Savcı cezaevini 'örgütlenme ve eylem alanı' olarak tanımladı

img

URFA – Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, “PKK/KCK Zindan Komitesi" soruşturmasında kapsamında avukat, hükümlü, siyasetçi 136 kişi hakkında iddianame hazırladı. Savcılık iddianamenin değerlendirme kısmında hızını alamayarak Adalet Bakanlığı'na cezaevi modeli önerdi. 

 
Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, “PKK/KCK Zindan Komitesi ve Cezaevi iç ve dış koordinasyon ile bağlantı kurma” ismiyle yürüttüğü soruşturma kapsamında 75'i hükümlü, 14'ü avukat, 10'u infaz koruma memuru ve 37'si Kürt siyasetçi olmak üzere toplam 136 kişi hakkında iddianame hazırladı. 
 
Başka dosyalardan yargılanmalarından dolayı farklı cezaevlerinde bulunan tutuklu olan ve kimisi tahliye olan kişilerin de aralarında olduğu iddianame 23 il savcılıklarına gönderildi. Urfa'da ise 14 kişi hakkında hazırlanan iddianame Urfa 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek 10 Ekim'e duruşma tarihi verildi. 
 
İddianame de aralarında 6 avukatın bulunduğu 14 kişi için “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla ceza istenirken, soruşturma kapsamında gözaltına alınan avukat Şeyhmus İnal ise yaşamını yitirmesi nedeniyle dosyadan çıkarıldı. Tutuklu bulunan avukat Sevda Çelik Özbingöl’ün dosyası ise, Urfa 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden dosyasına gönderildi.  İddianamede “örgüt üyelerine yardım etmek” iddiasıyla aynı dosya kapsamında gözaltına alınan Siverek Cezaevi'nden 10 infaz memuruna dair bilgi yer almadı. 
 
DELİLLER 
 
İddianamede delil olarak kolluk fezlekesi, gizli tanık ifadeleri, örgütsel dokümanlar, şüpheli ifadeleri, arama ve el koyma tutanakları, Urfa Sulh Ceza Hakimlikleri'nin sorgu kararları, tutuklama müzekkereleri, tutukluluğun devamına ilişkin kararlar, dijital inceleme tutanakları, fiziki ve teknik takip tutanakları, iletişimin dinlenmesi ve kayda alınması tutanakları, emanet eşya makbuzları, şüphelilerin adli sicil, nüfus ve tüm dosya kapsamı gösterildi. 
 
MÜVEKKİL GÖRÜŞMESİ ‘SUÇ’ SAYILDI
 
Söz konusu kişiler hakkında hazırlanan iddianamede “Rüzgar” kod adlı gizli tanığın ifadeleri doğrultusunda avukat Metin Özbadem, Hidayet Enmek, Emin Baran, Cemo Tüysüz ve Hüseyin İzol’un müvekkilleriyle görüşmesi “Cezaevi dış koordinasyon” faaliyetleri olarak nitelendirildi. Müvekkil görüşmeleri "bilgi taşıma" olarak değerlendirildi. Savcılık, avukatlarında aralarında bulunduğu 14 kişinin gizli tanık beyanları, konuşma tapelerini esas alarak TCK’nın 314/2 maddesince cezalandırılmasını talep etti. 
 
SAVCI ADALET BAKANLIĞI'NA TAVSİYEDE BULUNDU
 
Savcılık iddianamesinin sonuç ve değerlendirme kısmında, cezaevi iç ve dış koordinasyon yapılarının varlığının doğrudan PKK ve KCK ile talimatları doğrultusunda hareket ettiğini ve yürütülen faaliyetlerin ceza infaz kurumlarının caydırıcılık ve rehabilite edici yönünü anlamsızlaştırdığını ileri sürdü. Savcılık söz konusu faaliyetlerin önlenmesine ilişkin şu tespitlerde bulundu: “Etkili bir kontrolün sağlanamaması durumunda, cezaevleri terör örgütleri için dışarıdaki bir eğitim kampından farksız hale gelebilmektedir. Örgüt faaliyetlerinin akamete uğratılması için cezaevi faaliyetlerinin sonlandırılması mecburidir. Cezaevleri, örgütün hedefleri doğrultusunda bir örgütlenme ve eylem alanı olmaya devam ettiği sürece Ceza Adalet Sistemi'nin terörle mücadelede beklenen katkıyı sağlamayacağı açıktır. Ceza Adalet Sistemi, kurumsal, işlevsel, amaçsal açıdan doğrudan 'ıslah etme' hedefini gerçekleştirmelidir. Bu kapsamda, örgütün mevcut cezaevi faaliyetlerinin engellenmesine yönelik tedbirlerin, kurumlar arası eşgüdümle bir an önce hayata geçirilmesinin önem arz ettiği değerlendirilmektedir.”
 
