yok sayma, imha etme temelliydi. AKP ile dini de ekleyerek, devletin bütün kurumlarıyla bir halka karşı sonuna kadar düşmanlığı yürütme politikaları yürütülüyor. Bunları da ahlaksız bir şekilde gerçekleştiriyorlar. İpek Er ve Gülistan Doku örnekleri özel savaş politikalarının bir parçasıdır. Kürdistan’ı onursuzlaştırma ve kimliksizleştirme siyaseti yürütülüyor. Bunların cezasız kalmasının nedeni Kürdistan’da yürütülen özel savaş politikalarıdır” ifadelerini kullandı.
 
GÜVEN: BOYUN EĞMEK YOK
 
Daha sonra söz alan DTK Eş Başkanı Leyla Güven de İzmir’de yaşanan depremde yaşamını yitirenler için başsağlığı ve zarar görenler için geçmiş olsun dileklerini iletti. TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın gözaltına alınmasına tepki gösteren Güven, tutuklama ve işkence ile bir yere varılamayacağını ifade etti. Gökkan’ın gözaltına alınmasıyla kadın mücadelesine mesaj verildiğine değinen Güven, ne Erdoğan’a ne de farklı güçlere boyun eğmeyeceklerini söyledi.
 
‘HÜCREDE BARIŞ MÜCADELESİ VERİYOR’
 
Öcalan üzerinde devam eden tecridin tüm toplumsal kesimler için tecrit anlamına geldiğini belirten Güven, “ Öcalan bir şahıs değil bir halk önderidir. Katliamlar ile Kürt sorununun üzerine dökülen betonu kırıp bir toplumu yeniden diriltti. Komploda yer alanlara baktığımızda tecridi devam ettirenler olduklarını görüyoruz. Halen en iyi Kürt ölü Kürt’tür anlayışı hakim. Bu yüzden tecrit devam ettiriliyor. Sayın Öcalan 21 yıl tek başına bir hücrede yaşıyor. Bir insan kaç yıl böyle devam edebilir. Ama Sayın Öcalan 21 yıldır böylesi bir koşulda barış için mücadele ediyor. Dünyada  bir statü sahibi olmak istiyoruz dediği için  tecrit ağırlaştırıyor” diye belirtti.  
 
‘BARIŞ İÇİN İMRALI’NIN KAPISINI AÇIN’
 
Kadınların tecridi en ağır şekilde yaşadıklarının altını çizen Güven, “Biz kadınlar her zaman tecritteyiz. Zaman vardı ki kadınlar bir ortamda söz dahi alamıyordu. Kadınlar evlendiriliyor ama kadına sormuyorlardı bile. Bunlar da tecrittir. Sayın Öcalan kadınlarda yarattığı felsefe ile umut oldu. Sayın Öcalan’ın felsefesiyle yeniden doğduk. Şimdi analarımıza bakın, her biri filozof gibi konuşabiliyor. Bunlar Sayın Öcalan sayesindedir. Barış istiyorsanız İmralı’nın kapısını açın dedik. Öcalan konuşsun ki dünya aydınlansın diyoruz” dedi.
 
‘HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK’
 
Güven, kadınların erkek egemen zihniyetinin tecridine maruz kaldığına değinerek, “Bizim yolumuzu düşmanın eline geçmemek için kendini kayalıklardan atan Beritan, Arin Mirkan, Hevrin Xelef, Kader Ortakaya’lar açtı. Her türlü kazanımı büyük bedellerle elde ettik. Önümüze yüzlerce baraj konuldu. Savaşın acısını da en çok biz yaşadık. Direnen bir kadın gerçekliği var. Onun için Taybet ananın cenazesini sokakta bırakarak, Ekin Wan’ın cenazesini teşhir ederek mesaj vermek istediler. Ama teslim olmadık. Halise ananın çocuğunun cenazesini kargo ile gönderiyorlar. Canımızı acıtmaya çalışıyorlar. Zor bir süreçten geçiyoruz ama hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Önümüzdeki günlerde çok önemli gelişmeler olacak” ifadelerinde bulundu.
 
