'Patronlar istedi diye karantina kaldırıldı'

img
ANTEP – Patronların taleplerinin işçi sağlığında daha önde tutulduğunu belirten DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, üretimin hiç durmadığı kentte bir mahalledeki karantinanın da patronların istemiyle kaldırıldığını söyledi. 
 
Türkiye'nin en büyük 5'inci sanayi kenti konumundaki Antep'te, Organize Sanayi Bölgeleri koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde alınmayan gündeme gelmeye devam geliyor. Bin 500 fabrika bulunan kentte yaklaşık 150 bin işçi çalışıyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Tekstil Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, yerel yetkililerin önceliklerinin patronların ve sermayedarların çıkarları olduğunu, işçilerin sağlık ve hayatlarının ikinci sırada oluğunu belirterek, örgütlenmenin önemine dikkat çekti. 
 
’50 FABRİKADA VAKA TESPİT EDİLDİ’
 
Antep’in Türkiye’nin büyük işçi kentleri arasında yer aldığını, yine koronavirüs sürecinde işçilerin sağlığının tehlikeye atıldığı kentlerin başında geldiğini söyleyen Türkmen, kentte normalleşme süreciyle birlikte vaka sayısında ciddi bir artış yaşandığını ifade etti.  Antep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar arasında salgının bulaşmadığı fabrikanın neredeyse hiç olmadığını dile getiren Türkmen şöyle devam etti; “DİSK Tekstil Sen olarak çok az iş yerinde üyemiz olmasına rağmen sadece bize başvuran, yine bizim bir şekilde tespit edebildiğimiz 50’den fazla fabrikada işçilerin koronavirüs test sonucu pozitif. Organize Sanayi Bölgesi’nde bin 500 fabrika olduğunu düşünecek olursak ve bunu genele vurduğumuzda organizedeki fabrikaların tamamında bir şekilde işçiler arasında virüse rastlanmıştır demek abartı değildir. Yine Urfa’da organizedeki 5 fabrikada vaka olduğu bilgisi geldi. Özak Tekstil fabrikasında 3 işçinin testinin pozitif çıktığını biliyoruz. Buna rağmen bu fabrikada işçiler çalıştırılmaya devam ediyor.” 
 
‘VAKA VAR, ÜRETİME DEVAM EDİLİYOR’
 
Söz konusu pozitif vakaların olduğu fabrikalarda üretime devam edildiğini söyleyen Türkmen, kendilerine gelen bilgiler doğrultusunda 30 - 40 işçinin testinin pozitif çıktığı fabrikalarda bile üretimin devam ettiğini söyledi. Vakaların çıktığı fabrikalarda yine testi pozitif çıkan işçilere karantina uygulamasının yapılmadığını söyleyen Türkmen, “En iyi fabrika testi pozitif çıkan kişi ile birlikte işe aynı servis ile gidip gelen ya da temas ettiği 10 - 15 kişiyi karantinaya alıyor. Ama fabrikada bütün işçiler bir şekilde birbirleriyle temas ediyor. Aynı yemekhaneyi, soyunma odasını, servisleri kullanıyorlar ve fabrikada aynı ortamda çalışıyorlar. Bir fabrikada vaka çıktığı zaman bütün çalışanların belli bir süre karantinaya alınıp, test yapılması gerekiyor. Ama patronlar için kar hırsı daha önemli olduğu için işçilerin yaşamı çok rahat bir şekilde tehlikeye atılabiliyor” ifadesinde bulundu.  
 
