Kemalbay: Çiftçiler Urfa'dan uzaklaştırılsın diye herşey yapılıyor

img

URFA - Urfa'da "Emek buluşmaları" etkinliği kapsamında tarım işçileri ile buluşan HDP'lilerden İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay "Çiftçiler buradan uzaklaştırılsın diye her şey yapılıyor" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Demokrasi Buluşması” adlı kampanyası kapsamında Urfa "Emek buluşmaları" gerçekleştirdi. HDP Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkanı Alp Altınörs, önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, MYK üyesi Özlem Gündüz, milletvekilleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK üyesi Bekir Karakeçili, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve partililerin aralarında bulunduğu heyet, gün boyu işçi, emekçi ve çiftçilerle bir araya geldikten sonra kentte bulunan bir otelde yerel basın kurumlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

KÖSE: KORKUNÇ ADALETSİZLİK VAR

Kentteki temaslarını ve bu kapsamda edindikleri izlenimleri aktaran Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, “Tekstil işçileriyle buluştuk, genç kadın arkadaşlarımızın atölyelerde nelere maruz kaldıklarını gördük. İşsizlik büyük bir problem olarak önümüzde duruyor. İpuçlarını yakaladık ve notlarımızı aldık. KESK Urfa Şubesi Yürütme Kurulu üyeleri ve başkanlarıyla görüştük. En fazla mustarip edilen kamu emekçilerinin işinden edilerek, açlığa, sefalete, intiharlara sürüklendiğini teyit ettik. Ortada korkunç bir adaletsizlik var” dedi.

‘YOLU BULACAĞIZ VE YOL AÇACAĞIZ’

Mevsimlik tarım işçilerinin koşullarına ve yaşam şartlarına değinen Köse, şunları söyledi: “Hemen her yıl yaşanana mevsimlik tarım işçilerinin bedenlerinin parçalandığı, yollarda kamyon kasalarında, tarlalarda çocukların korkunç biçimde mağdur edildiği bir kent. Hiç insani olmayan koşullarda çalıştırıldığı, düşük ücretlerle güvencesiz bir şekilde çalıştırıldıkları için mağdur ediliyorlar. Onlar açısından yeni çalışmalara adım atacağız. Sonuç itibariyle çıkardığımız önemli bir sonuç var. Biz örgütsüz kaldıkça, bir birimizden ayrı kaldıkça, karşımızdaki güç bizi sıkıştırmaya, ezmeye devam edecektir. Farklı farklı yerlerde olsak da bir araya gelerek, karşımızdaki güce bir set örmeyi başaramadık. HDP olarak üç aylık programla bir yol arıyoruz. Bu yolu bulacağız ve yol açacağız. Herkesi yan yana getirerek, dayanışarak, adımlar atacağız.”

‘ŞEHRİMİZ SUSUZ’

Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nın Urfa’da olmasına rağmen su ve elektrik sorunu yaşandığını dile getirerek başlayan Ömer Öcalan, “Akçakale ve Harran kaç gündür susuz. İnsanlara 150 bin TL’ye kadar fatura yazılıyor. Bakkal gibi. Atatürk Barajı burada, Türkiye’nin en büyük barajı, ama Urfa enerjiden mahrum. Fırat Nehri burada ama bizim şehrimiz susuz. Bu bizim sorunumuz. Bunu tartışmalı ve tartıştırmalıyız” şeklinde konuştu.

KEMALBAY: DEDAŞ GİTMELİ

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, partisinin “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında kentte olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Hep birlikte olursak eğer değiştirebiliriz dedik ve Urfa’da bunu bir kez daha gördük. Büyük haksızlıklar, ayrımcılık ve emek düşmanlığı, kadın düşmanlığı, Kürt düşmanlığı ile karşılaştık. DEDAŞ’ın gaddarca, halkın yaşam hakkını tehdit edecek şekilde zulmünü gördük. Bir şirket nasıl oluyor da yurttaşlarımıza bu kadar ağır bedeller ödetebiliyor. Tarım işçileri diyor ki; topraklarımız var ama buradan gitmek zorunda bırakılıyoruz. Burada bir kardeşimizin 300 dönüm tarlası var, fakat başka yerlere tarım işçisi olarak gitmek zorunda bırakıldı. Elektriğe para yetiştiremiyor, üretim yapmasının imkanı bırakılmıyor. Çiftçiler buradan uzaklaştırılsın diye her şey yapılıyor. Buradan gitmesi gereken biri varsa, onun DEDAŞ olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu coğrafyada DEDAŞ gibi bir şirkete ihtiyaç yoktur.”