İDDİANAMEDE YER ALAN İSİMLER 
 
Aynı dava kapsamında Urfa Barosu’na bağlı avukatlar Metin Özbadem, Hüseyin İzol, Hidayet Enmek, Cemo Tüysüz ve Emin Baran'ın yanı sıra Aydın Badıllı, Mizgin Yavuz, Kemal Ak, Sedat Çelik, İbrahim Halil Ayyıldız, Şevger Sonkurt, İlyas Yeşilçayır, Salih Erbekler, Emrullah Cin, Zeynep Kıyar, Halil Çay, Suzan Çay, Mehmet Gazali Yazar, Haşim Üzül, Ramazan Debe, Zülfikar Gençer. Diyarbakır Barosu’na bağlı avukatlar Bahar Oktay, Osman Çelik, Özkan Avcı, Zeynep Işık, Mesut Beştaş. Batman Barosu’na bağlı Eyüp Şahin, Şırnak Barosu’na bağlı Gürgün Kadırhan, yine farklı tarihlerde farklı cezaevlerinde bulunan ya da cezaevinde tahliye olan ve bulundukları Diyarbakır, Mardin, Urfa, İzmir, Ağrı, Kırıkkale, Kocaeli, Elazığ, İstanbul, Mersin, Rize, Trabzon, Balıkesir, Afyon, Tokat, Van, Antep, Tekirdağ, Kayseri, Antalya, Bolu, Bayburt ve Erzurum dosyaları ayrılarak yargılananların isimleri şu şekilde: “Kasım Karataş, Emrullah Oruç, Mehmet Şiyar Karadağ, Zana Mazdak, Rıdvan Er, Suat Oğuz, Şeyhmus Cingü, Remzi Bayram, Hasip Avşar, Ayten Tikit, Şaban Şahin, Mehmet Tahir Özcan, İbrahim Süer,  Mehmet Çelik, Mehmet Erdoğan Dinçer, Sedat Çayır, Nihat Demirtaş, Ramazan Özpamuk, Mehmet Yalçın, Mehmet Akdoğan, Kiyasettin Kurt, Ramazan Batbay, Cevdet Demiroğlu, Yahya Figan, Hacer Özdemir, Didar Çeşme, Ömer Evsen, Serdar Toprak, Özgür Yıldırım, Zilan Bulut, Abdullah Altun, Emin Fidancı, Murat Tursun, Mesil Demiralp, Nihat Ekmez, Mehmet Sait Yıldırım, Halil İnalgöz, Riyed Ahmed Hasan, Hüseyin Musto, Gülser Özbay, Mehmet Ali Yaşa, Yaşar Cinbaş, Şadiye Manap, Rojvin Perişan, Hacer Halil Yusuf, Gülazer Akın, Cemal Çakır, Bahattin Keskin, Abdulcelil Keskin, Şükrü Abay, Remziye Karadağ, Leşker Açar, Ramazan Özelçi, İlhan Dayan, Derya Moray, Mahsun Bilen, Çimen Işık, Nasrulah Kuran, Çetin Arkaş, Vahyettin Sarı, Rıdvan Yusufoğlu, Sıtar Gündüz, Mehmet İnatçı, Eyyüp Yaşar, Aydın Çelik, Kemal Yiğit, Murat Bakudan, Eyyüp Nanto, Nevzat Çapkın, Vezir Kayar, Sedat Akgök, Mahsum Bilen, Bejdar Ro Adem, Mehmet Salih Atlı, Kadir Emek, Gemgin Durak, Süleyman Yıldırım, Hüsamettin Sevik, Hakan Keleş, Ramazan Adıbelli, Zeki Bayhan, Muzaffer Akengin, Ali Manaz, Mehmet Faruk Toptaş, Ercan Arslan, Şerif Adlim, Sakıp Hazman, Zeynep Erdem, Fatma Özbay, Zelal Başboğa, Halil Dağ, Fuat Bor,  Cevdet Derse, Hacı Sincer, Ömer Hayri Konar ve son olarak Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu yer alıyor. 
 
