Buldan: Barış Türkiye toplumunun ittifakıyla gelecek

img

ADANA - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ülkede barış istemeyenlerin kendilerine saldırdığını belirterek, “Bu ülkeye barış gelecekse, Türkiye toplumunun ittifakıyla gelecektir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın katılımıyla partinin 8'inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Merkez Park Anfi Tiyatro'da etkinlik düzenledi. Alan HDP bayraklarıyla süslenirken, "Seçilmişler irademizdir dokunma", "HDP umuttur; susturulamaz" ve "Hep birlikte umutlu yıllara; umudu, cesareti ve dayanışmayı büyütüyoruz" yazılı pankartlar asıldı. Polis bariyerleriyle çevrili Anfi’de, etkinliğe katılanlar polis tarafından Genel Bilgi Taraması'ndan (GBT) geçirildi. Etkinliğe HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve milletvekilleri ile partililerin yanı sıra, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), CHP, EMEP, SYKP, ESP, Sol Parti, İHD, DAD ve Halkevleri temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Saygı duruşuyla başlayan etkinlik, Koma Pel ve erbane grubunun müzik dinletisiyle devam etti. 

'BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK İSTEMİYORLAR'

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, hiçbir baskı ve saldırının mücadelelerini engellemeyeceğini belirterek, "HDP'ye zulmedenler, tarihin çöp sepetine atılacak. HDP güneştir. Siz bu güneşi söndüremeyeceksiniz" dedi.

Etkinlik, HDP'nin çalışmalarını ve mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimiyle devam etti. 

BULDAN: BEDELLERLE BUGÜNLERE GELDİK

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kitleyi selamlayarak başladığı konuşmasında, 8 yıldır engellemeler ve baskılara rağmen partisinin mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü kaydetti. Buldan, “8 yaşındayız; 80 yıllık acılarla, bedellerle bugüne geldik. Bizler bu coğrafyada yüzyıllardır yaşadığımız acıların, ödediğimiz bedellerin, çektiğimiz zulmün hiçbir şekilde önümüze engel olarak çıkmasına izin vermedik. Bu ülkeyi yönetenler bizi sürekli baskıyla, şiddetle sınamaya çalıştılar. Biz bu coğrafyada çok büyük bedeller ödedik, çok büyük acılar çektik. Biz bu coğrafyada çocuklarımızı, annelerimizi, babalarımızı bedel ödeyerek toprağın altına gömdük” dedi. 

‘MAHİRLERİN, MAZLUMLARIN, BEHİCE BORANLARIN MİRASI’

Mücadelelerinden taviz vermediklerini söyleyen Buldan, “Ama kararlı mücadeleden asla taviz vermedik, asla boyun eğmedik, asla biat etmedik. Çünkü bizim geleneğimiz; Mahirlerin, Kemallerin, Mazlumların, İboların, Sêvêlerin, Behice Boranların mirasıdır. Onlar boyun eğmedi ki, biz boyun eğelim. Bizim mücadelemiz Selahattin Demirtaşların, Figen Yüksekdağların, İdris Balukenlerin, Çağlar Demirellerin, Gülser Yıldırımların mücadelesidir, onlar biat etmedi ki, diz çökmedi ki, HDP biat etsin, diz çöksün” diye konuştu. 

‘DEMOKRASİYİ SAVUNAN PARTİ HDP’DİR’

Buldan, cezaevlerinde bulunan siyasi tutukluları selamlayarak konuşmasına devam etti. HDP’nin 8 yıldır demokratik bir ülke için çalıştığını ifade eden Buldan, “Bu ülkenin demokratik bir ülke olması, insanların barış içerisinde, kardeşçe yaşayabilmesi, bütün inançların, kimliklerin kendisini özgürce ifade edebileceği ve bir arada eşitçe yaşayabileceği bir ülke için çalışıyoruz. Bu ülkede siyaset yapan partiler içinde en fazla barışı, demokrasi ve özgürlükleri savunan parti bizim partimizdir. Savaşa karşı çıkan parti biziz, demokrasi ve özgürlükleri isteyen parti biziz. Bu ülkede Türküyle Kürdüyle, Lazıyla Çerkeziyle, Ermenisi, Süryanisi, kadınıyla, genciyle, eşit şartlarda ve koşullarda hepimiz bir arada barış içinde yaşamak için her türlü bedeli ödemeye hazır olan bir gelenekten geliyoruz. HDP’nin varoluş ve kuruluş gerekçesi budur” diye belirtti. 

