Şimdi HDP’ye sahip çıkma zamanı

img

ANKARA - Kobanê soruşturması kapsamında haklarında fezleke hazırlanan HDP’li vekiller Meral Danış Beştaş ve Garo Paylan, “Eninde sonunda direniş kazanacak” diyerek, “Şimdi HDP’ye ve demokrasiye sahip çıkma zamanı” çağrısı yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 6 yıl sonra 6-8 Ekim Kobanê protestoları gerekçesiyle HDP’li eski milletvekilleri ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi dün gözaltına alındı. 2014 yılı MYK’sinde yer alan ve yeniden seçilerek milletvekili olan 7 kişi hakkında da savcılık tarafından fezleke hazırlandı.
 
Haklarında fezleke hazırlanan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
BEŞTAŞ: SİSTEMATİK SALDIRI HİÇ DURMADI
 
HDP’ye son 5 yılda sistematik bir şekilde gözaltı, tutuklama, saldırı ve ceza verme politikalarının aralıksız sürdüğünü dile getiren Siirt Milletvekili Beştaş, “HDP’ye yönelik operasyonların adı, yöntemi, zamanlaması değişiyor. HDP’ye yönelik saldırı, sistematik gözaltı, tutuklama, ceza verme aralıksız devam ediyor. Öyle ara verme gibi bir durum yok. Hemen hemen her gün bir ilimizde, ilçemizde mutlaka bir saldırı oluyor. Ara ara da sanki gerçekten ortada bir suç varmış, HDP bir suç örgütüymüş gibi lanse edilerek, kamuoyunu yanıltma, algıyı yönetme gibi bir tablo oluşturuluyor” dedi.
 
İktidarın 6-8 Ekim eylemlerini bir seçim kampanyası şeklinde kullandığını kaydeden Beştaş, “6-8 Ekim olayları 2014’te meydana geldi. Biz 2020 yılındayız. Kobanê olaylarını kendi saldırılarına meşru zemin yaratmak için kullanıyorlar” diye belirtti.
 
6 YIL SONRA SORUŞTUMA
 
6-8 Ekim Kobanê eylemlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kobanê düştü, düşüyor” sözlerini sarf edene kadar ölümler yaşanmadığını hatırlatan Beştaş, “Bizim parti olarak DAİŞ’e tavrımız bugün neyse o gün de oydu” dedi. O dönemde MYK üyeleri hakkında açılan soruşturma hakkında da Beştaş, şunları söyledi: “O dönemde açılan davalar ‘gösteri yürüyüşe tahrik’ bunun da alt sınırı 1 yıl, üst sınırı 3 yıl. O dönemde hepimiz hakkında açılan buydu. Ortada bugün söyledikleri gibi suç falan yoktu. Soruşturma kapsamında şimdiye kadar tek bir MYK üyesinin ifadesi alınmamış, 6 yıl sonra yeni bir şey oluşturalım dediler.”
 
‘BARIŞA YANIT OPERASYON OLDU’
 
Siyaseten kendileriyle rekabet edemeyen AKP’nin yargıyı bir sopa olarak kullandığını kaydeden HDP’li vekil Beştaş, yargı eliyle partilerinin etkisiz kılınmaya çalışıldığını vurguladı. Beştaş, “Biz barış, onlar savaş isteyen tarafta. Biz parti olarak demokratik çözümün barıştan geçtiğini, Türkiye’nin demokratikleşmesinin Kürt meselesinin çözülmeden mümkün olamayacağını, herkesin eşit yurttaş olması gerektiğini ifade ettikçe iktidarın cevabı ise operasyon oldu. “
 
TOPLUMUN GELECEĞİNE SALDIRI 
 
Yapılan operasyonun doğrudan hukuka, adalete, demokrasiye, temsil ve demokratik siyaset hakkına bir saldırı olduğunu belirten Beştaş, “Bu saldırı herkesedir. Muhalefet ve tüm toplumsal dinamikleri şunu bilmeli, şu anda HDP’ye yönelik saldırı toplumun geleceğine yöneliktir. HDP Türkiye’de umudu, aydınlık bir geleceği temsil ediyor. Bu saldırı her yere sirayet edecek. Biz 3’üncü büyük partiyiz. HDP’ye sahip çıkılmazsa Türkiye’de kimse artık hukuku savunuyorum, bu ülkeye demokrasi gelecek diye bir iddia da bulunamaz” dedi.
 