‘KADIN POLİTİKALARI GELİŞTİRİLMELİ’

Tarım işçileri ziyaretinden izlenimlerini aktaran Kemalbay, “Burada çalışanların çoğu kadınlar, ailece çalışıyorlar. Eğitimden uzak bir şekilde 50 lira yevmiye ile çalışıyorlar. Hiç bir güvenceye sahip olmadan çalışıyorlar. Yaşamın 24 saatini tarlalarda geçirmek zorunda bırakılıyorlar. Ağır bedensel bir yükle çalışıyorlar. Burada kadınların görülmesi gerekiyor. Kadın çalışanlara yönelik de politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Kadınların iş güvencesine sahip olmaları, insana yakışır ücrete sahip olmaları, hijyene ve suya erişimlerinin sağlanması gerekiyor. Bu konuda yerel yönetimlerin sorumluluk alması gerekiyor. Sorunları bir gün bile erteleyecek bir durum yok. Acil olarak çözülmeli. Bu şekilde sürdürmek mümkün değil” dedi.

TEMELLİ: DEDAŞ ZULÜM TRAFOSU

Urfa’nın özel bir kent olduğuna işaret ederek konuşan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, şunları söyledi: “Hem tarım, hem emek, hem de birçok kültürün burada buluşması, tarihsel olarak baktığımızda, bambaşka bir kent. Bu kentin ne hale geldiğini özetlemek gerekirse; her yerde yoksulluk, işsizlik ve hüzün var. İnsanlar hüzünlü, mutsuz, geleceğe dair inanılmaz bir kaygı taşıyorlar. Kentin sorunları bize Türkiye’nin sorunlarını anlatıyor. Türkiye’de yaşanan sorunları bir bir Urfa’da yaşıyoruz. Bir DEDAŞ vakası var. Adeta bir zulüm trafosuna dönüşmüş durumda. İnsanların haklarının faturalar yoluyla sömürüldüğü sistem var. Hak gasp aracına dönüşmüş durumda. Elektrik kullanmayan insanlara bile fatura kesiliyor. Nakliyeciler perişan. Kamyoncular perişan. Çöp yığınları, çöp kokusu. Zahirecilere uğradık, buğday sorunu. Dışarıdan gelen zehirli buğdaylar halka yediriliyor. Buradaki insanlar mağdur ediliyor. Son iki yılda pamuk fiyatı yüzde 40 gerilemiş. Bu yoksullaşmanın göstergeleri.”

‘BAŞKA BİR COĞRAFYA YOK’

Tarım işçilerinin koşullarına değinen Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “10 yıldır tarım işçilerinin ücreti değişmiyor. Bu ülkedeki geçim sorunlarını üst üste koyduğunuzda, insanların ne kadar fakirleştiğini görebilirsiniz. Ne gölgelik var ne soğuk su var. Güneşin altında ilkokul çağındaki çocuklar çalışmak zorunda bırakılıyor. Bu tablo, ülkenin kaynak sorunu olduğu için, yoksul olduğu için yaşanmıyor. Bu tablo bu iktidar yüzünden yaşanıyor. Ülkenin kaynaklarını kendisi için kullanan saray için yaşanıyor. Yandaş müteahhitler, savaş politikaları yüzünden yaşanıyor. Kürt düşmanlığı için yaşanıyor. Bu denli zulmün yaşandığı başka bir coğrafya yok. Bu politik tercihtir. Bu toprakların kaynakları savaşa, İHA ve SİHA’lara aktarılırsa, kullanmadığımız yollara harcanırsa, bu yoksulluk kaçınılmaz olur.”

