KHK'lilerin yaşadıkları ‘sosyal kırım’dır

img

İSTANBUL – ,  HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK platformlarıyla birlikte hazırladıkları bin 500 sayfalık raporda, 1 milyon 500 bin kişinin “sosyal kırım” yaşadığını ve “Tüm toplumu etkileyen, sarsan felaketin olduğunu görüyoruz” dedi. 

 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Platformları Birliği ve İstanbul KHK Platformu, hazırladıkları "3'üncü yılında OHAL'in toplumsal maliyetleri" adlı raporu İstanbul Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde kamuoyuyla paylaştı. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan KHK işlerinden ihraç edilen yurttaşların 3 yılda yaşadıkları hak ihlallerinin yer aldığı bin  500 sayfalık raporu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Mağdurlar İçin Adalet Platformu’ndan Doç. Bayram Erzurumluoğlu paylaştı. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve birçok yurttaş da toplantıya katıldı.
 
‘ÇOK CİDDİ BİR ÇALIŞMA’ 
 
20 Temmuz 2019 ve 9 Eylül 20119 tarihleri arasında hazırlanan rapor, Türkiye’nin 81 ilinden 3 bin 104 kişi ve dünyanın 33 ülkesinden 201 kişinin katılımıyla hazırlandı. Gergerlioğlu yaptığı açıklamada, “Tüm toplumu etkileyen, sarsan bir kırımın, felaketin olduğunu görüyoruz. KHK’liler işlerinden ihraç edilmekle kalmadı. Özel sektörde de çalışmalarının önüne geçilen, sosyal yardımlaşma ödenekleri kesilen bir topluluktan bahsediyoruz. Türkiye’de OHAL’in ilanından sonra yaşananlara dair çok ciddi bir rapor olduğunu iddia ediyoruz. Çok ciddi bir çalışma sergilendi bu raporda” dedi.
 
‘ANLATIMLARA YER VERİLDİ'
 
Raporun ilk bölümünde işlerinden ihraç edilenlerin anlatımlarına yer verildi. Çoğu KHK’li ihraç edildikten sonra iş bulamadıklarını, sosyal ortamlardan uzaklaştıklarını dikkati çekti. Maddi ve manevi anlamda zorluk yaşadıklarının anlatan KHK’liler, yaşadıklarını “Çalıştığım işyeri kapatıldı. Çalışma lisansım iptal edildi. Mesleğimi yapamıyorum. Simit satıyorum. Aç kaldım aç! Suçsuz yere mağdur edildim. Çocuklarımın rızkı gasp edildi. Ailemden ayrılıp yurt dışında yaşamak zorunda kaldım. 3 yıldır çocuklarımı göremiyorum. 2,5 yaşındaki çocuğumu hiç göremedim. Bir anda işsiz ve vasıfsız ilan edildik. Bir anlamda sosyal bir soykırım… Çalıştığım şirkete atanan kayyım tarafından işten çıkartıldım. İşten çıktıktan sonra e-devletteki çalışma bilgilerimde şüpheli yazıldı. Yeni doğan bebeğim ve çalışamayan eşimle birlikte işsiz ve ortada kaldık. Benim ailemin hayatı ve yaşama şansımız kalmadı. Yok olduk. Hangi birini yazayım bu alana sığmaz. Sivil ölüme mahkum edildim. Diri diri gömdüler. Polis kötü davranma konusunda hakikaten uzmanlaşmış. 19 Temmuz’da okula gittim. O bakışlar yetti hocam…” sözleriyle anlattı. 
 
‘AÇ KALDIK'
 
Öten yandan raporda 11 yıllık eski bir savcı anlatımında, “ByLock kullanmadığı tespit edildiğinden denilerek tahliye edildim. Çıktığımda kimse bana iş vermek istemedi. İş verirlerse devlet tarafından vergi müfettişleri gönderildiğini söyleyenler oldu. Şu an 150 tavuk aldım yumurta satarak geçinmeye çalışıyorum” dedi. Yaşadıklarını anlatanlar arasında hakimler, savcılar, akademisyenler, polisler, öğretmenler, mühendisler ve daha birçok meslek örgütünden ihraç edilen kişiler var. Hepsinin ortak anlatımı: Aç kaldık, işsiz kaldık.
 
