Kemalbay: Çiftçiler Urfa'dan uzaklaştırılsın diye herşey yapılıyor

img

URFA - Urfa'da "Emek buluşmaları" etkinliği kapsamında tarım işçileri ile buluşan HDP'lilerden İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay "Çiftçiler buradan uzaklaştırılsın diye her şey yapılıyor" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Demokrasi Buluşması” adlı kampanyası kapsamında Urfa "Emek buluşmaları" gerçekleştirdi. HDP Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkanı Alp Altınörs, önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, MYK üyesi Özlem Gündüz, milletvekilleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK üyesi Bekir Karakeçili, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve partililerin aralarında bulunduğu heyet, gün boyu işçi, emekçi ve çiftçilerle bir araya geldikten sonra kentte bulunan bir otelde yerel basın kurumlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

KÖSE: KORKUNÇ ADALETSİZLİK VAR

Kentteki temaslarını ve bu kapsamda edindikleri izlenimleri aktaran Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, “Tekstil işçileriyle buluştuk, genç kadın arkadaşlarımızın atölyelerde nelere maruz kaldıklarını gördük. İşsizlik büyük bir problem olarak önümüzde duruyor. İpuçlarını yakaladık ve notlarımızı aldık. KESK Urfa Şubesi Yürütme Kurulu üyeleri ve başkanlarıyla görüştük. En fazla mustarip edilen kamu emekçilerinin işinden edilerek, açlığa, sefalete, intiharlara sürüklendiğini teyit ettik. Ortada korkunç bir adaletsizlik var” dedi.

‘YOLU BULACAĞIZ VE YOL AÇACAĞIZ’

Mevsimlik tarım işçilerinin koşullarına ve yaşam şartlarına değinen Köse, şunları söyledi: “Hemen her yıl yaşanana mevsimlik tarım işçilerinin bedenlerinin parçalandığı, yollarda kamyon kasalarında, tarlalarda çocukların korkunç biçimde mağdur edildiği bir kent. Hiç insani olmayan koşullarda çalıştırıldığı, düşük ücretlerle güvencesiz bir şekilde çalıştırıldıkları için mağdur ediliyorlar. Onlar açısından yeni çalışmalara adım atacağız. Sonuç itibariyle çıkardığımız önemli bir sonuç var. Biz örgütsüz kaldıkça, bir birimizden ayrı kaldıkça, karşımızdaki güç bizi sıkıştırmaya, ezmeye devam edecektir. Farklı farklı yerlerde olsak da bir araya gelerek, karşımızdaki güce bir set örmeyi başaramadık. HDP olarak üç aylık programla bir yol arıyoruz. Bu yolu bulacağız ve yol açacağız. Herkesi yan yana getirerek, dayanışarak, adımlar atacağız.”

‘ŞEHRİMİZ SUSUZ’

Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nın Urfa’da olmasına rağmen su ve elektrik sorunu yaşandığını dile getirerek başlayan Ömer Öcalan, “Akçakale ve Harran kaç gündür susuz. İnsanlara 150 bin TL’ye kadar fatura yazılıyor. Bakkal gibi. Atatürk Barajı burada, Türkiye’nin en büyük barajı, ama Urfa enerjiden mahrum. Fırat Nehri burada ama bizim şehrimiz susuz. Bu bizim sorunumuz. Bunu tartışmalı ve tartıştırmalıyız” şeklinde konuştu.

KEMALBAY: DEDAŞ GİTMELİ

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, partisinin “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında kentte olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Hep birlikte olursak eğer değiştirebiliriz dedik ve Urfa’da bunu bir kez daha gördük. Büyük haksızlıklar, ayrımcılık ve emek düşmanlığı, kadın düşmanlığı, Kürt düşmanlığı ile karşılaştık. DEDAŞ’ın gaddarca, halkın yaşam hakkını tehdit edecek şekilde zulmünü gördük. Bir şirket nasıl oluyor da yurttaşlarımıza bu kadar ağır bedeller ödetebiliyor. Tarım işçileri diyor ki; topraklarımız var ama buradan gitmek zorunda bırakılıyoruz. Burada bir kardeşimizin 300 dönüm tarlası var, fakat başka yerlere tarım işçisi olarak gitmek zorunda bırakıldı. Elektriğe para yetiştiremiyor, üretim yapmasının imkanı bırakılmıyor. Çiftçiler buradan uzaklaştırılsın diye her şey yapılıyor. Buradan gitmesi gereken biri varsa, onun DEDAŞ olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu coğrafyada DEDAŞ gibi bir şirkete ihtiyaç yoktur.”