PAYLAN: DİRENİŞ KAZANACAK
 
HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, iktidarın HDP’ye saldırdıkça zayıfladığını ve Türkiye demokrasisinin bir kez daha yara aldığını vurguladı. Yapılan gözaltılara karşı geniş bir kesimden büyük bir tepkinin geldiğini belirten Paylan, bu anlamda iktidarın istediğini elde edemediğine dikkat çekti. Paylan, “Onların zulüm konusunda bir inatları var, bizim de direniş konusunda bir inadımız var. Eninde sonunda direniş kazanacak” dedi.
 
‘BÜYÜK BİR HEZİMET YAŞIYORLAR’
 
Böylesi kapsamlı bir operasyonu beklediklerini dile getiren Paylan, şöyle devam etti: “Çünkü iktidar herhangi bir hikaye yaratamıyor. Türkiye, derin bir siyasi ve ekonomik kriz yaşıyor. Bu anlamda toplumu kutuplaştırma siyasetine ve bir düşman yaratmaya ihtiyaç duyuyorlar. Erdoğan’ın Libya, Suriye, Ege ve Doğu Akdeniz’deki siyaseti çöktü. Büyük bir hezimet yaşıyorlar. Tekrar içe dönük düşman siyasetini kendilerince düşman bildikleri HDP’ye karşı, başta Kürt halkı olmak üzere halklara karşı, bütün demokrasi güçlerine karşı kapsamlı bir saldırıyı planladılar. MGK sonrası düğmeye bastılar. 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili, oradaki direnişle ilgili, halk hareketiyle ilgili çeşitli defalar davalar açıldı, tutuklamalar, gözaltılar oldu. Ama hepsi boşa çıktı. HDP’yi bitiriyoruz algısını yaratmaya çalışıyorlar ama ben bunun da ters tepeceğini düşünüyorum.”
 
‘HODRİ MEYDAN DİYORUZ’
 
Kobanê eylemleri sırasında yaşananların aydınlatılması için defalarca araştırma önergesi verdiklerini ancak bu önergelerin iktidar oylarıyla reddedildiğini hatırlatan Paylan, “Burada büyük bir yalanın ve iftiranın olduğunu Türkiye halklarının bildiğini düşünüyorum. Bizde 6-8 Ekim ile ilgili AKP’nin yalanlarına karşı hakikati anlatmaya çalışacağız. Çünkü orada hayatını kaybedenler sonuçta devletin provokasyonu ile hayatını kaybetti. Pek çok ilde kontra güçler harekete geçirildi ve vatandaşlarımız infaz edildiler. AKP’nin yalanlarını ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Gelin hodri meydan diyoruz biz korkmuyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘GÜNDEM DEĞİŞTİRME OLARAK YAKLAŞILMAMALI’
 
Paylan, HDP’ye dönük saldırılara “gündem değiştirme” olarak yaklaşılmaması gerektiğini vurgulayarak, esas gündemin HDP’ye saldırılar olduğunu söyledi. Paylan, “Erdoğan savaş ve kutuplaşma siyaseti üzerinden son 5 yıldır iktidarını sürdürdü. Ve yeniden gerilim siyasetini arttırarak, tekrar iktidar olmanın hesabını yapıyor. Belki erken seçim hesabı yapıyor. Buna karşı muhalefetin yeterli cesareti gösteremediğini görüyoruz geçmiş yıllarda. Belki bugün farklı tutum sergilendi ama şuanda korku siyasetine karşı cesaret siyasetinin artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Asgari müştereklerde buluşarak Türkiye’nin yeniden demokrasi inşası olması için omuz omuza gelmeliyiz” dedi.
 
DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMA ZAMANI
 
Kobanê eylemeleri ile ilgili gerekli yargılamaların yapılmadığını dile getiren HDP’li vekil Paylan, Saray’a çağrılan bir savcı tarafından gerçekleştirilen operasyonu “pespayelik” olarak değerlendirdi. Paylan, Ankara Cumhuriyet Başsavcısının emir ve talimatları yerine getirdiğini belirterek, haklarında pek çok uyduruk fezleke hazırlandığını söyledi.
 
