Özerk Yönetim’den çağrı

img

HABER MERKEZİ  - Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, yaptığı açıklama ile uluslararası kamuoyunu, Güvenlik Konseyi’ni, Arap ülkelerini, insan hakları kurumlarını ve basın kuruluşlarını sivillere dönük saldırılar karşısında insani göreve çağırdı.

 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye ve bağlı grupların bölgeye yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
 
Açıklamada “Türk rejimi, 09 Ekim 2019 tarihinde (dün) Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine saldırdı. Vahşice yapılan saldırılar sonucunda çok sayıda sivil şehit oldu, onlarca sivil de yaralandı. Qamişlo, Eyn Îsa, Girê Spî ve Serêkaniyê bölgelerinde ibadet yerleri bombalandı” denildi. 
 
Türkiye’nin “işgal saldırıları” olarak tanımlanan operasyonu sonucu sivil yerleşim alanlarının zarar gördüğü belirtilen açıklamada, bölge halkının ise direnişine devam ettiğini kaydedildi.
 
Açıklamanın devamında, “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak demografik değişim amaçlı bölgeye yapılan işgal saldırılarını kınıyoruz. Uluslararası kamuoyunu, Güvenlik Konseyi’ni, Arap ülkelerini, insan hakları kurumlarını ve basın kuruluşlarını sivillere dönük saldırılar karşısında insani göreve çağırıyoruz” denildi.