‘Eskiden bağımsızlık sorunu vardı şimdi yargı yok’

img

ANKARA - “Adil Yargılanma Hakkı” panelinde konuşan HDP’li vekil Filiz Kerestecioğlu, “Biat eden yargı istiyorlar” derken, CHP’li vekil Sezgin Tanrıkulu ise “Yargının eskiden bağımsızlık sorunu vardı ama şimdi yargı yok” diye konuştu.

 
Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, “Adil Yargılanma Hakkı” adlı panel düzenledi. Ankara Barosu Eğitim Merkezi (ABEM) Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davası avukatlarından Derviş Emre Aydın konuşmacı olarak katıldı. Panelin kolaylaştırıcılığını ise Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Kerem Altıparmak yaptı.
 
Açılış konuşmasını yapan Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Aşkın Demir, “çoklu baro” düzenlemesine ilişkin şunları söyledi: “Tarafsız ve bağımsız yargının son ayağı olan savunma artık siyasi iktidara bağlandığı noktadayız. Siyasi iktidar gibi düşünen ve yaptığı hukuksuzlukları savunacak bir savunma için son adımları atıldı. Bunun karşısında elimizden geleni yaptık ama artık karar AYM’de avukatların sesini keserek halkın adil yargılanma hakkı ortadan kaldırılmak isteniyor. Adil yargılanma hakkının ortadan kaldırılması ile geldiğimiz noktada iki meslektaşımız başlattıkları eylemlerini ölüm orucuna çevirmiş durumda. Bir önce Yargıtay bu hukuka aykırı dosyayı inceleyip zaman kaybetmeden hukuksuzluğu sona erdirmeli.”
 
ALTIPARMAK: YAŞAMA HAKKI SÖZ KONUSU
 
Açılış konuşmasında sonra sözü alan Kerem Altıparmak, “çoklu baro” düzenlemesine ilişkin görüşlerini paylaşarak, bunun avukatlara bir mesaj olduğunun altını çizdi. Avukatların bu yasaya karşı nasıl bir tepki vereceklerinin kritik olduğuna değinen Altıparmak, “Türkiye’de adil yargılanma hakkı ihlalini zorlanmadan bulacağımız bir alan. Binlerce adil yargılanma hakkının ihlaliyle devam eden davayla karşı karşıyayız ama bugün konuşacağımız dava meslektaşlarımızın olması durumda ve birikmiş davaların olması konusunda önemli. Meslektaşlarımız ölüm orucuna girdi ve adil yargılanma hakkını aşan bir yaşama hakkı söz konusu. Yargıçların bağımsızlığına, gizli tanık beyanları ile dolu hukuksuzlukların olduğu bir dava, her anı ayrı hukuksuzluklarla dolu” diye konuştu.
 
SAVUNMAYI ETKİSİZLEŞTİRMEK
 
Konuşmacılardan avukat Derviş Emre Aydın, ÇHD avukatlarının yargılandığı davaya ilişkin bilgiler paylaştı. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma talebiyle bedenlerini açlığa yatırdığını ifade eden Aydın, davada yaşanan süreci şu şekilde anlattı: “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işimizi istiyoruz talebiyle açlık grevi yaptılar ve ÇHD’li avukatlar onları savundu. Hükümete yakın medya onları hedef gösterildiler. Gizli tanık ortaya çıktı Nuriye ve Semih’in davasına iki gün kala avukatlar gizli tanık ifadeleriyle gözaltına alındılar ve tutukladılar. Bir yıl sonra ilk duruşmada hepsi serbest bırakıldı ama 10 saat sonra aynı heyet farklı bir karar vererek tekrar tutukladılar. Sonra ki süreçte adaletsizlikler devam etti. Gizli tanıkların psikolojik sorunları olmasına rağmen beyanları kabul edildi. 344 kişi hakkında ifade veren B.E.’ye belgeler verildi biz belgeleri görmek istedik ama bu talebimizde reddedildi. Bunların hepsi adil yargılanma hakkının ihlalidir. Taleplerimizi hiçbiri kabul edilmedi ve kovuşturma kararını ortadan kaldıran bir karar ile yeterli delil toplandığı yönünde bir karar verildi. Ertesi gün tebligat yapılmadan boş salona son savunmalar alınmadan karar okundu. Kararın verildiği güne kadar mahkemenin yaptıkları bir ihlaller silsilesi.”
 