‘AVUKAT İTİRAFÇI OL DEDİ’
 
Raporda gözaltına alınan kişilerin CMK tarafından atanan avukatlarla ilgili anlatımları da dikkat çekti. Gözaltında bulunan bir KHK’li şöyle aktardı: “Avukat itirafçı olmam için baskı yaptı. Avukat uyuyordu ben ifade verirken. Avukat ve polisler psikolojik baskı uyguladılar. Avukat sadece oradaydı… Avukat ‘Ne biliyorsan anlat’ diyordu. İtirafçı olmamı istiyordu. Avukatın aleyhime ifade verdiğinin farkındaydım. CMK avukatı konu mankeni gibiydi. Avukat formaliteydi. Benim değil polisin tarafında idi. Ama tarafsızmış imajı veriyordu. Her şey göstermelikti. Beni görür görmez hadi itirafçı ol dedi.”
 
‘EŞİN ELİMİZDE TEHDİDİ’ 
 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınanların anlatımlarına da yer verilen raporda, Bu kişilerin işkence gördükleri, aileleriyle tehdit edildikleri ve kötü muameleyle karşılaştıklarını tespitleri yer aldı. raporun bir bölümde gözaltına alınan bir kişinin anlatımı ise şöyle: “Eşin de elimizde, ona göre… Çocukların yetimhanede büyüyecek. Hapishanede çürüyeceksin. Bana cemaatten olmadığını ispat et. ‘İtirafçı olmazsan sen de terörist sayılırsın’ gibi baskılar yaşadım. Hâkim savcı ve polis sürekli küçük çocuğumun olduğunu hatırlatıp tehdit ettiler. Benim duyabileceğim şekilde konuşmazsa tutuklanır ve bebeği cezaevine alınmaz. Bebek annesizliğe alışsın şeklinde konuştular. Konuş ya da çocuğunu bir daha göremezsin.”
 
NASIL GÖRÜYORSUNUZ?
 
Raporda KHK’lilere ‘Toplumdan, yakın çevrelerinden gördüğünüz muameleyi nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusu da soruldu. Yüzde 4’ü, ‘Şu ana kadar çevremden olumsuz bir tepki görmedim’, yüzde 3 ‘Yaşadıklarımı tamamen hak ettim, gördüğüm muameleye layığım’, yüzde 6.5 ‘Kişisel bir takım kusurlarım olabilir ama bu kadar cezalandırmayı da hak etmedim’, yüzde 86.5' ise ‘Bana yaşatılanlar tamamen haksızlık ve zulümdür’ yanıtını verdi.
 
‘ALEVİ VE SOLCULAR YANIMDA DURDU’
 
Raporda KHK’lilere sorulan bir diğer konu ise, ‘Çevrenizde ne gibi sözler duydunuz?’ sorusu oldu. Bu soruya şöyle yanıtlar verildi: “Allah büyüktür, herkes bir gün ektiğini biçecek. Bir suçun olmasaydı devlet seni işinden etmezdi. Demek ki bir şeyler yapmışsın. Devlet bir yanlışlık yaptı, sabret düzelecek. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Sen çok iyi birisin, diğerleri gibi değilsin. Kurunun yanında yaş da yandı… 40 yıllık komşumuza dedim ki artık bu hükümete oy vermeyin. Siz şahitsiniz ben ne zorluklarla okudum. Komşumuz; ‘Niye o mu attı sizi, adamın belki haber bile yok’ dedi. Bu cevaba gülsem mi, ağlasam mı bilemedim. Ablam sürekli; ‘Devletimiz işini bilir, suçsuz isen geri dönersin’, şeklinde konuşuyordu, birkaç imasına da denk geldim, ilişkilerim bozuldu ve artık görüşmüyorum. Akraba ve aile kelimeleri anlamını yitirdi. Ne kadar gaddar olabildiklerini gördüm. Alevi ve solcu olarak tanımladığım insanlar yanımızda iken, dindar olanlar ise çevremizden uzaklaştı.”
 