Panel, soru cevap bölümün ardından son buldu.

Diğer başlıklar

10:12 Kozluk Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alındı
10:07 Bütçe halktan kaçırıldı
09:39 Bursa'da gözaltına alınan avukatlar serbest bırakıldı
09:38 Beştaş: MHP mafyaya dayandığını ilan etti
09:36 GGM’de tecavüze uğrayan Z.N. 4 ay sonra konukevine nakledildi
09:33 ‘Dersim’de Alevi kimliğini yok etmeye çalışıyorlar’
09:32 Antep'te 13 siyasetçi tahliye edildi
09:02 Ağır hasta tutuklu Turan’ın avukatı: Her an ölebilir
09:02 ‘Rojavalı tutuklular iki kez cezalandırılmak isteniyor’
09:02 65 yaş üstü yurttaşlar: Salgını yayan biz değiliz
09:01 Usta ellerle ağacı yayığa dönüştürüyor
09:01 Polis ajanlık dayattı, savcı ‘neden kabul etmedin’ dedi
09:00 28 KASIM 2020 GÜNDEMİ
27/11/2020
22:47 Hasankeyf'i anlatan ‘Keypa12500’ tiyatro oyunu sahnelendi
22:19 2021 yılı bütçesi komisyonda kabul edildi
20:19 2020 İnsan Hakları Ödülü Ebru Timtik'e verildi
19:50 Koronadan 177 kişi daha hayatını kaybetti
19:34 İran nükleer programında görevli fizikçi saldırıda hayatını kaybetti
19:13 BES’ten OHAL Komisyonu’nun incelemelerine tepki
18:59 İstismar sanığından ‘AKP üyesiyim’ savunması
17:55 Savunmasına el konulan eski vekil Aksoy savunma yapmadı
17:53 Dersim'de HDP'lilere soruşturma
17:39 İstanbul esnafı alanlara indi: Dilenmektense direneceğiz
17:12 Welat gazetesi internet üzerinde yayına başladı
17:09 DİB: İçte ve dışta tüm operasyonlar dursun
17:00 Ahmet Davutoğlu’nun korona testi pozitif
16:49 Antep'te bir kadın tutuklandı
16:43 Albayrak’ın Türkiye Varlık Fonu’ndaki görevi de sona erdi
16:04 DTK Sağlık Meclisi: Kendi özgücümüzle dayanışma ağlarını kurmalıyız
15:53 'Kobanê soruşturması'nı başlatan savcı Kocaman’a terfi
15:49 AYM, Cumhurbaşkanı’nın ‘kamulaştırma’ yetkisini uygun buldu
15:47 Hukuk örgütlerinden ortak açıklama: Doğruları savunacağız
15:38 Paylan: Asgari ücret vergiden muaf 4 bin lira olmalı
15:36 Meclis’te incelenmemiş tutanağın değiştirilmesi istifa getirdi
15:06 Orhan: IŞİD zihniyeti bize geri adım attırmayacak
14:55 Kayyımın ‘kilit isimi’ de yolsuzluktan tutuklandı
14:29 Gözaltılara verilen yanıt: Bir adım dahi geri atmayacağız
14:21 Erdoğan sorumluluğu Bilim Kurulu’na yükledi
14:17 KESK'ten üyelerine verilen cezalara tepki
14:10 Ev baskınında darp ve tehdit: Size gününüzü göstereceğiz
13:55 Batman’da 15 kişi gözaltına alındı
13:47 4 aydır oğlunun cenazesini alamıyor
13:46 Bakanlardan TÜSİAD ile ‘reform’ görüşmesi
13:36 Günay: Gerçek reform çürümüş sisteminizin gidişidir
13:34 İstanbul’da gözaltına alınanlar avukatlarıyla görüştü
13:33 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
13:28 ‘Sadaka değil, destek bekliyoruz’
13:08 Tutuklamalara tepki gösteren gazeteciler: Dayanışmaya ihtiyaç var
12:55 Mor Çatı 30 yaşında
12:36 Sevk sırasında darp edilen 16 tutuklu 10 gündür açlık grevinde
