İşte SİHA'ların vurduğu Irak Ordusu’na ait aracın perde arkası

img

SÜLEYMANİYE - Irak Ordusu’na ait aracın vurulduğu ve 2 komutanın yaşamını yitirdiği SİHA saldırısının perde arkasını anlatan gazeteci Rêbaz Hesen, çatışmayı değil diyaloğu esas alan Bradostlu komutanların bilinçli seçildiğini ve istihbaratının KDP tarafından verildiğini ileri sürdü. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait Silahlı İnsansız Hava Araçları'nın (SİHA) Federe Kürdistan Bölgesi sınırında 11 Ağustos’ta yaptığı bombardıman sonucu Irak Ordusu'nun 2 komutanının yaşamını yitirmesinin yankıları sürüyor. Irak Sınır Muhafızları (IBP) 2’nci Sınır Tümen Komutanı Muhammed Reşid Süleyman ile 2’nci Sınır Tümen Komutanlığına bağlı 3’üncü Birlik Komutanı Yarbay Zübeyir Halî Taceddin'in hayatını kaybettiği, Yarbay Hüsameddin Abdurrahman Hasan ve bir askerin yaralandığı bombardımanla ilgili Bağdat yönetimi nota verip sert tepki gösterdi. Merkezi yönetiminin tutumunun yanında saldırının olduğu Federe Kürdistan Bölgesi hükümetinin verdiği tepki ise yeterli görülmedi. Bölge halkı, bölgesel hükümetin saldırılar karşısındaki zayıf tavrını eleştirdi. 
 
Türkiye’nin Heftanîn başta olmak üzere Federe Kürdistan Bölgesi'nin tüm topraklarına yayılan hava saldırıları ve operasyonlarını, Irak subaylarının aracının hedef alınmasını bölgede gazetecilik yapan Hevrê Feridun ve Rêbaz Hesen ajansımıza değerlendirdi. Feridun ve Hesen, Irak Ordusu’na bağlı sınır güvenlik sorumlularına yapılan hava saldırısıyla Türkiye’nin hedefinin tüm Irak olduğunu belirtti.
  
104 yıl önce imzalanan Sykes Picot Anlaşması’nı hatırlatan Gazeteci Hevrê Feridun, anlaşma sonucu bölgenin parçalara bölündüğünü, Türkiye'nin de bunu fırsata çevirerek, bölgede at koşturmaya çalıştığını söyledi. Irak’ta uluslararası ve bölgesel güçlerin müdahalesiyle birçok olay ve karışıklıklar yaşandığını belirten Feridun, özellikle 2003 Irak müdahalesinden sonra Türkiye'nin bölgedeki karışıklıklardan oluşan her fırsatı değerlendirmeye çalıştığına vurgu yaptı.
  
HEDEF TÜM IRAK
 
Türkiye’nin bölgeye yaptığı saldırıların amacının sadece PKK’nin tasfiyesi olmadığını, tüm Kürtler ve Irak olduğunun altını çizen Feridun, “PKK’nin var olduğu bölgeye saldırı izni veren güçler şimdi Türkiye’nin amacının sadece PKK olmadığını, tüm Irak olduğunu fark ettiler. Komutanların öldürüldüğü saldırı sonrası Irak Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Irak Parlamentosu Başkanı ve siyasetçilerin açıklamalarında bunun vurgusu yapıldı. Türkiye tüm Irak’ı hedef haline getirdiğini ve bunun onlar için büyük bir hassasiyet olduğunu belirtiler” dedi.
 
Şİİ VE SÜNNİLER BİR OLDU
 
Türkiye’nin operasyonlarına karşı Şii ve Sünni kesimlerin tepkilerine dikkati çeken gazeteci Feridun, şunları söyledi: “Irak’taki tüm Şii ve Sünni güçler aralarında yaşanan çelişki ve sorunları bir yana bırakıp, Türkiye’nin sınıra yaptığı saldırılara yönelik ne yapılması gerektiği üzerinde yoğunlaşması gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü artık Türkiye’nin saldırılarının onların çıkarlarına karşı olduğuna, Türkiye’nin plan ve hesabının farklı olduğuna, bu hesabında Irak’ın parçalanması olduğuna kanaat getiriyorlar.” 
 