‘KADIN POLİTİKALARI GELİŞTİRİLMELİ’

Tarım işçileri ziyaretinden izlenimlerini aktaran Kemalbay, “Burada çalışanların çoğu kadınlar, ailece çalışıyorlar. Eğitimden uzak bir şekilde 50 lira yevmiye ile çalışıyorlar. Hiç bir güvenceye sahip olmadan çalışıyorlar. Yaşamın 24 saatini tarlalarda geçirmek zorunda bırakılıyorlar. Ağır bedensel bir yükle çalışıyorlar. Burada kadınların görülmesi gerekiyor. Kadın çalışanlara yönelik de politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Kadınların iş güvencesine sahip olmaları, insana yakışır ücrete sahip olmaları, hijyene ve suya erişimlerinin sağlanması gerekiyor. Bu konuda yerel yönetimlerin sorumluluk alması gerekiyor. Sorunları bir gün bile erteleyecek bir durum yok. Acil olarak çözülmeli. Bu şekilde sürdürmek mümkün değil” dedi.

TEMELLİ: DEDAŞ ZULÜM TRAFOSU

Urfa’nın özel bir kent olduğuna işaret ederek konuşan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, şunları söyledi: “Hem tarım, hem emek, hem de birçok kültürün burada buluşması, tarihsel olarak baktığımızda, bambaşka bir kent. Bu kentin ne hale geldiğini özetlemek gerekirse; her yerde yoksulluk, işsizlik ve hüzün var. İnsanlar hüzünlü, mutsuz, geleceğe dair inanılmaz bir kaygı taşıyorlar. Kentin sorunları bize Türkiye’nin sorunlarını anlatıyor. Türkiye’de yaşanan sorunları bir bir Urfa’da yaşıyoruz. Bir DEDAŞ vakası var. Adeta bir zulüm trafosuna dönüşmüş durumda. İnsanların haklarının faturalar yoluyla sömürüldüğü sistem var. Hak gasp aracına dönüşmüş durumda. Elektrik kullanmayan insanlara bile fatura kesiliyor. Nakliyeciler perişan. Kamyoncular perişan. Çöp yığınları, çöp kokusu. Zahirecilere uğradık, buğday sorunu. Dışarıdan gelen zehirli buğdaylar halka yediriliyor. Buradaki insanlar mağdur ediliyor. Son iki yılda pamuk fiyatı yüzde 40 gerilemiş. Bu yoksullaşmanın göstergeleri.”

‘BAŞKA BİR COĞRAFYA YOK’

Tarım işçilerinin koşullarına değinen Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “10 yıldır tarım işçilerinin ücreti değişmiyor. Bu ülkedeki geçim sorunlarını üst üste koyduğunuzda, insanların ne kadar fakirleştiğini görebilirsiniz. Ne gölgelik var ne soğuk su var. Güneşin altında ilkokul çağındaki çocuklar çalışmak zorunda bırakılıyor. Bu tablo, ülkenin kaynak sorunu olduğu için, yoksul olduğu için yaşanmıyor. Bu tablo bu iktidar yüzünden yaşanıyor. Ülkenin kaynaklarını kendisi için kullanan saray için yaşanıyor. Yandaş müteahhitler, savaş politikaları yüzünden yaşanıyor. Kürt düşmanlığı için yaşanıyor. Bu denli zulmün yaşandığı başka bir coğrafya yok. Bu politik tercihtir. Bu toprakların kaynakları savaşa, İHA ve SİHA’lara aktarılırsa, kullanmadığımız yollara harcanırsa, bu yoksulluk kaçınılmaz olur.”