Kararın soruşturma başlamadan önce hükümete yakın medya organları tarafından verildiğine dikkati çeken Aydın, “Hem barolara yapılan düzenlemeler hem de infaz düzenlemesinde yapılmak isteneni biz ilk olarak meslektaşlarımızın mahkemesinde gördük. Savunmayı etkisizleştirmek istiyorlar” dedi. 
 
KERESTECİOĞLU: BİAT EDEN YARGI İSTİYORLAR
 
Ardından söz alan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, konuşmasına, “Hukuku tartışmak 35 yıldır avukatlık yapan bir avukat olarak bana çok saçma geliyor” diyerek başladı. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın siyasi bir kararla yargılandığını belirten Kerestecioğlu, “Baştan verilmiş bir karar vardı tıpkı yargılanan HDP’lilerin davalarında olduğu gibi. Sadece karar değil karara giden süreci içine alan ve bir yıl boyunca mahkemeye çağrılmak nereye koyulur bilemiyorum. Ayhan Bilgen tutuklandığı kararını televizyonda görüp gülümsemişti. Kararı daha kimse duymadan Anadolu Ajansı (AA) duyup yayınlıyor. Salonları bilerek dar yapıyorlar ki yargılanmaları az kişi izlesin istiyorlar. Savunma için zaman gerekli ama arkadaşlar savunma yapamamışlar. Heyet istedikleri kararı sonunda veriyor ama yine sürgün ediliyorlar. Biat eden avukat hakim yargı istiyorlar” diye konuştu. 
 
Adil yargılanma hakkı çerçevesinde ölüm oruçlarıyla ilgili tespitlerini paylaşan Kerestecioğlu, şunları ifade etti: “Ölüm oruçlarını sonlandırmak için zamanında bende uğraştım, Behiç Aşçı bunlardan biridir. Ama şuan iktidara seslenmek bana yersiz geliyor seslenecek bir iktidar yok. Yaşatalım diyorsak başka bir şey yapmamız gerekiyor. Onlarla ilgili bir şey yaptık diyerek bir rahatlık oluşmamalı. Barolara seslenmek istiyorum, iktidara seslenmek yersiz. Çatısı altında bulunduğumuz barolar arkadaşlarımıza birlikte seslene bilir. Siz sesinizi duyurdunuz biz artık sizin sesinizi yükselteceğiz dememiz lazım. İki arkadaşımızın ölmesi iktidarın umurunda değil. Barolar meslektaşlarını yaşatmak için bir araya gelerek bir çözüm bulmaları, ses çıkarmaları gerekir. Vakit kaybetmeden bir şeyler yapmak lazım.” 
 
TANRIKULU: TÜRKİYE'DE YARGI YOK
 
Son olarak söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu sözlerine, “Burada bulunmak bir şey yaptığımız anlamına gelmiyor” diyerek başladı. Dün CHP mesajlaşma grubuna Aytaç Ünsal’ın babasının gönderdiği mesajı okuyan Tanrıkulu, babanın talebinin, “Oğlum 25 kilo kaybetti, doktor milletvekillerinin cezaevine gidip ziyaret etmelerini” istemek olduğunu dile getirdi. “Bu düzenin bu kadar devam edeceğini düşünmüyorum” diyen Tanrıkulu, “Herkese düşen görev bu iki arkadaşa seslenip onları yaşatmak için mücadele etmesi. Yargının eskiden de bağımsızlık sorunu vardı ama şimdi Türkiye'de yargı yok. DGM Mahkemesinde su içmemize izin veriliyordu şimdi de nasıl savunma yapılacağına mahkeme başkanı karar veriyor. Davaya göre heyet oluşturuluyor, tahliye olma hakkı yok” dedi.
 
Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan, İdris Baluken ve Alpaslan Kutlu davalarında yaşanılan hukuksuzlukları hatırlatan Tanrıkulu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'ya verilen cezaya da tepki gösterdi. Tanrıkulu, “Suçlu değilsiniz ne zaman ki Meclis’e girerseniz suç makinesi oluyorsunuz. Mızraklı’nın seçileceği kesin 5 gün öncesinde gizli tanık buluyorlar, seçimden sonra dava açtılar Ağustosta tutukladılar. İtirafçı kişinin beyanıyla dün ceza verdiler ve tamamen itiraflar var. Bütün bu olumsuzluklara karşı ben umutsuz değilim. ÇHD hükümet rahatsızlık verdi şimdi onun cezasını çekiyorlar” dedi.

Diğer başlıklar

20:09 Suruç Aileleri'nin 'adalet nöbeti' 62 ayında
19:26 Koronavirüs 61 can daha aldı
19:20 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi
17:01 Apê Musa mezarı başında anıldı
16:46 İşkence gören Şiban taburcu edildi
16:23 Cizre'de trafik kazası: 2 yaralı
16:14 TJA: Kadın özgürlük ideolojisiyle yola çıkıyoruz
16:05 Yat limanındaki işletmelerin ruhsatları iptal edildi
15:22 Gazeteci Oruç’un duruşması yarın
14:31 Cumartesi annesi Güzel Şahin anıldı
14:29 ‘Yasalar uygulanırsa katiller değil, kadınların yaşam hakkı korunur’
14:21 Meral Akşener yeniden genel başkan seçildi
14:03 Kaybolan kardeşlerinden birinin cansız bedenine ulaşıldı
13:54 Apê Musa’nın ‘Qimil’ şiiri bestelendi
13:25 Mardin'de ‘Em xwe diparêzin’ açıklaması
13:05 Apê Musa katledildiği yerde anıldı: Kalemi yerde kalmadı
12:32 Gerçekler kazanacaktır
12:30 Akşener’den Erdoğan’a: Adaleti öldürdün
12:27 Cudi’de orman yangını
11:39 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
11:28 HDK Apê Musa'yı andı: Bir geleneğin çınarıdır
10:15 Bir yıldır iddianame hazırlanmadı
09:58 İstanbul Barosu'na soruşturma
09:57 El Mihbaş: Rapor yetmez hesap sorulmalı
09:15 Gazetecilik muktedirin değil güçsüzün sesidir
09:14 Haber hayat kurtarır
09:14 Ödül verilmesi gereken gazetecilerin öldürüldüğü bir ülkede yaşamak
09:13 Ekoloji muhabiri...
09:13 10 Ekim Davası: Hukuk hep DAİŞ’e yaradı
09:12 Çınardibi Dergisi son sayısını Musa Anter’e atfetti
09:12 Bizi haberlerimiz bir araya getirdi
09:12 Hakikatin yolu açık olsun
09:11 Kürtçe ıslık çalanlara selam olsun
09:11 Menderes’te ‘kaçak elektrik’ adı altında ceza yağdı
09:11 530 bin öğrenciden 450 bini EBA’ya uzak kaldı
09:10 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan 'Apê Musa' paneli
09:10 Yılmaz Güney Sineması süs havuzuna çeviriliyor
09:09 Barışa ses verenler
09:09 Musa Anter’den bugüne 'bölgede' gazetecilik
09:08 Onların devletin verdiği basın kartları yoktur!
09:08 Kürt halkının haber ajansları
09:08 Kırbayır dosyası kapatılmak isteniyor: Devlet katillerini koruyor
09:07 Türkiye’den BM’ye resmi belgelerle çelişen yanıt: Kemikler teslim edildi
09:07 Yüksekova’da yollara asfalt yerine beton döküldü
09:07 Gazeteci örgütleri: MA büyük bir gazetecilik direnişi ortaya koyuyor
09:06 Gerçeğin militanları: Özgür Basın öğrencileri
09:06 Biz yine buradayız, hep burada olacağız
09:00 20 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
19/09/2020