IRAK ARTIK FARKINDA 
 
Irak merkez yönetiminin üç kez Bağdat’ta Türkiye Büyükelçisini çağırarak, Türkiye saldırılarına karşı rahatsızlıklarını dile getirip dosya teslim ettikleri bilgisini veren Feridun, şöyle devam etti: “Şimdiye kadar Irak merkezi hükümeti bu savaştan uzak durmaya, savaşın kendi merkezlerine gelmesini istemiyorlardı. Buna karşı çıkacak güçleri fazla yoktu, var olan güç de parçalıydı. Hem Kürdistan Bölgesi hem de Irak merkezi bunu diyalogla, görüşmelerle çözme taraftarıydılar. Ancak bunun da farkındalar; eğer Türkiye PKK’yi tasfiye edebilse, durmayacak ve Hewlêr’i, Süleymaniye’yi, Kerkük ve Musul’u da saldırıp işgal etmek isteyecek. Yani açıkça şunu diyebiliriz ki şuanda PKK adeta bölgenin garantisidir. Çünkü Saddam ve Baas rejiminin yıkılmasından sonra Türkiye saldırılarına karşı duracak hiçbir güç kalmamış, sadece PKK var.”
 
'IRAK LİBYA OLUR'
 
İran’ın tutumuna da dikkati çeken Feridun, “Burada belirsizlik yaşayan bir İran var. Ancak Irak, İran ve Amerika arasında bir pazarlık haline geldi. Amerika’nın bölgedeki hakimiyetini kaybetmemek için son dönemlerde bazı adımlar atması gerekiyordu. Irak hükümetinin kurulması için bazı adımlar attı ancak Amerika Türkiye’nin saldırılarına karşı şuana kadar net bir tavır göstermedi” diye konuştu. Irak’ın birlik ve bütünlüğüne vurgu yapan Feridun, “Eğer hem Kürdistan Bölgesi hem de Irak yönetimi Türkiye’nin bu işgal saldırılarına karşı birlik olmazsa Irak Lübnan ve Libya’nın durumuna düşer” dedi. 
 
PLAN DAHA GENİŞ 
 
Türkiye’nin operasyonları ve hava saldırılarını değerlendiren Gazeteci Rêbaz Hesen de, Türkiye’nin Irak’ın belirli bölgelerine saldırabilmek için gerekçe aradığını ve Irak merkezinde yaşanan boşluğu da kendisi için fırsat olarak gördüğünü söyledi. Türkiye’nin amacının tüm Kürt bölgelerinin yanı sıra Irak’ın tümüne girme olduğunu dile getiren Hesen, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın birçok bölgesine girebilmek için PKK gerekçesinin yeterli olmadığına vurgu yaptı. Hesen, şunları söyledi: “Türk devleti için sadece PKK gerekçesi yeterli değil. Onun için şimdi doğrudan Irak’ın tümünü hedefliyor ve işgal etmek istiyor. Örneğin Musul, Kerkük, Til Efer, Hewlêr, Til Xurmato, Behdinan’a kadar her yere girmek istiyor. PKK sadece sınır dağlarında var, ancak Türkiye'nin önüne koyduğu plan ve çizdiği harita çok daha geniştir. Bundan kaynaklı ona daha büyük bir gerekçe lazım.” 
 
ARAÇ BİLİNÇLİ VURULDU
 
Irak Ordusu’na ait aracın SİHA’lar tarafından vurulmasına değinen gazeteci Hesen, “Türk devletine ait uçaklar tarafından vurulan bu aracın üstünde büyük bir Irak bayrağı vardı ve herkes aracın Irak Ordusu’na ait bir araç olduğunu biliyordu. Türk devletinin bu aracı vurmasının bilinçli olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Aracın vurulmasının, bir ay önce Irak istihbaratı tarafından Kerkük’te yapılan özel bir operasyon sonucu 3 MİT üyesinin tutuklanması ve Türkmen Cephesi başkanlarının araya girmesine rağmen serbest bırakılmamasıyla alakalı olabileceğini belirten Rêbaz Hesen, hava saldırısının “intikam amacı taşıdığı” değerlendirmelerinin yapıldığını söyledi. Diğer bir yorumun da Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat’a gelmeden önce Irak Ordusu'nu korkutmaya yönelik olduğunu aktaran Hesen, “Irak’a verecekleri gözdağıyla bölgede yapmak isteyeceklerini kabul ettirecekler. Bunun için Akar’ın gelişini istemediler ve toplantıyı iptal ettiler. Bu olay Türkiye ve Irak arasında yeni bir çelişkiye neden oldu” dedi.
 