‘BATAKLIKTAN ÇIKMAK İÇİN HDP’Yİ KARALIYORLAR’

Son olarak partisinin Diyarbakır İl Örgütü’ne yapılan baskınla devam eden saldırılara değinerek konuşmasını sürdüren Buldan’ın açıklamaları şöyle: Ama bugün her bu ülkeye demokrasi gelsin, bu ülkede barış sağlansın dediğimizde bize saldıranlar, bizi her gün TV’lerde tartışanlar, tartıştıranlar, partimizi kriminalize etmeye çalışanlar, bu ülkede insanların kardeşçe ve barış içinde yaşamasını istemeyen kesimlerdir. HDP’nin karşı çıktığı nokta budur. İşte bunun için bize saldırıyorlar, bunun için üzerimize geliyorlar. Bizim yarımızı cezaevlerine gönderdiler. Bunun için bugün Diyarbakır İl Örgütümüzü bastılar. Bugün İl Eşbaşkanlarımızı gözaltına aldılar. Her gün yeni bir operasyona uyanıyoruz, her gün yeni bir krizle karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü bu ülkeyi yönetenler uyguladıkları haksızlıkların, hukuksuzlukların, içine girmiş oldukları bataklıktan çıkmak için HDP’yi karalama yöntemini seçtiler. Bu ülkeyi yönetemeyen bir iktidar var. Milyonlarca insanı açlığa ve sefalete sürükleyen bir iktidar var. Milyonlarca işçiyi ve emekçiyi evinde oturmaya mecbur bırakan bir iktidar var. Esnaf kapısını kilitlemek durumunda kaldı. Binlerce insan KHK ile işinden edildi. 

İKTİDAR ÇATIŞMALI ORTAMDAN BESLENİYOR 

Bu ülkeyi yönetemedikleri için gündem değiştirmeye çalışanlar bu ülkenin işçisine, emekçisine, kadınına, muhalefetine saldırmayı önüne yol ve yöntem olarak koydu. Bu ülkeyi yönetenlerin beslendikleri sadece bir şey var; onlar çatışmalı ortamlardan besleniyorlar. Onlar istiyorlar ki her gün bir yerde kriz çıksın, savaş çıksın her gün bir yerde kaos olsun ki bundan faydalansınlar, bundan çıkar elde etsinler. Akdeniz, Libya, Suriye'de Azerbaycan ve Ermenistan’da yaşanan her çatışmada Türkiye bu olayların içine girmiştir. Bunlardan kaynaklı olarak Türkiye felaketin eşiğine gelmiştir. Ekonomik, sosyal, siyasal ve toplumsal krizlerin olduğu bir ülke yarattılar. 

AKP DÜŞÜŞ YAŞIYOR

Bütün bunları niye yaptılar? Bir kez daha iktidara gelebilmek ve koltuklarını koruyabilmek kendi tabanlarında oylarını yükseltmek için yaptılar. Yaptıkları bütün bu yanlışlar onların hanelerine artı olarak değil eksi olarak yansıyor. Bugün yapılan bütün anketlerde AKP düşüş yaşıyor. Bugün AKP’nin düşüşe ama aynı zamanda HDP’nin yükselişe geçtiği günlerdir. Onlar battıkça; saldırdıkça, üzerimize geldikçe biz daha çok büyüyoruz, güçleniyoruz. İşte HDP’yi bugün ayakta tutan, HDP’ye güç veren, moral veren, cesaret veren, umut veren siz değerli halkımızsınız, sizlersiniz. Halkımız dimdik ayakta olduğu sürece HDP’nin sözcüleri alanlarda, meydanlarda sizlerle birlikte olduğu sürece HDP büyümeye devam edecek hiç kimse bunun önüne geçemeyecek. 

ÜLKENİN GELECEĞİ HDP İLE DEĞİŞECEKTİR

Biz kararlı mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz, bu ülkede Kürt sorunu olduğu sürece geri adım atmayacağız. Bu ülkede kadın cinayetleri olduğu sürece geri adım atmayacağız. Bu ülkede tecrit olduğu sürece geri adım atmayacağız. Bu ülkede işçi, emekçi sömürüldüğü sürece biz geri adım atmayacağız. Dereler, ormanlar talan edildiği sürece biz geri adım atmayacağız. Çünkü biz biliyoruz ki bu ülkenin kurtuluşu, geleceği; kadınların, gençlerin, çocuklarımızın, halkımızın geleceği ancak ve ancak HDP iktidara geldiği anda değişecektir. HDP bugün bu ülkeyi yönetmeye kararlı adımlarla yürümektedir. O günler gelecek, devran değişecek, AKP gidecek, bu ülkeyi Türkiye halkları sizler yöneteceksiniz. Bu ülkeyi bizler, Selahattin Demirtaşlar, Figen Yüksekdağlar yönetecek.