‘GİDİŞATA DUR DİYEBİLECEĞİZ’

İktidarın yönetim tercihinin bu olduğunu, değiştirmenin yolunun yerelde iktidara gelmekten geçtiğini söyleyen Temelli, "Bu iktidar o denli demokrasiye, halkın kendi iradesine saygısız ki belediyelerimize kayyım atıyor. Kayyımın bir nedeni de bu yönetim anlayışıdır. Bizim yerel demokrasi anlayışımız, kadın emeğine saygılı, ekolojik ve emekten yana bir modeldir. Biz belediyeciliğe, yerel kamu hizmetlerine böyle yaklaşırız. Türkiye’nin demokratikleşmesi ancak böyle inşa edilebilir. Bunun mücadelesini vermeye, halkımızla birlikte verme konusunda kararlılığımız her geçen gün büyümektedir. Halkımızla bir araya gelince de ortak duyguları paylaştık. Bu gidişata ‘dur’ diyebileceğiz” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan HDP’lilerin kentteki "Emek buluşmaları" etkinliği sona erdi.

Diğer başlıklar

10:37 Savcı cezaevini 'örgütlenme ve eylem alanı' olarak tanımladı
10:36 Adana'da 4 kişi gözaltına alındı
10:07 Yanlış adrese baskın yapıp darp ettikleri ev sahibini bir de tehdit ettiler
09:54 Taşınmazların devrini iptal eden belediye eşbaşkanına soruşturma
09:06 Ağaç katliamına tepki: Belediyenin haberi yok
09:05 Yatışı yapılması gereken hastalar acilde bekletiliyor
09:05 Ortadoğu uzmanı Kar: Lübnan’ı 3’üncü yol çizgisi düzlüğe çıkarabilir
09:04 ‘Pandemi sürecinde okula başlama yaşı 7’ye çıkarılsın’
09:03 Dede: Van Valisi AKP’nin il başkanı gibi hareket ediyor
09:02 İşte SİHA'ların vurduğu Irak Ordusu’na ait aracın perde arkası
09:00 14 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
09:00 İttifak kontenjanından seçilen Dicle Belediye Başkanı istifa etti
00:40 Çavuşoğlu’ndan mevkidaşlarına ‘Doğu Akdeniz’ mektubu
00:22 Erdoğan 16 üniversiteye rektör atadı
00:14 Lukaşenko gözaltıların araştırılmasını istedi
13/08/2020
23:45 Irak, Türkiye’ye karşı Arap ülkelerinden yardım istedi
23:03 Koruma kararı bulunan bir kadın daha katledildi
22:21 Filistin'den İsrail’le anlaşan BAE’ye tepki
21:50 Şırnak'ta 1 mahalle karantinaya alındı
20:42 Igêdat Aşireti’nden Dêrazor’dan çıkılması için çağrı
20:25 Büfe ruhsatı iptal edilen yurttaş Valilik önünde kendini yaktı
20:20 Sivas’ta 65 yaş üstüne sokağa çıkma kısıtlaması
20:16 Jinnews'e BTK engeli
20:12 Koronadan 21 yeni ölüm, 1243 tanı
19:14 ‘Susuyoruz’ eylemi yapan tiyatroculardan destek çağrısı
19:05 Diyarbakır’dan seslenen kadınlar: Sözleşmeden geri adım atmayız
18:42 MKM binasının boşaltılması 20 Ağustos'a ertelendi
18:38 İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında anlaşma
18:31 Erdoğan ve AB Konseyi Başkanı telefonda görüştü
18:26 'Ağaç katliamı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız'
18:21 Adana'da 7 gündür gözaltında olan 10 kişi adliyeye sevk edilecek
18:15 Adıyaman'da 4 isme 25 yıl 7 ay hapis cezası
17:55 Lice'de çıkan yangın bağ ve bahçelere sıçradı
17:35 YÖK: Üniversitelerin açılışı 1 Ekim’den sonra
17:06 Meslektaşlarından Ünsal ve Timtik için duyarlılık çağrısı
16:54 Diyarbakır’da pandemi nedeniyle düğün saatleri ve halaya kısıtlama
16:51 Belaruslu kadınlardan dayanışma zinciri
16:46 DTK ve DBP’den 8 kentte buluşma
16:19 İstanbul Sözleşmesi eylemine müdahale: 4 gözaltı
16:02 Mersin'de 4 gözaltı
15:50 Ağrı’da şüpheli kadın ölümü