O GÜÇLERİ KDP Mİ YERLEŞTİRDİ?
  
Hava saldırısının diğer bir amacının da Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ile ilgili olduğunu belirten Hesen, şunları kaydetti: “2015 Temmuz ayından bu yana Türk devleti bölgeye yönelik çok yoğun saldırılara başladı ve KDP de bu saldırılara üstü kapalı destek verdi. Kelaşîn mıntıkası Bradost bölgesine bağlı ve KDP geçen yıl güçlerini buraya yerleştirerek, PKK’ye baskı yapmaya çalıştı. Ancak ne var olan pêşmerge gücü PKK’ye karşı savaşabilecek güçteydi ne bölge halkı bunu kabul etti. Yani geçen yıl yapmak istediği plan boşa çıkmıştı. Şimdi de Irak adına bunu yapmaya çalıştı. Oraya sınır güvenlik güçleri adına Irak Ordusu’na bağlı askerler yerleştirildi. Bu güçlerin maaşları ve lojistiği Irak Ordusu tarafından veriliyor. Her ne kadar kağıt üzerinde öyle olsa da bu isimle oraya giden subayların tümü KDP’ye bağlı subaylardı ve onları Irak Ordusu adına oraya yerleştirmek istediler.”
 
İSTİHBARAT KDP'DEN Mİ?
 
Gazeteci Rêbaz Hesen, ayrıca hava saldırısına ilişkin şu dikkat çekici bilgileri paylaştı: “Elimize ulaşan bilgilere göre bu birim KDP ve Türkiye’nin PKK’ye karşı dayattığı savaşa hazır olmadıklarını, onun için bunu yapmayacaklarını aktarmak için PKK'li yetkililerle görüşmek istedikleri belirtiliyor. Ancak KDP bunu öğrenince bu sorumluları Türk devletinin eliyle tasfiye etmek istedi. Tasfiyenin sebebi, KDP'nin Bradost ve Behdinan bölgesindeki aşiretlerle yaşadığı çelişkiler. Burada bulunan Rêkanî, Zebarî, Bradostî ve Sûçî aşiretleri, KDP’nin hakimiyetini kabul etmeyen aşiretlerdir. KDP ise bir yandan Türkiye’nin eliyle aşiret öncülerini tasfiye etmek istiyor, bir yandan da onları kendi kontrolüne geçirip PKK’ye karşı savaştırmak istiyor. Mesela Türk savaş uçaklarıyla bombalanan aracın içindeki Zübeyir Halî, Bradost aşiret mensubuydu ve bu kişi aşiret tarafından sevilip ve sözü dinlenen birisiydi. Bu kişi de PKK’ye karşı savaşmak istemeyen kişilerden biriydi. Bunun için büyük ihtimalle Zübeyir Halî KDP istihbaratı tarafından Türkiye’nin eliyle tasfiye edildi. Zaten hem Türkiye’nin hem de KDP’nin amacı Bradostluların gözünü korkutmak ya da onları etkisizleştirmektir. Zübeyir Halî de, Şeladizê’de KDP’nin eliyle öldürülen Dêman Ori gibi tasfiye edildi.”
 
KDP LİSTE VERDİ
 
Konuyla ilgili başka çarpıcı bilgilerde veren Hesen, “Elimize gelen bilgilere göre, KDP tarafından MİT’e verilen bir liste var. Bu listede aşiret öncülerinin çocukları, bölgedeki AKP ve KDP politikasına karşı demokratik eylem yapan sivillerin isimleri yer alıyor. Bunlara dışarda dolaşmaları halinde MİT ve insansız hava araçlarıyla suikast düzenleneceği iddia ediliyor” dedi.
 