SONUÇ…
 
Raporun son bölümünde değerlendirmelere yer verildi: “Kamu güvenliği tehdit altında olan ülkelerin olağanüstü hal ilan ederek, belirli hak ve hürriyetleri sınırlandırmaları kabul edilebilen bir uygulamadır. Ancak bu tür uygulamaların, kamu güvenliğine karşı gelişen tehditlerin niteliğine uygun, temel insan hak ve hürriyetlerini yok saymayacak şekilde ölçülü, kapsam ve süre bakımından sınırlandırılmış olması da gerekmektedir. OHAL süreci, gelinen aşamada, kabul edilebilirlik sınırlarının çok ötesine geçmiş, sayıları 1.5 milyonu aşan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının bedensel ve ruhsal varlıklarının baskılanmasına ve hatta yok edilmesine yönelik bir tür adı konulmamış ‘sivil ölüm’ daha doğru bir ifadeyle ‘sosyal kırım’ programına dönüşmüş.”

Diğer başlıklar

19:26 Koronavirüs 61 can daha aldı
19:20 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerine verildi
17:01 Apê Musa mezarı başında anıldı
16:46 İşkence gören Şiban taburcu edildi
16:23 Cizre'de trafik kazası: 2 yaralı
16:14 TJA: Kadın özgürlük ideolojisiyle yola çıkıyoruz
16:05 Yat limanındaki işletmelerin ruhsatları iptal edildi
15:22 Gazeteci Oruç’un duruşması yarın
14:31 Cumartesi annesi Güzel Şahin anıldı
14:29 ‘Yasalar uygulanırsa katiller değil, kadınların yaşam hakkı korunur’
14:21 Meral Akşener yeniden genel başkan seçildi
14:03 Kaybolan kardeşlerinden birinin cansız bedenine ulaşıldı
13:54 Apê Musa’nın ‘Qimil’ şiiri bestelendi
13:25 Mardin'de ‘Em xwe diparêzin’ açıklaması
13:05 Apê Musa katledildiği yerde anıldı: Kalemi yerde kalmadı
12:32 Gerçekler kazanacaktır
12:30 Akşener’den Erdoğan’a: Adaleti öldürdün
12:27 Cudi’de orman yangını
11:39 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
11:28 HDK Apê Musa'yı andı: Bir geleneğin çınarıdır
10:15 Bir yıldır iddianame hazırlanmadı
09:58 İstanbul Barosu'na soruşturma
09:57 El Mihbaş: Rapor yetmez hesap sorulmalı
09:15 Gazetecilik muktedirin değil güçsüzün sesidir
09:14 Haber hayat kurtarır
09:14 Ödül verilmesi gereken gazetecilerin öldürüldüğü bir ülkede yaşamak
09:13 Ekoloji muhabiri...
09:13 10 Ekim Davası: Hukuk hep DAİŞ’e yaradı
09:12 Çınardibi Dergisi son sayısını Musa Anter’e atfetti
09:12 Bizi haberlerimiz bir araya getirdi
09:12 Hakikatin yolu açık olsun
09:11 Kürtçe ıslık çalanlara selam olsun
09:11 Menderes’te ‘kaçak elektrik’ adı altında ceza yağdı
09:11 530 bin öğrenciden 450 bini EBA’ya uzak kaldı
09:10 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan 'Apê Musa' paneli
09:10 Yılmaz Güney Sineması süs havuzuna çeviriliyor
09:09 Barışa ses verenler
09:09 Musa Anter’den bugüne 'bölgede' gazetecilik
09:08 Onların devletin verdiği basın kartları yoktur!
09:08 Kürt halkının haber ajansları
09:08 Kırbayır dosyası kapatılmak isteniyor: Devlet katillerini koruyor
09:07 Türkiye’den BM’ye resmi belgelerle çelişen yanıt: Kemikler teslim edildi
09:07 Yüksekova’da yollara asfalt yerine beton döküldü
09:07 Gazeteci örgütleri: MA büyük bir gazetecilik direnişi ortaya koyuyor
09:06 Gerçeğin militanları: Özgür Basın öğrencileri
09:06 Biz yine buradayız, hep burada olacağız
09:00 20 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
