AYM Güven’in başvurusunu 'kabul edilemez' buldu

img

DİYARBAKIR - Anayasa Mahkemesi, HDP’li Leyla Güven’in milletvekilliğinin düşürülmesine neden olan KCK davasında, yapılan ihlal başvurusunu reddetti. Güven’in vekilliğinin düşürülmesine ilişkin yaptığı başvurunun incelemesi ise sürüyor.

 
Anayasa Mahkemesi, 2009’da Viranşehir Belediyesi Başkanıyken başlatılan KCK operasyonları kapsamında tutuklanan ve bu davadan hüküm giydiği için milletvekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in yaptığı bireysel başvuruyu kabul edilemez buldu. 
 
KCK Ana Davası’nda yargılanan Kürt siyasetçilere verilen cezasının Yargıtay tarafından onanmasıyla Güven’in avukatları, Anayasa Mahkemesi’ne adil yargılanma hakkının, örgütlenme özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün ve serbest seçim hakkının ihlali yönünde bireysel başvuruda bulundu.
 
Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvurunun incelenmesi sürerken, verilen cezanın 4 Haziran’da Meclis Genel Kurulu’na getirilmesiyle, Güven ve aynı dosyadan HDP Milletvekili Musa Farisoğulları ile MİT TIR’ları dosyasında hüküm giyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürüldü. Güven’in başvurusunun incelenmesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi, adil yargılama hakkı kapsamında tercüman yardımında faydalanmama yönünde yapılan ihlal başvurusunda ihlalinin olmadığına karar verdi. 
 
Anayasa Mahkemesi, tanık dinleme, sorgulama, bağımsız ve tarafsız mahkeme yargılanma hakkaniyette uygun adil yargılama hakkının ihlali yönündeki başvuruyu; “delilleri sunma ve temel hak ve özgürlüğün ihlal edildiğine ilişkin açıklamalarda bulunma yönündeki yükümlülüğün yerine getirilmediği, dolayısıyla iddiaların temellendirilemediği sonucuna” ulaştı.
 
Anayasa Mahkemesi, örgütlenme, ifade özgürlüğü ve serbest seçim hakkının ihlaline ilişkin başlığı yapılan başvuruyu, Anayasa'da öngörülen temel hak ve özgürlüklere yönelik bir müdahalenin olmadığı veya müdahalenin ihlal teşkil etmediği kararına vardı.
 
‘AÇIKÇA DAYANAKTAN YOKSUN’
 
Anayasa Mahkemesi kararında şu ifadelere yer verdi: “Açıklanan gerekçelerle, diğer kabul edilebilirlik şartları incelenmeksizin, adil yargılanma hakkı kapsamında tercüman yardımından yararlanma hakkının, adil yargılanma hakkı kapsamında tanık dinletme ve sorgulama hakkının, adil yargılanma hakkı kapsamında bağımsız ve tarafsız mahkemede yargılanma hakkının, adil yargılanma hakkı kapsamında hakkaniyete uygun yargılanma hakkının, örgütlenme özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün ve serbest seçim hakkının ihlal edildiği iddialarının açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna yargılama giderlerinin başvurucu üzerinde bırakılmasına kesin olarak karar verildi.”
 
Güven’in milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından söz konusu işlemin Anayasaya aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuru ise henüz karara bağlanmadı.  
 
‘SEÇİLMİŞLER PARTİLERİNE GÖRE MUAMELE GÖRÜYOR’
 
Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı değerlendiren Güven’in avukatı Reyhan Yalçındağ, “Seçilmiş Kürt olmak, seçilme hakkının tanındığı anlamına gelmiyor. Tam tersine artık bu ülkede seçilmişler, kimliklerine ve siyaset yaptıkları partiye göre muamele görüyor. Bunu sokakta bir emniyet mensubunun belediye başkanlarına ya da milletvekillerine yönelik tehdit söylemlerinden de basın açıklamaları esnasındaki fiziki müdahalelerinden de yüksek yargı kararlarından da çıkartmak mümkün” diye konuştu.
 
