İzmir’de gözaltına alınan 22 öğrenci serbest

img

İZMİR -Yüz yüze eğitimin devam etmesi talebiyle oturma eylemi yaptıkları sırada darp edilerek gözaltına alınan 22 öğrenci serbest bırakıldı.

Dokuz Eylül Üniversite Dayanışması, online eğitime geçilmemesi ve yüz yüze eğitimin devam etmesi talebiyle Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ile yaptığı görüşme sonrasında yapmak istedikleri oturma eyleminde polis saldırısı sonrası gözaltına alınan 22 öğrenci serbest bırakıldı. “Rektörlüğü işgal etme” suçunun yönetildiği öğrenciler Çankaya Güvenlik Şubesi’nde verdikleri ifadenin ardından serbest bırakıldı.

Serbest kalan öğrenciler yaşadıklarını ilişkin açıklama yaptı. Öğrenciler adına konuşan Üniversite öğrencisi Rozana Urkun, “Amacımız hangi uzaktan eğitim kararını hangi koşullarda verildiğini ve yüz yüze eğitim talebimizi iletmekti. Rektörlük önüne oturmamıza izin verilmedi. Şiddetle gözaltına alındık ve rektörlüğü işgal etmekle suçlandık. Hayret ediyoruz öğrenciler olarak sadede yüze eğitim talep ettik. Uzaktan eğitimin hala yanlı bir karar olduğunu düşünüyoruz bunun karşısında haklarımızı yinelemekten ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.