HDP BİNASI ÖNÜNDE OTURAN ANNELERE SESLENDİ 

Bizler elbette bu ülkede yaşanan bütün krizlerin çözülmesi için varız. Yaşanan her türlü krizlerin çözümü için çaba sarf ederiz. Buradan annelerimize seslenmek isterim. Cumartesi Annelerine, Barış Annelerine, Diyarbakır HDP İl Örgütü önünde oturan annelere sesleniyorum, hiçbir ayrım yapmadan bizim amacımız hiçbir annenin çocuğunu kaybetmemesidir. Her anne ve babanın evladına sağ salim kavuşmasıdır. Bugün Diyarbakır il binamızın önünde oturan annelerin de Cumartesi Annelerinin de, Barış Annelerinin de acısını en fazla biz yüreğimizde hissederiz. Hele hele eşini kaybeden, çocuklarını yetim olarak büyüten bir anne olarak, seslenmek isterim: Bu acıları en fazla ben bilirim, biz biliriz. Bu acıyı en fazla bizim gibi yaşayanlar bilir. O yüzden diyorum ki, acılarımızı yarıştırmaktan vazgeçip, acılarımızı hissetmemiz geriyor. Siz bizim acımızı bileceksiniz, biz de sizin acınızı bileceğiz. İşte o zaman bu soruna çözümü hep birlikte getireceğiz.

MASAYI DEVİRENLER BARIŞI ENGELLEYENLERDİR

Bu ülkede barış süreci yaşandı. Bu ülkede barış ve müzakere sürecinde anneler ağlamasın, çocuklar hayatını kaybetmesin diye bir süreç başlatıldı. Biz bu süreçte silahlar sussun, demokratik siyaset konuşsun diye bir çaba sarf ettik. Diyarbakır'da oturan annelerin de çocuklarına kavuşması için, bizlerin kayıp olan çocuklarının annelerine kavuşması için, Barış Annelerinin her gün meydanlarda beyaz tülbentleri ile barış barış diye haykırdığı günler için bu süreci başlattık. Ancak bu süreci bitirenler, sürecin amacına ulaşmasını istemeyenler, masayı devirenler bu süreçten rahatsız oldular. Keşke o süreç devam etseydi, o masa devrilmeseydi ve anneler çocuklarına kavuşsaydı. Bugün bu ülkeyi yönetenler, o masayı devirenler bu ülkeye barışın gelmesini engelleyendir. 

Biz her şeye rağmen şunu ifade ediyoruz asla ve asla hiçbir annemizin gözlerinden yaş gelmesini istemeyiz, yüreğinin evlat acısıyla yanmasını asla istemeyiz. Çocuklarımızın geleceği için, bu sürecin başarıya ulaşması için Türkiye halklarının birlikte başlattığı yeni bir sürece ihtiyaç vardır. AKP hükümeti ile değil. AKP hükümetinin Kürtlere, bu ülkede yaşayanlara zulümden başka bir şey vermediğini biliyoruz. Bu ülkeye barış gelecekse Türkiye toplumunun ittifakıyla barış gelecektir. Yeni bir seçim döneminde AKP tamamıyla bitecek ve gidecektir, bunun müjdesini veriyorum.

HALK İTTİFAKINI BÜYÜTME ZAMANI

Biz bu örnekleri 7 Haziran’da gördük, 23 Haziran’da, 31 Mart Yerel Seçimlerinde gördük. Biz bunu Adana’da, Mersin'de, Antalya’da, İstanbul’da, Ankara’da gerçekleştirdik. Şimdi bu birlikteliği, yani demokrasi ittifakını, halk ittifakını daha da büyütmenin zamanı gelmiştir. Siyasi partiler kendi parti çıkarlarını düşünmek yerine halkın çıkarlarını düşünmek zorundadır. Bütün partiler kendi içindeki kavgayı bir yana bırakmak zorundadır. Her partinin önceliği halkımız olmalıdır. Bizim önceliğimiz halkımızdır. Halkımızın istediği ve dediği şekilde, bütün seçilmişleri de başta olmak üzere bundan sonraki demokratik güç birliklerinde bu ülkenin geleceği için adım atmaya hazırız. Yeter ki kararlı olalım, umutlu olalım, cesaretli olalım, asla ve asla boyun eğmeyelim, AKP hükümetini sandığa gömelim. Bunu gerçekleştireceğiz. 