‘KARAR CİDDİ HUKUKSUZLUKLAR BARINDIRMAKTA’
 
Güven’in Viranşehir Belediye başkanıyken 2009’da Kürt siyasetçilere, belediye başkanlarına, meclis üyelerine, avukatlara, insan hakları savunucularına yönelik KCK operasyonları adıyla yürütülen operasyonlar kapsamında tutuklandığını ve 4 buçuk ay tutuklu yargılandığına ve bu davadan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldığına dikkat çekti. Yalçındağ, “Nihayetinde hakkında ‘örgüt üyeliği’ gerekçesiyle verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasının onanması üzerine henüz milletvekilliği devam ederken 17 Aralık 2019’da AYM’ye yaptığımız bireysel başvuru hakkında verilen kabul edilemezlik kararı ciddi hukuksuzluklar barındırmakta; esasa dair tek bir değerlendirme sunulmaksızın tüm iddialarımız reddedilmiştir” ifadelerini kullandı.  
 
‘SEÇİLME HAKKI İHLAL EDİLMEKTEDİR’ 
 
“Her şeyden evvel belirtmek isterim ki, başvuru üzerinden 8 ay 15 gün geçmeden alelacele verilen bu karara dayanak teşkil eden derece mahkemesinin kararı bile 11 bin 85 sayfadır” diyen Yalçındağ, “Dosya kapsamında Sayın Güven’e atfedilebilecek tek bir suç bulmak imkansızdır. Kararın dayanağı sadece ve sadece partisinin kadın meclisi tarafından belediye başkan adayı gösterilmek, partisinin yerel yönetimler bürosuna gitmek, aynı partinin MYK üyeleri, kadın yöneticileri ya da belediye başkanları ile telefonda görüşme yapmaktır. Tüm siyasi partiler için demokratik görünen yerel yönetimler komisyonu, siyaset akademileri, kadın ve gençlik örgütlenmeleri, mesele DTP, BDP, DBP ve şimdi de HDP söz konusu olunca kiriminal görünmekte, Anayasal örgütlenme hakkı hiçe sayılmakta ve de son kertede seçilme hakkı ihlal edilmektedir” şeklinde konuştu.
 
Barış ve Demokrasi Partisi’nin siyaset akademisinde ders verdiği için Türkiye’de hüküm giyen yazar Ragıp Zarakolu hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararıyla Anayasa Mahkemesi’nin vekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu hakkındaki ihlal kararına işaret eden Yalçındağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) Fethullah Gülen yapılanmasının yürüttüğü “kumpas dosyalarında KCK dosyalarının da yer aldığını” hatırlattı.
 
‘BERBEROĞLU’NDA OLDUĞU GİBİ İHLAL KARARI VERİLMELİYDİ’
 
Anayasa Mahkemesi kararına, “HSYK kararlarına rağmen, Ergenekon, Balyoz gibi çok sayıda davanın kumpas kabul edilip düşürülmesine rağmen KCK adı altında yürütülen davalarda ihraç edilen aynı hakim ve savcıların kararlarının ‘hukuki’ kabul edilmesini anlamakta güçlük çekmekteyiz” sözleriyle tepki gösteren Yalçındağ, şöyle konuştu: “Hatırlatmak isteriz ki müvekkilimiz başvuruyu yaptığı esnada milletvekilidir ve sonrasında hakkındaki karar Mecliste okunarak vekilliği düşürülmüştür. Berberoğlu kararında olduğu gibi bu başvuruda da AYM’nin vermesi gereken karar, muhalif örgütlenme hakkı ve siyasi ifade özgürlüğü kapsamında başvurucunun aynı zamanda serbest seçim hakkının ihlal edildiğine dair olmalıyken, ret kararının verilmesi AYM ve AİHM’in içtihatlarına açık aykırılık teşkil etmektedir. Önümüzdeki son yol şimdi AİHM’e başvurmak olup, hep birlikte göreceğiz ki başta yasallık ilkesi ve örgütlenme hakkı olmak üzere serbest seçim hakkının ciddi şekilde ihlal edildiği tespitleriyle son bulacaktır. Siyasetin dönemsel değişimlerinin hukuk mekanizmaları üzerinde yansımasını bulmasını biz hukukçular olarak asla kabul etmiyoruz ve yaşanan bu ağır hak gasplarıyla ilgili hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.”
 