Siverek Cezaevi’nde bulunan infaz memurları; Abdullah Hoşaf, Recep Şanlıkan, emekli memur Mehmet Suat Laleoğlu, Hüseyin Kaya, Rıdvan Bekir Bazgin, Mahmud Dolo, Fuat Savaşçı, Orhan Kaya, Cengiz Dönmez ve Hanife Kaya'da iddianamede hakkında soruşturma yürütülenler arasında gösterildi.
 
NE OLMUŞTU?
 
Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, 2018 tarihinde yürütülen soruşturma kapsamında aralarında tutuklu, hükümlü, gardiyan, belediye eşbaşkanı, avukat ve siyasetçilerin bulunduğu 136 kişi için gözaltı kararı vermişti. Gözaltı kararının verildiği 12 Mart tarihinde Urfa, Batman, Diyarbakır ve Şırnak’ta eş zamanlı yapılan ev baskınlarında toplam 40 kişi gözaltına alınmıştı. Adliyeye çıkarılan isimlerden Kürt yazar Halil Çay, İlyas Yeşilçayır, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği düşürülen Mehmet Akdoğan ve Cevdet Demiroğlu ile avukat Sevda Çelik Özbingöl tutuklanmıştı. 

Diğer başlıklar

00:21 İhsan Eliaçık’a 1 yıl 2 ay hapis cezası
21/09/2020
23:57 Jeffrey: Kuzey ve Doğu Suriye ile ortaklığımız sürecek
23:20 Cizre'de trafik kazası: 5 yaralı
23:11 Van’da 16 günlük eylem ve etkinlik yasağı
23:05 Van Valiliği'nin açıklaması tanık ifadeleriyle uyuşmuyor
22:49 Keçiören’de sağlık çalışanlarına saldırı
22:24 '#HelikopterdenAttılar' TT oldu
22:15 Kayyımdan Yılmaz Güney Sineması için 'atıl alan' açıklaması
20:46 Hatay’da ‘Yıkılacak Duvarlar’ için imza etkinliği
20:40 Antalya'da 3.7 büyüklüğünde deprem
20:15 Yeneroğlu’ndan helikopterden atılan yurttaşlar hakkında soru önergesi
20:07 Kovid-19’dan 68 kişi daha hayatını kaybetti
19:47 Erdoğan: İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlara sınırlama yapılabilir
18:46 Ilısu Barajı’nı protesto eden gençlerin davası yarın
18:22 HAYKURDER Başkanı Paçalı’ya soruşturma
18:01 Batman'da gözaltına alınan kadınlar serbest
17:47 10’ncu Berlin Kürt Film Festivali 1 Ekim'de başlıyor
17:30 Diyarbakır İl Sağlık Müdürü koronaya yakalandı
17:19 ‘Açlık grevine giren tutukluların talepleri sahiplenilsin’
15:55 Batman'da 6 kadın gözaltına alındı
15:53 Ankara Katliamı faillerinden Ebu Zeynep hakkında suç duyurusu
15:44 13 gündür kayıp Çelikten katledilmiş halde bulundu
15:22 Diyarbakır'da bir sağlıkçı koronadan yaşamını yitirdi
15:20 'Korona günlerinde hukuk' belgeseli erişime açıldı
15:04 Gabar Dağı’nda yangın yayılıyor
15:03 TTB Kovid İzleme Grubu: Eylül sonrası yüksek bulaş yaşanacak
14:32 TJA: Yaşamı inşa ediyoruz, kendimizi savunuyoruz
14:12 HDP: Uyarıyoruz, bu insanlık dışı işkence ve suç pratiklerinizin altında kalırsınız
14:10 65 yaşındaki siyasetçi ‘kamu düzeni’ gerekçesiyle tahliye edilmedi
13:58 ‘İşkenceye sıfır tolerans’ helikopterden atmaya vardı
13:32 Yunanistan gazetesine ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması
13:31 HDK: Krizden çıkışın yol haritası tecridin kaldırılmasıdır
13:28 Sol Parti'den 'Eğitim Krizine 10 Madde Acil Çözüm' önerisi
13:21 Ankara katliamının talimatını veren Ebu Zeynep’in iddianamede adı yok
13:19 Jandarma düğün bastı, köylü ‘tacize’ isyan etti: 21 korucu silah bıraktı
13:14 Köylülerin helikopterden atılması Meclis gündemine taşındı
13:10 Kaçırılan HDP MYK üyesi Aktumur İHD’ye başvurdu