12:20 Koruma Kurulu Germiyan’daki RES Projesi’ni durdurdu
12:11 ‘Kamuoyunu eksik bilgilendirenler hesap vermeli’
11:51 Malatya’da deprem
11:44 Yardımcısı gözaltına alınan Şişli Belediye Başkanı Keskin: Sürecin takipçisiyim
11:38 Tahir Elçi için temsili yürüyüş düzenlenecek
11:34 Kılıçdaroğlu’ndan Demirtaş tepkisi: Bunda adalet var mı?
11:32 Birçok kentte gözaltı operasyonu
10:52 HDP binasına gece baskını: O biz geldik
10:28 Dicle'deki balık ölümlerine suç duyurusu
10:01 Muhabirimiz Karataş hücreye konuldu
09:58 Kadınlardan bütçeye tepki: Sosyal yardım değil ekonomik özgürlük
09:25 Diyabet teşhisi konulan tutuklu kötüleşince kanser olduğu anlaşıldı
09:24 Kayyım 6 müdürlüğü tek kişiye teslim etti
09:22 Can: Yeni vesayet sistemi tekledi, devamı gelecek
09:13 Ehmed: Şengal'i yeniden inşa edecek anlaşmaya ihtiyaç var
09:11 Sürgünle başlayan 27 yıllık baskı ve mücadele
09:11 ‘Manisa’da günlük 2 bin kişi Kovid-19’a yakalanıyor’
09:10 ‘Halk tecride karşı mücadeleyi büyütmemizi istiyor’
09:09 Savcı 5 yıl boyunca öldürülen 24 sivilin ‘örgütle bağı’nı araştırdı
09:09 Torîleri anlatan ‘Rêwiyê Demên Windayî’ okurlarla buluştu
09:07 'Elçi cinayetinin faili korunuyor'
09:06 EMEP Genel Başkanı Akdeniz: İktidar uzatmaları oynuyor
09:05 Mahkeme: 'Kürt düşmanı Erdoğan' rencide edici değil
09:00 27 KASIM 2020 GÜNDEMİ
08:31 Soylu, helikopterden atılan Şiban ve Turgut için 'milis' dedi
08:17 Muhabirimiz Hakan Yalçın gözaltına alındı
26/11/2020
23:48 İçişleri Bakanlığı raporunda Roboski Katliamı tespiti
23:25 Elazığ depreminde yıkılan Dilek Sitesi’ne ilişkin dava açıldı
20:26 Ermenekli maden işçileri: Hangi devlete güveneceğiz?
19:47 GGM’deki tecavüz davasının ilk duruşması görüldü
19:32 Türkiye’de 174 can kaybı, 29 bin 132 yeni vaka tespiti
19:22 HDP’den gözaltılara tepki: Ne yaparsanız yapın biz kazanacağız
19:03 Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a satıldı
18:57 Bitlis’te 2 kişi tutuklandı
18:28 HDP İstanbul İl Örgütü'nden bildiri dağıtımı
17:54 Polisin darp ettiği Coşkun’un cenazesi Mardin’de defnedilecek
17:48 Buse Şeker'i öldüren polise müebbet hapis cezası
17:42 Soylu metal işçilerine dönük saldırıyı yalanladı: Nereden dayak yemişler?
17:37 Ebru Timtik’in ölümüne ilişkin bakan Soylu hakkında suç duyurusu
17:02 İran sınırında 3 cenaze bulundu
16:57 Gençler HDP’yi ziyaret etti: KYK borçları silinsin
16:56 Êzidîler Şengal’i korumak için nöbette
16:32 Gazeteci Uçar serbest bırakıldı
16:28 Muhabirimiz Karataş tutuklandı: Haberin objektifliğine gazeteci karar verir
16:25 Meclis’te filyasyon ekibinin kurulması gündemde
16:15 İstismar sanığı duruşmaya ‘takım elbise’ ile katıldı
16:12 Uğurlu: Baskılara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz
16:08 Fahri imam hakkında açılan istismar davası ertelendi
16:05 Antep'te bir kadın gözaltına alındı
15:55 Asgari ücretin görüşüleceği ilk toplantı 4 Aralık’ta