Diğer başlıklar

16:17 Süleyman Soylu ve eşi Kovid-19’a mı yakalandı?
15:57 AFAD yurttaşlar için yardım çağırısı yaptı
15:52 Bitlis’te askeri operasyon ve orman yangını
15:48 Amedspor deplasmanda kaybetti
15:39 'Ne Ayşe Gökkan ne de diğer kadınlar saldırılarınıza boyun eğmeyecek'
15:34 Erdoğan ekonomi için 'sabır' istedi
15:26 Kerkük eski valisi Necmeddin Kerim hayatını kaybetti
15:17 Balıkesir ve Diyarbakır'da gözaltılar
15:03 HDP'den tutukluların taleplerini kabul edin çağrısı
14:38 Vinçlerle ayakta tutulan binanın kolonları kesilmiş iddiası!
14:36 Kadınlardan 'toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe' çalıştayı
14:21 ‘Hasta tutuklu Yamaç tedavi altına alınmalıdır’
14:14 Van'da kadınların açıklamasına izin verilmedi
14:10 Bakandan zemin etüdü itirafı: Problemler tespit ettik
13:59 Ordu Çevre Derneği: Yasa ekolojik yıkıma neden olacak
13:46 HDK'den ‘Kapitalizmin krizine karşı halkların ortak mücadelesi’ hamlesi
13:45 Sancar yaralıları ziyaret etti
13:24 Cumartesi Anneleri'nden 'Dargeçit JİTEM Davası’ için duyarlılık çağrısı
13:12 İzmir'e uçak biletleri ücretsiz değişim yapabilecek
13:10 Yeni Yaşam Kadın Eki yarın çıkıyor
12:56 Kalp krizi riski yüksek hasta tutuklu için tahliye çağrısı
12:54 Erciş'te PTT çalışanı intihar etti iddiası
12:51 Köylüler sondaja karşı eylemini sürdürdü
12:36 Adıyaman'da Dünya Kobanê Günü açıklaması
12:17 İzmir'de eğitime bir hafta ara verildi
12:02 Ailelerin enkaz bölgesindeki bekleyişi sürüyor
11:23 Depremden yan yatan bina vinç desteği ile ayakta duruyor
11:13 Erdoğan'a mektup: Kürtçeyi resmi dil olarak tanıyın
11:03 Öcalan’la görüşme başvurusuna ret
10:44 25 yıldır kayıp olan Oduncu’nun akıbeti soruldu
10:27 Gezi'den Kobanê'ye uzanan özgürlük öncüsü: Kader Ortakaya
10:13 Kobanê direnişi maskeleri düşürdü
09:43 ADO Başkanı Özsoy: Bakanlık şartları kendi kliniklerine uygulamıyor
09:42 Diyarbakır’da 4 kişi tutuklandı
09:41 Üreten kadın daha güçlü
09:36 Êzidî aydınlar: DAİŞ’in Şengal'de yarım bıraktığını tamamlamak istiyorlar
09:36 Müftüoğlu: Bütçe ‘Evime ekmek götüremiyorum’ diyenleri çoğaltacak
09:11 Yargıtay evi yakılıp eşi öldürülen Ataman için müebbet istedi
09:05 Germuş Kilisesi sessizce yıkılıyor
09:05 Gençler 'Öcalan'ın özgürlüğü' için harekete geçiyor
09:03 Sağlıkçıların 'ölüm riski' artacak
09:02 Faturaları ödeyemeyen esnaf kepenk indiriyor
09:00 31 EKİM 2020 GÜNDEMİ
08:49 Bilanço ağırlaşıyor: Yaşamını yitirenlerin sayısı 28’e yükseldi
08:24 İzmir geceyi sokakta geçirdi
02:25 Koca: Depremde 21 can kaybımız var
01:28 Deprem sonrası elektrik kesintilerine ilişkin açıklama
30/10/2020
23:56 Adana'da 3 günlük eylem ve etkinlik yasağı
23:49 Soyer’den toplanma alanları duyurusu
23:35 Kemalbay: Cezaevlerinde can kaybının yaşanmadığı bilgisini aldık