Paylan, şöyle devam etti: “Biz fezlekelerden korkuyor olsaydık şu an da bu siyaseti zaten yapıyor olmazdık. Bu tip operasyonlarla korkacak insanlar değiliz, bunu anlamış olmaları lazım. HDP’nin ve HDP’ye gönül verenlerin geldiği gelenekler, mücadele gelenekleridir. Onlar bize saldırdıkça bitiyorlar. Ama biz Türkiye’nin demokrasisinin bitmemesini istiyoruz. Demokrasiye inanan herkesin HDP’ye sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda da gerekli destek açıklamaları oldu ama bunun artarak devam etmesini, HDP’yi sahiplenmenin aslında demokrasiyi sahiplenmek olduğunu, HDP’ye yapılanların yarın herhangi bir kuruma ya da siyasi partiye karşı yapılabileceğini biliyoruz. Şimdi HDP’ye ve demokrasiye sahip çıkma zamanı.”

Diğer başlıklar

18:56 37 gündür bekletilen Başak'ın cenazesi ailesine verildi
18:35 ‘Kadınların gücünden korkanlar gözaltı ve tutuklamaları devreye koyuyor’
18:28 İzmir’de 4 hastane tahliye edildi
18:14 Fransa’dan Türkiye’ye deprem yardımı çağrısı
18:06 ‘Kobanê soruşturması'nda gözaltı süresi uzatıldı
18:03 Eşbaşkanların tutuklanmasına tepki: Katmerli şiddetin tohumları atılıyor
17:53 Kandilli Rasathanesi: Artçılar 15 gün sürebilir
17:18 AFAD: 6 kişi hayatını kaybetti, en az 202 kişi yaralandı
16:47 'Ayşe Gökkan intikam alınırcasına gözaltına alındı'
16:40 HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları tutuklandı
16:32 Hakkari'de tüm etkinlikler yasaklandı
15:59 HDP’den şerh: Emekçilerin payına koca bir hiç düştü
15:45 AKP’li eski belediye başkanından kadına ölüm tehdidi
15:24 ‘Devlet cinsiyetçi rollerini erkeklere devretmiştir’
15:22 Okul müdüründen öğretmenlere mobing ve tehdit iddiası
15:06 Halil Sezai tahliye edildi
14:56 Ege’de 6,6 şiddetinde deprem: Enkaz altında insanlar var
14:42 Maden işçileri: Sözler tutulmazsa Ankara’ya yürüyeceğiz
14:26 Gülistan Doku 300 gündür kayıp
14:17 TJA: Gözaltına alınanları serbest bırakın
14:11 ‘Sağlıkçıların ölmesi bekleniyor’
14:04 Camiye Azerbaycan bayrağı asıldı
14:03 Fincancı: Sağlık emekçileri ölüme terk edildi
13:58 Tarsus Kampüs Cezaevi Raporu: Darp, tehdit, hakaret…
13:57 Suruç anmasında darp edilen 37 kişi hakkında dava açıldı
13:46 HDP’li eşbaşkanların serbest bırakılmasını istediler
13:30 DTSO TÜYAP ile yollarını ayırdı
12:59 Günay: Kobanê soruşturması ile IŞİD’in harekete geçmesi tesadüf değil
12:37 Bingöl’de 4.1 büyüklüğünde deprem
12:15 HDP Diyarbakır eşbaşkanlarına tutuklama istemi
12:07 Birleşik Metal-İş: İktidarın torba yasası adaletsizlikle dolu
11:32 Çocuğa dönük cinsel istismarı yurttaşlar engelledi
11:24 HDP’li eşbaşkanlar 8 gün sonra adliyeye çıkarıldı
11:14 Tahrip edilen yaylalara çim ekilecek
10:56 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuruda bulundu
10:55 NYT Erdoğan ile Trump arasındaki Halkbank trafiğini yazdı
10:28 Mesut Yılmaz yaşamını yitirdi
10:18 Artvin'de jeotermal ihalesi yapılacak
10:16 Temelli: Faşizm bütçesinin alternatifi üçüncü yol bütçesidir
10:02 Çöktürme Planı’nda 6’ncı yıl: Çöktüreyim derken vahim bir şekilde çökecekler
09:40 Dr. Çamlı: Aşı ihtiyacı karşılamaktan çok uzak
09:39 Fransa'da Ulusal Savunma Konseyi acil toplanıyor