HALKLAR BAHÇESİ 

Artık AKP’nin halkın içerisine çıkacak, toplumun yüzüne bakacak yüzü kalmamıştır. Her yaptıkları hata, yarattıkları kriz onların eksi olarak hanelerine yazılıyor. Bunun artık geri dönüşü yok. Türkiye, halkların ittifakı ile güzel ve özgür bir ülke ve bu ülkede yaşayacak halklar bahçesi olacak. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkesiyle herkesin hep birlikte yaşadığı bir ülkeyi, bu ülkenin çocuklarına armağan edeceğiz. Ben bir kez daha HDP’nin 8’inci kuruluş yıldönümünün Türkiye halklarına hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonraki dönemde de daha çok cesaret ve umutla, daha fazla kararlılıkla el ele, omuz omuza, yürek yüreğe hep birlikte bu mücadele en ön saflarda yürüyelim ve birlikte kazanalım.”

Etkinlik balonların uçurulması ve müzik dinletisiyle son buldu.

Diğer başlıklar

10:51 İHD ve MEBYA-DER yöneticilerinin evlerine polis baskını
10:32 Rektör eski AKP'li belediye başkanını müdür olarak atadı
10:26 Kardeş Türküler'den Tahir Elçi anısına ‘Hewar’
10:12 Kozluk Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alındı
10:07 Bütçe halktan kaçırıldı
09:39 Bursa'da gözaltına alınan avukatlar serbest bırakıldı
09:38 Beştaş: MHP mafyaya dayandığını ilan etti
09:36 GGM’de tecavüze uğrayan Z.N. 4 ay sonra konukevine nakledildi
09:33 ‘Dersim’de Alevi kimliğini yok etmeye çalışıyorlar’
09:32 Antep'te 13 siyasetçi tahliye edildi
09:02 Ağır hasta tutuklu Turan’ın avukatı: Her an ölebilir
09:02 ‘Rojavalı tutuklular iki kez cezalandırılmak isteniyor’
09:02 65 yaş üstü yurttaşlar: Salgını yayan biz değiliz
09:01 Usta ellerle ağacı yayığa dönüştürüyor
09:01 Polis ajanlık dayattı, savcı ‘neden kabul etmedin’ dedi
09:00 28 KASIM 2020 GÜNDEMİ
27/11/2020
22:47 Hasankeyf'i anlatan ‘Keypa12500’ tiyatro oyunu sahnelendi
22:19 2021 yılı bütçesi komisyonda kabul edildi
20:19 2020 İnsan Hakları Ödülü Ebru Timtik'e verildi
19:50 Koronadan 177 kişi daha hayatını kaybetti
19:34 İran nükleer programında görevli fizikçi saldırıda hayatını kaybetti
19:13 BES’ten OHAL Komisyonu’nun incelemelerine tepki
18:59 İstismar sanığından ‘AKP üyesiyim’ savunması
17:55 Savunmasına el konulan eski vekil Aksoy savunma yapmadı
17:53 Dersim'de HDP'lilere soruşturma
17:39 İstanbul esnafı alanlara indi: Dilenmektense direneceğiz
17:12 Welat gazetesi internet üzerinde yayına başladı
17:09 DİB: İçte ve dışta tüm operasyonlar dursun
17:00 Ahmet Davutoğlu’nun korona testi pozitif
16:49 Antep'te bir kadın tutuklandı
16:43 Albayrak’ın Türkiye Varlık Fonu’ndaki görevi de sona erdi
16:04 DTK Sağlık Meclisi: Kendi özgücümüzle dayanışma ağlarını kurmalıyız
15:53 'Kobanê soruşturması'nı başlatan savcı Kocaman’a terfi
15:49 AYM, Cumhurbaşkanı’nın ‘kamulaştırma’ yetkisini uygun buldu
15:47 Hukuk örgütlerinden ortak açıklama: Doğruları savunacağız
15:38 Paylan: Asgari ücret vergiden muaf 4 bin lira olmalı
15:36 Meclis’te incelenmemiş tutanağın değiştirilmesi istifa getirdi
15:06 Orhan: IŞİD zihniyeti bize geri adım attırmayacak
14:55 Kayyımın ‘kilit isimi’ de yolsuzluktan tutuklandı
14:29 Gözaltılara verilen yanıt: Bir adım dahi geri atmayacağız
14:21 Erdoğan sorumluluğu Bilim Kurulu’na yükledi
14:17 KESK'ten üyelerine verilen cezalara tepki
14:10 Ev baskınında darp ve tehdit: Size gününüzü göstereceğiz
