HDP'li gençlerin tutuklanması protesto edildi

img

ANKARA - Özgür Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, HDP Gençlik Meclisi üyelerinin tutuklanmasını yürüyüşle protesto etti.

Ankara Özgür Öğrenci İnisiyatifi, 4 gün boyunca gözaltında tutulan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan HDP Gençlik Meclisi üyeleri için Ankara'nın Mamak ilçesine bağlı Tuzluçayır Mahallesi’nde basın açıklaması yaparak, yürüyüş gerçekleştirdi. Açıklamada, "Baskı, tehdit, kaçırma, gözaltı ve tutuklamalar yıldırma politikasıdır. Bilinsin ki gençlik mücadelesine devam edecek, baskılara boyun eğmeyecektir!" yazılı pankart taşındı.

Açıklama metnini Özgür Öğrenci İnisiyatifi üyesi Hakkı Zengin okudu.

AKP-MHP iktidarının savaştan, talana, ekonomiden eğitime, irade gaspından, her türlü haksız-hukuksuz gözaltı ve tutuklamalarla kendini var etmeye çalıştığına dikkat çeken Zengin, "8 Mart, Newroz ve 1 Mayıs'ta halkın alanları doldurup çoşkulu direniş göstemesini hazmedemeyen AKP-MHP faşist ittifakı; baskılarla, kaçırma, ajanlaştırma, gözaltı ve tutuklamalarla gençliği yıldırmaya çalışıyorlar" dedi.

'ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Bu tür politikaların 100 yıllık kirli imha ve inkar geleneğinin devamı olduğuna vurgu yapan Zengin, "Yurtsever Kürt gençleri ve devrimci sol sosyalist kesimlerdeki arkadaşlarımıza olan baskı gözaltı ve tutuklamaları bizi yıldırmak, pasifize etmek içindir. Ama iyi bilinmelidir ki her şeye rağmen faşizmin tüm saldırılarına karşı mücadeleye devam edecek, baskılara, engellemelere asla boyun eğmeyecektir! Gençliğin iradesi, kararlı duruşu bu kirli politikaları boşa düşürecek, bizlerin kendini siyaset alanında var etmesini engellemek isteyenler sonuç alamayacaktır" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından gençler "Bîjî berxwedana ciwanan" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Eylem, yürüyüşün ardından sloganlar eşliğinde son buldu.