'Patronlar istedi diye karantina kaldırıldı'

img
ANTEP – Patronların taleplerinin işçi sağlığında daha önde tutulduğunu belirten DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, üretimin hiç durmadığı kentte bir mahalledeki karantinanın da patronların istemiyle kaldırıldığını söyledi. 
 
Türkiye'nin en büyük 5'inci sanayi kenti konumundaki Antep'te, Organize Sanayi Bölgeleri koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde alınmayan gündeme gelmeye devam geliyor. Bin 500 fabrika bulunan kentte yaklaşık 150 bin işçi çalışıyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Tekstil Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, yerel yetkililerin önceliklerinin patronların ve sermayedarların çıkarları olduğunu, işçilerin sağlık ve hayatlarının ikinci sırada oluğunu belirterek, örgütlenmenin önemine dikkat çekti. 
 
’50 FABRİKADA VAKA TESPİT EDİLDİ’
 
Antep’in Türkiye’nin büyük işçi kentleri arasında yer aldığını, yine koronavirüs sürecinde işçilerin sağlığının tehlikeye atıldığı kentlerin başında geldiğini söyleyen Türkmen, kentte normalleşme süreciyle birlikte vaka sayısında ciddi bir artış yaşandığını ifade etti.  Antep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar arasında salgının bulaşmadığı fabrikanın neredeyse hiç olmadığını dile getiren Türkmen şöyle devam etti; “DİSK Tekstil Sen olarak çok az iş yerinde üyemiz olmasına rağmen sadece bize başvuran, yine bizim bir şekilde tespit edebildiğimiz 50’den fazla fabrikada işçilerin koronavirüs test sonucu pozitif. Organize Sanayi Bölgesi’nde bin 500 fabrika olduğunu düşünecek olursak ve bunu genele vurduğumuzda organizedeki fabrikaların tamamında bir şekilde işçiler arasında virüse rastlanmıştır demek abartı değildir. Yine Urfa’da organizedeki 5 fabrikada vaka olduğu bilgisi geldi. Özak Tekstil fabrikasında 3 işçinin testinin pozitif çıktığını biliyoruz. Buna rağmen bu fabrikada işçiler çalıştırılmaya devam ediyor.” 
 
‘VAKA VAR, ÜRETİME DEVAM EDİLİYOR’
 
Söz konusu pozitif vakaların olduğu fabrikalarda üretime devam edildiğini söyleyen Türkmen, kendilerine gelen bilgiler doğrultusunda 30 - 40 işçinin testinin pozitif çıktığı fabrikalarda bile üretimin devam ettiğini söyledi. Vakaların çıktığı fabrikalarda yine testi pozitif çıkan işçilere karantina uygulamasının yapılmadığını söyleyen Türkmen, “En iyi fabrika testi pozitif çıkan kişi ile birlikte işe aynı servis ile gidip gelen ya da temas ettiği 10 - 15 kişiyi karantinaya alıyor. Ama fabrikada bütün işçiler bir şekilde birbirleriyle temas ediyor. Aynı yemekhaneyi, soyunma odasını, servisleri kullanıyorlar ve fabrikada aynı ortamda çalışıyorlar. Bir fabrikada vaka çıktığı zaman bütün çalışanların belli bir süre karantinaya alınıp, test yapılması gerekiyor. Ama patronlar için kar hırsı daha önemli olduğu için işçilerin yaşamı çok rahat bir şekilde tehlikeye atılabiliyor” ifadesinde bulundu.  
 