23:03 İTO Genel Sekreteri’nin eşi ve çocukları depremde yaşamını yitirdi
22:56 AKP’li Yıldırım gelince yurttaşlar alandan uzaklaştırıldı
22:45 Kürt siyasetçi-yazar Osman Akdağ yaşamını yitirdi
22:39 Kızıltepe'de bir genç intihar etti
22:25 Serrac istifa kararından vazgeçti
22:20 Efrîn’de bombalı saldırı
21:38 Van'da bir genç hayatını kaybetti
21:25 İzmir’deki otellerden konaklama açıklaması
20:46 AKP kongresi için çevre illerden yurttaşlar taşındı
20:42 Enkaz üstünde telefonla konuşan Pakdemirli’ye tepki
20:28 Tarım işçilerine yıldırım çarptı: 4 ölü, 3 yaralı
20:20 AFAD ölü ve yaralı sayısını güncelledi
20:14 Direnişteki madencilerden İzmir dayanışması
19:59 Emekçiler Mersin’de ihraçlara dikkat çekti
19:34 Yunanistan’da deprem nedeniyle 2 öğrenci hayatını kaybetti
19:26 HDP Akdeniz ilçesinde temsilcilik açtı
19:22 İzmir’e giriş ve çıkışlar durduruldu
19:06 Son 24 saatte 78 ölüm, 2 bin 322 yeni hasta
18:56 37 gündür bekletilen Başak'ın cenazesi ailesine verildi
18:35 ‘Kadınların gücünden korkanlar gözaltı ve tutuklamaları devreye koyuyor’
18:28 İzmir’de 4 hastanenin tahliye edildiği iddiası
18:14 Fransa’dan Türkiye’ye deprem yardımı çağrısı
18:06 ‘Kobanê soruşturması'nda gözaltı süresi uzatıldı
18:03 Eşbaşkanların tutuklanmasına tepki: Katmerli şiddetin tohumları atılıyor
17:53 Kandilli Rasathanesi: Artçılar 15 gün sürebilir
17:18 AFAD: 6 kişi hayatını kaybetti, en az 202 kişi yaralandı
16:47 'Ayşe Gökkan intikam alınırcasına gözaltına alındı'
16:40 HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları tutuklandı
16:32 Hakkari'de tüm etkinlikler yasaklandı
15:59 HDP’den şerh: Emekçilerin payına koca bir hiç düştü
15:45 AKP’li eski belediye başkanından kadına ölüm tehdidi
15:24 ‘Devlet cinsiyetçi rollerini erkeklere devretmiştir’
15:22 Okul müdüründen öğretmenlere mobing ve tehdit iddiası
15:06 Halil Sezai tahliye edildi
14:56 Ege’de 6,8 şiddetinde deprem: Enkaz altında insanlar var
14:42 Maden işçileri: Sözler tutulmazsa Ankara’ya yürüyeceğiz
14:26 Gülistan Doku 300 gündür kayıp
14:17 TJA: Gözaltına alınanları serbest bırakın
14:11 ‘Sağlıkçıların ölmesi bekleniyor’
14:04 Camiye Azerbaycan bayrağı asıldı
14:03 Fincancı: Sağlık emekçileri ölüme terk edildi
13:58 Tarsus Kampüs Cezaevi Raporu: Darp, tehdit, hakaret…
13:57 Suruç anmasında darp edilen 37 kişi hakkında dava açıldı
13:46 HDP’li eşbaşkanların serbest bırakılmasını istediler
13:30 DTSO TÜYAP ile yollarını ayırdı
12:59 Günay: Kobanê soruşturması ile IŞİD’in harekete geçmesi tesadüf değil
12:37 Bingöl’de 4.1 büyüklüğünde deprem
12:15 HDP Diyarbakır eşbaşkanlarına tutuklama istemi
12:07 Birleşik Metal-İş: İktidarın torba yasası adaletsizlikle dolu
11:32 Çocuğa dönük cinsel istismarı yurttaşlar engelledi