‘GİDİŞATA DUR DİYEBİLECEĞİZ’

İktidarın yönetim tercihinin bu olduğunu, değiştirmenin yolunun yerelde iktidara gelmekten geçtiğini söyleyen Temelli, "Bu iktidar o denli demokrasiye, halkın kendi iradesine saygısız ki belediyelerimize kayyım atıyor. Kayyımın bir nedeni de bu yönetim anlayışıdır. Bizim yerel demokrasi anlayışımız, kadın emeğine saygılı, ekolojik ve emekten yana bir modeldir. Biz belediyeciliğe, yerel kamu hizmetlerine böyle yaklaşırız. Türkiye’nin demokratikleşmesi ancak böyle inşa edilebilir. Bunun mücadelesini vermeye, halkımızla birlikte verme konusunda kararlılığımız her geçen gün büyümektedir. Halkımızla bir araya gelince de ortak duyguları paylaştık. Bu gidişata ‘dur’ diyebileceğiz” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan HDP’lilerin kentteki "Emek buluşmaları" etkinliği sona erdi.

Diğer başlıklar

13:58 Barış Anneleri Süleymaniye’de bir araya geldi
13:55 Düzce’de Kürt işçilere saldırı
13:51 Validebağ’da gönüllüleri ziyaret eden Yapıcı: Suç duyurusunda bulunacağız
13:47 'İntihar etti' denilen kadının katledildiği ortaya çıktı
13:43 Temel ve Dündar’ın yargılamasının durdurulması talebine ret
13:15 İHD ve Meriç nehrine atılan mültecilerin ailelerinden açıklama
13:07 Avukatlardan İmralı başvurusu
13:07 TJA’dan yeni dönem öncesi kadın buluşması
12:47 İşten atılan Ayşe Erim'in mücadelesi kazandı
12:46 Validebağ Korusu’nda gerginlik sürüyor
12:38 Başkan temaslı çıkınca Kobanê Davası'na iki gün ara verildi
12:33 'Turunçlu Arıtma Tesisi kapatılsın'
12:29 Elazığ Cezaevi’nde ağız içi arama dayatılıyor
12:19 Meksika’da günde en az 10 kadın ve kız çocuğu katlediliyor
11:56 Emine Şenyaşar'dan avukatlara dayanışma çağrısı
11:49 Vartinis Katliamı davası: Alay Komutanı Karaoğlu hakkında tutuklama kararı
11:39 Kayyım mahallelinin tandırlarını yıktırdı
10:56 6 ayda bin 98 hak savunucusu gözaltına alındı
10:45 Gazeteci Sarya: Suriye'nin geleceğini bölge halkı belirleyebilir
10:45 Avukat Maçoğlu: Kobanê dosyasında unutulan belge araştırılırsa kumpas ortaya çıkacak
10:36 Bölgede HDP'nin oyları artarken, AKP'ninkiler eridi
10:18 Yüzde 98 engelli kişi tutuklandı
10:01 Katledilen kolberlerin cenazesi saatlerce güneş altında bekletildi
09:27 İnfazı yakılan tutukluya 9 yıl fazla ceza yazıldı
09:27 Validebağ Korusu'na polis eşliğinde baskın
09:26 3 kentte ev baskınları: 9 kişi gözaltında
09:11 Federe Kürdistan'da son 6 ayda 4 bin kadın başvurdu
09:11 Polis aramada sigara içen şoförü darp etti
09:10 Yeni yapılaşma için köyler imara açıldı
09:09 Kaçak plastik işletmeleri zehir saçıyor, belediye izliyor
09:08 Ailesi katledilen İzol adliye önünde: Sadece adalet istiyoruz
09:07 Kadınlar mitinge hazırlanıyor: Özgürlüğümüz için evlerden çıkıyoruz
09:06 Anadilde müziği renklerle öğreniyorlar
09:04 15 milyon TL'lik 6 ihalede usulsüzlük
09:03 Tutukluların şikayet dilekçesi başgardiyanda takılıyor
09:02 Gözlerini kaybeden tutuklunun şikayetine ‘ispata muhtaç’ savunması
09:01 ‘Yeni Yüksekova’ çalışması bitmiyor
09:00 21 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
08:33 Barınamayan öğrencilerin eylemi sürüyor
20/09/2021
23:46 Ankara’da 'Barınamıyoruz' diyen 9 öğrenci gözaltına alındı
23:02 Yolcu otobüsüne saldırı: 2 yaralı
22:51 Erdoğan'dan 'yurt' eleştirilerine yanıt