12:38 Hrant Dink Vakfını tehdit edenler tahliye edildi
12:38 Kürt takımı Dalkurd sansürlendi: 123456789
12:16 Hayvan pazarı 2 günle sınırlandırılınca halk pazara akın etti
12:07 Yolcu kadına hakaret eden şoföre soruşturma
12:06 Gazeteci Karataş'a 10 yıl 6 ay ceza
11:12 DİB'ten ırkçı saldırılara karşı birleşik mücadele çağrısı
11:04 Tanrıkulu’dan 21 Eylül Uluslararası Barış Günü mesajı
10:52 3 kez uzaklaştırma kararı verilen eski eşi tarafından bıçaklandı
10:48 Tahliye başvurularının dikkate alınmaması yaşamına mal oldu
10:42 Gazeteci Oruç tahliye edilmedi
10:32 Dolar ve Euro’dan yeni rekor
09:48 Serbest Bölge'de yayılan koku işçileri bayılttı
09:06 Faili meçhule kalmaması için 40 yıl sonra ilk başvuru
09:05 Sınırdan geçen Suriyeli aile karakolda gasp edildi
09:04 Çorum'un yarısı korona!
09:03 Cins kırımına karşı öz savunma örgütlenmeli
09:03 Av. Aydın: Tutukluların eylemi dışarıdakilere eleştiridir
09:02 ‘Öcalan’ın bir sözü barışı getirir’
09:02 Helikopterden atılanların yakınları: Ölümle tehdit edildik
09:00 21 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
20/09/2020
22:51 Niğde'de 5,1 büyüklüğünde deprem
22:37 Amedspor sezona yenilgiyle başladı
22:28 Gamze Uslu davası yeniden görülecek
21:30 Hastane raporuyla doğrulandı: Helikopterden atıldılar
20:09 Suruç Aileleri'nin 'adalet nöbeti' 62 ayında
19:26 Koronavirüs 61 can daha aldı
19:20 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi
17:01 Apê Musa mezarı başında anıldı
16:46 İşkence gören Şiban taburcu edildi
16:23 Cizre'de trafik kazası: 2 yaralı
16:14 TJA: Kadın özgürlük ideolojisiyle yola çıkıyoruz
16:05 Yat limanındaki işletmelerin ruhsatları iptal edildi
15:22 Gazeteci Oruç’un duruşması yarın
14:31 Cumartesi annesi Güzel Şahin anıldı
14:29 ‘Yasalar uygulanırsa katiller değil, kadınların yaşam hakkı korunur’
14:21 Meral Akşener yeniden genel başkan seçildi
14:03 Kaybolan kardeşlerinden birinin cansız bedenine ulaşıldı
13:54 Apê Musa’nın ‘Qimil’ şiiri bestelendi
13:25 Mardin'de ‘Em xwe diparêzin’ açıklaması
13:05 Apê Musa katledildiği yerde anıldı: Kalemi yerde kalmadı
12:32 Gerçekler kazanacaktır
12:30 Akşener’den Erdoğan’a: Adaleti öldürdün
12:27 Cudi’de orman yangını
11:39 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
11:28 HDK Apê Musa'yı andı: Bir geleneğin çınarıdır
10:15 Bir yıldır iddianame hazırlanmadı
09:58 İstanbul Barosu'na soruşturma
09:57 El Mihbaş: Rapor yetmez hesap sorulmalı
09:15 Gazetecilik muktedirin değil güçsüzün sesidir
09:14 Haber hayat kurtarır
09:14 Ödül verilmesi gereken gazetecilerin öldürüldüğü bir ülkede yaşamak
09:13 Ekoloji muhabiri...
09:13 10 Ekim Davası: Hukuk hep DAİŞ’e yaradı
09:12 Çınardibi Dergisi son sayısını Musa Anter’e atfetti
09:12 Bizi haberlerimiz bir araya getirdi
09:12 Hakikatin yolu açık olsun
09:11 Kürtçe ıslık çalanlara selam olsun
09:11 Menderes’te ‘kaçak elektrik’ adı altında ceza yağdı
09:11 530 bin öğrenciden 450 bini EBA’ya uzak kaldı
09:10 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan 'Apê Musa' paneli
09:10 Yılmaz Güney Sineması süs havuzuna çeviriliyor
09:09 Barışa ses verenler
09:09 Musa Anter’den bugüne 'bölgede' gazetecilik