15:05 ‘Çok geç olmadan serbest bırakın’
14:54 Denize giren tarım işçisi çocuğa hala ulaşılamadı
14:52 Avukatlardan Öcalan’la görüşmek için başvuru
14:41 Kozluk ve Bekirhan belediye başkanları AKP'ye katıldı
14:40 Bursa’da 5 kişi gözaltına alındı
14:39 İzmirlilerden '#90DakikamaDokunma' tepkisi
14:20 Jandarmayı taşıyan minibüs kaza yaptı
14:15 Kadın Savunma Ağı: Sözleşmeyi tartışmak kimsenin haddi değil
13:54 İskenderun Kadın Platformu: Şiddet karşısında susmuyoruz
13:28 MKM binası AKP'li belediyeye tahsis edilecek
13:25 Adalet Nöbeti'nde 'Ebru ve Aytaç onurumuzdur' dediler
12:46 3 günlük düğün salonu kapatma protestosu
12:34 İhracat miktarı artarken değeri azaldı
12:34 KPSS sonuçları açıklandı
12:30 17 Ağustos'un yıldönümünde seslendiler: Sorun deprem değil ranttır
12:27 Erdoğan: Akdeniz'de macera veya gerilim aramıyoruz
12:17 Temmuz'da 162 yaşam hakkı ihlali, 213 işkence yaşandı
12:06 Yasaklı köylerde hayvanlar meraya götürülemiyor
11:00 İnce: 4 Eylül’de 1000 Günde Memleket Hareketi başlatıyorum
10:35 Şırnak'taki orman yangınları söndü
10:29 Sosyal medya paylaşımları yüzünden gözaltına alındı
09:54 İmralı'daki tecridi derinleştiren CPT’nin tavrı
09:50 Acun Karadağ gözaltına alındı
09:14 Hakkari'de polis havaya ateş açtı: 7 gözaltı
09:14 Tiyatro oyuncusu Deniz: Özel tiyatroların yaşama şansı kalmadı
09:13 Adana'da günlük vaka sayısı 300
09:12 ‘Millet Bahçesi’ için ağaçlar kesildi
09:09 Hukuk örgütleri: Adalet Bakanlığı ve AYM neden sessiz?
09:08 'Krizin tek sorumlusu AKP'
09:05 Pazar alışverişine çıkan yurttaşlar: İki poşetle eve dönüyoruz
09:04 Bırca Belek uyuşturucu mekanı haline getirildi
09:03 Gençler Malazgirt’te buluşacak
09:02 Köydeki tüm işlerde dayanışma
09:01 Çalyan Gölü 5 yıldır ziyaretçisiz!
09:01 Digor Katliamı üzerinden 27 yıl geçti: O gün cehennemi yaşadık
09:00 13 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
07:44 Serbest bırakılan kadınlar: İstanbul Sözleşmesi yaşatır
12/08/2020
23:55 Macron: Doğu Akdeniz'de askeri varlığımızı güçlendireceğiz
23:31 MKM binası boşaltılacak
21:53 Koronadan 18 kişi daha hayatını kaybetti
21:17 Koca: Artış devam ederse ağır tedbirlere dönmemiz gerekebilir
21:04 31 Ağustos’ta uzaktan, 21 Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacak
20:45 Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için alanlarda
20:38 1 korucu daha hayatını kaybetti
20:30 DEDEF: Munzur Gözeleri rant kapısı değildir
19:56 Ankara’da kadınlara müdahale: 24 gözaltı
19:51 İşten çıkarılan işçiler: Her yeri eylem alanına çeviririz
19:04 ‘Tutukluların sağlığa erişim hakkını güvence altına alın’
18:42 Kaftancıoğlu Galata Kulesi’nde incelemelerde bulundu
18:38 MEB ve YÖK’ün yapması gereken çalıştayı Eğitim Sen yaptı
18:34 ‘Kadınlara yönelik suçlar araştırılsın’ çağrısı
18:18 TMMOB’dan Galata Kulesi'ndeki restorasyona DAİŞ benzetmesi
17:17 Taciz iddiaları ile suçlanan HDP'lilerden suç duyurusu
17:08 Irak’tan Türkiye’ye muhtıra
16:45 Timtik ve Ünsal 83 milyonun sesi
16:37 Şırnak'ta iki ormanda yangın
16:35 Akşener’den Babacan’a ziyaret: İçi boş bir tartışma
16:21 Arap Parlamentosu BM Güvenlik Konseyi'ni Türkiye'ye karşı 'acil eylem'e çağırdı
15:47 Galata Kulesi'nde restorasyon adı altında yıkım