22:34 Rusya’da seçim sonuçları belli oldu
22:06 İzmir’de üniversite öğrencileri çadır nöbeti başlattı
21:07 Koronadan 231 kişi daha hayatını kaybetti
20:24 Çelemoğlu'nu katleden Çetin'in HTS kayıtları incelenecek
20:12 Uğur Tekstil çalışanları: Sendika hakkımız engellenemez
20:06 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Dava kapatılmak isteniyor
19:36 BTS'nin oturma eylemi 36’ncı haftasında
19:27 Gökkan’ın avukatları mahkemeyi HSK’ye şikayet etti
19:16 Eğitim Sen: 19 milyon öğrenci kaderine terk edildi
18:45 Heymans: Türkiye’de Torosların yerini Transporter aldı
18:31 Musa Anter ödülleri sahiplerini buldu: Mirası özgür basın emekçileri devraldı
17:58 Bitlis’te sokağa çıkma yasağı
17:51 Gabar’da yangı yayılıyor
17:37 HDP eski Milletvekili Kocaman tahliye edildi
17:29 Cizre’de ‘Özgürlük zamanı’ buluşmaları sürüyor
17:10 Adıyaman'da 339 ev karantinaya alındı
17:08 Cenevre’deki mahkemede konuşan Keskin: İşkence bir devlet politikası
16:57 Apê Musa mezarı başında anıldı
16:30 Türkiye'nin bombardımanında 2 kolber hayatını kaybetti
16:30 Kobanê Davası yarına ertelendi
16:26 Silvan’da bir kişi gözaltına alındı
15:47 Kobanê Davası’nda savunma yapan Tan: MYK toplantısına katılmadım
15:46 Av. Özdoğan: Yargılama siyasi bir partinin odasında başladı
15:36 Türkiye, Cenevre’de yargılanıyor: Kürtlere yönelik ayrımcılık ve işkence arttı
15:10 4 yakını katledilen İzol yine 'adalet' istedi
15:07 Ağaç kıyımı AKP'li belediye başkanını da isyan ettirdi
14:42 Zam talep eden saya işçileri iş bıraktı
14:41 Kadın avukatlardan Emine Şenyaşar'a destek
14:34 Müteahhitler zamlara karşı iş bıraktı
13:49 Ferhat Tepe’nin fotoğrafına yasak: Örgüt bağı araştırılıyor!
13:20 Taliban’dan kadın belediye çalışanlarına ‘evde kalın’ talimatı
13:16 Kobanê eylemlerinde kaç YPG'li tedavi edildi?
13:08 Afganistan’da Kadın Bakanlığı’nın kaldırılması protesto edildi
13:07 HDP’li gençlerden uyuşturucuya karşı etkinlik
13:05 'Barınamayan' öğrenciler geceyi sokakta geçirdi
12:53 Buldan'dan 'kumpas davası' çıkışı: Gerçek suçlular korunuyor
12:33 Gözaltına alınan İranlı 9 Kürt ÖSO’ya teslim edildi
12:33 Leyla Güven'e 'renk' gerekçesi: Bölücü elbise cezaevine giremedi!
12:29 Hasta tutuklu Şahin: Tedavi hakkım engelleniyor
12:28 503 cenaze kimsesizler mezarlığında bekletiliyor
12:27 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
12:05 Kobanê Davası: İddianamenin omurgasını oluşturan ifadeler dosyada yok
11:50 Ekolojist Akyıldız: Tarihte görülmemiş doğa kırımı yaşanıyor
11:33 Şenyaşar: Bu zulmü dayanışmayla sonlandıracağız
11:22 Gazeteci Durket Süren’in duruşması ertelendi
11:22 Bir zamanlar değirmene şimdi ise köye hayat veriyor!
11:02 Apê Musa katledildiği sokakta anıldı
10:45 Kobanê Davası'nda gazeteci ve izleyicilere engel
10:32 Vartnis Katliamı duruşmasına dayanışma çağrısı
10:30 Efrîn'de Kürtçeye yasak!
10:29 Yeni Yaşam ‘Apê Musa'nın kalemiyiz’ manşetiyle çıktı
10:28 Yousif Ismael: ABD Suriye'den çekilir, Irak’ta kalır
10:04 Herkesin değerini teslim etmeye mecbur olduğu gelenek
09:33 Halktan ve doğadan yana...
09:31 Özgür haberciliği ilke edinenlere teşekkür borçluyuz
09:20 'Siz bunların haberini mi yapıyorsunuz?'
09:16 Özgür basının temsilcisi 4 yaşında!
09:14 MA 'Ötekilerin' sesi oldu