09:10 Müzisyenler işsizlikle karşı karşıya
09:09 Veziryan: Türkiye, Kafkasya'da barış çabalarını boşa çıkarıyor
09:08 Dersim'de acıların sembolü: Ağlayan Kayalar
09:06 Cumartesi İnsanları: Susurluktan bu yana zihniyet hiç değişmedi
09:06 Ekonomist Mihemed Hisên: Yolsuzluklar nedeniyle büyük protestolar yolda
09:05 Gazetecilerin tutukluluğu AYM’ye taşınacak
09:03 Dağda şampiyon, tarlada toplayıcı
09:02 Gazeteci Gök’e ‘gazetecilik faaliyetleri’ davası
09:01 Tutukluların ‘hak’ eylemi 47’nci gününde
09:01 50 bin Kürtçe atasözü 4 ciltte toplandı
09:01 Mardin'de 'kentsel dönüşüm': Siluet bozulacak
09:01 HDP'li Avcı'dan tecride karşı topyekun mücadele çağrısı
09:00 30 EKİM 2020 GÜNDEMİ
08:28 Mardin ve Adana’da gözaltılar: Aralarında TJA Sözcüsü Gökkan da var
08:28 Urfa'da 2 tutuklunun testi pozitif çıktı
29/10/2020
23:45 Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı
21:17 Efrîn’de 18 sivil kaçırıldı
20:36 Trafik kazasına karışan kaymakamın ifadesi alınmadı
20:03 Ceylanpınar'da ağaç kıyımı
19:40 Gültekin'in katledilmesini protesto eden 12 kadına dava açıldı
19:30 Jin News internet sitesi erişime engellendi
19:07 Türkiye’de hasta sayısı 370 bin 832’ye yükseldi
19:02 İspanya OHAL kararını 6 ay daha uzattı
18:33 Kovid-19 nedeniyle 3 hekim daha hayatını kaybetti
17:24 HDP: Fransa’daki katliam inanç istismarcılığının eseridir
17:20 Temelli: İki yurttaşın helikopterden atılması Türkiye’deki rejimin maskelenemez hali
16:06 Pencewini: Olası bir çatışma Kürdistan'a yayılır
16:04 Gazeteci Kanbal'ın soruşturmasına takipsizlik
15:58 Mardin Barosu'nun başvurusu da reddedildi
15:50 ‘İhraç edilen 130 bin emekçi işlerine iade edilsin’
15:49 ‘Ünye Fatsa gibi olmasın’
14:55 Alman Hükümeti'nden Türkiye'ye: İmralı'ya dair yükümlüklerinizi yerini getirin
14:45 KESK üyeleri: KHK’lerle mücadeleyi sürdüreceğiz
14:40 ÖHD’den ÖDAV’a destek
14:08 HDP’li eşbaşkanların yarın adliyeye çıkarılması bekleniyor
13:55 Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde ayakkabı yasağı
13:03 MEBYA-DER: Cenazelere karşı düşman hukukunu bırakın
12:41 Kürt basınının emektarı Kaya mezarı başında anıldı
12:21 12 kentte 93 kişi gözaltına alındı
12:12 Anmaya katılanları saygı duruşuna davet ettiği için yargılanacak
12:08 HDP eski PM üyesi Demirkıran'ın evine baskın
11:57 Fransa’da bıçaklı saldırı: 3 kişi yaşamını yitirdi
11:42 Gazeteci Yalçın hakkında dava açıldı
11:40 Öcalan’ın avukatlarından yeni başvuru
11:22 Polis 3 yıl önce defnedilen Tabak’ın mezarını açtı
11:14 SES: KHK’li sağlık emekçileri acilen görevlerine iade edilmeli
10:53 Gaziosmanpaşa’da minibüs devrildi: 8 yaralı
10:40 Van’da Erdoğan seferberliği
10:27 Amed Şehir Tiyatrosu perdelerini açıyor
10:07 Kamişli’yi taciz eden Sarı’ya 6 yıl hapis istemi
09:46 İstismar vakalarında cezasızlık örnek teşkil ediyor
09:39 Tutuklulara verilmeyen Kürtçe mektuplar Ankara’ya gönderiliyor
09:23 Antalya L Tipi'ndeki ihlaller raporlaştırıldı
09:23 İstanbul’da yağış yaşamı felç etti
09:18 Çocuğa tecavüz eden Osman Ç.’nin iddianamesi tamamlandı
09:05 'Şengal anlaşması yeni bir fermanın kararıdır'
09:05 Nebî Hûrî Höyüğü yağmalandı
09:03 Kadınlar taciz ve tecavüze karşı köy köy geziyor