‘ÖNCELİK PATRONLAR’
 
Antep Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 işçinin yaşamını yitirdiği bilgisini edindiklerini aktaran Türkmen, şöyle devam etti: “Yanı başında arkadaşı koronavirüsten ölen işçiler çalıştırılmaya devam ediliyor. Çelik Aslan Tekstil denilen bir fabrikada 2 işçi yaşamını yitirdi. Ama üretime devam edildi. Bu bize işçilerin hayatı, yaşamı, sağlığının hiçbir değerinin olmadığını gösteriyor. Bu bölgede hiçbir şey bu patronların çarklarının dönmesinden daha önemli değil. Pandemi sürecinde bu ülkeyi yönetenler, iktidarın başındakiler ve yereldeki yetkililer için işçilerin hayatı ve sağlığının hiçbir öneminin olmadığını gördük. Önceliğin işçilerin sağlığı ve hayatı değil, patronların ve sermayedarların çıkarları olduğunu gördük. Sokağa çıkma yasakları döneminde organizedeki fabrikaların çoğu valilikten alınan özel izinler ile çalışmaya devam etti. Peki, sokağa çıkma yasağı yurttaşların sağlığını korumak için ise işçiler vatandaş değil mi? İşçiler insan değil mi?”   
 
‘3 SAATTE KARANTİNA KALDIRILDI’
 
Organizede yaklaşık 150 bin işçinin çalıştığını, bu kesimin pandemi sürecinde toplu işe gidip çalıştığını söyleyen Türkmen, bu insanların çalışması durumunda sokağa çıkma yasağının bir anlamının olmadığını ifade etti. İşçilerin aileleriyle birlikte nüfusun yarısını oluşturduğunu, patronların kentin sağlığını tehlikeye attığını vurgulayan Türkmen buna ilişkin bir örneği şöyle aktardı;"Organize sanayi bölgesinin dibinde Sam Mahallesi var. Bu köyde 6 bin kişi yaşıyor. Burada yaşayanların yüzde 80’ni fabrikalarda işçi olarak çalışıyor. Bu mahallede vaka sayısı artınca bilim kurulu mahalleyi karantinaya aldı. Bu doğru bir karardı. Sırf o köyde çuval fabrikasında çalışan işçiler olduğu için, 2 tane patronun girişimiyle mahalledeki karantina 3 saat sonra kaldırıldı. Daha bir şey söylemeye gerek var mı? Düşünün patronlar istedi diye karantina kaldırılıyor. Bu ne demek 10 binlerce insanın sağlığı 2 tane patronun isteği kadar önemli değil demektir. Bunun için biz bölgede yerel yetkililerin görevini yaparken, önceliklerinin halkın, emekçinin, işçinin sağlığı olmadığını, tam tersine önceliklerinin patronların kar hırsı olduğunu gördük. Pandemi sürecinde halı, terlik, çuval, plastik, iplik gibi temel olmayan ürünlerin ne tür bir aciliyeti var? Bunları üreten fabrikaların hepsi özel izinler ile çalıştı” diye konuştu. 
 
‘PATRONLARA CEZA YOK’
 
Antep’te sokağa çıkma yasağı döneminde yasak ihlalleri çerçevesinde en fazla cezaların kesildiği yer olduğunu söyleyen Türkmen, “Peki bu cezalar kime yazıldı? Sokaktaki yurttaşa yazıldı. Ama organize sanayide on binlerce işçinin sağlığını tehlikeye atan, salgın sürecinde işçiyi zorla çalıştıran, işçinin ölümüne sebep olan patronlara bir ceza yazıldı mı? Biz buna cevap alamadık. Ben bir sendikacı olarak işçilerin sağlığını tehlikeye atıldığını gündem yaptığım için, yine vakaların olmasına rağmen işçilerin zorla çalıştırıldığı fabrikaları teşhir ettiğim için patronların ihbarı ile gece yarısı gözaltına alındım. Bu fabrikada vaka var işçiler zorla çalıştırılıyor dediğim fabrikada bir ay sonra işçiler öldü. Bizi gözaltına alırken işçilerin ölümüne sebep olan patronların ifadesi dahi alınmadı” diye belirtti. 
 
‘TEK ÇARE BİRLİK OLMAK’
 
Türkmen son olarak “Bu ülkede daha iyi ücret, çalışma koşullarının düzeltilmesi için değil, artık yaşamak ve yaşam hakkımıza sahip çıkmak için örgütlenmekten, birlik olmaktan başka çaremiz yok. Bizim hayatımız sağlığımız ne patronların ne de yetkililerin umurunda. İşçiler kendi emeğine sahip çıkıp birlik olmalıdır” çağrısı yaptı. 
 