HEFTANÎN ÇIKMAZI 
 
Türkiye’nin iki ayını geride bırakan Heftanîn operasyonuna da dikkati çeken gazeteci Hesen, Türkiye’nin Heftanîn’de gerçekleştirmek istediği planın boşa çıktığını söyledi. “Türk devletinin Heftanîn saldırısı öncesi yaptığı propagandada, 24 saat içinde Heftanîn’e girip PKK'yi bitirmeyi amaçlıyordu” diyen Hesen, şöyle devam etti: “Ancak Türk devletinin bu plan ve rüyası suya düştü. İki ayı aşan bu operasyonda Türkiye, tüm savaş tekniklerine, araç ve gereçlerine rağmen başarılı olamadı, sonuç alamadı. Sivil alanlara yönelik saldırı da bu başarısızlığın sonucudur. Kunê Masî, Şarbajar, Kelaşîn bölgelerinde sivil yerleşim yerlerine yönelik saldırılar da bu kapsamda yapıldı. Saldırılar sonucu birçok sivil yaşamını yitirdi ve yaralandı. Sadece bu tablo bile Türk devletinin ne hale düştüğünün göstergesidir. Ancak şu da var ki bölge halkı, bu saldırılara destek veren herkesten hesabını soracak.” 
 
MA / Erdoğan Altan

Diğer başlıklar

22:24 HDP İnegöl’de kongreye gitti
22:02 HDP'li gençlerden operasyonlara karşı yürüyüş
22:01 Kadınlardan gözaltılara tepki
21:03 HDP’li gençlerden açık kürsü
20:11 Serêkaniyê’de patlama
20:07 Türkiye’de bin 511 yeni vaka tespit edildi
18:57 Carleton Üniversitesi: Cihan Erdal’ı serbest bırakın
18:41 ‘Özgür basın halka hakikatleri anlatmaya devam ediyor’
18:29 HDP'ye destek ziyaretleri sürüyor
17:23 Karslılardan tepki: Çalmayanı ve çalışanı bırakmazlar
16:48 İnfaz Yasası’nda eşit davranılsaydı Boçnak ve Özkahraman yaşıyor olacaktı
16:25 Fincancı: Biat etmeyeceğimizi bir kez daha söyleyelim
Hamzaoğlu: Tökezlememek için birbirimize sahip çıkalım
15:52 Sinema Emekçileri Sendikası: İnsanlık dışı çalışma düzenine son verin
15:07 Cezaevinde hijyen malzemeleri çok pahalı
15:06 Gençlik örgütlerinden 'çetevari' yöntemlere ortak tepki
15:04 Hasta tutuklu Karagüzel nefes almakta zorlanıyor
15:03 ‘Para cezalarıyla kadın mücadelesinin önüne set çekilmek isteniliyor’
14:50 Bilgen’den Kars halkına selam
14:39 6-8 Ekim döneminin başbakanı Sancar'ı aradı: Operasyon hukuki değil
14:21 HDP'ye destek için sokağa çıktılar
14:20 Bağlar’ın bir bölgesi için ‘riskli alan’ kararı
14:06 Hasta tutuklu Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?
13:43 Avukatlar gözaltındaki HDP'lilerle görüşmek üzere Emniyet’e gitti
13:01 Kaybedilen Yakut’un oğlu: Umudun kapısını hep açık bıraktık
12:44 TTB’nin kongresi başladı: Sağlık çalışanlarının çığlığı olduk
12:41 Buldan: HDP diz çökmedi, çökmeyecek bu da size dert olsun
12:32 En son karakolda görünen kayıp!
12:12 PİA Başkanı Kamaç: Kürtler faşizme boyun eğmeyecek
11:39 Aldar Xelîl: PYNK sandalyelerini ENKS ile bölüşmeye hazır
11:23 Kılıçdaroğlu ve Akşener’e: Ses etmezseniz sizi de tutuklayacaklar
11:07 İstanbul’da ev baskınları: 7 gözaltı
11:03 Bingöl’de heyelan
10:43 Hemşire olan eski eşini bıçaklayan zanlı yakalandı
10:13 Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
10:08 Hasankeyf Koordinasyonu'ndan Prof. Üstün'e destek
09:19 Şenyaşar Ailesi: Herkesi 2 Ekim’de Malatya’ya bekliyoruz
09:11 AKP Diyarbakır’da başaramadığını Şırnak’ta deniyor
09:08 Şimdi HDP’ye sahip çıkma zamanı
09:08 Yolsuzluktan tutuklanan DEDAŞ Müdürü tahliye edildi
09:07 AKP’li vekilin ağabeyi teslim olmak için evinde savcının değiştirilmesini bekledi
09:06 Mızraklı’nın 'iptal' davası reddedildi
09:03 Anız yangınları Batman’ın nefes almasını zorlaştırıyor!
09:02 Surp Sarkis Kilisesi'nin taşları çalındı
09:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nde kayıtlar başladı
09:00 26 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
25/09/2020
23:56 Kuran kursunda çocuğa şiddet görüntüleri
23:23 Eski DBP'li eşbaşkanın karar duruşması görüldü
23:04 Ukrayna’da savaş uçağı düştü: 25 ölü
22:56 Urfa Barosu: Operasyonlarla muhalefetin sindirilmesi amaçlanmakta
22:48 Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye: İşkence iddiaları soruşturulmalı
21:54 CHP’li Cihaner: HDP'yi ziyaret etmek hayati bir müdahale olacaktır
21:02 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başladı
20:47 Kadıköy’den seslendiler: HDP düşmez, AKP düşecek
20:25 Yeni Yaşam Gazetesi’ne erişim engeli
20:18 Kovid-19 nedeniyle ölümler 7 bin 858'e yükseldi
20:14 Koca: Tedavi gören hasta sayısı endişe verici şekilde yükseldi
20:05 Küresel İklim Grevi’nde HDP ile dayanışma
19:46 HDP MYK'si toplandı
19:45 Giresun ve Bursa’dan tepki: HDP geliyor, korkun!
19:21 Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası
19:16 Maske uyarısı yapan sağlık çalışanına saldırı
19:03 Gençlik örgütleri: Çözüm kapitalist düzene karşı mücadeleyi yükseltmek
18:58 2011 KPSS soruşturmasında 51 gözaltı
18:10 KESK İstanbul Şubeler Platformu’ndan mücadeleyi büyütme çağrısı
18:07 ‘Okullar önlemler alınarak açılsın’
17:55 HDP'ye yönelik operasyona Avrupa'dan tepkiler sürüyor
17:23 Kılıçdaroğlu HDP Eş Genel Başkanı Sancar’ı aradı
17:04 7 milletvekili hakkında Kobanê fezlekesi düzenlenecek
17:00 DAD Kadın Meclisi ve DİB’ten HDP’ye operasyona tepki
16:56 Gebze’de bir işçi borçları yüzünden intihar etti
16:52 Alman Sol Parti: Despot Erdoğan HDP’yi susturamayacak
16:49 HDP Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretleri
16:16 'HDP’yi susturmaya gücünüz yetmez'
15:47 Halkevleri Başkanı Merttürk gözaltına alındı
15:43 Gözaltılara tepki büyüyor: Kobanê düşmedi HDP de düşmeyecek
15:29 Kobanê eylemleriyle ilgili HDP’nin 3 araştırma önergesi AKP-MHP tarafından reddedildi
15:14 KESK: Dayanışma ve mücadele zamanı
14:53 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 8 kişi ihraç edildi
14:53 Germiyanlılar: RES’i durdurun
14:43 Gelecek ve Saadet Partisi’nden HDP operasyonuna tepki
14:35 TJA: Saldırılara karşı geri adım atmayacağız
14:30 İHD: Siyasi saiklerle yürütülen bir soruşturma
14:26 ‘Sağlık sisteminde neo-liberal talan sürdürülüyor’
14:13 Halkevleri: ‘Ben yaptım, oldu’dan vazgeçin
14:05 Siyasi partiler: HDP’den düşmeyen Kobanê’nin hesabı soruluyor
13:41 Kadıköy’deki gözaltı protestosuna katılım çağrısı
13:41 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri
13:30 ‘İsimsizler hareketi’ soruşturmasına kısıtlılık
13:21 Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Kut tahliye edildi
13:02 HDP’li siyasetçilere 24 saat avukat kısıtlılık kararı
13:01 Bilgen'e ikinci Kobanê gözaltısı: AYM ihlal kararı vermişti
12:51 Kobanê protestoları nasıl başladı, neler yaşandı, kim ne dedi?
12:36 Avukat Özbingöl tahliye edilmedi
12:35 ‘Çapaklı halkının haklı mücadelesini destekliyoruz’
12:17 Panaztepe arkeolojik sit alanına RES planı onaylandı
11:56 Boçnak’ın cenazesi polis ablukasında defnedildi
11:56 Sancar: Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar
11:55 Kars Belediyesi Eşbaşkanı Alaca: Halkçı belediyecilik hedef alındı
11:40 Süryani Rahip Bileçen’in duruşması görüldü
11:27 HDP'den gözaltı tepkisi: Karar MGK ve Saray’daki düğünde alındı