BASK-DER kongresinde tecride karşı mücadele çağrısı

img
VAN - BASK-DER’in 5’inci Olağan Kongresi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı mücadele çağrısı yapıldı. 
 
Yüzüncü Yıl Bilim Antropoloji Sanat ve Kültür Derneği (BASK-DER), 5’nci Olağan Kongresi’ni kentte bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri İnisiyatifi, Van Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY DER), Kürt Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA) ile kentteki çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi kongreye katıldı. “Genç başladık genç başaracağız” ve “Jin, jiyan, azadî” pankartlarının asıldığı kongre salonunda sık sık “Bijî berxwedana zindanan” sloganı yükseldi.  
 
YANDAŞ ÜNİVERSİTE YÖNETİMLERİ 
 
Divan üyelerinin seçilmesinin ardından konuşan BASK-DER üyesi Yunus Küçükçelebi, üniversitelerin atanmış rektörler ve yandaş akademik kadrolar tarafından yönetildiğini söyledi. Küçükçelebi, “Okul toplumun aynasıdır' sözünden de anlaşılacağı gibi eğitimin bilimsellikten uzak, parayla satılan, fırsat eşitliği gözetmeyen mevcut yapısı sadece öğrencilerin değil bütün toplumun sorunudur. Kadın ile birlikte düşürülmeye ve kimliksizleştirilmeye çalışılan gençler olarak bugün buradayız ve sözümüzü söylüyoruz” dedi.
 
TECRİDE TEPKİ 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride değinen Küçükçelebi, “Asimilasyon politikalarına karşı dilimiz ve kültürümüz ile direneceğiz. Özel savaş politikalarına karşı bilinçlenerek ve örgütlenerek direneceğiz. Bunlar için mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Bu boyutta derneğimiz bünyesinde asimilasyon politikalarına karşı kültürel çalışmalar ve Kürtçe dil kursları veriyoruz. Ataerkil zihniyeti yıkmak için özgün ve karma toplumsal cinsiyet atölyeleri düzenliyoruz. Özel savaş politikalarına karşı okuma, tartışma ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenliyoruz. Uyuşturucu ve fuhuşa karşı şehirde ve üniversitede çalışmalar yürüterek farkındalığı artırmaya çalışıyor, bu bataklığa düşürülen gençleri kurtarıyoruz. KDP'nin Kürdistan'a yönelik ihanetçi politikalarını teşhir ediyoruz. Tecridin insanlık suçu olduğunu bir kez burada daha söylüyoruz ve mücadele edeceğiz” diye konuştu.
 
‘MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ’
 
Özel savaş politikalarının ilk hedefinin üniversitelerin olduğunu belirten bir başka BASK-DER üyesi Eylem Dayan ise, gençlerin kimliksizleştirilmek istendiğini ifade etti. Dayan, şunları söyledi: “Bizi bir yok oluşa doğru götüren sistem, üniversite sahası başta olmak üzere tüm gençliği kimliksizleştirmek istiyor. Üniversiteli gençler öncülüğünde başlayan mücadeleyi büyütmeye olan inancımızla, Kürdistan'daki zifiri karanlığı yırtıyor, hep birlikte aydınlanmaya devam ediyoruz” dedi.
 
Derneğin yeni yönetiminin seçilmesinin ardından kongre, çekilen halaylarla sona erdi.