21:59 'Pandemi döneminde 987 kadın şiddete uğradı'
20:20 Koronadan 68 kişi yaşamını yitirdi
19:35 AKP'li Hamza Dağ: 2023 seçimleri tarihin en sert seçimi olacak
19:01 TTB: İşimiz çok, derdimiz büyük
18:53 RedHack Çankırı Belediyesi’nin web sitesini hackledi
18:34 Bakan Selçuk: Çocuklarımızı okullarıyla buluşturmak için hazırız
17:12 TJA Batman'da ‘Kendimizi savunuyoruz' kampanyasının startını verdi
15:50 Tarsus Cezaevi'ndeki ihlalleri aktardı
15:06 KOM Müzik’ten Serdar Ortaç’a: Kürt müziği sahipsiz değil
15:03 Özkahraman'ın naaşı polis ablukasında defnedilebildi
14:46 ‘82 yaşındaki tutuklu Özkan ölüyor’
14:43 STÖ temsilcileri Sur'da temizlik çalışması yaptı
14:42 Akademik baskıya karşı 10 kilometre koştu
14:29 HDP'lilerin kaçırılmasından Soylu sorumlu tutuldu: Size bakan denmez, çete lideri denir
14:16 'Akkuyu santrali tüm Mersin'i vuracak'
14:06 Cizre'de öğretmenlerden ücret talep edildi
14:05 Hasta tutuklu Konuk için tahliye çağrısı
14:05 Diyarbakır’da 4 günde 62 sağlık çalışanı enfekte oldu
14:04 Aydeniz’den BM’ye: Savaş suçu varsa neden adım atmıyorsunuz?
13:43 Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu
13:42 İHD İzmir Şubesi Eroğlu’nun akıbetini sordu
13:41 Bodrum açıklarında mülteci teknesi battı: 2 ölü
13:05 Yeni Akit de TTB’yi hedef gösterdi
12:51 Morsümbül’ün akıbeti soruldu: Annemin mücadelesini devraldık
12:36 Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
12:35 Adalet Bakanı Gül: Nafakanın belli bir süreye bağlanması gerekir
12:05 HDP: AKP-MHP iktidarı ve onun emir eri yargı mensupları mutlaka yargılanacaklardır
11:33 Kayıp yakınları Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu
11:30 Macron: Türkiye’ye net mesaj gönderdik
10:43 'Serdar Ortaç yalan söylüyor, köşe bucak kaçtı, anlaşma yok'
10:33 Aynı aileden gözaltına alınan 5 kişiden 1’i tutuklandı
10:10 Musa Anter katledilişinin 28’inci yılında iki merkezde anılacak
09:21 Tepki üzerine ‘ucube’ logo kaldırıldı
09:05 Kaçırılan HDP MYK üyesi Aktumur: HDP fikriyatına saldırıdır
09:04 Uzaktan eğitim tarlada çalışan çocuklara ulaşmadı
09:04 Dicle Anter: Herkesin Apê Musa’nın yaşamından öğrenebileceği çok şey var
09:04 ‘Ağrı’daki kadın ölümlerinden hepimiz sorumluyuz’
09:03 Üniversite öğrencileri iş bulamama endişesinde
09:03 İşkenceye suç duyurusu: Askerler 'Sizi tararız' dedi
09:02 Şener: Muhalefet bir araya gelmeli ve daha cesur olmalı
09:02 Öztürk: Salgınla mücadele politikaları yeniden düzenlenmeli
09:01 Halka göre ekonomik krizin kaynağı çatışmalı süreç
09:00 'Yıkılacak Duvarlar'ın ilk baskısı tükendi
09:00 Maden ocakları ile yaşam alanları yok olacak
09:00 19 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:13 75 yaşındaki hasta tutuklu Özkahraman yaşamını yitirdi
18/09/2020
23:16 Elbistan Cezaevi'nde çok sayıda tutuklu koronaya yakalandı
21:43 AB'den Libya’ya silah taşıyan Türk şirketine yaptırım
21:28 AKP Bingöl İl Başkanı görevden alındı
21:00 MİT olduklarını söyleyen 3 kişi HDP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü’nü kaçırdı
20:40 Koronadan 62 kişi yaşamını yitirdi
20:09 Bitlis’te 3 kişi tutuklandı