‘ÖNCELİK PATRONLAR’
 
Antep Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 işçinin yaşamını yitirdiği bilgisini edindiklerini aktaran Türkmen, şöyle devam etti: “Yanı başında arkadaşı koronavirüsten ölen işçiler çalıştırılmaya devam ediliyor. Çelik Aslan Tekstil denilen bir fabrikada 2 işçi yaşamını yitirdi. Ama üretime devam edildi. Bu bize işçilerin hayatı, yaşamı, sağlığının hiçbir değerinin olmadığını gösteriyor. Bu bölgede hiçbir şey bu patronların çarklarının dönmesinden daha önemli değil. Pandemi sürecinde bu ülkeyi yönetenler, iktidarın başındakiler ve yereldeki yetkililer için işçilerin hayatı ve sağlığının hiçbir öneminin olmadığını gördük. Önceliğin işçilerin sağlığı ve hayatı değil, patronların ve sermayedarların çıkarları olduğunu gördük. Sokağa çıkma yasakları döneminde organizedeki fabrikaların çoğu valilikten alınan özel izinler ile çalışmaya devam etti. Peki, sokağa çıkma yasağı yurttaşların sağlığını korumak için ise işçiler vatandaş değil mi? İşçiler insan değil mi?”   
 
‘3 SAATTE KARANTİNA KALDIRILDI’
 
Organizede yaklaşık 150 bin işçinin çalıştığını, bu kesimin pandemi sürecinde toplu işe gidip çalıştığını söyleyen Türkmen, bu insanların çalışması durumunda sokağa çıkma yasağının bir anlamının olmadığını ifade etti. İşçilerin aileleriyle birlikte nüfusun yarısını oluşturduğunu, patronların kentin sağlığını tehlikeye attığını vurgulayan Türkmen buna ilişkin bir örneği şöyle aktardı;"Organize sanayi bölgesinin dibinde Sam Mahallesi var. Bu köyde 6 bin kişi yaşıyor. Burada yaşayanların yüzde 80’ni fabrikalarda işçi olarak çalışıyor. Bu mahallede vaka sayısı artınca bilim kurulu mahalleyi karantinaya aldı. Bu doğru bir karardı. Sırf o köyde çuval fabrikasında çalışan işçiler olduğu için, 2 tane patronun girişimiyle mahalledeki karantina 3 saat sonra kaldırıldı. Daha bir şey söylemeye gerek var mı? Düşünün patronlar istedi diye karantina kaldırılıyor. Bu ne demek 10 binlerce insanın sağlığı 2 tane patronun isteği kadar önemli değil demektir. Bunun için biz bölgede yerel yetkililerin görevini yaparken, önceliklerinin halkın, emekçinin, işçinin sağlığı olmadığını, tam tersine önceliklerinin patronların kar hırsı olduğunu gördük. Pandemi sürecinde halı, terlik, çuval, plastik, iplik gibi temel olmayan ürünlerin ne tür bir aciliyeti var? Bunları üreten fabrikaların hepsi özel izinler ile çalıştı” diye konuştu. 
 
‘PATRONLARA CEZA YOK’
 
Antep’te sokağa çıkma yasağı döneminde yasak ihlalleri çerçevesinde en fazla cezaların kesildiği yer olduğunu söyleyen Türkmen, “Peki bu cezalar kime yazıldı? Sokaktaki yurttaşa yazıldı. Ama organize sanayide on binlerce işçinin sağlığını tehlikeye atan, salgın sürecinde işçiyi zorla çalıştıran, işçinin ölümüne sebep olan patronlara bir ceza yazıldı mı? Biz buna cevap alamadık. Ben bir sendikacı olarak işçilerin sağlığını tehlikeye atıldığını gündem yaptığım için, yine vakaların olmasına rağmen işçilerin zorla çalıştırıldığı fabrikaları teşhir ettiğim için patronların ihbarı ile gece yarısı gözaltına alındım. Bu fabrikada vaka var işçiler zorla çalıştırılıyor dediğim fabrikada bir ay sonra işçiler öldü. Bizi gözaltına alırken işçilerin ölümüne sebep olan patronların ifadesi dahi alınmadı” diye belirtti. 
 
‘TEK ÇARE BİRLİK OLMAK’
 
Türkmen son olarak “Bu ülkede daha iyi ücret, çalışma koşullarının düzeltilmesi için değil, artık yaşamak ve yaşam hakkımıza sahip çıkmak için örgütlenmekten, birlik olmaktan başka çaremiz yok. Bizim hayatımız sağlığımız ne patronların ne de yetkililerin umurunda. İşçiler kendi emeğine sahip çıkıp birlik olmalıdır” çağrısı yaptı. 
 
