Gülistan Doku Futbol Turnuvası: Özel savaşa karşı sahaya çıkıyoruz

ANKARA - Gülistan Doku Futbol Turnuvası’na dair açıklama yapan DEM Parti Gençlik Meclisi Sözcüsü Edanur İbrahimoğlu, “Ajanlaştırma çabalarına, göçertme politikalarına karşı sahaya çıkıyoruz, özgürlüğümüze elimizden almaya çalışanlara karşı sahaya çıkıyoruz” dedi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi, Gülistan Doku Futbol Turnuvası'na dair parti genel merkezinde basın açıklaması düzenledi. Açıklamanın Kürtçesini DEM Parti Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Oğuzhan Azbay yaparken, Türkçesini ise DEM Parti Gençlik Meclisi Sözcüsü Edanur İbrahimoğlu, yaptı. 
 
İbrahimoğlu, toplumun özünü ve hakikatini hedef alan egemenlerin amaçlarına ulaşmak için hedeflerine ilk olarak gençleri, özellikle de genç kadınları aldığını söyledi. Değişimin öncülerinin kadınlar ile gençler olduğunu ve egemenlerin de bunu bildiğini kaydeden İbrahimoğlu, “Bugün, bu saldırıları kirli politikalarla birleştirip özel savaş teknikleriyle yürütüyor. Uyuşturucu, fuhuş, ajanlaştırma, asimilasyon ve zorunlu göç ile gençler ve özelde genç kadınlar toplumdan, örgütlü yaşamdan ve ülkesinden uzaklaştırılarak bireysel ve sahte bir yaşama yönlendiriliyor” dedi. 
 
ÖZEL SAVAŞA KARŞI GÖRKEMLİ DİRENİŞ… 
 
İbrahimoğlu, DEM Parti Gençlik Meclisi olarak Ağustos ayında "Özel Savaşa Karşı Görkemli Direniş" şiarı ile bir kampanya başlattıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bu kampanya çerçevesinde genç arkadaşlarımızı özel savaşa karşı bilinçlendirme ve örgütleme çalışmalarımız devam ediyor. Bugün biliyoruz ki gençleri ve toplumu esir almak için yürütülen özel savaş politikalarının en yaygın olanlarından biri endüstriyel spor ve özelde de futboldur. Sistem, şoven ve cinsiyetçi endüstriyel futbol ile gençleri ve toplumu uyuşturarak yüksek karlar elde etmekte ve kendi devamlılığını sağlamaktadır. 
 
ALTERNATİF FUTBOL TURNUVASI 
 
Bu nedenle geleneksel olarak sistemin futboluna alternatif futbol turnuvaları düzenliyoruz. Bu yıl da "Özel Savaşa Karşı Gençler Sahada" diyerek Gülistan Doku adına bir futbol turnuvası düzenleyeceğimizi genç arkadaşlarımıza ve halkımıza duyuruyoruz. Bizlere uygulanan yıldırma politikalarına karşı sahaya çıkıyoruz, ajanlaştırma çabalarına, göçertme politikalarına karşı sahaya çıkıyoruz, özgürlüğümüze elimizden almaya çalışanlara karşı sahaya çıkıyoruz.
 
'ÖZEL SAVAŞI TURNUVA İLE İFŞA EDECEĞİZ' 
 
Futbol turnuvamız hem endüstriyel futbola bir alternatif olacak hem de cinsiyetçi, şoven ulus-devlet paradigmasını ifşa edecektir. Gülistan Doku arkadaşımızın ismini seçmemiz tesadüfi değildir. Kapitalist modernite sistemi bugün dünyada ve özelde Kürdistan'da genç kadınları hapsetmeye çalışmaktadır. Çeşitli yöntemlerle cinsiyetçilik ideolojisini yaymaktadır. Gülistan arkadaşımızın kaybedilmesi ve bulunmasına yönelik devlet yetkililerinin eylemsizliği, bu sistemin cinsiyetçi yüzünü de bizlere göstermeye devam etmektedir. Turnuvamız egemenlerin yürüttüğü tüm bu kirli savaş yöntemlerine karşı bir adım olacaktır. Gençliğin örgütlü yapısını güçlendirerek, bu örgütselliğimiz ile demokratik hareketimizi yükselteceğiz! Bu kapsamda turnuvamızı Gülistan Doku ismiyle düzenliyor, özel savaşın bu turnuva ile ifşa edileceğini biliyoruz.  
 
GULİSTAN DOKU NEREDE?
 
Bin 565 gündür sormaktan bıkmadığımız soruyu bu turnuvanın duyurusu ile tekrar soruyoruz; Gülistan Doku nerede? Bütün genç arkadaşlarımız 21 Mayıs’a kadar DEM Parti il ve İlçe örgütlerimize giderek turnuvamıza katılmak için ismini yazdırabilir. Özellikle genç kadın arkadaşlarımızın turnuvaya katılarak kadın düşmanlığına karşı güçlü bir tutum sergilemesini ve kadınlara biçilen cinsiyetçi rolleri ters yüz etmesini istiyoruz.”