MA / Barış Polat

Diğer başlıklar

17:59 Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının davası düştü
17:54 Rüşvetle gündeme gelen AKP’li başkan istifa etti
17:50 Gazeteci Çapan’ın duruşması görüldü
17:48 HDP’nin cins kırımına ilişkin genel görüşme talebi reddedildi
17:43 TV 10 çalışanlarının yargılandığı dava ertelendi
17:41 İstismar sanığına 33 yıl hapis cezası
17:18 Polisle tartışan 2 kasap gözaltına alındı
17:13 Uçan Süpürge Vakfı’ndan ‘Ev içi emeğini kim tasarlıyor?’ hackathonu
17:08 İstanbul ilçelerine ikamet sınırlaması
17:05 Elektriksiz bırakılan Suriyeli mülteciler için soru önergesi
16:46 Baş’tan iktidara: Gideceksiniz, Türkiye yeniden kurulacak
16:37 ‘Müzik sektörü kurban seçildi’
16:25 Gökhan Güneş: Çıplak darp edildim, tecavüzle tehdit edildim
16:15 Van-Bahçesaray yolu bir haftadır ulaşıma kapalı
16:14 Sanatçılar: Kayyum rektör sanat çalışmalarımıza el koydu
16:02 Suriyeli sığınmacılara elektrik yerine çamaşır suyu verildi
15:56 Ozalitlerle açlık grevine dikkat çekildi
15:55 Basın açıklamasına 7 yıl 6 ay hapis cezası
15:55 Kılıçdaroğlu: Sarayda oturanlar gerçeği görmek istemiyor
15:53 Baldur işçilerine dayanışma ziyareti
15:39 'Etkin aşılama salgını kontrol altına alır'
15:26 Alevilerin evlerinin işaretlenmesi protesto edildi
15:24 HDK Eş Sözcüsü Şenoğlu tahliye edildi
15:18 Kaja Kallas Estonya’nın ilk kadın Başbakanı oldu
15:15 Amedspor galibiyeti kaçırdı
15:13 DTK, TJA, DBP ve HDP heyeti zılgıtlarla karşılandı
14:59 Kaçırılan Güneş’in yakınları: Mücadele kazandı
14:45 Şırnak'ta 8 asker FETÖ’den gözaltına alındı
14:30 İstanbul’da kadın cinayeti
14:26 HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun duruşması başladı
14:11 İstanbul Tabip Odası’ndan filyasyon raporu
14:04 Kolberler toprağa verildi
13:54 Kayı işçileri hükümete seslendi: Ödülümüz sürünmek miydi?
13:45 Gülistan Doku'nun annesi: Erdoğan 'Köprüdeki senin kızın değil' dedi
13:36 TJA tutuklu ailelerini ziyaret etti
13:22 Demirtaş gazetecilere gönderdiği mektupla 'hakikati' anlattı
13:21 Çıplak arama Bakan Gül’e soruldu
13:15 Buldan: HDP’siz siyaset hayali kuranlar kaybedecek
13:13 HDP Van İl Örgütü gazetecilerle bir araya geldi
12:43 Koalisyon sözcüsü Marotto’dan Kobanê kutlaması
12:39 Hillary Clinton YPJ'nin direnişini diziye taşıyacak
12:25 AİHM'in Demirtaş kararı kitapçık olarak basıldı
12:21 Öcalan’la görüşme başvurusu bir kez daha reddedildi
12:19 DÜ Hastanesi’nde tedavi ücretli
11:57 Lice’de askeri operasyonlarda sivil minibüsler kullanılıyor
11:53 Bahçeli muhalefeti hedef aldı
11:52 Kamaç: PİA halkın vicdanında kuruldu
11:41 Iğdır’da kadın cinayeti
11:19 Özerk Yönetim, Esad rejimini bölgeden çıkarmakla uyardı