MA / Barış Polat

Diğer başlıklar

06/08/2020
23:58 Miçotakis: Mısır ile yaptığımız anlaşma meşru
22:44 İranlı sanatçı Cavit Murtezaoğlu yaşamını yitirdi
22:22 Urfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden ‘kitler arızalı’ açıklaması
22:11 Urfa’da açık alan etkinlikleri yasaklandı
21:55 Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili 16 kişi tutuklandı
21:46 Muğla’da kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekti
20:54 Hiroşima ve Nagazaki felaketinin yıldönümünde fotoğraf sergisi
20:32 Koronadan 14 kişi daha hayatını kaybetti
20:27 Türkiye’den Yunanistan ve Mısır’ın deniz yetki alanı anlaşmasına tepki
20:19 Çukurova TUHAY-DER: 5 tutuklu tedbir amaçlı karantina koğuşunda
20:08 BDDK ile TCMB Başkanı banka yöneticileriyle görüşecek
18:41 İzmir'de ağaçlık alanda yangın
18:36 Gözaltına alındığı sırada epilepsi nöbeti geçiren Temel taburcu oldu
18:31 BDDK’den yurtdışındaki bankalar için TL açıklaması
18:25 Avukatların tahliye talebine üst mahkemeden de red
18:19 Büyükelçi Berger: Tarım politikaları için Diyarbakır doğru seçim
18:13 Hastane ve karakolun ihmali: Bir yaralı, bir ölü
17:46 Merkez Bankası’ndan döviz ve altın açıklaması
17:41 Zonguldak ve Denizli’de iş cinayeti
16:57 Koronavirüs hastaları sağlıksız ortamda bekletiliyor iddiası
16:29 Tarım alanına pist yapılmasına karşı nöbet başlattılar
16:20 Ünsal’ın annesi: Soylu’nun zorla müdahale emri var
15:55 Tecavüz faili hastane raporuna rağmen serbest bırakıldı
14:13 Af Örgütü'nden cezaevleri açıklaması
13:47 Cizre'de yeni açılan AVM'de Kürtçe yasağı!
13:41 Avukatlardan İmralı başvurusu
13:40 'İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor'
13:30 Ebru ve Aytaç yaşasın
13:19 Dünya’da vaka sayısı 19 milyonu geçti
13:03 AKP Diyarbakır’daki ilçe başkanlarının istifasını istedi
12:55 Giresun’da balık tesisi protestosu
12:17 Asrın Hukuk Bürosu: CPT raporu yeterli değil, İmralı İşkence Sistemi sonlandırılmalı
12:08 Evde ölü bulunan kadınla ilgili HDP hedef gösterildi
12:04 Bakan Koca: Hastaneleri dolu bir ilimiz yok
12:02 Dolar 7.20'yi aştı
10:52 Demirtaş: Devlet içinde örgütlenmiş bir yapı ajandasını hayata geçiriyor
10:50 ODTÜ Vişnelik Sosyal Tesisleri çalışanları greve başladı
10:38 Diyarbakır’da korona tedavisi: Fenalaşırsa 112’yi arayın
10:37 HDP'den CHP'ye: Kürt sorununda çözüm yolunu da açıkla
10:24 Vali, Dersim halkını hedef aldı
10:10 Lice’de 5 günlük yangının faturası ağır
10:05 Gülistan Doku’yu arama çalışmaları yarın tekrar başlayacak
09:20 Ekonomist Ulusoy: Dış borç toplumsal borç haline gelir
09:02 Dr. Kıran: Ankara’daki yoğun bakımlar doldu
09:01 Tecavüz haberine soruşturma
09:01 Hekimlerden salgın uyarısı: Tedbirsizliğin bedeli ağır olacak
09:01 Açlık grevindeki Pektaş: Eylemimi sürdüreceğim
09:01 'Ormanlara ekonomik değil ekolojik bakmalıyız’
09:00 Van’da yasak bin 355’inci günde: Amaç muhalifleri susturmak
09:00 Yoleri: Hak gaspları kalıcılaştırılmak isteniyor
09:00 06 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
07:55 İzmir'de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
05/08/2020
23:48 Dünya çapında can kaybı 700 bini aştı
21:09 Besta'daki yangın kendiliğinden söndü
21:07 Brazzaville Türkiye Büyükelçiliği’nden General Mokoko açıklaması
21:04 Silopi'de 2 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi
20:56 İstanbul’da yüzlerce kadın haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula
20:48 Siirt’te gözaltına alınanlardan 6’sı serbest bırakıldı
20:18 Korona tablosu: 1178 yeni tanı, 19 ölüm
19:49 İzmir'deki kadın yürüyüşüne polis müdahalesi: 21 gözaltı
19:10 Van Valiliği: Görüntüler batan tekneye ait değil
18:01 Kadınlar: İstanbul Sözleşmesi hedef gösterileceğine uygulansın
17:36 Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor
17:20 Patlama ardından son 6 yıldır limanda görev yapanlar hakkında ev hapsi kararı
17:15 Kesemediklerini yakıyorlar!
16:34 Beştaş: İşten çıkarma yasağı kayyım belediyelerinde yok
16:17 Timtik ve Ünsal için açıklama: Avukatlarımızı zulmün elinden çekip alacağız
16:10 Akşener'den ‘Evine dön’ çağrısına yanıt
16:06 Grup Yorum üyeleri provada gözaltına alındı
16:02 Askerde ölü bulunan Özçalımlı’nın ailesinden suç duyurusu
16:01 Kongolu muhalif siyasetçiye tedavi için geldiği Ankara’da ulaşılamıyor
15:53 Işım elinden ameliyat edilecek
15:19 Nusaybin Davası tutuklusu 7 gündür açlık grevinde
15:15 Zırhlı araçlar Munzur Gözeleri’ne girdi
14:47 TTB: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçilemez
14:42 DFG’nin Temmuz raporu: 2 gözaltı, 4 soruşturma, 3 dava
14:37 Van’da yasak uzatıldı
14:30 Gazeteci Aksoy yaşamını yitirdi
14:22 İHD İzmir Şubesi: Asker ölümleri aydınlatılsın
14:15 Jineolojî’nin yeni sayısı çıktı
14:14 Heftanîn'de çatışma: 2 korucu yaşamını yitirdi
14:07 'Timtik ve Ünsal’ın hastanede tutulması hukuka aykırı'
14:06 Timtik ve Ünsal tahliye edilsin
14:03 Şengal Katliamı Urfa’da kınandı
13:33 Miraç’ı arama çalışmaları 6’ncı gününde
13:29 Diyarbakır’da imam hatiplere zorunlu kayıt için gizli toplantı
13:08 61 mülteciye mezar olan teknenin son görüntüleri ortaya çıktı
13:07 Öldürülmek istenen 2 kadın ağır yaralı
12:52 Dardanel fabrikasının kapalı devre çalıştırılması protesto edildi
11:46 Ğadir Hum Bayramı için 'resmi tatil' talebi
11:45 CPT'den İmralı raporu: Sistem tamamen gözden geçirilmeli
11:44 Türkiye’nin su ambargosu 3 aydır sürüyor
11:23 Diyarbakır’da 8 kişinin öldüğü gün Türkiye’de 17 ölüm
10:52 Dağpınar Beldesi karantinaya alındı
10:52 Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı: Salgının gerçek verilerini paylaşın
10:27 IMF: Türkiye şoklara karşı savunmasız
10:01 Siirt’te 10 gözaltı
09:57 'Askerler ölmesi için otların arkasına sürüklemişti'
09:49 Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan erkek serbest bırakıldı
09:18 Baykan'da 20 hektarlık alan yandı