19/09/2020
21:59 'Pandemi döneminde 987 kadın şiddete uğradı'
20:20 Koronadan 68 kişi yaşamını yitirdi
19:35 AKP'li Hamza Dağ: 2023 seçimleri tarihin en sert seçimi olacak
19:01 TTB: İşimiz çok, derdimiz büyük
18:53 RedHack Çankırı Belediyesi’nin web sitesini hackledi
18:34 Bakan Selçuk: Çocuklarımızı okullarıyla buluşturmak için hazırız
17:12 TJA Batman'da ‘Kendimizi savunuyoruz' kampanyasının startını verdi
15:50 Tarsus Cezaevi'ndeki ihlalleri aktardı
15:06 KOM Müzik’ten Serdar Ortaç’a: Kürt müziği sahipsiz değil
15:03 Özkahraman'ın naaşı polis ablukasında defnedilebildi
14:46 ‘82 yaşındaki tutuklu Özkan ölüyor’
14:43 STÖ temsilcileri Sur'da temizlik çalışması yaptı
14:42 Akademik baskıya karşı 10 kilometre koştu
14:29 HDP'lilerin kaçırılmasından Soylu sorumlu tutuldu: Size bakan denmez, çete lideri denir
14:16 'Akkuyu santrali tüm Mersin'i vuracak'
14:06 Cizre'de öğretmenlerden ücret talep edildi
14:05 Hasta tutuklu Konuk için tahliye çağrısı
14:05 Diyarbakır’da 4 günde 62 sağlık çalışanı enfekte oldu
14:04 Aydeniz’den BM’ye: Savaş suçu varsa neden adım atmıyorsunuz?
13:43 Kumluca'da 60 hektarlık alan kül oldu
13:42 İHD İzmir Şubesi Eroğlu’nun akıbetini sordu
13:41 Bodrum açıklarında mülteci teknesi battı: 2 ölü
13:05 Yeni Akit de TTB’yi hedef gösterdi
12:51 Morsümbül’ün akıbeti soruldu: Annemin mücadelesini devraldık
12:36 Doğu Karadeniz sağanak yağış altında
12:35 Adalet Bakanı Gül: Nafakanın belli bir süreye bağlanması gerekir
12:05 HDP: AKP-MHP iktidarı ve onun emir eri yargı mensupları mutlaka yargılanacaklardır
11:33 Kayıp yakınları Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu
11:30 Macron: Türkiye’ye net mesaj gönderdik
10:43 'Serdar Ortaç yalan söylüyor, köşe bucak kaçtı, anlaşma yok'
10:33 Aynı aileden gözaltına alınan 5 kişiden 1’i tutuklandı
10:10 Musa Anter katledilişinin 28’inci yılında iki merkezde anılacak
09:21 Tepki üzerine ‘ucube’ logo kaldırıldı
09:05 Kaçırılan HDP MYK üyesi Aktumur: HDP fikriyatına saldırıdır
09:04 Uzaktan eğitim tarlada çalışan çocuklara ulaşmadı
09:04 Dicle Anter: Herkesin Apê Musa’nın yaşamından öğrenebileceği çok şey var
09:04 ‘Ağrı’daki kadın ölümlerinden hepimiz sorumluyuz’
09:03 Üniversite öğrencileri iş bulamama endişesinde
09:03 İşkenceye suç duyurusu: Askerler 'Sizi tararız' dedi
09:02 Şener: Muhalefet bir araya gelmeli ve daha cesur olmalı
09:02 Öztürk: Salgınla mücadele politikaları yeniden düzenlenmeli
09:01 Halka göre ekonomik krizin kaynağı çatışmalı süreç
09:00 'Yıkılacak Duvarlar'ın ilk baskısı tükendi
09:00 Maden ocakları ile yaşam alanları yok olacak
09:00 19 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:13 75 yaşındaki hasta tutuklu Özkahraman yaşamını yitirdi
18/09/2020
23:16 Elbistan Cezaevi'nde çok sayıda tutuklu koronaya yakalandı
21:43 AB'den Libya’ya silah taşıyan Türk şirketine yaptırım
21:28 AKP Bingöl İl Başkanı görevden alındı
21:00 MİT olduklarını söyleyen 3 kişi HDP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü’nü kaçırdı
20:40 Koronadan 62 kişi yaşamını yitirdi
20:09 Bitlis’te 3 kişi tutuklandı
20:06 İzmir Tabip Odası: Acil önlem alınsın