13:55 Batman’da 15 kişi gözaltına alındı
13:47 4 aydır oğlunun cenazesini alamıyor
13:46 Bakanlardan TÜSİAD ile ‘reform’ görüşmesi
13:36 Günay: Gerçek reform çürümüş sisteminizin gidişidir
13:34 İstanbul’da gözaltına alınanlar avukatlarıyla görüştü
13:33 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
13:28 ‘Sadaka değil, destek bekliyoruz’
13:08 Tutuklamalara tepki gösteren gazeteciler: Dayanışmaya ihtiyaç var
12:55 Mor Çatı 30 yaşında
12:36 Sevk sırasında darp edilen 16 tutuklu 10 gündür açlık grevinde
12:20 Koruma Kurulu Germiyan’daki RES Projesi’ni durdurdu
12:11 ‘Kamuoyunu eksik bilgilendirenler hesap vermeli’
11:51 Malatya’da deprem
11:44 Yardımcısı gözaltına alınan Şişli Belediye Başkanı Keskin: Sürecin takipçisiyim
11:38 Tahir Elçi için temsili yürüyüş düzenlenecek
11:34 Kılıçdaroğlu’ndan Demirtaş tepkisi: Bunda adalet var mı?
11:32 Birçok kentte gözaltı operasyonu
10:52 HDP binasına gece baskını: O biz geldik
10:28 Dicle'deki balık ölümlerine suç duyurusu
10:01 Muhabirimiz Karataş hücreye konuldu
09:58 Kadınlardan bütçeye tepki: Sosyal yardım değil ekonomik özgürlük
09:25 Diyabet teşhisi konulan tutuklu kötüleşince kanser olduğu anlaşıldı
09:24 Kayyım 6 müdürlüğü tek kişiye teslim etti
09:22 Can: Yeni vesayet sistemi tekledi, devamı gelecek
09:13 Ehmed: Şengal'i yeniden inşa edecek anlaşmaya ihtiyaç var
09:11 Sürgünle başlayan 27 yıllık baskı ve mücadele
09:11 ‘Manisa’da günlük 2 bin kişi Kovid-19’a yakalanıyor’
09:10 ‘Halk tecride karşı mücadeleyi büyütmemizi istiyor’
09:09 Savcı 5 yıl boyunca öldürülen 24 sivilin ‘örgütle bağı’nı araştırdı
09:09 Torîleri anlatan ‘Rêwiyê Demên Windayî’ okurlarla buluştu
09:07 'Elçi cinayetinin faili korunuyor'
09:06 EMEP Genel Başkanı Akdeniz: İktidar uzatmaları oynuyor
09:05 Mahkeme: 'Kürt düşmanı Erdoğan' rencide edici değil
09:00 27 KASIM 2020 GÜNDEMİ
08:31 Soylu, helikopterden atılan Şiban ve Turgut için 'milis' dedi
08:17 Muhabirimiz Hakan Yalçın gözaltına alındı
26/11/2020
23:48 İçişleri Bakanlığı raporunda Roboski Katliamı tespiti
23:25 Elazığ depreminde yıkılan Dilek Sitesi’ne ilişkin dava açıldı
20:26 Ermenekli maden işçileri: Hangi devlete güveneceğiz?
19:47 GGM’deki tecavüz davasının ilk duruşması görüldü
19:32 Türkiye’de 174 can kaybı, 29 bin 132 yeni vaka tespiti
19:22 HDP’den gözaltılara tepki: Ne yaparsanız yapın biz kazanacağız
19:03 Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a satıldı
18:57 Bitlis’te 2 kişi tutuklandı
18:28 HDP İstanbul İl Örgütü'nden bildiri dağıtımı
17:54 Polisin darp ettiği Coşkun’un cenazesi Mardin’de defnedilecek
17:48 Buse Şeker'i öldüren polise müebbet hapis cezası
17:42 Soylu metal işçilerine dönük saldırıyı yalanladı: Nereden dayak yemişler?
17:37 Ebru Timtik’in ölümüne ilişkin bakan Soylu hakkında suç duyurusu
17:02 İran sınırında 3 cenaze bulundu
16:57 Gençler HDP’yi ziyaret etti: KYK borçları silinsin
16:56 Êzidîler Şengal’i korumak için nöbette
16:32 Gazeteci Uçar serbest bırakıldı
16:28 Muhabirimiz Karataş tutuklandı: Haberin objektifliğine gazeteci karar verir
16:25 Meclis’te filyasyon ekibinin kurulması gündemde
16:15 İstismar sanığı duruşmaya ‘takım elbise’ ile katıldı
16:12 Uğurlu: Baskılara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz