4 savcı cinayeti değil Şenyaşarlar'ın nereye gömüldüklerini araştırmış

img
URFA - Suruç’ta AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından öldürülen Esvet, Celal ve Adil Şenyaşar ile ilgili soruşturma yürüten 4 savcı, cinayeti aydınlatma yerine Şenyaşarların “örgütle bağlantı”sını ıspatlamak amacıyla mezar yerlerini araştırdığı ortaya çıktı.
 
Urfa'nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın korumaları ve yakınlarının işyeri ve hastanede saldırıları sonucu yaşamını yitiren Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ın ölümüne ilişkin açılan davada ilk duruşma koronavirüs tedbirleri kapsamında dosya üzerinde inceleme ile geçiştirilirken, 2'nci duruşma Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Dava kapsamında 2 yıldır tutuklu olan Fadıl Şenyaşar serbest bırakılmadı. Şenyaşar ailesinin avukatlığını yapanlardan Bülent Duran, hazırlanan iddianamenin Yıldız ailesini korumaya yönelik olduğunu belirterek, “Soruşturmayı ayırarak, iş yeri görüntüleri üzerinde yargılama yapılmak isteniyor. Ve Hastane boyutu meçhulde bırakılmak isteniyor” dedi. 
 
‘KAYGILARIMIZDA HAKLIYDIK’
 
Olaya ilişkin 14 Haziran 2018 tarihinde soruşturmanın başlatıldığını, soruşturmaya gizlilik kararı getirildiğini hatırlatan Duran, Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’nın 4 savcı ile birlikte etkin bir soruşturma yürütüldüğünü kendilerine söylediğini, soruşturmada kısıtlılık kararı olması nedeniyle soruşturmaya müdahil olamadıklarını söyledi. Yürütülen soruşturmayla ilgili kaygıları olduğunu vurgulayan Duran, “Cinayet işleniyor. Bu cinayette Şenyaşarlar’dan baba ile 2 oğlu yaşamını yitiriyor. Olay iş yerinde başlayıp hastanede devam ediyor. Hastanede valinin, kaymakamın, güvenlik amirlerinin olduğu bir yerde cinayet işleniyor. Şayet devlet yetkililerinin bulunduğu bir yerde cinayet işlenmesi engellenmiyorsa, yargılama makamının da bu soruşturmayı adil yürütemeyeceği noktasında kaygılarımız vardı” dedi.  
 
TANIKLAR TESPİT EDİLMEMİŞ
 
Soruşturmanın 2’nci yılında davanın açıldığını ve hazırlanan iddianameyle soruşturmanın ne kadar vahim olduğunu gördüklerini dile getiren Duran, “Yürütülen soruşturmada kaygılarımızda çok haklı olduğumuz ortaya çıktı. Çünkü cinayet işlendikten sonra, örgütle ilişkilendirip işlenen cinayeti gizlemek, aileyi mağdur etmeye yönelik kamuoyu örgütlendi. Aile, Cumhurbaşkanı ve AKP’nin yarattığı bir algıyla terörize edilmişti. Soruşturmada bu tablo var. İlk yapılan tanığa ulaşmak olmuyor. Cinayetten bir gün sonra yani 15 Haziran’da emniyet olay yerine giderek, hiçbir tanığa ulaşamadıklarını söylüyor. Yüzlerce insanın ve kameraların olduğu bir yerde emniyet bir şey tespit etmemiş. Yine delile temas etmemiş. Faili meçhule bırakmak açısından” dedi.
 
NEREYE DEFNEDİLDİĞİ ARAŞTIRILMIŞ
 
Duran, “Yürütülen soruşturmada Şenyaşar ailesi için örgüt ile iltisak kurmak amacıyla HTS kayıtları, yine kimlerle görüştükleri soruşturulmuş. Savcılık, Şenyaşar ailesinde yaşamını yitirenlerin mezarlarının ‘Örgüt üyelerinin yanına mı defin edilmiş ya da diğer yere mi defnedilmiş' diye soruşturma yürütülmüş. Yani cenazenin nereye gömüldüğünden bile netice çıkarılmaya kadar araştırılmış. 18 Haziran’da müzakere yazılmış. TEM şube gitmiş ve böyle bir araştırma yapmış. Tablo vahim. Bir aileden 3 kişi yaşamını yitirmişken ve bu insanları katledenleri, yardım edenleri yani bu kişileri ele verecek deliler toplanması gerekirken, bakıyoruz aileyi terörize etmeye yönelik her şey yapılmış. Ve bu şekilde Şenyaşar ailesinden Fadıl Şenyaşar’ı tutuklamış. İşte 4 savcı böyle bir soruşturma yürütmüş" dedi. 
 
YILDIZLAR KORUNUP KOLLANMIŞLAR
 
Enver Yıldız ve İbrahim Yıldız için bir yakalama kararı çıkarılmasına rağmen yakalama kararının icra edilmediğini hatırlatan Duran, şöyle devam etti: “Baz kayıtları ile ilgili karar alınmış. Ve kayıtların bulunduğu yere gidilmiş. Buraya gidilmiş ve bulamadık denilmiş. Enver Yıldız’ın baz kayıtları sürekli evde sinyal vermesine rağmen polis 2018 ve 2019 tarihleri arsında birçok kez eve gitmiş, 'bulamadık' denilmiş. Yani baz kayıtlarına rağmen yakalama icra edilmemiş. Yani bu şahıslar kollanmış ve korunmuşlar. Enver Yıldız TP kayıtlarında, ‘Bir savcı gelecek biz işimizi garantiye alalım. Ondan sonra içeri gireceğiz’ diyor. Yani bu şu anlama geliyor. Enver yıldız, işini garantiye aldıktan sonra tutuklanmış. Yıldızlardan hastanede bulunanların müşteki olarak ifadeleri alınmış. 18 Eylül 2019 tarihine kadar o aileden hiç kimsenin ifadesi alınmamış. Enver Yıldız ve beraberindeki 50 kişi 18 Eylül’de savcılık makamına giderek ifade vermişler. Hukuk devleti bu durumu kabul etmez. Açıkça bir cinayet siyasi bir erk tarafından terörize edilerek, bir ailenin mağdur edilmesinin hukuki tanıklığını yaptık bu dosyada.” 
 
MEÇHULE BIRAKILMAK İSTENİYOR
 
Tablonun devamı niteliğinde bir iddianame metninin ortaya çıktığını, bu iddianamenin Şenyaşar ailesini terörize etmeye yönelik olduğunu ifade eden Duran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hukuki boyutu olmayan böyle bir iddianame hazırlanılıyor. İşyerinden başlayarak hastaneye uzanan bir olaydır. Hastanede Adil ve Celal Şenyaşar yaşamını yitiriyor. Yine hastanede de mermi sıkılıyor ve darp ediliyorlar. Hukukta soruşturma ikiye ayrılamaz. Bir bütünlük arz eder. Yani hastane boyutunu meçhul bırakıp, işyerindeki görüntüler kamuoyuna yansıdığı için burada davayı açıp orayı kapatalım durumuna tanık olduk. Biz bu iddianamenin taraflı hazırlandığını söyledik. Hukuk bunu kabul etmeyecek. Anayasa 36 ve AHİS 6, yine adil yargılama, etkin soruşturma hak ihlalinin açık olduğu bir dosyayla karşı karşıyayız. Bu insanlar hastanede bakanın, valinin, kaymakamın, vekilin olduğu yerde öldürülüyorlar. Yine Enver Yıldız’ın TP kayıtlarında Esvet Şenyaşar için, ‘Linç ederek öldürdük’ deniliyor. Linç edildi kayıtlara geçiliyor. Bu cinayet neden engellenmedi? Niye müdahale edilmedi? Bu tablonun ortaya çıkmasına neden izin verildi?” 
 
ADİL YARGILAMA TALEP EDİYOR
 
Yapılan duruşmada 2 ailenin de mahkemede daha önce bir birlerini tanımadıklarını yine aralarında bir husumetin olmadığını belirten Duran, şunları söyledi: “Ama Yıldız ailesi Şenyaşarlar ailesini ısrarla terörize etmek istedi. Şenyaşarlar hukuka uygun ve adil bir yargılamanın yapılmasını talep etti. Bu soruşturma kaygılarımızı artırdı. Mehmet ve anne Emine Şenyaşar’ın hastane ve iş yerine dair verdikleri ifadeler bir birinden ayrılmış. Yani bir tarafı gizli bırakılıyor. Soruşturmayı ve ifadeleri ayırmakla hakkaniyete ulaşılmaz. Biz mahkemeden bu kaygıları giderecek bir karar bekliyoruz. Adalet arayışında Şenyaşarların yanında olmaya devam edeceğiz.” 
 

Diğer başlıklar

12/08/2020
23:55 Macron: Doğu Akdeniz'de askeri varlığımızı güçlendireceğiz
23:31 MKM binası yarın boşaltılacak
21:53 Koronadan 18 kişi daha hayatını kaybetti
21:17 Koca: Artış devam ederse ağır tedbirlere dönmemiz gerekebilir
21:04 31 Ağustos’ta uzaktan, 21 Eylül’de yüz yüze eğitim başlayacak
20:45 Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için alanlarda
20:38 1 korucu daha hayatını kaybetti
20:30 DEDEF: Munzur Gözeleri rant kapısı değildir
19:56 Ankara’da kadınlara müdahale: 24 gözaltı
19:51 İşten çıkarılan işçiler: Her yeri eylem alanına çeviririz
19:04 ‘Tutukluların sağlığa erişim hakkını güvence altına alın’
18:42 Kaftancıoğlu Galata Kulesi’nde incelemelerde bulundu
18:38 MEB ve YÖK’ün yapması gereken çalıştayı Eğitim Sen yaptı
18:34 ‘Kadınlara yönelik suçlar araştırılsın’ çağrısı
18:18 TMMOB’dan Galata Kulesi'ndeki restorasyona DAİŞ benzetmesi
17:17 Taciz iddiaları ile suçlanan HDP'lilerden suç duyurusu
17:08 Irak’tan Türkiye’ye muhtıra
16:45 Timtik ve Ünsal 83 milyonun sesi
16:37 Şırnak'ta iki ormanda yangın
16:35 Akşener’den Babacan’a ziyaret: İçi boş bir tartışma
16:21 Arap Parlamentosu BM Güvenlik Konseyi'ni Türkiye'ye karşı 'acil eylem'e çağırdı
15:47 Galata Kulesi'nde restorasyon adı altında yıkım
15:44 Kaldırımdaki ağaçlar kepçeyle söküldü
15:03 Dünya Bankası’ndan Türkiye uyarısı
14:44 SES Ankara Şubesi: Normalleşme sürecinden çıkılmalı
14:41 Antalya'da trans kadınlara yönelik 'cadı avı'
14:36 Elazığ Cezaevi raporu: Tutuklular işkenceye maruz kalıyor
14:28 Oğlunu arama çalışmalarının sonlandırılmasına isyan etti
13:49 Mahalle baskınında ahırlar kazıldı
13:46 Sağlıkçılar hakkındaki soruşturmaların sonlandırılması istendi
13:26 CHP'den 81 ilde ortak tepki: İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir
13:16 Temmuz’da 7'si çocuk 164 işçi can verdi
13:12 Jandarma Go-Kart yapılmak istenen alandan çekildi
13:03 Meslektaşları Timtik ve Ünsal için 'Adalet Nöbeti'nden seslendi
12:18 Yasaklı köylerine gidebilmek için kampanya başlattılar
12:11 ATO Başkanı Menteş: Pandemi süreci böyle yönetilemez
11:52 Ulaşılamayan gizli tanık beyanlarıyla 7 yıl ceza
11:08 Dolar bir kez daha 7,30’un üzerine çıktı
11:06 Belarus’ta üçüncü gün: Tikhanovskaya baskı altında mı video çekti?
10:27 ‘101 Aksaçlı’nın çağrısına '404 yurttaş'tan destek
10:10 33 baro başkanından çağrı: Ebru ve Aytaç'ı yaşatmak sorumluluktur
09:41 Kırsalda çıkan yangını mahalleli söndürdü
09:12 Bağdat'tan hava saldırısı tepkisi: Akar’ın ziyareti iptal edildi
09:03 'Kadınların yaşamında AKP MYK karar mercii olamaz'
09:02 Munzur Gözeleri için seferberlik
09:02 'Taviz vermeden mücadele etmeliyiz'
09:02 Daha çok test, filyasyon ve karantina
09:01 Van’daki avukatlar: Meslektaşlarımızın talebi bir an önce karşılansın
09:01 Pandemide Mardin sabunlarına ilgi arttı
09:00 Cizre ve İdil belediyeleri AKP’lilerin iş kapısı oldu
09:00 12 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
11/08/2020
23:52 Hatay Vali Yardımcısı kardeşi ve annesini katletti
23:41 Ordu’da bir çocuk denizde kayboldu
22:59 Çorum’da yangın: 4’ü çocuk 5 ölü
22:29 Bitlis’in 36 köyünde sokağa çıkma yasağı
22:08 Diyarbakır’da AKP’li 12 ilçe başkanı istifa etti
21:05 Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: Sözleşmeyi uygulatacağız
20:41 Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş tutuklandı
20:23 Hasta sayısı artıyor: 1183 yeni tanı
20:11 Munzur Gözeleri'nde projeye karşı Cem tutuldu
19:32 Beyrut’taki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 171’ e yükseldi
17:25 'Dışarıya bilgi veriyorsunuz' denilerek müvekkiliyle görüştürülmedi
17:19 Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi sonlandırıldı
17:03 Işım ameliyat oldu
16:50 Hak savunucuları ve sağlıkçılar: Avukatların talebini kabul edin
16:49 Türkiye'nin hava saldırısında Iraklı 2 komutan öldü
16:20 DAD Munzur Gözeleri için ses vermeye çağırdı
16:08 Eşbaşkanlar yine tahliye edilmedi
16:07 Go-kart pisti imar planının iptali için dava
16:04 HDP’li Öcalan: İmralı tecridinin kaldırılması 'normalleşme' için önemli
15:53 Çelik savunmasını Meclis’e sundu
15:50 Testi pozitif çıkan kişi toplu taşımayla hastaneye gönderildi
15:20 HDP'li Sancar’ın kardeşi defnedildi
14:52 HDP'li Uyguner tahliye edilmedi
14:27 Yunanistan'ın 'acil' toplantıya çağırdığı AB: Yanınızdayız
14:22 'Kadın eylemlerinde çoklu hak ihlalleri uygulanmıştır'
14:08 TMMOB: İşsizliğe karşı acil çözüm bulunmalı
14:02 Gıda ambargosu sinyali: PKK yüklü miktarda döviz bozduracak
13:57 HDP’den CPT önergesi
13:48 Çerkezoğlu: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir
13:46 Suç duyurusu işleme konulmayan kadın İHD'den seslendi
13:23 AA ve TRT dışındaki gazeteciler araca alınmadı
13:11 Timtik ve Ünsal için nöbetteler
13:04 262 gündür tutuklu olan eşinin beraatini istedi
13:03 HDK: İktidarın politikalarına karşı kalıcı demokrasi ittifakına ihtiyaç var
12:44 Malazgirt’te 5 gözaltı
12:34 HDP fındık üreticilerinin sorunlarına dikkat çekti
12:04 Kılıçdaroğlu'ndan Sancar'a başsağlığı telefonu
11:30 HDP’den ‘taciz’ iddialarına yanıt: Kirli bir konseptin parçası
11:10 Dersim İnşa Kongresi'nden Munzur Gözeleri için çağrı
11:06 Erdoğan’ı yalanladı: IMF bizden borç istemedi
10:57 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:56 İş makinalarına bu kez jandarma eşlik etti
10:35 Belarus’ta protestolar ikinci gününde
10:07 Lice ve Karakoçan’daki yangınlar söndürüldü
09:58 'Eğitim Sen'li olduğum için düşük puan verildi'
09:51 Merkez Bankası: Likidite limitleri sıfırlanmıştır
09:15 Suriye bahane petrol şahane!
09:09 ‘Erkek cesareti iktidar ve karakoldan alıyor’
09:07 Sınırdaki ihlallerin nedeni 'cezasızlık'