11:08 İran’da kadın katliamı
11:07 Bagok’ta yasak sonrası gözaltı ve helikopter hareketliliği
11:02 Diyarbakır’da HDP MYK üyesi gözaltına alındı
10:37 Varto’da askeri operasyon
10:36 Demirtaş ve Zeydan’dan Koma Dengda üyelerine bağlama hediyesi
10:34 Gözaltındaki HDP'li eşbaşkan: Öcalan posteri değil, baskın yasadışıdır
10:20 Diyarbakırlı askerin şüpheli ölümü
10:10 Halk Eğitim Merkezi’nde ‘zorunlu bağış’
09:13 Ayrıntı Yayınları’ndan 5 yeni kitap
09:09 Açlık grevini 13’üncü grup devraldı
09:08 Tutuklunun evine 11 bin TL’lik yemek faturası gönderildi
09:08 Kadınların özgürlük mücadelesi hedefte
09:04 Depremzedeler: Yaramıza merhem olunmadı
09:04 Kayyım yardımcısı kızını kendine danışman yaptı
09:03 Haftada 4 kadın Rosa'ya başvuruyor
09:01 Sokağı, dağı, yaylası yasaklı kent
09:01 Türkiye'den 'Şengal'e operasyon' talebi
09:00 Genç: DTK bu topraklarda beraber yaşayabilmenin umut ışığı
09:00 Yerlikaya: Güven veren bir aşılama yürütülmüyor
09:00 26 OCAK 2021 GÜNDEMİ
07:53 Kaçırılan Gökhan Güneş gözleri kapalı bırakıldı
00:15 ABD, Avrupa ve 4 ülkeye seyahat yasağı getirdi
25/01/2021
23:58 HDP Esenyurt Eşbaşkanları ikinci kez gözaltına alındı
23:10 Urfa’da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
22:22 HDP’li gençlerden açlık grevlerine ilişkin yazılama
22:16 Dünya genelinde vaka sayısı 100 milyonu aştı
22:06 Brezilya’da otobüs kazası: 21 ölü, 33 yaralı
21:30 Gözaltına alınan Karaman serbest bırakıldı
20:05 85 yaşındaki kadın ve engelli oğlu elektriksiz bırakıldı
19:55 Katledilen Metin Lokumcu'nun davası 21 Nisan’da
19:47 Çığ altındaki kolberlerin tamamına ulaşıldı
19:44 Şırnak'ta kaçak avcılık yapan 9 kişiye para cezası
19:33 HDP Esenyurt İlçe Örgütü’ne dayanışma ziyareti
19:29 Koronadan 137 kişi daha hayatını kaybetti
18:59 BTS: Sürgünler geri alınsın
18:46 EFA: Leyla Güven serbest bırakılmalı, tecrit son bulmalı
18:43 ‘Kayyımın talan politikalarını açığa çıkarmaya devam edeceğiz’
18:30 Yalova’da Alevi ailelerin evleri işaretlendi
18:04 Kadınlardan açlık grevleri için ‘Sed Deng Sed Jin’ klibi
17:57 Açlık grevi pankartına müdahale: 3 gözaltı
17:52 Hak ihlalleri ve tecride karşı hücresini ateşe verdi
17:27 İstanbul esnafından iktidara: Açız, sesimizi duyun artık
17:12 Aileler çığ altındaki 3 kolberin cenazesine ulaştı
16:56 Beşiri'de ulusal birlik temasları
16:54 Şüpheli ölen çocuk cinsel saldırı şikayetiyle polise başvurmuş
16:49 Paylan: Esnaf için bıçak kemiğe dayandı
16:22 Kafe-Bar Çalışanları: İşyerleri açılsın
16:17 Aileler çığ altında kalan bir kolberin cenazesine ulaştı
16:05 Evli olduğu kadını öldüren erkeğin duruşması ertelendi
15:46 Urfa'da baba ve oğlu gözaltına alındı
15:30 Lice'de 27 kişi tutuklandı